Connect with us

Economy

DAX wzrasta: koniec przegranej passy

Published

on

DAX wzrasta: koniec przegranej passy


Raport rynkowy

Stan: 08.04.2022 18:15

Zakończył się pojednawczy dla inwestorów trudny tydzień. DAX wzrósł w wyniku odwrócenia ostatnich strat. Ale jest jeszcze za wcześnie, aby dać całą jasność.

Indeks DAX zanotował wzrosty pod koniec tygodnia i odrobił część strat po trzech dniach spadków z rzędu. Ostatecznie na tablicy wyników Giełdy Papierów Wartościowych we Frankfurcie odnotowano 1,46 proc. premii do 14 283 punktów. W porównaniu tygodniowym daje to umiarkowany minus 1,1 procent.

Ogon dla dzisiejszych cykli DAX wynika z konsolidacji na rynku ropy, który jednak utrzymuje się na wysokim poziomie. Ponadto pewne techniczne kontr-ruchy po stratach z ostatnich kilku dni nie są niczym niezwykłym. Ostatnio jednak brakowało kolejnych sprzedaży, gdy handel był tak napięty, że rynki cofały się raz za razem.

Trudne środowisko nadal

Umiarkowane saldo tygodniowe maskuje fakt, że w omawianym okresie środowisko inwestycyjne uległo znacznemu pogorszeniu. Ponieważ w konflikcie na Ukrainie nie ma konwergencji, na rynku wciąż przeważają obawy przed recesją.

Coraz bardziej widoczne stają się również obawy dotyczące stóp procentowych w USA, najpóźniej od publikacji protokołu z posiedzenia Rezerwy Federalnej w środę 16 marca. Od tego czasu stało się jasne, że najpotężniejszy bank centralny na świecie nie tylko zaostrzy stopy procentowe, ale także obniży swój bilans, co spowoduje utratę płynności na rynkach.

Maklerzy giełdowi wątpią, czy dzisiejsze zyski się utrzymają: „Ogólna niepewność rośnie”, powiedział Eddie Cheng z Allspring Global Investments.

Thomas Altmann z doradcy inwestycyjnego QC Partners stwierdził również: „Awans do 15 000 punktów na DAX powinien być gdzieś pomiędzy trudnym a niemożliwym”. Wojna na Ukrainie i jej bezpośrednie i pośrednie konsekwencje pozostały głównym czynnikiem ryzyka.

Nasdaq znów jest na minusie, rentowności obligacji nadal rosną

Rynki amerykańskie są zazwyczaj mieszane. Podczas gdy indeks wiodący Dow Jones zbliżył się do 0,7 procent, sytuacja na giełdzie technologicznej Nasdaq pogarsza się. Traci około trzech czwartych procenta. Szczególnie akcje technologii o wysokiej wartości W świetle nadchodzącej zmiany stóp procentowych Zwłaszcza pod presją.

READ  Historyczny punkt zwrotny w Polsce, ale na zwycięzców wyborów czekają trudne zadania

Również rynek obligacji nie daje pełnej jasności. Rentowności nadal tam rosną w oczekiwaniu na wyższe stopy procentowe. Rentowność 10-letnich obligacji rządowych wynosi 2,70 procent, tuż poniżej nowego trzyletniego maksimum. Na dziś nie ma poruszanych danych makro.

Międzynarodowa Agencja Energii uwalnia kolejne rezerwy ropy

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) uwolniła dzień wcześniej kolejne 120 mln baryłek ropy naftowej, aby złagodzić na rynkach skutki wojny Rosji z Ukrainą. To tymczasowo zepchnęło cenę baryłki (159 litrów) ropy Brent poniżej granicy 100 USD. Pod koniec tygodnia cena beczki odmiany Morza Północnego ponownie wzrosła do nieco ponad 101 USD. Jednak obecnie wydaje się, że era nieprzewidywalnych, byczych skoków cen na razie się skończyła.

„Ceny ropy wróciły prawie do poziomu sprzed sześciu tygodni przed wybuchem wojny na Ukrainie”, potwierdza Carsten Fritsch, ekspert ds. surowców w Commerzbanku. Do obniżenia cen z pewnością przyczynił się fakt, że władze lokalne przedłużyły blokadę w Szanghaju. Ponieważ to tłumi popyt na ropę w Chinach.

