Connect with us

entertainment

Markt Inndersdorf: Droga pamięci – Dachau

Published

on

Szlak pamięci w Inndersdorf: Ścieżka wzdłuż muru klasztoru prowadzi do wieży ciśnień.

(Zdjęcie: NP Jørgensen)

„Ścieżka pamięci” nie jest prosta, ma dwa zakręty i biegnie w górę i w dół. Niedaleko muru klasztornego w Inndersdorfie. Tu zginęły małe dzieci. Kończy się na cmentarzu przy Marold Street, gdzie w białych trumnach chowane są dzieci.

Hans Holzheider przybył na cmentarz w słoneczny letni poranek. W 1986 roku 75-letni dziennikarz ujawnił ciemny rozdział w historii Inndersdorfu. W tym czasie był redaktorem w Dachau SZ Jako pierwszy zgłosił się do tzw. baraków dziecięcych w Inndersdorfie. „Są to historie, które nie pozwolą ci odejść do końca życia” – mówi Holzheider.

Inndersdorf, sposób na zapamiętanie

Erwin Farkas, ocalały z obozu koncentracyjnego, zostaje sfotografowany przed wieżą ciśnień.

(Zdjęcie: och)

W ostatnim roku wojny Narodowi Socjaliści zbudowali drewniane baraki, w których dziś przedszkole Sankt Vincennes mieści dzieci robotników przymusowych w nieludzkich warunkach. Tłem do tego była decyzja Heinricha Himmlera, Reichsführera SS, regulująca sposób postępowania w przyszłości z ciężarnymi robotnikami przymusowymi. Jeśli kobiety rodzą dziecko, powinny natychmiast oddać je do placówek, które Himmler szyderczo nazwał „zagranicznymi placówkami opiekuńczymi”. Matki często musiały trudzić się na farmach. Wielu desperacko próbowało odzyskać swoje nowo narodzone dzieci. Ale często już nigdy więcej nie widzą swoich dzieci. W Inndersdorfie zmarło co najmniej 35 dzieci, większość z nich miała zaledwie kilka dni lub tygodni.

Od ponad 40 lat nikt o tym nie mówił w Inndersdorfie. Dopóki Hans Holzhaider nie zaczął szukać. Pod koniec sierpnia 1986 r. ukazały się dwa ważne artykuły na temat baraków dziecięcych w Indersdorfie w Dachau SZ. Teraz, po kolejnych 35 latach, Towarzystwo Ojczyzny Inndersdorf otwiera 12 września swój „Track Pamięci”. Polna droga prowadzi z przedszkola Sankt Vinzenz do obecnego cmentarza powiatowego przy Maroldstrasse. Pięć tablic informacyjnych wspomina o losie małych dzieci, które zginęły w barakach, a także sierot, które po wojnie zostały zakwaterowane w ośrodku dziecięcym w Der Inndersdorf. Kilku polityków i przedstawicieli Konsulatu Generalnego Polski i Ukrainy zapowiedziało ich otwarcie. Prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier (SPD) napisał salut. Historyk Anna Andlauer jest mocno zaangażowana w projekt Heimatverein. Przez lata badałam historię baraków dziecięcych i centrum dziecięcego w Inndersdorfie. Poszedłem w twoje ślady, powiedział Andlauer do Holzheidera, gdy spojrzeli na jedną z desek rozdzielczych. Andlauer jest pewien: gdyby nie badania i artykuły Holzheidera, ta ścieżka nie istniałaby dzisiaj.

