Connect with us

Economy

Raport rynkowy: DAX wstrzymuje rajd ożywienia | tagesschau.de

Published

on

Raport rynkowy: DAX wstrzymuje rajd ożywienia |  tagesschau.de


Raport rynkowy

Stan na: 12 października 2023 r. o 18:26

Na głównym niemieckim indeksie obawy o możliwość podwyżki stóp procentowych osłabiły dziś nastroje zakupowe. W Stanach Zjednoczonych inflacja okazała się bardziej uporczywa, niż oczekiwano. DAX zakończył dzień handlowy stratą.

Dzisiejsze dane o inflacji w USA wywołały tragedię na giełdzie. Po odnotowaniu znacznych wzrostów cen do południa, a nawet osiągnięciu dwutygodniowego maksimum, indeks DAX pod koniec notowań oddał wszystkie swoje wzrosty. Główny niemiecki indeks zamknął się o 0,23 procent niżej, na poziomie 15 425 punktów.

Marketerzy giełdowi z niecierpliwością czekali na nowe dane o inflacji w USA i byli zaskoczeni. Inflacja w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się na wysokim poziomie. Według Departamentu Pracy stanu Waszyngton ceny konsumpcyjne wzrosły we wrześniu o 3,7 procent, w takim samym tempie jak w poprzednim miesiącu w sierpniu. Eksperci spodziewali się lekkiego spadku do 3,6 proc. Brak pozytywnej niespodzianki osłabił nadzieje na wcześniejsze zakończenie podwyżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Fed zwraca szczególną uwagę na tzw. bazową stopę procentową, która spadła we wrześniu do 4,1 z 4,3 proc. w sierpniu. Zdaniem ekspertów lepiej oddaje on ogólny trend cenowy niż ogólna średnia, gdyż wyłączone są z niego komponenty narażone na wahania, takie jak energia i żywność.

„Fed może chcieć poczekać na więcej danych, aby uzyskać jaśniejszy obraz sytuacji” – wyjaśnili eksperci Commerzbanku. Podwyższenie stóp procentowych nie wchodzi obecnie w grę, ale debata na ten temat prawdopodobnie będzie trwała jeszcze przez jakiś czas. Aby ograniczyć wysoką inflację, Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe z okolic zera do zakresu 5,25–5,50 procent od początku 2022 r.

Lepsze od oczekiwań dane o inflacji spowolniły także ostatnią tendencję wzrostową na amerykańskich giełdach. Indeks giełdowy Dow Jones stracił w trakcie notowań 0,29 proc., podczas gdy szerszy indeks Standard & Poor’s 500 spadł o 0,11 proc. Z drugiej strony zaawansowany technologicznie Nasdaq 100 pozostaje na zielono ze wzrostem o 0,13%.

Cena ropy pozostaje czynnikiem ryzyka dla rynków, gdyż Iran odgrywa ważną rolę w eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Ten bogaty w ropę kraj uważany jest za zwolennika islamistycznej grupy bojowników Hamas, a także położony jest bezpośrednio nad ważną Cieśniną Ormuz, przez którą przepływa duża część dostaw ropy z Bliskiego Wschodu. Cena baryłki (159 litrów) ropy Brent z Morza Północnego wynosi obecnie 86,24 dolarów, co oznacza wzrost o 0,63 procent w porównaniu z dniem poprzednim.

READ  Konkurencja w witrynie niszczy demokrację

Dane o inflacji w USA również znalazły się dziś pod silną presją na euro. Wspólna waluta spadła poniżej 1,06 dolara i notowana była wieczorem na poziomie 1,0553 dolara. W południe uncja złota kosztowała 1872 dolarów, co oznacza niewielką stratę o 0,14%. Od czasu ataku Hamasu na Izrael cena złota wzrosła o około 50 dolarów.

Znaczące wzrosty cen odnotowały także akcje Rheinmetall. Analityczka Goldman Sachs, Daniela Costa, podniosła swoje szacunki zysków wykonawcy z branży obronnej na lata 2023 i 2024. Po atakach terrorystycznych Hamasu na Izrael tygodniowy wzrost wynosi obecnie około 14 procent. Akcje Hensoldt również wzrosły w ciągu tygodnia o 14% na indeksie MDAX.

