Connect with us

science

Dlaczego rachunek jest zły i ile tak naprawdę trzeba wypić

Published

on

Dlaczego rachunek jest zły i ile tak naprawdę trzeba wypić

Od 09 czerwca 2023 o 13:54

Ile litrów wody tak naprawdę potrzebujemy pić dziennie? Często odpowiedź na to pytanie brzmi: dwa litry wody dziennie. Ale ogólnie nie można tak powiedzieć. Ponieważ rzeczywiste zapotrzebowanie na wodę jest bardzo indywidualne i może się znacznie różnić w zależności od osoby. Badanie pokazuje, że liczy się wiele czynników, takich jak cechy fizyczne osoby, środowisko, w którym żyje, oraz jej status społeczno-ekonomiczny.

Woda jest niezbędna do przetrwania człowieka. Wszyscy musimy codziennie pić wodę, aby uniknąć odwodnienia – innymi słowy, aby utrzymać równowagę wodną w naszych ciałach. Ponieważ stale tracimy wodę: kiedy się pocimy, oddychamy lub idziemy do toalety. Dopóki nie będziemy w stanie ponownie wchłonąć tej wody, odczuwamy pragnienie i głód – ponieważ wraz z pożywieniem wchłaniamy również płyny. Cały ten cykl utraty i wchłaniania wody nazywany jest obiegiem wody.

Jeśli osoba w ogóle nie pije, umrze z powodu odwodnienia w ciągu około trzech dni. Ale picie zbyt małej ilości wody może być również problemem i jest czynnikiem ryzyka udaru cieplnego, chorób układu moczowego, nerek i niewydolności sercowo-naczyniowej. Ale ile wody powinniśmy pić?

Zmierzyć szybkość obrotu wody

Wiele osób przyjmuje, że ogólne zalecenie to picie dwóch litrów wody dziennie. Zalecenia Niemieckiego Towarzystwa Dietetycznego (DGE) są nieco bardziej zróżnicowane: w zależności od wieku zalecenia różnią się tutaj o kilkaset mililitrów. Według DGE dzienne spożycie wody przez osobę dorosłą wynosi około 2650 mililitrów. Ale ogólnie nie można tego powiedzieć, według międzynarodowego zespołu badawczego kierowanego przez Yosuke Yamadę z Japońskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Żywienia w Tokio.


Mężczyźni i kobiety potrzebują różnych ilości wody pitnej.
Źródło obrazu: imago/Westend61

Do testu badani musieli wypić około 100 ml wody wzbogaconej deuterem. Zespół badawczy był teraz w stanie zmierzyć, jak szybko izotop wodoru znika ze zwłok. W ten sposób określili szybkość obrotu wody i całkowitą zawartość wody w organizmie.

Najwięcej wody potrzebują osoby dorosłe w wieku od 20 do 40 lat

Analiza zespołu badawczego wykazała, że ​​ilość wody, jakiej człowiek potrzebuje dziennie, zależy od całego szeregu czynników i jest bardzo indywidualna. Dzielą te czynniki na trzy grupy: styl życia, wpływy środowiska i cechy fizyczne. Ważną rolę odgrywa na przykład wzrost człowieka, jego aktywność sportowa, warunki klimatyczne, w jakich żyje, aw przypadku kobiet to, czy są one w ciąży, czy nie.

Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z badaniem, dorośli mają najwyższy obrót wodą. Dla mężczyzn wynosi on od 20 do 30 lat, a dla kobiet od 20 do 55 lat. Osoby badane miały najwyższą całkowitą wartość wody w organizmie w wieku od 20 do 40 lat. Patrząc na stosunek całkowitej wody ustrojowej do obiegu wody, noworodki miały najwyższą wartość. Następnie wraz z wiekiem malał.


