Connect with us

science

Journey to the Metal Asteroid: Humanity planuje te misje kosmiczne w 2023 roku

Published

on

Journey to the Metal Asteroid: Humanity planuje te misje kosmiczne w 2023 roku

Podróż do metalowej asteroidy
Ludzkość planuje te misje w roku 2023

Coraz więcej krajów na całym świecie wysyła własne misje w kosmos: Indie planują podróż na Księżyc w 2023 r., a Mars i Wenus w późniejszym terminie. Chiny przygotowują się do wystrzelenia teleskopu kosmicznego. A Europa chce wysłać sondę na największą planetę w Układzie Słonecznym.

Misje na Księżyc, na Marsa, na inne planety — i nowe stacje kosmiczne: wiele krajów chce zaangażować się w kosmos w przyszłym roku i później. Oto przegląd misji planowanych dla dużych i małych narodów kosmicznych:

Zjednoczone państwo

Głównym celem NASA jest nękany od dawna kryzysem program księżycowy „Artemis”, w ramach którego astronauci ponownie lądują na Księżycu po ponad pół wieku, w tym po raz pierwszy kobieta i osoba nie-biała. . Po pierwszym bezzałogowym starcie w listopadzie trwają przygotowania do załogowego startu w 2024 roku i lądowania na Księżycu w 2025 roku.

Ponadto NASA chce wystrzelić np. sondę „Psyche”, która zbada dziwną asteroidę Psyche i pomoże lepiej zrozumieć pochodzenie jąder planetarnych. Kawałek jest również interesujący, ponieważ jest bogaty w surowce, takie jak żelazo i nikiel. Same złoża żelaza oszacowano na około 10 000 biliardów dolarów. Jednak sonda dotrze do asteroidy dopiero w 2029 roku.

Prywatne firmy kosmiczne, takie jak SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic, których działalność straciła ostatnio impet, mają wielkie plany: między innymi SpaceX chce uruchomić pierwszy z trzech planowanych lotów z amerykańskim miliarderem Jaredem Isaacmanem – „Polaris Dawn” Isaacman i trzej koledzy muszą wzlecieć wyżej niż kiedykolwiek z kapsułą Dragon, a także – jako pierwsi w historii astronauci-amatorzy – wydostać się. Blue Origin planuje więcej krótkich lotów załogowych, a Virgin Galactic chce ponownie rozpocząć loty po długiej przerwie .

Chiny

Sercem chińskiego programu kosmicznego jest zbliżające się zakończenie budowy stacji kosmicznej Tiangong (Pałac Niebios). Obejmuje to również teleskop kosmiczny o nazwie „Xuntian”, o którym mówi się, że jest podobny do amerykańskiego „Hubble”. Planowane jest regularne dokowanie do Sky Palace w celu tankowania i konserwacji. Może rozpocząć się pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku.

Chińska stacja kosmiczna Tiangong (Pałac Niebios) jest już prawie ukończona.

(Zdjęcie: Image Alliance/Agencja informacyjna Xinhua)

Chiny realizują również inne ambitne cele w kosmosie: statek kosmiczny wielokrotnego użytku może być używany do 2025 r. Próbki skał z regionów polarnych Księżyca również zostaną sprowadzone na Ziemię w ciągu najbliższych pięciu lat. Planowane jest również utworzenie wraz z Rosją stacji badawczej na Księżycu. Planowane jest również lądowanie na asteroidzie bliskiej Ziemi. Chiny chcą również sprowadzić próbki z Marsa na Ziemię, co może nastąpić w 2028 r. Misja zbadania Jowisza może nastąpić w 2029 r. Dzięki Beidou Chiny zbudowały własny system nawigacji satelitarnej.

Rosja

W świetle wojny napastniczej przeciwko Ukrainie Moskwa została poważnie odizolowana na arenie międzynarodowej, a podróże kosmiczne stały się jednym z pozostałych obszarów rosyjsko-zachodniej współpracy. Mimo walki jesienią 2022 roku po raz pierwszy od dawna odbyły się tzw. rejsy wycieczkowe, kiedy to astronauci NASA i kosmonauci Roskosmosu razem wystrzelili na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Ta podróż jest również zaplanowana na przyszły rok: oprócz Rosjanina Andrieja Vidaggio i Amerykanów Stephena Bowena i Warrena Hoburgha, podobno w lutym na pokładzie ma być również sułtan Alnajadi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rosja chce też ostatecznie sprowadzić statek kosmiczny Luna 25 na Księżyc w 2023 roku, który powinien być w drodze już od dawna. Według Roskosmosu, po powtarzających się problemach technicznych, powinno to nastąpić między czerwcem a październikiem.