Reżyser Hanusch Berger, który miał nakręcić film dla armii amerykańskiej o wyzwoleniu obozu koncentracyjnego Dachau w 1945 roku, a mieszkający później w Monachium, opowiedział Holzheiderowi w latach 80. o domu dziecka w Der Indersdorf. Holzhaider chciał wiedzieć więcej. Pracownik gminy Inndersdorf szukał go w starych teczkach przechowywanych na dziedzińcu budynku. Wśród tego, co znaleziono, znalazła się „Księga stanu cywilnego dla baraków dziecięcych”. Nazwiska te obejmowały 63 dzieci i ich rodziców. Ponadto z broszury okazało się, że prawie każde dziecko zmarło wkrótce po wejściu do baraku – losu ponad 20 dzieci do dziś nie da się wyjaśnić.

sposób na zapamiętanie

Weg des Erinnerns Inndersdorf, Weg des Erelnerns an der Kinderbaracke, gdzie zginęło wiele dzieci nazistowskich robotników przymusowych, Hans Holzhaider, npj / Zdjęcie: Jørgensen

(Zdjęcie: NPJØRGENSEN)

Więcej badań Holzheidera. Znalazł ważne wskazówki w aktach zgonów społeczności. Większość zgonów odnotowano w tamtejszych barakach dziecięcych. Podane przyczyny śmierci wydają się ironiczne: wymioty, biegunka, choroba żołądka i jelit, niewydolność serca. Faktem jest raczej, że wielu prawdopodobnie zmarło w wyniku masowego niedożywienia i nieludzkich warunków mieszkaniowych.

Holzheiderowi udało się znaleźć matkę, której dziecko zmarło w koszarach Inndersdorfer. Mieszkała w Dachau z miesięczną emeryturą w wysokości 312 marek, z czego 108 marek musiała płacić na ubezpieczenie zdrowotne – choć przez całe życie ciężko pracowała. Opowiedziała dziennikarzowi, że w 1944 roku urodziła syna. W tym czasie pracowała w majątku w Unterweilbach i wreszcie musiała sprowadzić dziecko do Inndersdorfu. Kilka dni później otrzymała maila: „Muszę jechać do Inndersdorfu. Pojechałam tam i tam zepchnęłam dziecko martwe, owinięte. Było pełne ekskrementów” – mówiła matka Holzheiderowi. W swoich artykułach rozmawiał także z okolicznymi rolnikami, którzy w ostatnim roku wojny musieli pracować dla robotników przymusowych, a także z byłym pracownikiem administracyjnym, który znał baraki dla dzieci.

Holzheider zakończył swój drugi esej w ten sposób: „Nie ma nic innego do opisania. Tylko to: zmarłe dzieci pochowano na małym cmentarzu obok dzisiejszego szpitala Inndersdorf. (…) Nie ma krzyża, nie ma tablicy – ​​tam to nic, 31 dzieci zginęło (W tym czasie miało zginąć 31 dzieci, a dziś jest ich co najmniej 35. czerwony.Inndersdorf go pamięta”.

Nie było reakcji na artykuły. W tamtym czasie można było dużo napisać o nazistowskiej przeszłości „bez tego, co się stało”, mówi Holzheider. Przecież w 1987 roku, rok po ukazaniu się artykułów, gmina postawiła na terenie cmentarza kamienny krzyż. Zawierał on: „Pamięci 31 dzieci pracowników cudzoziemskich i osób bezdomnych, które zginęły w domu dziecka w Inndersdorfie w czasie II wojny światowej i zostały pochowane na tym cmentarzu”. Hans Holzhaider stoi teraz przed tym krzyżem. Jest to „fałszywa pamięć”, która niczego ze sobą nie przekazuje. Uwielbia trzy filary pamięci, które przenikają niebo tuż obok i na których są wypisane imiona 35 dzieci, które zostały zabite. Dzieci w wieku szkolnym zrobiły to w 2018 roku. Widać „wyraźną różnicę w jakości pamięci” między krzyżem a filarami. Holzheider uważa również, że „droga pamięci” jako całość jest świetna. Jest podekscytowany, że stało się to po tak długim czasie z powodu „zaangażowania Anny Andlauer”.

