Connect with us

Tech

Jak dobrze rośliny rosną w pyle księżycowym? – Pierwsze próbki regolitu księżycowego przetestowane z misji Apollo

Published

on

Mieszane wyniki: Po raz pierwszy rośliny lądowe rosły na prawdziwym materiale księżycowym – próbkach pyłu księżycowego z misji Apollo. Liścienie faktycznie wyrosły z nasion na regolicie, który został nawożony roztworem odżywczym. Jednak rośliny były małe, z przebarwionymi liśćmi, a ich aktywność genowa również wskazywała na masywne reakcje stresowe. Tak więc uprawa roślin na glebie księżycowej jest w zasadzie możliwa, ale trudna.

Astronauci będą w najbliższej przyszłości z powrotem na księżyc A może tam na stałe stacje księżycowe wyprostowany. Jednak jednym z warunków takiej kolonizacji satelitarnej Ziemi są odpowiednie zasoby – woda, tlen i energia muszą być pozyskiwane na miejscu. To samo dotyczy zaopatrzenia w żywność, zwłaszcza roślin.

Prywatne szklarnie powinny umożliwiać uprawę warzyw na Księżycu. © NASA

Rośliny dla przyszłych kolonii księżycowych

Naukowcy od dawna testują, jak warzywa i ich partnerzy mogą być uprawiane w warunkach Księżyca i Marsa szklarnie hydroponiczne Między innymi na Antarktydzie, ale także z Analogi Regolith. Składa się z hawajskiego piasku wulkanicznego, którego ostre ziarna i tekstura mineralna są podobne do tych występujących we wnętrzu Ziemi na Księżycu. Rzeczywiście, pomidory, sałata i ich odpowiedniki rosły stosunkowo dobrze w porównaniu z ich odpowiednikami – ale czy dotyczy to również prawdziwego księżycowego regolitu?

Anna Lisa Ball z University of Florida w Gainesville i jej koledzy przetestowali to teraz: byli pierwszym zespołem badawczym, który miał na to szansę. prawdziwy materiał księżycowy Z basenu misji Apollo. Próbki księżyca przywiezione na Ziemię przez astronautów NASA około 50 lat temu są nadal bardzo cenne dla badań planetarnych i dlatego są dostępne tylko dla kilku wybranych testów.

Pierwszy test z użyciem pyłu księżycowego Apollo

Ale po jedenastu latach oczekiwania Paul i jej zespół w końcu mieli szczęście: otrzymali dwanaście gramów pyłu księżycowego do swoich eksperymentów rolniczych. Próbki pochodziły z trzech różnych misji księżycowych: regolity z Apollo 11 i 12 były przez pewien czas wystawione na ostre promieniowanie powierzchni Księżyca, a zatem „dojrzały” chemicznie i fizycznie, wyjaśnia zespół. Z drugiej strony próbki Apollo 17 zawierały „niedojrzały” pył księżycowy z próbek z chronionych przed warunkami atmosferycznymi miejsc w kosmosie.

READ  GTA: The Trilogy: Rockstar obiecuje łatkę, powrót klasyków

W swoich testach naukowcy musieli używać cennej substancji z umiarem: wykorzystali małe wgłębienia w plastikowej tacce zwykle używanej do testów kultur komórkowych jako „doniczki”. W każdym z tych zagłębień napełnili po jednym gramie regolitu, zwilżyli je roztworem odżywczym i dodali nasiona rzeżuchy (Arabidopsis thaliana) – rośliny doświadczalnej, która została genetycznie sprawdzona i dobrze przebadana. Kontrolę służył bogaty analog JSC-1A, opracowany przez NASA.

rośliny księżycowe
Po 16 dniach rośliny na prawdziwym materiale księżycowym (po prawej) są znacznie bardziej skarłowaciałe niż ich odpowiedniki izotopowe. © Tyler Jones, UF / IFAS

Kiełkowanie działa, wzrost tylko w ograniczonym zakresie

Okazało się, że wszystkie nasiona wykiełkowały 48-60 godzin po posadzeniu, a siewki księżycowe wykształciły normalne łodygi i rośliny. „Byliśmy zaskoczeni, nie spodziewaliśmy się tego” – mówi Paul. „To pokazuje nam, że księżycowa gleba nie zakłóca sygnałów i hormonów kiełkowania roślin”.

