Connect with us

science

Niekwestionowana nauka: fakty o zmianach klimatycznych, które każdy powinien znać

Published

on

Niekwestionowana nauka: fakty o zmianach klimatycznych, które każdy powinien znać

Niektórzy zaprzeczają zmianom klimatycznym, inni nie wierzą, że są one spowodowane przez człowieka, a wielu nie rozumie konsekwencji. Dlatego sześć organizacji podsumowało bezsporne fakty wśród naukowców w sposób łatwy do zrozumienia, krótki i zwięzły. Artykuł pomaga w zrozumieniu i wyjaśnieniu.

Ponieważ jest tak głośny i przyciąga nieproporcjonalnie dużą uwagę, można by pomyśleć, że wiele osób zaprzeczyłoby zmianom klimatycznym. Ale tak nie jest. Jeden Badanie Eurobarometru Komisja Unii Europejskiej pokazała w lipcu ubiegłego roku, że 93 proc…. Europejczycy uważają zmiany klimatyczne za poważny problem dla świata. W Niemczech tę opinię podziela 89% społeczeństwa.

Nie ma zgody co do sposobu rozwiązania problemu. 60% Niemców i 58% Europejczyków uważa, że ​​należy przyspieszyć przejście na gospodarkę ekologiczną. 73% obywateli Europy szacuje, że koszt szkód spowodowanych zmianami klimatycznymi jest wyższy niż inwestycje wymagane w ramach zielonej transformacji.

Materiał do dyskusji opartej na faktach

Ważne, aby dyskusja o tym, jak sobie poradzić z kryzysem klimatycznym, opierała się na faktach. the Niemiecka Unia Klimatyczna, Niemieckie Towarzystwo Meteorologiczne, Niemiecki serwis pogodowy, Konferencja dotycząca ekstremalnych warunków pogodowych w Hamburgu, Inicjatywa Klimatyczna Helmholtza I klimafacts.de Więc Opublikowanie artykułu na temat niepodważalnej obecnie wiedzy z zakresu badań klimatycznych.

Na mniej niż 30 stronach”Co dzisiaj wiemy o klimacie„Podsumowuje podstawy w łatwy do zrozumienia sposób, wyjaśnia globalne znaczenie i konsekwencje zmian klimatycznych w Niemczech oraz identyfikuje możliwy rozwój w przyszłości. Źródła są udokumentowane i łatwe do odczytania.

Zmiany klimatu nie można wytłumaczyć bez gazów cieplarnianych

Po pierwsze, często wysuwany jest argument przeciwko działaniom klimatycznym, twierdzący, że zmiany klimatyczne nie są spowodowane przez człowieka. Zdaniem autorów badań, dotychczasowe okresy ciepłe i zimne wynikały głównie ze zmian w orbicie Ziemi wokół Słońca czy przesunięć kontynentów czy osi obrotu Ziemi. Temperatury nie spadły ani nie wzrosły od dziesięcioleci. Na przykład najkrótsza orbita Ziemi trwała 23 000 lat.

Próbki powietrza pobrane ze skamielin lodowych sprzed 800 000 lat wykazały, że historycznych wahań klimatu nie da się wyjaśnić, jeśli nie weźmie się pod uwagę stężenia gazów w atmosferze odpowiedzialnych za globalne ocieplenie. Od początku industrializacji pod koniec XVIII wieku następuje jej szybki rozwój. W 2022 r. był on o 50 proc. wyższy niż przed rozpoczęciem industrializacji, a w przypadku metanu 2,5-krotnie wyższy.

READ  Corona: Osłabiony układ odpornościowy u dzieci z powodu izolacji

Globalne ocieplenie oznacza przede wszystkim ocieplenie oceanów, które pochłaniają 91% dodatkowej energii dostępnej w wyniku zmiany klimatu. Kontynenty pochłaniają 5%, a masy lodu 2,7%. Tylko 1,3 procent pozostaje w atmosferze naszej planety, dlatego temperatura atmosfery może pozostać na stałym poziomie lub nawet spaść.

