Connect with us

Economy

Magazyny gazu w Polsce są prawie pełne – czy gaz pochodzi z Niemiec?

Published

on

Magazyny gazu w Polsce są prawie pełne – czy gaz pochodzi z Niemiec?

Troska o zasilanie
Magazyny gazu w Polsce są prawie całkowicie pełne – czy rzeczywiście gaz pochodzi z Niemiec?

Cysterna LNG przed Świnoujściem. Gaz dociera do Polski z Kataru.

© Łukasz Szelemej / AP / DPA

Czy w przeciwieństwie do niemieckich magazynów gazu magazyny gazu w Polsce są „w 100 procentach zapełnione”? A czy gaz naprawdę pochodzi z Niemiec? Te zarzuty są rozpowszechniane w Internecie. Jaka jest prawda tych plotek i czy rzeczywiście gaz pochodzi z Niemiec.

Poleganie na rosyjskim gazie niepokoi Niemcy. Wobec spadku dostaw gazu z Rosji i zbliżającej się zimy ważne jest korzystanie z alternatywnych źródeł energii i oszczędzanie na ilości dostępnego gazu. Twierdzenie, że niemiecki gaz jest przeznaczony dla Polski wywołało poruszenie na Facebooku.

„Magazyny gazu w Polsce są teraz w 100 procentach zapełnione” – czytamy w artykule opublikowanym na początku lipca, w którym znajduje się również nagranie przemawiającego prezydenta Rosji Władimira Putina. Autor dalej twierdzi, że Polska będzie pozyskiwać ten gaz z niemieckich magazynów. Inny post na Facebooku wspomina również, że polskie magazyny są pełne gazu z Niemiec. W rzeczywistości magazyny gazu w Polsce są obecnie zapełnione w 98 procentach, według danych platformy AGSI. Jednak stosunkowo niewielka część gazu pochodzi z Niemiec.

Polska pozyskuje gaz głównie z Kataru, Stanów Zjednoczonych i rynku spot

W 2020 roku Polska importowała ponad połowę swojego gazu ziemnego z Rosji, na poziomie 55%. Około 21 proc. pochodziło z Niemiec, a 13 proc. z Kataru. Kraj produkuje również własny gaz ziemny, czyli około czterech miliardów metrów sześciennych (40 TWh) rocznie. Nie jest możliwe ustalenie dokładnej wielkości kontyngentu gazu z Niemiec w polskich magazynach.

Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało ośrodek badawczy „Corectiv” o obecnej sytuacji, że gaz pochodzi z różnych źródeł: „z terminali LNG, z naszej produkcji oraz z zakupów, których dokonujemy na europejskim rynku gazu – w tym z zakupów z Niemiec ”. Duża część gazu pochodzi z polskiego terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) Swinemünde na wschód od wyspy Uznam. Przesyłki są tam odbierane głównie z Kataru i USA oraz z rynku spot, który jest rynkiem międzynarodowym, na którym licytowana jest ropa i gaz.

Kraje mogą swobodnie kupować gaz

Niemcy pozyskują gaz z Rosji gazociągiem jamalskim, który prowadzi do Niemiec przez Polskę. Ale to niekoniecznie dotyczy Niemiec. Jak działa europejska sieć gazowa, rzeczniczka Federalnego Ministerstwa Gospodarki wyjaśniła ZDFheute: „Gaz może być używany przez Polskę, Włochy lub firmy z innego kraju, ale jest transportowany rurociągami”.

W końcu gazem można swobodnie handlować na niemieckim rynku gazu – a tym samym można go stamtąd przekierowywać lub zwracać do innych krajów, np. jeśli polscy sprzedawcy gazu kupują gaz w niemieckiej sieci. „Dokładnie kto kupuje trudne do zrozumienia ilości gazu z zagranicy, skąd i skąd. Globalne rynki są w większości nieznane” – powiedział Tobias Federico, dyrektor zarządzający agencji konsultingowej Energy Brinbull na ZDFheute. „Transportujemy gaz, który znajduje się w systemie i może pochodzić z Rosji, Holandii lub Norwegii” – powiedziała dpa rzeczniczka niemieckiego operatora sieci.

