Connect with us

Economy

Jaki jest model berliński, pani Garach?

Published

on

BerlinWysłaliśmy 19 identycznych pytań do czołowych kandydatów partyjnych w wyborach do XIX parlamentu w Berlinie. Oto odpowiedzi Bettiny Garach, czołowej kandydatki Berlina do Partii Zielonych.

1. Jest 27 września o 11 rano. Dostępny jest oficjalny wynik końcowy wyborów. Zostałeś wybrany na burmistrza większością dwóch trzecich głosów. Jaka będzie Twoja pierwsza praca?

Przede wszystkim pozdrawiam pracowników Rotes Rathaus i idę z nimi do pracy: zakładam Obywatelską Radę Klimatyczną i przygotowuję pierwszą rundę negocjacji w sprawie parasola czynszowego.

berlińskie wydawnictwo

Edycja weekendowa

Ten tekst ukazywał się w weekendowym wydaniu Berliner Zeitung – w każdą sobotę w kiosku lub tutaj na Subskrypcja. Wypróbuj teraz nową subskrypcję próbną — 4 tygodnie za darmo

28/29 sierpnia 2021 w gazecie:
Berlin ma wybór: początek naszego głównego egzaminu politycznego. Tym razem: AfD kontra Zieloni

Córka i ojciec: Jenny i John Erpenbeck o rodzinie, literaturze i rewolucji

Aleksander Łukaszenko wysyła afgańskich uchodźców na granicę z Polską. Czego ten mężczyzna chce?

Prenzlauer Berg świętuje: Czy państwo płaci teraz za rowery towarowe? Pro Kontra

Monarchia zamiast bólu wyborczego: dlaczego Yvonne Hoffmann chce zostać królową Berlina

Idź nad jezioro! Teraz w Uckermarku czeka specjalny festiwal kulturalny dla berlińczyków

https://berliner-zeitung.de/wochenendausgabe

2. Daleki krewny umiera i nagle zostawia Ci 3002 mieszkania na wynajem? Jak radzisz sobie z dziedziczeniem?

Jako odpowiedzialny i uczciwy wynajmujący oddaję go pod parasolem ochrony czynszu w zaproponowanym przeze mnie Berlinie. Oznacza to: uzyskanie godziwego czynszu w ramach wskaźnika czynszu i wykorzystanie nowej dodatkowej pomocy rządowej na dobre aktywne odnowienie.

3. Twoje dziecko wróciło z płaczem ze szkolnego konkursu w Monachium. Jak wytłumaczysz mu, dlaczego bawarscy chłopcy i dziewczęta są lepsi od berlińczyków we wszystkich dziedzinach?

20 lat zarządzania edukacją przez SPD? Nie, poważnie, po pierwsze, twój przykład jest mocno przesadzony, a po drugie, powiedziałbym, że walczyłbym o zapewnienie wystarczającej liczby nauczycieli, aby było mniej opuszczonych lekcji i wyższej jakości, więcej cyfryzacji i czystych, dobrze wyposażonych szkół. Śmiałbym się, gdyby berlińskie dzieci nie nadążały!

4. Kelnerzy w Twojej ulubionej restauracji mówią tylko po angielsku. Dlaczego Airbnb powinno zostać zbanowane?

Airbnb nie powinno oznaczać, że ludzie nie mogą już znaleźć tutaj mieszkań, ponieważ mieszkania są wynajmowane jako domy wakacyjne bez pozwolenia. Nawiasem mówiąc, nie sądzę, żeby tymczasowy kelner mówiący po angielsku mógł kupić mieszkanie Airbnb. Poza tym Berlin jest międzynarodową stolicą, a jego różnorodność sprawia, że ​​jest potężny – zarówno gospodarczo, jak i kulturowo.

5. Ostatnio wiele rzeczy zostało uznanych za rasistowskie: nazwy ulic, muzyka klasyczna, szarlotka. Czego możesz być pewien, nie będąc rasistą?

To jest dyskusja, w której chciałbym widzieć więcej spokoju. Zdecydowana większość ludzi nie jest rasistami. Ale nasz język i kultura nabierają kształtu w czasie, gdy biali Europejczycy czuli się lepsi od innych. Ale nie zmieniamy tego z dnia na dzień zakazem mówienia, tylko rozmawiając i słuchając się nawzajem.