Modelki miały rację i z dnia na dzień są coraz lepsze

Ludzie często kwestionują modele badań klimatycznych w oparciu o hasło „nie będzie tak źle”. Jednak są one używane od ponad 30 lat, co pozwala nam retrospektywnie ocenić ich dokładność. Wynik: dzisiejszy globalny wzrost temperatury mieści się dokładnie w zakresie wahań przewidywanym przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w swoim pierwszym badaniu przeprowadzonym w 1990 r. Opis przypadku jest oczekiwany.

Wzrost temperatury przewidywany w raporcie IPCC z 1990 r.

(Zdjęcie: IPCC)

Modele klimatyczne modelujące konsekwencje globalnego ocieplenia są znacznie bardziej złożone. W artykule wskazano, że w szczególności ewolucja opadów jest skomplikowana: gdzie robi się bardziej sucho? Gdzie robi się bardziej wilgotno? Ile? Jednak przy dzisiejszej mocy obliczeniowej i coraz lepszych pomiarach coraz łatwiej jest przewidzieć, co może się wydarzyć w różnych scenariuszach.

Tutaj także pomaga nam spojrzenie w przeszłość. Nowoczesne modele klimatyczne mogą dokładnie odzwierciedlać rozwój sytuacji zaobserwowany w przeszłości. „Dlatego wnioski na temat możliwego przyszłego rozwoju klimatu, jakie możemy dziś wyciągnąć z wyników obliczeń modelowych, stanowią wiarygodną podstawę do podejmowania decyzji politycznych” – twierdzą autorzy artykułu.

Od 1980 r. każda dekada była cieplejsza niż poprzednia

Trafnie prognozowano także ochłodzenie subarktycznego Oceanu Atlantyckiego, co na pierwszy rzut oka nie jest zgodne z globalnym ociepleniem. Wydaje się, że jest to spowodowane słabością systemu Gulfstream. Jednak nadal niejasne jest lekkie ochłodzenie Oceanu Południowego.

W przeciwnym razie powierzchnia Ziemi staje się stale cieplejsza; Średnia temperatura na świecie wzrosła już o ponad 1,1 stopnia w porównaniu z czasami przedindustrialnymi. Od lat 80. każda dekada była cieplejsza niż poprzednia i cieplejsza niż jakakolwiek poprzednia dekada od 1850 r.

READ  Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD): Terapia komórkami macierzystymi może pomóc pacjentom

Wszystkie 10 najgorętszych lat w historii przypadło na okres od 2005 r. Rok 2022 dobiegł końca Dane amerykańskiej agencji NOAA Na całym świecie jest to 46 rok z rzędu, w którym średnia temperatura powierzchni przekracza średnią z XX wieku.

Lód topnieje, a poziom mórz podnosi się

Zmiany klimatyczne można również wyraźnie zaobserwować w lodzie Arktyki. Odkąd w 1979 r. rozpoczęto pomiary satelitarne, jego powierzchnia zmniejsza się w tempie kilkunastu procent co dekadę. Również na Grenlandii spadek masy lodu jest dramatyczny i następuje w stale rosnącym tempie, kurcząc się o ponad 278 miliardów ton rocznie.

Od 2006 r. woda odprowadzana do Arktyki podnosi średni światowy poziom morza o siedem milimetrów co dekadę. Topnienie pokrywy lodowej Antarktyki powoduje wzrost o cztery milimetry na dekadę. W latach 1880–2020 średni światowy poziom mórz podniósł się o około 20 cm. Lodowce górskie również szybko topnieją; Od 1980 roku zniknęła średnia warstwa lodu o grubości ponad 20 metrów.

Nie można już zaprzeczać, że zmiany klimatyczne powodują coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie i zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Należą do nich fale upałów i susze, a także ulewne deszcze i powodzie, a także wzrasta intensywność cyklonów tropikalnych. Oprócz bezpośrednich szkód ekstremalne warunki pogodowe mają inne poważne konsekwencje, w tym zagrożenie dla dostaw żywności w niektórych regionach świata.