Przyciąga niemieckie firmy z rekordowymi zyskami

W czasach wysokich stóp procentowych ponownie koncentrujemy się coraz bardziej na akcjach dywidendowych, ponieważ zwykle zapewniają one stabilny dochód z dywidend, a także możliwość wzrostu cen, zwłaszcza w czasach zerowych stóp procentowych. Na początku sezonu dywidendowego stało się jasne, że niemieckie spółki giełdowe prawdopodobnie zapłacą w tym roku swoim akcjonariuszom rekordowe 70 miliardów euro.

W porównaniu z poprzednim rokiem oznacza to rekordowy wzrost o około 50 proc. Świadczy o tym aktualne badanie dywidendowe opublikowane przez DSW oraz Instytut Finansów Strategicznych ISF na Uniwersytecie FOM.

Najlepszy nowy napęd Mercedes-Benz w indeksie DAX

Największym nowym kierowcą w DAX jest grupa Mercedes-Benz o wartości około 5,4 miliarda euro. Drugie miejsce zajmuje Allianz SE, lider dywidendy DAX w ostatnich latach. BMW zdobyło brązowy medal z łącznym zyskiem wynoszącym nieco ponad 3,8 miliarda euro.

T-Share z rabatem na zysk

Na DAX akcje Deutsche Telekom spadają – ale tylko wizualnie. T-Share jest notowany dzisiaj, dzień po walnym zgromadzeniu, z dyskontem do zysków. Grupa Bonn przekazała swoim udziałowcom 0,64 euro za akcję. Jednocześnie T-Share jest liderem sprzedaży na DAX i bez dyskonta wzrośnie o ponad pół procenta. Dzień przed prezesem Deutsche Post, Frank Appel, Przewodniczący Rady Nadzorczej Telecom.

Euro pozostaje w tyle za dolarem

Perspektywa gwałtownego wzrostu stóp procentowych w USA daje kolejny wiatr pod koniec tygodnia. Z kolei euro spadło do najniższego od miesiąca poziomu 1,08413 USD w stosunku do dolara. Europejski Bank Centralny ustalił stopę referencyjną na 1,0861 USD (czwartek: 1,0916).

Po południu zapłacono uncję złota za 1938 dolarów.

Rosyjski bank centralny obniżył główną stopę procentową

Po kilku tygodniach masowych podwyżek stóp procentowych na początku wojny na Ukrainie, Rosyjski Bank Centralny ponownie nieznacznie obniżył swoją główną stopę procentową. Wskaźnik spadł o trzy punkty do 17 proc. Na rynku walutowym rubel wciąż może odnotować większe wzrosty kursu walutowego w stosunku do dolara. Za każdego dolara trzeba zapłacić tylko około 79 rubli – tyle samo, ile było przed rosyjskim atakiem na Ukrainę.

Skoncentruj się na akcjach wrażliwych na zainteresowanie

Wysokie oczekiwania dotyczące stóp procentowych tworzą idealne środowisko rynkowe dla akcji banków. Nic więc dziwnego, że akcje Deutsche Banku są najbardziej poszukiwaną wartością w czołowym niemieckim indeksie po południu z trzyprocentową premią. Na MDAX akcje Commerzbanku mogą wzrosnąć o ponad 2,4 proc.

Allianz i Munich Re, a także czysty reasekurator Hannover Re, również odnotowali znaczne wzrosty w indeksie ubezpieczeń wagi ciężkiej DAX. Wyższe stopy procentowe zapewniają towarzystwom ubezpieczeniowym nowe możliwości inwestycyjne, które są lepsze z punktu widzenia ich składek, dzięki czemu również one mogą czerpać korzyści z rozwoju. Nie jest jednak tak krótkotrwały jak banki, które mogą od razu przykręcić kredytową śrubę.

READ  Panzer Thriller: Były ambasador wyjaśnia, dlaczego Polacy już nam nie ufają | Polityka

Kierowcy Formuły 1 witają plany Audi i Porsche

Mistrz świata Lewis Hamilton i obecny mistrz Max Verstappen z zadowoleniem przyjęli plany Formuły 1 dla Audi i Porsche. Gwiazda Mercedesa Hamilton powiedziała: „Wspaniale jest mieć nowych producentów w naszym sporcie. Wspaniale, że się poprawiamy. Witamy ich”. Zarząd i rada nadzorcza Volkswagen AG, Porsche AG i Audi AG potwierdziły wczoraj „plany obu marek grupy dotyczące możliwego wejścia do Formuły 1”.