Andlauer i Holzheider idą z cmentarza z powrotem do przedszkola św. Vincennes. Przechodzą nad nią wysokie chabry, przed nią niezliczone słoneczniki wychylające głowy w letnim świetle. Andlauer opowiada o organizacjach, fundacjach, a także zwykłych ludziach, którzy wsparli Drogę Pamięci. Na przykład ślusarz Inndersdorf wyprodukował i zainstalował malowane proszkowo aluminiowe panele, na których umieszczane są tablice informacyjne. Andlauer powiedział, że dał to narodowemu klubowi Inndersdorf za 5000 euro taniej, ponieważ chciał „zrobić coś przeciwko rasizmowi i antysemityzmowi”. Rolnicy, którzy posiadali przydrożne pola kukurydzy, również sadzili słoneczniki, aby w dniu otwarcia mogli udekorować drogę. Dopóki wspomnienia nie zakwitną.

READ  „Wszyscy oszukiwali”: Lukas Podolski puka do byłego trenera Polski!
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

entertainment

Centrum Edukacji Dorosłych Dahme-Spreewald rozpoczyna nowy semestr jesienią

Published

on

Centrum Edukacji Dorosłych Dahme-Spreewald rozpoczyna nowy semestr jesienią. Zgodnie z zapowiedziami okręgu jest więcej programów szkoleniowych dotyczących zagadnień społecznych, kultury i sztuki oraz profilaktycznych kursów zdrowotnych. Oferty można znaleźć na stronie internetowej oraz w nowej rocznej broszurze programowej. W sobotę w ramach Dni Otwartych Ogrodów w Prieros Organic Garden odbędzie się inauguracyjna impreza. Wieczorem koncert odbędzie się z Robertem*A.

Hrabstwo Dhme Spreewald ogłosiło:

W samą porę na rozpoczęcie roku szkolnego Centrum Edukacji Dorosłych w Dahme-Spreewald rozpoczyna nowy semestr różnymi regularnymi kursami. Tym samym po raz kolejny mamy do odkrycia bardzo ciekawy dodatkowy program edukacyjny dla wszystkich mieszkańców regionu; Zarówno w nowo drukowanym programie rocznym, jak i na stronie VHS.

Na pewno będzie dla Ciebie odpowiednia dodatkowa oferta szkoleniowa. Przyjazny zespół VHS z przyjemnością pomoże Ci dokonać właściwego wyboru – czy to w kwestiach społecznych, czy w sektorze kultury i sztuki, oprócz popularnych kursów profilaktyki zdrowotnej i oczywiście również szkolenia zawodowego i wszystkiego, co związane z komputerami. Wystarczy skorzystać z usługi doradztwa telefonicznego pod numerem 03775 26-2500 lub osobiście odwiedzić placówki VHS. Dodatkowo w wielu lokalnych punktach sprzedaży w okolicy można również odebrać aktualną broszurę z programem rocznym.

Ceremonia otwarcia w przewiewnej zieleni

Proporcjonalnie do cudownej letniej pogody, w tym roku ceremonia otwarcia odbędzie się w orzeźwiającej zieleni. Prieros Organic Garden jest oferowany w ramach „Dni Otwartego Ogrodu”Swobodna atmosfera zaprasza na nieco ożywiony wieczór z muzyczną rozrywką.

piątek 19 sierpniaod 14.00,

Prieros Ekologiczny ogródHeidesee., Mühlendamm 14, 15754

Napoje/posiłki z grilla i kawa/ciasta są zapewnione.

Wstęp od 19:00 za 12,00 EUR.

Pod hasłem „Kultura spotyka się z naturą” Centrum Edukacji Dorosłych we współpracy z Kulturbund Dahme-Spreewald oferuje 19 sierpnia urozmaicony program rozrywkowy dla wszystkich zainteresowanych.

Rozpoczyna się wczesnym popołudniem o godzinie 14 otwartym warsztatem artysty Marco Finsky’ego. W ramach federalnego funduszu „Catch Up After Corona” chciałby przybliżyć dzieciom malarstwo akwarelowe w przyrodzie. Udział jest bezpłatny dla wszystkich dzieci i młodzieży.

