Connect with us

Top News

1 maja: Jak dotąd majowe protesty przebiegły spokojnie

Published

on

1 maja: Jak dotąd majowe protesty przebiegły spokojnie

W kilku niemieckich miastach spodziewane są demonstracje z okazji Święta Pracy przypadającego 1 maja. Oprócz związków zawodowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego działania zapowiadają także ugrupowania lewicowe i lewicowo-ekstremistyczne. Po spokojnej nocy Walpurgii z dużą obecnością policji, policja Berlin Według berlińskiej senator ds. spraw wewnętrznych Iris Spranger (SPD) rozmieszczono 6200 służb ratowniczych, w tym 2400 z innych krajów związkowych i policję centralną. Służby bezpieczeństwa są w pogotowiu także w innych miastach.

Berlin

Rewolucyjna demonstracja 1 maja zakończyła się bez większych incydentów. Według policyjnych raportów wzięło w nim udział około 11 600 osób. Demonstracja maszerowała z Südstern w Kreuzbergu przez obszar Neukölln wzdłuż Sonnenallee z powrotem do punktu wyjścia. W całym Berlinie zarejestrowano łącznie 19 zdarzeń. Rzecznik powiedział ZEIT ONLINE o 21:45, że podczas wszystkich demonstracji miały miejsce „aresztowania o liczbie dwucyfrowej”. Policjant odniósł lekkie obrażenia. Rozmówca nie mógł powiedzieć. „Policja jest zadowolona z przeprowadzonej operacji” – kontynuował. Służby ratunkowe są dostępne w krytycznych lokalizacjach przez całą noc, dzięki czemu mogą szybko interweniować.

Demonstracja odbyła się w Neukölln opieka Bardzo niepokojące. Senator do spraw wewnętrznych Iris Spranger (SPD) stwierdziła, że ​​według niej trasa przez Neukölln została „wybrana celowo, aby przyciągnąć jak najwięcej gości”. Panowała napięta atmosfera, gdy w poprzednich tygodniach władze rozwiązały palestyński obóz protestacyjny i Kongres Palestyński. Jednocześnie ogłosiła, że ​​w przypadku wszelkich przestępstw, a zwłaszcza haseł antysemickich, będzie obowiązywał „niższy próg interwencji”.

Demonstracja miała jednak stosunkowo spokojny przebieg. Tu i ówdzie wybuchły petardy i pożary Bengalu. Zatrzymała go policja. Idąc za wskazówkami mieszkańców szlaku, już w godzinach popołudniowych odnalazł i zakonserwował po drodze pokłady kamienia.

Demonstracja została podzielona na bloki z bardzo różnymi transparentami: było wiele flag palestyńskich, ale także tablice z hasłami takimi jak „Robotnicy z Ameryki Łacińskiej łączcie się” i wiele plakatów antykapitalistycznych. Inni na przykład wzywali do „nie posiadania broni dla Izraela”. Organizatorzy byli również zadowoleni z finałowego rajdu w Südstern. „Pokazaliśmy, kto jest właścicielem ulicy” – powiedział rzecznik.

Wyraźnie zakazano antyizraelskich i antysemickich wypowiedzi lub plakatów. Organizatorzy powinni poinformować o tym wszystkich w języku niemieckim i arabskim. Policja poinformowała również, że na miejscu będą tłumacze, aby mogli natychmiast interweniować w przypadku nielegalnych zeznań, nawet jeśli są one wypowiadane w języku arabskim. Potencjalne raporty tego typu nie są obecnie rejestrowane. Po południu władze zgłosiły propalestyńskie pieśni i transparenty podczas demonstracji związkowej w dystrykcie Mitte. Postawiono dwa zarzuty karne i jedno aresztowanie za zdradę stanu.

Stuttgart

Demonstracja w Stuttgart Przerwany po południu i ostatecznie rozwiązany. Policja mówiła o „masowych przestępstwach i naruszeniach norm”. Policja podała w X, że doszło do ataków na służby ratunkowe, na które w odpowiedzi użyto gazu pieprzowego i pałek.

