Connect with us

Economy

Michael Kretschmer: Drezno, który rozumie Rosję

Published

on

Moskwa. Czy Michael Kretschmer zdradza nasze podstawowe wartości? Nie, to nie to. Ale polityk CDU z Saksonii jest czasami surowo krytykowany, jak gdyby był. W środku pandemii Korony udał się do Moskwy, otworzył wystawę, negocjował dostawę 30 milionów dawek szczepionki Sputnik do Niemiec, a następnie skontaktował się z autorytarnym prezydentem Władimirem Putinem. To dużo – dla niektórych.

Emocje jak w 2019 roku

Emocje związane z 3,5-dniową wycieczką Kretschmere do Moskwy, która zakończyła się w sobotę wieczorem, były równie wielkie, jak w grudniu 2019 roku, kiedy premier Saksonii udał się do Petersburga na szczyt gospodarczy i spotkał się tam z rosyjskim prezydentem. Jednym z tematów było zniesienie unijnych sankcji, jak wyjaśnił następnie Kretschmer, podkreślając szczególne stosunki NRD z Rosją, a tym samym wpływając na dużą część nastrojów wśród ludności saksońskiej.

Spotkanie wywołało oburzenie i skrytykowało kilku polityków federalnych, takich jak ówczesna przywódczyni CDU Annegret Kramp Karenbauer czy były europejski polityk CDU Elmar Brock. Nawet Wolfgang Ischinger, przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, poprosił Kretschmera o „zwolnienie” swojego doradcy ds. Polityki zagranicznej.

Krytyka ministra spraw zagranicznych

Tym razem minister spraw zagranicznych Heiko Maas (Partia Socjaldemokratyczna) zaprosił Kretschmera do wydania tego rozkazu, co być może było też trochę zdenerwowane, że prowincjonalny książę ingerował w sferę Departamentu Stanu. Maas wyraził nadzieję, że Kretschmer w rozmowach z rosyjskimi przywódcami odniesie się do rozmieszczenia wojsk na granicy z Ukrainą i więzienia rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego i że „nie pozwoli się wykorzystać”.

Kretschmer nie mógł uniknąć poruszenia tych kwestii, ponieważ jeszcze przed Maasem inni krytycy sformułowali to, czego się spodziewali: „Wyjazd do Rosji w dzisiejszych czasach powinien być wykorzystany do konstruktywnego wskazania kłopotliwych miejsc” – powiedział rzecznik Zielonych Norman Folger, zwany konkretnie Prawami Człowieka. i pokój. W ciągu trzech i pół dnia Kretschmer wielokrotnie prosił dziennikarzy niemieckich mediów, którzy przyjechali do Moskwy i tam przebywali, aby „pokazali swoje barwy”.

READ  Polityka zagraniczna: Polska powinna być najważniejszym partnerem Niemiec

Telefon z Putinem na Facebooku

On też. Spotkał się nie tylko z liderami biznesu, bankierami i ministrami, ale także z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych. W rozmowie telefonicznej z Putinem zapewnił go nie tylko, że nadal jest zwolennikiem zniesienia sankcji, które wyrządziły również ogromne szkody saksońskiej gospodarce, ale także, że w tym celu należy rozwiązać ukraiński spór. Rozmawiano także o stanie zdrowia Nawalnego.

Ale to nie wystarczyło. Na zaplanowanej konferencji prasowej w luksusowym hotelu Four Seasons reporterzy chcieli się dowiedzieć, czy Putin użył nazwiska Nawalnego w rozmowie, czego nigdy nie zrobił. Kretschmer zamyślił się przez chwilę, po czym powiedział, że wszystko działo się bardzo szybko i doszedł do wniosku, że nie pamięta dokładnie.

Krytyka dziennikarzy

Reporterzy chcieli wiedzieć, kto negocjował w imieniu szczepionki i ogłosił szczepionkę. Ogłosić, że Niemcy otrzymały od Rosji trzykrotną dawkę dziesięciu milionów dawek, to faktycznie było zadaniem ministra zdrowia Jensa Spahna.

Cóż, szef rządu Saksonii spotyka się w Moskwie z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszko, potem staje przed prasą i po prostu mówi: „Zacznie się prawdopodobnie w czerwcu ze Sputnikiem V” To trochę nieortodoksyjne .