READ  Strach o przyszłość w filmie: Reżyser Chmielewska w Karlsbadzie

Podczas zwiedzania ogrodu ekologicznego z ekspertem Franzem Heitzendorferem późnym popołudniem od godziny 17:00, zainteresowani mogą zapoznać się szczegółowo z ogrodem ekologicznym, a także otrzymać wiele wskazówek i sugestii dotyczących ich naturalnego i zielonego raju. Wszędzie jest coś do odkrycia na wystawie i rozrywce w parku, a uczestnicy niemal mimochodem doświadczają części edukacji ekologicznej i sugestii dotyczących zrównoważonego ogrodnictwa.

„Bardzo się cieszę, że nasze Centrum Edukacji Dorosłych nadal koncentruje się na zrównoważonym rozwoju w edukacji ekologicznej i konsekwentnie oferuje szeroką gamę zaawansowanych kursów szkoleniowych”, mówi Susan Rykhoff, dyrektor ds. Edukacji w Dahme-Spreewald.

O godzinie 19:00 Zastępca Radcy Powiatowego Susan Rykhoff otworzyła salutem program muzyczny z grupą ROBERT* w Ogrodzie Letnim. Trzej muzycy z Saksonii grają razem w różnych formacjach od wielu lat. W ich repertuarze znajdują się dobrze znane w Ameryce Łacińskiej bolero i bosa, a także tańczące tango i milongi, które wykonywane są z wdziękiem, zabawą i przymrużeniem oka.

Oto mały wybór kursów edukacyjnych dla dorosłych:

sekcja społeczności:

Scena czytania „Mądrość i inteligencja” z akompaniamentem muzycznym, Zbiór bajek „Kalila i Dimna” będzie czytany w języku perskim i niemieckim, czwartek 29 września 2022 r. od 18:00 do 20:30, Wspólnota Hansa Islera Centrum, Königs-Fosterhausen, Eichenallee 12

Kurs szycia na skrzyżowaniu kultur „Sprechcafé” 15.09.2019 – 22.09.2022, czwartek 15:30-18:15, Koenigs-Fosterhausen, Isznali 12

Wydział Kultury:

Szycie na maszynie do szycia: Kurs podstawowy 18.08.2018 – 15.09.22, wt. 18:30 – 20:45, budynek VHS, Königs Wusterhausen, Schulweg 1b

Fotografia z pasją, 2 września 2022 – 20 stycznia 2023, pt 17:00-18:30, Budynek VHS, Königs Wusterhausen, Schulweg 1b

Sztuka: szkice, rysunki, lornetki, 07.09.22 – 25.01.23, poniedziałek 15:00 – 16:30, budynek VHS, Königs Wusterhausen, Schulweg 1b

Departament Zdrowia:

Hatha Yoga, 30 sierpnia 2022 – 24 stycznia 2023, wtorek 17:00-18:30, budynek VHS, Königs Wusterhausen, Schulweg 1b

READ  „Wszyscy oszukiwali”: Lukas Podolski puka do byłego trenera Polski!

Wprowadzenie do medytacji, 10.09.2022, sob. 10.00-13.00, budynek VHS, Königs Wusterhausen, Schulweg 1b

Sekcja językowa:

Francuski dla lotu A1, 30 sierpnia 2022 – 24 stycznia 2023, wt 16:45 – 18:15, Oberstufenzentrum Königs Wusterhausen, Brückenstr. 40

Kurs Juniora „Polski A1.1, 7 września 2022 – 25 stycznia 2023, śro 17:00 – 18:30, Budynek VHS, Königs Wusterhausen, Schulweg 1b

Sekcja digitalizacji:

Księgowość: Podstawowy kurs rachunkowości część 1, 05.09.2019 – 28.11.22, poniedziałek 17:30 do 20:45, budynek VHS, Königs Wusterhausen, Schulweg 1b

