Connect with us

science

Przerażająca, prawdziwa historia „mrówek zombie”

Published

on

Przerażająca, prawdziwa historia „mrówek zombie”
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Czerwona mrówka drewniana (awatar). © imago

Pasożyt ma szczególnie sprytny i okrutny sposób zapewnienia sobie przetrwania. Dosłownie zamienia mrówki w zombie.

Przywra wątrobowa ma sprytny – niektórzy mogliby powiedzieć okrutny – sposób zapewnienia sobie przetrwania. Zamienia mrówki w zombie. W ten sposób badacze badający tę maleńką pasożytniczą płazińcę często opisują pierwszy etap jej złożonego cyklu życiowego, w którym wykorzystuje mrówki i pasące się zwierzęta, takie jak krowy, jelenie, owce i ślimaki, aby zapewnić sobie następne pokolenie.

„Przywra lancetowata jest doskonałym przykładem pasożytniczej manipulacji zachowaniem żywiciela” – mówi Brian Lund Fredensborg, ekolog pasożytów i profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Roślinach i Środowisku Uniwersytetu w Kopenhadze, który współpracował z byłym doktorantem. Simon Nordstrand-Gaske przeprowadził niedawno badanie Zostań Opublikowano pracę na temat roli czynników środowiskowych w przejściu mrówek od zachowań przypominających zombie do normalnego życia.

Przywry wątrobowe i inne pasożyty to organizmy żyjące na organizmach żywicieli lub w ich obrębie, a odżywianie jest od nich zależne.

Czytaj The Washington Post za darmo przez cztery tygodnie

Twój bilet jakości washtonpost.com: Zdobądź ekskluzywne badania i ponad 200 historii Cztery tygodnie za darmo.

Chociaż jeden jest w magazynie branżowym Środowisko behawioralne Chociaż opublikowane badanie nie dotyczy bezpośrednio ludzi, pasożyty ogólnie powodują ogromne obciążenie chorobami na całym świecie, a rosnąca wiedza na temat zachowań pasożytów może poszerzyć wiedzę naukowców na temat ich statusu ewolucyjnego, szczególnie jeśli chodzi o interakcje z żywicielami.

„Jeśli dowiemy się o nich więcej, będziemy mogli lepiej zrozumieć, jak działają inne pasożyty manipulujące zachowaniem, być może włączając te, które zakażają ludzi” – mówi Fredensborg. Dodał, że przywra lancetowata rzadko zakaża człowieka i nie wpływa negatywnie na ludzki mózg.

Co robi robak?

Historia o robaku włóczni jest następująca: mrówka zjada kilka pijawek, a jedna pijawka poświęca się – robak przy tym umiera – migruje do mózgu mrówki, zaraża go i zasadniczo porywa. Setki innych pijawek przedostają się do odwłoka owada, gdzie tymczasowo chowają się w utworzonej przez siebie torebce, chroniąc ją przed kwasem żołądkowym mrówek.

READ  Pogoda w tygodniu w szybkim sprawdzeniu: wiatr, deszcz i bardzo zimno

Przywra w mózgu przemieszcza się do zwoju podprzełykowego mrówki, będącego częścią jej centralnego układu nerwowego, powodując, że zarażony owad wspina się na szczyt źdźbła trawy w chłodny poranek lub zmierzch, zamyka szczęki wokół ostrza i pozostaje tam . . (Naukowcy opisują zachowanie mrówki jako „radykalną i odwracalną zmianę zachowania”). Kiedy bydło, owce lub jelenie przychodzą na pastwisko, zjadają mrówki wraz z trawą, a robaki osiadają w wątrobach większych zwierząt.

Robaki składają tam jaja, które później są wydalane z odchodami zwierzęcia żywiciela. Ślimaki z kolei zjadają odchody i są ostatecznym celem pijawki. Szczęśliwe larwy rozmnażają się w ślimakach i rozmnażają się tysiącami. W końcu ślimaki wypluwają kulkę śluzu, która przyciąga mrówki. Mrówki żywią się mazią zarażoną muszlą i cykl zaczyna się od nowa.

„Kiedy pasożyt zmienia zachowanie żywiciela, zwiększa to szansę na dotarcie do następnego żywiciela w cyklu życiowym” – mówi Fredensborg. „Jest to szczególnie powszechne, gdy pasożyt potrzebuje jednego żywiciela, który zostanie zjedzony przez następnego żywiciela. W naturze pasożyty w subtelny sposób wpływają na to, kto co i w jakich ilościach zjada, ale ma to istotne implikacje dla funkcjonowania ekosystemów. Najważniejszym pytaniem jest, w jaki sposób pasożyty żyją w stanie kontrolować zachowanie swoich gospodarzy.” ».