Już po kilku dniach pojawiły się pierwsze różnice: „W porównaniu z analogicznymi roślinami JSC-1A, rośliny księżycowe rozwijały się dłużej, miały mniejsze rozety, niektóre były bardzo skarłowaciałe i miały intensywną pigmentację – typowy wskaźnik stresu roślin ”, Raport badaczy. Zamiast zwykłej zieleni rośliny rosnące na księżycowym regolicie miały zabarwienie czerwonawo-brązowe.

Rośliny testowe na próbkach Apolo 11 ucierpiały najmocniej, ale według raportu zespołu wzrost był nieco lepszy na mniej zwietrzałym materiale księżycowym niż na próbkach Apollo 17.

Wyraźna reakcja na stres genetyczny

Aby dowiedzieć się więcej o przyczynach słabego wzrostu, Paul i jej koledzy przeanalizowali aktywność genetyczną roślin testowych. Tutaj również były wyraźne różnice w izotopie regolitu: w roślinach rosnących na materiale księżycowym aktywne były setki genów typowych dla wysokich obciążeń stresowych. Naukowcy poinformowali, że „71 procent tych genów jest związanych z narażeniem na działanie soli, metali i wysoce reaktywnych związków tlenu”.

Ta reakcja genowa na stres wykazała również odmienną odpowiedź gradientową na „dojrzały” regolit księżycowy: rośliny na podłożu Apollo 11 aktywowały 465 genów związanych ze stresem, podczas gdy rośliny Apollo 12 na mniej zwietrzałym pyle księżycowym aktywowały ES 265 i Apollo 17.113 stres geny. „To wskazuje, że reakcja rośliny zależy również od rodzaju regolitu” – piszą Ball i współpracownicy.

READ  Możesz teraz przesyłać strumieniowo gry konsolowe na komputer za pośrednictwem chmury lub konsoli

Uprawa roślin księżycowych – możliwa, ale trudna

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki wskazują, że rośliny mogą w zasadzie rosnąć na pyle księżycowym, jeśli zostanie on wzbogacony pożywką. „Jednak regolit księżycowy nie jest przyjaznym dla roślin podłożem wzrostowym” – mówi zespół. Nawet rośliny, które są nadal dość dobrze rozwinięte, wykazują wyraźne oznaki wysokiego poziomu stresu. Czy można to zrekompensować i jak należy teraz przeprowadzić dalsze badania.

Kolejna konsekwencja: jeśli budujesz szklarnie księżycowe, powinieneś używać „niedojrzałego” regolitu tak bardzo, jak to możliwe i przy niewielkiej ekspozycji na promieniowanie. Ponieważ chemiczno-fizyczne zmiany, w których materiał gromadzi się na powierzchni Księżyca, wydają się być szczególnie niesmaczne dla roślin lądowych.

Jednak pozostaje niejasne, czy rośliny są w stanie wytrzymać wysoki poziom promieniowania na powierzchni Księżyca. Chiński lądownik księżycowy Chang’e 4 zrobił to w 2019 roku udane kiełkowanie które zostały wykryte przez rośliny testowe w przyniesionym pojemniku do kiełkowania. Testy wzrostu ziemi pod zwiększonym promieniowaniem wykazali jednak, że prowadzi to również do zahamowania wzrostu i reakcji stresowych roślin. (Biologia komunikacji, 2022; doi: 10.1038/s42003-022-03334-8)

Źródło: Uniwersytet Florydy

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tech

Zapowiedź nowego zestawu modemo-routera z Wi-Fi 6 i siecią mesh

Published

on

Wzrost portfela urządzeń Zyxel. za zaszyfrowaną nazwą DX3301-T0 Ukrywa router z modemem Wi-Fi 6. Jest skonfigurowany do dostępu DSL i oprócz obsługi QoS oferuje również opcję TV/wideo na żądanie, VoIP – i oczywiście Internet („usługi triple play”) . Jeden z nich obsługuje VDSL2, a tym samym „szybkie” połączenie internetowe.