Według Federico ani prawnie, ani w praktyce nie ma zakazu odsprzedaży niemieckich firm np. do Polski. Są to firmy prywatne. Ponadto nie jest możliwe ustalenie, czy gaz kierowany z Niemiec do Polski pochodzi wyłącznie z magazynów.

Niemieckie magazyny gazu są sześciokrotnie większe niż w Polsce

Magazyny gazu w Niemczech są obecnie zapełnione w 67 procentach (stan na 26 lipca). Wynika to z danych z bazy danych AGSI Gas Infrastructure Europe (GIE). Rok temu poziom napełnienia wynosił tylko około 46 proc. „Handlowcy nie napełnili zeszłego lata niemieckich magazynów gazu, ponieważ ceny w miesiącach letnich były stosunkowo wysokie, więc być może czekali na kolejny spadek cen” – powiedziała Correctiv Susan Ongrad z Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu.

Obecnie większość przestrzeni magazynowej jest zapełniona od 80 do 90 procent. Magazyn gazu w Rieden w Dolnej Saksonii, największy w Niemczech, jest obecnie zapełniony tylko w 34 procentach. Jednak magazyny gazu w Niemczech mierzą obecnie ponad czterokrotnie więcej gazu niż magazyny w Polsce – od 163 000 TWh (terawatogodzin) gazu do 35 900 TWh gazu.

Niemcy posiadają największe magazyny gazu ziemnego w Europie Środkowej i Zachodniej. Obecnie mogą magazynować maksymalnie około 242,98 TWh gazu, a tylko w Polsce maksymalnie 36,41 TWh gazu. Oznacza to, że niemiecki magazyn gazu jest około 6,67 razy większy niż polski i dlatego nie zapełnia się tak szybko.

Źródła: poprawczyA ZDF dzisiajA Infrastruktura Gazowa w EuropieA Udostępnienie na Facebook (1), Post na Facebooku (2)z materiałem z dpa

nk

READ  Ceny ropy spadły w czwartek
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Lista pokazuje, gdzie doszło do „oszczędności inflacyjnej”.

Published

on

Lista pokazuje, gdzie doszło do „oszczędności inflacyjnej”.
  1. tz
  2. konsument

Naciska

Aby zaoszczędzić pieniądze, producenci żywności uciekają się do drastycznych środków, takich jak zmiana składników. Na liście znajdują się produkty dotknięte „oszczędnością inflacyjną”.

WAŻNE – Twój ulubiony gotowy produkt z supermarket Nagle smakuje inaczej? Być może natknąłeś się na oszustwo związane z fabryką żywności. Aby zaoszczędzić drogie składniki w gotowych produktach, niektórzy producenci zmieniają recepturę. Do pogorszenia jakości może także prowadzić tzw. „oszczędność inflacyjna”. Jakość niektórych produktów na półkach supermarketów faktycznie spadła, On pisze spieszyć się.

Produkty te zostały dotknięte „skąpą inflacją”.

Co więc dokładnie oznacza termin „oszczędność inflacyjna”? Słowo to składa się z angielskiego słowa „skąpić” (oszczędzać) i puchnąć. Według raportów termin ten opisuje taktykę stosowaną przez producentów żywności, polegającą na oszczędzaniu cennych składników, a jednocześnie oferowaniu produktu po tej samej cenie. Centrum Konsumenckie w Hamburgu. W miarę zachowywania niektórych składników pogarsza się także jakość produktów.

the Centrum Konsumenckie w Hamburgu Wskazuje na niedawne przypadki „inflacji”. Na produkty te wpływa m.in.:

