Connect with us

entertainment

Film o wojnie światowej otwiera stare rany

Published

on

Film o wojnie światowej otwiera stare rany

Nowy film może wywołać dalsze niepokoje między Polską a Ukrainą. Film „Wołyń” znanego polskiego reżysera Wojciecha Smerzowskiego opowiada o masakrze polskiej ludności cywilnej dokonanej przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) podczas II wojny światowej.

11 lipca 1943 r. oddziały nacjonalistycznych partyzantów UPA zaatakowały jednocześnie 167 polskich wsi na Wołyniu, które od zakończenia wojny wchodziły w skład Ukrainy. Był to początek systematycznych czystek etnicznych, które trwały rok. Szacuje się, że w masakrach zginęło około 100 000 polskich cywilów.

Długa cisza

Przez wiele dziesięcioleci incydent ten był tematem tabu w obu krajach Europy Wschodniej. „Miałem wrażenie, że wielu ocalałych czekało na opowiedzenie tej historii” – powiedział reżyser Smerzowski, uzasadniając wybór materiału. Nie jest ona skierowana przeciwko Ukrainie, ale przeciwko nacjonalizmowi.

Kraje sąsiadujące dźwigają ciężki ciężar historii

Film dotyka jednak wrażliwego punktu w stosunkach między obydwoma krajami. Wielu zachodnich Ukraińców uważa Zjednoczonego Sojuszu Postępowego za bohaterów. Walczyli z nazistami podczas wojny i po niej o niepodległość Ukrainy przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Wraz z początkiem wojny na wschodniej Ukrainie motywacja ponownie stała się dla Ukraińców ważna.

Ale Wołyń to nie jedyny bolesny punkt w historii polsko-ukraińskiej. Do końca II wojny światowej strona polska prowadziła kontrataki: w odwecie polska armia zabiła około 20 000 ukraińskich cywilów. Po wojnie po polskiej stronie nowej granicy doszło do masowych deportacji ludności ukraińskiej.

PiS ma własne wyobrażenie o historii Polski

Rozczarowanie już spowodowane decyzją

Ponadto polski parlament, w którym PiS ma bezwzględną większość, podjął w lipcu uchwałę klasyfikującą rzeź na Wołyniu jako ludobójstwo. Na Ukrainie zapanował gniew na szczeblu politycznym. Komisja Spraw Zagranicznych ukraińskiego parlamentu określiła tę decyzję jako „prowokacyjny akt sił nacjonalistycznych”.

PiS chce prowadzić nową politykę filmową

A teraz nowy film może jeszcze bardziej zaostrzyć atmosferę między Warszawą a Kijowem. Być może jednak „Wołyń” nie będzie jedynym filmem prowokacyjnym. Po wygranych w zeszłym roku wyborach polski rząd PiS ogłosił, że chce zreformować finansowanie polskich filmów. W przyszłości dofinansowane będą wyłącznie filmy, które „malują pozytywny obraz historii Polski” – jak np. „Wołyń”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Oto kolejność startowa Finału ESC 2024

Published

on

Oto kolejność startowa Finału ESC 2024

Stan na: 11 maja 2024 r. o godzinie 00:01

W sobotę 26 zespołów zaśpiewa w finale Konkursu Piosenki Eurowizji i zgarnie upragnione trofeum. Program otwierają kandydaci ze Szwecji, gospodarza. Trzecie miejsce zajął niemiecki uczestnik Isaac.

Występ na żywo rozpoczyna się w Malmö o 21:00 i jest kontynuowany w Erste, na żywo na eurovision.de i dalej Biblioteka multimediów ARD I Biblioteka audio ARD. Ostatniego wieczoru NDR wyprodukuje przedstawienie i program towarzyszący od 20:15 w sposób dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Program prowadzą Petra Mead i Malin Akerman. Pięć najlepszych krajów (Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania) zostaje automatycznie rozstawionych w finale ESC. Jak również jako gospodarz, Szwecja. Początkowo w pierwszej i drugiej turze musiało wziąć udział 31 innych krajów Zakwalifikowały się do drugiego półfinału, następnie 20 z nich dotarło do finału, w którym w tym roku bierze udział 26 krajów. Kolejność występów w finale po drugim półfinale została ustalona przez producentów programu na podstawie względów dramatycznych.