6. Czego życzysz swojemu najgorszemu wrogowi?

Przyjaciel wroga nie jest uniwersalny. Może jestem na to zbyt chrześcijaninem.

7. Rok 2030. Fiasko zmian klimatycznych. Berlin na przemian cierpi z powodu susz i powodzi z ulewnymi deszczami. Ta sama partia została rządzącym burmistrzem przez dziewięć lat. Kto wygrał wybory do Izby Reprezentantów w 2021 roku?

Jeśli Berlin poradzi sobie do tego czasu ze skutkami zmian klimatycznych, będzie miał wystarczająco dużo chłodni dla osób starszych i wystarczająco dużo otwartej przestrzeni na ulewne deszcze, wygram. Kiedy rozjarzony asfalt parkingów i szerokich ulic zamienia miasto w ognisty piec, ktoś inny.

8. Jak definiujesz termin „wiry”?

Nie mów wyraźnie, co myślisz.

9. Spotykasz uchodźcę, który jest piękniejszy, mądrzejszy, bardziej rozwinięty i bogatszy od ciebie. Jak się z tym czujesz?

Ponieważ pochodzę z pracy dla uchodźców, znam wielu pięknych, mądrych i wyrafinowanych uchodźców. Dobrze nie robić. Wszędzie są ludzie, którzy mają lub mogą zrobić coś, czego ja nie mam lub nie mogę zrobić. Nie przeszkadza mi to, moim mottem życiowym jest „umiejętność oddawania się”.

10. Pomoc koronowa była zbyt droga dla miasta. Jaki jest obecnie finansowany projekt, który zatrzymasz?

Dalsza budowa A100 po obecnej fazie budowy. Naszą część pieniędzy, a przede wszystkim przestrzeń, możemy wykorzystać na inne cele.

11. Który budynek w Berlinie byś od razu wysadził w powietrze?

Most nad Breitenbachplatz. Jest to jeden z najbrzydszych pomników przyjaznego samochodom miasta ubiegłego wieku. Bez nich sąsiedztwo będzie się dobrze rozwijać.

12. Religie są drogie, drogie i święte milionom ludzi. Ale przyniosła światu wiele cierpienia. Jakie korzyści odniósł Berlin z chrześcijaństwa, islamu i judaizmu?

Berlin zawsze żył z tego, że jest miastem imigracji, gdzie spotykają się religie i kultury. Różnorodność i otwartość Berlina mają również związek z mieszanką religii. I to ludzie sprowadzili na świat cierpienie w imię religii. Dlatego cieszę się, że mieszkam w świeckim kraju.

13. Kiedy ostatni raz widzieliśmy samochód z silnikiem spalinowym w ringu S-Bahn?

2030. Może z wyjątkiem pożaru lub starego samochodu policyjnego, ale przez następne 10 lat nadal będziemy otrzymywać alternatywy bez ognia. Nasi producenci samochodów i inżynierowie mogą to zrobić.

14. Wódz klanu Issa Remo niedawno zaproponował, że Park Gorlitzer znów będzie bezpieczny dla babć. Martwisz się, że to zadziała?

Senator ds. spraw wewnętrznych musi dbać o ład i porządek, a nie o przestępczość zorganizowaną. To rodzi pytanie o podstawy naszej demokracji. Ale myślę, że coś takiego jest bardziej zawstydzające.

15. Jak wyglądałby Berlin, gdyby nie było równania finansowego rządu?

Berlin już dawno przestał być krajem finansowo zależnym. Jako stolica Berlin robi wiele dla reszty republiki. Berlin od kilku lat prężnie się rozwija. Nasza gospodarka jest silna, innowacyjna i może zdziałać znacznie więcej dzięki bardziej zrównoważonym pomysłom.

16. Czy weźmiesz udział w dniu jarmarku w Berlinie czy w dniu chusty?

Nie. Zadbam o to, aby osoby noszące jarmułki i chusty mogły bez obaw poruszać się po Berlinie. Ale taki dzień wywołałby więcej nieporozumień niż to, co mogłoby się wydarzyć.

17. Co zazwyczaj odróżnia Berlin od Ciebie?

Położyć serce na języku i powiedzieć to, co myślę.

