Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Michael Kretschmer: Drezno, który rozumie Rosję

Moskwa. Czy Michael Kretschmer zdradza nasze podstawowe wartości? Nie, to nie to. Ale polityk CDU z Saksonii jest czasami surowo krytykowany, jak gdyby był. W środku pandemii Korony udał się do Moskwy, otworzył wystawę, negocjował dostawę 30 milionów dawek szczepionki Sputnik do Niemiec, a następnie skontaktował się z autorytarnym prezydentem Władimirem Putinem. To dużo – dla niektórych.

Emocje jak w 2019 roku

Emocje związane z 3,5-dniową wycieczką Kretschmere do Moskwy, która zakończyła się w sobotę wieczorem, były równie wielkie, jak w grudniu 2019 roku, kiedy premier Saksonii udał się do Petersburga na szczyt gospodarczy i spotkał się tam z rosyjskim prezydentem. Jednym z tematów było zniesienie unijnych sankcji, jak wyjaśnił następnie Kretschmer, podkreślając szczególne stosunki NRD z Rosją, a tym samym wpływając na dużą część nastrojów wśród ludności saksońskiej.

Spotkanie wywołało oburzenie i skrytykowało kilku polityków federalnych, takich jak ówczesna przywódczyni CDU Annegret Kramp Karenbauer czy były europejski polityk CDU Elmar Brock. Nawet Wolfgang Ischinger, przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, poprosił Kretschmera o „zwolnienie” swojego doradcy ds. Polityki zagranicznej.

Krytyka ministra spraw zagranicznych

Tym razem minister spraw zagranicznych Heiko Maas (Partia Socjaldemokratyczna) zaprosił Kretschmera do wydania tego rozkazu, co być może było też trochę zdenerwowane, że prowincjonalny książę ingerował w sferę Departamentu Stanu. Maas wyraził nadzieję, że Kretschmer w rozmowach z rosyjskimi przywódcami odniesie się do rozmieszczenia wojsk na granicy z Ukrainą i więzienia rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego i że „nie pozwoli się wykorzystać”.

Kretschmer nie mógł uniknąć poruszenia tych kwestii, ponieważ jeszcze przed Maasem inni krytycy sformułowali to, czego się spodziewali: „Wyjazd do Rosji w dzisiejszych czasach powinien być wykorzystany do konstruktywnego wskazania kłopotliwych miejsc” – powiedział rzecznik Zielonych Norman Folger, zwany konkretnie Prawami Człowieka. i pokój. W ciągu trzech i pół dnia Kretschmer wielokrotnie prosił dziennikarzy niemieckich mediów, którzy przyjechali do Moskwy i tam przebywali, aby „pokazali swoje barwy”.

READ  Andy Gacy przejmuje władzę: Analityk wciąż optymistycznie: Dymisja prezesa Amazona Jeffa Bezosa to „strata dla firmy” | Wiadomość

Telefon z Putinem na Facebooku

On też. Spotkał się nie tylko z liderami biznesu, bankierami i ministrami, ale także z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych. W rozmowie telefonicznej z Putinem zapewnił go nie tylko, że nadal jest zwolennikiem zniesienia sankcji, które wyrządziły również ogromne szkody saksońskiej gospodarce, ale także, że w tym celu należy rozwiązać ukraiński spór. Rozmawiano także o stanie zdrowia Nawalnego.

Ale to nie wystarczyło. Na zaplanowanej konferencji prasowej w luksusowym hotelu Four Seasons reporterzy chcieli się dowiedzieć, czy Putin użył nazwiska Nawalnego w rozmowie, czego nigdy nie zrobił. Kretschmer zamyślił się przez chwilę, po czym powiedział, że wszystko działo się bardzo szybko i doszedł do wniosku, że nie pamięta dokładnie.

Krytyka dziennikarzy

Reporterzy chcieli wiedzieć, kto negocjował w imieniu szczepionki i ogłosił szczepionkę. Ogłosić, że Niemcy otrzymały od Rosji trzykrotną dawkę dziesięciu milionów dawek, to faktycznie było zadaniem ministra zdrowia Jensa Spahna.

Cóż, szef rządu Saksonii spotyka się w Moskwie z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszko, potem staje przed prasą i po prostu mówi: “Zacznie się prawdopodobnie w czerwcu ze Sputnikiem V” To trochę nieortodoksyjne .

Wideo

Kolejna szczepionka: Niemcy chcą kupić 30 milionów dawek Sputnika V.

Według premiera Saksonii Michaela Kretschmera (CDU) Niemcy chcą kupić 30 mln dawek rosyjskiego Sputnika V. © dpa

Czy Kretschmer może to zrobić? Jeśli chodzi o jego rozmowę telefoniczną z Putinem, o której też pisze Kreml, była ona okryta złośliwością na Facebooku. Ktoś pyta, czy kiedykolwiek pojechał do Moskwy, aby wykonać połączenie lokalne. Inny napisał, że wygląda jak uczeń, który wykonuje rozkazy od matki.

Zdjęcie, które jego pracownicy zabrali do mediów społecznościowych, zostało zrobione w rosyjskim pensjonacie rządowym i przedstawia go siedzącego na zabytkowej sofie ze słuchawką telefoniczną w dłoni, przypominające czasy Breżniewa. Ale jest też pochwała: „Mogę tylko z radością powitać wyjazd posła do Rosji. To uścisk dłoni i ktoś musi zrobić pierwszy krok” – napisał jeden z użytkowników.