Ritter, były menedżer Zalando, otrzymał 89 mln euro

Prawdopodobnie najlepiej opłacany prezes DAX w programie specjalnym 2021, rozpoczynającym się w czerwcu. Według raportu rocznego Robin Ritter, w ostatnim roku swojej pracy na czele firmy Zalando zajmującej się sprzedażą wysyłkową, otrzymał premię w wysokości 89 milionów euro. Lwia część z nich dotyczy opcji na akcje, które Ritter otrzymał w latach 2011, 2013 i 2014 — głównie przed wejściem Zalando na giełdę.

Scout24 skacze po spekulacjach o przejęciu

Spekulacje dotyczące przejęcia koncentrują się na akcjach Scout24. Gazety na internetowym rynku nieruchomości wzrosły o około 13 procent i znalazły się na szczycie MDAX. Agencja prasowa Bloomberg Podał, powołując się na obserwatorów rynku z „Dealreporter”, że inwestorzy Hellman & Friedman, EQT i Permira mają oko na Scout24 i rozważają ofertę. Cinven i CVC są również zainteresowani.

Musk, prezes Tesli, ogłasza futurystyczną robotopór

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, ogłosił plany zbudowania „przyszłościowej” samojezdnej taksówki po otwarciu nowej fabryki w Teksasie. Ogromne liczby. Całkowicie samobieżna. Będzie prywatna taksówka – powiedział 50-latek do tłumu w fabryce. Ale w przeszłości Musk wielokrotnie tracił cele związane z samodzielnym prowadzeniem.

Deprecjacja w Rosji obciąża OMV

Wiedeński koncern naftowo-gazowo-chemiczny OMV zmaga się z wielomiliardowymi odpisami z powodu swojej działalności w Rosji. W związku z przerwanym gazociągiem Nord Stream 2 na Bałtyku OMV odpisał 1 mld euro. Ponadto nie zostaną zjednoczone dwie rosyjskie firmy, w których OMV posiada ok. 25 proc. pola gazowego Jużno-Roskoje. W połączeniu z cięciami w rezerwach złóż gazu spowoduje to dodatkowe obciążenie wyniku operacyjnego w pierwszym kwartale o 1 miliard euro.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  „Może nie musisz być tak wybredny, jeśli chodzi o pozwolenie na parkowanie przy drzwiach wejściowych”.
Continue Reading

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Południe Przegląd / Ekonomia, banki centralne, polityka
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Published

on

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Potwierdzenie dobrej sytuacji można znaleźć w najnowszych danych Eurostatu. PKB Polski wzrósł po 2015 roku o ponad 33%; Lepiej radzą sobie jedynie kraje podające się za raje podatkowe.

Dobre lata dla polskiej gospodarki

Z pewnością wielu ekonomistów jest zgodnych, że Polska przeżywa obecnie złoty wiek gospodarczy. Takie głosy z pewnością byłyby słuszne. Jak pokazuje analiza danych historycznych, dystans do Zachodu jest mniejszy niż kiedykolwiek od 2018 roku. Obecnie PKB Polski na mieszkańca stanowi około 70% PKB Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. To znakomity wynik, bo za czasów Lecha Wałęsy odsetek ten wynosił zaledwie 30%.

reklama

Co ciekawe, był to jeden z najgorszych okresów w historii. W czasach komunizmu PKB na mieszkańca we wspomnianych krajach wynosił około 40% PKB na mieszkańca. Wynik był bardzo podobny w II Rzeczypospolitej. Historycznie rzecz biorąc, Polska była najbliżej Zachodu za czasów Henryka Walezego i Stefana Batorego. W tamtym czasie PKB kraju na mieszkańca wynosił około 60% średniego PKB na mieszkańca Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. Na tle Europy Zachodniej kraj nadwiślański jest obecnie najbogatszym w całej swojej historii.

Tak dobry wynik nie byłby możliwy bez dwóch czynników. Recesja gospodarcza we Włoszech i Francji z pewnością wywarła znaczący wpływ, ale na taki wynik w dużej mierze wpłynął bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, jakiego Polska doświadczyła w ostatnich latach. Bo okazuje się, że w latach 2015-2023, po krajach podających się za raje podatkowe, Polska zajmuje drugie miejsce.

