Connect with us

Tech

Apple Keynote 2021: oto nowości – News Augsburg, Allgäu i Ulm

Published

on

Kompilacja: Apple Inc

14 września o 19:00 (czasu niemieckiego) czas, ale niektóre informacje już wyciekły. Przede wszystkim fani Apple byli oczywiście podekscytowani tym, jakie nowe produkty i funkcje zostaną wprowadzone. Między innymi wcześniej spekulowano, czy Apple przekroczy liczbę 13 – w końcu w wielu kulturach jest to liczba pechowa.

iPhone 13

Większość wydarzenia dotyczyła nowego topowego smartfona Apple: iPhone’a 13. Mocniejszy niż kiedykolwiek, pięć nowych kolorów, ekran, który jest prawie 30 procent jaśniejszy niż jego poprzednik i wiele innych ulepszeń i funkcji, które powinien oferować nowy model. Udoskonalono m.in. system dwóch aparatów: zarówno szerokokątne, jak i ultraszerokokątne aparaty nagrywają po 12 MP, iPhone ma też optyczną stabilizację obrazu, a aparaty są bardziej czułe na światło. W przypadku nagrań wideo dostępny jest teraz tryb kinowy (tryb kinowy) – dzięki sztucznej inteligencji po raz pierwszy powinno być możliwe wyciągnięcie autofokusa podczas nagrywania wideo i jednocześnie zapewnić twórczą klarowność tła.

iPhone 13 jest wyposażony w nowy procesor A15 Bionic i oczywiście także 5G. Ponadto Apple stawia na prywatność swoich użytkowników: stosowane są mechanizmy maskowania IP, podczas gdy Siri celowo nie udostępnia nagrań audio.

Najdroższa wersja za 1829 euro

A ile muszą zapłacić fani Apple’a, aby dostać najnowszego iPhone’a? iPhone 13 zaczyna się od 899 euro, a nieco mniejszy iPhone 13 mini zaczyna się od 799 euro. Najmniejsza możliwa pojemność to 128 GB. Oczywiście są też znacznie droższe wersje – iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max. Modele Gold, Silver, Graphite i Sierra Blue Pro są przede wszystkim skierowane do konkurencji pod względem wydajności grafiki, żywotności baterii i znacznie lepszych kamer. Podobnie jak pozostałe dwa modele z rodziny iPhone 13, iPhone 13 Pro (od 1149 EUR) i iPhone 13 Pro Max (od 1249 EUR, z 1 TB: 1829 EUR) są dostępne w sprzedaży od 24 września 2021 r. |

READ  Konsole do gier: Playstation Network była tymczasowo offline

iPad (9. generacji) i iPad mini (6. generacji)

Jako pierwszą atrakcję, prezes Apple, Tim Cook, przedstawił nowego iPada, który dzięki chipowi A13 Bionic jest o 20 procent szybszy niż jego poprzednik. Ponadto przedni aparat urządzenia rejestruje teraz ponad 12 megapikseli i pole widzenia 122 stopni. W przypadku opcji pamięci 64 GB cena wynosi 379 euro, a dla użytkowników z sektora edukacyjnego obowiązują zniżki. Nieco później jest też nowy iPad mini – z ekranem o przekątnej 8,3 cala, może być też przewodowy ze złączem USB-C i ma 5G. Tutaj cena całkowita wynosi 549 euro, ale mniejsza wersja dostępna jest w czterech modnych kolorach. Z drugiej strony etui do nowego iPada jest przyjazne dla środowiska: jest wykonane ze stuprocentowego aluminium pochodzącego z recyklingu.