Co jest specjalnego w tym badaniu?

Niektórzy naukowcy spekulują, że proces ten polega na manipulowaniu pewnymi substancjami chemicznymi w mózgu.

Fredensborg przytacza przykład pasożyta Toxoplasma gondii, występującego w niedogotowanym mięsie i kocich odchodach. Badania sugerują, że może upośledzać funkcję dopaminy i sprzyjać rozwojowi schizofrenii. Dopamina wytwarzana w mózgu jest ważna dla wielu funkcji organizmu, takich jak ruch, i jest powiązana z wieloma chorobami psychicznymi i neurologicznymi. Fredensborg podkreśla jednak, że sposób działania tych pasożytów jest zupełnie inny.

„Samych zmian w zachowaniu nie można porównywać u żywiciela Toxoplasma i mrówek zakażonych przywrą wątrobową, ale podstawowe mechanizmy są porównywalne” – mówi Fredensborg. „Obydwa znajdują się w mózgu w miejscach zdolnych do poradzenia sobie z określonym zestawem zachowań. W przypadku Toxoplasma wiemy, że w grę wchodzi dopamina. W przypadku wątroby nie wiemy jeszcze, jakie neuromodulatory są zaangażowane, ale dopamina jest jednym z głównych podejrzanych, ponieważ pobudza poszukiwanie nowości.” i zachowanie polegające na gryzieniu.

READ  Gruby komik przechodzi leczenie psychiatryczne i wysyła wiadomość do Olivera Buchera

Poszukując sposobów wpływania na zachowanie zarażonych mrówek, Fredensborg i Gaske przeczesali lasy Bedstrup w pobliżu Roskilde w Danii i oznaczyli mrówki do badań – nie było to łatwe zadanie.

„Simon stał się prawdziwym mistrzem w znajdowaniu i oznaczaniu zarażonych mrówek w lesie, ale na początku zdecydowanie wyzwaniem było umieszczenie kropli kleju i markera na grzbiecie mrówek tak, aby nie przyklejała się do nich ani etykieta, ani mrówka. ” „Wsuń palec” – mówi Fredensborg.

Naukowcy odkryli, że pewną rolę odgrywa temperatura powietrza. O świcie i zmierzchu, kiedy jest chłodno i większość zwierząt lubi się paść, mrówki chętniej przyczepiają się do czubka liścia i zostają zjedzone. Kiedy zrobiło się cieplej, puściły i czołgały się z powrotem na dół. „Żartowaliśmy, że znaleźliśmy klucz do mrówek zombie” – mówi Fredensborg.

Dlaczego wyniki mają znaczenie

Według Fredensborga przywra lancetowata nie jest jedynym robakiem, który wywołuje zachowania atrakcyjne dla drapieżników. Microphallus papillorobustus migruje do mózgów obunogów – małych skorupiaków wodnych – i skłania je do szukania światła i wypłynięcia na powierzchnię wody, gdzie pływają niespokojnie, przyczepiając się do roślin, a następnie są zjadane przez kaczki.

Euhaplorchis californiensis gniazduje w mózgach zabijaków, powodując nieobliczalne zachowanie i wabiąc czaple. Fasciola hepatica jest powszechna w produkcji zwierzęcej, w tym w Stanach Zjednoczonych, ale rzadko występuje u ludzi, chociaż może zostać zarażona przez skażoną rzeżuchę wodną lub wodę pitną – mówi Fredensborg.

„Badanie to pokazuje, że dobór naturalny precyzyjnie dostosował przejmowanie żywicieli, tak aby pokrywało się ze wzorcami aktywności kolejnego żywiciela w cyklu życiowym pasożyta” – mówi Robert Pullen, ekolog ewolucyjny i profesor zoologii na Uniwersytecie Otago w New Delhi. Zealand, który nie brał udziału w badaniu. „Niskie temperatury popychają pasożyta do przejęcia kontroli i powodują, że mrówki wspinają się na skrawek trawy w czasie, gdy pasące się zwierzę najprawdopodobniej będzie się żerować, podczas gdy wysokie temperatury popychają pasożyta do przejęcia kontroli nad mrówkami, co mrówki opuścić.” Pozwala jej to powrócić do normalnego zachowania i uniknąć przegrzania.