DX3301-T0 jest fabrycznie wyposażony w Wi-Fi 6 2,4 GHz (2 x 2) i funkcję sieciową (Zxyel Mpro). Pozwala to na prędkość do 1200 Mb/s. Obsługiwany jest wielodostęp z ortogonalnym podziałem częstotliwości (OFDMA) i formowanie wiązki. Dostępne są cztery porty Gigabit Ethernet dla urządzeń przewodowych. Istnieje również port WAN dla modemu kablowego lub rozwiązania awaryjnego 5G. Urządzenie może być skonfigurowane jako most lub router z modemem – w trybie mostu tylko jako pośrednik między VDSL a Ethernetem. Możesz także zabrać ze sobą zaporę Professional Firewall.

Interfejs WAN

Port EthernetR (10/100/1000)

Port USB

VDSL

 • G.993.1 VDSL
 • G.993.2 VDSL2, Band 997, 998, na garnkach
 • Profile VDSL: 8a/b/c/d, 12a/b, 17a, 35b
 • Zay Victor

ADSL

 • 992.1 gramów (giga ton metrycznych)
 • G.992.2 (G.lite)
 • Zgodny z ANSI T1.413
 • G.992.3 (ADSL2)
 • G.992.5 (ADSL2+)
 • Obsługuje G.INP

Funkcje routera

 • IPv4 / IPv6
 • nat
 • Przystań
 • Typy połączeń WAN: DHCP, PPPoE
 • DHCP 60/121/125 .opcja
 • Serwer DHCP w sieci LAN
 • IGMP v1 / v2
 • Serwer proxy IGMP
 • Dynamiczny DNS

bezprzewodowy

 • Automatyczny wybór kanału
 • Multimedialne Wi-Fi (WMM)
 • planowanie bezprzewodowe
 • Bezprzewodowe zarządzanie mocą wyjściową
 • Wiele SSID do 4
 • Zabezpieczona konfiguracja Wi-Fi (WPS)
 • Blokowanie ruchu w BSS
 • Filtrowanie adresów MAC

VLAN

 • VLAN oparty na tagu/tagu 802.1q
 • Ustaw port VLAN na ETH
 • Połączona/routowana sieć VLAN

Ten artykuł zawiera linki partnerskie. Kliknięcie go przeniesie Cię bezpośrednio do dostawcy. Jeśli zdecydujesz się tam dokonać zakupu, dostaniemy niewielką prowizję. Dla Ciebie nic nie zmienia się w cenie. Dziękuję za wsparcie!

READ  Sztuczna inteligencja ulepsza projekty slajdów – a sztuczna inteligencja w przyszłości


Continue Reading

Tech

Gra Terraria na PC dotyczy recenzji LEGO Ideas

Published

on

Lego Terrarium Pomysły (1)

W piątek wieczorem społeczność pomysłów wybrała projekt”terraria„Jako 26 kandydat w drugiej rewizji 2022. Komisja Rewizyjna w Billund będzie miała czas do września na przestudiowanie zasad. Wtedy rozpocznie się szczegółowa ocena i zostanie podjęta decyzja o wersji produkcyjnej. Podamy wszystkie szczegóły .

Projekt już powstał JaoGosma przesyłanie zostało zakończone. Nie mogliśmy dowiedzieć się niczego o tej osobie, więc przeprowadzamy małe badania dotyczące pojawiania się pomysłów. Konto stało się dniem głosowania Kolekcja 90. rocznica, tj. 18 stycznia 2021 r. i wkrótce pełen życia. Do tej pory wkłady w „zwykłe” działania, konkursy i projekty pomysłów nie cieszyły się zbytnią uwagą. Oprócz obecnego projektu inny model przekroczył dotychczas limit 1000 głosów.

Formularz Terraria został przesłany do społeczności pomysłów 28 stycznia 2022 r. i otrzymał około 1000 głosów w pierwszym miesiącu. W połowie kwietnia 2022 roku model miał już 5000 zwolenników i liczba ta rośnie 153 dni Projekt został podniesiony powyżej magicznego progu przeglądu. Decydujące wsparcie nadeszło z kanału YouTube gry chibi, który prezentuje model milionowi naśladowców. JaoGosma to nie obchodzi. Pierwsze wejście do „Klubu 10k Members” powinno być powodem do świętowania.

