Connect with us

Tech

Rakiety SpaceX wysadzają dziury w atmosferze: skutki wciąż nie są do końca jasne

Published

on

Rakiety SpaceX wysadzają dziury w atmosferze: skutki wciąż nie są do końca jasne
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Około 90 minut po wystrzeleniu rakiety SpaceX na niebie można było zobaczyć czerwoną poświatę. Nadal nie jest jasne, czy zjawisko to ma wpływ.

BOSTON – Wystrzelenie rakiet może spowodować tymczasowe dziury w górnej jonosferze, o czym badania wiedzą od wielu lat. Tworzy to czerwone światło podobne do zorzy polarnej (termin techniczny: zorza polarna). Rakiety SpaceX wystrzeliwują od kilku lat, powodując na niebie inne zjawisko – tzw. „wir kosmiczny”. Ale teraz badacze zwracają uwagę na inne zjawisko, które przypisują rakietom SpaceX: „SpaceX Aurora”.

Zjawisko to niemal kulista czerwona poświata, którą można zobaczyć na niebie gołym okiem przez maksymalnie dziesięć minut. „Każdego miesiąca obserwujemy od dwóch do pięciu takich obiektów” – wyjaśnia Stephen Hamel z Obserwatorium McDonalda w Teksasie. Odwracać Spaceweather.com. Czerwona poświata pojawia się około 90 minut po wystrzeleniu rakiety SpaceX, ponieważ wtedy dzieje się coś ważnego: drugi stopień rakiety SpaceX uruchamia silnik na około dwie sekundy, aby opuścić orbitę i uderzyć w Ocean Atlantycki – tak zwany „de -spalenie orbity.”

Rakieta SpaceX uwalnia do atmosfery gazy spalinowe, powodując czerwoną poświatę

„Podczas zapłonu silnik uwalnia około 400 funtów gazów spalinowych, głównie wody i dwutlenku węgla. Wszystko to dzieje się na wysokości około 300 kilometrów, w pobliżu szczytu jonosfery, tworząc dziurę” – wyjaśnia Jeff Baumgarder, specjalista ds. fizyk na Uniwersytecie Bostońskim. „Duży”. Spaceweather.com. Paliwo powoduje, że zjonizowane atomy tlenu w atmosferze ziemskiej zamieniają się w zwykłe cząsteczki gazu – emitując w ten sposób czerwone światło. To tymczasowo tworzy dziurę w jonosferze, która po kilku minutach zamyka się ponownie.

„Utworzona zorza polarna może być bardzo jasna i łatwa do zobaczenia gołym okiem” – wyjaśnia astronom Hamel. Są jaśniejsze niż satelity Starlink, ale tylko przez kilka sekund. Pozostaje pytanie: czy „zorza polarna SpaceX” jest niebezpieczna, czy w ogóle dobra? Naukowcy się z tym nie zgadzają.

READ  PlayStation Plus luty 2022 Tytuł entuzjastyczny

Wpływ wystrzelenia rakiety SpaceX na astronomię nie jest jeszcze jasny

„Częstotliwość występowania tych czerwonych chmur może wzrosnąć, jeśli SpaceX planuje w przyszłości więcej startów” – potwierdza Hamel, który i jego obserwatorium skupiają się na ciemnym niebie w nocy. „Nadal ocenia się ich wpływ na naukę astronomiczną. Satelity Starlink są znanym problemem, ale coraz większym obszarem zainteresowania jest wpływ samych wystrzeleń rakiet”.

Z drugiej strony fizyk kosmiczny Baumgarder widzi to inaczej: „Jesteśmy podekscytowani wystrzeleniem rakiet. Daje nam możliwość zbadania, jak ruch kosmiczny wpływa na jonosferę. Gęstość jonosfery zmienia się z nocy na noc, więc obserwując wiele wydarzeń, możemy dowiedzieć się o wydajności chemii.

Wystrzelenie rakiety SpaceX Falcon 9. (Zdjęcie archiwalne) © IMAGO/Pat Benic

SpaceX wystrzeliwuje w kosmos coraz więcej rakiet

Do tej pory w 2023 r. SpaceX wystrzeliło 87 rakiet (stan na 29 listopada 2023 r.), a w 2021 r. było to już tylko 31 startów. Do końca 2023 r. prawdopodobnie nastąpi kilka wystrzeleń rakiet, a liczba wystrzeleń SpaceX również będzie nadal rosła w nadchodzących latach. Zatem na niebie powinno być więcej widocznych zorzy SpaceX. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Nowa wersja telefonu Nokia 3210, wyceniona na 80 euro, stała się oficjalna

Published

on

Nowa wersja telefonu Nokia 3210, wyceniona na 80 euro, stała się oficjalna

O nowej wersji Nokii 3210 pisaliśmy już. Po ujawnieniu kilku szczegółów odrodzenie telefonu komórkowego datuje się na rok 1999 oficjalnie. Logicznie rzecz biorąc, nowe technologie, takie jak 4G/LTE, a także Bluetooth i kamera są już zintegrowane. W szczególności pod względem wzornictwa telefon komórkowy przypomina pierwszy telefon komórkowy dostępny na rynku masowym z anteną wewnętrzną.