Wideo

Kolejna szczepionka: Niemcy chcą kupić 30 milionów dawek Sputnika V.

Według premiera Saksonii Michaela Kretschmera (CDU) Niemcy chcą kupić 30 mln dawek rosyjskiego Sputnika V. © dpa

Czy Kretschmer może to zrobić? Jeśli chodzi o jego rozmowę telefoniczną z Putinem, o której też pisze Kreml, była ona okryta złośliwością na Facebooku. Ktoś pyta, czy kiedykolwiek pojechał do Moskwy, aby wykonać połączenie lokalne. Inny napisał, że wygląda jak uczeń, który wykonuje rozkazy od matki.

Zdjęcie, które jego pracownicy zabrali do mediów społecznościowych, zostało zrobione w rosyjskim pensjonacie rządowym i przedstawia go siedzącego na zabytkowej sofie ze słuchawką telefoniczną w dłoni, przypominające czasy Breżniewa. Ale jest też pochwała: „Mogę tylko z radością powitać wyjazd posła do Rosji. To uścisk dłoni i ktoś musi zrobić pierwszy krok” – napisał jeden z użytkowników.

READ  Pozew w Kalifornii odrzucony - pierwsze zwycięstwo Bayera w sporze o glifosat - Gospodarka

Nie może być nowego rozdziału w stosunkach niemiecko-rosyjskich z podróżą Kretschmera. Chodziło raczej o to, aby wątek rozmowy nie został całkowicie przerwany, jak wielokrotnie to nazywa polityk CDU.

A potem pozwala Four Seasons wypowiedzieć się, jak to widzi: „Jestem za zniesieniem sankcji. To właśnie odróżnia mnie od MAS. Popieram gazociąg Nord Stream 2 i uważam, że projekt jest ważny i słuszny. martwimy się, że nasze stosunki z Rosją będą nadal się pogarszać, a to On nie może być nam obojętny. Dotyczy to kraju o globalnym znaczeniu politycznym, potęgi jądrowej. „

Czy Kretschmer rozumie Putina? Z warunkami. Urodzony i wychowany w 1975 roku w Görlitz w Saksonii, na granicy z Polską, jako nastolatek wstąpił do Młodych Chrześcijańskich Demokratów jesienią 1989 roku podczas Pokojowej Rewolucji i wkrótce pracował dla Związku Młodych. W tym czasie Putin nadal stacjonował w Dreźnie w imieniu przerażającego wywiadu KGB i żadna ze ścieżek życia nie miała wielu podobieństw, z wyjątkiem ich dorastania w tym samym systemie.

Komponent emocjonalny

Ale wagi tego komponentu nie należy lekceważyć, a jeśli Kretschmer zostanie kontuzjowany w odpowiednim miejscu, zacznie działać, potem opuści poziom racjonalny, wyląduje po stronie emocjonalnej i wypowie takie zdania: „Bardzo mnie to poruszyło wtedy, gdy pierwszy raz stanąłem na Placu Czerwonym, co znałem tylko z podręcznika po rosyjsku. Chociaż Armia Czerwona była siłą okupacyjną w NRD, istniało coś, co się nazywało swojskością. Nasza misja jako Niemców Wschodnich, jako Sasi powinni być pomostem do Europy Wschodniej. ”.

Czy Kretschmer to rozumienie Rosji? W każdym razie. Muskularnie umięśniony Michail Schwydkoi stoi na stole w hotelu Metropol w Moskwie z kieliszkiem w dłoni. Specjalny Przedstawiciel Prezydenta Rosji opowiada o spotkaniu z ówczesnym niemieckim ministrem kultury Michaelem Naumannem. Podczas rozmowy okazało się, że obaj Abin walczyli pod Stalingradem w 1943 roku.

„Piliśmy dużo wódki i przysięgaliśmy sobie, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nasze dzieci i wnuki nie musiały przeżywać tego, przez co przeszli nasi rodzice” – mówi Shwedke, unosząc filiżankę i mówiąc: „Do Niemiec- Przyjaźń rosyjska ”- Michael Kretschmer wstaje, wyraźnie poruszając się i jedząc toast ze Szwedkojem. To są chwile, w których łapie. Oto Aussie. Jak wszyscy Ossis, który z góry zadekretował przyjaźń niemiecko-sowiecką z serca i który jakimś cudem coś utknął.

