Connect with us

entertainment

Zacznij od skandalu: Słowenia obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej – Polityka

Published

on

Janez Janša zaczyna od pochwał. Odkąd Słowenia objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, w kraju przebywa kilkudziesięciu korespondentów z Brukseli, a premierowi zajmuje to dwie godziny. Wspomina, że ​​30 lat temu do Słowenii przyjechało 1200 dziennikarzy, by śledzić jej walkę o niepodległość, w której Janša również był aktywny. Z powodu tych doniesień naukowiec zmienił zdanie, mówi, ponieważ jugosłowiańska telewizja została zdemaskowana jako „fałszywe wiadomości”.

Jansha lubi ten termin, rozsławiony przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, a także określenie „państwo w kraju”, które podobno występuje również w Słowenii. Nazywany jest „Marshallem Twito” ze względu na liczne tweety i, podobnie jak Trump, skupia się głównie na polaryzacji i atakowaniu krytycznych mediów.

W piątek po południu 62-latek po raz pierwszy opowie o priorytetach na najbliższe sześć miesięcy: Oprócz pandemii celem jest wzmocnienie odporności UE i chce przezwyciężyć weto Bułgarii w sprawie rozmów akcesyjnych z UE . z Macedonią.

Kiedy Jancha po raz pierwszy objął urząd jesienią 2004 roku, dwumilionowy kraj między Alpami a Adriatykiem był uważany za wzorowego studenta w Unii Europejskiej. Ze względu na doświadczenia historyczne jego rząd chce posunąć się do przodu z rozszerzeniem, mówi, opisując UE jako „cud historii”, który zapewnia pokój. Ich największym zagrożeniem jest istnienie „podwójnych standardów” w Unii Europejskiej. Im dłużej mówi, tym jaśniejszy staje się światopogląd premiera, z SDS sprzymierzoną z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną i Unią Chrześcijańsko-Społeczną.

Jest film propagandowy o wolności prasy

Nie jesteś „kolonistą ani członkiem drugiej kategorii” – mówi Janša i zapewnia, że ​​każdy może zadawać pytania dotyczące problemów Słowenii, ale chce być traktowany jak równy z równym. Nie podając nazwisk, wspomniał o komisarzach UE, którzy przed przybyciem do Lublany jednostronnie uzyskiwali informacje i przekazywali do prasy w Brukseli wiadomości krytyczne wobec jego rządu. Dziennikarze pytają, czy wyobrażają sobie, że Niemcy lub Francja byłyby traktowane w ten sposób. To jest nastroje w wielu krajach, które przystąpiły do ​​Unii Europejskiej w 2004 roku lub później.

READ  Tanja Szewczenko została mamą bliźniaków

Najmocniejszym zarzutem wobec rządu słoweńskiego jest ograniczanie wolności mediów. Sama Jansha nie tylko obraża dziennikarzy na Twitterze, co prowadzi do gróźb pod ich adresem. Jego rząd przestał również finansować państwową agencję informacyjną STA, a organizacje prasowe oskarżają ją o dyskryminowanie krytycznych mediów w reklamie. Kiedy pojawił się ten temat, Janša nakręcił 16-minutowy film, który okazał się zwiastunem.

Najważniejsze przesłania: Przemoc wobec dziennikarzy istniała tylko za poprzednich rządów, a znaczna liczba słoweńskich dziennikarzy pracuje obecnie w partiach liberalnych lub socjaldemokratycznych lub sama jest politykami. Janša nie wyjaśnia swoich ataków na Twitterze, ale skarży się na cenzurę, ponieważ nie pozwolono mu pokazać tego filmu na przesłuchaniu w Parlamencie Europejskim pod koniec marca.

Już w czwartek na początku prezydencji Słowenii w Radzie Unii Europejskiej wybuchł skandal. Na spotkaniu roboczym swojego rządu z komisją na renesansowym zamku w Brdo Jancha poprosił gościa, aby nie wierzył w negatywne doniesienia na jego temat. Następnie obraził „sędziów komunistycznych”, którzy przeniknęli system sądownictwa i miał kolisty portret twarzy dwóch sędziów. Zdaniem uczestników podobnie na konferencję prasową zareagowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: podkreśliła, że ​​sędziowie mogą być członkami partii politycznych i mieć „prawo do własnej historii”.