Wraz z wiekiem zmniejsza się transport wody w organizmie.
Prawa autorskie do zdjęć: Colorbox

Jednym z czynników zwiększających zapotrzebowanie kobiet na wodę jest ciąża. Z analizy wynika, że ​​zapotrzebowanie na wodę w trzecim trymestrze ciąży wzrasta o 670 mililitrów dziennie w porównaniu do stanu przed ciążą. W okresie karmienia piersią zwiększa się o 260 mililitrów dziennie, ponieważ kobiety również tracą wodę poprzez produkcję mleka.

Więcej ćwiczeń, więcej tkanki tłuszczowej, więcej nawodnienia – większe zapotrzebowanie na wodę

 • Zwiększona aktywność fizyczna o 1,0 = 1000 ml więcej przetransportowanej wody
 • 50 kg więcej masy ciała = 700 ml więcej przetransportowanej wody
 • 50 procent więcej wilgotności względnej = 300 ml więcej przeniesionej wody
 • Wzrost wysokości o 1000 m = 500 ml więcej przetransportowanej wody

Zdaniem zespołu badawczego ważne jest też to, gdzie i jak człowiek żyje: z analizy wynika, że ​​ludzie z krajów uprzemysłowionych mieli mniejszy obrót wodą niż ludzie ze społeczności łowiecko-zbierackich i uprawiający rolnictwo. A jeśli nie uprawiasz żadnego sportu, twoje ciało nie potrzebuje tak dużo wody, jak dobrze wytrenowany sportowiec wyczynowy.

Porównaj wymagania dotyczące wodyrezydencja:
Bogaty kraj uprzemysłowiony, 0 m n.p.m., średnia temperatura powietrza 10°C, wilgotność względna 50%

20 lat, 70 kg, nie wysportowany
= Transfer wody 3,7 litra / dzień

20-letnia kobieta, 60 kg, nie wysportowana
= Transfer wody 2,7 ​​litra / dzień

rezydencja:
Biedny kraj rozwijający się, 2000 m n.p.m., średnia temperatura powietrza 30 stopni Celsjusza, wilgotność względna 90%

Mężczyzna 20 lat, 70 kg, wysportowany
= Transfer wody 7,3 litra / dzień

20-letnia kobieta, waga 60 kg, lekkoatletka
= Transfer wody 6,8 litra / dzień

Niektóre z badanych osób miały nawet wysoki wskaźnik obrotu wody. Spośród 1875 przebadanych mężczyzn dziewięciu wypijało dziennie więcej niż dziesięć litrów. Spośród tych osób czterech było sportowcami wyczynowymi, czterech pochodziło z ekwadorskiej grupy etnicznej Shuar, uprawiającej rolnictwo i myślistwo, a jeden był mężczyzną rasy kaukaskiej o normalnej wadze, badanym w temperaturze ~32°C. W przypadku kobiet wartości wynosiły ponad siedem litrów dziennie na 13 osób. Tutaj zmierzono pięciu sportowców wyczynowych, dwie poważnie otyłe kobiety w ciąży, trzy otyłe kobiety niebędące w ciąży i trzy osoby w środku lata.

Jednolite zalecenie nie jest możliwe


Nasz styl życia i miejsce zamieszkania mają znaczący wpływ na zapotrzebowanie na wodę.
Źródło obrazu: dpa

Jednak zespół badawczy doszedł do wniosku, że ich badanie wyraźnie pokazuje, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dotyczącego zaleceń dotyczących spożycia. W każdym razie nie ma dowodów na istnienie zasady dwóch litrów. Ta kwota może być zbyt duża dla wielu osób w Europie Środkowej. Naukowcy zalecają uwzględnienie czynników środowiskowych i stylu życia oprócz czynników fizycznych w celu obliczenia odpowiednich zaleceń odpowiednich dla danego obszaru.

Yamada i Yusuke i in. wsp.: Zmienność tempa obrotu wodnego człowieka związana z czynnikami środowiskowymi i stylem życia. w nauce. Tom. 378, wydanie 6622. 24.11.2022. https://doi.org/10.1126/science.abm8668.

