Connect with us

Economy

Wojna Rosji i utrata prestiżu Niemiec Europa | DW

Published

on

Wojna Rosji i utrata prestiżu Niemiec Europa |  DW

Nie skoordynowali działań i tylko przypadkowo dowiedzieli się, że tego samego dnia planują protesty przeciwko wojnie rosyjskiej na Ukrainie: litewska mistrzyni olimpijska w pływaniu Ruta Milotito pływa w czerwonym ozdobnym basenie przed rosyjską ambasadą w stolicy Litwy Wilnie , Ostatni raz. tydzień. Wydarzenie w kraju europejskim, który po II wojnie światowej został zmuszony do przyłączenia się do Związku Radzieckiego, szybko rozprzestrzenił się w mediach społecznościowych.

Kilka dni później rosyjski pocisk zabił 50 uchodźców na stacji kolejowej we wschodnioukraińskim mieście Kramatorsk. Gdy Olimpijczyk przepływa przez czerwony staw, dziesiątki protestujących leżą na ziemi przed ambasadą Niemiec w Wilnie i udają, że nie żyją. Na znak protestu, że Berlin nie nałożył jeszcze na Moskwę całkowitego embarga na ropę i gaz, ponieważ z Unii Europejskiej do Rosji codziennie napływają miliony euro.

Reputacja Niemiec blednie z każdym dniem wojny

„Karmią diabła” – mówi Oleg Surajev. Komik wezwał do tego protestu. Miara pokazuje, jak reputacja Niemiec na Litwie pogarsza się z każdym dniem wojny. Dla niego Niemcy zawsze były „wzorem moralności”, jak mówi 33-latek w wywiadzie dla DW, przykładem, który Litwa często kopiowała, i wzorem do naśladowania. „Teraz wygląda na to, że ojciec wcale nie jest dobrym człowiekiem”. Dotyczy to nie tylko percepcji panującej na Litwie. „Wielu Polaków widzi to w ten sam sposób”.

Protest przeciwko wojnie i zachowaniu Berlina: ludzie przed ambasadą Niemiec w Wilnie udają, że nie żyją

Razem z polskimi aktywistami wcześniej zablokował autostradę w Poznaniu w proteście przeciwko handlowi z Rosją: przeciwko firmom, które nadal prowadzą interesy w Rosji pomimo wezwań do zakazu. „Wielu polskich kierowców ciężarówek, w tym policja – wszyscy nas wspierali.” Z wyjątkiem Węgier prawie wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej wzywają do całkowitego embarga energetycznego wobec Rosji. – Płacimy pensje żołnierzom dokonującym masakr w miastach takich jak Bucha – powiedział litewski minister spraw zagranicznych Gabrieleus Landsbergis w rozmowie z DW. Litwa i jej sąsiednie Łotwa i Estonia podjęły wczesne kroki, by uniezależnić się od rosyjskiego gazu – na Litwie z terminalem gazu płynnego w nadmorskim mieście Kłajpeda i siecią rurociągów, którymi państwa bałtyckie mogą się wzajemnie zaopatrywać.

READ  Dom Polski lśni pewnością siebie – DW – 18 stycznia 2023

To, że Niemcy nie są ani liderami, ani liderami, nie wstrzymują dostaw gazu i ropy, bo inaczej ucierpiałaby ich gospodarka – a to kosztuje każdego dnia duży kredyt polityczny, zwłaszcza w krajach bałtyckich, badacz ze Wschodu. Europe Volker Witchell powiedział DW. „Postrzeganie Bałtów jest takie, że prędkość jest ważna i że ta nieuzasadniona rozluźnienie niemieckiej polityki, w tym przestrzeganie praw i zasad, nie miała już nic, co mogłoby się oprzeć prędkości autorytarnego reżimu w Rosji, a teraz na pewno nie prędkości wojny. Niemiecka polityka kontynuowania współpracy z Rosją, promowania zmian politycznych poprzez handel – wszystko zawiodło.