W Niemczech jest już o 2,1 stopnia cieplej

W artykule jasno podsumowano także konsekwencje zmian klimatycznych dla Niemiec, gdzie temperatury wzrosły bardziej niż średnia światowa. Według danych Niemieckiej Służby Meteorologicznej ostatnie dziesięć lat było o około 2,1 stopnia cieplejsze niż pierwsze trzy dekady (1881–1910).

Tempo globalnego ocieplenia znacznie wzrosło w ostatnich latach; Od lat 60. XX w. każda dekada w tym kraju jest zauważalnie cieplejsza niż poprzednia. Dziewięć z 10 najcieplejszych lat w Niemczech od 1881 r. miało miejsce po 2000 r. Już osiem lat było o ponad 2 stopnie cieplejsze niż średnia długoterminowa, a nawet pięć lat było o 2,5 stopnia lub więcej cieplejszych.

Od lat pięćdziesiątych XX wieku w Niemczech liczba upalnych dni z temperaturą powyżej 30 stopni wzrosła ze średnio 3,5 do prawie dziewięciu dni w roku. W niektórych latach może to być znacznie więcej. W tym samym okresie liczba dni śnieżnych, którym towarzyszyła wieczna zmarzlina, zmniejszyła się z 28 do 19 dni. Jeśli emisje gazów cieplarnianych pozostaną niekontrolowane, oczekuje się dalszego wzrostu liczby gorących dni w północnych Niemczech i dziesięciu do 15 w południowych Niemczech w latach 2021–2050.

READ  Napój powoduje tysiące kwiatów

Częste ulewne deszcze i okresy suszy

Seria danych jest wciąż zbyt krótka, aby można było to wiarygodnie przewidzieć, ale prawdopodobne jest, że w Niemczech wystąpią częstsze opady deszczu, a jednocześnie częstsze susze. Warto zauważyć, że „lata suszy w latach 2018–2020 nie miały precedensu od 250 lat” – czytamy w artykule. „Od 1766 roku w Europie Środkowej nie było trzyletniej suszy o takiej skali”. W 2022 roku tendencja ta będzie kontynuowana w wielu regionach.

Według danych Centrum Badań nad Środowiskiem im. Helmholtza w Lipsku, duża część Niemiec doświadczyła suszy w sezonie wegetacyjnym już szósty z rzędu. Wpływa to nie tylko na rolnictwo, zwierzęta i rośliny, ale także na transport krajowy, a tym samym na przemysłowe łańcuchy dostaw. Niski poziom wody oznacza również, że elektrownie musiały zmniejszyć swoją moc ze względu na brak wody chłodzącej.

Każda dziesiąta stopnia ma znaczenie

Autorzy uważają, że cel Porozumienia Klimatycznego z Paryża, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do nie więcej niż 1,5 stopnia, jeśli to możliwe, ale z pewnością znacznie poniżej 2 stopni, jest trudny do osiągnięcia. Napisali, że zgodnie z obecnymi wytycznymi politycznymi do końca stulecia nadal nastąpi wzrost o około 3 stopnie. Jeśli wszystkie poprzednie obietnice zostaną dotrzymane, możliwe będą co najwyżej dwa stopnie.

Zaznaczają jednak na końcu artykułu, że możliwe są znaczne redukcje emisji i że liczy się każda dziesiąta stopnia Celsjusza. Na przykład fala sztormowa, która statystycznie zdarza się co pięćset lat na wybrzeżu Morza Północnego w pobliżu Cuxhaven, występowałaby raz na sto lat przy temperaturze 1,5 stopnia i co 33 lata przy wzroście temperatury o dwa stopnie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Mgławica Koński Łeb z bliska – nowe zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba

Published

on

Mgławica Koński Łeb z bliska – nowe zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba

Mgławica Koński Łeb jest jednym z najbardziej uderzających obiektów na niebie. Najnowsze zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba pokazują nigdy wcześniej nie widziane szczegóły mgławicy.Zdjęcie: ESA/Web

the Mgławica Koński Łeb W konstelacji Oriona jest to jeden z najbardziej rzucających się w oczy obiektów na niebie – jeśli masz teleskop, ponieważ ze względu na małą jasność mgławicy oddalonej o około 1300 lat świetlnych nie widać gołym okiem. Formacja odkryta w 1887 roku i faktycznie przypominająca głowę konia, jest częścią Gigantyczna chmura gazu i pyłu Orion BJak się nazywa Ciemna chmura Są to duże obłoki materii międzygwiazdowej, które pochłaniają światło obiektów znajdujących się za nimi.