READ  Inwestycje środowiskowe i aktywa kryptograficzne: Deutsche Börse chce wkroczyć na nowe tereny

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest poczucie winy. Po tym, jak Kretschmer pierwszego dnia swojej podróży do Moskwy złożył wieniec na grobie nieznanego żołnierza na murze Kremla, powiedział: „Musimy wziąć na siebie naszą odpowiedzialność. W czerwcu minie 80 lat od inwazji nazistowskich Niemiec na Związek Radziecki. . ”

Nowe zaproszenie dla Putina

„Marzenia o wolności” to tytuł wystawy Kretschmer otwartej w światowej sławy Galerii Trietiakowskiej w Moskwie. Chodzi o romantyczne obrazy z Niemiec i Rosji, zebrane tutaj na światowe targi. W Moskwie potrwa do lata, od października można go oglądać w Muzeum Albertinum w Dreźnie. Kretschmer zaprosił Putina na otwarcie. Wie, że to znowu spowoduje kłopoty, ale wie też, że dotyka emocjonalnego punktu u jednego z najsilniejszych ludzi na świecie.

Dla szefa Kremla Drezno ma wiele wspólnego: jako młody oficer KGB, jako młody człowiek z rodziny, a po jesieni 1989 r. Wycofał się do Związku Radzieckiego w początkowo całkowicie niepewnej przyszłości. Nie wiedział, że dziesięć lat później, jako prezydent Rosji, wystąpi w Tailsie na balu Semper Opera Ball w Dreźnie i otrzyma polecenie wdzięczności. Ówczesny premier Saksonii Stanislav Tillich (CDU) musiał złagodzić oburzenie mediów w całym kraju.

Kiedy Putin przyjedzie do Drezna w październiku, Kretschmer dokona kolejnego medialnego zamachu stanu. „Tak działają Sasi” – to hasło reklamowe państwa. Nie wszystko, co należy do tej parasolowej marki, jest zawsze poprawne politycznie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Raport rynkowy: Nagle poziom 18 000 w DAX staje się kuszący?

Published

on

Raport rynkowy: Nagle poziom 18 000 w DAX staje się kuszący?


Raport rynkowy

Stan na: 23 lutego 2024 r. o 9:37

Może się to zdarzyć bardzo szybko: DAX od tygodni zmaga się z poziomem 17 000, a teraz inwestorzy nagle widzą kolejną rundę. Ale są też sygnały ostrzegawcze, które zachęcają do zachowania ostrożności.

Boom na giełdzie wywołany przez amerykańską firmę produkującą chipy wokół sztucznej inteligencji i technologii również wsparł pod koniec tygodnia niemiecką giełdę. DAX zaczyna od 17 372 punktów – nieco powyżej wczorajszej ceny zamknięcia. Zawsze w zasięgu wzroku: wczorajszy rekord wynoszący 17 429 punktów.

Techniczna cena docelowa na poziomie 17 450 punktów na DAX została już osiągnięta. „Niemiecki indeks giełdowy zbliża się do 18 000 punktów większymi krokami, niż wielu sądziło” – potwierdza Jochen Stanzel, analityk w firmie maklerskiej CMC Markets. Końca dynamicznego trendu wzrostowego nie widać.

„W tej chwili wydaje się, że ten rajd nabiera skrzydeł” – mówi obserwator rynku Thomas Altman z QC Partners. Mimo całej euforii ekspert przestrzegł przed znaczącym wzrostem wycen, zwłaszcza słynnego indeksu technologicznego Nasdaq 100. Wskazał na ryzyko, że wyższe stopy procentowe mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę dłużej niż początkowo sądzono.

Niektórzy obserwatorzy rynku również ostrzegają, że DAX znajduje się obecnie na terytorium „wykupu”. Eksperci giełdowi opisują akcje lub indeksy, których cena charakteryzuje się długotrwałym lub silnym wzrostem, jako „wykupione”. Jednak im wyższa cena, tym mniej inwestorów jest skłonnych kupować na wysokim poziomie. Zatem stan wykupienia na rynku zwykle wskazuje na spadek cen.

Tymczasem na giełdach poszczególnych spółek doszło dziś do zmian: dziś rano trzy spółki DAX, Allianz, BASF i Deutsche Telekom, otworzyły swoje księgi. Nowe impulsy płyną także z indeksu ifo, najważniejszego indeksu wyprzedzającego w Niemczech. Oczekiwana jest lekka poprawa nastrojów, choć na niskim poziomie. W przeciwnym razie niewielu mówców z banków centralnych będzie chciało zabrać głos, w tym prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde.

