Connect with us

Economy

Główny rolnik Rockoid w wywiadzie: „Cannabis to modna kultura” – Gospodarka

Published

on

Nadchodzą duże zmiany dla rolników. Rząd planuje transformację rolnictwa: rolnictwo będzie bardziej przyjazne dla środowiska i zwierząt. Jednocześnie coraz więcej osób rezygnuje z mięsa. Jak radzą sobie z tym rolnicy? Pytania do Joachima Rockweeda (60 l.), prezesa Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników.

Pan Rockweed, minister rolnictwa Cem Özdemir, opisuje spadek cen żywności jako chaos. Kto jest winien chaosu?
Udział produktów rolnych takich jak zboże, mięso czy mleko w cenie żywności stale spada. To tylko cztery procent na chleb, 21 procent na wieprzowinę i 35 procent na mleko.

jaki jest powód?
Wynika to z rosnącej koncentracji w łańcuchu wartości, który następuje po gospodarstwie: w produkcji żywności, przetwórstwie mięsa i handlu żywnością. Ponadto rolnicy na rynkach rolnych stale konkurują z dostawcami z zagranicy. Prowadzi to również do niższych cen.

Główny rolnik Joachim Rockweed farmer jest taki sam.Zdjęcie: Gero Breloer/DBV

Ale czy rolnicy również nie ponoszą odpowiedzialności? Aby móc oferować niskie ceny na rynku światowym, firmy takie jak firmy przemysłowe pracują z świniami dla 20 000 zwierząt i więcej. Czy to nie powinno się skończyć?
Rolnicy niemieccy pracują głównie na rynku krajowym. 75 proc. sprzedajemy w Niemczech, 20 proc. w Europie, a pozostałe 5 proc. trafia na rynek światowy. Potrzebujemy tego również po to, abyśmy mogli wykorzystać na przykład wnętrzności, uszy i łapy świń, których nikt tutaj nie chce.

Czy obejmuje duże stajnie?
Większość gospodarstw to firmy rodzinne. Obiekty z 20 000 lub więcej zwierząt są wyjątkowe. W Niemczech jedna czwarta tuczników jest trzymana w boksie prowadzonym przez Animal Welfare Initiative, dzięki czemu mają więcej miejsc pracy i miejsca niż wymaga tego prawo. Możliwy jest większy dobrostan zwierząt. Jednak musi być finansowany.

Jak to działa?
Potrzebujemy garnka do przekształcenia stajni. ten Komisja Borcherta, która w imieniu Federalnego Ministerstwa Rolnictwa przedstawiła propozycje reform mające na celu przekształcenie hodowli bydła, zakłada roczne zapotrzebowanie na cztery miliardy euro. I potrzebujemy wyższych cen na rynku.

Pytanie o cenę: Rolnicy zwykle nie negocjują z samymi sklepikarzami.Zdjęcie: dpa/Sven Hoppe

Ale drobny rolnik zwykle nie negocjuje z Aldim ani Edeką. Jak zapewnić, że wyższe ceny detaliczne dotrą do rolników?
Tak, to musi być zagwarantowane. Należy nagradzać regionalne standardy i wyższą jakość, co dotyczy całego łańcucha wartości. Rolnicy, przetwórcy i handlowcy pracują obecnie wspólnie nad koncepcjami, jak to działa w Centrum Koordynacji Handlu Rolnego.

READ  BMW Lipsk wstrzymuje produkcję z powodu braku chipów

[Jeden Morgen informieren wir Sie, liebe Leserinnen und Leser, in unserer Morgenlage über die politischen Entscheidungen, Nachrichten und Hintergründe. Zur kostenlosen Anmeldung geht es hier.]

Mniej zwierząt, mniej pestycydów, mniej nawozów: czy to przyszłość rolnictwa?
Hodowla zwierząt w Niemczech od lat spada, a obecnie tendencja ta rośnie. 4,4 procent farmerów i hodowców bydła mlecznego zrezygnowało w zeszłym roku, to już nie jest zmiana strukturalna, to naprawdę pęknięcie strukturalne. Sytuacja jest jeszcze gorsza dla hodowców trzody chlewnej: tutaj rozpadło się 7,8 procent gospodarstw.

