Connect with us

Economy

Kraje UE spierają się o to, czy energia jądrowa i gaz są „przyjaciółmi”.

Published

on

Na kilka godzin przed zamknięciem okienka odwoławczego unijni ministrowie środowiska i energii uzgodnili w piątek we Francji zasadę Komisji Europejskiej, która klasyfikuje energię jądrową i gaz ziemny jako „stałe”.

Kontrowersje stawiają kraje kierowane przez Francję – gdzie energia jądrowa wytwarza 70% energii elektrycznej i jest światowym liderem – przeciwko Niemcom, Austrii i innym w bloku 27 państw.

Debata o tzw. „klasyfikacji” komisji nie znajduje się w agendzie trzydniowych nieformalnych rozmów w Amiens, niemniej jednak nabrała rozmachu.

Pod koniec grudnia Komisja Europejska wprowadziła klasyfikację, która kwalifikuje inwestycje w gazową energetykę jądrową jako zrównoważone, aby faworyzować sektory redukujące emisje gazów cieplarnianych odpowiedzialne za globalne ocieplenie.

Energia jądrowa jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, a gaz zanieczyszcza mniej niż węgiel. Unia Europejska ma czas do północy w piątek na zaproponowanie zmian.

Następnie Komisja – biorąc pod uwagę te propozycje – powinna „szybko” opublikować ostateczny tekst, który zostanie ostatecznie przyjęty po czterech miesiącach. Przekazanie jej w obecnej formie wydaje się bardziej niż prawdopodobne: wymagałoby to większości posłów do PE lub 20 z 27 państw członkowskich, aw obu przypadkach nie udaje się osiągnąć masy krytycznej.

Pismo do Dyrektora Wykonawczego Komisji Europejskiej od niektórych posłów z protestami przeciwko zbyt krótkiemu terminowi zgłaszania poprawek spotkało się z głuchotą.

Wśród państw członkowskich UE kilkadziesiąt osób poparło stanowisko Francji i desygnację zaproponowaną przez Komisję.

Wiele krajów Europy Środkowej chce przejść z energetyki węglowej o wysokiej zawartości dwutlenku węgla na gaz ziemny.

„Energia jądrowa jest energią neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla” – powiedziała dziennikarzom w Amiens francuska minister środowiska Barbara Pompele. Nie możemy temu zaprzeczyć, a jednocześnie musimy bardzo szybko zredukować emisję dwutlenku węgla”.

„Bardzo zły sygnał”

Pomimo przeciwnych wiatrów opór przeciwko broni jądrowej nie zmniejszył się.

READ  Kontrola pasty pomidorowej przez Öko-Test: zwycięzcy testu są tani ze zniżkami

„To nie jest ani zrównoważone, ani ekonomiczne” – powiedział federalny minister środowiska Stefan Tido. „To nie jest zielona energia”.

Luksemburg i Austria idą dalej, grożąc, że udadzą się do sądu, jeśli energia jądrowa zostanie certyfikowana jako zrównoważona, powołując się na ryzyko wypadków i nierozwiązany problem odpadów jądrowych.

„To będzie greenwash” – powiedziała AFP minister środowiska Luksemburga Carol Deschburg.

„A to byłby bardzo zły sygnał: to nie jest energia przejściowa, to trwa zbyt długo” – dodała, powołując się na opóźnienia w budowie reaktorów jądrowych.

Jego austriacki odpowiednik, Leonor Gosler, powiedział, że oznaczanie energii jądrowej jako zrównoważonej „podważy wiarygodność oceny”, ponieważ nie zdała prawnego testu „nie szkodzić środowisku”.

Komisja Europejska zaproponowała środek, który wymagałby od produktów finansowych ujawniania procentu finansowanej działalności związanej z energią jądrową, przejrzysty środek, który pozwoli inwestorom trzymać się z daleka, jeśli sobie tego życzą.

Berlin wyraził zastrzeżenia co do możliwości przyłączenia się do Wiednia i Luksemburga w pozwie o unieważnienie.

„Obecnie pracujemy nad naszą odpowiedzią, a kiedy Komisja przedstawi nowy tekst, przeanalizujemy go z prawnego punktu widzenia” – powiedział niemiecki minister stanu ds. gospodarki i ochrony klimatu Sven Giegold.

