Connect with us

Tech

Astronauci stoją przed „dużym problemem” związanym z nieważkością

Published

on

Astronauci stoją przed „dużym problemem” związanym z nieważkością
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Dla astronautów przetrwanie w stanie nieważkości wydaje się łatwe, ale często tak nie jest. Nowe badanie pokazuje, na co cierpią astronauci

Cierpienie – Jeśli obserwujesz astronautę poruszającego się w nieważkości w przestrzeni kosmicznej, wszystko wydaje się bardzo proste. Ale to nie wszystko. Swobodne pływanie, salta, stanie do góry nogami – nieważkość oznacza duży wysiłek fizyczny dla ludzkiego organizmu. Przykładowo wielu astronautów już w pierwszych dniach lotu kosmicznego skarży się na tzw. chorobę kosmiczną – ich organizm musi najpierw przystosować się do nowych warunków.

W przyszłości astronauci będą musieli na przykład dłużej przebywać w kosmosie księżyc Albo to Mars badania. Jest to bardzo niewygodne, jak pokazuje nowe badanie: astronauci, którzy na Ziemi nie mieli problemów z bólami głowy, mogą cierpieć na migreny i napięciowe bóle głowy podczas dłuższych misji kosmicznych. „Zmiany grawitacji spowodowane lotami kosmicznymi wpływają na funkcjonowanie wielu części ciała. Łącznie z mózgiem„Wyjaśnia neurolog WPJ van Oosterhout z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Leiden w Holandii.

Bóle głowy w stanie nieważkości: badania pokazują zasięg

Van Oosterhout prowadzi badanie dotyczące bólów głowy w stanie nieważkości W czasopiśmie specjalistycznym Neurologia opublikowany stał się. W jednym ogłoszenie Wyjaśnia, dlaczego ciało ma problemy z nieważkością: „Układ przedsionkowy, który wpływa na równowagę i postawę, musi przystosować się do rozbieżności między sygnałami, których oczekuje, a rzeczywistymi sygnałami, które otrzymuje przy braku odbieranej naturalnej grawitacji”. Może to prowadzić do choroby lokomocyjnej w pierwszym tygodniu stanu nieważkości, której najczęstszym objawem są bóle głowy.

Astronauta NASA Bruce McCandless unosi się nad Ziemią w stanie całkowitej nieważkości w 1984 roku. Jednak stan nieważkości nie jest tak łatwy, jak wydaje się, że ludzki organizm sobie z tym radzi. Nowe badanie wykazało dane dotyczące bólów głowy w stanie nieważkości. (Zdjęcie pliku) © IMAGO/Bridgeman Images/Nasa

W badaniu wzięło udział łącznie 24 astronautów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz ich amerykańskich i japońskich odpowiedników. NASA I JAXA w zestawie. Uczestnicy testu przebywali na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) aż do 26 tygodni w okresie od listopada 2011 r. do czerwca 2018 r. Przed lotem w stan nieważkości każdy uczestnik wypełniał ankietę dotyczącą bólów głowy. Przez pierwsze siedem dni w kosmosie objawy badano codziennie, a następnie już tylko co tydzień.

READ  Kolejna generacja Thunderbolt: USB4 v2.0 o wysokich wymaganiach

Wielu astronautów skarży się na bóle głowy w stanie nieważkości

Dziewięciu astronautów stwierdziło, że przed pobytem na pokładzie stacji kosmicznej nigdy nie odczuwało bólów głowy, a trzech z nich przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku odczuwało ból głowy, co miało wpływ na codzienne czynności. Żaden z uczestników nie był świadomy występowania migreny. W ciągu 3596 dni, które 24 astronautów spędziło w kosmosie, 22 z nich zgłosiło łącznie 378 bólów głowy. Według zespołu badawczego Van Oosterhouta 92% astronautów skarżyło się na bóle głowy w stanie nieważkości, podczas gdy na Ziemi odsetek ten wynosił tylko 38%.

Większość zgłaszanych bólów głowy to napięciowe bóle głowy, a tylko 10% zostało zidentyfikowanych jako migreny. Jednakże według zespołu badawczego bóle głowy były poważniejsze i częściej przypominały migrenę w pierwszym tygodniu stanu nieważkości. Nawet po pierwszym tygodniu w kosmosie, podczas którego 21 astronautów 51 razy zgłaszało bóle głowy, astronauci nadal odczuwali bóle głowy. W ciągu trzech miesięcy po powrocie astronautów na Ziemię żaden z uczestników nie zgłaszał bólów głowy.

