Connect with us

science

Wirus MPOX rozprzestrzenia się szybko

Published

on

Wirus MPOX rozprzestrzenia się szybko
  1. Gazeta Fulda
  2. doradca

Wirus MPOX szybko rozprzestrzenia się w Kongo. Co miesiąc odnotowuje się ponad 1000 przypadków. Świat może stanąć w obliczu nowego globalnego kryzysu zdrowotnego.

Kinszasa – W 2022 r. wirus MPOX zaczął rozprzestrzeniać się na arenie międzynarodowej z Afryki – szczególnie dotknięty został Europą. Stan wyjątkowy trwał jednak tylko rok. Następnie Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła koniec stanu wyjątkowego. Ale teraz wydaje się, że choroba znów szybko się rozprzestrzenia, donosi fr.de.

Wirus MPOX: W niektórych krajach azjatyckich występują już ogniska choroby

„Jesteśmy zaniepokojeni transmisją międzynarodową” – powiedziała w piątek (15 grudnia) w Genewie Rosamond Lewis, specjalistka Światowej Organizacji Zdrowia. Zauważyła, że ​​w Kongo zaobserwowano już „gwałtowny” wzrost liczby przypadków, a obecnie w niektórych krajach azjatyckich odnotowano ogniska choroby. Według oceny Światowej Organizacji Zdrowia wirus stanowi „zagrożenie dla mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga, krajów sąsiadujących i na całym świecie”.

MPOX, znany również jako ospa małpia
Przez bezpośredni kontakt ze skórą lub błonami śluzowymi
Gorączka, ból głowy i mięśni, obrzęk węzłów chłonnych, zmiany skórne

Choroba MPOX jest infekcją wirusowąKtóre mogą zostać przeniesione ze zwierząt na ludzi. Aby uniknąć uprzedzeń i piętna, około rok temu Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła nazwę tej choroby, od dawna znanej na ospę małpią. Wirusy występują głównie u gryzoni w Afryce Zachodniej i Środkowej.

Wirus MPOX może zostać przeniesiony na przykład podczas stosunku płciowego

Do przeniesienia zakażenia z osoby na osobę może dojść w wyniku bliskiego kontaktu, na przykład podczas stosunku płciowego. W porównaniu z ospą, która została wyeliminowana około cztery dekady temu, infekcje MPOX są zwykle łagodniejsze. Może jednak mieć także ciężki przebieg, a w rzadkich przypadkach śmiertelny. Gorączka i pęcherze skórne są typowymi objawami tej choroby.

READ  Badanie: Ta wartość poziomów przeciwciał chroni przed zakażeniem Covid

Lewis powiedział, że w Kinszasie władze odnotowały już w tym roku ponad 13 000 podejrzanych przypadków, co stanowi ponad dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. Życie straciło już ponad 600 zakażonych. Szczególnie niepokojące jest to, że na obszarach dotkniętych epidemią po raz pierwszy liczba zakażonych kobiet przewyższa liczbę mężczyzn. Lewis podejrzewa, że ​​może to mieć związek z prostytucją w Kongu. Pod koniec listopada Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła alarm w związku z sytuacją w zakresie infekcji w Kongo i wysłała zespół ekspertów do tego kraju środkowoafrykańskiego. Nad opracowaniem szczepionki intensywnie pracuje także Światowa Organizacja Zdrowia.

W maju 2023 roku zniesiono stan wyjątkowy dla MPOX

Choroba zaczęła opuszczać Afrykę w maju 2022 r. i rozprzestrzeniła się głównie do Europy. Dotyczy to szczególnie mężczyzn, którzy uprawiali seks z mężczyznami. Podobnie jak w przypadku pandemii korony, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła międzynarodowy stan nadzwyczajny dla zdrowia, ale został on zniesiony w maju 2023 r. W tym samym miesiącu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła również koniec stanu nadzwyczajnego związanego z koroną. Obecnie tam Istnieje jednak nowy wariant ze zmiennymi objawami.

