Connect with us

Economy

Michael Kretschmer: Drezno, który rozumie Rosję

Published

on

Michael Kretschmer: Drezno, który rozumie Rosję

Moskwa. Czy Michael Kretschmer zdradza nasze podstawowe wartości? Nie, to nie to. Ale polityk CDU z Saksonii jest czasami surowo krytykowany, jak gdyby był. W środku pandemii Korony udał się do Moskwy, otworzył wystawę, negocjował dostawę 30 milionów dawek szczepionki Sputnik do Niemiec, a następnie skontaktował się z autorytarnym prezydentem Władimirem Putinem. To dużo – dla niektórych.

Emocje jak w 2019 roku

Emocje związane z 3,5-dniową wycieczką Kretschmere do Moskwy, która zakończyła się w sobotę wieczorem, były równie wielkie, jak w grudniu 2019 roku, kiedy premier Saksonii udał się do Petersburga na szczyt gospodarczy i spotkał się tam z rosyjskim prezydentem. Jednym z tematów było zniesienie unijnych sankcji, jak wyjaśnił następnie Kretschmer, podkreślając szczególne stosunki NRD z Rosją, a tym samym wpływając na dużą część nastrojów wśród ludności saksońskiej.

Spotkanie wywołało oburzenie i skrytykowało kilku polityków federalnych, takich jak ówczesna przywódczyni CDU Annegret Kramp Karenbauer czy były europejski polityk CDU Elmar Brock. Nawet Wolfgang Ischinger, przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, poprosił Kretschmera o „zwolnienie” swojego doradcy ds. Polityki zagranicznej.

Krytyka ministra spraw zagranicznych

Tym razem minister spraw zagranicznych Heiko Maas (Partia Socjaldemokratyczna) zaprosił Kretschmera do wydania tego rozkazu, co być może było też trochę zdenerwowane, że prowincjonalny książę ingerował w sferę Departamentu Stanu. Maas wyraził nadzieję, że Kretschmer w rozmowach z rosyjskimi przywódcami odniesie się do rozmieszczenia wojsk na granicy z Ukrainą i więzienia rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego i że „nie pozwoli się wykorzystać”.

Kretschmer nie mógł uniknąć poruszenia tych kwestii, ponieważ jeszcze przed Maasem inni krytycy sformułowali to, czego się spodziewali: „Wyjazd do Rosji w dzisiejszych czasach powinien być wykorzystany do konstruktywnego wskazania kłopotliwych miejsc” – powiedział rzecznik Zielonych Norman Folger, zwany konkretnie Prawami Człowieka. i pokój. W ciągu trzech i pół dnia Kretschmer wielokrotnie prosił dziennikarzy niemieckich mediów, którzy przyjechali do Moskwy i tam przebywali, aby „pokazali swoje barwy”.

READ  Ustawa o wolności mediów: UE chce promować wolność prasy – Niemcy są temu przeciwne

Telefon z Putinem na Facebooku

On też. Spotkał się nie tylko z liderami biznesu, bankierami i ministrami, ale także z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych. W rozmowie telefonicznej z Putinem zapewnił go nie tylko, że nadal jest zwolennikiem zniesienia sankcji, które wyrządziły również ogromne szkody saksońskiej gospodarce, ale także, że w tym celu należy rozwiązać ukraiński spór. Rozmawiano także o stanie zdrowia Nawalnego.

Ale to nie wystarczyło. Na zaplanowanej konferencji prasowej w luksusowym hotelu Four Seasons reporterzy chcieli się dowiedzieć, czy Putin użył nazwiska Nawalnego w rozmowie, czego nigdy nie zrobił. Kretschmer zamyślił się przez chwilę, po czym powiedział, że wszystko działo się bardzo szybko i doszedł do wniosku, że nie pamięta dokładnie.

Krytyka dziennikarzy

Reporterzy chcieli wiedzieć, kto negocjował w imieniu szczepionki i ogłosił szczepionkę. Ogłosić, że Niemcy otrzymały od Rosji trzykrotną dawkę dziesięciu milionów dawek, to faktycznie było zadaniem ministra zdrowia Jensa Spahna.

Cóż, szef rządu Saksonii spotyka się w Moskwie z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszko, potem staje przed prasą i po prostu mówi: „Zacznie się prawdopodobnie w czerwcu ze Sputnikiem V” To trochę nieortodoksyjne .

Wideo

Kolejna szczepionka: Niemcy chcą kupić 30 milionów dawek Sputnika V.