HMD połączył nowoczesny design ze starym interfejsem i bardziej nowoczesną technologią w całkowitym pakiecie o wartości 79,99 euro. Telefon jest dostępny w kolorze żółtym, czarnym, niebieskim i następujących kolorach Apetyt na technologię Utknąłem w tym:

Pod maską Unisoc T107 znajduje się 64 MB pamięci RAM. Pamięć wewnętrzna wynosi 128 MB z możliwością rozszerzenia do 32 GB za pomocą kart microSD. Komunikacja mobilna stała się nowocześniejsza: obsługiwana jest sieć 4G z dwiema kartami SIM i Bluetooth 5.0. Jeśli chcesz się porozumieć, być może będziesz musiał wykonać połączenie telefoniczne lub napisać wiadomość tekstową. Nowy, nowoczesny model 3210 oparty na S30+ nie obsługuje również żadnych aplikacji (do przesyłania wiadomości). Z przodu można spodziewać się 2,4-calowego (ok. 6 cm) wyświetlacza o rozdzielczości QVGA.

Więcej szczegółów: Jest gniazdo słuchawkowe i możliwość słuchania muzyki za pośrednictwem odtwarzacza MP3 lub radia FM. Bateria 1450 mAh jest wymienna i powinna zapewnić czas rozmów do 9,8 godziny. Nawiasem mówiąc, ładuje się przez USB typu C. Klasycznej gry Snake też nie można przegapić:

Rozbudzone uczucie nostalgii lub innego zainteresowania? Możesz zamówić już teraz za mniej niż 80 euro. Inne zmienne (pamięć)? nikt.

Przejrzystość: ten artykuł zawiera linki partnerskie. Klikając na niego, przejdziesz bezpośrednio do dostawcy. Jeśli zdecydujesz się na dokonanie tam zakupu, otrzymamy niewielką prowizję. Nic nie zmienia dla Ciebie ceny. Linki partnerskie nie mają wpływu na nasze raporty.

READ  Nowa aktualizacja WhatsApp jest w początkowej fazie


Continue Reading

Tech

Co się stanie, jeśli wpadniesz do czarnej dziury? NASA dostarcza odpowiedzi

Published

on

Co się stanie, jeśli wpadniesz do czarnej dziury?  NASA dostarcza odpowiedzi
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Wpadnięcie do czarnej dziury to intelektualna gra, która fascynuje wielu. Symulacja NASA sprawia, że ​​ten scenariusz staje się rzeczywistością.

Zielony Pas – Fascynacja czarnymi dziurami nie ma końca; Jest to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących zjawisk na świecie istnienie. Jest to popularny temat nie tylko w science fiction, ale także w badaniach naukowych. mimo Poza naszym zasięgiem Naukowcy lubią bawić się wyobrażeniem, co by się stało, gdyby ktoś dostał się do środka Czarna dziura położony w.

Wpadnięcie do czarnej dziury: pokaz symulacyjny NASA

Jeremy Schnittman, astrofizyk NASAJego kolega Brian Powell dokładnie to naśladował. „Ludzie często o to pytają” – mówi Schnittman. Na stronie NASA. „Symulowanie tych trudnych do wyobrażenia procesów pomaga mi połączyć matematykę relatywistyczną z rzeczywistymi konsekwencjami w prawdziwym wszechświecie” – dodaje.

W symulacji kamera wpada do czarnej dziury o masie 4,3 miliona słońc. Odpowiada to mniej więcej supermasywnej czarnej dziurze w centrum naszej Galaktyki Drogi Mlecznej. „Gdybyś miał wybór, chciałbyś wpaść w masywną czarną dziurę” – wyjaśnia Schnittman. Kontynuuje: „Czarne dziury o masach gwiazdowych, które zawierają do około 30 mas Słońca, mają znacznie mniejsze horyzonty zdarzeń i silniejsze siły pływowe, które mogą rozerwać zbliżające się obiekty, zanim dotrą one do horyzontu”.