Lauren jako ostatni akt

Dziękuję za Sukces Lauren w zeszłym roku w Liverpoolu oznacza, że ​​tegoroczne ESC odbędą się w Malmö. W finale dwukrotny zwycięzca zawodów rywalizuje w trybie tie-break.

„Naprawdę nie mogę się doczekać występu na tegorocznym finale Eurowizji w Malmö. To będzie emocjonujące przeżycie”.
Lauren

Występ supportu zakończy Alcazar, zespół znany z piosenki „Crying At The Discoteque”. Charlotte Pirelli i Carola również skróciły czas oczekiwania podczas głosowania Conchita z różnorodną muzyką ABBA.

Nowe zasady funkcjonowania Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

Nowe zasady wpływają na kolejność startu w finale i głosowaniu, a także na ofertę półfinałową dla krajów Wielkiej Piątki. Od tego roku producenci serialu będą ustalać pozycje wyjściowe jedynie w przypadku około połowy wszystkich aktów finałowych. W przypadku 25 z 26 uczestników – w marcu wylosowano pierwsze miejsce dla Szwecji jako kraju gospodarza – losowanie zadecyduje, czy zakwalifikują się do kategorii „Pierwsza połowa”, „Druga połowa” czy „Wybór produktu”. W każdej rundzie losowanych będzie sześć miejsc, a 13 zostanie przyznanych w drodze selekcji produktów. Jeśli dany kraj otrzyma tę kategorię, producenci spektaklu mogą swobodnie wybrać pozycję wyjściową danego dzieła.

READ  Sofia Tomala opowiada o Armin Laschet Dome Show

Od 2023 r. w ESC mogą także głosować kibice, których kraje nie uczestniczą w ESC. Głosowanie w tych krajach odbywa się w formie płatnego głosowania internetowego. Głosy są następnie sumowane jako „Reszta świata” i liczą się tak samo, jak głosy uczestniczącego kraju. Ponadto nie ma już sędziów występów półfinałowych ESC. W półfinale o tym, które zespoły przejdą do finału, decyduje wyłącznie transmisja telewizyjna – dziesięć z pierwszego i dziesięć z drugiego półfinału. Nowością w tym roku jest to, że głosowanie „Reszty Świata” rozpoczyna się na około dzień przed rozpoczęciem finałowego programu. Dodatkowo, podobnie jak miało to miejsce w przypadku ESC 2010 i 2011, widzowie z uczestniczących krajów mogą głosować bezpośrednio od pierwszego startu finału. W dwóch przedstawieniach półfinałowych głosowanie jest kontynuowane po wykonaniu wszystkich aktów.

Podczas gdy w poprzednich latach pokazywano jedynie krótkie fragmenty prób, teraz nominowani z krajów Wielkiej Piątki mogą wykonać pełne utwory pomiędzy aktami półfinałowymi. To samo dotyczy Szwecji, kraju goszczącego. Ponieważ w pierwszym półfinale prawo do głosowania uzyskały Niemcy, Szwecja i Wielka Brytania, tam także wystawiane były występy tych krajów. Ale Francja, Włochy i Hiszpania głosowały Drugi półfinał.

Więcej informacji

Jeśli chodzi o bukmacherów międzynarodowych, od dawna w czołówce znajdują się Szwajcaria i Chorwacja. Po drugiej połowie Izrael mocno odrobił straty. więcej

Portugalia, Szwecja i Ukraina w finale (montaż) © EBU Zdjęcie: Sarah Louise Bennett / Corinne Cummings // Alma Bengtsson

Do finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2024 dotarło 26 zespołów. Zwyciężyć może tylko jeden zespół. Głosuj na swoich faworytów na górze! więcej

Eden Golan, który startował w reprezentacji Izraela, świętuje po dotarciu do finału © Jens Büttner/dpa Zdjęcie: Jens Büttner