18- Demokracja jest dziś postrzegana przez wielu jako forma rządu, która nie ma miejsca na wątpliwości. Churchill zwykł mawiać: „Najlepszym argumentem przeciwko demokracji jest pięciominutowa rozmowa z przeciętnym wyborcą”. Co sądzisz o wadach demokracji?

Bardziej boję się pomysłu, że będę żyć w kraju rządzonym przez tyranię. Nawet jeśli czasami jest to stresujące, demokracja z wieloma opiniami, silnymi wolnymi mediami i upoważnionymi ludźmi jest zdecydowanie najlepszą ze wszystkich form rządów.

19. Co jest największym osiągnięciem rządzącego burmistrza?

Uczyń Berlin miastem odpornym na kryzys i neutralnym dla klimatu.

Ten tekst ukazywał się w weekendowym wydaniu Berliner Zeitung – w każdą sobotę w kiosku lub tutaj, aby zasubskrybować.

READ  Nieco zagraniczni pracownicy w Saksonii-Anhalt: popyt rośnie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Unia Europejska po Merkel: kryzysy, rozliczenia i wizje

Published

on

Począwszy od: 26.09.2021 4:14 AM

Merkel jest najdłużej urzędującym premierem Unii Europejskiej – a główny dyrektor ds. kryzysu przechodzi przez niepewne czasy. Europejczycy mają bardzo różne nadzieje na swojego następcę.

Napisane przez Veronique Gantenberg, ARD-Studio Bruksela

W fizyce istnieją prawa naturalne, które opisują prawidłowości w zachowaniu rzeczywistych układów. Być może prawo natury Merkel polegało na tym, że najpotężniejsza kobieta w Europie przez 16 lat radziła sobie z kryzysem po kryzysie – pod warunkiem, że była to pilna sprawa, której nie da się uniknąć.

HP em, który przychodzi do Merkel-_SEG.mxf

Magazyn europejski o godzinie 12:45, 26 września 2021 r.

Jeśli upadnie euro, upadnie Europa.

Los Merkel ujawnił jej oświadczenie w sprawie kryzysu euro w 2010 roku: odwróciła wówczas równowagę, próbując zjednoczyć niemieckie i europejskie interesy. Pieniądze dla dotkniętych krajów: Tak, ale tylko przy ścisłych środkach oszczędnościowych. Potem pojawiły się zarzuty ze strony samej partii. Złość na Merkel i jej europejską politykę oszczędnościową wzrosła nie tylko w Grecji. Dla jednych była bardzo mało europejska, dla innych bardzo słabo reprezentowała interesy niemieckie.

Od lata uchodźców do „Twierdzy Europy”

Robimy to.

Pięć lat później: tak zwany kryzys uchodźczy. Do Europy przybyły miliony ludzi szukających ochrony. Zdanie Merkel, małe zdanie, stało się programem – także w Brukseli. Ale dzisiaj nadal nie ma jednego europejskiego rozwiązania problemu imigracji. Zamiast tego niektóre prawa człowieka są łamane na zewnętrznych granicach UE, a krytycy mówią o „ufortyfikowanej Europie”.

Nierozwiązany kryzys Merkel

Liczy się dla mnie to, że w końcu się zebraliśmy.

Pięć lat później: kryzys Corona. Na ostatnich kilku metrach Merkel zrobiła zwrot w lipcu 2020 roku: opowiedziała się za wspólnym zadłużeniem, a po dniach negocjacji namówiła też innych.

READ  Wiedza techniczna o Hatten dla Tresfjord

Fakt, że Merkel odpowiada za status quo, ma swoje konsekwencje. „Moim zdaniem, przy wszystkich osiągnięciach, kanclerz odegrała kluczową rolę w zapewnieniu dalszego postępu kryzysu praworządności w UE” – mówi politolog Jana Puglierin. Merkel nie wyznaczyła granic dla Węgier i Polski wystarczająco wcześnie i dobitnie.

Amal Orbán w „Merkel 2.0”

Podczas gdy premier Węgier Viktor Orban demontuje wolność prasy i rządy prawa w swoim kraju, a podobny obraz rozwija się w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej, Merkel wydaje się nie zwracać uwagi na kryzys.

Węgierska dziennikarka Katalin Hallmay jest pewna: Viktor Orban chciałby, żeby tak pozostało. „Ale węgierskie społeczeństwo obywatelskie oczekuje poważnej zmiany kursu Niemiec w zakresie rządów prawa, demokracji i stosunku do Polski i Węgier” – mówi.