Po tym, jak wirusy MPOX rozprzestrzeniły się już na arenie międzynarodowej, Światowa Organizacja Zdrowia po raz kolejny ostrzega przed szybkim rozprzestrzenianiem się.
Po tym, jak wirusy MPOX rozprzestrzeniły się już na arenie międzynarodowej, Światowa Organizacja Zdrowia po raz kolejny ostrzega przed szybkim rozprzestrzenianiem się. © Naid / Niemiecka Agencja Informacyjna

Od maja 2022 r. Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała ponad 92 000 przypadków w 117 różnych krajach. Lewis poinformował, że liczba zgłoszonych przypadków ponownie wzrosła w ostatnich miesiącach, z około 100 przypadków miesięcznie w czerwcu, lipcu i sierpniu do obecnie „ponad 1000 przypadków miesięcznie.” . Szczególnie dotknięte są kraje azjatyckie, takie jak Japonia, Wietnam, Chiny i Indonezja, w których coraz częściej odnotowuje się ogniska choroby. (TT/AFP)

Redaktorka napisała ten artykuł, a następnie wykorzystała model języka AI do ulepszenia według własnego uznania. Wszystkie informacje zostały dokładnie sprawdzone. Więcej informacji na temat naszych zasad dotyczących sztucznej inteligencji można znaleźć tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Tajemniczy metan na Marsie: NASA ma nową teorię

Published

on

Tajemniczy metan na Marsie: NASA ma nową teorię
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Łazik marsjański Curiosity wita Cię z Czerwonej Planety tym uroczym selfie. © Biuletyn AFP NASA

Sonda kosmiczna Curiosity NASA wielokrotnie wykrywa metan na Marsie – możliwy znak życia? Nowe badanie może teraz rozwiązać zagadkę.

PASADENA – Należący do NASA łazik Curiosity wędruje po Marsie od 2012 roku i bada czerwoną planetę. Robot mobilny dokonał na przestrzeni lat wielu ważnych odkryć, ale do dziś pozostaje to tajemnicą dla nauki. Curiosity wielokrotnie znajdował ślady metanu na Marsie. Metan może być wskaźnikiem obecnego lub przeszłego życia na Marsie, czego nauka nie przewidywała. Ale w jaki sposób SAM Curiosity może tak powtarzalnie wykrywać metan?

Zagadek jest więcej, bo metan nie zawsze zachowuje się tak samo. Czasami można go wykryć w nocy i znika w ciągu dnia, czasami osiągając poziom 40 razy wyższy niż normalnie. Czasami zależy to od pory roku. Ale jednej rzeczy, której metan nie robi, to tego, że nie gromadzi się w atmosferze, w przeciwnym razie specjalizująca się w tym sonda kosmiczna ExoMars Trace Gas Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej już by go odkryła.

Metan na Marsie: co ma z tym wspólnego łazik Curiosity NASA?

„To historia pełna zwrotów akcji” – powiedział Ashwin Vasavada, naukowiec projektu Curiosity w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA. Zespół badawczy NASA opublikował w czasopiśmie Planets nowe badanie, które może rzucić światło na przyczynę dziwnego zachowania metanu na Marsie. Teoria zespołu badawczego kierowanego przez planetologa Aleksandra Pawłowa jest następująca: metan mógł zostać „zamknięty” pod stałą solą pod powierzchnią Marsa. Wraz ze wzrostem temperatury na Marsie „uszczelnianie” może osłabnąć i może wyciekać metan.

Inną częścią odpowiedzi może być sama „ciekawość”. Łazik wielkości małego SUV-a może uszkodzić „uszczelki” podczas przemieszczania się po Marsie, uwalniając metan. To wyjaśniałoby również, dlaczego gaz odkryto jak dotąd jedynie w kraterze Gale, gdzie znajduje się Curiosity. Jednak drugi obecnie aktywny łazik marsjański, Perseverance, nie posiada instrumentu do pomiaru metanu.