Właściciele zwierząt są skłonni zrobić więcej dla dobrostanu zwierząt. Jednak konsumenci również powinni to docenić. Aby to zadziałało, potrzebujemy obowiązkowej klasyfikacji pochodzenia i hodowli. Dobrze, że popiera to minister rolnictwa Ozdemir. Pozostaje pytanie, jak postępować z towarami importowanymi. Byłoby fatalne, gdyby niemieckie towary leżały w pobliżu, a tanie importowane towary na półkach.

Jeśli karta dobrostanu zwierząt staje się obowiązkowa, dostawcy w Unii Europejskiej muszą mieć możliwość uczestnictwa ze względu na europejski rynek wewnętrzny. Ale jak kontrolować polski drób lub duńskich hodowców trzody chlewnej?
To będzie wyzwanie, ale myślę, że da się je zorganizować.

Ile kosztuje kiełbasa lub litr mleka w sklepie, jeśli jest obecna karta dobrostanu zwierząt?
Nie możesz powiedzieć. Wiele wiąże się z cenami, kosztami pracy, energii i nie tylko. Ale jeśli spojrzysz tylko na udział w kultywacji, to jest on mały. W tej chwili 79 procent kosztów ceny świni składa się z czynników niezwiązanych z tuczeniem. Jestem więc pewien, że nie nastąpi eksplozja cen, tylko umiarkowane wzrosty.

Za mało miejsca: potrzebne są nowe stajnie. Ale jak rolnicy mogą mieć pewność, że szybko się nie zestarzeją?Zdjęcie: dpa/pa

Jak rolnicy mogą zapewnić, że stodoła, którą teraz budują, nie zostanie uznana za więzienie dla zwierząt za dziesięć lat?
Rolnicy potrzebują gwarancji umownej. Dziesięć lat to za krótko. Nowa stodoła potrzebuje co najmniej 20 lat, aby inwestycja się zwróciła. Potrzebujemy przed tym długoterminowej gwarancji ze strony ustawodawcy i odpowiednich umów z handlem detalicznym żywnością i innymi klientami, które zapewniają, że te formy hodowli są wspierane suplementami. To trudne zadanie.

Ile firm nie przetrwa nadejścia nowej ery?
Sytuacja ekonomiczna rolników jest napięta, a dochody pogarszają się. W ostatnim roku podatkowym dosłownie załamali się wśród hodowców trzody chlewnej. Tam sytuacja jest katastrofalna. Wielu przeżyło tylko dzięki pomocy państwa w konfrontacji z Coroną. Kiedy wejdzie w życie nowy okres finansowania unijnego finansowania rolnictwa, płatności bezpośrednie dla rolników zostaną zmniejszone o 100 euro na hektar. Rekompensata, która jest obecnie zapewniana za pośrednictwem usług środowiskowych, nie może tego w dużej mierze zrekompensować. Ponadto rosną wymagania dotyczące ochrony klimatu i dobrostanu zwierząt. Oraz: 48 procent kierowników gospodarstw ma 55 lat lub więcej. Oznacza to, że zmiany strukturalne nasilają się.

[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

Może nie jest źle, że więcej młodych ludzi przejmuje kontrolę.
W każdej zmianie kryje się szansa. Nawiasem mówiąc, nie inaczej jest, jeśli chodzi o trendy żywieniowe. Przestrzegaj diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Daje to możliwości niemieckim rolnikom.

Czy to oznacza, że ​​rolnicy w tym kraju uprawialiby groszek na kotlety burgerowe zamiast tuczyć świnie na klopsiki?
Istnieje wiele firm, które faktycznie uprawiają groszek lub soję na wegetariańskie hamburgery lub uprawiają ciecierzycę. Potrzebujemy ras dostosowanych do naszego klimatu. Jestem przekonany, że rynek będzie się dalej rozwijał.