Horyzont zdarzeń symulowanej czarnej dziury jest ogromny

Symulowana czarna dziura ma horyzont zdarzeń – granicę, powyżej której nic nie może uciec przed grawitacją ciała niebieskiego – o niesamowitej średnicy 25 milionów kilometrów. Horyzont zdarzeń otacza płaski dysk świecącego gazu, zwany dyskiem akrecyjnym. Jeszcze bliżej horyzontu zdarzeń znajdują się struktury świetlne, pierścienie fotonowe. Te świecące dyski i pierścienie służą jako punkt odniesienia podczas symulowania upadku do czarnej dziury.

READ  Kup tulipany do wazonu – ten trik sprawi, że będą zawsze świeże
Zdjęcie z symulacji NASA: Kamera wpadająca do czarnej dziury. To zniekształca czasoprzestrzeń, a tym samym zniekształca widok dysku akrecyjnego otaczającego czarną dziurę. © NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda/J. Schnittmana i B. Powella

Gdy kamera zbliża się do czarnej dziury i osiąga prędkość bliską prędkości światła, światło z pierścieni i dysków wydaje się jaśniejsze, prawie białe. Czarna dziura zniekształca czasoprzestrzeń, powodując zniekształcenie pierścieni fotonowych i dysku akrecyjnego, które czasami pojawia się wielokrotnie. „Kiedy kamera przekroczy horyzont, jest Twoja Zniszczenie poprzez spaghetti „To tylko 12,8 sekundy” – mówi Schnittman. „Stamtąd do osobliwości jest już tylko 128 000 kilometrów”.

Kamera wpada do czarnej dziury – gigantyczne pięciodniowe obliczenia NASA

Symulację przeprowadzono na superkomputerze Discover należącym do NASA w Centrum Symulacji Klimatu NASA. Wygenerowano 10 TB danych. Według NASA utworzenie symulacji superkomputerowi zajęło około pięciu dni, wykorzystując 0,3 procent jego procesorów. NASA twierdzi, że w przypadku tradycyjnego laptopa może to zająć ponad dekadę. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

Tech

Goodbye SIM: nowe iPady tylko z wbudowaną kartą eSIM

Published

on

Goodbye SIM: nowe iPady tylko z wbudowaną kartą eSIM

Apple wycofuje slot na kartę SIM: nowe iPady Air 2024 i iPady Pro M4 dostępne są wyłącznie w wersji mobilnej ze zintegrowaną na stałe kartą eSIM i nie ma już możliwości włożenia klasycznej karty nano-SIM. Uniemożliwia to wymianę fizycznych kart SIM np. w podróży. Zamiast tego użytkownicy muszą polegać na coraz większej ofercie taryf eSIM, aby nawiązać połączenie danych z siecią komórkową.

reklama

Karta eSIM stanowi „bezpieczną alternatywę dla fizycznej karty SIM” – ogłosił Apple wkrótce po wtorkowym wydarzeniu dotyczącym iPada. Klienci mogą z łatwością wybierać spośród różnych umów dla „ponad 190 krajów i regionów” i nie potrzebują fizycznej karty SIM od lokalnego usługodawcy.

Poprzednia seria modeli iPada opierała się na połączeniu eSIM i fizycznej karty SIM. Przed eSIM producent już od 2016 roku integrował w tablecie kartę „Apple SIM”. Umożliwiało to bezpośredni dostęp do sieci komórkowej bez konieczności zamawiania karty SIM u operatora. Podstawowe wersje iPada obsługują tylko sieć WLAN; Za dodatkową opłatą Apple oferuje komórkowe wersje tabletu z modemem 5G.

iPadOS umożliwia teraz dodanie karty eSIM do taryfy iPhone’a lub uzyskanie nowej taryfy eSIM bezpośrednio na urządzeniu. Niedawno dołączył także Vodafone, który oferuje na przykład 3 GB danych za 7 euro lub 20 GB za 11 euro miesięcznie w ramach „umowy elastycznej”. Alternatywnie istnieje wielu dostawców, którzy sprzedają taryfy eSIM za pośrednictwem aplikacji.

Apple zakazuje stosowania gniazda karty SIM w iPhonie od 2022 roku wraz z iPhonem 14 – ale tylko w USA. W Niemczech kartę SIM nadal można włożyć do iPhone’a 15 i 15 Pro – czas pokaże, czy na razie zmieni się to w przypadku iPhone’a 16. W iPhonie znajdują się dwie karty eSIM, dzięki czemu można korzystać z dwóch linii (dual SIM) nawet bez fizycznej karty SIM.

READ  „Fuzja Monopoly”: akcje Microsoftu bardziej stabilne: według amerykańskich organów antymonopolowych gracze chcą teraz powstrzymać przejęcie Activision przez Microsoft | biuletyn Informacyjny



(funt)

Do strony głównej

Continue Reading

Trending