Europa

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje kilka misji na przyszły rok. Według rzeczniczki Centrum Kontroli Satelitarnej w Darmstadt, satelita GUS ma dotrzeć w kwietniu do Jowisza, największej planety w naszym Układzie Słonecznym. Sonda opisze oceaniczne lodowe księżyce Jowisza, Ganimedesa, Europę i Kallisto, jako potencjalne siedliska, a także zbada samego gazowego olbrzyma.

386624720.jpg

Oczekuje się, że Jupiter Icy Moons Explorer („Juice”) dotrze do Jowisza w kwietniu 2023 roku.

(Zdjęcie: Image Alliance/dpa/ESA)

Satelita Sentinel-1C ma zostać wystrzelony w maju lub czerwcu, aby dostarczać zdjęcia powierzchni Ziemi w dzień iw nocy za pomocą technologii radarowej. Sonda Euclid została zaprojektowana w celu stworzenia trójwymiarowej mapy wszechświata poprzez obserwacje miliardów galaktyk oddalonych nawet o dziesięć miliardów lat świetlnych. Euclid ma również na celu dostarczenie wskazówek na temat rozszerzania się wszechświata i formowania się jego struktury. Premiera planowana jest między lipcem a wrześniem.

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej misja łazika „Exomars” we współpracy z Roskosmosem, odwołana w tym roku z powodu wojny na Ukrainie, najprawdopodobniej nie zostanie wystrzelona również w przyszłym roku – w przeciwieństwie do rakiety nośnej „Ariane 6”, która został opóźniony o lata, aż do startu pierwszego lotu startowego.

Japonia

Japonia, zaawansowany technologicznie kraj azjatycki, realizuje plany eksploracji Księżyca i Marsa. W ramach amerykańskiego programu „Artemis” Japonia zamierza po raz pierwszy wylądować na Księżycu własnego astronauty. Przedstawiciel japońskiej agencji kosmicznej JAXA powiedział, że proces selekcji prawdopodobnie zakończy się wiosną przyszłego roku.

JAXA pracuje również nad technologią lądownika do eksploracji Księżyca. Zaplanowana na 2023 rok misja „Slim” (Smart Lander for Investigating Moon) ma zapewnić precyzyjną nawigację do określonego miejsca lądowania. W nadchodzących latach planowane są również inne kraje i planowany załogowy łazik z gamy pojazdów Toyoty. Planowana jest również elektrownia paliwowa na południowym biegunie Księżyca.

Japonia realizuje również własną misję eksploracji Marsa. Projekt Mars Moon Exploration (MMX) planuje wystrzelenie sondy w kierunku marsjańskich księżyców Fobosa i Deimosa w 2024 roku. Japońska agencja kosmiczna JAXA chce zbadać oba księżyce w ramach misji i pozyskać próbki gleby z Fobosa – mając nadzieję na znalezienie dowodów pochodzenia marsjańskiego i śledzi potencjalne życie. Próbki mają zostać sprowadzone na Ziemię w kapsule w 2029 roku.

Indie

Jak donoszą lokalne media, dwie indyjskie misje, które były kilkakrotnie przekładane, między innymi z powodu pandemii koronawirusa, mają rozpocząć się w przyszłym roku. Planowana jest misja na Słońce („Aditya-L1”) i sonda na Księżyc („Chandrayaan-3”). Pierwsza próba lądowania Indii na Księżycu w 2019 roku zakończyła się katastrofą. Rząd chce też w coraz większym stopniu polegać na sektorze prywatnym, a prywatne firmy mogą korzystać z infrastruktury agencji kosmicznej. Niedawno rakieta opracowana przez krajową prywatną firmę po raz pierwszy została wystrzelona w kosmos.

Kraj planuje rozpocząć kolejne projekty od końca 2024 roku. Powinny więc pojawić się misje na Wenus („Shukrayan-1”) i na Marsa („Mangalyaan-2”). Ponadto astronauci zostaną wysłani w kosmos („Gaganyaan”).