Sylwetka mgławicy, którą astronomowie nazywają także Barnard 33 (B 33), wyraźnie wyróżnia się na tle czerwonawej poświaty. Mgławica emisyjna IC 434 From, która leży na tej samej linii wzroku co równik niebieski i jest również częścią Oriona B. Mgławica Koński Łeb stała się ikoną astronomiczną dzięki okazjonalnym robieniu jej pięknych zdjęć. W szczególności obrazy z Teleskopu Hubble’a i Kosmicznego Teleskopu Euklidesa wyznaczyły standardy.

Zdjęcie mgławicy emisyjnej IC 434 z Mgławicą Koński Łeb pośrodku zdjęcia.  https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5586938

Czerwonawa mgławica emisyjna IC 434 z Mgławicą Koński Łeb wyróżnia się ciemno w dolnej części zdjęcia.zdjęcie: Wikimedia/hooholics

Niespotykana ostrość

Ale te nagrania też tego nie potrafią Najnowsze zdjęcia w podczerwieni z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba Zdjęcia pokazują złożoną strukturę mgławicy w nowym świetle i z nieosiągalną wcześniej rozdzielczością przestrzenną. Nowe zdjęcia Webba skupiają się głównie na jasnej krawędzi górnej części charakterystycznej struktury pyłowo-gazowej mgławicy.

To zdjęcie przedstawia trzy widoki jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów na naszym niebie, Mgławicy Koński Łeb.  Obiekt ten znajduje się w części nieba w gwiazdozbiorze Oriona (Łowcy) na zachodzie...

Zdjęcie po lewej, opublikowane w listopadzie 2023 roku, przedstawia Mgławicę Koński Łeb w jej otoczeniu. Zostało uchwycone przez teleskop Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej w zakresie widzialnym i podczerwonym w ciągu około godziny. Euclid może fotografować obszary nieba bardzo szybko i szczegółowo. Środkowe zdjęcie, opublikowane w 2013 roku, skupia się na samej mgławicy – ​​zdjęciu w podczerwieni z Teleskopu Hubble’a, które ukazuje maleńkie struktury zwykle przesłonięte przez pył. Zdjęcie po prawej zostało wykonane przez Kamera w bliskiej podczerwieni (NIRCam) Z Teleskopu Webba przybliża obszar na szczycie mgławicy i ujawnia niewidoczne wcześniej szczegóły jej struktury. zdjęcie: ESA/sieć
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba należący do NASA, ESA i CSA wykonał najostrzejsze jak dotąd zdjęcia w podczerwieni jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów na naszym niebie, Mgławicy Koński Łeb.  Te notatki pojawiają się na boku...

Zdjęcie zrobione przez Webb-NIRCam w większej rozdzielczości. Zakrzywiona ściana gęstego gazu, dymu i pyłu u dołu zdjęcia reprezentuje małą część szczytu Mgławicy Koński Łeb. Powyżej widać wiele odległych gwiazd i galaktyk. Sześć dużych promieni i dwa mniejsze promienie emanujące z jasnej gwiazdy w górnej części zdjęcia to: Piki dyfrakcyjne na obrazach z teleskopu Webba. zdjęcie: ESA/sieć
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba należący do NASA, ESA i CSA wykonał najostrzejsze jak dotąd zdjęcia w podczerwieni jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów na naszym niebie, Mgławicy Koński Łeb.  Te notatki pojawiają się na boku...

