Connect with us

science

Zniknięcie Księżyca: Jak powstały pierścienie Saturna

Published

on

Zniknięcie Księżyca: Jak powstały pierścienie Saturna

księżyc zniknął
Jak powstają pierścienie Saturna?

Naukowcy odrzucili teorię, że pierścienie Saturna powstały pod wpływem Neptuna. Teraz jest nowa, bardziej prawdopodobna historia pochodzenia. Odgrywa rolę księżyca, który zniknął miliony lat temu.

Według jednego z badań zniszczenie Księżyca 100-200 milionów lat temu doprowadziło do powstania pierścieni Saturna. Wyjaśnia to również pozornie duże nachylenie osi obrotu planety. Amerykańscy naukowcy doszli do tego wniosku na podstawie nowej analizy danych z sondy kosmicznej Cassini i symulacji komputerowych. Aby jednak potwierdzić model, należy dokładnie zbadać wewnętrzną strukturę Saturna, Naukowcy piszą w czasopiśmie Science..

Jack Wisdom z Massachusetts Institute of Technology wyjaśnia, że ​​„kąt między płaszczyzną równikową planety a płaszczyzną jej orbity przy 26,7 stopnia jest zbyt duży, aby mógł wystąpić podczas fazy formowania Saturna z wirującego dysku gazu wokół Słońca. ” (MIT) i jego zespół. Ponieważ zachowanie momentu pędu zapewnia, że ​​oś obrotu każdej rozwijającej się planety jest w przybliżeniu prostopadła do płaszczyzny orbity. Musi więc istnieć późniejszy powód, aby przechylić tę oś.

Neptun jako czynnik?

Astronomowie dyskutowali o echa między Saturnem a Neptunem, najdalszą planetą w Układzie Słonecznym, jako możliwą przyczynę przez prawie dwie dekady. Ponieważ oś obrotu Saturna „oscyluje” – naukowcy nazywają to oczekiwaniem – w tym samym rytmie, co orbita Neptuna. W rezultacie małe perturbacje z Neptuna kumulują się przez tak długi czas, że początkowo niewielkie nachylenie osi może wzrosnąć do obecnej wartości.

Jednak wpływ Neptuna na Saturna zależy od jego księżyców i dokładnego rozkładu wewnętrznej masy Saturna. W tym miejscu wkracza Wisdom i jego koledzy: Na podstawie danych orbitalnych przesłanych z powrotem na Ziemię przez sondę Cassini Saturna – szczególnie podczas katastrofy sondy docelowej 15 września 2017 r. – naukowcy zbudowali ulepszony model planety. I na początku doszliśmy do rozczarowującego wniosku: Saturn nie znajduje się więc w strefie rezonansu z Neptunem, ale na zewnątrz.

Ale zespół się nie poddał. Pomysł badaczy: Saturn mógł początkowo być w harmonii z Neptunem, ale potem został wyobcowany przez wydarzenie w tym regionie. „Zaczęliśmy więc szukać sposobu na usunięcie Saturna z echa Neptuna” – mówi Wisdom.

Kolejna teoria księżyca

Na podstawie rozważań teoretycznych i dużej liczby symulacji planety i jej księżyców naukowcy w końcu wymyślili rozwiązanie: Saturn musiał pierwotnie mieć inny większy księżyc. Tylko dzięki temu dodatkowemu księżycowi — który podobno jest wielkości trzeciego co do wielkości satelity Gabitus — możliwe było tak długie podtrzymywanie rezonansu Saturna z Neptunem.

Ale orbity księżyców Saturna zmieniają się. W szczególności orbita największego księżyca Saturna, Tytana, powoli przesuwa się na zewnątrz. Jakiś czas między 100 a 200 milionami lat temu spowodowało to poważne zakłócenia na orbicie poprzedniego dodatkowego księżyca, który Wisdom i jego zespół nazwali „Poczwarką”: na chaotycznej orbicie zbliżył się do Saturna tak blisko, że siły pływowe planety zostały rozerwane oprócz. Wraz ze zniknięciem poczwarki Saturn odszedł od echa Neptuna.

Wiele szczątków spadło na planetę, tworząc w końcu tak zwane pierścienie Saturna. Więc ten model może wyjaśnić zarówno pierścienie, jak i nachylenie osi Saturna. Jednak ten scenariusz jest nadal w dużym stopniu zależny od rozkładu masy na planecie. Dlatego potrzebne są dokładniejsze dane z przyszłych sond kosmicznych, aby potwierdzić model.

READ  Corona w Nadrenii Północnej-Westfalii: infekcja znowu rośnie – eksperci są zaniepokojeni
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Czy byłeś chory na Koronę? Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Published

on

Czy byłeś chory na Koronę?  Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Naukowcy z jasnym przesłaniem

Czy zostałeś zarażony koroną? Dlaczego warto już teraz sprawdzić wzrok

Czy kiedykolwiek zostałeś zarażony koroną? Następnie, według amerykańskich badaczy, powinieneś zostać zbadany przez okulistę.

Sojusz Wizerunkowy

Ile razy w przeszłości zostałeś zarażony koronawirusem?

W rzeczywistości to pytanie jest prawie nieistotne, ponieważ nawet ci, którzy tylko raz uzyskali pozytywny wynik testu, powinni zwracać szczególną uwagę na swoje oczy. Dlaczego: Nowe badanie sugeruje, że COVID-19 może powodować długotrwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Co dokładnie odkryli naukowcy? Wyjaśniamy.

Konsekwencje Covid-19: Uszkodzenie nerwu wzrokowego po jednorazowym zarażeniu koroną?

Jaki jest związek między zakażeniem koroną a wzrokiem?

Pawan Kumar Singh, adiunkt okulistyki, przeprowadził badanie, w którym stwierdzono: Wszystkie osoby, które przeszły wcześniej infekcję koronową, powinny przejść badanie przez okulistę.

Dotyczy to również wszystkich osób, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem. Niezależnie od tego, jak długo trwała infekcja, zdaniem lekarza możliwe jest późniejsze uszkodzenie oka.

Czytanie poradOto, co kolor oczu mówi o naszym zdrowiu

Badanie: Test na myszach pokazuje, że koronawirusy można wykryć na siatkówkach zwierząt

Co dokładnie odkryli naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Missouri?

Podczas testowania koronawirusów na myszach zwierzęta wdychały je przez nos i usta. Zaledwie kilka godzin później naukowcy zauważyli, że wirusy można było wykryć także na siatkówkach myszy.

Czytanie poradDiagnozowanie raka oka! Mały Erian (2) bardzo dzielnie walczy z podstępną chorobą

reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Zależy nam na Twoim doświadczeniu!

Wyniki ankiety nie są reprezentatywne.

Wydaje się, że Sars-CoV-2 jest w stanie przeniknąć delikatną barierę w siatkówce

Wygląda na to, że koronawirusy zdołały przedostać się przez ochronną barierę siatkówki krwi!

Ta bariera w siatkówce ma na celu ochronę oka przed infekcją. Bariera zwykle w ogóle uniemożliwia patogenom dotarcie do siatkówki.

Jeśli zostaną naruszone, może to prowadzić do reakcji zapalnych w oku, co w najgorszych przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Czytanie poradMichelle (33 lata) cierpi na rzadki zespół Marfana: „Błagałam lekarzy, żeby usunęli mi oczy”.

Wideo: Cztery lata zamknięcia Korony! Tak Niemcy myślą o środkach i szczepieniach