Według premiera Saksonii Michaela Kretschmera (CDU) Niemcy chcą kupić 30 mln dawek rosyjskiego Sputnika V. © dpa

Czy Kretschmer może to zrobić? Jeśli chodzi o jego rozmowę telefoniczną z Putinem, o której też pisze Kreml, była ona okryta złośliwością na Facebooku. Ktoś pyta, czy kiedykolwiek pojechał do Moskwy, aby wykonać połączenie lokalne. Inny napisał, że wygląda jak uczeń, który wykonuje rozkazy od matki.

Zdjęcie, które jego pracownicy zabrali do mediów społecznościowych, zostało zrobione w rosyjskim pensjonacie rządowym i przedstawia go siedzącego na zabytkowej sofie ze słuchawką telefoniczną w dłoni, przypominające czasy Breżniewa. Ale jest też pochwała: „Mogę tylko z radością powitać wyjazd posła do Rosji. To uścisk dłoni i ktoś musi zrobić pierwszy krok” – napisał jeden z użytkowników.

READ  Nominacje dla techników: Vodafone oskarża Deutsche Telekom o nierówne traktowanie klientów

Nie może być nowego rozdziału w stosunkach niemiecko-rosyjskich z podróżą Kretschmera. Chodziło raczej o to, aby wątek rozmowy nie został całkowicie przerwany, jak wielokrotnie to nazywa polityk CDU.

A potem pozwala Four Seasons wypowiedzieć się, jak to widzi: „Jestem za zniesieniem sankcji. To właśnie odróżnia mnie od MAS. Popieram gazociąg Nord Stream 2 i uważam, że projekt jest ważny i słuszny. martwimy się, że nasze stosunki z Rosją będą nadal się pogarszać, a to On nie może być nam obojętny. Dotyczy to kraju o globalnym znaczeniu politycznym, potęgi jądrowej. „

Czy Kretschmer rozumie Putina? Z warunkami. Urodzony i wychowany w 1975 roku w Görlitz w Saksonii, na granicy z Polską, jako nastolatek wstąpił do Młodych Chrześcijańskich Demokratów jesienią 1989 roku podczas Pokojowej Rewolucji i wkrótce pracował dla Związku Młodych. W tym czasie Putin nadal stacjonował w Dreźnie w imieniu przerażającego wywiadu KGB i żadna ze ścieżek życia nie miała wielu podobieństw, z wyjątkiem ich dorastania w tym samym systemie.

Komponent emocjonalny

Ale wagi tego komponentu nie należy lekceważyć, a jeśli Kretschmer zostanie kontuzjowany w odpowiednim miejscu, zacznie działać, potem opuści poziom racjonalny, wyląduje po stronie emocjonalnej i wypowie takie zdania: „Bardzo mnie to poruszyło wtedy, gdy pierwszy raz stanąłem na Placu Czerwonym, co znałem tylko z podręcznika po rosyjsku. Chociaż Armia Czerwona była siłą okupacyjną w NRD, istniało coś, co się nazywało swojskością. Nasza misja jako Niemców Wschodnich, jako Sasi powinni być pomostem do Europy Wschodniej. ”.

Czy Kretschmer to rozumienie Rosji? W każdym razie. Muskularnie umięśniony Michail Schwydkoi stoi na stole w hotelu Metropol w Moskwie z kieliszkiem w dłoni. Specjalny Przedstawiciel Prezydenta Rosji opowiada o spotkaniu z ówczesnym niemieckim ministrem kultury Michaelem Naumannem. Podczas rozmowy okazało się, że obaj Abin walczyli pod Stalingradem w 1943 roku.

„Piliśmy dużo wódki i przysięgaliśmy sobie, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nasze dzieci i wnuki nie musiały przeżywać tego, przez co przeszli nasi rodzice” – mówi Shwedke, unosząc filiżankę i mówiąc: „Do Niemiec- Przyjaźń rosyjska ”- Michael Kretschmer wstaje, wyraźnie poruszając się i jedząc toast ze Szwedkojem. To są chwile, w których łapie. Oto Aussie. Jak wszyscy Ossis, który z góry zadekretował przyjaźń niemiecko-sowiecką z serca i który jakimś cudem coś utknął.

READ  Aldi stale podnosi cenę: trzeba obliczyć premię cenową w wysokości 550 procent

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest poczucie winy. Po tym, jak Kretschmer pierwszego dnia swojej podróży do Moskwy złożył wieniec na grobie nieznanego żołnierza na murze Kremla, powiedział: „Musimy wziąć na siebie naszą odpowiedzialność. W czerwcu minie 80 lat od inwazji nazistowskich Niemiec na Związek Radziecki. . ”

Nowe zaproszenie dla Putina

„Marzenia o wolności” to tytuł wystawy Kretschmer otwartej w światowej sławy Galerii Trietiakowskiej w Moskwie. Chodzi o romantyczne obrazy z Niemiec i Rosji, zebrane tutaj na światowe targi. W Moskwie potrwa do lata, od października można go oglądać w Muzeum Albertinum w Dreźnie. Kretschmer zaprosił Putina na otwarcie. Wie, że to znowu spowoduje kłopoty, ale wie też, że dotyka emocjonalnego punktu u jednego z najsilniejszych ludzi na świecie.

