Connect with us

Economy

Znacznie wyższy DAX: nowe zaufanie

Published

on

Znacznie wyższy DAX: nowe zaufanie


Raport rynkowy

Stan: 29.03.2023 22:11

W połowie tygodnia giełdom udało się skutecznie przezwyciężyć kryzys bankowy. Po obu stronach Atlantyku wieści z branży chipów podniosły na duchu.

W środę również nie pojawiły się nowe sygnały kryzysowe z sektora bankowego. To przyciągnęło wielu inwestorów na giełdy. Wraz z branżą układów scalonych ponownie pojawił się dobrze prosperujący sektor.

Dzięki optymistycznej kwartalnej prognozie producenta chipów pamięci Micron, indeks technologiczny Nasdaq 100 wzrósł o 1,87 proc. Głównym powodem wysokiego popytu na chipy jest boom na produkty z zakresu sztucznej inteligencji.

Standardowe wartości również znacznie wzrosły. Indeks Dow Jones zamknął się o 1,0 proc.

DAX ma się dobrze

Niemiecki rynek akcji również zdołał znacznie wzrosnąć w świetle ogólnie pozytywnych wiadomości spółki. DAX zakończył dzień na plusie 1,2 proc. Wraz ze skokiem powyżej często notowanego oporu cenowego na poziomie około 15 250 punktów, sytuacja techniczna również znacznie się rozjaśniła.

Jednak nowy apetyt na ryzyko może być przedwczesny, biorąc pod uwagę utrzymujący się wysoki poziom napięć rynkowych w następstwie niedawnych zawirowań bankowych. Eksperci nadal ostrzegają, że inwestorzy powinni spodziewać się kolejnych złych wiadomości.

Niemiecki dług publiczny jest na rekordowym poziomie

Dług publiczny Niemiec osiągnął rekordowy poziom w wyniku ogromnych wydatków w kontekście pandemii koronawirusa i kryzysu energetycznego. Pod koniec 2022 r. federacje federalne, stanowe, miejskie i gminne oraz ubezpieczenia społeczne, w tym wszystkie budżety uzupełniające, odnotowały zadłużenie w wysokości 2 367,3 mld euro, podał Federalny Urząd Statystyczny. Był to wzrost o 2,0%, czyli 46,1 mld euro, w stosunku do grudnia 2021 r.

Nieznaczna poprawa zaufania konsumentów

Zaufanie konsumentów w Niemczech poprawiło się szósty miesiąc z rzędu. „Jednak dynamika znacznie spadła w porównaniu z poprzednimi miesiącami” – powiedziała rano w Norymberdze firma badawcza GfK. GfK spodziewa się spadku koniunktury konsumenckiej w kwietniu o 29,5 punktu, a więc o 1,1 punktu więcej niż w marcu. Od lutego do marca indeks wzrósł o 3,3 pkt.

Aktualizacja ekonomiczna od 29.03.2023

Ann Katherine Beck, HR, 29.03.2023 10:00

Ceny ropy spadają

Pomimo nagłego spadku rezerw ropy w USA, wieczorem ceny ropy ponownie spadły. Departament Energii USA poinformował, że zapasy ropy spadły o 7,5 miliona do 473,7 miliona baryłek (159 litrów) w porównaniu z poprzednim tygodniem. Cena baryłki Brent z Morza Północnego wyniosła późnym wieczorem 78,20 USD, co oznacza spadek o 0,9 procent we wtorek. Zamknięcie ropociągu z Iraku do Turcji wcześniej wspierało notowania.

Infineon jest jedynym liderem w DAX

Najsilniejszą spółką na DAX był Infineon. Grupa chipów podniosła oczekiwania we wtorek wieczorem dzięki dobrym interesom z producentami samochodów i przemysłem. „To oczywiście pozytywna i miła niespodzianka” – powiedział Tajer. W drugim kwartale roku finansowego 2022/23, który kończy się 30 września, Infineon spodziewa się sprzedaży na poziomie ponad czterech miliardów euro. Marża powinna być teraz bliższa 30 procent zamiast 25 procent.