Oto ona: Merkel odwiedza Orbana w Berlinie. Merkel wydaje się być mało zainteresowana erozją praworządności w Polsce i na Węgrzech.

Zdjęcie: Clemence Bilan/EPA-EFE/REX/SHOT

Holandia oczekuje „niemieckiej gospodarki”

Jeśli chodzi o pieniądze, Niemcy zawsze darzyły Unię dużym zaufaniem – ale pandemia koronawirusa i kryzys klimatyczny również skłaniają do jeszcze głośniejszej zmiany paradygmatu. Wspólny dług wobec Europejskiego Funduszu Naprawy? Nie, dziękuję. Sprzeciwiły się temu Austria, Szwecja, Dania, a przede wszystkim Holandia, nazywając to „Czwórką i Gospodarką”.

Holenderski rząd ma również nadzieję na dobrze prosperujące Niemcy w przyszłości, mówi dziennikarka Clara van de Wel: „Niemcy zawsze były sojusznikiem Holandii, jeśli chodzi o narzucanie ścisłego budżetu. A Holendrzy tego oczekują – bez względu na to, kto Stoi za tym niemiecka gospodarka”.

Co do polityki europejskiej, holenderski premier Mark Rutte i kanclerz Merkel w dużej mierze się zgodzili.

Włochy mają nadzieję, że Berlin będzie gotowy do współpracy

Z drugiej strony Włochy liczą na hojność Niemiec, mówi włoski dziennikarz Lorenzo Robustelli. Zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarkę, inwestycje i udzielanie kredytów: „Włochy oczekują, że nowy niemiecki rząd wesprze restrukturyzację przepisów finansowych w Europie – które zostały zawieszone w takiej czy innej formie z powodu kryzysu koronowego”. Choć ufa włoskiemu premierowi Mario Draghiemu w kwestii negocjacji, potrzebuje także Niemiec, które mogą iść na ustępstwa.

READ  Ruch lotniczy - Schönefeld - po rozmowie telefonicznej: Godziny zmartwień pasażerów Ryanaira w Berlinie - gospodarka

Zmiany poczyniły niewielkie postępy w przypadku Merkel. Politolog Jana Puglierin uważa, że ​​musi się to zmienić teraz: potrzebujemy śmielszych wizji, większego przywództwa z przodu i jaśniejszej reklamy. Bo bez względu na to, kto podąża za Merkel – zadania na poziomie europejskim są ogromne.

Być może stamtąd można wyciągnąć optymizm najdłużej urzędującej szefowej unijnego rządu: „Obiecuję, jak tylko dojdziemy do porozumienia, będę bardziej rozmowna” – powiedziała na specjalnym posiedzeniu Rady UE 21 lutego. 2020, który dotyczył wieloletnich ram finansowych. W tym względzie łączy nas zasada nadziei”.

Więcej na ten temat dowiecie się w niedzielę 26 września 2021 w „Europamagazin” o godzinie 12.45 w Das Erste.

Continue Reading

Economy

Ochrona eksperta: czy historia Lehmana się powtórzy? W ten sposób analitycy oceniają bałagan informacyjny Evergrande

Published

on

Evergrande nie działa na nerwy inwestorów

Obudziły się wspomnienia bankructwa Lehmanna
Analitycy nie spodziewają się drugiego kryzysu finansowego

Gigant nieruchomości z zadłużeniem w wysokości 300 miliardów dolarów i niezdolny do obsługi odsetek od pożyczek: chińska grupa Evergrande nie wywiązała się z płatności i wywołała wstrząs w systemie bankowym tego kraju. Giełdy były również wrażliwe na informacje o drugim co do wielkości deweloperze w Chinach – wielu inwestorów budziło wspomnienia upadku Lehman Brothers.

Około 13 lat temu bankructwo amerykańskiego banku spowodowało zamieszanie na międzynarodowych rynkach finansowych. Instytut padł ofiarą kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w wyniku nienormalnie rozwijającego się rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Ale czy Evergrande stanowi podobne zagrożenie dla światowej gospodarki i rynków akcji?