Dla szefa Kremla Drezno ma wiele wspólnego: jako młody oficer KGB, jako młody człowiek z rodziny, a po jesieni 1989 r. Wycofał się do Związku Radzieckiego w początkowo całkowicie niepewnej przyszłości. Nie wiedział, że dziesięć lat później, jako prezydent Rosji, wystąpi w Tailsie na balu Semper Opera Ball w Dreźnie i otrzyma polecenie wdzięczności. Ówczesny premier Saksonii Stanislav Tillich (CDU) musiał złagodzić oburzenie mediów w całym kraju.

Kiedy Putin przyjedzie do Drezna w październiku, Kretschmer dokona kolejnego medialnego zamachu stanu. „Tak działają Sasi” – to hasło reklamowe państwa. Nie wszystko, co należy do tej parasolowej marki, jest zawsze poprawne politycznie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Sarrazin: W ten sposób budżet federalny znów staje się zdrowy

Published

on

W latach 2002-2009 podciął budżet Berlina i uratował miasto przed ruiną. Były senator finansów socjaldemokratów, następnie bankier federalny i dziennikarz Thilo Sarrazin opowiada o tym, jak zrestrukturyzować budżet federalny

Zdaniem byłego berlińskiego senatora ds. finansów Thilo Sarrazina, początkowe pytanie w przypadku jakiejkolwiek restrukturyzacji finansów państwa brzmi: „Gdzie nie są pokrywane niezbędne wydatki, a gdzie wydatki niepotrzebne?”

Brakuje środków na obronę narodową i infrastrukturę. Co roku do armii niemieckiej powinno wpływać 40 miliardów euro, na autostrady od pięciu do sześciu miliardów euro, a kolejne pięć miliardów do Deutsche Bahn.

Dodatkowe wydatki należy zaoszczędzić gdzie indziej. Tutaj Sarrazin proponuje: zmniejszenie funduszy obywateli i umożliwienie mniejszej liczbie beneficjentów składek – oszczędność 30 miliardów euro. Obetnij pomoc rozwojową, ponieważ jest „w dużej mierze niepotrzebna lub nawet szkodliwa dla odbiorców”: kolejne dwanaście miliardów.

Dodatkowe pięć miliardów można by zaoszczędzić, gdyby wyeliminowano wydatki pozadyplomatyczne w Departamencie Stanu – na przykład prezenty wręczane przez minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock podczas jej podróży; Powstało tu swego rodzaju drugie Ministerstwo Pomocy Rozwojowej.

Bariera konfliktu dla rodziny

„Lukę między rozumem a nonsensem wypełnia się pastą państwową”.

„Jeśli teraz zwolnicie sześciu z siedmiu ministrów stanu Roberta Habecka, aby poprawić jakość jego pracy, a następnie zaczniecie tam ponownie pracować i zmniejszycie liczbę urzędników państwowych, zaoszczędzicie jeszcze kilkaset milionów” – szacuje Sarrazin. Ministerstwo Gospodarki.

Bo to nie tylko przyciągnęło uwagę ministrów stanu z lobby klimatycznego, ale także spowodowało wysokie koszty doradztwa. „Myśląc samodzielnie i korzystając z wiedzy urzędników ministerstwa, jakość wszystkich decyzji ulegnie poprawie, a na głowy decydentów wiać zupełnie inne wiatry. Umożliwiłoby to nowe, nieznane oszczędności, które szacuję na kolejne 20 miliardów euro.

„Te propozycje są w 98% poważne” – podsumowuje Sarrazin ironicznie. Uważa, że ​​obecny rząd „nie ma pomysłów ani woli politycznej, aby przeprowadzić niezbędną reorganizację”.

READ  Ustawa o wolności mediów: UE chce promować wolność prasy – Niemcy są temu przeciwne

Można by pomyśleć, że Christian Lindner i FDP to partnerzy koalicji w rządzie, którzy chcą i potrafią wdrożyć oszczędności. Zamiast jednak wyznaczać cele w zakresie oszczędności, Lindner wysłał okólniki do swoich kolegów z gabinetu, prosząc ich o sugestie. „żart!” Komentarz Sarrazina. Minister, który nie chce oszczędzać, „zaproponuje dokładnie te rzeczy, które są politycznie kontrowersyjne lub niemożliwe do zrealizowania”. Podważałoby to wysiłki oszczędnościowe.