Przyjrzyjmy się bliżej modelowi: za wzór do projektowania służy gra komputerowa Terraria z otwartym światem, wydana w 2011 roku. Widzimy, jak wychodzi scena 1970 sztuk wykonane z Dwa mini kształty To było zaplanowane. Z opisu dowiadujemy się, że model składa się z dwupiętrowego domu, a także piwnicy, stawu i małej jaskini.

Jaskinia podzielona jest na dwie części, z których obie kończą się podziemnym jeziorem. Skrzynia i kryształ życia również znajdują się po prawej stronie. Podobnie jak w przypadku formy do gier, model został zaprojektowany tak, aby miał dwuwymiarowy wygląd i miał głębokość sześciu sprężyn. Projekt jest wbudowany w wąską przestrzeń na wysokości. Nie możemy ocenić, czy technika budowy ma wpływ na stabilność. Na podstawie zdjęć szacujemy wymiary łącznie z podstawą na około 38cm szerokości, 6cm głębokości i około 40cm wysokości.

READ  GTA: The Trilogy: Rockstar obiecuje łatkę, powrót klasyków

Pomysły Lego Terrarium (2)

gra z otwartym światem terraria Został wydany według Wikipedii w 2011 roku pod nazwą „Re-Logic” i początkowo był dystrybuowany za pośrednictwem portalu Steam. Całość utrzymana jest w dwuwymiarowej grafice, ale czasami wykorzystuje się również trzeci wymiar. W ciągu dziewięciu dni sprzedano ponad 200 000 sztuk. Gra znalazła się nawet na szczycie rankingów sprzedaży. Na początku 2012 roku programiści wstrzymali na razie kolejne aktualizacje, ale wiosną 2013 roku poprosili społeczność o sugestie dotyczące kontynuacji. Gra została również wydana w tym samym czasie na XBox i Play-Station Network.

W kwietniu 2020 roku gra może już spojrzeć wstecz na około 30 milionów sprzedanych egzemplarzy i dostępnych na największych systemach. Prasa komercyjna otrzymywała tytuł niezmiennie dobre recenzje. Aby dać ci krótki obraz gry, mamy plik Ogłoszenie o wydaniu przełącznika 2019 wybierać.

Pomysły Lego Terrarium (3)

Oto pomysły, które chcesz przekonać w drugiej recenzji 2022:

Może cię to trochę zaskoczyć, ale tytuł nic dla mnie nie znaczył aż do dzisiaj. Pod względem merytorycznym, więc nie chcę komentować realizacji. Osobiście nie przepadam za mocno spiętrzonym interfejsem. Zastanawiam się też, czy model przejdzie test stabilności. Ponieważ nie mam punktów odniesienia, powstrzymam się od potencjalnego zakupu.

Chcemy teraz zadać sobie pytanie, jak LEGO może ocenić projekt. Przeglądając archiwum pomysłów, szybko znajdujemy projekty związane z grą wideo. Ostatnie przykłady to Goose Untitled, Between Us i Fall Guys lub Animal Crossing. Wszystkie propozycje zostały odrzucone w Billund. Ponadto Legend of Zelda miało kilka nieudanych prób.

W tym miejscu nie chcemy zapominać, że samodzielna seria LEGO Minecraft wywodzi się z pomysłów. trwało długo Maine Craft Nawet standardowe pomysły. Projekt wywiadu potrzebował tylko dwóch dni, aby przełamać limit recenzji. Została wydana w czerwcu 2012 LEGO Minecraft Mikroświat 21102 A jesienią 2013 roku rozpoczęła się seria LEGO Minecraft. Ponadto od stycznia 2022 roku jesteśmy w stanie to zrobić LEGO Ideas 21331 Jeż Sonic kupić.