Curiosity może szukać metanu na Marsie tylko kilka razy w roku

Instrument Curiosity SAM szuka metanu na Marsie tylko kilka razy w roku. Powodem tego jest poświęcenie pozostałego czasu na inne zadania. „Eksperymenty z metanem pochłaniają bardzo dużo zasobów, dlatego podejmując decyzję o ich przeprowadzeniu, musimy podejść bardzo strategicznie” – mówi Charles Malespine, odpowiedzialny za instrument SAM. Główną misją SAM jest wykonanie wierceń na Marsie i analiza jego składu chemicznego.

Chociaż teoria zespołu badawczego wydaje się dość przekonująca, nie jest jeszcze jasne, skąd pochodzi metan. Nie można jeszcze wykluczyć możliwości, że przeszłe lub obecne życie na Marsie wytwarza metan. (niezapłacony rachunek)

READ  Jak nauka nas na to przygotowuje?
Continue Reading

science

Zmniejszanie cichych stanów zapalnych w organizmie poprzez jedzenie

Published

on

Zmniejszanie cichych stanów zapalnych w organizmie poprzez jedzenie
  1. 24vita
  2. Żyj zdrowo

Naciska

Procesy zapalne odgrywają rolę w stanach zapalnych i chorobach przewlekłych. Można to kontrolować odpowiednią dietą.

Mówi, że procesy zapalne odgrywają rolę w niewiarygodnej liczbie chorób Norddeutsche Rundfunk (NDR) Diabetolog i dietetyk dr hab. Maciej Riedel. Biorą udział nie tylko w stanach zapalnych, ale także w chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca, reumatyzm, osteoporoza czy choroby naczyniowe. Twój styl życia i dieta są ważnymi czynnikami wpływającymi. Jak wynika z artykułu naukowego w czasopiśmie specjalistycznym Żywienie i medycyna Na przykład nadmierne obciążenie organizmu zbyt dużą ilością węglowodanów z czasem stymuluje procesy zapalne. Ale jednocześnie istnieją pokarmy, które mają działanie przeciwzapalne.

Ciche zapalenie: niektóre pokarmy faktycznie je wywołują

Zbyt dużo węglowodanów i duże spożycie mięsa może prowadzić do cichego stanu zapalnego w organizmie. © ImageBroker/Isai Hernandez/Imago

Ryzyko ich rozwoju jest zwiększone u osób predysponowanych do chorób zapalnych. Jednak może być głośno NDR Niektóre pokarmy naprawdę podsycają stany zapalne. Oprócz zbyt dużej ilości węglowodanów, zalicza się do nich nadmierne spożycie mięsa (szczególnie wieprzowina zawiera wiele prozapalnych kwasów tłuszczowych), a także gotowych produktów zawierających zbyt dużo cukru i wypieków. Zatem współczesna dieta może być szkodliwa dla zdrowia.

Ponadto zapalenie o niewielkim nasileniu jest obecnie powszechnym problemem, zaczyna się stopniowo i jest trudne do wykrycia w badaniach laboratoryjnych. Prowadzi to zazwyczaj do zaburzeń metabolicznych i chorób układu krążenia. Osoby z nadwagą często cierpią na ciche stany zapalne, ponieważ tłuszcz na brzuchu w organizmie wytwarza hormony zapalne. Aby zatrzymać procesy zapalne w organizmie, pomocne jest na przykład utrata masy ciała i przerywany post.

Pokarmy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie

W naszej obecnej diecie brakuje – znacznie więcej niż dotychczas – substancji przeciwzapalnych. Są to przede wszystkim materiały roślinne. Te tak zwane przeciwutleniacze roślinne chronią organizm człowieka przed procesami zwyrodnieniowymi. Aby ograniczyć procesy zapalne, np. w reumatyzmie czy osteoporozie, stosując odpowiednią dietę, należy zwrócić uwagę na spożywanie odpowiedniej ilości warzyw, oprócz białek, zdrowych węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Radzimy spożywać codziennie trzy garści warzyw – surowych, gotowanych lub w formie sałatki. Ponadto należy codziennie spożywać dwie garści owoców o niskiej zawartości cukru, aby zapewnić sobie cenne witaminy i mikroelementy.