„Nigdy nie udało się przekonać ministra, aby zaoszczędził pieniądze, przekonując go”. Ponieważ „kwestie przywództwa są także kwestiami władzy”, celem kanclerza jest jedynie utrzymanie się przy władzy do końca kadencji. Oszczędzanie nie pomaga. Rada Sarrazina: Schulz będzie musiał sporządzić z Lindnerem listę oszczędności i jej przestrzegać.

Wydany 27 sierpnia:
Thilo Sarrazin, Niemcy są na złej drodze Dokąd zmierza nasz kraj? LMV, twarda oprawa z obwolutą, 288 stron, 26,00 €.
Zamów już teraz w przedsprzedaży w sklepie TE!!!


Kupując w sklepie TE, wspierasz niezależne dziennikarstwo Tichys Insight! Dziękuję bardzo za to!!>>>

Continue Reading

Economy

Szeroko wyciągaj owoce z Ediki, Rio i Kauflandu – ryzyko zadławienia

Published

on

Szeroko wyciągaj owoce z Ediki, Rio i Kauflandu – ryzyko zadławienia
 1. Strona główna
 2. konsument

Naciska

Obecnie trwa odzysk jagód w słoikach. Mogą się w nim znajdować ciała obce. Owoce sprzedawano w kilku krajach związkowych.

FRANKFURT – Konserwy szklane mają szczególnie długi okres przydatności do spożycia. W supermarkecie można znaleźć wszelkiego rodzaju żywność w szklanych słoikach, w tym owoce. Ale bądź ostrożny: jagody mają obecnie dalekosiężny charakter On pamięta dotknięty. Producent zaleca ostrożność.

Konkretnie są to „Wild Lusitzer Berries – lekko kandyzowane” w słoiczku 340 g. Dotyczy to tylko produktów z datą przydatności do spożycia 18 kwietnia 2027 r. i numerem partii 24040379.

Wycofane owoce z Edica, Rio i Kaufland: Istnieje ryzyko infekcji i krwawienia wewnętrznego

Producent profilaktycznie wycofuje owoce. Nie można wykluczyć, że nie można wykluczyć „czasami obecności ciał obcych (kamieni) w produkcie”. ogłoszenie Firma. W związku z powyższym nie zaleca się spożywania produktu marek Edeka, Rewe, Kaufland i innych.

Wycofanie dotyczy tych jagód w filiżance. © Informacja prasowa Lausitzer Fruchtverarbeitug GmbH

Według Federalnego Urzędu Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL) ciała obce w żywności mogą stanowić poważne zagrożenie. Może powodować obrażenia jamy ustnej i gardła, a także krwawienie wewnętrzne. Istnieje również ryzyko uduszenia.

Jagody pamiętają: owoce sprzedawano w tych supermarketach

Każdy, kto zakupił borówki objęte wycofaniem, może je zwrócić do odpowiednich oddziałów. Klienci mogą odzyskać pieniądze nawet bez przedstawienia paragonu. Borówki oferowane są w następujących supermarketach i sklepach:

 • edica
 • Roy
 • Kaufland
 • On uderza
 • Desca
 • Kup rynek
 • Hala Targowa Galerii
 • Bella
 • Jerzego Gossa. Case GmbH

Jeśli chodzi o przypominanie BawariaBadenia-Wirtembergia, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Nadrenia Północna-Westfalia, Saksonia-Anhalt i Turyngia. Z wycofania wyłączone są inne produkty pochodzące z przetwórstwa owoców łużyckich oraz inne preferowane daktyle żurawinowe.

Wycofanie dotyczy również tych produktów

W Niemczech zawsze dochodzi do wycofywania produktów. Ale nie tylko żurawiny w szklance są dotknięte problemem. Obecnie wycofywane są trzy przyprawy, które mogą powodować stany zapalne. Niedawno Nestlé wycofała także swoje sosy czosnkowe i Maggi. (ser)

Continue Reading

Economy

Wyprzedaże w Apple and Co.: Akcje spółek technologicznych pod presją

Published

on

Wyprzedaże w Apple and Co.: Akcje spółek technologicznych pod presją

Sprzedaży w Apple and Company
Akcje spółek technologicznych są pod presją

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Dane o inflacji są zachęcające i pojawia się coraz więcej oznak rychłej obniżki stóp procentowych. Inwestorzy z Wall Street wolą jednak korzystać z akcji spółek technologicznych. Firmy wagi ciężkiej, takie jak Apple i Nvidia, poddają się. Pożądane jest między innymi złoto.

