Katastrofa Terra kosztowała 50 miliardów dolarów
• Monety LUNA są teraz praktycznie bezwartościowe
• Małe przepływy inwestycyjne mają duży wpływ na cenę LUNA
Moneta LUNA kosztowała w połowie kwietnia aż 119 dolarów, a kapitalizacja rynkowa czasami przekraczała granicę 40 miliardów. Ale monety są teraz mile od tego. 21 maja kapitalizacja rynkowa wyniosła zaledwie 680 milionów dolarów. W końcu kurs LUNA zdołał zintegrować się na bardzo skromnym poziomie w ciągu ostatnich kilku dni. LUNA kosztuje teraz 0,001599 USD, co daje wartość rynkową na poziomie 1 049 872 002 USD. (Stan na 24 maja 2022 r.). Niektórzy z pozostałych inwestorów LUNA mają nadzieję na ogromny zwrot – prawda?
Reklama
Skorzystaj również z niższych cen: handluj kryptowalutami bezpośrednio z dźwignią teraz.
działać teraz
Plus500: Uwaga! Poradnik5 dla tej reklamy.
awaria podwójnej tera
Koszmar inwestorów Terra, który do dziś się nie skończył, rozpoczął się 9 maja. W ciągu kilku godzin „stablecoin” Terra UST rozbił się, choć w rzeczywistości jest nastawiony na parytet z dolarem amerykańskim. Terra UST jest teraz wyceniana na zaledwie 0,06866 USD. Dokładniej, jest to podwójny podział.
W szczególności waluta powiązana z UST LUNA ma na celu utrzymanie parytetu między naziemnymi obligacjami skarbowymi a dolarem amerykańskim. Działa to przy użyciu złożonego algorytmu, w którym podaż i popyt LUNA zapewnia parytet między zbiornikami podłogowymi w stosunku do dolara. Czołg naziemny to zawsze równowartość 1 USD w LUNA. Właściciele zawsze mogą „spalić” 1 dolara ze swoich zbiorników naziemnych i wydobyć LUNA o wartości 1 dolara w ramach transakcji arbitrażowej po stałym kursie wymiany. Na przykład podaż tokenów UST może się zawęzić, powodując wzrost cen i utrzymanie parytetu z dolarem amerykańskim. W przeciwieństwie do stablecoinów, które zostały stworzone Tether i USD Coin, „algorytmiczne stablecoiny” nie mają zatem fizycznych rezerw finansowych, które mogłyby chronić przed możliwym upadkiem. Kiedy naziemne skarby nie mogły już dłużej utrzymywać parytetu z dolarem amerykańskim, duża liczba tokenów LUNA musiała zostać „przedrukowana”. Doprowadziło to do hiperinflacji, aw konsekwencji do deprecjacji monet LUNA. Rozpoczął się tygodniowy cykl negatywny, z którego Tera nie mogła się jeszcze wydostać.
Monety Luna: przed całkowitą porażką lub ogromnym zwrotem?
Ale jak wiadomo, ci, o których mówi się, że zginęli, żyją dłużej – i może to dotyczyć również monety LUNA. Jednak eksperci od kryptowalut często podejrzewają, że jeśli w ogóle, to tylko stablecoin UST może zostać uratowany, podczas gdy LUNA jest skazana na śmierć. Do tej pory rozwój cen nie pozwolił na inny wniosek. Od kilku dni spadał, aż cena wzrosła ponad dwukrotnie w mniej niż dwadzieścia godzin w weekend 21 i 22 maja. W sumie w LUNA zainwestowano tylko 690 milionów dolarów, niecały dzień później było to nadal 1,4 miliarda dolarów. Kim są inwestorzy stojący za 700 milionami dolarów napływu kapitału? Kto by zaufał cyberlogo, które w rzeczywistości jest porażką, dałoby centa?
Kim są spekulanci stojący za skokiem cen?
Według informacji „BTC-ECHO” mali inwestorzy z Korei Południowej spekulują na temat odwrócenia trendu na monecie LUNA. Zaletą jest to, że nawet stosunkowo niewielkie kwoty – jak zaledwie 700 milionów dolarów od soboty do niedzieli – wystarczą, aby dokonać ogromnych skoków cen. Ten wolumen inwestycji będzie miał znacznie mniejszy wpływ na główne kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ether czy Ripple (XRP).
Dlatego też skoku cen LUNA nie należy przeceniać – nie wydaje się, aby istniały żadne oznaki masowych reinwestycji w monety, zwłaszcza że cena w tym tygodniu nie była w stanie kontynuować trendu wzrostowego z weekendu. Z drugiej strony, niewielka kapitalizacja rynkowa daje również szansę małym inwestorom, którzy mogą osiągać duże zyski przy niewielkich kwotach dolarów.
Jednak wielu ekspertów zaleca ostrożność, większość ekspertów od kryptowalut, takich jak współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, zakłada, że ekosystem Terra wkrótce wygaśnie, a LUNA prawdopodobnie stanie się całkowicie bezwartościowa. Wtedy sny o tymczasowym powrocie eksplodują jak bańki mydlane.
Założycielowi Terra Do Kwon grozi przepadek nieruchomości
Niedawno rzekomy głośny pozew przeciwko założycielowi Terra Do Kwon wyjaśnił toksyczną sytuację, w której znalazła się Terraform Labs, firma stojąca za monetami LUNA. Inwestorzy z Korei Południowej, którzy stanowią szczególnie wysoki odsetek (byłych) inwestorów Terra, chcą podjęcia kroków prawnych przeciwko prezesowi Terraform Labs Do Kwon. Jak donosi „BTC-ECHO”, zamierzają skonfiskować jego udziały, ponieważ założyciel Terra oszukał inwestorów Terra. Kwon planował już likwidację w 2021 roku, aby wycofać swój udział z „House of Cards” Terra. Kwon może również zostać ukarany grzywną w wysokości 100 miliardów wonów południowokoreańskich (około 78 milionów dolarów) za uchylanie się od płacenia podatków.
Najbliższe miesiące pokażą, czy ostre zarzuty są prawdziwe. Prawda jest jednak taka, że do osiągnięcia pomyślnego obrotu monetami LUNA, co jest niezbędne do przywrócenia zaufania inwestorów, potrzeba jeszcze dużo pracy edukacyjnej.
redakcja finanzen.net
Źródła obrazu: Wit Olszewski / Shutterstock.com