READ  Gospodarka - Lipsk - Niemcy chcą, aby Rosja była partnerem „Zielonego Ładu” - gospodarki

Nie może być nowego rozdziału w stosunkach niemiecko-rosyjskich z podróżą Kretschmera. Chodziło raczej o to, aby wątek rozmowy nie został całkowicie przerwany, jak wielokrotnie to nazywa polityk CDU.

A potem pozwala Four Seasons wypowiedzieć się, jak to widzi: „Jestem za zniesieniem sankcji. To właśnie odróżnia mnie od MAS. Popieram gazociąg Nord Stream 2 i uważam, że projekt jest ważny i słuszny. martwimy się, że nasze stosunki z Rosją będą nadal się pogarszać, a to On nie może być nam obojętny. Dotyczy to kraju o globalnym znaczeniu politycznym, potęgi jądrowej. “

Czy Kretschmer rozumie Putina? Z warunkami. Urodzony i wychowany w 1975 roku w Görlitz w Saksonii, na granicy z Polską, jako nastolatek wstąpił do Młodych Chrześcijańskich Demokratów jesienią 1989 roku podczas Pokojowej Rewolucji i wkrótce pracował dla Związku Młodych. W tym czasie Putin nadal stacjonował w Dreźnie w imieniu przerażającego wywiadu KGB i żadna ze ścieżek życia nie miała wielu podobieństw, z wyjątkiem ich dorastania w tym samym systemie.

Komponent emocjonalny

Ale wagi tego komponentu nie należy lekceważyć, a jeśli Kretschmer zostanie kontuzjowany w odpowiednim miejscu, zacznie działać, potem opuści poziom racjonalny, wyląduje po stronie emocjonalnej i wypowie takie zdania: „Bardzo mnie to poruszyło wtedy, gdy pierwszy raz stanąłem na Placu Czerwonym, co znałem tylko z podręcznika po rosyjsku. Chociaż Armia Czerwona była siłą okupacyjną w NRD, istniało coś, co się nazywało swojskością. Nasza misja jako Niemców Wschodnich, jako Sasi powinni być pomostem do Europy Wschodniej. ”.

Czy Kretschmer to rozumienie Rosji? W każdym razie. Muskularnie umięśniony Michail Schwydkoi stoi na stole w hotelu Metropol w Moskwie z kieliszkiem w dłoni. Specjalny Przedstawiciel Prezydenta Rosji opowiada o spotkaniu z ówczesnym niemieckim ministrem kultury Michaelem Naumannem. Podczas rozmowy okazało się, że obaj Abin walczyli pod Stalingradem w 1943 roku.

„Piliśmy dużo wódki i przysięgaliśmy sobie, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nasze dzieci i wnuki nie musiały przeżywać tego, przez co przeszli nasi rodzice” – mówi Shwedke, unosząc filiżankę i mówiąc: „Do Niemiec- Przyjaźń rosyjska ”- Michael Kretschmer wstaje, wyraźnie poruszając się i jedząc toast ze Szwedkojem. To są chwile, w których łapie. Oto Aussie. Jak wszyscy Ossis, który z góry zadekretował przyjaźń niemiecko-sowiecką z serca i który jakimś cudem coś utknął.

READ  Dotknęło to ponad 1000 miejsc pracy

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest poczucie winy. Po tym, jak Kretschmer pierwszego dnia swojej podróży do Moskwy złożył wieniec na grobie nieznanego żołnierza na murze Kremla, powiedział: „Musimy wziąć na siebie naszą odpowiedzialność. W czerwcu minie 80 lat od inwazji nazistowskich Niemiec na Związek Radziecki. . ”

Nowe zaproszenie dla Putina

„Marzenia o wolności” to tytuł wystawy Kretschmer otwartej w światowej sławy Galerii Trietiakowskiej w Moskwie. Chodzi o romantyczne obrazy z Niemiec i Rosji, zebrane tutaj na światowe targi. W Moskwie potrwa do lata, od października można go oglądać w Muzeum Albertinum w Dreźnie. Kretschmer zaprosił Putina na otwarcie. Wie, że to znowu spowoduje kłopoty, ale wie też, że dotyka emocjonalnego punktu u jednego z najsilniejszych ludzi na świecie.

Dla szefa Kremla Drezno ma wiele wspólnego: jako młody oficer KGB, jako młody człowiek z rodziny, a po jesieni 1989 r. Wycofał się do Związku Radzieckiego w początkowo całkowicie niepewnej przyszłości. Nie wiedział, że dziesięć lat później, jako prezydent Rosji, wystąpi w Tailsie na balu Semper Opera Ball w Dreźnie i otrzyma polecenie wdzięczności. Ówczesny premier Saksonii Stanislav Tillich (CDU) musiał złagodzić oburzenie mediów w całym kraju.

Kiedy Putin przyjedzie do Drezna w październiku, Kretschmer dokona kolejnego medialnego zamachu stanu. „Tak działają Sasi” – to hasło reklamowe państwa. Nie wszystko, co należy do tej parasolowej marki, jest zawsze poprawne politycznie.