Connect with us

science

Rzadka mutacja chroni przed chorobą Alzheimera

Published

on

Rzadka mutacja chroni przed chorobą Alzheimera

Jak dotąd nie ma lekarstwa na otępienie typu alzheimerowskiego – także dlatego, że przyczyny i mechanizmy działania zostały tylko częściowo wyjaśnione. Pacjent chroniony przed dziedziczną chorobą Alzheimera przez rzadki wariant genetyczny dostarcza teraz więcej informacji. Jest dopiero drugim pacjentem na świecie, u którego zidentyfikowano ten mechanizm ochronny. Wpływ jego wariantu genetycznego zapewnia nowy wgląd w mechanizmy choroby Alzheimera i może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia.

W chorobie Alzheimera komórki nerwowe w mózgu chorych stopniowo obumierają. Przyczyny choroby wciąż nie są jasne. Badania pokazują, że między komórkami nerwowymi osadzają się blaszki wadliwych białek beta-amyloidowych. Ponadto w chorobie Alzheimera białka tau w neuronach ulegają patologicznym zmianom i gromadzą się, tworząc tak zwane włókna tau. Oba procesy przyczyniają się do niszczenia komórek nerwowych. Podczas gdy choroba zwykle występuje dopiero w zaawansowanym wieku, osoby z tak zwaną mutacją Paisa rozwijają objawy choroby średnio w wieku 44 lat i zwykle umierają w wieku około 60 lat z powodu konsekwencji demencji.

Warianty genów przeciwko chorobie Alzheimera

Jednak warianty genetyczne mogą nie tylko zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, ale także je zmniejszać. Zespół kierowany przez Francisco Loperę z University of Antioquia w Kolumbii zidentyfikował drugą osobę na świecie, która pomimo predyspozycji do rozwoju choroby Alzheimera była chroniona przed tą chorobą dzięki dodatkowej mutacji. „Zidentyfikowany przez nas wariant genetyczny wskazuje na ścieżkę, która może prowadzić do ekstremalnej odporności i ochrony przed objawami choroby Alzheimera” – mówi współautor Joseph Arboleda-Velasquez z Harvard Medical School w Bostonie.

Jego zespół już w 2019 roku zgłosił nosicielkę mutacji Paisa, która pomimo genetycznej predyspozycji do choroby Alzheimera do 70. roku życia pozostawała bezobjawowa. U tego pacjenta naukowcy odkryli, że za ochronę odpowiada mutacja w genie APOE3. W poszukiwaniu dalszych informacji na temat rozwoju choroby Alzheimera zespół przebadał około 1200 osób z mutacją Paisa — i teraz zidentyfikował innego pacjenta, który oprócz tej szkodliwej mutacji jest nosicielem „mutacji ochronnej”, która chroni go przed dziesięcioleciami uratowanych od początku choroby.

READ  Olbrzymia kometa obiecuje sensacje na najbliższe dziesięć lat

Drugi pacjent na świecie

„Pomimo mutacji Paisa mężczyzna nie wykazywał żadnych zaburzeń poznawczych aż do wieku 67 lat” – mówi Lubera i jego zespół. Dopiero w wieku 72 lat zdiagnozowano u niego łagodną demencję, aw wieku 73 lat uczestniczył w badaniu neurologicznym w ramach badania. Rok później zmarł na zapalenie płuc, a jego rodzina zgodziła się przekazać jego mózg do badań. „Niezwykłe przypadki, takie jak ten, ilustrują, w jaki sposób osoby i wielopokoleniowe rodziny z chorobą Alzheimera mogą pomóc w lepszym zrozumieniu tej choroby i otworzyć nowe możliwości badań” – mówi współpracownik Lobery, Yakeel Quiroz.

Badania wykazały, że mężczyzna w przeciwieństwie do pierwszego pacjenta nie miał mutacji w genie APOE3. Zamiast tego w jego przypadku zmodyfikowano gen białka Reelin, które odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu komórek nerwowych. Wcześniejsze badania powiązały mutacje wpływające na funkcję Reelina z chorobami takimi jak schizofrenia, autyzm i choroba afektywna dwubiegunowa. Z drugiej strony, nowo odkryta mutacja nie wydaje się zakłócać funkcji Reelina, ale raczej zwiększa jego działanie, jak pokazują naukowcy na modelu szczurzym.