Vegan Burger: Rolnicy chcą odciąć się od trendu na wegetariańskie i wegańskie jedzenie.Zdjęcie: dpa / Jens Kalaene

Ciecierzyca rośnie w Niemczech?
Tak, w Brandenburgii są firmy, które uprawiają ciecierzycę, a także w innych miejscach w Niemczech, na przykład w Badenii-Wirtembergii.

A co z soją?
Soja uprawiana jest w Niemczech, ale do tej pory jest wykorzystywana w paszach dla zwierząt jako soja produkowana bez inżynierii genetycznej. Ale tam też widzę możliwości. Jednak jest więcej, takich jak soczewica z Alp Szwabskich, które się rozwijają. lub siemię lniane do robienia olejów. Nasi rolnicy skorzystają z tych możliwości. Chłopcy mogą być bardziej otwarci.

Roślina, która rośnie również w Niemczech i jest często uprawiana przez ogrodników balkonowych to konopie indyjskie; To powinno zostać wkrótce zalegalizowane. Jak ekscytujące jest to dla niemieckich rolników?

To modna kultura. Nasi rolnicy są całkowicie otwarci i rozważają udostępnienie. Niektórzy już czytają, co należy wziąć pod uwagę podczas uprawy.

Czy uprawiasz to na swojej farmie?
Jesteśmy otwarci na wszystko, co legalne.

Trzeba jednak dobrze strzec pól, prawda?
Och, od czasu do czasu zbiera się także kukurydzę, kapustę i owoce. To nie wszystko, co jest rzadkością.

Jak szybko rolnicy mogą dostarczać konopie?
Najpierw potrzebujemy legalności prawnej. Przypuszczam, że będą wysokie wydania. Ale kiedy to zostanie ustalone, sprawy mogą się szybko potoczyć. Gdy rolnicy mają już nasiona, mogą zacząć. My, hodowcy, jesteśmy innowacyjni i wdrażamy to od razu.

Nawozy są drogie: czy teraz jest ich mniej na polu?Zdjęcie: dpa/Philip Schulze

Nawozy stały się drogie. Rolnicy też będą teraz Eko bo nie stać ich już na nawozy?
Po zreformowaniu prawa nawozowego jesteśmy na dobrej drodze. W niektórych regionach zawartość azotanów w wodach gruntowych jest nadal bardzo wysoka i powinno się to zmienić, ale generalnie nawozimy tylko w niezbędnym zakresie. Jednak teraz ryzykujemy, że rośliny nie dostaną wystarczającej ilości pożywienia. Zmniejsza to jakość i wydajność. Ceny nawozów eksplodowały. To, co jeszcze późną jesienią 2020 r. kosztowało 175 euro za tonę, teraz kosztuje ponad 600 euro – jeśli w ogóle dostaniesz.

W rolnictwie pracuje wiele młodych kobiet. Tylko twoje stowarzyszenie jest stowarzyszeniem męskim.
Chcemy to teraz zmienić. Już zabraliśmy się do zmiany statutu, który przedstawimy na najbliższym walnym zgromadzeniu w czerwcu 2022 roku. Wtedy jesienią zdobędziemy wiceprzewodniczącą i zbudujemy komitet techniczny, sieć kobiet-przedsiębiorców. To dla mnie bardzo ważne.

Jak długo jesteś prezydentem?
Zostałem wybrany do 2024 roku.

A potem przychodzi kobieta?
Dlaczego nie? Europejska Federacja Rolników ma już przywództwo kobiet.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Economy

Media Markt i Saturn: pełne przejęcie nastąpi w przyszłym miesiącu

Published

on

Media Markt i Saturn zostaną w pełni przejęte już w przyszłym miesiącu. W ten sposób spółka dominująca Ceconomy staje się jedynym udziałowcem sprzedawcy elektroniki.