Szczegóły szczytu Mgławicy Koński Łeb pobrane z: Instrument średniej podczerwieni (MIRI) Z teleskopu Webba. Chmury można zobaczyć tutaj z bliska i pokazują one grube białe linie i ciemne puste przestrzenie, a także zorganizowane wzory nieostrego pyłu i gazu. Krawędź chmury kończy się kolczastymi strukturami. zdjęcie: ESA/sieć
Zdjęcie po

Zdjęcie sprzed
Porównuje się obrazy z instrumentu NIRCam Webba (po lewej) i instrumentu MIRI (po prawej).źródło: ESA/sieć

Kolory zdjęć satelitarnych

Większość teleskopów, którym zawdzięczamy nasze wspaniałe zdjęcia, współpracuje z czujnikami wytwarzającymi jedynie odcienie szarości, nawet w obszarach fal elektromagnetycznych, które są dla nas niewidoczne – takich jak promieniowanie radiowe, podczerwone, ultrafioletowe czy rentgenowskie. Chociaż obraz w naturalnych kolorach można utworzyć z obrazów w skali szarości w obszarze widzialnym przy użyciu filtrów kolorów, nie jest to możliwe w obszarach niewidocznych. Możliwe jest jednak utworzenie analogowego obrazu w fałszywych kolorach. Do każdego poziomu szarości, czyli gęstości obrazu cyfrowego, przypisany jest kolor. Za pomocą takich kolorów można lepiej wyświetlić dodatkowe informacje o zarejestrowanym obiekcie – takie jak temperatura czy skład gazu – ponieważ ludzkie oko gorzej rozróżnia odcienie szarości.
>>> Dowiedz się więcej tutaj.

Kolejne pięć milionów lat

Mgławica Koński Łeb, o średnicy około pięciu lat świetlnych, uformowała się z chmury materii międzygwiazdowej, która uległa zapadnięciu. Chmury gazu otaczające głowę konia już zniknęły; Jednak pióropusz tej potężnej mgławicy jest wykonany z gęstszego materiału i nie rozprzestrzenia się tak łatwo w przestrzeń kosmiczną. Astronomowie szacują, że Mgławica Koński Łeb będzie istnieć przez kolejne pięć milionów lat, zanim ulegnie rozproszeniu.

READ  Czy gaba jest szkodliwa dla zdrowia? Wszystkie informacje na temat dawkowania i efektu

Mgławica Koński Łeb nie świeci sama, ponieważ jak wspomnieliśmy, jest ciemną chmurą. mgła Jesteśmy Nie jest łatwo to zauważyć wizualniePonieważ ich jasność powierzchniowa jest zazwyczaj zbyt mała dla naszych oczu. Jednak stosując metody fotograficzne, nawet słabe mgławice można uwidocznić, ponieważ światłoczułe czujniki mogą być naświetlane przez bardzo długi czas.

1/15

Świetne zdjęcia Mgławicy Koński Łeb

Mgławica Koński Łeb jest częścią ciemnego obłoku w gwiazdozbiorze Oriona i składa się z gęstej materii międzygwiazdowej.

źródło: Shutterstock

Opublikuj to na FacebookuUdostępnij na X

Region kontrolowany fotonami (PDR)

Podobnie jak kokon, Mgławica Koński Łeb otacza masywne młode gwiazdy. Kiedy jego światło ultrafioletowe pada na powierzchnię międzygwiazdowego obłoku molekularnego, takiego jak Mgławica Koń, Fotony UV lokalnie podgrzewają gaz Zmieniając w ten sposób jego właściwości. Tworzy się obszar ciepłych, przeważnie obojętnych gazów i pyłów, zwany obszarem zdominowanym przez fotony (PDR).

Ten PDR znajduje się pomiędzy w pełni zjonizowanym gazem otaczającym masywne gwiazdy a obłokami, w których się one narodziły. Jest to obszar, w którym gaz międzygwiazdowy jest wystarczająco gęsty, aby pozostać neutralnym, ale nie na tyle gęsty, aby blokować wnikanie promieniowania ultrafioletowego.