Z powodu prowokacji obrazu, który nie pasuje do roli „uczciwego mediatora”, zastępca Von der Lenz Frans Timmermanns pozostaje Daleko od rodzinnego obrazu الصورة. – Nie mogłem stanąć na tej samej platformie z premierem Janchą – powiedział SZ. Holender jest nie tylko najpotężniejszym socjaldemokratą w Komisji, ale także kierował rządami prawa za Jean-Claude’a Junckera. Timmermans podkreśla, że ​​niezawisłość sędziów i szacunek dla wybranych członków parlamentu są „niezbędne”: „Nigdy nie możemy przestać wymieniać tych, którzy zagrażają praworządności”.

W opinii wielu Słowenia, ponownie rządzona przez Janšę od marca 2020 roku, idzie za przykładem Polski, a zwłaszcza Węgier, gdzie Viktor Orbán od lat podważa praworządność. Von der Leyen wyraziła niedawno wyraźną krytykę: uważa kontrowersyjną węgierską ustawę o osobach LGBT za „hańbę”. Nie tylko dlatego, że broni Orbana, Niemka Jancha się nie uśmiecha, choć na konferencji prasowej dziękował jej obficie za pomoc w walce z Coroną.

READ  Bitwa o twierdzę brzeską: dlatego Niemcy nie mogli pokonać Sowietów

Von der Leyen podkreśla niezależność od sądownictwa i mediów

Zamiast tego von der Leyen podkreśla znaczenie zaufania do niezależnego systemu sądownictwa oraz do niezależnych i odpowiednio finansowanych mediów – odnosząc się do agencji informacyjnej STA. Ponadto Słowenia musi „pilnie” wyznaczyć dwóch prawników do nowej Prokuratury Europejskiej (EuStA), aby prokuratura mogła zbadać przypadki oszustwa lub przekupstwa ze środków UE. Ponieważ Janša mianuje dwóch kandydatów Ogłaszam nieważne i nieważnewojna Minister Sprawiedliwości podał się do dymisji. Premier zapowiada, że ​​stanowiska zostaną obsadzone „do jesieni”, odrzucając zarzut, że właściwe wykorzystanie pieniędzy jest zagrożone. W przeciwieństwie do Szwecji, Danii, Irlandii, Polski i Węgier jego kraj uczestniczy w EuStA, ale w Skandynawii nikt nie widzi zagrożenia dla praworządności.

Zapytany, czy uważa, że ​​hrabstwo Timmerman jest odpowiednie, Jansha odpowiedziała w piątek, że w ogóle nie zauważyła. Nie rozumie podekscytowania, ponieważ zdjęcie zostało użyte tylko do odpowiedzi na pytanie komisji: „Jeśli nie chcesz przyjąć prawdy, to jest to twój problem, a nie problem prawdy”.

W Brukseli oczekiwania prezydencji słoweńskiej Rady są raczej niskie. Obawa, że ​​Jansha trafi na negatywne nagłówki, została potwierdzona jego tweetami w ciągu pierwszych kilku dni. To, że nie ma poczucia wielkiego zamieszania, wynika nie tylko z tego, że od czasu traktatu lizbońskiego zmalało znaczenie zmieniającej się co pół roku prezydencji Rady. Renomowani słoweńscy dyplomaci przewodzą większości grup roboczych 200 państw członkowskich, a rząd może wpływać na agendę ministerialną, ale układ sił pozostaje taki sam.

Ponieważ Francja przejmie prezydencję w styczniu, a Emmanuel Macron wykorzysta ją w swojej reelekcji, unijni dyplomaci już szepczą, że po wakacyjnej przerwie władzę przejmie Paryż. Potem odbędą się już ważne rozmowy z ministrami Macrona na temat centralnych spraw, takich jak duży pakiet ochrony klimatu – równolegle do rozmów chwiejnej koalicji Yanez-Gancha.

READ  Od Bonnie M do Millie Vanelli: Frank Farian, wieczny „Daddy Cool”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

„Niebieska kobieta” Strobla to coś więcej niż powieść MeToo

Published

on

Frankfurt nad Menem. Niemiecka Nagroda Książkowa 2021 trafi do pisarki Ange Ravik Strobel. Jury ogłosiło to w poniedziałek we Frankfurcie nad Menem. Strobel została uhonorowana za powieść „Blaue Frau”. Nagroda dla najlepszej powieści niemieckojęzycznej roku została przyznana 25 000 euro.    Autorem jest Ravik Strobel.


© Sebastian Julnow
Autorem jest Ravik Strobel.