READ  Pandemia korony: firma Pfizer testuje szczepionkę na małych dzieciach

Euforia sztucznej inteligencji przyniosła wczoraj duże zyski także na Wall Street. Indeks akcji Dow Jones zamknął się o 1,2 procent, do 39 069 punktów. Indeks Nasdaq, w którym dominują spółki technologiczne, wzrósł o trzy procent do 16 041 punktów. Szerszy indeks Standard & Poor's 500 wzrósł o 2,1 procent, do 5087 punktów.

Nvidia nagrodziła się rekordową kwotą na Wall Street: wczorajszy wzrost cen o 16,4 procent zapewnił firmie produkującej chipy największy wzrost wartości giełdowej w ciągu jednego dnia. Kapitalizacja rynkowa Nvidii wzrosła o 277 miliardów dolarów. To zbliża firmę do granicy 2 bilionów dolarów. Pod względem kapitalizacji rynkowej Nvidia dorównuje obecnie jedynie Apple i Microsoftowi.

Pod koniec tygodnia chińskie giełdy miały trudności ze znalezieniem kierunku. Indeksy Shanghai Composite Index i Shanghai-Shenzhen Big Cap Index podlegały gwałtownym wahaniom w tę i z powrotem. Pod koniec notowań nieznacznie wzrosły. Japońskie giełdy pozostały zamknięte ze względu na święto. Zaledwie wczoraj japoński referencyjny indeks Nikkei osiągnął nowy rekord po prawie 35 latach.

Ceny ropy nieznacznie spadły rano. Na początku notowań koszt baryłki ropy Brent (159 litrów) z dostawą w kwietniu wyniósł 83,15 dolarów. To o 0,6 proc. mniej niż dzień wcześniej. Przez cały tydzień ceny ropy naftowej nie ulegały większym zmianom. Od początku roku ruchy cen również są ograniczone. Od tego czasu cena europejskiej ropy naftowej oscyluje wokół poziomu 80 dolarów, podczas gdy cena amerykańskiej ropy jest nieco niższa.

Na początku handlu na rynku Forex euro waha się w bok, a wspólna waluta europejska jest obecnie notowana na poziomie 1,0832 USD. Cena złota w dalszym ciągu spada do około 2022 dolarów za uncję.

Firma chemiczna BASF uruchamia kolejny program oszczędnościowy w związku ze słabym popytem w Europie. Grupa DAX ogłosiła dzisiaj, przedstawiając ostateczne dane roczne za 2023 r., że do 2026 r. w zakładzie w Ludwigshafen zostaną osiągnięte dodatkowe oszczędności w wysokości 1 miliarda euro rocznie. Będzie to obejmować również dalsze zwolnienia, a szczegóły są obecnie opracowywane.

READ  Pozew w Kalifornii odrzucony - pierwsze zwycięstwo Bayera w sporze o glifosat - Gospodarka

Dzięki silnemu wzrostowi liczby klientów Deutsche Telekom osiągnął swoje cele całoroczne. Skorygowany zysk operacyjny wzrósł o cztery procent do 40,5 miliarda euro, a wolne przepływy pieniężne wzrosły o ponad 40 procent do 16,1 miliarda euro. Na tej podstawie firma spodziewa się wzrostu zysków operacyjnych o sześć procent do 42,9 miliarda euro i przepływów pieniężnych o 16 procent do 18,9 miliarda euro za rok 2024.

W zeszłym roku Allianz po raz kolejny osiągnął rekordowe wyniki operacyjne. Wynik operacyjny monachijskiej grupy ubezpieczeń na życie wzrósł o około siedem procent, do 14,7 miliarda euro. Tym razem źródłem zysków były ubezpieczenia na życie i zdrowie, które skorzystały z wyższych stóp procentowych. Dywidendy wzrosną o 2,40 do 13,80 euro na akcję, ponieważ Allianz chce w przyszłości przekazać akcjonariuszom większą część swoich zysków.

Gazety Hensoldta reagują dużym rabatem na roczne dane i prognozy producenta elektroniki obronnej. Biorąc pod uwagę wzrost liczby wojen i konfliktów na świecie, Grupa MDAX planuje w tym roku sprzedaż na poziomie około dwóch miliardów euro. Analitycy średnio liczyli na więcej.