Ujawniono mechanizm ochronny

Zarówno Reelin, jak i APOE są zmienione u pacjenta I w fosforylacji białka tau – aczkolwiek w przeciwny sposób. Podczas gdy APOE zwiększa fosforylację, Reelin ją zmniejsza. „Fakt, że znaleźliśmy wariant wpływający na APOE w pierwszym przypadku i Reelin w drugim, mówi nam, że ten szlak sygnałowy, który kontroluje między innymi fosforylację tau, może być kluczem do zrozumienia, dlaczego ci pacjenci zostali dotknięci”, mówi Arboleda-Velasquez. Chroniony.” „Ma to kluczowe znaczenie dla planowania leczenia, ponieważ wyraźnie pokazuje nam, że więcej Reelin może mieć korzystne efekty”.

Skany mózgu pacjenta z osłoną, gdy jeszcze żył, wykazały, że jego mózg zawierał wiele blaszek beta-amyloidowych, które są typowe dla choroby Alzheimera, oraz że kilka obszarów mózgu zostało również dotkniętych włóknami tau. Jednak kora śródwęchowa, obszar mózgu ważny dla uczenia się i zapamiętywania, została w dużej mierze oszczędzona. „Ten przypadek sugeruje, że interneuron może stanowić ważny mały cel w ochronie przed demencją” – powiedział Queiroz. Wyniki modelu myszy wskazują, że wariant Reelin pomógł chronić ten ważny obszar mózgu przed włóknami tau. „Odkrycia mogą dać nam wskazówki na temat tego, gdzie mózg działa, aby opóźnić lub zatrzymać postęp choroby, i pomogą nam sformułować nowe hipotezy dotyczące sekwencji kroków, które faktycznie prowadzą do demencji Alzheimera”.

READ  Premiera Artemis: oto, co musisz wiedzieć o nowej podróży na Księżyc

W przyszłych badaniach zespół planuje poszukiwanie terapii naśladujących ten mechanizm ochronny. Ponadto mają nadzieję znaleźć innych pacjentów z niezwykłymi mutacjami chroniącymi przed chorobą Alzheimera, aby uzyskać głębszy wgląd w tę chorobę na podstawie tych przypadków.

Źródło: Francisco Lopera (University of Antioquia, Kolumbia) i in., Nature Medicine, dostępne tutaj. doi: 10.1038/s41591-023-02318-3

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Tajemniczy metan na Marsie: NASA ma nową teorię

Published

on

Tajemniczy metan na Marsie: NASA ma nową teorię
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Łazik marsjański Curiosity wita Cię z Czerwonej Planety tym uroczym selfie. © Biuletyn AFP NASA

Sonda kosmiczna Curiosity NASA wielokrotnie wykrywa metan na Marsie – możliwy znak życia? Nowe badanie może teraz rozwiązać zagadkę.

PASADENA – Należący do NASA łazik Curiosity wędruje po Marsie od 2012 roku i bada czerwoną planetę. Robot mobilny dokonał na przestrzeni lat wielu ważnych odkryć, ale do dziś pozostaje to tajemnicą dla nauki. Curiosity wielokrotnie znajdował ślady metanu na Marsie. Metan może być wskaźnikiem obecnego lub przeszłego życia na Marsie, czego nauka nie przewidywała. Ale w jaki sposób SAM Curiosity może tak powtarzalnie wykrywać metan?

Zagadek jest więcej, bo metan nie zawsze zachowuje się tak samo. Czasami można go wykryć w nocy i znika w ciągu dnia, czasami osiągając poziom 40 razy wyższy niż normalnie. Czasami zależy to od pory roku. Ale jednej rzeczy, której metan nie robi, to tego, że nie gromadzi się w atmosferze, w przeciwnym razie specjalizująca się w tym sonda kosmiczna ExoMars Trace Gas Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej już by go odkryła.

Metan na Marsie: co ma z tym wspólnego łazik Curiosity NASA?

„To historia pełna zwrotów akcji” – powiedział Ashwin Vasavada, naukowiec projektu Curiosity w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA. Zespół badawczy NASA opublikował w czasopiśmie Planets nowe badanie, które może rzucić światło na przyczynę dziwnego zachowania metanu na Marsie. Teoria zespołu badawczego kierowanego przez planetologa Aleksandra Pawłowa jest następująca: metan mógł zostać „zamknięty” pod stałą solą pod powierzchnią Marsa. Wraz ze wzrostem temperatury na Marsie „uszczelnianie” może osłabnąć i może wyciekać metan.