Pozostałych pięciu zawodników otrzyma po 2500 euro każdy. Ceremonia wręczenia nagród w Kaisersaal w Römer City Hall na dzień przed otwarciem Targów Książki we Frankfurcie była transmitowana na żywo.

Początkowo młoda kobieta była w rozpaczliwym stanie: odurzyła się likierem w obcym mieszkaniu w obcym kraju, drzwi były zamknięte i wyobrażała sobie, jak będzie zeznawać w sądzie w Helsinkach. Ma nadzieję, że zadrżą ręce związanych mężczyzn. Młoda kobieta, która nosi trzy imiona – Nina, Sala, Adina – przeżywa traumę i doświadcza oderwania od świata, co ilustruje pierwszy rozdział powieści Antje Ravik Strobel „Niebieska kobieta”.

Na ponad 420 stronach 47-letni pisarz opowiada historię MeToo o kobiecie szukającej sposobu na dalsze życie po tym, jak została zgwałcona. Blue Woman dotyczy również struktur władzy w związkach, instytucjach i państwach. Chodzi o władzę i mentalny podział między Wschodem a Zachodem, związek między pieniędzmi a władzą oraz wyzysk ludzi w rzekomo zjednoczonej Europie 2004 roku.

Strobel potraktował temat z „egzystencjalną siłą i poetycką precyzją”, orzekło w poniedziałek jury Niemieckiej Nagrody Książki. „Historia usamodzielniania się kobiet rozszerza się na odzwierciedlenie konkurujących ze sobą kultur pamięci w Europie Wschodniej i Zachodniej oraz różnic we władzy między płciami”.

Strobel, który zdobył już wiele nagród literackich, umiejętnie zmieniał poziomy i sceny czasu. Adina leci z czeskiego ośrodka narciarskiego Harrachov do Berlina, gdzie zostaje uchwycona przez dominującego i błyskotliwego fotografa Rickie, który wkrótce wysyła ją na szkolenie do Uckermarku, gdzie przy granicy z Polską za funduszem powstanie centrum kulturalne.

READ  Niezwykłe: Celine Dion pokazała swoich trzech synów w Dzień Matki

Jedna zbrodnia zmienia wszystko, Adina ucieka do Finlandii. W hotelu, w którym wykonuje niepewną pracę, poznaje profesora Leonidsa, posła do Parlamentu Europejskiego z Estonii. W związku ze starszym mężczyzną najpierw eksploduje nadzieja. Życie psychiczne bohaterów często znajduje odzwierciedlenie w opisach przyrody. Liryczne klipy z tajemniczymi spotkaniami z niebieską kobietą w porcie w Helsinkach przecinają i odwracają fabułę. Tożsamości narratora i bohatera coraz bardziej się zacierają.

„Niebieska kobieta” to także powieść rozwojowa. Podczas czytania pojawia się pytanie, w jaki sposób Adina może uwolnić się od ról narzucanych jej przez różnych mężczyzn, a także społeczność gejowską otaczającą fotografa Ricky’ego. Czy „Ostatni Mohikanin” jest wyjściem? Tak Czeszka opisywała się w rozmowach jako nastolatka – odnosząc się do tego, że jest ostatnią miejscową nastolatką w swojej wiosce, a ton nadają turyści narciarscy z Niemiec i Rosji. Jako Mohikanin czuje się silna, wolna i niezależna.

Poczdamska pisarka pracowała nad Błękitną kobietą przez osiem lat, otrzymując stypendium w Los Angeles i Helsinkach. Niewykluczone, że sama spotkała urzędników kulturalnych, którzy byli wzorami dla niekiedy przerysowanych bohaterów powieści. To, co wyróżnia Blue Woman, to sposób, w jaki Strobel łączy indywidualną walkę zgwałconej kobiety i jej drogę do usamodzielnienia się z fundamentalnymi pytaniami o nadużywanie władzy i wyzysk w Europie.

Więcej od RP ONLINE

Jury nominuje nominację do Niemieckiej Nagrody Książkowej

Te 20 powieści zostało nominowanych do Niemieckiej Nagrody Książkowej

Średniowieczny MeToo

Continue Reading

entertainment

Jenny Elvers: „Doprowadził mnie do granic możliwości”

Published

on

Jenny Elvers staje przed zadaniem położnika-położnika w serii raportów SAT.1 „Die Herzblut-Task”.