Poszczególni uczestnicy spotkania zostali otoczeni. Policja zaapelowała do uczestników o stosowanie się do poleceń służb ratowniczych. Policja podała, że ​​kierownictwo tłumu nie odpowiedziało na sugestie dotyczące alternatywnej trasy. W końcu opuściła to miejsce.

Według policji demonstracja została zarejestrowana przez osobę fizyczną i miała charakter „przeciwko cięciom socjalnym” i „na rzecz społeczeństwa opartego na jedności”. Według rzecznika policji są to głównie osoby ze spektrum lewicy, w tym Antifa.

READ  Pasek na żywo wirusa korony: +++ 00:32 Gminy muszą poprawić regułę hotspotu +++

Hamburg

Według policji na zaproszenie anarchistów i lewicowych ekstremistów do Schanzenviertel przybyło około 1000 osób. Oprócz jedności Schanzenviertel, trasa musi przebiegać także przez Św. Pawła.

W odróżnieniu od lat ubiegłych wielu uczestników demonstracji miało na sobie kolorowe ubrania. Tym razem czarnego tłumu nie będzie widać, gdyż zeszłoroczna demonstracja nie mogła się rozpocząć ze względu na zakazaną maskę.

Demonstracja w Schönesviertel była pierwszą z trzech zorganizowanych 1 maja przez grupy lewicowe. Hamburg zarejestrował się. Koalicja „Kto daje” planuje przejść z 2500 demonstrantami ze stacji kolejowej Damtar do Eppendorfer Baum. Później po południu na głównym dworcu kolejowym miała rozpocząć się rewolucyjna demonstracja pierwszomajowa Organizacji Czerwonych, uznana przez Urząd Ochrony Konstytucji za brutalną.

Demonstracje za granicą: W Stambule aresztowano ponad 200 osób

1 maja protesty odbyły się także za granicą. Według doniesień mediów turecka policja w Stambule użyła gazu łzawiącego przeciwko protestującym na symbolicznie ważnym placu Taksim. Pokazuje to materiał nadawcy CNN Türk, który pokazuje także starcia demonstrantów z policją. Kilka linii sił bezpieczeństwa zablokowało drogę prowadzącą do placu Taksim, kilka kilometrów od dzielnicy Saracen. Według ministra spraw wewnętrznych Ali Yerlikaya aresztowano 210 osób.

Według agencji prasowej AFP demonstranci na miejscu krzyczeli: „Nie możecie nam odebrać placu Taksim. Taksim jest wszędzie, wszędzie protest!” W związku z tym w innych częściach miasta doszło do starć między lewicowcami a policją. Według doniesień policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul, w wyniku czego wielu uczestników zostało aresztowanych.

Władze zakazały wcześniej demonstracji na placu Taksim i otoczyły kordonem dużą część centrum. Uzasadnili to względami bezpieczeństwa. Amnesty International nazwała to uzasadnienie „wyjątkowo słabym” i wezwała do zniesienia zakazu, powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Pod koniec ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny zakazał demonstracji na placu Taksim, twierdząc, że naruszają one prawo do pokojowych zgromadzeń.

READ  Organizator mówi o 18 000 raverach w Berlinie

Plac w centrum Stambułu ma znaczenie symboliczne dla związków zawodowych i opozycji: związkowcy chcą wiecem upamiętnić 1 maja 1977 roku. W tym czasie snajperzy otworzyli ogień do demonstracji na placu Taksim, w której wzięło udział około 500 000 uczestników, zabijając wielu.

Plac stał się także symbolem protestów antyrządowych, odkąd w 2013 roku rozpoczęły się tam protesty Gezi przeciwko rządowi. Ówczesne protesty były początkowo skierowane przeciwko rozwojowi parku Gezi. Później rozszerzyły się one na ogólnokrajowe demonstracje przeciwko ówczesnemu premierowi i obecnemu prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, który stłumił protesty. Od tego czasu na placu Taksim zakazano zgromadzeń krytycznych wobec rządu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Specjalne dania i gwiazdy zachwycą Cię

Published

on

Specjalne dania i gwiazdy zachwycą Cię
 1. ruhr24
 2. NRW
W Oberhausen odbywa się duży polski festiwal. © H. Tschanz-Hofmann/Imago; Zoonar/Imago; Źródło: RUHR24

Specjalny festiwal przyciąga ludzi do NRW w dniu Pięćdziesiątnicy. Chodzi o polską kulturę.