Detalista elektroniki Ceconomy sfinalizował pełne przejęcie Media-Saturn-Holding (MSH) wcześniej niż oczekiwano. Firma ogłosiła we wtorek w Düsseldorfie, że spodziewa się, że transakcja Convergenta, która ma na celu uproszczenie struktury akcjonariatu, zostanie sfinalizowana na początku czerwca.

Po jej zakończeniu Ceconomy stanie się wyłącznym udziałowcem największej niemieckiej sieci sklepów z elektroniką MediaMarktSaturn. W zamian były akcjonariusz mniejszościowy MediaMarktSaturn Convergenta stanie się głównym udziałowcem Ceconomy. W tym celu przewiduje się konwersję akcji uprzywilejowanych na akcje zwykłe pod koniec maja.

Media Markt i Saturn: Ceconomy przewiduje te korzyści z pełnego przejęcia

Media Markt i Saturn: Ceconomy będą wyłącznym współpracownikiem od początku czerwca.
Media Markt i Saturn: Ceconomy będą wyłącznym współpracownikiem od początku czerwca.

Zdjęcie: Armin Weigel / dpa

„To ważny krok dla naszej firmy i cieszymy się, że teraz szybko się rozwija” – powiedział zgodnie z zapowiedzią prezes Ceconomy Karsten Wildberger. Po długim okresie tarć, kwietniowe walne zgromadzenie utorowało drogę do porozumienia, a następnie Ceconomy dążyło do jego zakończenia „najpóźniej do końca września”.

Według własnych informacji, struktura przyszłych udziałowców pozwoli Grupie m.in. na redukcję kosztów administracyjnych i wykorzystanie przeniesionych strat podatkowych. Powiedziała, że ​​transakcja będzie miała pozytywny wpływ na wyniki finansowe na początku tego roku. Grupa spodziewa się dalszego wzrostu synergii podatkowych w kolejnych latach.

Inni czytelnicy są również zainteresowani:

Szybki przegląd wszystkich nowości CHIP .

 • Źródło: Google

  Nie przegap żadnych nowości

  Po prostu kliknij przycisk i Google „Kontynuuj”, aby nie przegapić żadnych wiadomości z CHIP.

READ  Do indywidualnej mobilności potrzebujemy pracy zespołowej
Continue Reading

Economy

Surowce jako broń: najnowsze osiągnięcia

Published

on

Najnowsze osiągnięcia

Komisja Europejska chce nałożyć na Rosję embargo na ropę. Kraje G7 również chcą zrezygnować z rosyjskiej ropy. Może to mieć poważne konsekwencje. Czemu?

Najnowsze osiągnięcia:

 • Według fińskiej firmy energetycznej Gasum, w sobotę rano Rosja zaprzestała dostaw gazu do Finlandii. Poinformował o tym Gazprom Export w piątek po południu (20 maja), podał w Espoo fiński koncern energetyczny Gasum. Fińska grupa wcześniej zapowiadała, że ​​nie zaakceptuje żądań Gazprom Export o zapłatę w rublach. Firma zapowiedziała, że ​​gaz z innych źródeł będzie dostępny dla klientów w okresie letnim. Przejdź do artykułu
 • Katar chce transportować LNG do Niemiec do 2024 roku. Minister gospodarki Robert Habeck i emir szejk Kataru Tamim bin Hamad Al Thani zdecydowali się na podobne partnerstwo energetyczne.
  Więcej na ten temat: Katar chce dostarczać LNG do Niemiec do 2024 roku.
 • Węgry zażądały pieniędzy na energię słoneczną w zamian za embargo UE na rosyjską ropę. „Węgry chcą inwestować w energię słoneczną, co jest w zasadzie dobre, ale musimy jeszcze porozmawiać o wielkości inwestycji” – powiedziała w czwartek wieczorem (19 maja) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na antenie ZDF. – A potem będzie widać, czy jest poważne zainteresowanie, czy też jest prowadzona polityka – dodał szef komisji. Węgry dotychczas sprzeciwiały się embargo na ropę, ale do tego działania potrzebny jest konsensus w Unii Europejskiej.
 • Unia Europejska podjęła decyzję o napełnieniu zbiorników gazowych do minimum przed zimą. Ma to na celu zabezpieczenie zasilania. Przedstawiciele krajów UE i Parlamentu Europejskiego przyjęli odpowiednią ustawę w czwartek (19 maja). Przewiduje, że zbiorniki gazu będą napełnione w 80 proc. do 1 listopada br. i 90 proc. w tym samym terminie w kolejnych latach. Zobowiązanie powinno wygasnąć z końcem 2025 r. – zapowiedziały państwa Rady Unii Europejskiej.
 • Aby uniezależnić się od rosyjskiej energii, Komisja Europejska chce zainwestować do 300 mld euro do 2030 roku. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przedstawiła w środę (18 maja) plan rozmów kwalifikacyjnych, którego celem jest również przyspieszenie transformacji energetycznej. Wymaga to poważnych inwestycji i reform. „Zbieramy na to do 300 miliardów euro”. Plan pomoże oszczędzać energię, przyspieszyć wycofywanie paliw kopalnych i stymulować inwestycje. „To rozpali nasz europejski „zielony ład”” – powiedziała von der Leyen. Celem nie jest kupowanie większej ilości energii od Rosji w ciągu dekady.
  Przeczytaj więcej na ten temat tutaj: Droga do niezależności energetycznej Rosji: W przyszłości Komisja Europejska chce instalować ogniwa słoneczne w każdym nowym budynku.
READ  Deutsche Post to radykalna zmiana w dostarczaniu listów i paczek

Continue Reading

Economy

Niekontrolowane problemy z płatnościami: gigantyczne pliki elektroniki po bankructwie

Published

on

Kolejne bankructwo na rynku elektronicznym: producent Onkyo złożył teraz wniosek o upadłość, ponieważ nie można było rozwiązać problemów z płatnościami. Podsumowujemy tutaj najważniejsze informacje na ten temat.

Onkyo Home Entertainment, japoński producent urządzeń audio, musi ogłosić upadłość. Jak „Nikkei Azja” wzmiankowanypodobny wniosek został złożony w sądzie w Osace. Firma od jakiegoś czasu boryka się z problemami finansowymi.

Przyczyna trudności prawdopodobnie leży w zmieniających się nawykach słuchowych użytkowników. Podczas gdy systemy stereo, które kiedyś były podstawową działalnością Onkyo, miały w przeszłości ogromne znaczenie, teraz muzyka jest coraz częściej konsumowana za pośrednictwem smartfona. Wydaje się, że firmie nie udało się nadążyć za tym rozwojem.

Gigant elektroniki ogłasza upadłość: jaka przyszłość czeka Onkyo?

Onkyo, producent sprzętu audio, ogłosił upadłość.
Onkyo, producent sprzętu audio, ogłosił upadłość.

Obrazy

Onkyo został już wycofany z giełdy w sierpniu 2021 r. Ponadto dwie jego spółki zależne złożyły wniosek o upadłość w marcu ubiegłego roku. Według wniosku o ogłoszenie upadłości Onkyo jest winne około 24 milionów dolarów.

Nie przewiduje się jednak całkowitego zniknięcia marki Onkyo z rynku. Firma sprzedała swój biznes w zakresie sprzętu audiowizualnego firmom Sharp i Voxx International. Oczekuje się, że spółka joint venture będzie nadal używać nazwy Onkyo.

Inni czytelnicy są również zainteresowani:

Szybki przegląd wszystkich nowości CHIP .

 • Źródło: Google

  Nie przegap żadnych nowości

  Po prostu kliknij przycisk i Google „Kontynuuj”, aby nie przegapić żadnych wiadomości z CHIP.

READ  Transport - Niederfinow - Testowany nowy dźwig łodziowy Niederfinow - Ekonomia
Continue Reading

Trending