Brytyjska linia lotnicza EasyJet chce powiększyć swoją flotę samolotów Airbus. EasyJet ogłosił dzisiaj, że zakupi 157 samolotów, na czele z modelem A320neo. Grupa miała także możliwość zakupu 100 dodatkowych maszyn. „Umożliwi to easyJet modernizację swojej floty i dalszy rozwój po roku 2028” – powiedział dyrektor generalny Johan Lundgren.

Niedobory produkcyjne u amerykańskiego producenta samolotów Boeing grożą większym niż oczekiwano opóźnieniem dostawy nowych samolotów dla Ryanair. „W każdym razie sytuacja się pogarsza” – powiedział Bloomberg News Michael O’Leary, szef Ryanair. Opóźnienie wynika z usterek w tylnej przegrodzie ciśnieniowej wielu samolotów 737 MAX. Na giełdzie w Dublinie akcje Ryanaira spadły po południu o około 1 proc.

Deutsche Boerse podejmuje nowe wysiłki w celu zreformowania swojego głównego indeksu, DAX. W ankiecie wśród uczestników rynku spółka zależna Deutsche Börse Index, Stoxx, po raz kolejny zadała pytanie, czy maksymalna waga akcji w DAX powinna zostać zwiększona do 15 proc. z dotychczasowych 10 proc. Ograniczenie to ma na celu uniemożliwienie spółce posiadania zbyt dużego udziału w indeksie.

Dostawca rozwiązań przemysłowych i motoryzacyjnych z Koblencji, Stabilus, chce wzmocnić swoją działalność przemysłową poprzez zakup amerykańskiej firmy Destaco, specjalizującej się w automatyce. Stabilus ogłosił dzisiaj w obowiązkowym ogłoszeniu, że cena zakupu wynosi 680 mln dolarów. Destaco ma silną pozycję na rosnącym rynku automatyki przemysłowej – powiedział Michael Buechner, prezes Stabilus.

READ  Commerzbank chce rozwijać biznes zagraniczny z klientami korporacyjnymi

Tymczasem akcje Novo Nordisk kontynuowały niedawny wzrost cen, osiągając rekordową kwotę 696,40 DKK. Tym samym akcje spółki farmaceutycznej kontynuowały serię wzrostów z ostatnich trzech dni handlowych do niemal 9 procent. W tym tygodniu firma Novo ogłosiła, że ​​przedwcześnie zakończyła badanie wpływu na nerki swojego hitowego leku Ozempic ze względu na jego udowodnioną skuteczność.

Akcje producenta obuwia Birkenstock pogłębiły dziś straty po rozczarowującym debiucie na giełdzie. Akcje grupy zdrowego obuwia straciły 3,5 procent do 38,80 dolarów. Wczoraj zakończył swój pierwszy dzień notowań na Wall Street ceną 40,20 dolarów, czyli 12,6 procent poniżej ceny emisyjnej.

W ramach sporu zbiorowego w amerykańskim przemyśle samochodowym UAW zwiększa presję na Forda, strajkując w największej fabryce firmy. W fabryce w Louisville w stanie Kentucky produkowane są między innymi bardzo popularne w Ameryce pickupy Super Duty. UAW twierdzi, że fabryka przestała działać po tym, jak 8700 pracowników odeszło z pracy.

IRS żąda od Microsoftu ogromnej dodatkowej płatności podatku w wysokości około 29 miliardów dolarów za lata 2004–2013. Microsoft twierdzi, że IRS (Internal Revenue Service) widzi problemy cenowe w rozliczeniach pomiędzy częściami firmy. Gigant oprogramowania nie zgadza się na tę prośbę i chce się przed nią bronić.

Pomimo rekordowych wyników w lecie, amerykańska linia lotnicza Delta nieznacznie obniżyła prognozę zysków na ten rok. Ze względu na wyższe koszty paliwa i konserwacji oczekuje się, że zysk na akcję wyniesie od zaledwie 6 do 6,25 dolarów, podała spółka. Wcześniej prezes Delta Ed Bastian obiecał 6–7 dolarów.