READ  Badanie: Ta wartość poziomów przeciwciał chroni przed zakażeniem Covid

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Egzoplaneta WASP-43b: Chmury płynnej skały, ale zaskakująco wolne od metanu

Published

on

Egzoplaneta WASP-43b: Chmury płynnej skały, ale zaskakująco wolne od metanu

Egzoplaneta WASP-43b, która krąży blisko swojej gwiazdy, ma dwie połowy, które znacznie się od siebie różnią, a w połowie skierowanej od gwiazdy masywne burze zapobiegają reakcjom chemicznym pod chmurami skroplonej skały lub metalu. Tak międzynarodowy zespół badawczy opisuje, jakie dane obserwacyjne z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ujawniły na temat ciała niebieskiego. Temperatury wahają się tam od około 600 do 1250 stopni Celsjusza, dlatego „gorący Jowisz” w niczym nie przypomina największej planety naszego Układu Słonecznego, poza masą i rozmiarami. Analiza jest możliwa dzięki temu, że przyrząd średniej podczerwieni (MIRI) działa podobnie jak termometr bezdotykowy, Urzędnicy wyjaśnili.

reklama

WASP-43b znajduje się w odległości około 280 lat świetlnych od nas, a okrążenie swojej gwiazdy zajmuje około 20 godzin. Jest więc bardzo blisko niego, a jednocześnie z naszej perspektywy przechodzi przed nim. Naukowcy ponownie skorzystali z tej możliwości, ponieważ Kosmiczny Teleskop Hubble'a umożliwił już wykrycie wodoru na dziennej stronie egzoplanety. Było to możliwe dzięki pomiarom wykonanym, gdy egzoplaneta znajdowała się z naszej perspektywy bezpośrednio obok gwiazdy, przed i po jej zniknięciu za nią. Z drugiej strony analizy strony nocnej koncentrują się na egzoplanecie przed, w trakcie i po jej przejściu przed gwiazdą. Dopiero teraz Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest wystarczająco czuły, aby tego dokonać.

Pomiary spektroskopowe egzoplanety nie wykazały obecności metanu po nocnej stronie. Musi to być jednak spowodowane reakcjami chemicznymi wodoru i tlenku węgla, które normalnie zachodzą w tego typu ciałach niebieskich, a których nie można wykryć stosowaną technologią. Zespół wyjaśnia brak metanu ogromnymi prędkościami wiatru, które muszą istnieć pomiędzy stroną zawsze zwróconą w stronę gwiazdy a stroną odległą od niej. Będą gonić materiał po nocnej stronie z prędkością około 9 000 km/h, dlatego nie będzie wystarczająco dużo czasu na zajście reakcji chemicznych. Wierzą również, że wciąż bardzo gorącą nocną stronę otaczają chmury, które muszą składać się z kropelek płynnej skały.

READ  Ilu ludzi naprawdę potrzebujesz?


Ogólnie rzecz biorąc, dane ukazały „złożony i niegościnny świat z silnymi wiatrami i ogromnymi różnicami temperatur” – podsumowuje współautorka Laura Kreidberg z instytutu. Niespotykany poziom szczegółowości tego opisu zawdzięczamy Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Zaprezentowane obecnie prace badawcze po raz kolejny potwierdzają, jak zróżnicowane są warunki klimatyczne na egzoplanetach, „i że Ziemia jest wyjątkowa pod wieloma względami”. Spektrometr bliskiej podczerwieni NIRSpec Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba zostanie następnie użyty do poszukiwania tlenku węgla na WASP-43b, aby jeszcze bardziej potwierdzić tę hipotezę. Poprzednie prace zostały teraz zaprezentowane w czasopiśmie Nature Astronomy.


(meh)

Do strony głównej

Continue Reading

Trending