W Lufthansie czterech z sześciu członków zarządu odejdzie, ale prezes Lufthansy Carsten Spohr pozostanie na stanowisku. Lufthansa ogłosiła wczoraj, że Zarząd zostanie zredukowany z sześciu do pięciu stanowisk. Przewodniczący Rady Nadzorczej Karl-Ludwig Klee powiedział, że celem jest sprostanie wyzwaniom stojącym przed branżą „z nowym impetem i zmienionym zespołem, który łączy więcej międzynarodowego doświadczenia i różnorodnych perspektyw”.

Przed zbliżającą się decyzją Komisji Europejskiej o nałożeniu wysokiej kary na Apple przedstawiciel firmy odrzucił twierdzenia, że ​​Apple w jakikolwiek sposób zaszkodziło konkurencji na rynku muzyki cyfrowej. „Financial Times” doniósł niedawno, że Apple’owi grozi kara w wysokości około 500 milionów euro za naruszenie prawa konkurencji Unii Europejskiej. Komisja Europejska planuje ogłosić dokładną kwotę w marcu.

READ  Nieznana grupa hakerów wysyła ostrzeżenie do Elona Muska

Platforma internetowa Reddit robi kolejny krok w stronę upublicznienia. Firma z San Francisco opublikowała wczoraj swój prospekt emisyjny – dwa lata po pierwotnym złożeniu poufnego wniosku do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Według informacji serwisu finansowego Bloomberg Reddit rekomendował wycenę na około pięć miliardów dolarów.

Continue Reading

Economy

Bitcoin zmierza w stronę kolejnego halvingu: co może się wydarzyć dalej dla ceny Bitcoina | 22.02.24

Published

on

Bitcoin zmierza w stronę kolejnego halvingu: co może się wydarzyć dalej dla ceny Bitcoina |  22.02.24

• Oczekuje się, że cena Bitcoina spadnie o połowę w kwietniu
• Halving prawdopodobnie będzie miał pozytywny wpływ na cenę Bitcoina
• Część ekspertów ma bardzo optymistyczne prognozy

Po rekordowym poziomie w listopadzie 2021 r. na poziomie około 69 000 dolarów, w 2022 r. Bitcoin gwałtownie spadł. Na rynku kryptowalut doszło do zamieszania, co wpłynęło na ceny wielu monet. Następnie ożywienie rozpoczęło się w 2023 roku i potrwa do nowego roku.

Pierwszą pozytywną wiadomością w 2024 roku, która w ostatnich tygodniach wspierała cenę Bitcoina, było zatwierdzenie funduszy ETF Bitcoin przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Od tego czasu inwestorzy mogą inwestować w fundusze notowane na giełdzie Bitcoin, które z kolei inwestują bezpośrednio w Bitcoin.

W ciągu wciąż młodego roku Bitcoinowi udało się przekroczyć granicę 45 000 dolarów, a następnie około 50 000 dolarów. Od początku roku cena Bitcoina wzrosła już o 23,7 proc., a jego koszt osiągnął ostatnio poziom 51 872 dolarów (stan na 21 lutego 2024 r.).

Halving Bitcoina jest nieuchronny

Kolejne ważne wydarzenie i potencjalna siła napędowa ceny najstarszej i największej kryptowaluty według kapitalizacji rynkowej nadejdzie w tym roku wraz z halvingiem Bitcoina.

Górnicy Bitcoin otrzymują pewną ilość nowo wygenerowanych Bitcoinów jako nagrodę za zapewnienie mocy obliczeniowej do tworzenia nowych bloków w sieci Bitcoin. Jednak ilość monet rozdawanych jako nagroda za każdy blok zawsze zmniejsza się o połowę, gdy górnicy tworzą około 210 000 nowych bloków. Ta połowa nagrody nazywa się halvingiem Bitcoina.

reklama

Kupno Bitcoina jest bardzo skomplikowane i czasochłonne.
» Tutaj możesz łatwo kupować i sprzedawać Bitcoin

Według NiceHash pierwsza nagroda za blok Bitcoin wyniosła 50 BTC. Po trzech wydarzeniach związanych z halvingiem nagroda wynosi obecnie 6,25 BTC. W nadchodzącym halvingu nagroda górnika zostanie zmniejszona do 3125 BTC. Ilość dostępnych bitcoinów rośnie powoli coraz bardziej – aż do osiągnięcia górnej granicy 21 milionów monet.