Wall Street nie zdołała utrzymać wzrostów po czerwcowym raporcie o inflacji w USA. Straty cen akcji największych spółek technologicznych dotknęły rynki amerykańskie. the Indeks Dow Jonesa Rekordowe wartości zamknęły się w czwartek nieznacznie i wyniosły 39 753 pkt. Ciężka technologia Nasdaq Po pozytywnym początku ostatecznie spadł o 1,9 procent, do 18 283 punktów. Szeroki Standard & Poor’s 500 Straciła 0,9 procent do 5584 miejsc pracy.

Nvidia
Nvidia 117.10

Sprzedaż na dużą skalę akcji spółek takich jak… Apple, Microsoft, alfabet I NvidięKtóra straciła od 2,3 do 5,5 proc. Tymczasem analitycy zwrócili uwagę na zaskakująco duży wzrost indeksu amerykańskich małych spółek Russella 2000 Tam. „Czy to przypadek? Jest zbyt wcześnie, aby z całą pewnością stwierdzić, czy na horyzoncie widać coś istotnego, ale może to być początek przynajmniej krótkoterminowej rotacji w sektorze” – powiedział Salah Eddine Bouhamidi, dyrektor biura maklerskiego IG.

Strateg Samir Samana z największego amerykańskiego banku Wells Fargo zwrócił uwagę na rosnące nadzieje inwestorów na rychłą obniżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. „Jeśli Fed przejdzie teraz z zacieśniania polityki na akomodację, będzie to oznaczać lepsze czasy dla gospodarki, a tym samym dla szerszej gamy firm niż wąska grupa inwestorów technologicznych, na której dotychczas polegali inwestorzy.”

Zdaniem prezesa Fed Jerome’a ​​Powella władze monetarne ostatecznie wygrają walkę z wysoką inflacją. Jednak niedawno podczas przesłuchania w Kongresie powiedział, że potrzeba więcej „dobrych danych”. Wielu inwestorów oczekuje zmiany stóp procentowych we wrześniu, zwłaszcza że oznaki spowolnienia gospodarczego również nasilają się. Inflacja cen w USA obecnie nadal spada: stopa inflacji spadła do 3,0% w czerwcu z 3,3% w maju. Ekonomiści spodziewali się spadku do 3,1 proc. „Wygląda na to, że test inflacji się zakończył” – powiedział Timo Emden z firmy analitycznej Emden Research.

Zły dzień dla linii lotniczych

Po raporcie inwestorzy podjęli m.in. działania Złoto, obligacje rządowe, ropa naftowa i Bitcoin Do. Z drugiej strony, amerykańska waluta była pod presją. the Indeks dolara Spadł o około pół procent do 104,48 pkt. the euro W zamian wygrał tę samą kwotę, czyli 1,09 dolara.

linie lotnicze Deltalinie lotnicze Delta
linie lotnicze Delta 40,73

Rozczarowujące prognozy linii lotniczej wpłynęły na indywidualne wartości Delta Giełdy w całym sektorze. Akcje linii lotniczej z Atlanty spadły o około cztery procent. Akcje konkurentów American Airlines i United Airlines Stracili po nich odpowiednio 3,7 i 3,2 proc. Delta spodziewa się, że skorygowany zysk za trzeci kwartał wyniesie od 1,70 do 2,00 dolarów na akcję. Analitycy oczekiwali 2,05 dolara. Tłem są spadające ceny w branży. Eksperci twierdzą, że linie lotnicze zwiększyły przepustowość do tego stopnia, że ​​nie są w stanie wykorzystać niedawnego wzrostu popytu.

Tymczasem akcje dużego amerykańskiego banku zostały ukarane grzywną Citigroup Negatywny nacisk. Liście straciły prawie dwa procent. Amerykański bank centralny i organ nadzorczy OCC nałożyły na instytucję finansową karę w wysokości 136 mln dolarów. Tłem jest „niewystarczający postęp” Citigroup w rozwiązywaniu niektórych problemów z zapewnieniem jakości danych wykrytych w 2020 r.

Z drugiej strony papiery były nie w porządku Pfizera Ze wzrostem o nieco ponad jeden procent. Firma farmaceutyczna pracuje nad nową postacią dawkowania leku odchudzającego Danuglipron.

Więcej o dzisiejszych wydarzeniach na giełdzie możesz przeczytać tutaj.

READ  Aldi stale podnosi cenę: trzeba obliczyć premię cenową w wysokości 550 procent
Continue Reading

Trending