Niemcy zignorowały ostrzeżenia przed Rosją

„Jeśli chodzi o politykę energetyczną, Niemcy stoją przed stosem gruzu na całym świecie”. Przez wiele lat rządy w Wilnie, Rydze czy Tallinie, ale także w Warszawie przestrzegały przed taką bliskością Rosji. „Teraz jesteśmy świadkami gwałtownej zmiany, takiej jak bieg na 100 metrów: każdy ma dystans do pokonania. Jednak ci, którzy od dawna obserwowali agresywne działania Rosji, mają tylko dziesięć metrów do biegu”.

Ukraina |  Atak na dworzec Kramatorsk

Dwóch zabitych na stacji kolejowej w Kramatorsku we wschodniej Ukrainie po ataku rosyjskim rakietowym

Dla Europy Wschodniej jest jasne, że jeśli Ukraina nie wygra tej wojny, zostanie zaatakowana przez siły Putina. „Oprócz dostaw broni byłoby to embargo na import energii, które znacznie osłabiłoby Rosję. Przede wszystkim embargo na ropę. I tego właśnie domagają się państwa bałtyckie: natychmiastowego embarga na ropę”.

Jednak unijni negocjatorzy w Brukseli w zeszłym tygodniu po raz kolejny nie byli w stanie przekonać się do czegoś więcej niż tylko wstrzymania importu węgla. Nadszedł czas, bo Ukraina go nie ma. – NATO chce zapewnić bezpieczeństwo krajom bałtyckim i Polsce przede wszystkim poprzez odstraszanie nuklearne – mówi Witchell. Ale po ponad sześciu tygodniach rosyjskiej wojny agresywnej stało się jasne: „Logikę odstraszania można odwrócić, osiągając szybkie zyski przy użyciu sił konwencjonalnych”. Dlatego chodzi o przekazanie broni. „I nie tylko tak zwana broń defensywna. Bo dla nich było już za późno. Nie było dość, by wszędzie zatrzymać Rosję. Dlatego siły są rozlokowane na wschodzie i południu Ukrainy. na wschodzie, aby powstrzymać ewentualny nowy atak na Kijów, ale także odzyskać nie dające się obronić terytoria okupowane”.

READ  Zamiast dobrobytu dla wszystkich, wszyscy przeciwko wszystkim

Zażądaj broni ofensywnej na Ukrainę

Weichsel, badacz z Europy Wschodniej, jest przekonany, że Niemcy mogą odzyskać zaufanie, które utraciły w ciągu ostatnich kilku tygodni wojny ze swoimi wschodnioeuropejskimi partnerami w Unii Europejskiej, tylko jeśli teraz będą aktywnie reprezentować tę linię – i przejmą wiodącą rolę w UE. „Postrzeganie, że Niemcy po prostu zachowywały się arogancko, oczywiście dramatycznie wzrosło”, mówi Weichsel. „Aus polnischer Sicht ist heute doch klar, dass Warschau einfach mit seiner Einschätzung der Lage Recht hatte. Die schiere Tatsache, dass der deutsche Ansatz – Einhegen durch Dialog, Brücken nichtändändänd dändändänd s Tatsache cheerts, nichtändändändertzchen dasswirt mieć.” Pozycja Niemiec w Europie słabnie i słabnie. „Z każdym dniem, w którym Berlin tego nie widzi, sprawy się pogarszają” – powiedział Wechsell.