Ten temat w programie:Telewizja MDR | Najważniejsze jest zdrowie | 08 czerwca 2023 | 21:00

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Emocje ludzi wpływają na psy – co psuje nastrój zwierząt – Wiedza

Published

on

Emocje ludzi wpływają na psy – co psuje nastrój zwierząt – Wiedza

Optymiści i pesymiści istnieją nie tylko wśród ludzi, ale także wśród zwierząt. Podobnie jak w przypadku ludzi, negatywne doświadczenia mogą zmienić nastroje wielu ssaków, ptaków, a nawet owadów, zamieniając optymistów w pesymistów. Na przykład świnie narażone na zimne przeciągi mają więcej negatywnych emocji niż świnie ciepłe. To samo dotyczy cieląt, jeśli zostały ozdobione żelazem do wypalania. Nawet w przypadku pszczół bolesne doświadczenia – takie jak energiczne potrząsanie przez minutę – powodują, że są mniej wesołe.

Czy można się dziwić, że wpływy zewnętrzne również zmieniają temperament psów? W przypadku zwierząt, które od dziesiątek tysięcy lat żyły blisko ludzi, nawet zapach zestresowanej osoby wystarczy, aby zmienić ich nastrój. Naukowcy opisują to w jednym Bieżące badanie jest obecnie publikowane w czasopiśmie Raporty naukowe Pojawił się.

Ale skąd w ogóle wiesz, w jakim stanie umysłu znajduje się zwierzę? W swoim badaniu naukowcy wykorzystali tak zwany test błędu poznawczego. Metoda ta wywodzi się pierwotnie z psychologii człowieka, ale można ją zmodyfikować tak, aby działała również na psy i inne zwierzęta – takie jak pszczoły, świnie czy cielęta. Kluczowa idea: ludzie i zwierzęta w negatywnym stanie emocjonalnym w rzeczywistości oceniają neutralne sytuacje bardziej negatywnie niż istoty zdrowe psychicznie. Klasyczna koncepcja psychologii człowieka głosi, że szklanka jest do połowy pełna, co pesymiści interpretują jako do połowy pustą, natomiast optymiści – do połowy pełną.

Psy pesymistyczne nie oczekują nagród

W swoim badaniu naukowcy nauczyli między innymi cocker spaniele, labradory, rasy mieszane i pudle, że miska po lewej stronie zawiera smaczny smakołyk, podczas gdy miska po prawej była rozczarowująco pusta. Kiedy zwierzęta nauczyły się znaczenia różnych pozycji, szybko pobiegły do ​​miski, jeśli znajdowała się po lewej stronie, i pochłonęły smakołyk. Jednak znacznie wolniej zbliżali się do prawej miski lub nawet ją ignorowali.

READ  Masywna czarna dziura „uciekająca” przez kosmos – t3n – Digital Pioneers

W drugiej części eksperymentu badacze umieścili miskę na środku. Nadzieje wśród psów pobiegli tam z taką samą prędkością jak poprzednio w lewą stronę. Wyraźnie mocno wierzyli, że w misce znajduje się nagroda, nawet jeśli sytuacja wyraźnie na to nie wskazywała. Z drugiej strony pesymiści wydawali się obawiać rozczarowania i powoli zbliżali się do „neutralnej” puli.

W trzeciej części eksperymentu miskę ponownie umieszczono na środku, a jednocześnie psy poczuły zapach potu spiętych ludzi: badacze pobrali ją od ochotników, którzy musieli rozwiązywać problemy matematyczne przed publiczność. Kamera podczas testu obciążeniowego, podczas gdy dwóch naukowców w białych fartuchach obserwowało, jak patrzą na nich krytycznie i przy każdym błędzie wypowiadają suche „To nieprawda”.