Inną częścią odpowiedzi może być sama „ciekawość”. Łazik wielkości małego SUV-a może uszkodzić „uszczelki” podczas przemieszczania się po Marsie, uwalniając metan. To wyjaśniałoby również, dlaczego gaz odkryto jak dotąd jedynie w kraterze Gale, gdzie znajduje się Curiosity. Jednak drugi obecnie aktywny łazik marsjański, Perseverance, nie posiada instrumentu do pomiaru metanu.

Curiosity może szukać metanu na Marsie tylko kilka razy w roku

Instrument Curiosity SAM szuka metanu na Marsie tylko kilka razy w roku. Powodem tego jest poświęcenie pozostałego czasu na inne zadania. „Eksperymenty z metanem pochłaniają bardzo dużo zasobów, dlatego podejmując decyzję o ich przeprowadzeniu, musimy podejść bardzo strategicznie” – mówi Charles Malespine, odpowiedzialny za instrument SAM. Główną misją SAM jest wykonanie wierceń na Marsie i analiza jego składu chemicznego.

Chociaż teoria zespołu badawczego wydaje się dość przekonująca, nie jest jeszcze jasne, skąd pochodzi metan. Nie można jeszcze wykluczyć możliwości, że przeszłe lub obecne życie na Marsie wytwarza metan. (niezapłacony rachunek)

READ  Premiera Artemis: oto, co musisz wiedzieć o nowej podróży na Księżyc
Continue Reading

science

Zmniejszanie cichych stanów zapalnych w organizmie poprzez jedzenie

Published

on

Zmniejszanie cichych stanów zapalnych w organizmie poprzez jedzenie
  1. 24vita
  2. Żyj zdrowo

Naciska

Procesy zapalne odgrywają rolę w stanach zapalnych i chorobach przewlekłych. Można to kontrolować odpowiednią dietą.

Mówi, że procesy zapalne odgrywają rolę w niewiarygodnej liczbie chorób Norddeutsche Rundfunk (NDR) Diabetolog i dietetyk dr hab. Maciej Riedel. Biorą udział nie tylko w stanach zapalnych, ale także w chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca, reumatyzm, osteoporoza czy choroby naczyniowe. Twój styl życia i dieta są ważnymi czynnikami wpływającymi. Jak wynika z artykułu naukowego w czasopiśmie specjalistycznym Żywienie i medycyna Na przykład nadmierne obciążenie organizmu zbyt dużą ilością węglowodanów z czasem stymuluje procesy zapalne. Ale jednocześnie istnieją pokarmy, które mają działanie przeciwzapalne.

Ciche zapalenie: niektóre pokarmy faktycznie je wywołują

Zbyt dużo węglowodanów i duże spożycie mięsa może prowadzić do cichego stanu zapalnego w organizmie. © ImageBroker/Isai Hernandez/Imago

Ryzyko ich rozwoju jest zwiększone u osób predysponowanych do chorób zapalnych. Jednak może być głośno NDR Niektóre pokarmy naprawdę podsycają stany zapalne. Oprócz zbyt dużej ilości węglowodanów, zalicza się do nich nadmierne spożycie mięsa (szczególnie wieprzowina zawiera wiele prozapalnych kwasów tłuszczowych), a także gotowych produktów zawierających zbyt dużo cukru i wypieków. Zatem współczesna dieta może być szkodliwa dla zdrowia.

Ponadto zapalenie o niewielkim nasileniu jest obecnie powszechnym problemem, zaczyna się stopniowo i jest trudne do wykrycia w badaniach laboratoryjnych. Prowadzi to zazwyczaj do zaburzeń metabolicznych i chorób układu krążenia. Osoby z nadwagą często cierpią na ciche stany zapalne, ponieważ tłuszcz na brzuchu w organizmie wytwarza hormony zapalne. Aby zatrzymać procesy zapalne w organizmie, pomocne jest na przykład utrata masy ciała i przerywany post.