SMA zwiększa oczekiwania na ten rok

Po zaskakująco mocnym początku nowego roku, SMA Solar podniosła swoje prognozy na 2023 rok. Wieczorem grupa zajmująca się technologią solarną ogłosiła, że ​​w kończącym się właśnie pierwszym kwartale sprzedaż ma wynieść 340-350 mln euro po 221 mln euro w ten sam okres roku przeszłość. Wynik operacyjny (Ebitda) musi wzrosnąć do 50-60 (rok poprzedni: 15) mln euro. Zarząd spodziewa się, że w całym roku sprzedaż wyniesie od 1,45 do 1,6 miliarda euro. Do tej pory administracja obiecała 1,35 do 1,5 miliarda. EBITDA powinna sięgnąć 135-175 mln euro po wcześniejszych prognozach 100-140 mln euro. Producent transformatorów zamierza zwiększyć inwestycje w dalszej części roku, aby wykorzystać utrzymującą się dobrą koniunkturę rynkową. W rezultacie dobrej rentowności pierwszego kwartału prawdopodobnie nie da się ekstrapolować liniowo.

Gorzki dzień dla akcjonariuszy Leoni

READ  Fashion Group ponownie ogłasza upadłość: wiele oddziałów jest na skraju zamknięcia

Austriacki biznesmen Stefan Bierer chce uratować przed bankructwem mocno dotkniętą firmę zaopatrzeniową Leoniego. Zgodnie z przedstawioną dzisiaj koncepcją restrukturyzacji dotychczasowy główny akcjonariusz stanie się jedynym właścicielem Norymbergi, a pozostali akcjonariusze stracą wszystko na planowanym obniżeniu kapitału. Z perspektywy zarządu jest to „jedyne rozwiązanie, które pozostało do restrukturyzacji” – powiedział Leoni. Perrier chce zapewnić Leoniemu nowy kapitał w wysokości 150 mln euro. Banki i wierzyciele weksli muszą partycypować w kolejnych zarobkach Leoniego i tym samym mieć możliwość odzyskania przynajmniej części z 708 mln euro, z których mają w tej chwili zrezygnować.

Kuwejt sprzedaje pakiet Mercedesa

Najsłabszym nagłówkiem w DAX był Mercedes-Benz. Państwo Kuwejckie zmniejszyło swoje udziały w firmie samochodowej. Kuwait Investment Authority (KIA) ogłosił, że sprzedaż około 20 milionów akcji była częścią jego strategii dywersyfikacji inwestycji. Cena sprzedaży wyniosła 69,27 euro, o trzy i pół procent mniej niż cena zamknięcia we wtorek. Po sprzedaży udziałów KIA nadal posiada około 53 milionów papierów, a więc około pięciu procent.

Adidas wraca do sporu o znak towarowy

Adidas początkowo podjął działania w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych USA przeciwko używaniu logo projektu w paski organizacji centralnej dla amerykańskiego ruchu Black Lives Matter. Dziś nastąpił zwrot. „Jesteśmy już w trakcie wycofywania sprzeciwu wobec zgłoszenia znaku towarowego Black Lives Matter Global Network Foundation” – powiedziała rzeczniczka firmy. Przedsiębiorstwo powstało w 2013 roku. W listopadzie 2020 roku zarejestrowało swój znak towarowy z trzema paskami.

Akcje TUI przeżywają aprecjację kapitału

Podwyższenie kapitału Travel Group, które ma potrwać do 17 kwietnia, po raz kolejny wpłynęło na udział TUI. Analityk Oliver Wogan z Alster Research mówił wczoraj o „dobrej okazji do kupna”. Rabaty będą miały bardziej techniczne przyczyny. Największy na świecie dostawca usług turystycznych chce wykorzystać podwyższenie kapitału na pełną spłatę dotacji pomocowej Corona z Funduszu Stabilizacji Gospodarczej (WSF).

United Internet utrzymuje stabilne zarobki

Koszty rozbudowy sieci i marketingu spowolniły wzrost zysków United Internet w zeszłym roku. Dostawca internetu poinformował wieczorem, że zysk przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją (Ebitda) wzrósł o 0,7 proc. do 1,272 mld euro. Z powodu słabych wyników finansowych zysk netto spadł do 2,00 euro z 2,11 euro na akcję. Sprzedaż wzrosła o 4,8% do 5,915 mld euro, a liczba umów z klientami wzrosła o 730 tys. do 27,46 mln. Przychody i wyniki operacyjne mieściły się w zakresie celów spółki. Koszty podcięły również wynik w mobilnej spółce zależnej 1 i 1. Obie spółki obiecywały jednak niezmienną dywidendę. W 2023 roku United Internet planuje sprzedaż na poziomie 6,2 miliarda euro i EBITDA na poziomie z 2022 roku.