Światło z tych PDR zapewnia astronomom unikalny obraz procesów fizycznych i chemicznych, które napędzają ewolucję materii międzygwiazdowej w wielu miejscach Wszechświata, w tym w naszej galaktyce. Dlatego Mgławica Koński Łeb jest nie tylko pięknym obiektem w przestrzeni kosmicznej, ale jest również uważana za jedno z najodpowiedniejszych miejsc do badania interakcji pomiędzy promieniowaniem a materią międzygwiazdową. (zakręt)

Mgławica Koński Łeb widziana przez Teleskop Webba:

„Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zapewnia wspaniałe zdjęcia Mgławicy Koński Łeb.”wideo: YouTube/wideo z kosmosu

Więcej o Teleskopie Jamesa Webba:

Najpiękniejsze zdjęcia satelitarne 2023 roku

1/19

Najpiękniejsze zdjęcia satelitarne 2023 roku

Młode gwiazdy tańca w parach
Widzimy tutaj blisko spokrewnioną parę aktywnie tworzących się gwiazd, uchwyconą w wysokiej rozdzielczości w bliskiej podczerwieni przez kamerę NIRCam na Teleskopie Jamesa Webba. To są protogwiazdy Obiekt Herbig Harrow 46/47 (HH 46/47).

Źródło: NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, Kanadyjska Agencja Kosmiczna

Opublikuj to na FacebookuUdostępnij na X

Giant Gyro: Pierwszy test największego teleskopu na świecie

Wideo: Watsonie

Możesz być zainteresowanym także tym:

Continue Reading

science

Zmniejszanie cichych stanów zapalnych w organizmie poprzez jedzenie

Published

on

Zmniejszanie cichych stanów zapalnych w organizmie poprzez jedzenie
  1. 24vita
  2. Żyj zdrowo

Naciska

Procesy zapalne odgrywają rolę w stanach zapalnych i chorobach przewlekłych. Można to kontrolować odpowiednią dietą.

Mówi, że procesy zapalne odgrywają rolę w niewiarygodnej liczbie chorób Norddeutsche Rundfunk (NDR) Diabetolog i dietetyk dr hab. Maciej Riedel. Biorą udział nie tylko w stanach zapalnych, ale także w chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca, reumatyzm, osteoporoza czy choroby naczyniowe. Twój styl życia i dieta są ważnymi czynnikami wpływającymi. Jak wynika z artykułu naukowego w czasopiśmie specjalistycznym Żywienie i medycyna Na przykład nadmierne obciążenie organizmu zbyt dużą ilością węglowodanów z czasem stymuluje procesy zapalne. Ale jednocześnie istnieją pokarmy, które mają działanie przeciwzapalne.

Ciche zapalenie: niektóre pokarmy faktycznie je wywołują

Zbyt dużo węglowodanów i duże spożycie mięsa może prowadzić do cichego stanu zapalnego w organizmie. © ImageBroker/Isay Hernandez/Imago

Ryzyko ich rozwoju jest zwiększone u osób predysponowanych do chorób zapalnych. Może być jednak głośno NDR Niektóre pokarmy faktycznie podsycają stany zapalne. Oprócz zbyt dużej ilości węglowodanów, zalicza się do nich nadmierne spożycie mięsa (szczególnie wieprzowina zawiera wiele prozapalnych kwasów tłuszczowych), a także gotowych produktów zawierających zbyt dużo cukru i wypieków. Zatem współczesna dieta może być szkodliwa dla zdrowia.

Ponadto zapalenie o niewielkim nasileniu jest obecnie powszechnym problemem, zaczyna się stopniowo i jest trudne do wykrycia w badaniach laboratoryjnych. Zwykle prowadzi to do zaburzeń metabolicznych i chorób układu krążenia. Osoby z nadwagą często cierpią na ciche stany zapalne, ponieważ tłuszcz na brzuchu w organizmie wytwarza hormony zapalne. Aby zatrzymać procesy zapalne w organizmie, pomocne jest na przykład utrata masy ciała i przerywany post.

Pokarmy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie

W naszej obecnej diecie brakuje – znacznie więcej niż dotychczas – substancji przeciwzapalnych. Są to przede wszystkim materiały roślinne. Te tak zwane przeciwutleniacze roślinne chronią organizm człowieka przed procesami zwyrodnieniowymi. Aby ograniczyć procesy zapalne, np. w reumatyzmie czy osteoporozie, stosując odpowiednią dietę, należy zwrócić uwagę na spożywanie odpowiedniej ilości warzyw, oprócz białek, zdrowych węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Radzimy spożywać codziennie trzy garści warzyw – surowych, gotowanych lub w formie sałatki. Ponadto należy codziennie spożywać dwie garści owoców o niskiej zawartości cukru, aby zapewnić sobie cenne witaminy i mikroelementy.

