Connect with us

science

„Noc Ziemi” – Drogę Mleczną należy dobrze widzieć nocą

Published

on

„Noc Ziemi” – Drogę Mleczną należy dobrze widzieć nocą
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Co można zobaczyć na rozgwieżdżonym niebie? I miesięczny przegląd to pokazuje. © Imago/Scientific Photo Library

We wrześniu na niebie można zobaczyć nie tylko Drogę Mleczną, ale także wiele planet. „Noc Ziemi” szczególnie nadaje się do obserwacji.

FRANKFURT – Jeśli to nie jest wystarczający powód, aby spojrzeć w rozgwieżdżone niebo: we wrześniu ciemne noce znów stają się zauważalnie dłuższe, a gwiazdy na niebie można zobaczyć wcześniej, ponieważ szybciej robi się ciemno. Noc, w której obserwowanie gwiazd może być szczególnie satysfakcjonujące, to 15 września „Noc Ziemi”. Zgodnie z inicjatywą zapoczątkowaną przez organizację non-profit „Ojcowie Chrzestni Nocy” światła mają być wyłączane na całą noc, najpóźniej od godziny 22:00.

„Noc Ziemi” przypada zawsze w piątek września, który jest najbliższy nocy nowiu, a w roku 2023 wypada bezpośrednio w nowiu. Jeśli wiele świateł zostanie wyłączonych, zanieczyszczenie światłem zasłaniające widok gwiazd powinno być znacznie mniejsze. Temu także poświęcona jest inicjatywa, która chce zwrócić uwagę na stale narastający problem zanieczyszczenia światłem.

Gwiaździste niebo we wrześniu: ciemne noce i Droga Mleczna

Ciemne wrześniowe noce to także dobra okazja do obserwacji Drogi Mlecznej. Droga Mleczna, od której pochodzi nazwa naszej macierzystej galaktyki, rozciąga się po niebie z północnego wschodu na południe, gdzie centrum Drogi Mlecznej leży w gwiazdozbiorze Strzelca.

Konstelacje letnie są nadal widoczne, a zbliżają się konstelacje jesienne

Gwiaździste niebo zmieniło się nieco w porównaniu do sierpnia. Typowe letnie konstelacje, takie jak Łabędź, Lira i Orzeł, których jasne gwiazdy tworzą „letni trójkąt”, nadal można zobaczyć na niebie, ale na wschodzie pojawiają się już pierwsze jesienne konstelacje. Na przykład dużą konstelację Pegaza można już zobaczyć na wschodzie od początku września. Trzy z czterech głównych gwiazd Pegaza, wraz z gwiazdą Sirrah (konstelacja Andromedy), tworzą Kwadrant Jesienny – oszałamiającą kwadratową konstelację czterech jasnych gwiazd.

READ  Tyle faktycznie trwa ich praca

Konstelacja Ryb leży poniżej Pegaza i jest trudna do zobaczenia ze względu na słabsze gwiazdy. To samo dotyczy jesiennych konstelacji Wodnika i Koziorożca, które składają się z wielu słabych gwiazd i nie wznoszą się zbyt wysoko nad horyzontem.

Gwiaździste niebo w sierpniu: widać Merkurego, Wenus, Jowisza i Saturna

Jeśli chodzi o planety, niewiele się zmieniło w porównaniu do sierpniowego nieba: Wenus, Jowisz i Saturn są lepiej widoczne, podczas gdy Mars nie jest obecnie widoczny. Merkury dołącza do nich na kilka dni i jest widoczny przez krótki czas przed wschodem słońca. „Największa szansa jest od 22 do 27 września, rano od 6:00 do 6:30 nad wschodnim horyzontem” – wyjaśnia Sven Melchert z Towarzystwa Przyjaciół Gwiazd (VdS). fr.de z MEDIA IPPEN. Melchert ma również radę dotyczącą znalezienia Merkurego: „Im jest on wyższy, tym jaśniejsza Wenus wskaże drogę”.

Wenus będzie wyraźnie widoczna jako gwiazda poranna do końca roku. Na kilka godzin przed wschodem słońca można go zobaczyć na wschodnim niebie. Nie jest to trudne, ponieważ Wenus jest najjaśniejszą planetą na nocnym niebie. Najjaśniej świeci na porannym niebie 19 września. Osoba obserwująca Wenus przez teleskop może na początku września dostrzec duży i wąski sierp księżyca (11% oświetlenia), a pod koniec miesiąca sierp jest mniejszy i szerszy przy oświetleniu 36%.