Wzrost PKB Polski jest imponujący

Ostatnie kilka lat to okres wielkiej koniunktury gospodarczej. Po 2015 roku sytuacja gospodarcza w krajach Europy Południowej zaczęła się poprawiać. Polska radziła sobie wyjątkowo dobrze przez ostatnie osiem lat, nawet biorąc pod uwagę, że kraje postkomunistyczne rozwijały się w tym okresie średnio znacznie szybciej.

READ  Deutsche Post: duża zmiana w dostarczaniu paczek i listów

W porównaniu z 2015 r. irlandzki PKB wzrósł najbardziej i wyniósł 59,6%. Malta zajmowała drugie miejsce w UE ze wzrostem na poziomie 57,9% do czwartego kwartału 2023 r. Na podium znalazł się Cypr, którego gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku była o 44,9% większa niż w 2015 r.

Polska zajęła czwarte miejsce. PKB Polski w ostatnim kwartale 2023 r. był o 33,2% wyższy niż w 2015 r., przy czym nie należy zapominać, że kraj wychodził z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Ponadto wszystkie kraje poprzedzające Polskę uznawane są za raje podatkowe. Ich wartości PKB są zatem zniekształcane przez międzynarodowe korporacje i nie odzwierciedlają stanu gospodarki kraju.

Na czele znajdują się kraje postkomunistyczne i Dania

Które kraje zdołały jeszcze wykazać się w ostatnich latach silnym wzrostem gospodarczym? Rumunia podąża śladem Polski, gdzie wzrost PKB osiągnął 33,1%. Wynik Chorwacji również był imponujący, ze stopą wzrostu wynoszącą 31,6%. Co ciekawe, w odróżnieniu od piątki najlepszych krajów, przed pandemią kraj ten nie znajdował się w czołówce. Jednakże dobrobyt i wprowadzenie euro poprawiły wyniki gospodarcze tego małego bałkańskiego kraju.

Bardzo wysokie były także Słowenia (+28,2%), Litwa (+26,8%), Węgry (+25,4%), Bułgaria (+24,5%), Dania (+21,7%) i Estonia (+19,4%). Na liście dominują zwłaszcza kraje postkomunistyczne. Zjawisko to nie jest zaskakujące, gdyż jest to konwergencja gospodarcza obserwowana w Unii Europejskiej od wielu lat. Bogate kraje rozwijają się wolniej, a biedne kraje nadrabiają zaległości i zmniejszają dystans do krajów bogatych. Skutkiem tego zjawiska było zwiększenie osadnictwa gospodarczego w Unii Europejskiej.

Największą niespodzianką może być tutaj wynik zamożności Danii. Sekretem tak wysokiego wzrostu w tym 6-milionowym kraju jest… lek przeciw otyłości. Wegovy to nowy lek, którego celem jest zmiana sposobu walki z otyłością na całym świecie. Lek uczynił duńską firmę Novo Nordisk najcenniejszą firmą w Europie i zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając takie firmy jak Tesla, Walmart, Exxon Mobil, Mastercard, LVMG, Samsung, Toyota i Johnson & Johnson. .

READ  Inwestycje środowiskowe i aktywa kryptograficzne: Deutsche Börse chce wkroczyć na nowe tereny

Niemcy są na dnie Unii Europejskiej. Jej wzrost gospodarczy był najwolniejszy

Każdy wyścig ma zwycięzców i przegranych. Kto spisał się najgorzej w ostatnich latach? Niemcy zanotowały najniższy wzrost PKB. Niemiecka gospodarka jest obecnie tylko o 7,8% większa niż w 2015 roku. Do głównych przyczyn zaliczają się problemy z niemieckim przemysłem samochodowym oraz przerwanie dostępu do taniego gazu z Rosji. Wysokie ceny gazu sprawiły, że niemieccy producenci stali się mniej konkurencyjni.

Fińska gospodarka wzrosła zaledwie o 8,3%. Włochy również wypadły słabo, a wzrost PKB wyniósł zaledwie 8,5%. Francja (+9,2%), Austria (+9,3%) i Grecja (+10,5%) również należą do krajów o najniższej stopie wzrostu po 2015 r.

źródło: Forsal

Continue Reading

Trending