Apple Watch Series 7

Kontynuowano z Apple Watch Series 7, smartwatchem Apple. Ekran jest teraz znacznie większy niż w poprzedniej wersji (41 lub 45 mm), a krawędzie mają zaledwie 1,7 mm grubości. Niezależnie od tego, nowy zegarek Apple Watch jest bardziej odporny na pęknięcia i kurz, bateria powinna wystarczyć na cały dzień pomimo o 70% jaśniejszego ekranu, a w razie wypadku użytkownik może teraz łatwiej wysyłać sygnały alarmowe. Ponadto pojawiły się nowe wersje kolorystyczne i zapowiedź Apple, że Fitness + (widok z treningami z przewodnikiem) zostanie uruchomiony również w Niemczech. Nowy Apple Watch Series 7 kosztuje 399 USD (może około 450 EUR), a premiera ma się odbyć jesienią tego roku.

wniosek:

Każdy, kto liczył na przełomowe innowacje i absolutną innowacyjność, był nieco rozczarowany Apple Keynote 2021. Przede wszystkim nie wprowadzono żadnych nowych AirPods ani Maców z własnymi chipami Apple, ale Apple prawdopodobnie zaprezentuje swoje własne wydarzenie tej jesieni. Nowe iPady i Apple Watch Series 7 z pewnością zostały ulepszone, co dotyczy również nowej generacji iPhone’a – ale różnica w stosunku do iPhone’a 12 jako całości jest raczej słaba. Nowe modele Pro są szczególnie imponujące pod względem ekranu i wydajności; We wszystkich czterech wersjach iPhone’a 13 poprawiono aparaty i ich funkcje. Jeśli więc przywiązujesz do tego dużą wagę, na pewno nie pomylisz się z nowym zakupem. Co jeszcze można zauważyć: wycięcie (wgłębienie czujników na górnej krawędzi ekranu) jest znacznie mniejsze w nowej generacji – każdemu, kto wcześniej mu to przeszkadzało, warto również skorzystać z nowego iPhone’a 13.

READ  Life is Strange: True Colors z Square Enix Presents

Tekst: Vera Mergel

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

macOS (12) Monterey: nowy system operacyjny Apple dla komputerów Mac i MacBook gotowy

Published

on

Firma Apple ogłosiła, że ​​macOS „Monterey” dla komputerów Mac i MacBook został ukończony. Bezpłatna aktualizacja wprowadzona w czerwcu jest nieco nieśmiała w porównaniu z poprzednim rokiem, który przyniósł natywne wsparcie dla SoC ARM serii M firmy Apple z systemem macOS 11 Big Sur. Nazywa się jednak macOS 12. Zostanie wydany 25 października.

Wersja skacze nawet bez remontu

Przejście z macOS 10.x na 11 w Big Sur było nie tylko spowodowane mnóstwem poważnych zmian, w tym obsługą ARM, ale wydaje się, że Apple co roku odlicza co roku do przecinka. Jednak producent dopiero od lat podawał do publicznej wiadomości nazwę systemu operacyjnego.

To są główne innowacje

Z systemem macOS „Monterey”, nazwanym na cześć Nadmorskie miasto w KaliforniiApple chce lepiej łączyć Maca (Booka) i iPadOS. Dzięki Universal Control użytkownicy mają możliwość kontrolowania iPada za pomocą klawiatury i myszy komputera Mac lub MacBook — w tym wymiany danych.

Już na WWDC 2021 firma Apple zaprezentowała z jednej strony, jak za pomocą gładzika MacBooka przesuwano wskaźnik myszy na znajdującym się obok iPadzie, zamykano aplikacje i przeciągano plik z tabletu na laptopa. Ale łańcuch może się przedłużyć: plik można przenieść z iPada za pośrednictwem MacBooka do iMaca znajdującego się po prawej stronie laptopa; W tym przypadku był obsługiwany za pomocą myszy.

W takim przypadku urządzenia wejściowe zawsze wysyłają swoje dane wejściowe do tego samego systemu, macOS 12 Monterey przekazuje dane wejściowe do innego komputera z systemem macOS lub iPada z iPadOS 15. Na przykład w przeciwieństwie do Logitech Flow urządzenie wejściowe nie zmienia Bluetooth gospodarz.