Grupa Ingka, największy właściciel sklepów meblowych IKEA, chce przyciągnąć klientów obniżkami cen. Prezes Ingki, Jesper Brodin, potwierdził dzisiaj, że grupa obecnie intensywnie inwestuje w obniżki cen. W zależności od rynku, szczególnie dotknięte są przedmioty do przechowywania, takie jak szuflady, półki, szafy i przybory kuchenne. Najpopularniejsza półka Ikei, Billy, stała się już o 20 procent tańsza w roku finansowym 2023. W całym roku finansowym trwającym od 1 września 2022 do końca sierpnia 2023 roku firma wygenerowała łącznie 47,6 miliarda euro, co oznacza wzrost o 6,6 procent .

READ  Gospodarka - Lipsk - Niemcy chcą, aby Rosja była partnerem „Zielonego Ładu” - gospodarki

Producent taśmy klejącej Tesa otworzył dziś nową fabrykę w wietnamskim nadmorskim mieście Hajfong. „Otwarcie zakładu wpisuje się w strategiczny kierunek Tesy zakładający regionalizację produkcji” – stwierdzono w oświadczeniu spółki zależnej Beiersdorf. Obecnie firma posiada 13 zakładów produkcyjnych na całym świecie.

Przedsiębiorstwo energetyczne E.ON spodziewa się zwiększonych inwestycji w modernizację i rozbudowę sieci elektroenergetycznych w związku z boomem na zieloną energię. „Można kategorycznie założyć, że liczby te będą nadal rosły” – powiedział członek zarządu sieci Thomas Koenig. Największy europejski operator sieci zapowiedział w marcu, że do 2027 roku zwiększy swój program inwestycyjny o sześć miliardów euro do 33 miliardów euro. Z tej kwoty na sieci przeznaczono 26 miliardów euro.

EnBW złożyło ofertę przejęcia wierzycielom niewypłacalnej spółki zajmującej się handlem biogazem BMP Greengas. Poinformował o tym rzecznik EnBW. Nie podano informacji o wysokości złożonej oferty. Według EnBW BMP Greengas jest jedną z największych firm zajmujących się handlem biometanem w Niemczech.

Komisja Europejska przesłała teraz również ostrzeżenie dla TikToka w związku z fałszywymi informacjami związanymi z konfliktem na Bliskim Wschodzie. „Mamy informacje, że TikTok jest wykorzystywany do rozpowszechniania nielegalnych treści i dezinformacji w UE” – napisał dziś unijny komisarz ds. cyfryzacji Thierry Breton do szefa TikTok Shou Zi Chew. Britton wysłał już wcześniej podobne ostrzeżenia do serwisu internetowego X (dawniej Twitter) i Meta, spółki-matki Facebooka.

W Londynie papiery wartościowe wyemitowane przez duży bank Barclays znalazły się pod presją. Akcje straciły ponad trzy procent. Brytyjski organ nadzoru finansowego FCA chce ukarać byłego szefa Barclays Jamesa Staleya grzywną w wysokości 1,8 miliona funtów. Urząd Regulacji Finansowej oskarża Staleya o podanie „wprowadzających w błąd” informacji dotyczących jego relacji ze zmarłym bankierem inwestycyjnym Jeffreyem Epsteinem.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Stanowiska kierownicze zajmowane przez mężczyzn: Spółki DAX przekraczają udział kobiet – z pewnym haczykiem

Published

on

Stanowiska kierownicze zajmowane przez mężczyzn: Spółki DAX przekraczają udział kobiet – z pewnym haczykiem

Stanowiska kierownicze zajmowane przez mężczyzn
Spółki DAX zawyżają limit kobiet – z pewnym haczykiem

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Kobiety stanowią integralną część rad nadzorczych 40 najcenniejszych niemieckich spółek, ale na czele 95% z nich stoją mężczyźni. Według jednej z ocen kobiece rady nadzorcze zajmują się także sprawami tradycyjnie uważanymi za „miękkie” w biznesie i polityce.

Z badań wynika, że ​​w tym roku odsetek kobiet w radach nadzorczych indeksu DAX sięgnął ponad 40 proc. Jednak kierownicze role kobiet w organach nadzorczych 40 najcenniejszych spółek na giełdzie we Frankfurcie nadal stanowią wyjątek, jak stwierdziła w ocenie firma doradcza ds. zasobów ludzkich Russell Reynolds. W poprzednim badaniu odsetek kobiet w radach nadzorczych wyniósł 38,6 proc.