Litwa |  Ukraina demonstruje przed ambasadą Niemiec w Wilnie

Czuwanie w Wilnie przed ambasadą niemiecką

Także z młodymi artystami, takimi jak Oleg Surajev z Wilna, który zorganizował protest przed ambasadą niemiecką. Sam mieszkał w Berlinie przez długi czas, mówi, i doskonale zdaje sobie sprawę z powodów, dla których Niemcy niechętnie patrzą na okrucieństwa popełnione przez narodowosocjalistyczne Niemcy w Europie Wschodniej. Ale ta historia jest właśnie powodem, dla którego Niemcy działają teraz i wspierają Ukrainę – nawet jeśli jest to ekonomicznie szkodliwe dla kraju i Unii Europejskiej. „Wszyscy jesteśmy teraz Europejczykami i czuję się winny z powodu Ukrainy”. Dla niego mur berliński, jego upadek i zwycięstwo nad komunistyczną tyranią to wspólna historia Europy. Budynek przed nim i jego towarzyszami nie żyli w przeszłości, ambasada niemiecka w Wilnie była siedzibą Komunistycznej Partii Sowieckiej Republiki Litewskiej aż do upadku żelaznej kurtyny.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, częściowe i kompleksowe: Ceny ubezpieczeń pojazdów znacząco rosną

Published

on

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, częściowe i kompleksowe: Ceny ubezpieczeń pojazdów znacząco rosną

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, częściowe i całkowite
Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych znacząco rosną

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Inflacja spada, ale składki na ubezpieczenia komunikacyjne mają tendencję w przeciwnym kierunku. Każdy, kto chce obecnie ubezpieczyć nowo zakupiony samochód, płaci średnio o 20 procent więcej niż rok temu. Zmieniając firmę ubezpieczeniową, często można złagodzić wzrost cen.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez porównywarkę i portal sprzedażowy Verivox, w ciągu ostatniego roku znacząco wzrosły ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Każdy, kto ubezpiecza nowo zakupiony samochód, płaci dziś średnio o 20 proc. więcej niż rok temu. Taryfy w pełni inkluzywne w średnim segmencie cenowym są dziś o 21 proc. wyższe niż w kwietniu 2023 r., a taryfy częściowo inkluzywne są o 19 proc. wyższe niż przed rokiem. A w odpowiedzialności jest o 18 proc. więcej.

Gwałtownie rosną ceny dla ubezpieczających transferowych: na rynku ceny te są o 22 proc. wyższe niż w roku poprzednim, a w przypadku ubezpieczeń w pełni kompleksowych są o 23 proc. wyższe. Firma Heidelberg oblicza swoje liczby we współpracy ze statystykiem Wolfgangiem Bischofem z Uniwersytetu w Augsburgu.

Ceny będą nadal rosły

Większość kierowców może zmienić ubezpieczenie samochodu 1 stycznia każdego roku. Dlatego obecnie polisy wystawiane są najczęściej po zakupie pojazdu. Obecnie możliwość zmiany ubezpieczenia przysługuje wszystkim kierowcom, których ubezpieczenie pojazdu wygasa w ciągu roku. Ubezpieczeni mogą także zmienić się po każdym zgłoszeniu roszczenia ubezpieczeniowego.

Różnica między średnim i niskim segmentem cenowym w przypadku osób zmieniających pojazdy wynosi średnio 31 procent. Największy potencjał oszczędności ma ubezpieczenie OC na poziomie 36 proc.

„W sezonie zmianowym w październiku i listopadzie towarzystwa ubezpieczeniowe znacznie podniosły stawki, aby pokryć swoje koszty” – mówi Wolfgang Schütz, dyrektor zarządzający Verivox Versicherungsvergleich GmbH. „W związku z ciągłym wzrostem kosztów roszczeń towarzystwa ubezpieczeniowe w dalszym ciągu ponoszą straty. Dlatego stawki będą nadal rosły. Ubezpieczyciele chcą oferować swoim klientom konkurencyjne stawki pomimo niezbędnych podwyżek”. Dlatego zdaniem eksperta warto dokonać porównania już teraz. Różnice między tanimi taryfami a cenami średnimi są większe niż kiedykolwiek.

READ  Region z wielką przyszłością
Continue Reading

Economy

Jak dotąd 630 upadłości: masowo bankrutują firmy z branży nieruchomości

Published

on

Jak dotąd 630 upadłości: masowo bankrutują firmy z branży nieruchomości
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Branża nieruchomości walczy o przetrwanie. Wraz ze wzrostem liczby upadłości rośnie niepewność: kto będzie następny?