Następujące urządzenia peryferyjne obsługują macOS Universal Control:

 • MacBook Pro (2016 i nowsze)
 • MacBook (2016 i nowsze)
 • MacBook Air (2018 i nowsze)
 • iMac (2017 i nowsze)
 • iMac (5K Retina 27-calowy, koniec 2015 r.)
 • iMac Pro i Mac mini (2018 r. i nowsze)
 • Mac Pro (2019)
 • iPada Pro
 • iPad Air (3. generacji i nowsze)
 • iPad (6. generacji i nowsze)
 • iPad mini (5. generacji i nowsze)
READ  Ponad 12 ofert na smartfony w MediaMarkt / Saturn

Safari nie jest tak kompaktowe, jak planowano

Dzięki macOS Monterey przeglądarka Safari otrzymała nową metamorfozę, a jej elementy sterujące powinny się cofnąć, aby zrobić więcej miejsca w witrynie. Jednak na początku wersji beta Apple porzucił pierwszy pomysł: adres URL i pasek wyszukiwania zostały początkowo umieszczone po prawej stronie aktywnej karty na pasku kart, czyli w stale zmieniającej się pozycji. W ostatecznej wersji domyślnie pojawiają się ponownie dwa znajome paski.

W ten sposób pasek kart nie pojawia się już w ostatecznej wersji (Zdjęcie: Apple)

Monterey otrzymuje nowe mapy Apple i VRR

Inne innowacje w macOS Monterey są związane z uniwersalnymi aplikacjami, które są również dostępne na iOS i iPadOS. Zmiany, które Apple planuje wprowadzić w FaceTime, iMessage, nowych Apple Maps lub Centrum powiadomień z SharePlay, Share i Focus można znaleźć w wiadomościach o ogłoszeniu iOS 15 oraz w raporcie iOS 15: Nowe mapy Apple to ogromny krok naprzód. Monterey obsługuje również zmienną częstotliwość odświeżania na monitorach Adaptive Sync.

Pełny przegląd wszystkich innowacji, w tym nowy pasek kart w Safari, który w końcu nie został wdrożony, Już połączono z Apple.

Komputery Mac i MacBooki otrzymają tę aktualizację

Apple wprowadza również macOS Monterey jako bezpłatną aktualizację dla niektórych już bardzo starych systemów. Najstarszym obsługiwanym komputerem Mac jest Mac Pro 2013. Aktualizacja będzie dostępna we wszystkich zgodnych systemach 25 października.

 • iMac (koniec 2015 i nowsze)
 • Mac Pro (koniec 2013 i nowsze)
 • iMac Pro (2017 i nowsze)
 • Mac mini (koniec 2014 r. i nowsze)
 • MacBook Air (początek 2015 r. i nowsze)
 • MacBook (początek 2016 r. i nowsze)
 • MacBook Pro (początek 2015 r. i nowsze)
Continue Reading

Tech

BSI ostrzega: nowe ataki SMS na smartfony

Published

on


Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji ostrzega o kilku nowych wariantach ataków nadchodzących za pośrednictwem wiadomości SMS.

Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji

(BSI) ostrzega
nowych ataków przez SMS. Podstawowa zasada tych ataków była znana od dawna (podczas blokady była to szczególnie fałszywa

Powiadomienia o paczkach
Przyszedł przez SMS: SMS zawiera łącza, które odbiorca musi kliknąć. Złośliwe oprogramowanie czai się na odpowiednich stronach internetowych i jest pobierane na smartfony. Lub wiadomości SMS służą do próby szpiegowania danych osobowych odbiorcy. Ten rodzaj ataku nazywany jest „smishingiem” – słowem utworzonym z pojęć SMS i Phishing. Jednak od jesieni 2021 r. napastnicy próbują wykorzystywać nowe formy SMS-ów.