Bóle głowy mogą również wystąpić później podczas misji kosmicznej

„Nasze badanie pokazuje, że bóle głowy pojawiają się również później w przestrzeni kosmicznej i mogą być związane ze zwiększonym ciśnieniem w czaszce” – mówi Van Oosterhout. Jest pewien, że „potrzebne są dalsze badania, aby rozszyfrować przyczyny bólów głowy w kosmosie i zbadać, w jaki sposób te odkrycia mogą prowadzić do wglądu w bóle głowy na Ziemi”. Neurolog uważa również, że należy opracować skuteczne metody leczenia bólów głowy w przestrzeni kosmicznej. „Dla wielu astronautów jest to duży problem podczas lotów kosmicznych”. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

iPad Air 2024 i iPad Pro M4 w praktyce | Podcast Mac i ja

Published

on

iPad Air 2024 i iPad Pro M4 w praktyce |  Podcast Mac i ja

Po dobrym półtora roku bez żadnych innowacji sprzętowych Apple wprowadził nowe modele iPadów i jednocześnie uporządkował ofertę produktów. iPad Pro 2024 jest lżejszy, cieńszy i wykorzystuje nowy wyświetlacz OLED o strukturze tandemowej – zarówno w modelu 11-calowym, jak i 13-calowym: dwa zestawy wyświetlaczy OLED w panelu zapewniają większą jasność, a Apple wprowadza także pierwszy -doświadczenie lustrzane. Dodatkowo chip M4 firmy Apple zaskakująco wcześnie zadebiutował w tabletach Pro. Ważne detale zostały poprawione także w iPadzie Air i po raz pierwszy jest on dostępny w większej, 13-calowej wersji. Są też nowe akcesoria.

reklama

W odcinku 71 Malte Kirchner i Leo Becker rozmawiają o nowej linii iPadów. Kirchner opisuje swoje praktyczne doświadczenia z iPadem Pro M4, Apple Pencil Pro i iPadem Air 2024. Omawiamy najważniejsze innowacje tabletu, a także nowe akcesoria, w tym teraz czwarte pióro i ulepszoną klawiaturę Magic Keyboard. Kolejnym tematem jest chip M4 i ogólnie to, jak dobry jest teraz iPad – od podstawowego do topowego modelu. Odpowiadamy na główne pytanie, czy same innowacje sprzętowe mogą naprawdę ulepszyć iPada.


Podcast Apple Mac&i ukazuje się co dwa tygodnie z duetem moderatorów Malte Kirchner i Leo Becker. Dostęp do niego można uzyskać za pośrednictwem kanału RSS (Mój głos lub wideo) za pomocą dowolnej aplikacji do podcastów – od Apple Podcasts, przez Overcast, po Pocket Casts. Możesz go także znaleźć do obejrzenia lub przesłuchania w przewodniku podcastów Apple (Mój głos Lub wideo) I w Spotify. Pojawiaj się na YouTube Nowe filmy do nagrywania na kanale Mac & I. Czekamy na komentarze, krytykę i pytania [email protected].



(funt)

Do strony głównej

Continue Reading

Tech

Nowa wersja telefonu Nokia 3210, wyceniona na 80 euro, stała się oficjalna

Published

on

Nowa wersja telefonu Nokia 3210, wyceniona na 80 euro, stała się oficjalna

O nowej wersji Nokii 3210 pisaliśmy już. Po ujawnieniu kilku szczegółów odrodzenie telefonu komórkowego datuje się na rok 1999 oficjalnie. Logicznie rzecz biorąc, nowe technologie, takie jak 4G/LTE, a także Bluetooth i kamera są już zintegrowane. W szczególności pod względem wzornictwa telefon komórkowy przypomina pierwszy telefon komórkowy dostępny na rynku masowym z anteną wewnętrzną.

HMD połączył nowoczesny design ze starym interfejsem i bardziej nowoczesną technologią w całkowitym pakiecie o wartości 79,99 euro. Telefon jest dostępny w kolorze żółtym, czarnym, niebieskim i następujących kolorach Apetyt na technologię Utknąłem w tym:

Pod maską Unisoc T107 znajduje się 64 MB pamięci RAM. Pamięć wewnętrzna wynosi 128 MB z możliwością rozszerzenia do 32 GB za pomocą kart microSD. Komunikacja mobilna stała się nowocześniejsza: obsługiwana jest sieć 4G z dwiema kartami SIM i Bluetooth 5.0. Jeśli chcesz się porozumieć, być może będziesz musiał wykonać połączenie telefoniczne lub napisać wiadomość tekstową. Nowy, nowoczesny model 3210 oparty na S30+ nie obsługuje również żadnych aplikacji (do przesyłania wiadomości). Z przodu można spodziewać się 2,4-calowego (ok. 6 cm) wyświetlacza o rozdzielczości QVGA.