READ  GTA 6: oficjalne potwierdzenie podnosi cenę akcji

W zestawie LEGO możemy odkryć kilka zestawów związanych z grami wideo. Oprócz wiecznie zielonego Minecrafta LEGO próbowało swoich sił w 2019 roku Uwaga i obserwuj Niezależny oddział jest notowany od 2020 roku LEGO Super MarioKtóra była jedną z najbardziej udanych gier w Ameryce Północnej w roku swojej premiery. Duńczycy potwierdzili, że LEGO ma inne ambicje w sektorze gier komputerowych w kwietniu 2022 roku, kiedy KIRKBI i Sony ogłosili Zainwestować po około 1 miliarda dolarów w Epic Games.

Według Wikipedii Terraria jest jedną z 10 najlepszych Jedna z najlepiej sprzedających się gier wideo. Jest to również obsługiwane przez wyszukiwania Google. Otwarty świat 2D jest prawie równy „Sonic the Hegdehog” i jest znany na całym świecie. Na Twitchu musimy trochę dłużej poszukać, zanim dowiemy się o tytule. Gra jest obecnie wymieniona na dole 100 najlepszych gier strumieniowych.

Celem projektu jest przede wszystkim pełnienie funkcji makiety ekspozycyjnej. Zabawa jest ograniczona, ale zestaw może znaleźć swoje miejsce na półkach lub w gablocie ze względu na bardzo wąską konstrukcję. Wielokrotnie pomysły udowadniały, że można dokonać poważnych modyfikacji, aby projekt stał się dostępny na rynku. Potencjalny potencjał sprzedażowy zapewnia duża baza fanów. Jeżeli model nie koliduje z wewnętrznymi planami i nie koliduje z własnymi dwiema klasami, to implementacja może być możliwa.

Co powiesz o modelu? Znasz grę komputerową, czy jest to dla Ciebie nowy obszar? Jak wykonywane są sceny z gry? Czy możesz poznać grę lub coś ulepszyć? Podoba Ci się model wyświetlacza, czy brakuje Ci więcej opcji rozgrywki? Jak oceniasz możliwości? Napisz nam swoją opinię w komentarzach.

Continue Reading

Tech

Autonauts vs Piratebots ukaże się pod koniec lipca

Published

on

Curve Games i Denki z przyjemnością ogłaszają wydanie gry Autonauts vs. Piratebots na Steamie 28 lipca 2022 roku. Aby uczcić tę wiadomość i zobaczyć jedyny w swoim rodzaju Denki Core, symulację zarządzania i automatyzacji oraz kolejną odsłonę serii Autonauts, która zdobyła nagrodę BAFTA, sprawdź nowy zwiastun tutaj!

Autonauci kontra Piratebots to zupełnie nowa gra strategiczna i automatyzacyjna dla początkujących i weteranów. Zostań przywódcą własnego losu w tej aroganckiej symulacji, która zawiera głęboką kampanię w proceduralnie generowanych światach. Gracze muszą wykorzystać myślenie branżowe, budowanie świata i RTS, aby odzyskać osady Autonautów przed piracką kradzieżą, jednocześnie poprawiając swoje umiejętności kodowania botów.

Użyj kodowania i automatyzacji, aby przeszukiwać świat w poszukiwaniu zasobów, tworzyć ciężko pracujące boty i szkolić ich na odważne boty obronne, które będą walczyć z przerażającymi robotami hakerskimi. Buduj silne mury obronne i rozstawiaj uzbrojone wieże, aby powstrzymać nieustępliwe pirackie roboty. Uratuj ważne nowe technologie przed Piratbotami o czarnych sercach, aby wypędzić je z Ziemi, jednocześnie ratując inne boty.

Autonauci kontra zbieracze. Piratebots łączy bardzo uroczą artystyczną atmosferę z innowacyjnym i intuicyjnym systemem programowania w stylu Scratch, aby wyjątkowa automatyzacja gry była dostępna dla każdego. Teraz masz szansę zaprogramować i dowodzić całą armią uroczych robotów samoobrony, aby pokonać hordy bezwzględnych i twardych pirackich robotów!

Czego więcej można chcieć od buntu botów, który pojawi się na Steamie 28 lipca 2022 roku.

Co myślisz na ten temat?

Kocham go!

Kocham go!

Nie za dobrze!

Nie za dobrze!

READ  GTA 6: oficjalne potwierdzenie podnosi cenę akcji
Continue Reading

Trending