Jowisza i Saturna można oglądać niemal przez całą wrześniową noc

Jowisz i Saturn, w przeciwieństwie do Wenus i Merkurego, można zobaczyć na niebie przez większą część nocy. Jowisz jest zaraz po gwieździe porannej najjaśniejszą planetą na niebie. We wrześniu wschodzi coraz wcześniej – pierwszego dnia miesiąca o 22:11, a ostatniego dnia o 20:15. Pierścieniową planetę Saturn można już zobaczyć na niebie po zachodzie słońca. Jego jasność maleje przez cały wrzesień.

biuletyn satelitarny

Zapisz się na bezpłatny newsletter przestrzeni i bądź na bieżąco.

Obydwa gazowe olbrzymy odwiedzą w ciągu miesiąca Księżyc – ekspert Melchert ma dwie wskazówki dotyczące obserwacji: „Jeśli obserwacja Merkurego jest zbyt wczesna lub zbyt intensywna, zalecamy wizytę na Księżycu w pobliżu Jowisza wieczorem 4 września. 6 września księżyc będzie blisko Saturna.

Przy odrobinie szczęścia we wrześniu można zobaczyć meteoryty

Przy odrobinie szczęścia meteoryty można zobaczyć także we wrześniu, ale nie należy się spodziewać, że dostrzeże się ich tyle, ile meteorów Maksymalnego Perseidu jest w połowie sierpnia. Spadające gwiazdy, takie jak Alpha Aurigidy, Epsilon Perseidy i Piscidy, mogą powodować jedynie izolowane meteoryty.

A po dwóch pełniach księżyca w sierpniu i drugim tak zwanym „niebieskim księżycu” przypadającym na 31 sierpnia, wrześniowa pełnia księżyca pojawia się na niebie dopiero 29 dnia miesiąca. Pełnia księżyca w tym miesiącu nazywana jest księżycem jesiennym lub księżycem kukurydzianym. Pełnia księżyca najbliższa równonocy nazywana jest także księżycem żniwa. Z kolei w roku 2023 słońce przecina równik niebieski 23 września o godzinie 8:50 – w dniu równonocy i początku astronomicznego sezonu jesiennego. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

NASA interweniuje w imieniu Rosji

Published

on

NASA interweniuje w imieniu Rosji
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Łazik marsjański Rosalind Franklin był skazany na porażkę. A teraz, dzięki NASA, nadal może ukończyć swoją misję na Czerwonej Planecie.

Paryż – Mars jest obecnie domem dla dwóch aktywnych łazików, Curiosity i Perseverance, obu wysłanych przez NASA. Pierwotnie trzeci łazik, Rosalind Franklin, również działał na Czerwonej Planecie przez około półtora roku. Jednak misja ta, będąca efektem współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, została wstrzymana z powodu wojny na Ukrainie.

Projekt Rosalind Franklin wydawał się skazany na porażkę, a statek był przechowywany we włoskim magazynie. Ale teraz statek kosmiczny otrzymał drugą szansę – od NASA.

Łazik marsjański Rosalind Franklin powstał w wyniku współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosji

Historia Rosalind Franklin to historia projektu ExoMars, będącego owocem współpracy europejskich i rosyjskich lotów kosmicznych. W 2016 r. należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas Orbiter została wysłana w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rosyjskiej rakiety. Sonda Schiaparelli miała wylądować na Marsie, ale ta próba się nie powiodła. Wystrzelenie kolejnej części projektu ExoMars, łazika Rosalind Franklin, zaplanowano na jesień 2022 roku. Roscosmos dostarczył na misję rakietę, lądownik i część przyrządów pomiarowych.

Jednak wraz z wybuchem wojny z Ukrainą Europejska Agencja Kosmiczna zakończyła współpracę z Rosją, przez co wystrzelenie statku kosmicznego stało się poza zasięgiem. Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała się zbudować własny lądownik, brakowało mu jednak rakiety i modułów ogrzewania promiennikowego. Tutaj pojawia się rola NASA. Jak wynika z komunikatu Europejskiej Agencji Kosmicznej, w połowie maja 2024 roku podpisano protokół ustaleń, w którym ustalono, kto dostarczy najważniejsze elementy łazika Rosalind Franklin.

NASA pomaga ocalić Marsa Rosalind Franklin

NASA zapewni „usługę startową”, czyli rakietę i jej sterowane silniki przepustnicy. Ponadto amerykańska agencja kosmiczna we współpracy z Departamentem Energii USA dostarczy do pojazdu radioizotopowy moduł grzewczy.