Zapach ludzkiego potu również powodował, że psy stały się bardziej niespokojne i mniej ufne. Do misy centralnej podchodzili znacznie wolniej niż wtedy, gdy w powietrzu unosił się zapach zrelaksowanych ludzi lub brak ludzkiego zapachu. To naukowo potwierdza to, co właściciele psów podejrzewali od dawna: psy są wrażliwe na ludzkie emocje. A jeśli „ich” osoba jest w złym humorze, to oni też nie są w dobrym nastroju.

Continue Reading

science

Nieporozumienie na temat migreny spowodowanej zespołem Alicji w Krainie Czarów

Published

on

Nieporozumienie na temat migreny spowodowanej zespołem Alicji w Krainie Czarów
 1. 24vita
 2. Choroby

Naciska

A w opowieści o Alicji w Krainie Czarów proporcje często nie są prawidłowe – o czym wspominają także pacjenci cierpiący na zespół o tej samej nazwie. © Everett Collection/Imago

Jeśli pokój nagle wydaje się znacznie mniejszy, lekarze podejrzewają zespół Alicji w Krainie Czarów. Najczęściej cierpią na nią pacjenci z migreną.

Migrenie towarzyszy piekielny ból głowy. Osoby dotknięte tą chorobą zgłaszają, że bólom głowy mogą towarzyszyć także nudności i wymioty. Niektórzy pacjenci doświadczają migreny, której towarzyszy aura. Może to również prowadzić do zaburzeń wzroku, emocji i mowy. Tymczasowa utrata wzroku lub widzenie oślepiających kręgów lub migających świateł może być objawem migreny.

Migrena z aurą może również powodować surrealistyczne obrazy

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Charité w Berlinie, 20% pacjentów z migreną z aurą doświadcza podczas ataku migreny zespołu Alicji w Krainie Czarów. Jak Medycyna Springera Więcej informacjiJest to zniekształcone postrzeganie przestrzeni, czasu lub ciała. Może to być odmiana aury, cytuję Medycyna Springera Badania Charite trwają.

Nie przegap niczego: wszystko, co dotyczy zdrowia, znajdziesz w naszym regularnym biuletynie.

Zespół Alicji w Krainie Czarów (AIWS) – nazwa wzięła się od dziwnych zmian rozmiarów opisanych w książce dla dzieci Lewisa Carrolla – opisuje zaburzenie neurologiczne związane ze zniekształconym postrzeganiem wielkości ciała, przestrzeni i zmysłów. Osoby dotknięte mogą czuć się jak postać Alicji: mała w dużym świecie i odwrotnie.

Objawy syndromu Alicji w Krainie Czarów

Oprócz tzw. mikrokosmosu (obiekty wydają się mniejsze niż w rzeczywistości) lub makrofagów (obiekty wydają się większe niż w rzeczywistości) mogą wystąpić inne objawy:

 • zmiana: Obiekty wydają się zniekształcone, zakrzywione lub faliste.
 • Rozpad: – Poczucie oddzielenia od ciała lub otoczenia.
 • Derealizacja: Okolica wydaje się nierealna lub dziwna.
 • Zmiany w poczuciu czasu: Wydaje się, że czas płynie wolniej lub szybciej.
 • Zaburzenia czucia: Słuchanie, widzenie, dotykanie lub Smak jest słaby.
READ  19- Czy kobieta w ciąży powinna być zaszczepiona przeciwko wirusowi Corona?