READ  Niekwestionowana nauka: fakty o zmianach klimatycznych, które każdy powinien znać

Bolin, który wiele lat temu promotor pracy doktorskiej Fredensborga, opisał działanie robaka jako „uwarunkowaną manipulację” kontrolowaną przez temperaturę zewnętrzną. „Nie przychodzi mi do głowy inny taki przykład, chociaż może to wynikać z tego, że nie przyjrzeliśmy się wystarczająco uważnie” – mówi Bolin. „Kto powiedział, że pasożyty to proste, zdegenerowane stworzenia? Są niesamowite”.

Wyniki sugerują, że można zaprojektować środowisko tak, aby mrówki wróciły do ​​normy.

„Zainicjowanie radykalnej, odwracalnej zmiany zachowania — za pomocą przełącznika — jest prawdopodobnie cechą charakterystyczną pijawki skalpelowej” – mówi Fredensborg. „Mamy jednak nadzieję, że ta umiejętność pomoże nam opisać, jak pasożyty zmieniają zachowanie żywiciela, porównując neurochemię ze stanu „włączony” do „wyłączony” i ustalając powiązanie między infekcją żywiciela, zmianami w jego mózgu i tym, co się z nim dzieje, co powoduje następujące zachowanie.

O autorze

Marilyn Simmons Niezależny pisarz mieszkający w Waszyngtonie, specjalizujący się w zdrowiu, nauce i środowisku. Była korespondentką „Los Angeles Times” w Waszyngtonie, gdzie zajmowała się zdrowiem publicznym, polityką badań biomedycznych oraz przepisami dotyczącymi żywności i leków.

Obecnie testujemy tłumaczenia maszynowe. Ten artykuł został automatycznie przetłumaczony z angielskiego na niemiecki.

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany w języku angielskim 19 listopada 2023 r. na stronie „Washingtonpost.com” ukazało się w ramach współpracy, a teraz jest dostępne także w tłumaczeniu dla czytelników portali IPPEN.MEDIA.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Czy może to być największy postęp w walce z cukrzycą typu 1?

Published

on

Berlin – Osoby chore na cukrzycę typu 1 potrzebują odpowiednich leków, aby zapewnić odpowiednią regulację poziomu insuliny.

W przypadku tej choroby mechanizmy obronne organizmu niszczą komórki wytwarzające insulinę. Ale teraz tak było Substancją czynną jest Diamid® opracowany, aby interweniować w tym procesie.

Robi to praktyka w Berlinie Badanie leku Przejrzyj i szukaj Uczestnicy (mężczyźni/k/d), u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy zdiagnozowano cukrzycę typu 1.

Najlepsze: Każdy, kto bierze w tym udział, wnosi cenny wkład na rzecz osób dotkniętych chorobą, a tym samym także na siebie!

Tutaj pojawiają się wszystkie ważne informacje.

Uczestnicy są potrzebni do badania nad cukrzycą typu 1 w Berlinie


Ćwiczenia na cukrzycę dr. Herman Braun prowadzi ważne badanie farmakologiczne. © Klinika Diabetologiczna Dr. brązowy


Cukrzyca typu 1 jest jedną z nich choroby autoimmunologiczne. Mechanizmy obronne organizmu niszczą komórki beta w trzustce, które wytwarzają insulinę. W dłuższej perspektywie dochodzi do zagrażającego życiu niedoboru insuliny, który należy uzupełniać poprzez dodanie hormonu.

z tym Zostań Obecnie trwają badania nad lekiem, który interweniuje w ataku autoimmunologicznym i w ten sposób utrzymuje produkcję insuliny w organizmie.

cel: Skuteczne leczenie wysokiego poziomu cukru we krwi.

Stanowi to okazję do wniesienia naprawdę cennego wkładu w badania nad lekami. Zwiększa to szanse, że Ty i inni dotknięci chorobą pacjenci będziecie skutecznie leczeni w przyszłości.

Otrzymujesz także pieniądze na pokrycie kosztów podróży i spędzonego czasu odszkodowanie.

Przebieg studiów:

  • Otrzymasz albo eksperymentalny lek, albo placebo z 67% szansą
  • W trakcie podawania leku odbędzie się jedenaście wizyt w ośrodkach badawczych
  • Oraz stały kontakt telefoniczny

Oczywiście przez cały okres studiów otrzymasz kompleksową opiekę medyczną. Ponadto podczas badania zostanie zmierzony poziom witaminy D i w razie potrzeby zostanie on uregulowany suplementacją witaminy D.