  • Gut & Günstig Cream Steak (Edeka): Ten produkt zawiera mniej wieprzowiny niż wcześniej. Odsetek ten spadł z 32 do 24 proc. Brakujące mięso jest pokryte większą ilością grzybów i śmietany i jest tańsze.
  • Serbska zupa fasolowa firmy Erasco: W gotowej zupie producenta Erasco udział rozdrobnionych pomidorów zmniejszono o sześć procent. Producent unika także boczku.
  • Gulasz z kurczaka z makaronem Sonnen Bassermann: Konsumenci znajdują w zupie mniej makaronu niż w przeszłości. Zamiast 35% makaronu w pudełku jest teraz tylko 26%. Guma guar została niedawno dodana do listy składników jako środek zagęszczający.
Producenci tacy jak Erasco zmieniają składniki popularnych produktów. (Awatar) © Martin Wagner/Imago

Producenci tacy jak Granini, Rügenwalder Mühle i Iglo również wprowadzali w przeszłości zmiany komponentów. Informacje na opakowaniu typu „nowa formuła” lub „ulepszona formuła” mogą być głośne Centrum Konsumenckie w Hamburgu Wskazuje potencjał „inflacji”.

READ  Ceny ropy nadal rosną – chińska polityka wobec korony jest przeciążona

„Deflacja” to podobne oszustwo

Na prośbę Centrum Konsumenckie w Hamburgu Producenci żywności zazwyczaj opierają swoje zmiany receptur na życzeniach swoich klientów. Centrum Doradztwa Konsumenckiego oświadcza, że ​​są to wymówki. Na przykład jeden z producentów żywności stwierdził: „Dzięki tej modyfikacji odpowiadamy na zapotrzebowanie konsumentów na mniej intensywny smak czekolady…”.

Oprócz „deflacji” przedsiębiorstwa starają się osiągnąć wyższe zyski także poprzez tzw. „deflację”. W ten sposób zmniejsza się ilość produktów, a cena pozostaje taka sama.

Tego typu oszustwa istnieją już od dłuższego czasu. Rok 2022 był Rama wybrał „Pakiet dotyczący oszustw roku”.. Wcześniej nie było wielu skarg na produkt.

Continue Reading

Economy

Ruch – Korki spowodowane kontrolą graniczną – Woidke chce rozwiązania z Polską – Gospodarka

Published

on

Ruch – Korki spowodowane kontrolą graniczną – Woidke chce rozwiązania z Polską – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Premier Brandenburgii Dietmar Woidke chce współpracować z Polską, aby zmniejszyć ryzyko korków we Frankfurcie nad Odrą w świetle wprowadzonych kontroli granicznych przeciwko nielegalnej migracji. „Chcielibyśmy oczywiście, aby kontrole graniczne nie utrudniały w miarę możliwości normalnego ruchu. Ze stroną polską toczy się szereg rozmów w tej sprawie i myślę, że teraz z nowym polskim rządem jest to łatwiejsze do osiągnięcia niż miało to miejsce pół roku temu. temu” – Woidke powiedział gazecie Märkische Oderzeitung (wtorek). Rządy Niemiec i Polski muszą połączyć siły, aby znaleźć wspólne rozwiązania. „Niestety, od prawie ośmiu lat nie było żadnych konsultacji rządowych. Myślę, że to bardzo dobry znak i cieszę się, że w końcu ogłoszono, że zostanie on ogłoszony na ten rok. „Dlatego istnieje wielka nadzieja na znalezienie lepszych rozwiązań”.

Ze względu na kontrole graniczne na moście miejskim we Frankfurcie nad Odrą i na autostradzie A12 często tworzą się długie korki. Od miesięcy słyszymy skargi od pasażerów, zwłaszcza z branży logistycznej.

W wywiadzie dla gazety „Märkische Oderzeitung” premier Fedke podkreślił znaczenie Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w świetle prowadzonych tam studiów ukraińskich. „Po niedzielnych przemówieniach, które często słyszeliśmy na temat przystąpienia do UE i innych tematów, musimy teraz podjąć praktyczne kroki, a konkretnie: w jaki sposób Ukraina może teraz zbliżyć się do Europy Zachodniej? I to jest proces, w którym Viadryna – która ma z najwyższym Doświadczenia ukraińskie w Niemczech – główna rola.