Od 2016 r. w radach nadzorczych spółek giełdowych obowiązuje 30% udział kobiet przy równym współdecydowaniu. Zdecydowana większość spółek DAX przekracza obecnie ten próg. W porównaniu europejskim Niemcy zajmują siódme miejsce pośrodku, podczas gdy Francja zajmuje pierwsze miejsce z około 46% kobiet.

Według Russella Reynoldsa w tym roku drugi rok z rzędu do rady nadzorczej wybrano więcej kobiet niż mężczyzn. Kobiety stanowią większość w czterech radach nadzorczych DAX: Vonovia, Beiersdorf, Hannover Re i Zalando, a połowa członków w trzech innych to kobiety: Bayer, Commerzbank i Covestro. Ogółem, jak wynika z oceny, w 24 na 40 przedsiębiorstw w komitecie monitorującym znajduje się ponad 40 proc. kobiet.

Kobiety do „miękkich” tematów?

Jednak według Russella Reynoldsa tylko w dwóch z 40 spółek uwzględnionych w DAX kobieta przewodniczy radzie nadzorczej i tylko pięciu komitetom rady nadzorczej przewodniczą kobiety.

Z oceny wynika, że ​​odsetek kobiet w dziedzinach tradycyjnie uznawanych za „miękkie” w biznesie i polityce jest znacznie powyżej średniej: według badania eksperci ds. zrównoważonego rozwoju zasiadają obecnie w połowie rad nadzorczych DAX, a w trzech czwartych tych rad . Stanowiska te zajmują kobiety.

Jeśli chodzi o pieniądze, praca w radzie nadzorczej DAX jest intratna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet: według Russella Reynoldsa średnia płaca w roku finansowym 2023 wyniosła 200 tys. euro, czyli o siedem procent więcej niż w roku poprzednim. Russell Reynolds specjalizuje się w poszukiwaniach kadry kierowniczej i doradztwie, a siedziba firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych i lokalizacje w 47 krajach.

READ  Tupperware grozi bankructwem: niespełnienie obietnicy gwarancyjnej?
Continue Reading

Economy

Fundacja Billa i Melindy Gatesów: Melinda Gates wycofuje się ze wspólnej fundacji z Billem Gatesami

Published

on

Fundacja Billa i Melindy Gatesów: Melinda Gates wycofuje się ze wspólnej fundacji z Billem Gatesami

Melinda French Gates odchodzi Fundacja, darowiznaKtórą wcześniej prowadziła wraz ze swoim byłym mężem i założycielem Microsoftu, Billem Gatesem. Po „dokładnym rozważeniu” zdecydowała się ustąpić ze stanowiska współprzewodniczącej fundacji, ogłosiła na platformie internetowej The World, że teraz chce konkretnie tam uczestniczyć. W oświadczeniu nie podano powodu ich wycofania.

Instytucja, którą teraz opuści, jest jedną z najbardziej wpływowych na światowe zdrowie publiczne. Od momentu powstania wydała ponad 75 miliardów dolarów, w tym na walkę z polio. W latach 1994–2018 Bill i Melinda przekazali fundacji około 59,5 miliarda dolarów.

„Zgodnie z umową z Billem po odejściu z Fundacji będę miała dodatkowe 12,5 miliarda dolarów na zainwestowanie w moją pracę na rzecz kobiet i rodzin” – napisała Melinda Gates na platformie „X”, nie wdając się w szczegóły. Po jej odejściu ze stanowiska współprzewodniczącej fundacja zmieni nazwę na Fundacja Gatesów Billa Gatesa Będzie jedynym prezydentem.

Sam Bill Gates w oświadczeniu wyraził wdzięczność swojej byłej żonie. Bill Gates napisał w X: „Przykro mi, że Melinda odchodzi, ale jestem pewien, że będzie miała ogromny wpływ na jej przyszłą działalność filantropijną”. Bill i Melinda Gatesowie rozstali się w 2021 roku, po 27 latach małżeństwa. Początkowo wspólnie kontynuowali pracę w fundacji.