Dortmund – Zagłębie Ruhry jest „wielokulturowe” i tak jest niemal od chwili jego istnienia. Wkrótce przybyli pracownicy z sąsiednich krajów, a część z nich została. Wiele osób w Nadrenii Północnej-Westfalii ma powiązania rodzinne z kulturą Europy Wschodniej. Podczas weekendu Zesłania Ducha Świętego odbędzie się specjalny festiwal, który przybliży do Westfalii polski styl życia.

Polski festiwal XXL zawita do NRW: wyjątkowe dania i gwiazdy przyciągają

Chodzi o „Letni Festiwal Boloński” w Oberhausen. Przez trzy dni (17-19 maja) to nie tylko tyski z beczki, polskie dania typu pikos czy zabikanki oraz typowo ludowa muzyka. To wydarzenie powinno być świętem całej rodziny.

Lokalizacja znajduje się na otwartej przestrzeni w Hali Turbin. Jeśli pogoda nie dopisze, impreza zostanie przeniesiona do hali (więcej aktualności z NRW na RUHR24).

„Letni festiwal w Bolonii” w Oberhausen: To są gwiazdy

W ciągu trzech dni ci polscy muzycy zaprezentują różnorodne występy na żywo:

17 maja:

 • Placha 2115
 • Zbuku
 • Libera i Mezo

18 maja:

 • Łzy
 • Michał Wiśniewski z zespołu I Troje
 • Marcin Czerwiński – Brokat
 • Channa
 • Zespół Wisełka

19 maja:

 • Ronniego Ferrariego
 • Wymowa
 • M.I.G
 • Piękni i Młodzi Dawid Narożny

Festiwal Big Poland zawita do Oberhausen: muzyka, jedzenie i zabawa

O dobrą atmosferę pomiędzy występami dba polski zespół DJ-ski. Festiwal Polonia rozpoczyna się w piątek o 15:00 i w sobotę i niedzielę o 13:00. Dzieci do lat 15 mają wstęp bezpłatny. Dorośli płacą w Internecie od 30 do 50 euro, w zależności od dnia. Bilet weekendowy kosztuje około 60 euro. NRW oferuje w tym roku wiele okazji do odwiedzenia festiwali.

Continue Reading

Top News

Dzień Nakby: Zakazane hasła i materiały pirotechniczne – Policja bada doniesienia o protestach palestyńskich

Published

on

Dzień Nakby: Zakazane hasła i materiały pirotechniczne – Policja bada doniesienia o protestach palestyńskich
Niemcy Dzień Nakby

Zakaz śpiewów i materiałów pirotechnicznych – Policja bada doniesienia o palestyńskim proteście

Demonstracja palestyńska przemieszcza się przez Berlin – uczestnicy wykazują oznaki poparcia dla Hamasu

Tysiące ludzi ponownie zebrało się w Berlinie, aby uczcić Dzień Pamięci o Palestyńskiej Nakbie. Policja powiedziała WELT, że w wydarzeniu weźmie udział około 2000 osób.

W sobotę tysiące propalestyńskich demonstrantów przemaszerowało w Berlinie przez centrum miasta, aby upamiętnić tzw. Dzień Nakby. Zgromadziło się około 500 policjantów. Policja zarejestrowała 25 skarg dotyczących wybuchów petard i wybuchów bomb.

DW sobotę tysiące ludzi zebrało się ponownie w Berlinie, aby uczcić Dzień Pamięci o Palestyńskiej Nakbie. Policja powiedziała WELT, że w wydarzeniu weźmie udział około 2000 osób.

Pod hasłem „Palestyna będzie wolna” ludzie przeszli z Oranienplatz w Kreuzbergu do Czerwonego Ratusza. Według ich własnych informacji, w sobotę na miejscu pracowało 500 służb ratowniczych. Rzecznik policji powiedział w sobotnie popołudnie, że część uczestników została aresztowana w celu ustalenia ich tożsamości. W stronę policji rzucono także petardy.