Austria sprzeciwiła się również oznakowaniu gazu jako zrównoważonego, podczas gdy Holandia – która popiera etykietę energii jądrowej – twierdzi, że „nie ma naukowego powodu, aby uwzględniać gaz”. Polski minister stanu ds. środowiska Adam Gyborg Šitrzyski nie zgadza się z tym.

„Gaz zastępuje węgiel, ponieważ na krótką metę nie ma nic lepszego, co ma sens” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Economy

Media Markt i Saturn: pełne przejęcie nastąpi w przyszłym miesiącu

Published

on

Media Markt i Saturn zostaną w pełni przejęte już w przyszłym miesiącu. W ten sposób spółka dominująca Ceconomy staje się jedynym udziałowcem sprzedawcy elektroniki.

Detalista elektroniki Ceconomy sfinalizował pełne przejęcie Media-Saturn-Holding (MSH) wcześniej niż oczekiwano. Firma ogłosiła we wtorek w Düsseldorfie, że spodziewa się, że transakcja Convergenta, która ma na celu uproszczenie struktury akcjonariatu, zostanie sfinalizowana na początku czerwca.

Po jej zakończeniu Ceconomy stanie się wyłącznym udziałowcem największej niemieckiej sieci sklepów z elektroniką MediaMarktSaturn. W zamian były akcjonariusz mniejszościowy MediaMarktSaturn Convergenta stanie się głównym udziałowcem Ceconomy. W tym celu przewiduje się konwersję akcji uprzywilejowanych na akcje zwykłe pod koniec maja.

Media Markt i Saturn: Ceconomy przewiduje te korzyści z pełnego przejęcia

Media Markt i Saturn: Ceconomy będą wyłącznym współpracownikiem od początku czerwca.
Media Markt i Saturn: Ceconomy będą wyłącznym współpracownikiem od początku czerwca.

Zdjęcie: Armin Weigel / dpa

„To ważny krok dla naszej firmy i cieszymy się, że teraz szybko się rozwija” – powiedział zgodnie z zapowiedzią prezes Ceconomy Karsten Wildberger. Po długim okresie tarć, kwietniowe walne zgromadzenie utorowało drogę do porozumienia, a następnie Ceconomy dążyło do jego zakończenia „najpóźniej do końca września”.

Według własnych informacji, struktura przyszłych udziałowców pozwoli Grupie m.in. na redukcję kosztów administracyjnych i wykorzystanie przeniesionych strat podatkowych. Powiedziała, że ​​transakcja będzie miała pozytywny wpływ na wyniki finansowe na początku tego roku. Grupa spodziewa się dalszego wzrostu synergii podatkowych w kolejnych latach.

Inni czytelnicy są również zainteresowani:

Szybki przegląd wszystkich nowości CHIP .

 • Źródło: Google

  Nie przegap żadnych nowości

  Po prostu kliknij przycisk i Google „Kontynuuj”, aby nie przegapić żadnych wiadomości z CHIP.

READ  Jaki jest model berliński, pani Garach?
Continue Reading

Economy

Surowce jako broń: najnowsze osiągnięcia

Published

on

Najnowsze osiągnięcia

Komisja Europejska chce nałożyć na Rosję embargo na ropę. Kraje G7 również chcą zrezygnować z rosyjskiej ropy. Może to mieć poważne konsekwencje. Czemu?

Najnowsze osiągnięcia:

 • Według fińskiej firmy energetycznej Gasum, w sobotę rano Rosja zaprzestała dostaw gazu do Finlandii. Poinformował o tym Gazprom Export w piątek po południu (20 maja), podał w Espoo fiński koncern energetyczny Gasum. Fińska grupa wcześniej zapowiadała, że ​​nie zaakceptuje żądań Gazprom Export o zapłatę w rublach. Firma zapowiedziała, że ​​gaz z innych źródeł będzie dostępny dla klientów w okresie letnim. Przejdź do artykułu
 • Katar chce transportować LNG do Niemiec do 2024 roku. Minister gospodarki Robert Habeck i emir szejk Kataru Tamim bin Hamad Al Thani zdecydowali się na podobne partnerstwo energetyczne.
  Więcej na ten temat: Katar chce dostarczać LNG do Niemiec do 2024 roku.
 • Węgry zażądały pieniędzy na energię słoneczną w zamian za embargo UE na rosyjską ropę. „Węgry chcą inwestować w energię słoneczną, co jest w zasadzie dobre, ale musimy jeszcze porozmawiać o wielkości inwestycji” – powiedziała w czwartek wieczorem (19 maja) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na antenie ZDF. – A potem będzie widać, czy jest poważne zainteresowanie, czy też jest prowadzona polityka – dodał szef komisji. Węgry dotychczas sprzeciwiały się embargo na ropę, ale do tego działania potrzebny jest konsensus w Unii Europejskiej.
 • Unia Europejska podjęła decyzję o napełnieniu zbiorników gazowych do minimum przed zimą. Ma to na celu zabezpieczenie zasilania. Przedstawiciele krajów UE i Parlamentu Europejskiego przyjęli odpowiednią ustawę w czwartek (19 maja). Przewiduje, że zbiorniki gazu będą napełnione w 80 proc. do 1 listopada br. i 90 proc. w tym samym terminie w kolejnych latach. Zobowiązanie powinno wygasnąć z końcem 2025 r. – zapowiedziały państwa Rady Unii Europejskiej.
 • Aby uniezależnić się od rosyjskiej energii, Komisja Europejska chce zainwestować do 300 mld euro do 2030 roku. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przedstawiła w środę (18 maja) plan rozmów kwalifikacyjnych, którego celem jest również przyspieszenie transformacji energetycznej. Wymaga to poważnych inwestycji i reform. „Zbieramy na to do 300 miliardów euro”. Plan pomoże oszczędzać energię, przyspieszyć wycofywanie paliw kopalnych i stymulować inwestycje. „To rozpali nasz europejski „zielony ład”” – powiedziała von der Leyen. Celem nie jest kupowanie większej ilości energii od Rosji w ciągu dekady.
  Przeczytaj więcej na ten temat tutaj: Droga do niezależności energetycznej Rosji: W przyszłości Komisja Europejska chce instalować ogniwa słoneczne w każdym nowym budynku.
READ  Kontrola pasty pomidorowej przez Öko-Test: zwycięzcy testu są tani ze zniżkami

Continue Reading

Economy

Niekontrolowane problemy z płatnościami: gigantyczne pliki elektroniki po bankructwie

Published

on

Kolejne bankructwo na rynku elektronicznym: producent Onkyo złożył teraz wniosek o upadłość, ponieważ nie można było rozwiązać problemów z płatnościami. Podsumowujemy tutaj najważniejsze informacje na ten temat.

Onkyo Home Entertainment, japoński producent urządzeń audio, musi ogłosić upadłość. Jak „Nikkei Azja” wzmiankowanypodobny wniosek został złożony w sądzie w Osace. Firma od jakiegoś czasu boryka się z problemami finansowymi.

Przyczyna trudności prawdopodobnie leży w zmieniających się nawykach słuchowych użytkowników. Podczas gdy systemy stereo, które kiedyś były podstawową działalnością Onkyo, miały w przeszłości ogromne znaczenie, teraz muzyka jest coraz częściej konsumowana za pośrednictwem smartfona. Wydaje się, że firmie nie udało się nadążyć za tym rozwojem.

Gigant elektroniki ogłasza upadłość: jaka przyszłość czeka Onkyo?

Onkyo, producent sprzętu audio, ogłosił upadłość.
Onkyo, producent sprzętu audio, ogłosił upadłość.

Obrazy

Onkyo został już wycofany z giełdy w sierpniu 2021 r. Ponadto dwie jego spółki zależne złożyły wniosek o upadłość w marcu ubiegłego roku. Według wniosku o ogłoszenie upadłości Onkyo jest winne około 24 milionów dolarów.

Nie przewiduje się jednak całkowitego zniknięcia marki Onkyo z rynku. Firma sprzedała swój biznes w zakresie sprzętu audiowizualnego firmom Sharp i Voxx International. Oczekuje się, że spółka joint venture będzie nadal używać nazwy Onkyo.

Inni czytelnicy są również zainteresowani:

Szybki przegląd wszystkich nowości CHIP .

 • Źródło: Google

  Nie przegap żadnych nowości

  Po prostu kliknij przycisk i Google „Kontynuuj”, aby nie przegapić żadnych wiadomości z CHIP.

READ  Merkel obok Hitlera: Okrutne plakaty przed wizytą Barbücka w Polsce
Continue Reading

Trending