Connect with us

Top News

Ukraina i Polska bliskie rozwiązania sporu importowego – Euractive DE

Published

on

Ukraina i Polska bliskie rozwiązania sporu importowego – Euractive DE

UE chce zliberalizować handel z Kijowem – powiedział ukraiński przedstawiciel handlowy, dodając, że z Warszawą trwają rozmowy na temat środków ochrony lokalnych rynków. Są skłonni brać pod uwagę interesy krajów sąsiadujących.

„Jesteśmy bardzo blisko opracowania środków, które będą tymczasowe i pomocne w celu przywrócenia zaufania wśród wszystkich zainteresowanych stron” – powiedział przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kachka w czwartek (7 marca) w wywiadzie dla Euractive.

Komisja ds. Handlu Parlamentu Europejskiego (INTA) głosowała za przedłużeniem preferencji handlowych dla Ukrainy do czerwca 2025 r. Kijów jest gotowy przejść na bardziej elastyczne ramy handlowe UE-Ukraina, które uwzględniają specyfikę niektórych krajów UE, stwierdził Kachka.

„Ukraina jest gotowa chronić interesy [ihrer] Kraje Sąsiadujące” i uwzględnił obawy rolników w Polsce oraz Bułgarii, Węgrzech, Rumunii i Słowacji.

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca liberalizacji handlu – Autonomiczne środki handlowe (AHM) – przewiduje mechanizm „hamulca awaryjnego” w przypadku, gdy napływ „wrażliwych” towarów ukraińskich (jaj, cukru i drobiu) przekroczy średni poziom importu. w 2022 r. i przekroczy 2023 r.

W wywiadzie Kachka z zadowoleniem przyjął akceptację propozycji przez Komisję Handlu Parlamentu Europejskiego i poszedł o krok dalej, otwierając drzwi do renegocjacji stosunków handlowych UE-Ukraina.

„Jesteśmy gotowi na niezbędne zasady lub instrumenty w naszym dwustronnym handlu” – powiedział – „aby stworzyć równowagę między wpływami regionalnymi a wpływami na UE”.

Kachka nazwał różnicę między „sytuacją regionalną”, czyli wpływem ukraińskiego importu na kraje sąsiednie a popytem na ten import na rynku wewnętrznym UE i innych państwach członkowskich.

Jego komentarze sugerowały złagodzenie napięcia między Kijowem a Warszawą, które osiągnęło krytyczny poziom w zeszłym miesiącu, kiedy Ukraina oskarżyła polskich rolników o „degradację” żywności.

Zapytany o jednostronne zakazy importu ukraińskich towarów do Polski, Węgier i Słowacji, Kachka powiedział, że pewne niepowodzenia w polityce handlowej będą tolerowane „w sytuacji nadzwyczajnej”, ale „nie zawsze”.

READ  Lauterbach: Omówienie planowanego wzrostu składek na ubezpieczenie opiekuńcze

Po wprowadzeniu sankcji regionalnych we wrześniu 2023 r. Ukraina złożyła sprawę przeciwko trzem państwom członkowskim w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Kachka powiedział jednak, że teraz mówi z „innej perspektywy” i chce znaleźć rozwiązanie niezależnie od tego, „kto ma rację”. [und] Kto się myli.”

„Nie jesteśmy normalni […] Spór handlowy.”

Produkty wrażliwe

Chociaż podjęto decyzję w sprawie zabezpieczeń wrażliwego importu, dyskusje na temat sektorów krytycznych są „wciąż niekompletne” – powiedziała Kachka w rozmowie z Euractiv.

Mówił o „delikatnej równowadze” w proponowanych środkach, biorąc pod uwagę „niewielki” wpływ ukraińskiego eksportu na rynek UE i, jak to określił, „uzasadnione obawy społeczności rolniczej”.

Według niego zwiększony eksport do UE pomógł „zrównoważyć” unijny rynek.

„W przypadku cukru osiągniemy limit w czerwcu” – powiedział, dodając, że niewystarczająca produkcja europejska doprowadzi do niedoborów cukru, a ceny w UE wzrosną.

W przypadku Hiszpanii wskazał, że ukraiński eksport kukurydzy „naprawdę”. [hohen] „Popyt jest na rekordowym poziomie”.

Import rosyjski

Według Kaski zakłócenia na rynku krajów przygranicznych powinny odpowiadać za eksport rosyjskich produktów rolnych do UE.

„Są pewne produkty, o które polscy rolnicy bardzo się niepokoją [eine] Niepotrzebna konkurencja ze strony rosyjskich produktów” – stwierdził.

Ukraina nie jest osamotniona w swojej krytyce wobec Rosji: kilka krajów Europy Wschodniej skrytykowało import z Moskwy i wezwało do wprowadzenia ogólnounijnego zakazu.

Po Łotwie w lutym Zakaz importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi Zdecydowany polski premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie nawoływał Komisję Europejską do wprowadzenia sankcji w całej UE.

Morze Czarne

„Przywracając morskie szlaki handlowe, Ukraina odciąża granice lądowe” – stwierdził Kachka.

Inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. zakłóciła żeglugę przez Morze Czarne, strategiczny region dla światowego eksportu zbóż i nasion oleistych. Doprowadziło to do wzmożonych przepływów handlowych szlakami lądowymi w Europie Wschodniej.

READ  Niemiecki serwis pogodowy ostrzega przed upałami i burzami - SWR Aktuell

Teraz Kijów ma eksport zbóż i nasion oleistych Podniesiony ponownie do poziomu z marca 2023 rHandel żywnością szlakiem czarnomorskim

W lutym 2024 r. szlakami czarnomorskimi Ukrainę opuściło 5,2 mln ton produktów rolno-spożywczych. 2,1 mln ton pochodzi z Ukrainy tzw. szlakami solidarności, potwierdził w rozmowie z Euractiv rzecznik handlowy Komisji Olof Gill.

Ukraina i WPR

Kachka wypowiadał się przeciwko „retoryce unijnych związków rolniczych”, która myliła sytuacje krótkoterminowe z długoterminowymi. Na debatę o środkach handlowych wpływa ocena wpływu integracji Ukrainy z „hipotetyczną przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej (WPR)” Ukrainy, choć Ukraina nie jest jeszcze jej częścią.

„Dyskusje na temat przyszłej integracji ukraińskiego rolnictwa z rynkiem wewnętrznym UE rozpoczną się we właściwym czasie” – stwierdziła Kaczka, wzywając do rozwiązania w pierwszej kolejności kwestii handlowych.

W odpowiedzi na ostrzeżenie analityka dotyczące sprzedaży zbóż na czarnym rynku między Ukrainą a UE, Kachka powiedziała Euractiv, że Kijów „pracuje nad zwiększeniem przejrzystości rynków finansowych”.

„Od października 2023 r. obowiązuje nowy system, zgodnie z którym eksportować można tylko wtedy, gdy posiada się dobrą opinię podatkową” – powiedział Kachka. „Zamierzamy to wzmocnić i mogą być pewne obawy, ale robimy to bardzo skutecznie”.

[Bearbeitet von Angelo Di Mambro/Zoran Radosavljevic/Kjeld Neubert]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Płomienie w byłej fabryce słodu: Ciągłe ostrzeżenie o silnym zadymieniu

Published

on

29110

Płomienie w byłej fabryce słodu: Ciągłe ostrzeżenie o silnym zadymieniu

Pożar w byłej fabryce słodu przy Straße des 17. Zuni wytworzył gęsty dym. Pierwszy pożar ugaszono dopiero o godzinie 21:00.

Drezno – Pożar w dawnej fabryce słodu przy Straße des 17. W czwartek Juni wywołał silny smog. Zmobilizowano dużą liczbę strażaków. Pierwszy pożar ugaszono o godzinie 21:00.

Z budynku unosiły się gęste kłęby dymu.

Z budynku unosiły się gęste kłęby dymu. © Rolanda Halkasha

Kilka budynków na starych nieużytkach przemysłowych przy Straße des 17, co wieczorem potwierdziła policja i straż pożarna. Juni w Niedersedlitz płonął od wczesnego ranka. Jedno źródło ognia zostało już ugaszony.

W tym celu w trzecim budynku zlokalizowano indywidualne źródła ognia i rozpoczęto akcję gaśniczą.

Nikt nie odniósł obrażeń, ale ogień szybko rozprzestrzenił się na kolejny budynek, którego dach stanął w płomieniach.

Drezno: Przechodnie przekazują istotne informacje: Mężczyzna (57 l.) uratowany z Łaby
Akcja Drezdeńskiej Straży Pożarnej
Przechodnie przekazują istotne informacje: Mężczyzna (57 l.) uratowany z Łaby

Oprócz około 80 żołnierzy Straż pożarna Jak wyjaśnił rzecznik, na miejscu były także drony ASB, „aby lepiej lokalizować różne źródła ognia, a zwłaszcza walczyć z pożarami”.

Ostrzeżenie o gromadzeniu się dymu

Zdjęcia z miejsca zdarzenia pokazują gęsty, wysoki na metr słup dymu unoszący się nad dawnym budynkiem fabryki, a także dziesiątki służb ratowniczych walczących z płomieniami. Straż pożarna mogła jednak ugasić ogień jedynie z zewnątrz, gdyż istniało ryzyko zawalenia się wnętrza budynku.

Według DB Infraco pożar wpływa również na ruch kolejowy, ponieważ kominowi grozi zawalenie się na tory.

Mieszkańców poproszono o unikanie dotkniętego obszaru w promieniu około 500 metrów, zamknięcie wszystkich okien i drzwi oraz wyłączenie wentylacji i klimatyzacji. To ostrzeżenie będzie obowiązywać do wieczora.

Zmobilizowano dużą liczbę strażaków...

Na miejscu jest straż pożarna z dużymi oddziałami… © Rolanda Halkasha

...i walka z płomieniami.

… i walka z płomieniami. © Rolanda Halkasha

W oddali unosił się dym.