Zespół Alicji w Krainie Czarów zwykle występuje jako efekt uboczny migreny z aurą. Jednak zespół ten może być również spowodowany różnymi innymi chorobami, takimi jak:

 • Padaczka
 • Brać narkotyki
 • Infekcje
 • choroba umysłowa

Leczenie zespołu Alicji w Krainie Czarów (AIWS) zależy od przyczyny. Powszechnie stosowane leki na migrenę często pomagają w leczeniu zespołu Alicji w Krainie Czarów związanego z migreną. W innych przypadkach leczenie przyczyny może złagodzić objawy.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Teleskop Kosmiczny: Gaia zostaje uderzona przez mikrometeoryty i burzę słoneczną

Published

on

Teleskop Kosmiczny: Gaia zostaje uderzona przez mikrometeoryty i burzę słoneczną

Ultraszybki pył kosmiczny i najsilniejsza burza słoneczna od 20 lat zagroziły precyzyjnym pomiarom Kosmicznego Teleskopu Gaia w ostatnich miesiącach. W kwietniu mała cząstka mniejsza od ziarenka piasku (tzw. mikrometeor) uderzyła w Gaję z dużą prędkością, ESA ogłosiła 17 lipca 2024 r.


Każdego dnia miliony tych mikrometeorytów spalają się w ziemskiej atmosferze. Jednakże Gaia znajduje się w drugim punkcie Lagrange’a pomiędzy Słońcem a Ziemią (L2) w odległości 1,5 miliona km. Brakuje tam ochronnej atmosfery Ziemi. Właśnie dlatego statki kosmiczne są projektowane tak, aby wytrzymywały uderzenia.

Uderzenie pod złym kątem

Działa to dobrze od czasu wystrzelenia sondy Gaia w grudniu 2013 r. Jednakże obecny obiekt uderzył w Gaię ze zbyt dużą prędkością i pod niewłaściwym kątem, uszkadzając osłonę ochronną statku kosmicznego.

W wyniku zderzenia powstała niewielka szczelina, przez którą mogło przedostać się rozproszone światło słoneczne. Odpowiada to około jednej miliardowej intensywności bezpośredniego światła słonecznego na Ziemi. Jednak rozproszone światło czasami zakłócało bardzo czułe czujniki Gai.
Inżynierowie Gaia naprawiali ten problem, gdy pojawił się następujący problem: W maju po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat uległa awarii elektronika aparatu miliardowego. W szczególności było to jedno ze 106 urządzeń ze sprzężeniem ładunkowym (CCD); Czujniki te przekształcają światło na sygnały elektryczne.

READ  Pleśń może prowadzić do agresywnego raka okrężnicy

Każdy czujnik pełni inną funkcję, a dany czujnik miał kluczowe znaczenie dla zdolności Gai do potwierdzenia odkrycia gwiazd. Bez tego czujnika Gaia zaczęła rejestrować tysiące fałszywych detekcji.

Gaia jest maksymalnie napięta

Przyczyna awarii elektroniki nie jest jasna. Odpowiedzialna może być jednak gwałtowna eksplozja energetycznych cząstek słonecznych, w wyniku której w maju 2024 r. pojawi się globalna zorza polarna. Przynajmniej awaria i burza słoneczna wydarzyły się mniej więcej w tym samym czasie.

Sonda została zbudowana w taki sposób, aby była odporna na promieniowanie. Jednak w obecnym okresie dużej aktywności słonecznej Gaia została rozciągnięta do maksimum. Teleskop kosmiczny został pierwotnie zbudowany na misję trwającą około sześciu lat. Obecnie przeprowadzono ją dwukrotnie.

25 GB danych dziennie – ale mogłoby być więcej

„Jednak ostrożnie zmieniając próg, przy którym oprogramowanie Gaia identyfikuje słaby punkt światła jako gwiazdę, byliśmy w stanie znacznie zmniejszyć liczbę fałszywych detekcji wynikających z problemów ze światłem rozproszonym i CCD”.powiedział inżynier operacyjny Gaia Edmund Serpell z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych Esoc.

Obecnie Gaia codziennie wysyła na Ziemię około 25 gigabajtów danych. „Kwota ta byłaby znacznie wyższa, gdyby oprogramowanie na pokładzie statku kosmicznego nie wyeliminowało najpierw fałszywych detekcji gwiazd”..


Continue Reading

Trending