Czas trwania nauki: Około 26 miesięcy

Wszystkie egzaminy i przygotowanie do studiów są dla uczestników bezpłatne.

Takie są wymagania uczestnictwa


© Adobe Stock


Potencjalni uczestnicy muszą spełniać następujące wymagania:

  • Masz od 18 do 28 lat
  • W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę typu 1
  • Jesteś nosicielem odpowiedniego wariantu genu HLA (będzie to sprawdzane podczas wstępnego badania przesiewowego)

Mimo spełnienia tych warunków, udział w Zostań Jeszcze nie gwarantowane.

Zarejestruj się tutaj bez zobowiązań i za darmo


Studia w tej praktyce odbywają się w Berlinie Pankow. © Klinika Diabetologiczna Dr. brązowy


Takie proste i nieskomplikowane teraz o tym Formularz internetowy Rejestr. Rejestracja nie jest obowiązkowa.

Kliknij tutaj, aby skorzystać z formularza kontaktowego.

Zespół badawczy skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe, aby omówić, czy kwalifikujesz się do tego badania.

W tej rozmowie możesz bezpiecznie zadać wszystkie pytania, a następnie zdecydować, czy chcesz w niej uczestniczyć, czy nie.

Tutaj znajdziesz więcej informacji.

READ  Niekwestionowana nauka: fakty o zmianach klimatycznych, które każdy powinien znać
Continue Reading

science

BepiColombo: Wenus traci jony węgla i tlenu

Published

on

BepiColombo: Wenus traci jony węgla i tlenu

Mówi się, że Wenus była kiedyś światem o klimacie umiarkowanym, takim jak Ziemia. Mówi się, że na jego powierzchni znajdowała się woda w stanie ciekłym. Dziś jest to płonąca, piekielna planeta, dusząca się chmurami dwutlenku węgla, z których spada kwas siarkowy. Sonda kosmiczna BepiColombo po raz pierwszy odkryła jony węgla i tlenu uciekające z atmosfery Wenus.






To jest węgiel „Chodzi o ciężkie jony, które zwykle poruszają się powoli, dlatego wciąż próbujemy zrozumieć związane z tym mechanizmy”.Dominique Delcour, astrofizyk z Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) we Francji, powiedział: W komunikacie prasowym. Z drugiej strony ciężkie jony i cząsteczki, takie jak jony węgla, muszą w rzeczywistości pozostać związane.

Atmosfery planet są na ogół nieszczelnymi strukturami. Każdego dnia Ziemia traci około 90 ton materiału atmosferycznego. To nie wystarczy, aby wywrzeć wpływ. Jednakże przy pomocy tej wiedzy można tworzyć pochodne innych planet, aby lepiej je zrozumieć. „Możliwe, że wiatry elektrostatyczne odciągają ją od planety lub mogą zostać przyspieszone w wyniku procesów odśrodkowych”.– stwierdził Decourt.

Tajemnicze mechanizmy ucieczki

„Charakterystyka utraty ciężkich jonów i zrozumienie mechanizmów ucieczki na Wenus ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia ewolucji atmosfery planety i tego, jak straciła ona całą swoją wodę”.– stwierdził Delcourt.




READ  „Parkinson – zrozumienie i leczenie” · Leipziger Zeitung

To odkrycie, w połączeniu z wcześniejszymi ustaleniami dotyczącymi utraty wodoru na Wenus, może dostarczyć dowodów na transformację planety.

Wewnątrz nie ma pola magnetycznego

W przeciwieństwie do Ziemi, Wenus nie wytwarza pola magnetycznego wewnątrz planety. Ich pole magnetyczne jest wynikiem interakcji między naładowanymi cząstkami w górnych warstwach atmosfery Wenus a polami magnetycznymi i poruszającymi się jonami wiatru słonecznego. Rezultatem jest słaba magnetosfera w kształcie łzy, która kończy się wiatrem słonecznym.

Magnetosfera jest otoczona przez magnetosferę, która leży pomiędzy zewnętrzną granicą magnetosfery a sprężoną materią (wstrząs łukowy). Kosmiczny szok łukowy) Usytuowany. BepiColombo przeleciał przez ten obszar pomiędzy Wenus a Słońcem, ledwo muskając planetę. Instrumenty statku kosmicznego wykryły jony tlenu i węgla przyspieszone na tyle, aby uciec przed grawitacją Wenus.