Pomimo licznych protestów Izrael dotarł do finału. Charakterystyczną cechą Rady Gospodarczo-Społecznej Malmö są przesłania polityczne i demonstracje. więcej

Policja przed stadionem w Malmo.  © Alliance Image / Agencja informacyjna TT |  Johan Nilsson/TT Zdjęcie: Johan Nilsson/TT

Nie ma ogólnej atmosfery świątecznej i dużej obecności policji: w mieście nie ma poczucia euforii. więcej

Ten temat w programie:

Pierwszy | Konkurs Piosenki Eurowizji | 11 maja 2024 | 21:00

Continue Reading

entertainment

Jak zakochałam się w gangsterze

Published

on

Jak zakochałam się w gangsterze

Od początku widzowie są uświadamiani, że film Netfliksa Jak zakochałam się w gangsterze „Częściowo fikcyjna”. Nie zmienia to jednak faktu, że Nikodim Skoutarchak rzeczywiście istniał. Do historii przeszedł w 1998 roku jako „Król polskiej mafii samochodowej”, kiedy w wieku zaledwie 44 lat został zastrzelony przez dwóch zamaskowanych mężczyzn podczas jedzenia śniadania w polskim nadmorskim miasteczku. Zatem ta część filmu, w której Skotarczak zasłynął jako kierowca samochodu, jest prawdziwa. Do Niemiec przyjechał w połowie lat osiemdziesiątych i zamieszkał najpierw w Hamburgu, potem w Berlinie, aby stąd lepiej zorganizować swój „biznes”. Kiedy policja złapała go w skradzionym samochodzie w 1989 r., swój pierwszy wyrok odbył nieco ponad rok temu w berlińskim Moabit. A raczej musi jej służyć, bo zaledwie kilka miesięcy po skazaniu dokonał spektakularnej ucieczki. W pokoju gościnnym zamienił się ubraniami z bratem, a następnie po prostu przeszedł przez drzwi na zewnątrz. Udało mu się uciec z powrotem do Polski przez Austrię. W tym momencie Niemcy zjednoczyły się na kilka miesięcy, a władze miały coś innego do roboty niż odesłanie zbiegłego złodzieja samochodów do Niemiec, aby mógł odbyć karę. Polska odmówiła także ekstradycji obywatela. W tym kraju również istnieje takie prawo.
Jego kryminalna kariera zakończyła się w Niemczech, ale nie w Polsce. W 1992 roku uciekł z konwoju policyjnego w Warszawie, gdyż Nikodim Skotarczak również był poszukiwany listem gończym w Polsce. Rok później, w lutym 1993 r., kliknęły kajdanki i został skazany na dwa lata więzienia. Z więzienia wyszedł już po roku – oficjalnie za dobre sprawowanie, ale w rzeczywistości dzięki łapówkom. Po odzyskaniu wolności zaczął inwestować w legalne biznesy, choć nigdy nie porzucił nielegalnego biznesu. Śledztwo w sprawie jego śmierci nie przyniosło żadnych rezultatów. Według plotek Nikodim Skoutarchak miał paść ofiarą wojny partyzanckiej. Miałby wystarczająco dużo wrogów. Ponieważ zabójców nigdy nie złapano, pogłoski trwają.

READ  Skład Bayernu Monachium dzisiaj: Nagelsmann jest obecny: Skład Bayernu przeciwko Benfice w Lidze Mistrzów
Continue Reading

entertainment

Półfinał ESC: nienawiści wobec Izraela w belgijskiej telewizji | rozrywka

Published

on

Półfinał ESC: nienawiści wobec Izraela w belgijskiej telewizji |  rozrywka

Israel-Hass im belgischen TV! Der öffentlich-rechtliche TV-Sender VRT in Belgien unterbrach am Donnerstagabend die Übertragung des zweiten ESC-Halbfinales mit einer Anti-Israel-Botschaft. Auf einer Demo in Malmö zeigte viele Teilnehmer offen Sympathie für antisemitische Terroristen.