Raport celebrytów do służby. Ale tym razem nie są w drodze jako aktorzy, komicy czy modele. Jenny Elvers (49), Wayne Carpendale (44), Jorge Gonzalez (54), Faisal Kawusi (30), Patricka Lindnera (61) i Lily Baker (45) odbywa szkolenie w zakresie pielęgniarstwa szpitalnego w ramach programu SAT.1 “Misja bicia serca – gwiazdy pielęgniarstwa”. Towarzyszą pielęgniarkom w ich codziennej pracy przez cztery tygodnie, a także pomagają sobie. Każda gwiazda jest umieszczana na innej stacji. Jenny Elvers przechodzi przez wzruszające sceny na oddziale położniczym, ale popycha ją emocjonalnie do granic możliwości.

Jenny Elvers i jej syn Paul mają jedno serce i jedną duszę. Na powyższym filmie możesz zobaczyć, jak Paweł zmieniał się na przestrzeni lat.

Oczekiwania Jenny Elvers zostały przekroczone

Trening w szpitalu wymagał wiele od aktorki i prezenterki. Powiedziała w sobotę 1: „Oczekiwałam ciężkiej pracy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. To też się wydarzyło. Emocjonalnie pchnęło mnie to do granic możliwości i zabrało mnie trochę na ludzki poziom”. Jenny Elvers zaczęła o 6 rano i była szkolona przez swoją nauczycielkę Sandrę. Blondynka była między innymi odpowiedzialna za pomiar ciśnienia i temperatury krwi pacjenta. 49-latek badał dzieci, potrząsał nimi i owijał je. dla mamy Paweł Elvers (20) Zadanie serca.

Najbardziej emocjonalne przeżycie Jenny Elvers: „Pozwolić dziecku odejść po kilku dniach bólu”

Praca z noworodkami to dla wielu bardzo fajny pomysł. Jenny Elvers również znalazła wiele w swojej nowej roli, aby być „naprawdę, naprawdę uroczą”. Jednak gwiazda reality TV również musiała doświadczyć ciosów losu, które trafiają w serce. Na przykład, co mówisz świeżo upieczonej matce bliźniaków, kiedy jedno dziecko żyje, a drugie nie żyje? Gratulacje i kondolencje w jednym zdaniu? – pyta Jenny Elvers. Dlatego zajmowanie się noworodkiem wymaga nie tylko „wielkiej wrażliwości”, ale także „historii wokół niego”.

READ  Raz do nieba iz powrotem

Podczas stażu nastąpił kolejny przełomowy moment dla aktorki. Noworodek przeszedł już odstawienie leku. Urząd ds. Młodzieży od lat próbował bezskutecznie podjąć działania przeciwko rodzinie dziecka. Dla Jenny Elvers było to „straszne” doświadczenie: „Pozwól dziecku odejść po tym, jak dziecko zostało ranne kilka dni później”.

Jenny Elvers jest „wdzięczna” za zdrowie syna

W przeszłości Jenny Elvers często wcielała się w rolę pielęgniarki, występując w serialach takich jak „Nicola”. W serialu „Weterynarz dr Mertens” zagrała rolę przebiegłej asystentki dr Mertensa. Mertens (Elżbieta Lans, 50). Była więc „bardzo podekscytowana” swoimi zadaniami w szpitalu. Ale nie była lepiej przygotowana: „To nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, naprawdę nic!” Ponieważ była pielęgniarką, Jenny Elvers jest jej wdzięczna: “Jestem wdzięczna, że ​​pozwolono mi uczestniczyć w tym projekcie. Jestem też wdzięczna, że ​​mój syn jest zdrowy. Dopiero w szpitalu naprawdę zdajesz sobie sprawę, jak bardzo powinieneś doceniać takie rzeczy.”

„Misja pasji i troski – gwiazdy w trosce” zostanie wyemitowana w SAT.1 w poniedziałek o godz. 20:15 18 października 2021 r.

Wayne Carpendale jest również na początku „Zadania Die Herzblut” jako opiekun i jest zdecydowanie wdzięczny za zdrowie swojego syna. Na poniższym filmie możesz zobaczyć małych szaleńców grających kapitana ze swoim słynnym ojcem.