„To jest czerwony trójkąt” – czytamy na sztandarze marszu po angielsku. Czerwony trójkąt jest używany w kontekście antyizraelskich protestów jako symbol wsparcia dla organizacji terrorystycznej Hamas. Sam Hamas używał w przeszłości tego symbolu w odniesieniu do swoich wrogów.

Marsz protestacyjny na B1 w pobliżu Spitalmarkt w Berlinie

Źródło: AFP/RALF HIRSCHBERGER

Inne banery i znaki zawierały słowa „ludobójstwo” nawiązujące do teorii spiskowej mówiącej, że Izrael popełnia ludobójstwo w Gazie. Oprócz flag palestyńskich widziano także członków lewicowych partii ekstremistycznych oraz tablice z napisem „Drugi dla Palestyny”.

Czytaj

Zrzut ekranu 2024-05-13 17:57:35

Komentarz „Tłuszcze dla wolnej Palestyny”

Policja podała, że ​​marsz protestacyjny był kilkakrotnie przerywany z powodu odpalenia materiałów pirotechnicznych lub wznoszenia zakazanych haseł. Rozwieszono transparenty i otwierano parasole, aby utrudnić policji dostarczanie dokumentów.

Policja bada 25 skarg dotyczących przestępstw. Ponadto, jak poinformował w niedzielę rano rzecznik, w 25 przypadkach policja zastosowała środki „ograniczające wolność”, m.in. w celu ustalenia danych osobowych.

Zabrania się wzywania policji z użyciem przemocy

Jak zwykle przed protestem policja postawiła pewne warunki. Zabronione jest na przykład nawoływanie do aktów przemocy lub wulgaryzmów. Zakazane są flagi i symbole organizacji terrorystycznych takich jak Hamas czy Samitoun, którym zakazano działalności w Niemczech od czasu masakry z 7 października 2023 r., a także wypowiedzi propagujące zniszczenie Państwa Izrael.

Według policji, z ciężarówki z megafonem wykrzykiwano zakazany slogan „Od rzeki do morza”. Jak poinformowała policja, samochód został usunięty.

Tutaj znajdziesz treści z Twittera

Twoja odwołalna zgoda na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych jest konieczna, ponieważ zgoda ta jest wymagana przez dostawców zewnętrznych, aby dostawcy treści osadzonych mogli wyświetlać treści osadzone. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „ON”, wyrażasz na to zgodę (możesz w każdej chwili zrezygnować). Obejmuje to Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do krajów trzecich, w tym do Stanów Zjednoczonych, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, korzystając z przełącznika i prywatności na dole strony.

Polityk FDP Caroline Preisler również sprzeciwiła się demonstracji jako samotna kontrdemonstrantka. W ostatnich tygodniach wielokrotnie widywano go na marginesie antyizraelskich protestów. Miał zdjęcia ofiar Hamasu.

Polityk Caroline Preisler (FDP) wystąpiła przeciwko tłumowi. Trzymała fotografię zamordowanej Shani Louk

Polityk Caroline Preisler (FDP) wystąpiła przeciwko tłumowi. Trzymała fotografię Shani Lauk, która została zamordowana

Źródło: Image Alliance/dpa/Fabian Sommer

Według rzecznika policji Breisler skorzystał z prawa do przyłączenia się do tłumu i wyrażenia przeciwnej opinii, nie powodując zamieszania. Ponieważ niektórzy demonstranci stali się agresywni w obecności Preislera, otoczyło ich maksymalnie dziesięciu funkcjonariuszy.

Ci ludzie maszerowali także przez Berlin

Protestujący owinięci folią

Źródło: Jan Aleksander Casper

DSCF2039

Źródło: Jan Aleksander Casper

Palestyńczycy gromadzą się solidarnie z okazji 76. rocznicy "Nakba"w Berlinie

Parasole w kształcie arbuza: Owoc stał się symbolem jedności, ponieważ jego kolory odpowiadają palestyńskiej fladze.

Źródło: REUTERS

Według policyjnych raportów do zarejestrowanego punktu końcowego wiecu przybyło 2500 uczestników. Dzień Pamięci Nakby obchodzony jest 15 maja i upamiętnia wysiedlenie setek tysięcy Palestyńczyków podczas pierwszej wojny na Bliskim Wschodzie od czasu powstania państwa Izrael w 1948 roku.