Teraz zły SMS informuje odbiorców, że jest dla nich wiadomość głosowa. Lub SMS ostrzega, że ​​smartfon jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Następnie linki w wiadomości SMS obiecują „instrukcje pobrania wiadomości głosowej” lub instalację „domniemanej aktualizacji zabezpieczeń”. Ale pobierając pliki, dostajesz złośliwe oprogramowanie na swój smartfon.

Inną obecną metodą ataku jest to, że SMS fałszuje odbiorców, że ich prywatne zdjęcia wyciekły, ponieważ złośliwe oprogramowanie jest podobno na telefonie komórkowym. Również w tym przypadku odbiorcy powinni zainstalować rzekomą aktualizację zabezpieczeń. To oczywiście znowu złośliwe oprogramowanie. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowo ten schemat ataków, który krążył kilka dni temu:

Atak SMS – Malware infekuje urządzenia z Androidem.

Jak się chronić

 • Nie klikaj linków w SMS-ie, jeśli nie masz całkowitej pewności co do pochodzenia wiadomości.

 • Nigdy nie pobieraj plików z nieznanych źródeł

 • Pobieraj aplikacje tylko z App Store lub Google Play

 • Natychmiast usuń podejrzane SMS-y

Ostrzeżenie policji: SMS z niebezpiecznymi linkami atakującymi androidy

READ  Ponad 12 ofert na smartfony w MediaMarkt / Saturn
Continue Reading

Tech

Sonda kosmiczna “Lucy” w drodze do trojanów – misja NASA po raz pierwszy odwiedzi asteroidy na orbicie Jowisza

Published

on

W sobotę sonda kosmiczna NASA Lucy wyruszyła na misję z niezwykłym celem. Sonda ma po raz pierwszy odwiedzić Jowisza – trojany – asteroidy krążące wokół Jowisza. W przeciwieństwie do części pasa asteroid, trojany te pochodzą z zewnętrznych obszarów Układu Słonecznego. Tak więc badanie ich może dostarczyć fascynujących informacji na temat wczesnej ewolucji tego odległego regionu oraz sposobów, w jakie asteroidy i komety wnikają do układu wewnętrznego.

Po zakończeniu formowania się planet w Układzie Słonecznym duża część pozostałych części połączyła się ze szczątkami wczesnej kolizji w Asteroidngürtel Między Marsem a Jowiszem. Zawiera głównie jałowe kamienne asteroidy, które powstały we wnętrzu dawnego Pierwotnego Obłoku. Natomiast kule z bogatych w lód regionów Mgławicy Pierwotnej zbierały się na zewnątrz. Te komety, planety karłowate i asteroidy znajdują się głównie w Kuipergürtel poza Neptunem.

Pozycja i ruch Jowisza Trojana.© Instytut Astronomii Chińskiej Akademii Nauk / Peter Cherish

Trojany – starożytne kawałki na orbicie Jowisza

Ale są też asteroidy, które krążą między planetami zewnętrznego Układu Słonecznego lub nawet bezpośrednio na ich orbicie – te ostatnie określane są mianem trojanów. Dziesiątki tysięcy tych kawałków o wielkości do 250 kilometrów są skupione w dwóch miejscach przed i za planetą w pobliżu Jowisza. W tak zwanych punktach Lagrange’a siły przyciągania Słońca i Jowisza są zrównoważone. Pozwala to obiektom obracać się wokół tych punktów po stabilnych orbitach.

Na Jowiszu dwa duże obłoki tych asteroid są wyśrodkowane wokół punktów Lagrange’a 4 i 5, które znajdują się 60 stopni przed i za planetą i podążają za nią po orbicie wokół Słońca. Badacze planetarni uważają, że wiele z tych elementów już tam było Wzrost Młody Jowisz został schwytany z zewnętrznej krawędzi pierwotnego obłoku na jego obecnej orbicie. Mogą więc pozostać w dużej mierze niezmienionymi śladami tego regionu.