Więcej szczegółów: Jest gniazdo słuchawkowe i możliwość słuchania muzyki za pośrednictwem odtwarzacza MP3 lub radia FM. Bateria 1450 mAh jest wymienna i powinna zapewnić czas rozmów do 9,8 godziny. Nawiasem mówiąc, ładuje się przez USB typu C. Klasycznej gry Snake też nie można przegapić:

Rozbudzone uczucie nostalgii lub innego zainteresowania? Możesz zamówić już teraz za mniej niż 80 euro. Inne zmienne (pamięć)? nikt.

Przejrzystość: ten artykuł zawiera linki partnerskie. Klikając na niego, przejdziesz bezpośrednio do dostawcy. Jeśli zdecydujesz się na dokonanie tam zakupu, otrzymamy niewielką prowizję. Nic nie zmienia dla Ciebie ceny. Linki partnerskie nie mają wpływu na nasze raporty.

READ  Sprawdź cenę: 65-calowy telewizor Smart TV za mniej niż 600 euro w Aldi


Continue Reading

Tech

Co się stanie, jeśli wpadniesz do czarnej dziury? NASA dostarcza odpowiedzi

Published

on

Co się stanie, jeśli wpadniesz do czarnej dziury?  NASA dostarcza odpowiedzi
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Wpadnięcie do czarnej dziury to intelektualna gra, która fascynuje wielu. Symulacja NASA sprawia, że ​​ten scenariusz staje się rzeczywistością.

Zielony Pas – Fascynacja czarnymi dziurami nie ma końca; Jest to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących zjawisk na świecie istnienie. Jest to popularny temat nie tylko w science fiction, ale także w badaniach naukowych. mimo Poza naszym zasięgiem Naukowcy lubią bawić się wyobrażeniem, co by się stało, gdyby ktoś dostał się do środka Czarna dziura położony w.

Wpadnięcie do czarnej dziury: pokaz symulacyjny NASA

Jeremy Schnittman, astrofizyk NASAJego kolega Brian Powell dokładnie to naśladował. „Ludzie często o to pytają” – mówi Schnittman. Na stronie NASA. „Symulowanie tych trudnych do wyobrażenia procesów pomaga mi połączyć matematykę relatywistyczną z rzeczywistymi konsekwencjami w prawdziwym wszechświecie” – dodaje.

W symulacji kamera wpada do czarnej dziury o masie 4,3 miliona słońc. Odpowiada to mniej więcej supermasywnej czarnej dziurze w centrum naszej Galaktyki Drogi Mlecznej. „Gdybyś miał wybór, chciałbyś wpaść w masywną czarną dziurę” – wyjaśnia Schnittman. Kontynuuje: „Czarne dziury o masach gwiazdowych, które zawierają do około 30 mas Słońca, mają znacznie mniejsze horyzonty zdarzeń i silniejsze siły pływowe, które mogą rozerwać zbliżające się obiekty, zanim dotrą one do horyzontu”.

Horyzont zdarzeń symulowanej czarnej dziury jest ogromny

Symulowana czarna dziura ma horyzont zdarzeń – granicę, powyżej której nic nie może uciec przed grawitacją ciała niebieskiego – o niesamowitej średnicy 25 milionów kilometrów. Horyzont zdarzeń otacza płaski dysk świecącego gazu, zwany dyskiem akrecyjnym. Jeszcze bliżej horyzontu zdarzeń znajdują się struktury świetlne, pierścienie fotonowe. Te świecące dyski i pierścienie służą jako punkt odniesienia podczas symulowania upadku do czarnej dziury.

READ  Kolejna generacja Thunderbolt: USB4 v2.0 o wysokich wymaganiach
Zdjęcie z symulacji NASA: Kamera wpadająca do czarnej dziury. To zniekształca czasoprzestrzeń, a tym samym zniekształca widok dysku akrecyjnego otaczającego czarną dziurę. © NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda/J. Schnittmana i B. Powella

Gdy kamera zbliża się do czarnej dziury i osiąga prędkość bliską prędkości światła, światło z pierścieni i dysków wydaje się jaśniejsze, prawie białe. Czarna dziura zniekształca czasoprzestrzeń, powodując zniekształcenie pierścieni fotonowych i dysku akrecyjnego, które czasami pojawia się wielokrotnie. „Kiedy kamera przekroczy horyzont, jest Twoja Zniszczenie poprzez spaghetti „To tylko 12,8 sekundy” – mówi Schnittman. „Stamtąd do osobliwości jest już tylko 128 000 kilometrów”.

Kamera wpada do czarnej dziury – gigantyczne pięciodniowe obliczenia NASA

Symulację przeprowadzono na superkomputerze Discover należącym do NASA w Centrum Symulacji Klimatu NASA. Wygenerowano 10 TB danych. Według NASA utworzenie symulacji superkomputerowi zajęło około pięciu dni, wykorzystując 0,3 procent jego procesorów. NASA twierdzi, że w przypadku tradycyjnego laptopa może to zająć ponad dekadę. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

Trending