READ  Nieznana grupa hakerów wysyła ostrzeżenie do Elona Muska

Halving następuje mniej więcej co cztery lata. Witryna Bitcoinsensus obecnie datuje tę datę na 21 kwietnia 2024 r., w oparciu o średni czas generowania bloku wynoszący dziesięć minut, oraz 16 kwietnia 2024 r., w oparciu o bieżący czas generowania bloku wynoszący 9,21 minuty. Według Bitcoinsensus przed halvingiem (stan na 21 lutego 2024 r.) pozostało do utworzenia 8634 bloków. NiceHash obliczył teraz 19 kwietnia jako oczekiwaną datę halvingu. Według strony do tego czasu pozostało jeszcze 8635 bloków (stan na 21 lutego 2024 r.).

Oczekiwany pozytywny efekt

Rynek oczekuje, że halving Bitcoina będzie miał długoterminowy pozytywny wpływ na cenę pierwotnej kryptowaluty. W miarę wielokrotnego zmniejszania nagrody podaż bitcoinów rośnie coraz wolniej, co ma zapobiegać hiperinflacji. Spowolnienie wzrostu podaży Bitcoina może spowodować dalszy wzrost ceny Bitcoina, jeśli popyt będzie wysoki.

Poprzednie halvingi w latach 2012, 2016 i 2020 pokazały już, że Bitcoin był w stanie osiągnąć znaczne zyski po obniżkach nagród za bloki – szczególnie w dłuższej perspektywie. Jak pokazuje Bitpanda w tabeli, w pierwszym dniu halvingu w 2012 roku cena Bitcoina wynosiła 12,35 USD. Po 365 dniach jego wartość podwoiła się i kosztowała 1003,38 USD. W dniu halvingu w 2016 roku Bitcoin był wart 650,53 dolarów. Rok później jego cena wynosiła już 2518,44 dolarów. W dniu halvingu bitcoina w 2020 r. cena jednego bitcoina wynosiła 8821,42 USD, a 365 dni później jeden bitcoin kosztował 55 986,51 USD.

Jednakże halving może mieć negatywny wpływ na górników Bitcoina, którzy staną w obliczu utraty dochodów z powodu halvingu. Według BTC-ECHO część analityków spodziewa się, że po halvingu Bitcoina pozostanie tylko pięć rentownych spółek wydobywczych.

READ  Santander X rozpoczyna globalny konkurs dla firm dbających o środowisko, Gütsel, magazyn miejski dla Gütersloh od ponad 25 lat z kulturą, datami, wydarzeniami, wiadomościami, archiwami wiadomości, handlem detalicznym, usługami, gastronomią, zdrowiem, homeopatią i przewodnikiem biznesowym

Prognoza ceny Bitcoina

Po gwałtownym wzroście cen w przeszłości niektórzy eksperci są również bardzo pewni ceny Bitcoina w tym roku. Według BTC-ECHO analitycy Galaxy Digital są ostrożnymi optymistami co do ceny docelowej na poziomie 59 000 dolarów, podobnie jak Mark Mobius, który według CNBC spodziewa się wzrostu do 60 000 dolarów. Yuwei Yang, główny ekonomista w firmie wydobywczej Bitcoin BIT Mining, spodziewa się, że cena bitcoina osiągnie jeszcze w tym roku 75 000 dolarów, podało CNBC. CoinShares prognozuje obecnie wzrost do 80 000 dolarów, podczas gdy Anthony Trenchev, współzałożyciel giełdy kryptowalut Nexo, uważa, że ​​Bitcoin osiągnie około 100 000 dolarów – a Standard Bank również przedstawił tę samą prognozę.Chartered i profesor finansów Uniwersytetu Sussex Carol Alexander, raporty CNBC . .

Firma analityczna Matrixport uważa, że ​​cena Bitcoina może wzrosnąć do 125 000 dolarów do końca roku. Według BTC-ECHO, autor książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec” Robert Kiyosaki przewiduje, że Bitcoin osiągnie 135 000 dolarów. Tymczasem zwolennik kryptowalut Tim Draper uważa, że ​​weteran kryptowalut może wzrosnąć do 250 000 dolarów. Seth Janes, partner zarządzający w CoinFund, powiedział CNBC, że „rozsądna prognoza” na rok 2024 wynosi od 250 000 do 500 000 dolarów – chociaż wierzy, że Bitcoin może osiągnąć 1 milion dolarów „w następnym cyklu”. – Dolary za walutę.