© BUNTE.de
Continue Reading

entertainment

Aktualne wskazówki dotyczące strumieniowania z biblioteki multimediów ARTE/COP26, BioNTech, Amos Oz, serii filmów Kieślowski

Published

on

Strasburg (OTS) –

Światowy Szczyt Klimatyczny – Wielkie Wyzwanie
Po trzech latach dotkliwej suszy, latem 2021 r. Europa nawiedziła ulewne deszcze i pożary. Czy klimat jest szalony? Szczyt klimatyczny w Glasgow znajduje się pod ogromną presją sukcesu: czy uda się osiągnąć na czas cele, które sobie wyznaczył? W ramach programu „Światowy Szczyt Klimatyczny – Wielkie Wyzwanie” zespół ARTE spogląda wstecz na 30-letnie światowe konferencje klimatyczne, oceniając i szukając odpowiedzi na najbardziej palące pytania. W samą porę na COP26 w Bibliotece Mediów ARTE dostępnych jest kilka filmów dokumentalnych, dokumentalnych i reportaży dotyczących palącej kwestii ochrony klimatu.

Online pod adresem arte.tv/klimawandel (https://anws.co/b8wUd/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6-5f3ae3325f7e%7%).

Z prędkością światła po szczepionkę – BioNTec
Medyczni małżonkowie Ugur Sahin i Özlem Türeci mają wieloletnie doświadczenie w dziedzinie technologii mRNA ze względu na ich pracę w dziedzinie immunologii i badań nad rakiem, co jest warunkiem wstępnym do opracowania szczepionki przeciwko Covid-19. Michael Schindhelm zagląda za kulisy kopalni złota w Moguncji i w swoim filmie dokumentalnym podkreśla, jak BioNTech poszukuje szczepionki przeciwko Sars-Cov-2.

Online od 20 października (https://www.arte.tv/de/videos/103509-000-A/mit-lichtspiegel-zum-impfstoff/). Przejdź na presse.arte.tv (https://anws.co/b8wUf/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6-5f3ae3325f7e%7D).

Prototypowy człowiek – wielki błąd w medycynie

Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, ale pozostają w tyle, jeśli chodzi o opiekę medyczną: otrzymują mniej diagnoz i dłużej czekają na leczenie niż mężczyźni. Dokument w ekscytujący i uderzający sposób rzuca światło na mechanizmy prowadzące do zaniedbania kobiet w sektorze zdrowia.

Online do 14 grudnia. (https://www.arte.tv/de/videos/102997-000-A/prototyp-mann-der-grosse-irrtum-der-medizin/)

Amos Oz: Czwarte okno
tablica postaci
Amos Oz jest uważany za najważniejszego pisarza w Izraelu i był żydowskim sumieniem swojego pokolenia. Zmarł w 2018 roku w wieku 79 lat. Kiedyś tak podsumował temat swoich prac: Nieszczęśliwe rodziny. Ale jego praca to także historia rozwoju społecznego i politycznego Izraela.

Online od 20 października (https://www.arte.tv/de/videos/092124-000-A/amos-oz-das-vierte-fenster/). Awans na presse.arte.tv (https://anws.co/b8wUi/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6-5f3ae3325f7e%7D)
Na początku sezonu literackiego ARTE umieszcza w sieci szeroką gamę programów z grupą „Focus on Literature: Works, Authors, and Controversies” (https://anws.co/b8wUj/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6- 5f3ae3325f7e%7D)”.

READ  Tanja Szewczenko została mamą bliźniaków

Dom na skarpie
Japoński serial opowiada o japońskiej Risaku, która prowadzi spokojne życie z mężem i trzyletnią córką. Nagle zostaje powołana na członka ławy przysięgłych w procesie o zabójstwo dziecka, który radykalnie zmienia jej pogląd na macierzyństwo. W miarę postępu procesu Risako rysuje coraz więcej paraleli między historią oskarżonej matki a jej przeszłością i kwestionuje jej sytuację życiową.

Online do września 2022 r. (https://www.arte.tv/de/videos/RC-021502/das-haus-am-hang/)

Filmy Krzysztofa Kieślowskiego
Jeden z najwybitniejszych polskich filmowców – Krzysztof Kieślowski zmarł 25 lat temu. ARTE wyświetla trzy ze swoich filmów wyłącznie online: „Krótki film o morderstwie” i „Miłosny film krótkometrażowy” z Dziesięciu Przykazań, a także „Potencjalna szansa”.

Online do lutego 2022 r. (https://www.arte.tv/de/videos/RC-021573/die-filme-von-krzysztof-kieslowski/)

Kontakt z mediami:

Manuel Schonung | [email protected] | +33 3 90 14 2009
Michael Kress | [email protected] | +33 3 90 14 2163

Oryginalna treść: ARTE GEIE, przekazana przez aktualności
Oryginalna wiadomość: https://www.presseportal.de/pm/9021/5048733

Continue Reading

Trending