W oddali unosił się dym. © Rolanda Halkasha

Straż pożarna wydała ostrzeżenie w mediach społecznościowych

To nie pierwszy raz… Założona w 1873 roku przez Big Brothers Płonie fabryka słodu. o godzinie pierwszej Pożar w 2020 roku Większość budynków na terenie posiadłości została już zniszczona.

Pierwsze zgłoszenie: 9 maja, 19:36, ostatnia aktualizacja: 22:57

READ  Oto jak tanio tankować w Polsce: aktualne ceny paliw benzyny i oleju napędowego
Continue Reading

Top News

Słodycze z Polski na I Komunię – Klingenmünster

Published

on

Słodycze z Polski na I Komunię – Klingenmünster

Continue Reading

Top News

Przed Söderem Wüst jest na drugim miejscu: w pytaniu K Merz plasuje się dopiero na trzecim miejscu

Published

on

Przed Söderem Wüst jest na drugim miejscu: w pytaniu K Merz plasuje się dopiero na trzecim miejscu

Soder na prowadzeniu, Wuest na drugim miejscu
W pytaniu Q Mers zajmuje dopiero trzecie miejsce

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

O tym, kto będzie kandydatem na Prezydenta Unii, nie zadecyduje się, dopóki nie zostanie ogłoszona. Lider CDU Merz jest obecnie zdecydowanym faworytem. W badaniu barometru trendów RTL/ntv zajął jednak dopiero trzecie miejsce.

Nie wiadomo jeszcze, kto będzie walczył o przewodnictwo Unii w następnych wyborach federalnych. Na razie nie wiadomo, czy lider partii Friedrich Merz planuje kandydować na urząd podczas obecnej konferencji partii CDU w Berlinie. Nie można mu odebrać kandydatury na prezydenta, jeśli tego chce – zawsze powtarzają politycy CDU pytani na ten temat.

Merse twierdzi, że między nim a przywódcą CSU Markusem Soderem nie będzie walki o władzę, jaka miała miejsce między Soderem a ówczesnym przywódcą CDU Arminem Lachettem przed wyborami federalnymi w 2021 roku. Ale tak naprawdę wszyscy zakładają, że Mers to zrobi.

Ale: Czy Merz również będzie kandydatem z największą liczbą głosów? Sondaż Forsy, sondażu barometru trendów RTL/ntv, poddaje tę kwestię w wątpliwość. Na pytanie, który wspólny kandydat CDU i CSU otrzyma najwięcej głosów w nadchodzących wyborach federalnych, 29 proc. uprawnionych do głosowania wskazało premiera Bawarii Södera.

Mers zajmuje w tej kwestii dopiero trzecie miejsce, ponieważ 27 procent uprawnionych do głosowania twierdzi, że największe szanse w następnych wyborach federalnych miałaby unia z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrikiem Wästem. 25 procent twierdzi, że jest to MERS.

Zwolennicy CDU i CSU uważają także, że związek będzie miał większe szanse w kolejnych wyborach federalnych z Söderem. Nawet wśród nich Mers zajmuje dopiero trzecie miejsce. Kwestia ta zostanie rozstrzygnięta po wrześniowych wyborach stanowych w NRD. Jednak w cotygodniowym pytaniu K magazynu Forza pomiędzy kanclerzem Olafem Scholzem a federalnym ministrem gospodarki Robertem Habeckiem lub ministrem spraw zagranicznych Annaleną Baerbach Merz niezmiennie zajmuje pierwsze miejsce.

Na pytanie, czy Merz jako kanclerz poprowadzi Niemcy do lepszej przyszłości, 36 proc. odpowiedziało, że tak. Większość 55 procent nie ufała MERS w tej kwestii. Jednak tutaj ma za sobą zdecydowaną większość zwolenników związku: 66 procent z nich twierdzi, że kanclerz Merz poprowadzi Niemcy do lepszej przyszłości. 28 proc. zwolenników CDU/CSU nie wierzy, że Merz to robi.

Na wtorkowej konferencji partyjnej w Berlinie CDU przedstawia nowy podstawowy plan. Dyskutując na ten temat, kierownictwo CDU zawsze starało się znaleźć złoty środek: pewien dystans od rządów kanclerz Angeli Merkel, ale bez wyraźnego zerwania ze stylem i kierunkiem byłej kanclerz.

Badanie Forsa sugeruje, że takie podejście jest słuszną decyzją: dla 67 procent obywateli Niemiec lata Merkel były ogólnie dobrymi latami. Tylko 28 procent uważa, że ​​czas Merkel jako kanclerza był dla Niemiec złym rokiem. Wyrok w dalszym ciągu jest korzystny wśród zwolenników związku.

Dane zostały zebrane przez firmę Forsa zajmującą się badaniami rynku i opinii na zlecenie RTL Deutschland w dniach 3 i 6 maja. Baza danych: 1004 respondentów. Statystyczny margines błędu: plus/minus 3 punkty procentowe.

Więcej informacji o Forsie Tutaj.
Badania Forsa na zlecenie RTL Deutschland.

READ  Polska naciska na Niemcy w sprawie czołgów Panther 2
Continue Reading

Trending