Pojazd ma wyruszyć w trasę
Łazik Rosalind Franklin ma udać się na Marsa jesienią 2022 r. Obecnie start zaplanowano na 2028 r. – z pomocą NASA. (Wrażenie artysty) © Esa/ATG Medialab

Rosalind Franklin będzie pierwszym łazikiem zdolnym do wwiercenia się w marsjańską glebę na głębokość do dwóch metrów. Mamy nadzieję, że na tej głębokości próbki pozostaną odporne na promieniowanie powierzchniowe i ekstremalne temperatury panujące na Marsie. „Unikalne możliwości wierceń i laboratorium pobierania próbek na pokładzie łazika Rosalind Franklin mają wyjątkową wartość naukową w poszukiwaniu przez ludzkość dowodów na starożytne życie na Marsie” – powiedziała Nicola Fox, zastępca szefa Dyrekcji Misji Naukowych NASA.

„NASA wspiera misję Rosalind Franklin, aby kontynuować silne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Europą w celu badania nieznanego w naszym Układzie Słonecznym i poza nim” – dodał Fox.

Nowy łazik marsjański ma rozpocząć swoją podróż na Czerwoną Planetę w 2028 r. Fakt, że ze wszystkich ludzi Stany Zjednoczone są w stanie uratować łazik, jest dość ironiczny: przed rozpoczęciem europejsko-rosyjskiego programu „ExoMars” , toczyły się rozmowy pomiędzy NASA a Europejską Agencją Kosmiczną na temat wspólnej misji na Marsa. Jednak ze względu na problemy z finansowaniem NASA wycofała się i interweniowała Rosyjska Agencja Kosmiczna. Dzięki temu udziałowi projekt marsjański prawie się nie powiódł. (niezapłacony rachunek)

READ  Oto jak ważny jest domowy sposób na Twoją skórę i włosy
Continue Reading

science

Czy byłeś chory na Koronę? Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Published

on

Czy byłeś chory na Koronę?  Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Naukowcy z jasnym przesłaniem

Czy zostałeś zarażony koroną? Dlaczego warto już teraz sprawdzić wzrok

Czy kiedykolwiek zostałeś zarażony koroną? Następnie, według amerykańskich badaczy, powinieneś zostać zbadany przez okulistę.

Sojusz Wizerunkowy

Ile razy w przeszłości zostałeś zarażony koronawirusem?

W rzeczywistości to pytanie jest prawie nieistotne, ponieważ nawet ci, którzy tylko raz uzyskali pozytywny wynik testu, powinni zwracać szczególną uwagę na swoje oczy. Dlaczego: Nowe badanie sugeruje, że COVID-19 może powodować długotrwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Co dokładnie odkryli naukowcy? Wyjaśniamy.

Konsekwencje Covid-19: Uszkodzenie nerwu wzrokowego po jednorazowym zarażeniu koroną?

Jaki jest związek między zakażeniem koroną a wzrokiem?

Pawan Kumar Singh, adiunkt okulistyki, przeprowadził badanie, w którym stwierdzono: Wszystkie osoby, które przeszły wcześniej infekcję koronową, powinny przejść badanie przez okulistę.

Dotyczy to również wszystkich osób, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem. Niezależnie od tego, jak długo trwała infekcja, zdaniem lekarza możliwe jest późniejsze uszkodzenie oka.

Czytanie poradOto, co kolor oczu mówi o naszym zdrowiu

Badanie: Test na myszach pokazuje, że koronawirusy można wykryć na siatkówkach zwierząt

Co dokładnie odkryli naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Missouri?

Podczas testowania koronawirusów na myszach zwierzęta wdychały je przez nos i usta. Zaledwie kilka godzin później naukowcy zauważyli, że wirusy można było wykryć także na siatkówkach myszy.

Czytanie poradDiagnozowanie raka oka! Mały Erian (2) bardzo dzielnie walczy z podstępną chorobą

reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Zależy nam na Twoim doświadczeniu!

Wyniki ankiety nie są reprezentatywne.

Wydaje się, że Sars-CoV-2 jest w stanie przeniknąć delikatną barierę w siatkówce

Wygląda na to, że koronawirusy zdołały przedostać się przez ochronną barierę siatkówki krwi!

Ta bariera w siatkówce ma na celu ochronę oka przed infekcją. Bariera zwykle w ogóle uniemożliwia patogenom dotarcie do siatkówki.

Jeśli zostaną naruszone, może to prowadzić do reakcji zapalnych w oku, co w najgorszych przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Czytanie poradMichelle (33 lata) cierpi na rzadki zespół Marfana: „Błagałam lekarzy, żeby usunęli mi oczy”.

Wideo: Cztery lata zamknięcia Korony! Tak Niemcy myślą o środkach i szczepieniach