READ  Logistyka: Polskie firmy spedycyjne przenoszą się do Niemiec

Basler informuje o spadku sprzedaży

Specjalista od przetwarzania obrazu Basler spodziewa się znacznego spadku sprzedaży w wyniku mniejszego popytu. W 2023 roku sprzedaż powinna wynieść tylko od 235 do 265 milionów euro, ogłosił wieczorem SDAX. Byłoby to mniej niż w poprzednim roku (272,2 mln euro), a także poniżej konsensusu analityków. Tylko pięć do ośmiu procent z tego powinno nadal stanowić zysk przed opodatkowaniem firmy Basler. Tymczasem kierownictwo firmy potwierdziło cele średnioterminowe. Aby osiągnąć cel zwrotu, Bassler zarządził program oszczędnościowy.

Contron zapytał o liczby

Rosnące oczekiwania biznesowe spowodowały znaczny wzrost udziału dostawcy usług IT Kontron. Wraz z ostatecznymi wynikami rocznymi na 2022 r. SDAX podniósł również prognozę zysków na bieżący rok. Makler mówił też o mocnym bilansie i chwalił dywidendę, która była wyższa niż oczekiwano.

PNE Wind był rozczarowany tym widokiem

PNE Wind, deweloper farm wiatrowych, spodziewa się wyniku operacyjnego (Ebitda) w wysokości od 30 do 40 mln euro w bieżącym roku. Zdaniem traderów jest to wynik niższy od wcześniejszych oczekiwań rynkowych. Perspektywy zysków są w dużej mierze rozczarowujące, również ze względu na nadchodzące inwestycje. Branżowy rywal Encavis ogłosił wczoraj, że nie wypłaci żadnej dywidendy za miniony rok na rzecz rozwoju biznesu. Podobnie jak akcje PNE Wind, akcje Encavis są również notowane na czerwono.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  Kiedy pracownicy mają prawo do świadczeń emerytalnych?
Continue Reading

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Więcej rezerwacji niż kiedykolwiek! Każdy chce pojechać na rejs, ale pojawia się problem
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Published

on

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Potwierdzenie dobrej sytuacji można znaleźć w najnowszych danych Eurostatu. PKB Polski wzrósł po 2015 roku o ponad 33%; Lepiej radzą sobie jedynie kraje podające się za raje podatkowe.

Dobre lata dla polskiej gospodarki

Z pewnością wielu ekonomistów jest zgodnych, że Polska przeżywa obecnie złoty wiek gospodarczy. Takie głosy z pewnością byłyby słuszne. Jak pokazuje analiza danych historycznych, dystans do Zachodu jest mniejszy niż kiedykolwiek od 2018 roku. Obecnie PKB Polski na mieszkańca stanowi około 70% PKB Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. To znakomity wynik, bo za czasów Lecha Wałęsy odsetek ten wynosił zaledwie 30%.

reklama

Co ciekawe, był to jeden z najgorszych okresów w historii. W czasach komunizmu PKB na mieszkańca we wspomnianych krajach wynosił około 40% PKB na mieszkańca. Wynik był bardzo podobny w II Rzeczypospolitej. Historycznie rzecz biorąc, Polska była najbliżej Zachodu za czasów Henryka Walezego i Stefana Batorego. W tamtym czasie PKB kraju na mieszkańca wynosił około 60% średniego PKB na mieszkańca Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. Na tle Europy Zachodniej kraj nadwiślański jest obecnie najbogatszym w całej swojej historii.

Tak dobry wynik nie byłby możliwy bez dwóch czynników. Recesja gospodarcza we Włoszech i Francji z pewnością wywarła znaczący wpływ, ale na taki wynik w dużej mierze wpłynął bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, jakiego Polska doświadczyła w ostatnich latach. Bo okazuje się, że w latach 2015-2023, po krajach podających się za raje podatkowe, Polska zajmuje drugie miejsce.