Der Grund für die Unterbrechung im VRT-Sender: Der Auftritt der israelischen Sängerin Eden Golan (20), die sich später in der Sendung mit ihrem Song „Hurricane“ für das ESC-Finale am Samstag qualifizieren konnte. Und das trotz Buh-Rufen von Israel-Hassern im Publikum.

Eden Golan jubelt nach ihrem Auftritt über ihr Weiterkommen ins ESC-Finale

Foto: IMAGO/TT

Die Botschaft ging von der belgischen TV-Gewerkschaft ACOD aus und wurde zu Beginn (21 Uhr) der Liveübertragung und am Ende (23.10 Uhr) auf einer Tafel eingeblendet.

In dem Protest-Text heißt es: „Dies ist eine Gewerkschaftsaktion. Wir verurteilen die Menschenrechtsverletzungen des Staates Israel. Außerdem beeinträchtigt der Staat Israel die Pressefreiheit. Deshalb unterbrechen wir das Bild für einen Moment.“ Dazu die Hashtags #CeaseFireNow #StopGenocide

Diese Tafel wurde während der TV-Show im belgischen Fernsehen eingeblendet

Diese Tafel wurde während der TV-Show im belgischen Fernsehen eingeblendet

Foto: privat

Die Gewerkschaft begründete ihre Entscheidung, die Botschaft landesweit auszustrahlen, auf Facebook mit den Worten: „Wir haben die Ereignisse im Nahen Osten seit Monaten mit Entsetzen verfolgt. Wir sind davon überzeugt, dass der Staat Israel Völkermord begeht, und es ist daher ein Skandal, dass ein israelischer Kandidat am Eurovision Song Contest teilnimmt.“

Weiter heißt es: „Nichtstun, nur zuschauen, ist keine Option mehr. Die EBU (Europäische Rundfunkunion) hat leider die israelische Beteiligung ermöglicht und wir haben daher beschlossen, die Sendung zu unterbrechen.“ Man schließe weitere Aktionen nicht aus.

READ  Rosną obawy o jej zdrowie: królowa Elżbieta II odwołuje ważne spotkanie

Die Gewerkschaften hatten die Sender-Leitung im Voraus über die Aktion informiert, wie ein Sendersprecher bestätigte. „Die Gewerkschaften haben das Recht, Maßnahmen zu ergreifen und brauchen dafür keine Genehmigung“, so der Sprecher weiter.

Die Aktion des belgischen Fernsehens ist Teil der Boykott-Aufrufe, Israel vom Eurovision Song Contest auszuschließen. In Malmö kam es am Donnerstag wegen der Teilnahme Israels zu propalästinensischen Demonstrationen, an denen auch Klima-Aktivistin Greta Thunberg (21) teilnahm.

Und Eden Golan? Sie musste in einer Auto-Kolonne von mehr als 100 Polizisten auf dem Weg in die Arena geschützt werden. Sie verließ ihr Hotel nur für die Proben.

Greta Thunberg mischte sich mit Palästinensertuch unter die demonstrierenden Israel-Hasser in Malmö

Greta Thunberg mischte sich mit Palästinensertuch unter die demonstrierenden Israel-Hasser in Malmö

Foto: Johan Nilsson/dpa

Auf der Demo in Malmö zeigte sich offen Sympathie für antisemitische Terroristen. So sollen Teilnehmer dem Hamas-Führer Yahya Sinwar (61) ihre Treue geschworen haben, indem sie skandierten: „Israel ist ein Mörder! Sinwar, wir werden dich nicht sterben lassen.“ Die israelische News-Seite „ynet“ berichtete über antisemitische Rufe. Einige Teilnehmer hätten „Schickt die Juden zurück nach Polen!“ gerufen.

Die Europäische Rundfunkunion hat sich auf BILD-Anfrage bisher nicht zu der Aktion des belgischen Fernsehens geäußert.

Anmerkung der Redaktion: In der ersten Version des Artikels hatte BILD geschrieben, dass VRT mit der Hass-Botschaft den Auftritt von Eden Golan beim ESC unterbrochen habe. Dies trifft nicht zu. Wir haben den Artikel dementsprechend korrigiert.

Continue Reading

Trending