READ  Pro Plus: Samsung przyspiesza karty microSD do 160 MB/s

„To sprawia, że ​​’kapsuły czasowe’ są bardzo ekscytujące dla bardziej szczegółowych badań”, wyjaśnia Stefano Mottola z Instytutu Badań Planetarnych w Niemieckim Centrum Lotniczym (DLR). „Mamy nadzieję zdobyć ważną nową wiedzę o wczesnych czasach Układu Słonecznego i powstawaniu planet”. Jednocześnie dane mogą dostarczyć więcej informacji na ten temat Jakie sposoby I przez nią ciała niebieskie wchodzą do wnętrza zewnętrznego Układu Słonecznego.

Pierwsza wizyta sondy kosmicznej

Sonda kosmiczna NASA Lucy odwiedzi Jowisza po raz pierwszy i dokładnie zbada te trojany. Ze względu na dużą odległość od Ziemi, niewielkie rozmiary i niską jasność trudno go zobaczyć przez teleskopy. Dlatego sonda kosmiczna, która została wystrzelona z portu kosmicznego na Przylądku Canaveral 16 października 2021 roku, była w stanie po raz pierwszy odkryć podstawowe właściwości tych pierwotnych reliktów.

W tym celu ma na pokładzie trzy instrumenty naukowe, za pomocą których może spektralnie badać chemiczne i fizyczne właściwości asteroid. Nagrania z kamer powinny również bardziej szczegółowo przedstawiać powierzchnię i strukturę niektórych określonych trojanów. „Dokładny kształt asteroid pochodzi z danych z kamer nawigacyjnych” – wyjaśnia Mottola. Ponadto niewielkie przesunięcia częstotliwości fal radiowych, które Lucy wysyła na Ziemię, powinny dostarczyć informacji o wewnętrznej strukturze i masie trojanów.

Ścieżka Lucy
Tor lotu sondy kosmicznej Lucy (na zielono).© Instytut Badawczy Południowo-Zachodni

Długie i kręte podejście

Jednak minie kilka lat, zanim tak się stanie. Ponieważ aby dotrzeć do dwóch chmur trojańskich w punktach Lagrange’a Jowisza, sonda kosmiczna NASA musi przelecieć kilka pierścieni. Przede wszystkim nabierze rozpędu do swojej podróży na orbitę Jowisza w dwóch orbiterach i dotrze do pasa asteroid w 2025 roku. Tam minie główny pas asteroid 52246) DonaldJohansson przed kontynuowaniem.

W 2027 r. sonda kosmiczna po raz pierwszy dotrze do roju trojanów Jowisza, który pędzi naprzód na planecie w punkcie L4 Lagrange’a. Jej celami są asteroida Eurybates z księżycem Queta, a także asteroidy Polymele, Leucus i Orus. Po tym, jak Lucy przerobi tę „listę przebojów” do listopada 2028 r., zostanie skierowana z powrotem do wewnętrznego Układu Słonecznego z powrotem na Ziemię – nowość w historii podróży kosmicznych.

READ  Zakup PS5: Nowe konsole Müller - Technik wystawia fanów na próbę

Powód tego: tylko przez ten duży pierścień i obracające się ślizganie Ziemi, sonda kosmiczna może zmienić swoją orbitę, aby później mogła również skierować się do tylnej chmury trojańskiego Jowisza. Lucy dotrze do tych obiektów krążących wokół punktu Lagrange’a L5 w marcu 2033 roku. Podwójna asteroida (617) Patroclus jest w trakcie programu badań przesiewowych.

Potem nominalna misja sondy kosmicznej dobiega końca, ale jeśli jest wystarczająco dużo paliwa i zasobów do działania misji, misja może zostać przedłużona, a Lucy i inne trojany zbadają orbitę Jowisza.

Źródło: NASA, Niemieckie Centrum Lotnicze (DLR)

Continue Reading

Trending