Wprowadzenie komputera do Windows/Internetu, czwartek 15.9.2009. – 01.12.22, 17:00 – 20:15, Oberstufenzentrum Lübben, Beethovenweg 15

Porady i rejestracja:

Telefon: 0337526-2500 | www.vhs-dahme-spreewald.de | Poczta: [email protected]

Dzisiaj na Łużycach – codzienny przegląd aktualności

Więcej informacji i Aktualności Z Łużyc i Południowej Brandenburgii region Dodatkowo filmy i treści z mediów społecznościowych można znaleźć w dziennym przeglądzie – >> Tutaj przegląd

czerwony. / informacje prasowe

Zdjęcie: LDS

Continue Reading

entertainment

„Baby and Tina: Po prostu Inni”: Dzieci biegnące z krzykiem przed przedstawieniem

Published

on

Chociaż „FSK 0”
Uderzenie meteoru, kosmici i śmierć Teddy’ego: Dzieciaki biegnące z krzykiem z nowego filmu „Dziecko i Tina”

Bebe (Catherina Herbberg, L) i Tina (Harriet Herbig-Maten) przyjmują tajemniczych gości. Zdjęcie

© Andreas Schletter / DCM / dpa

Baby i Tina znowu jeżdżą i czarownicą. W nowym filmie mają do czynienia z fajnym złoczyńcą Kurtem Cromerem i uroczym kosmitą. Jednak są krytyki.

W nowym filmie „Bibi i Tina” dwie kochające konie najlepsze przyjaciółki, niektóre z magicznymi mocami („Hex, hex!”), mają raczej zabawnego małego kosmitę, który na nich czeka. A to nie wszystko: czarny charakter w wykonaniu berlińskiego komika Kurta Krumera jest również częścią burzliwej i barwnej części „Bibi & Tina – Simply Different”. Jednak realizacja wszystkich tych pomysłów nie została dobrze przyjęta przez wszystkich widzów. Jak podała na swojej stronie internetowej RTL News, wiele dzieci opuściło kino z niepokojem i strachem

Początkowo „Bibi & Tina” została dobrze przyjęta przez wszystkich

Rzeczywiste przesłanie nowego filmu „Baby and Tina” — „Difference is so good” — odbiło się echem zarówno wśród rodziców, jak i dzieci, ale niektóre sceny w filmie brzmiały bardzo brutalnie, powiedzieli rodzice w wywiadzie dla kanału informacyjnego RTL. .

Na przykład film pokazuje mężczyznę ścinającego głowę misia mieczem. Dodatkowo pokazano niepokojące uderzenia meteorytów i zorganizowano dziwną wizytę, co było dobre dla niektórych młodych widzów, jak wyjaśnił jeden z widzów w wywiadzie dla RTL News, który był na pokazie filmu. Kilkoro dzieci, których wiek szacowano na około cztery lata, wyszło z kina z płaczem i żwawo chodziło z matkami.

Więc producenci przeliczyli się – a wersja filmu „FSK 0” została źle przypisana? FSK to skrót od „Dobrowolnej Samoregulacji Przemysłu Filmowego”. Oceniają grupę wiekową, dla której film jest odpowiedni. „Bibi & Tina” ma ocenę „0” – więc kaseta została wydana dla wszystkich grup wiekowych.

„Opowiedziane w sposób przyjazny dzieciom”

„Bibi i Tina – po prostu inaczej” to film przygodowy dla dzieci o mądrej młodej wiedźmie Bibi i jej najlepszej przyjaciółce Tinie. Nie tylko troje niezwykłych wakacyjnych gości wywołujących emocje w ujeżdżalniach, ale także deszcze meteorów i kręgi zbożowe utrzymujące młode bohaterki na palcach Historia, opowiedziana z żywym humorem i elementami fantastycznymi, zawsze opowiadana w sposób przyjazny dzieciom, w kolorowych obrazach i z bohaterami Kochani i silni, nadający się jako identyfikatory dla młodszych widzów” – cytuje rzecznik „Wyższego Państwowego Urzędu ds. Młodzieży FSK”.