READ  Dzięki tym wskazówkom możesz się zabezpieczyć

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Ma 10 lat i jest najmłodszym studentem Uniwersytetu w Münster

Published

on

Ma 10 lat i jest najmłodszym studentem Uniwersytetu w Münster
  1. Strona główna
  2. panorama

Naciska

Friedrich Wendt to prawdziwy geniusz matematyczny. Choć obecnie w wieku 10 lat kończy szkołę średnią, studiuje już matematykę na Uniwersytecie w Münster.

Münster – W wieku 10 lat potrafi rozwiązywać złożone problemy matematyczne: Friedrich Wendt jest najmłodszym studentem w historii Uniwersytetu w Münster. Obecnie rozpoczyna drugi semestr. W zeszłym semestrze zimowym Friedrich rozpoczął wolontariackie studia matematyczne.

Niezwykle utalentowany talent matematyczny: już w wieku dziesięciu lat student na Uniwersytecie w Münster

Uczęszcza na wykłady i ćwiczenia z co najmniej dwukrotnie starszymi od siebie kolegami. „Raz czy dwa inni uczniowie zapytali mnie, ile mam lat. Poza tym traktowali mnie normalnie” – powiedział Friedrich Der. Gazeta uniwersytecka.

Dziesięcioletni Friedrich Wendt jest najmłodszym studentem w historii Uniwersytetu w Münster. (Awatar) © BlissHunterImages/imago

Od 2020 roku dziesięciolatek nadal mieszka w amerykańskim stanie Wirginia. Dziś uczęszcza do szkoły średniej Schloss Boldern w Dolmen i zdaje maturę z matematyki i języka angielskiego. Z pozostałych przedmiotów jest jeszcze w siódmej klasie. „Ukończy szkołę średnią w wieku 13 lub 14 lat” – powiedział ojciec Wilfried Wendt.

Dziesięciolatek jest najmłodszym studentem Uniwersytetu w Münster: IQ „prawdopodobnie między 160 a 200”

Rodzice Friedricha wcześnie zauważyli, że ich syn jest bardzo utalentowany. „Zaczął czytać i pisać w wieku półtora roku” – mówi Wilfried Wendt. Jego IQ wynosi „prawdopodobnie od 160 do 200”. IQ wynoszące 130 lub więcej jest uważane za osobę wysoce utalentowaną. Niezbędne jest odpowiednie wsparcie osób zdolnych. Profesor matematyki Matthias Loy ze Stochastic Mathematical Institute wkrótce zauważył podczas uniwersyteckiego wydarzenia dla dzieci, że Friedrich miał szczególny talent. Jego brat Richard jest również bardzo utalentowany.

Wygląda na to, że Friedrich ma cały tydzień. Według doniesień dziesięciolatek kilka razy w tygodniu jeździ do Münster, aby się uczyć, a także na zajęcia Codzienne wiadomości. Spotyka się także w każdą środę z profesorem Lowe’em, aby omówić zagadnienia matematyczne. „Friedrich imponuje mi tydzień po tygodniu. „Mogę z nim rozmawiać o matematyce tak samo, jak z innymi uczniami” – stwierdził matematyk. Niektóre łamigłówki powinny rozwiązywać tylko osoby bardzo utalentowane.

READ  Sygnały z obcej planety

Tymczasem swoimi umiejętnościami matematycznymi inspiruje prawie 900 obserwujących na Instagramie. „Nauka może być bardzo wzbogacająca i przyjemna” – czytamy w jednym z postów na Instagramie. Ma nie tylko niesamowity talent do liczenia, ale ma także fotograficzną pamięć, która pozwala mu zapamiętać najróżniejsze rzeczy w bardzo krótkim czasie.

Jednocześnie w klasie nadal istnieje wiele uprzedzeń. Nauczyciele nie doceniają dziewcząt z matematyki i chłopców z języków.

Continue Reading

Trending