© dpa-infocom, dpa:240402-99-536222/2

READ  Co sądownictwo robi z kryptowalutami
Continue Reading

Economy

Pod żadnym pozorem nie jedz kiełbasek

Published

on

Pod żadnym pozorem nie jedz kiełbasek
  1. ruhr24
  2. praca
Klienci nie powinni jeść hot dogów z Aldi. © Funke Photo Services/Imago, Pond5 Images/Imago; Uczelnia: RUHR24

Obecnie trwa wycofywanie kiełbas Aldi Nord. Klienci, którzy je spożywają, mogą spodziewać się nieprzyjemnych objawów.

Dortmund – Za kilka dni nastąpi kolejne wycofanie z Aldi. Tym razem szczególnie miłośnicy mięsa powinni zwrócić uwagę na rodzaj kiełbasy, którą jedzą, czyli w tym przypadku: lepiej jej nie jeść.

Przypomnienie od Aldi: Pod żadnym pozorem nie jedz kiełbasek

Gmyrek Fleisch- und Wurstwaren GmbH & Co. KG Zaproszenie do artykułu”Dobre trzy dębowe kiełbaski wieprzowe Harz„Zaczęło się Data przydatności do spożycia (BBD) 3 maja 2024 r Bierzemy. Odbywa się to ze względów zapobiegawczych w zakresie ochrony konsumentów. Ostrzeżenie opublikowano 24 kwietnia.

Podczas badania wewnętrznego w próbce wykryto salmonellę, która może powodować choroby przewodu pokarmowego i objawy grypopodobne. Konsumenci proszeni są o nie spożywanie wycofywanego produktu.

Co to jest salmonella?

Salmonella to bakteria, która często powoduje zakażenia przenoszone przez żywność, zwłaszcza poprzez spożycie skażonego mięsa, jaj lub produktów mlecznych. Zakażenie Salmonellą, znane również jako salmonelloza, zwykle objawia się takimi objawami, jak biegunka, skurcze brzucha i gorączka, które zwykle pojawiają się w ciągu 12 do 72 godzin od spożycia skażonej żywności.

Chociaż większość zarażonych osób wraca do zdrowia w ciągu kilku dni bez specjalnego leczenia, infekcja salmonellą może być poważniejsza u niemowląt, osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym. Aby zapobiec salmonellozie, ważne jest przestrzeganie dobrych praktyk higienicznych podczas przygotowywania i podgrzewania żywności.

Przypomnij Aldi: Nie jedz kiełbasek przecenionych w niektórych obszarach

Wycofana kiełbasa była dostępna w oddziałach Aldi Nord w regionach Datlen, Laert-Severhausen, Hahn. Mundena, Salzgittera i Wehrla Sprzedany. Zarówno Gmyrek, jak i Aldi Nord natychmiast zareagowały i wycofały kiełbaski ze sprzedaży.

Kiełbasa.
Kiełbaski te można było kupić w Aldi – klienci powinni sprawdzić datę przydatności do spożycia. © localpic/Imago, Gmyrek Fleisch- und Wurstwaren GmbH & Co. KG; Uczelnia: RUHR24

Klienci, którzy zakupili kiełbaski wieprzowe, mogą je zwrócić w dowolnym oddziale Aldi Nord bez okazywania paragonu. Cena zakupu zostanie zwrócona.

READ  Tysiące euro za monety 1 centowe – te monety są szczególnie cenne

Przypomnijmy z Aldi: Producent kiełbasy dostarcza więcej informacji

Bieżące wycofanie dotyczy wyłącznie produktów z określoną datą przydatności do spożycia. Nie ma to wpływu na inne produkty producenta lub inne produkty marki „Gut Drei Eichen”.

Gmyrek Fleisch- und Wurstwaren GmbH & Co. przeprasza. KG zapewnia konsumentom ulgę w niedogodnościach i wsparcie w przypadku jakichkolwiek pytań za pośrednictwem adresu e-mail [email protected].

Continue Reading

Trending