Wzrost PKB Polski jest imponujący

Ostatnie kilka lat to okres wielkiej koniunktury gospodarczej. Po 2015 roku sytuacja gospodarcza w krajach Europy Południowej zaczęła się poprawiać. Polska radziła sobie wyjątkowo dobrze przez ostatnie osiem lat, nawet biorąc pod uwagę, że kraje postkomunistyczne rozwijały się w tym okresie średnio znacznie szybciej.

READ  Więcej rezerwacji niż kiedykolwiek! Każdy chce pojechać na rejs, ale pojawia się problem

W porównaniu z 2015 r. irlandzki PKB wzrósł najbardziej i wyniósł 59,6%. Malta zajmowała drugie miejsce w UE ze wzrostem na poziomie 57,9% do czwartego kwartału 2023 r. Na podium znalazł się Cypr, którego gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku była o 44,9% większa niż w 2015 r.

Polska zajęła czwarte miejsce. PKB Polski w ostatnim kwartale 2023 r. był o 33,2% wyższy niż w 2015 r., przy czym nie należy zapominać, że kraj wychodził z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Ponadto wszystkie kraje poprzedzające Polskę uznawane są za raje podatkowe. Ich wartości PKB są zatem zniekształcane przez międzynarodowe korporacje i nie odzwierciedlają stanu gospodarki kraju.

Na czele znajdują się kraje postkomunistyczne i Dania

Które kraje zdołały jeszcze wykazać się w ostatnich latach silnym wzrostem gospodarczym? Rumunia podąża śladem Polski, gdzie wzrost PKB osiągnął 33,1%. Wynik Chorwacji również był imponujący, ze stopą wzrostu wynoszącą 31,6%. Co ciekawe, w odróżnieniu od piątki najlepszych krajów, przed pandemią kraj ten nie znajdował się w czołówce. Jednakże dobrobyt i wprowadzenie euro poprawiły wyniki gospodarcze tego małego bałkańskiego kraju.

Bardzo wysokie były także Słowenia (+28,2%), Litwa (+26,8%), Węgry (+25,4%), Bułgaria (+24,5%), Dania (+21,7%) i Estonia (+19,4%). Na liście dominują zwłaszcza kraje postkomunistyczne. Zjawisko to nie jest zaskakujące, gdyż jest to konwergencja gospodarcza obserwowana w Unii Europejskiej od wielu lat. Bogate kraje rozwijają się wolniej, a biedne kraje nadrabiają zaległości i zmniejszają dystans do krajów bogatych. Skutkiem tego zjawiska było zwiększenie osadnictwa gospodarczego w Unii Europejskiej.

Największą niespodzianką może być tutaj wynik zamożności Danii. Sekretem tak wysokiego wzrostu w tym 6-milionowym kraju jest… lek przeciw otyłości. Wegovy to nowy lek, którego celem jest zmiana sposobu walki z otyłością na całym świecie. Lek uczynił duńską firmę Novo Nordisk najcenniejszą firmą w Europie i zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając takie firmy jak Tesla, Walmart, Exxon Mobil, Mastercard, LVMG, Samsung, Toyota i Johnson & Johnson. .

READ  Strajki - Weiterstadt - Koniec strajku kierowców ciężarówek: firma zaprzecza porozumieniu - Gospodarka

Niemcy są na dnie Unii Europejskiej. Jej wzrost gospodarczy był najwolniejszy

Każdy wyścig ma zwycięzców i przegranych. Kto spisał się najgorzej w ostatnich latach? Niemcy zanotowały najniższy wzrost PKB. Niemiecka gospodarka jest obecnie tylko o 7,8% większa niż w 2015 roku. Do głównych przyczyn zaliczają się problemy z niemieckim przemysłem samochodowym oraz przerwanie dostępu do taniego gazu z Rosji. Wysokie ceny gazu sprawiły, że niemieccy producenci stali się mniej konkurencyjni.

Fińska gospodarka wzrosła zaledwie o 8,3%. Włochy również wypadły słabo, a wzrost PKB wyniósł zaledwie 8,5%. Francja (+9,2%), Austria (+9,3%) i Grecja (+10,5%) również należą do krajów o najniższej stopie wzrostu po 2015 r.

źródło: Forsal

Continue Reading

Trending