Berlin – Niemiecki przemysł budowlany znajduje się pod ogromną presją. Napięcie jest zauważalne we wszystkich obszarach. Po tym jak w zeszłym roku pierwsi deweloperzy projektu zmuszeni byli zwrócić się do sądu upadłościowego z powodu braku wniosków, obecnie dotknięte są nim również obszary znajdujące się w dalszej części łańcucha dostaw. W szczególności upadłość dużej spółki z branży nieruchomości Deutsche Invest Immobilien (Dii), która w marcu stała się spółką publiczną. Wstrząsnęło to branżą i spowodowało większą niepewność. Pytanie, które zadaje sobie każdy: Czy będziemy następni?

Ekskluzywna bieżąca analiza przeprowadzona przez firmę konsultingową Falkensteg w zakresie zarządzania IPPEN.MEDIA Wynika z niego, że tylko w pierwszym kwartale 2024 roku upadłość musiało ogłosić 630 firm z branży nieruchomości. Oznacza to wzrost o 18,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim i 17,3 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem. W całym 2023 roku 1997 firm z branży nieruchomości w Niemczech zostało zmuszonych do ogłoszenia upadłości.

Kryzys budowlany potrwa do 2026 r.: liczba upadłości wzrośnie dwucyfrowo.

„Spodziewam się w tym roku co najmniej 10% wzrostu liczby upadłości” – prognozuje Christian Albers, dyrektor ds. nieruchomości w Falkenstig. „Przetrwanie do 25. roku życia było modnym hasłem w 2023 r. w sektorze nieruchomości” – dodaje. Jednak mantra wytrwałości może trwać dłużej, niż oczekuje branża. Kryzys będzie trwał do 2026 r., zanim zmiana stanie się wyraźna.

Według Falkensteega fala bankructw szczególnie dotyka duże firmy, których roczna sprzedaż przekracza dziesięć milionów euro. W całym 2023 roku w sektorze nieruchomości doszło do 31 poważnych upadłości. W pierwszym kwartale 2024 roku było ich już 21, ale w pierwszym kwartale 2023 roku było ich już tylko sześć. „Teraz pytanie brzmi, czy inwestowanie w Niemczech ma sens, ponieważ warunki ramowe dla projektów długoterminowych są bardzo niepewne” – mówi Albers.

READ  Zamiast dobrobytu dla wszystkich, wszyscy przeciwko wszystkim

Wyjaśnia dalej: „Spadek zamówień mocno uderzy w firmy budowlane, ponieważ nie będą one już w stanie w pełni wykorzystywać swoich pracowników i dostosowywać w odpowiednim czasie kosztów strukturalnych, aby działać z zyskiem. Kryzys osiągnął jeszcze wyższy poziom sektora nieruchomości i budownictwa, a „końca nie widać”.

Sygnalizacja świetlna niepokoi inwestorów z branży budowlanej

Obecny kryzys budowlany jest jak burza doskonała: od 2020 r. koszty budowy mieszkań wzrosły o 45%, co sprawia, że ​​tworzenie niedrogich mieszkań jest prawie niemożliwe, chyba że budowa będzie finansowana. Jednakże rząd sygnalizacji świetlnej pozwolił na wygaśnięcie ważnych programów finansowania, takich jak finansowanie KfW 55, w krótkim czasie i nie zapewnił terminowej wymiany. To zniechęciło inwestorów i do dziś powoduje ogromną niepewność. Ponadto Europejski Bank Centralny w walce z inflacją znacznie podniósł podstawowe stopy procentowe, co sprawia, że ​​dla większości osób zakup domu jednorodzinnego jest nierealny. Wszystko to oznacza, że ​​w tej chwili nic się nie wydarzy.