Gwiazda Gwiezdnych Wojen, Adam Driver, zostaje centaurem w reklamie

W rzeczywistości, jeśli spojrzymy na to obiektywnie, nie można zidentyfikować ani nadmiernej przemocy, ani bardzo wysokiego ryzyka terroryzmu. „Wiele nierealistycznych przesady, slapstickowych momentów i muzycznych przerywników, a także nacisk na pozytywne wartości, takie jak przyjaźń i solidarność, przyczyniają się również do tego, że filmem mogą poradzić sobie bez żadnych niepełnosprawności dzieci w wieku przedszkolnym” – kontynuowała rzeczniczka. wywiad. Z wiadomościami RTL.

Zobaczymy, czy w najbliższych dniach pojawią się inne podobne reakcje na film, czy też będą zupełnie przeciwne oceny. W każdym razie film „Bibi i Tina – po prostu inny” jest obecnie wyświetlany w wielu kinach w całym kraju – i nadal jest wszędzie z oceną „FSK 0”.

Źródła: Aktualności RTLA FSKA Strona główna filmu „Dziecko i Tina”z DPA

ile

READ  Rażący błąd na początku drugiego sezonu
Continue Reading

entertainment

Filmik tygodnia: „Maska” – gorzka satyra na wiejską Polskę

Published

on

Półnadzy mężczyźni i kobiety szturmują supermarket, aby w ramach bonusu otrzymać 70-procentową zniżkę na telewizor z płaskim ekranem. Rzadko widuje się w kinie tak oryginalną, tak gniewną i krytyczną sekwencję otwierającą kapitalizm. Polska reżyserka Magorzata Zumowska najwyraźniej nawiązuje do wielkiego komiksu Cesky Sena „Czeski sen” z 2004 roku. Tam konsumenci włamują się do nowego supermarketu, jest tylko fasada.

„Maska” krytykuje nie tylko konsumpcję, ale przede wszystkim dominującą rolę fanatycznego Kościoła katolickiego na wsi. Miejscowy pastor dziękuje swoim wyznawcom za zebranie największego na świecie posągu Jezusa, który jest nawet większy niż w Rio de Janeiro.

Nieznajomy odmówił

Jednym z okazjonalnych pracowników tej komiksowej bestii jest fan heavy metalu Jacek, który zaczynał jako burza w supermarkecie. Jacek bardzo chce wyjechać z Polski, jest zmęczony depresją w rodzinie i ciągłymi kłótniami.

Ale potem miał wypadek podczas pracy na budowie i został pierwszym potentatem, którego uratowano dzięki przeszczepowi twarzy. A teraz z tą nową twarzą – maską – Jacek nagle staje się gwiazdą mediów, ale nie na długo. Wkrótce wplątał się w codzienne życie wsi.

Jego matka skarży się księdzu na tego „innego”, a narzeczona nie chce mieć z nim nic wspólnego, więc dzieci przeszły przed nim i nazwały go tylko „świńska buzia”.

Ale Jacek nie ulega żalu. Opiera się i idzie własną drogą.

Reżyserka Magorzata Szomowska została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 za film Maska.© akcje imago i ludzie

Nakręcony w specjalny sposób, z dużą ilością celowych rozmyć w obrazie, został świetnie oddany – zwłaszcza Mateusz Kosiukewicz, główny aktor i mąż reżysera, super – i dostarczony w błyskawicznym tempie!

„maska”
Polska 2018
Dyrektor: Małgorzata Szumowska
Aktorzy: Mateusz Kosyukiewicz, Anisska Podsialik, Małgorzata Gurul i inni
Długość: 91 minut

Continue Reading

Trending