Przyszłe misje powinny wypełnić luki w wiedzy

„Ostatnie wyniki sugerują, że ucieczka atmosferyczna z Wenus nie może w pełni wyjaśnić utraty historycznej zawartości wody”.Astrofizyk Moa Persson ze Szwedzkiego Instytutu Fizyki Kosmicznej stwierdziła w komunikacie prasowym.

„To badanie jest ważnym krokiem w kierunku odkrycia prawdy o historycznej ewolucji atmosfery Wenus. Dodatkowe misje pomogą wypełnić wiele luk”. W najbliższej przyszłości planowane są co najmniej trzy misje mające na celu zbadanie Wenus. Powinni lepiej zbadać mechanizm ucieczki, ale także wyjaśnić, czy Wenus jest nadal aktywna wulkanicznie. Powinni także lokalnie szukać możliwości życia w chmurach.

Uczyć się

Wyniki badań opublikowano 12 kwietnia 2024 roku w czasopiśmie Nature Astronomy: Obserwacje BepiColombo zimnego tlenu i jonów węgla po indukowanej stronie magnetosfery Wenus (Obserwacje zimnego tlenu i węgla dokonane przez BebeColombo po indukowanej stronie magnetosfery Wenus).


READ  Niekwestionowana nauka: fakty o zmianach klimatycznych, które każdy powinien znać

Continue Reading

science

Źli sąsiedzi pomidorów zmniejszają zbiory

Published

on

Źli sąsiedzi pomidorów zmniejszają zbiory
  1. Generał Giessen
  2. doradca
  3. rezydencja

Naciska

Niektóre rośliny odstraszają szkodniki w pobliżu pomidorów. Inne kradną składniki odżywcze lub łatwo zarażają je chorobami, narażając zbiory na ryzyko.

Jeśli rośliny mają takie same wymagania co do miejsca i gleby, można je uprawiać m.in Idealnie towarzysko z wieloletnią rodziną. z pomidory Możesz spodziewać się dobrych zbiorów, ale powinieneś zachować ostrożność przy wyborze roślin towarzyszących. Zwłaszcza gdy mają takie same potrzeby, można konkurować z pomidorami i spowalniać ich wzrost.

Biedni sąsiedzi w łóżku zabierają pomidorom składniki odżywcze i przestrzeń

Łączenie pomidorów z niewłaściwymi roślinami towarzyszącymi może spowodować zahamowanie wzrostu i zmniejszenie produktywności. © ShopChop/Imago

Pomidory są bardzo żarłoczne i wymagają dużej ilości składników odżywczych. Dotyczy to również warzyw, takich jak ziemniaki i groszek, więc pomidory mogą bardzo niewiele ucierpieć na swoim obszarze, jeśli nie otrzymają wystarczającej ilości nawozu. Inne wydzielają przez korzenie substancje hamujące wzrost, które wpływają na pomidora. Na przykład ziemniaki mogą powodować takie choroby Jest podatny na zarazę późną i poraża pomidoryDlatego nie należy ich sadzić w pewnej odległości w tym samym grządce co pomidory.

Te rośliny nie powinny przechowywać pomidorów w pojemniku lub grządce:

  • opcja
  • koper włoski
  • Bakłażan
  • Pęcherzyca
  • Miłość
  • słonecznik
  • Salafi
  • słonecznik bulwiasty
  • Ziemniak
  • Groszek
  • Korzenie buraków

Więcej ekscytujących tematów ogrodowych znajdziesz w regularnym biuletynie naszego partnera 24garten.de.

Możliwa jest harmonijna mieszana kultura z pomidorami

To, że są biednymi sąsiadami, nie zawsze oznacza, że ​​wspólne dorastanie jest tematem tabu. Jeśli są to rośliny ciężkie, można im przeciwdziałać, podając odpowiednią ilość nawozu. Należy także pozostawić odpowiednią przestrzeń pomiędzy roślinami, a w szczelinach najlepiej umieścić rośliny towarzyszące Do czego właściwie służą pomidory?: Na przykład nagietki, amarantus, bazylia, por i cebula (Allium) odstraszają szkodniki, takie jak mączliki i mszyce.

READ  „Parkinson – zrozumienie i leczenie” · Leipziger Zeitung
Continue Reading

Trending