Pokarmy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie

W naszej obecnej diecie brakuje – znacznie więcej niż dotychczas – substancji przeciwzapalnych. Są to przede wszystkim materiały roślinne. Te tak zwane przeciwutleniacze roślinne chronią organizm człowieka przed procesami zwyrodnieniowymi. Aby ograniczyć procesy zapalne, np. w reumatyzmie czy osteoporozie, stosując odpowiednią dietę, należy zwrócić uwagę na spożywanie odpowiedniej ilości warzyw, oprócz białek, zdrowych węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Radzimy spożywać codziennie trzy garści warzyw – surowych, gotowanych lub w formie sałatki. Ponadto należy codziennie spożywać dwie garści owoców o niskiej zawartości cukru, aby zapewnić sobie cenne witaminy i mikroelementy.

READ  RKI zgłasza aktualną liczbę spraw

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Egzoplaneta WASP-43b: Chmury płynnej skały, ale zaskakująco wolne od metanu

Published

on

Egzoplaneta WASP-43b: Chmury płynnej skały, ale zaskakująco wolne od metanu

Egzoplaneta WASP-43b, która krąży blisko swojej gwiazdy, ma dwie połowy, które znacznie się od siebie różnią, a w połowie skierowanej od gwiazdy masywne burze zapobiegają reakcjom chemicznym pod chmurami skroplonej skały lub metalu. Tak międzynarodowy zespół badawczy opisuje, jakie dane obserwacyjne z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ujawniły na temat ciała niebieskiego. Temperatury wahają się tam od około 600 do 1250 stopni Celsjusza, dlatego „gorący Jowisz” w niczym nie przypomina największej planety naszego Układu Słonecznego, poza masą i rozmiarami. Analiza jest możliwa dzięki temu, że przyrząd średniej podczerwieni (MIRI) działa podobnie jak termometr bezdotykowy, Urzędnicy wyjaśnili.

reklama

WASP-43b znajduje się w odległości około 280 lat świetlnych od nas, a okrążenie swojej gwiazdy zajmuje około 20 godzin. Jest więc bardzo blisko niego, a jednocześnie z naszej perspektywy przechodzi przed nim. Naukowcy ponownie skorzystali z tej możliwości, ponieważ Kosmiczny Teleskop Hubble'a umożliwił już wykrycie wodoru na dziennej stronie egzoplanety. Było to możliwe dzięki pomiarom wykonanym, gdy egzoplaneta znajdowała się z naszej perspektywy bezpośrednio obok gwiazdy, przed i po jej zniknięciu za nią. Z drugiej strony analizy strony nocnej koncentrują się na egzoplanecie przed, w trakcie i po jej przejściu przed gwiazdą. Dopiero teraz Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest wystarczająco czuły, aby tego dokonać.

Pomiary spektroskopowe egzoplanety nie wykazały obecności metanu po nocnej stronie. Musi to być jednak spowodowane reakcjami chemicznymi wodoru i tlenku węgla, które normalnie zachodzą w tego typu ciałach niebieskich, a których nie można wykryć stosowaną technologią. Zespół wyjaśnia brak metanu ogromnymi prędkościami wiatru, które muszą istnieć pomiędzy stroną zawsze zwróconą w stronę gwiazdy a stroną odległą od niej. Będą gonić materiał po nocnej stronie z prędkością około 9 000 km/h, dlatego nie będzie wystarczająco dużo czasu na zajście reakcji chemicznych. Wierzą również, że wciąż bardzo gorącą nocną stronę otaczają chmury, które muszą składać się z kropelek płynnej skały.

READ  Niemiecki serwis pogodowy przewiduje do końca tygodnia nawet -15 stopni Celsjusza


Ogólnie rzecz biorąc, dane ukazały „złożony i niegościnny świat z silnymi wiatrami i ogromnymi różnicami temperatur” – podsumowuje współautorka Laura Kreidberg z instytutu. Niespotykany poziom szczegółowości tego opisu zawdzięczamy Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Zaprezentowane obecnie prace badawcze po raz kolejny potwierdzają, jak zróżnicowane są warunki klimatyczne na egzoplanetach, „i że Ziemia jest wyjątkowa pod wieloma względami”. Spektrometr bliskiej podczerwieni NIRSpec Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba zostanie następnie użyty do poszukiwania tlenku węgla na WASP-43b, aby jeszcze bardziej potwierdzić tę hipotezę. Poprzednie prace zostały teraz zaprezentowane w czasopiśmie Nature Astronomy.


(meh)

Do strony głównej

Continue Reading

Trending