Zamieszanie po środowej demonstracji

W środę wieczorem około 600 osób demonstrowało w Charlottenburgu z okazji Dnia Pamięci o Nakbie. W Newcoln zapanowało zamieszanie. Według policji zgromadziło się tam około 200 demonstrantów. Niektórzy z nich podpalili kosze na śmieci, odpalili petardy i ogień bengalski. Ludzie rzucali na ulice w różnych miejscach przedmioty takie jak rowery, kosze na śmieci itp.

Czytaj

W pobliżu stacji metra Wilmersdorfer Strasse w Berlinie

Demonstracja „Nakby” w Berlinie

Od czasu ataku terrorystycznego Hamasu na Izrael w Berlinie odbywają się cotygodniowe demonstracje. Według własnych danych berlińska prokuratura ma dotychczas około 1040 spraw (stan na 17 maja) w kontekście wojny w Gazie.

Działania związane z około 210 incydentami przestępczymi popełnionymi podczas demonstracji w związku z konfliktami na Bliskim Wschodzie, powiedział na żądanie rzecznik władz. Często obejmuje to podżeganie do nienawiści, niszczenie mienia, znieważanie lub używanie symboli organizacji niekonstytucyjnych i terrorystycznych.

READ  Wakacje w Polsce: Camping za małe pieniądze - Ekonomia
Continue Reading

Top News

Powiernik Putina Miedwiediew grozi utworzeniem w Polsce strefy buforowej

Published

on

Powiernik Putina Miedwiediew grozi utworzeniem w Polsce strefy buforowej

Rosja zwiększa swoje groźby w związku z możliwymi atakami rakietowymi zachodniej broni. Teraz nawet kraj NATO wkrótce stanie się rosyjskim protektoratem.

Polityk SPD Joe Weingarten zaproponował w sobotę rozmieszczenie niemieckich jednostek patriotycznych na granicy Ukrainy, aby lepiej chronić przestrzeń powietrzną na zachodniej Ukrainie. „Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uratować Ukrainę przed rosyjskim atakiem” – powiedział „Spiegelowi” członek komisji obrony Bundestagu. Wydaje się, że zachodnie rakiety coraz bardziej wytrącają z równowagi Rosję, tego samego dnia, w którym powiernik Putina wypowiadał się w zjadliwy sposób.

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa, grozi utworzeniem strefy buforowej, która miałaby chronić jego kraj przed atakami. „Jeśli reżim kijowski rozmieścił rakiety Storm Shadow/SCALP-EG o zasięgu co najmniej 550 km i zasięgu Biełgorod–Kijów 429 km, nietrudno obliczyć prawie cały centralny i znaczący obszar. [russischen] Zachód jest niszczony” – napisał w „Telegramie” wpływowy rosyjski polityk. Kremlowski dyktator Putin mówił już o strefie bezpieczeństwa, którą chce utworzyć pod Charkowem.

Ale Miedwiediew grozi teraz rozszerzeniem tego poza Ukrainę. „Jeśli tak się stanie, gwarantowana strefa buforowa będzie na granicy Polski lub już w Polsce” – zagroził rosyjski polityk w swoim poście na Telegramie. Gdzie Weingarten naprawdę chce zakładać organizacje patriotyczne. Miedwiediew określił niestrategiczną broń nuklearną jako „niejasną koncepcję”.

Zełenski skarży się na ograniczenia dotyczące rakiet

Oprócz wypowiedzi zachodnich polityków o możliwości rozmieszczenia wojsk na Ukrainie, tłem zagrożeń może być także dostarczenie rakiet dalekiego zasięgu. Najnowsze modele amerykańskich ATACMS-ów teoretycznie mogą latać na terytorium Rosji.

Kanclerz Olaf Scholz dotychczas odmawiał dostarczenia niemieckim rakietom Taurus, ponieważ teoretycznie mogłyby one dotrzeć na terytorium Rosji. Nie brakuje jednak także krytyków podejścia rządu, m.in. ze strony polityka Zielonych Antona Hofreitera i przedstawicielki FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann w komisji obrony.

Continue Reading

Trending