Kryzys budowlany powoduje falę bankructw w branży budowlanej. © Imago/Christoph Hardt

Thomas Reimann, dyrektor generalny ALEA Hoch- und Industriebau GmbH, skomentował to w swoim przemówieniu na spotkaniu branżowym Immotalk w Zły Vilbel W ubiegłym tygodniu: „Nie możemy i nie chcemy w dalszym ciągu przekazywać tak wielu złych wiadomości”. Dodał: „W lutym byliśmy świadkami spadku liczby pozwoleń na budowę o dobre 18 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Do lutego zatwierdzono jedynie 35 000 mieszkań. W styczniu i lutym 2023 r. mieszkań było jeszcze 44,2 tys., a w latach ubiegłych było ich około 58 tys.”.

Pompy ciepła i firmy produkujące energię słoneczną zapewniają boom

Christian Albers nadzieję dla branży nieruchomości widzi w firmach zajmujących się odnową energii, takich jak inżynierowie ciepłownicy, firmy zajmujące się fotowoltaiką i przedsiębiorstwa rzemieślnicze z tych dziedzin. Dodaje, że „prawie nie było bankructw” także w budownictwie magazynowo-logistycznym i przemysłowym w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

READ  „Co to są pałeczki do skóry głowy, proszę?”

Z analizy Falkensteega wynika także, że wzrosła liczba upadłości poza sektorem nieruchomości. We wszystkich branżach i rozmiarach firm w pierwszym kwartale 2024 r. miało miejsce łącznie 4520 upadłości.Oznacza to wzrost o 12,6 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i 25,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Continue Reading

Economy

Wycofanie z Aldi – istnieje ryzyko zakażenia salmonellą

Published

on

Wycofanie z Aldi – istnieje ryzyko zakażenia salmonellą
  1. spieszyć się
  2. konsument

Naciska

Rabat pamięta organiczne nasiona słonecznika. W ramach kontroli w jednej próbce wykryto Salmonellę.

WAŻNE – Do odmiany sałatkowej zalicza się również nasiona słonecznika. Konsumenci powinni jednak zachować ostrożność podczas jego przygotowywania – przynajmniej jeśli nasiona słonecznika trafiają do miski jako składnik. Ponieważ dyskont Aldi wycofał odpowiedni produkt. Powód: Istnieje ryzyko zakażenia salmonellą.

Aldi wycofuje nasiona słonecznika, co ma wpływ na niektóre preferowane przez niego daktyle

Nasiona słonecznika są bogate w białko i są zdrowym źródłem składników odżywczych. Klienci będą jednak musieli teraz bliżej przyjrzeć się produktowi, który Aldi ma w swojej ofercie. Jak dyskont wie, dostawca „Estyria Naturprodukte GmbH” rozpoczął wycofywanie następujących towarów:

  • Produkt: Nasiona słonecznika Gotbio 650 gramów
  • Najlepiej spożyć przed: 03.2025
  • Płatność: 23007616/1
Dostawca wycofał organiczne nasiona słonecznika. © Productwarning.eu

Według doniesień podczas badania w próbce wykryto salmonellę. Salmonella może powodować choroby żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, a także objawy grypopodobne, takie jak ból głowy i gorączka. Dlatego też nie należy spożywać wyżej wymienionej substancji. Mówią, że cena zakupu zostanie zwrócona w oddziałach – nawet bez przedstawienia paragonu.

Nie ma to wpływu na inne daty przydatności do spożycia i partie nasion słonecznika

Ogólne wycofanie nie ma wpływu na inne daty przydatności do spożycia i płatności za artykuł, inne artykuły od dostawcy i inne artykuły marki „GutBio” sprzedawane w Aldi.

W jednym z produktów Rewe's podejrzewano także salmonellę. Jednak bakterie nie zawsze powodują wycofanie produktu. W wielu sklepach istniało ryzyko, że szpinak może zawierać opiłki metalu.

READ  Dom Polski lśni pewnością siebie – DW – 18 stycznia 2023
Continue Reading

Trending