Continue Reading

Economy

Dzień Giełdy Poniedziałek, 13 maja 2024 r

Published

on

Dzień Giełdy Poniedziałek, 13 maja 2024 r

Nowy tydzień giełdowy pokaże, czy… Dax Rajd, który rozpoczął się w czwartek, może być kontynuowany w sposób zrównoważony. Słabe dane gospodarcze z USA oraz dane Europejskiego Banku Centralnego spowodowały, że niemiecki indeks wzrósł na koniec tygodnia do 18 846 punktów. Nie tylko ponownie był wyższy niż kiedykolwiek wcześniej, ale także po raz pierwszy za cel obrał sobie poziom 19 000. „Oznacza to, że w tym tygodniu rynek wzrósł o około 800 punktów, czyli cztery procent, więc maj jest w tym roku miesiącem zakupów, a nie sprzedaży” – mówi Jurgen Molnar, strateg w domu maklerskim CMC Markets. „Na pierwszy rzut oka można było mówić o trwałej i dynamicznej epidemii”.

Eksperci zalecają jednak ostrożność: przy niższej sprzedaży w dniu wejścia na pokład i w piątek po mostku, znacznie mniejsza liczba zamówień wystarczyła, aby przenieść giełdy. „Teraz DAX musi pokazać, że potrafi obronić swój nowy szczyt nawet przy wyższych wolumenach obrotu” – mówi Thomas Altmann, menedżer portfela w firmie zarządzającej aktywami QC Partners.

Zdaniem ekspertów Helaby, informacji w tej kwestii mogą dostarczyć nowe dane ekonomiczne. Są jednak optymistami: niemiecka gospodarka wyszła z minimów i stopniowo odzyskuje prędkość. W nowym tygodniu sprawozdawczym na rynkach finansowych oczekiwana jest dalsza poprawa ciężkiego indeksu ZEW. Centrum Europejskich Badań Ekonomicznych w Mannheim (ZEW) zaprezentuje jutro wyniki swojej ankiety przeprowadzonej wśród analityków i inwestorów na temat perspektyw na maj. Ekonomiści oczekują, że wskaźnik dla Niemiec wzrośnie do 46 z poprzednich 42,9 punktów. „Więc światła na giełdzie pozostaną zielone, jeśli inflacja w USA nie interweniuje” – napisali analitycy Helaba.

W środę rząd USA opublikuje dane o kształtowaniu się inflacji w kwietniu. W marcu ceny konsumpcyjne wzrosły o 3,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Jeśli inflacja spadnie, wzrasta prawdopodobieństwo, że Fed obniży stopy procentowe w tym roku. Christoph Balz, ekonomista Commerzbanku, wyraził pesymizm, mówiąc: „Rezerwa Federalna USA prawdopodobnie nie będzie obecnie w stanie obniżyć inflacji do celu 2%”. Dane za kwiecień również prawdopodobnie znów będą „bardzo wysokie”, choć wzrost nie będzie tak duży jak w poprzednich miesiącach. Tłem są m.in. rosnące koszty pracy w sektorze usług.

Deutsche Telekom
Deutsche Telekom 21,97

Sezon bilansowy niemieckich przedsiębiorstw trwa. Czekamy na dane z kilkunastu spółek DAX. Jutro grupa farmaceutyczno-rolnicza Bayer, firma zbrojeniowa Rheinmetall, handlarz chemikaliami Brenntag, reasekurator Hannover Re i Porsche SE przyjrzą się swoim księgom. W połowie tygodnia wyniki za miniony kwartał przedstawią giganci energetyczni RWE i E.ON, koncern farmaceutyczny Merck, ubezpieczyciel Allianz i Commerzbank. Raporty Deutsche Telekom i Siemens Industrial Group zostaną opublikowane w czwartek.

READ  Konkurencja w witrynie niszczy demokrację

Dziś inwestorzy na giełdzie tego kraju skupiają się przede wszystkim na akcjach Mercedes-Benz i Deutsche Telekom. Powody: w Komunikacja niemiecka Negocjacje zbiorowe wkraczają w czwartą rundę Mercedes-Benz W Stanach Zjednoczonych trwa głosowanie w sprawie reprezentacji związkowej. Inne ważne daty tygodniowe znajdziesz tutaj.

Continue Reading

Trending