Zespół redakcyjny Finanzen.ch

Continue Reading

Economy

Polskie przedsiębiorstwa energetyczne poszerzają zakres morskiej energetyki wiatrowej

Published

on

Polskie przedsiębiorstwa energetyczne poszerzają zakres morskiej energetyki wiatrowej

© PGE / Grupa PKN Orlin

Warszawa – Dwa największe polskie koncerny energetyczne podpisały deklarację woli wspólnej pracy nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Oprócz opcji związanych z branżą energetyczną obie firmy analizują także wpływ gospodarki przemysłowej.

Polski państwowy dostawca energii PGE i Grupa PKN Orlen, działająca dotychczas głównie w branży olejów mineralnych i jako operator stacji paliw, chcą w przyszłości współpracować przy rozwoju swoich projektów offshore w Polsce. Morze Bałtyckie. Współpraca ma na celu wykorzystanie efektów synergii i przyspieszenie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce z perspektywy energetycznej i przemysłowej.

Współpraca na rzecz przyspieszenia ekspansji morskiej Polski

Grupa PGE i Grupa PKN Orlen chcą w przyszłości rozwijać morską energetykę wiatrową w Polsce. Łącząc wiedzę, obie firmy chcą wesprzeć bezpieczną transformację energetyczną Polski i stopniowe przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną. Jednocześnie współpraca powinna także pomóc polskiej gospodarce czerpać korzyści z morskiej energetyki wiatrowej. Celem jest maksymalizacja udziału polskich dostawców i wykonawców. Henryk Baranowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, wyraził nadzieję, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej nastąpi możliwie najszybciej, wykorzystując efekty synergiczne.

PGE i PKN Orlen w dalszym ciągu opierają się na partnerach strategicznych

Pomimo współpracy obie firmy w dalszym ciągu poszukują międzynarodowych partnerów strategicznych, którzy mogliby uczestniczyć w przygotowaniu, budowie i eksploatacji ich koncesji offshore na Morzu Bałtyckim. PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację programu offshore w Grupie Kapitałowej PGE, stawia sobie za cel wybudowanie do 2030 roku morskiej farmy wiatrowej o łącznej mocy 2500 MW, co zapewni jej wiodącą pozycję na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej. . Obecnie firma koordynuje trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej: Baltika 1 (EWB1) oraz bardziej zaawansowane Baltika 2 (EWB2) i Baltika 3 (EWB3). W styczniu 2019 r. Baltica 2 otrzymała ofertę od PSE na połączenie międzysystemowe o mocy 1500 MW, a Baltica 3 posiada węzły połączeń międzysystemowych o mocy 1000 MW. „Kontynuujemy proces wyboru partnerów i planujemy go zakończyć do końca roku” – powiedziała Monica Morawiecka, Prezes PGE Baltica.

READ  Bottom on the Horizon?: Eksperci są przekonani: właśnie dlatego krach Bitcoina jest dobrym znakiem dla giełdy | biuletyn

Baltic Power, odpowiedzialna za projekt morskiej energetyki wiatrowej PKN Orlen, w dalszym ciągu śledzi działalność Grupy na morzu. Z początkiem tego roku rozpoczęły się badania środowiskowe i pomiary stanu wiatru na obszarze koncesyjnym PKN Orlen. Celem jest określenie wymagań i ramowych warunków budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 1200 MW.

Morska energetyka wiatrowa – ważny polski budulec osiągania celów energetyki odnawialnej

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej wpisuje się w cele polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Morska energetyka wiatrowa określana jest jako jedno z najważniejszych narzędzi realizacji celów energetyki odnawialnej. Grupa PGE rozpoczęła już dywersyfikację źródeł wytwarzania energii w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Jako największy producent zielonej energii w Polsce, spółka jest obecnie właścicielem 14 lądowych farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrowni szczytowo-pompowych oraz elektrowni słonecznej na górze Alar. Całkowita moc zainstalowana tych systemów wynosi około 2200 MW.

Źródło: Internetowe IWR

© IWR, 2019

Continue Reading

Trending