świat arabski

W świecie arabskim to rząd Emiratów w Abu Zabi czyni przede wszystkim wielkie postępy w podróżach kosmicznych. ZEA chce zainwestować równowartość ponad 800 mln euro w prywatne podróże kosmiczne w ciągu dziesięciu lat, a firmy i start-upy mają rozpocząć działalność m.in. w specjalnych strefach ekonomicznych w Dubaju. Zjednoczone Emiraty Arabskie opierają się na mieszance rządowych i prywatnych projektów, wzorowanych na amerykańskiej agencji kosmicznej NASA – która jednak operuje znacznie większymi sumami.

Cele są wysokie. Równolegle z trwającą misją na Marsa, w ramach której sonda weszła na orbitę Czerwonej Planety na początku 2021 r., ZEA chcą także zbadać Wenus i pas asteroid. Po uruchomieniu misji w 2028 r. kraj chce wylądować sondą na asteroidzie – po przebyciu 3,6 mld km w ciągu pięciu lat. Kraj współpracuje z japońską firmą nad swoją pierwszą misją księżycową.

Wielki sąsiad Arabia Saudyjska, która często pod wieloma względami naśladuje ambitne i nowocześniejsze Emiraty, jest wyraźnym krokiem wstecz. W końcu królestwo uruchomiło teraz własny program astronautów i chce po raz pierwszy wysłać kobietę w kosmos w 2023 roku.

READ  Z Profee Twoja letnia dieta stanie się przyjemnością
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Czy byłeś chory na Koronę? Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Published

on

Czy byłeś chory na Koronę?  Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Naukowcy z jasnym przesłaniem

Czy zostałeś zarażony koroną? Dlaczego warto już teraz sprawdzić wzrok

Czy kiedykolwiek zostałeś zarażony koroną? Następnie, według amerykańskich badaczy, powinieneś zostać zbadany przez okulistę.

Sojusz Wizerunkowy

Ile razy w przeszłości zostałeś zarażony koronawirusem?

W rzeczywistości to pytanie jest prawie nieistotne, ponieważ nawet ci, którzy tylko raz uzyskali pozytywny wynik testu, powinni zwracać szczególną uwagę na swoje oczy. Dlaczego: Nowe badanie sugeruje, że COVID-19 może powodować długotrwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Co dokładnie odkryli naukowcy? Wyjaśniamy.

Konsekwencje Covid-19: Uszkodzenie nerwu wzrokowego po jednorazowym zarażeniu koroną?

Jaki jest związek między zakażeniem koroną a wzrokiem?

Pawan Kumar Singh, adiunkt okulistyki, przeprowadził badanie, w którym stwierdzono: Wszystkie osoby, które przeszły wcześniej infekcję koronową, powinny przejść badanie przez okulistę.

Dotyczy to również wszystkich osób, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem. Niezależnie od tego, jak długo trwała infekcja, zdaniem lekarza możliwe jest późniejsze uszkodzenie oka.

Czytanie poradOto, co kolor oczu mówi o naszym zdrowiu

Badanie: Test na myszach pokazuje, że koronawirusy można wykryć na siatkówkach zwierząt

Co dokładnie odkryli naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Missouri?

Podczas testowania koronawirusów na myszach zwierzęta wdychały je przez nos i usta. Zaledwie kilka godzin później naukowcy zauważyli, że wirusy można było wykryć także na siatkówkach myszy.

Czytanie poradDiagnozowanie raka oka! Mały Erian (2) bardzo dzielnie walczy z podstępną chorobą

reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Zależy nam na Twoim doświadczeniu!

Wyniki ankiety nie są reprezentatywne.

Wydaje się, że Sars-CoV-2 jest w stanie przeniknąć delikatną barierę w siatkówce

Wygląda na to, że koronawirusy zdołały przedostać się przez ochronną barierę siatkówki krwi!

Ta bariera w siatkówce ma na celu ochronę oka przed infekcją. Bariera zwykle w ogóle uniemożliwia patogenom dotarcie do siatkówki.

Jeśli zostaną naruszone, może to prowadzić do reakcji zapalnych w oku, co w najgorszych przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Czytanie poradMichelle (33 lata) cierpi na rzadki zespół Marfana: „Błagałam lekarzy, żeby usunęli mi oczy”.

Wideo: Cztery lata zamknięcia Korony! Tak Niemcy myślą o środkach i szczepieniach