Barclays widzi różne warunki rynkowe

Analitycy brytyjskiego banku Barclays nie wierzą, że konsekwencje ewentualnego upadku Evergrande będą podobne do konsekwencji upadku Lehman Bank w 2008 roku.

“Tak, Evergrande jest dużą firmą zajmującą się nieruchomościami. I tak, mogą wystąpić (potencjalne) efekty uboczne w sektorze nieruchomości w Chinach z konsekwencjami gospodarczymi. I tak, nadchodzi w czasie, gdy chiński wzrost naprawdę zaczyna rozczarowywać “. powiedział. W notatce dla inwestorów znajduje się „MarketWatch”. Jednak moment Lehmana to „kryzys o zupełnie innym wymiarze” – kontynuowali eksperci.

Warunki rynkowe są inne niż 13 lat temu. Aby niedorozwój Great Evergrande przekształcił się w kryzys podobny do Lehmana, musi zostać spełnionych szereg innych warunków, w tym gwałtowny wzrost niedoborów kredytów poza sektorem nieruchomości, odmowa banków na rynku finansowania międzybankowego i poważne błędy w polityce w odpowiedzi do kryzysu ze strony władz chińskich.

Analitycy Citi formułują możliwości wejścia na rynek

Podobnie analitycy Citi oceniają bieżące wydarzenia wokół Evergrande. W notatce podkreślili, że decydenci prawdopodobnie będą wytrwale unikać ryzyka systemowego, aby zyskać czas na rozwiązanie ryzyka związanego z zadłużeniem, a mając to na uwadze, prawdopodobnie będą zachęcać do nieznacznego złagodzenia ogólnego środowiska kredytowego.

READ  Pieniądze, gaz i pigułki

Dlatego analityk Judy Zhang nie widzi momentu Lehman dla Chin, nawet jeśli ostrzega przed zagrożeniami dla całego chińskiego systemu finansowego. Tymczasem analiza banku udzielającego pożyczek firmom budowlanym wysokiego ryzyka wykazała, że ​​ryzyko kredytowe jest wyższe w przypadku China Minsheng Banking Corp. i Ping An Bank Co. i China Everbright Bank Co. Tymczasem Bank of Nanjing, Chongqing Rural Commercial Bank i China Postal Savings Bank są mniej narażone i „każdą deprecjację kursu będziemy postrzegać jako dobrą okazję do zakupu wysokiej jakości akcji” – cytował ekspert. z Bloomberg m.in.

Socit Gnrale: Jak dotąd tylko kilka efektów transferowych

Wei Yao i Michael Lam, analitycy Societe Generale, widzą niewielkie oznaki rozprzestrzenienia się kryzysu poza sektor nieruchomości. Według analityków w komunikacie prasowym opublikowanym przez MarketWatch, efekty zewnętrzne na rynku obligacji były jak dotąd w dużej mierze ograniczone do kilku deweloperów o wysokiej stopie zwrotu. Ekonomiści zauważają, że najwięksi kredytodawcy Evergrande są pod presją na rynku akcji, ale ich koszty finansowania zewnętrznego pozostają niezmienione. Chińskie rynki pieniężne są stosunkowo spokojne, chociaż pojawiają się wczesne oznaki załamania się gotówki.

Jeśli chodzi o rynek obligacji, wydaje się, że inwestorzy „rozróżniają bezpiecznych i ryzykownych pożyczkobiorców i oczekują na razie ograniczonego wkroczenia na szerszy rynek finansowy”, twierdzą eksperci.

Jefferies poleca kupno akcji Bank of China

Tymczasem Chen Shujen Chen, analityk z Jefferies Financial Group, trzyma się swojego poglądu na chińskie akcje. Jego zdaniem z Evergrande emanuje tylko „niewielka szansa na ryzyko systemowe”. W oświadczeniu skierowanym do inwestorów inwestorzy zalecają, według Bloomberga, kupowanie akcji banków, gdy ceny spadają. Jednocześnie udzielił Pocztowemu Bankowi Oszczędnościowemu rekomendacji zakupu i dodał ją do „Best Choices”. China Construction Bank Corp. Bank of Ningbo Co. pozostał członkiem selekcji najlepszych rekomendacji firmy analitycznej.

READ  Odra-Spree - Plac budowy Tesli jako koło ratunkowe dla placu budowy Tesli jako koło ratunkowe dla branży turystycznej

JPMorgan widzi w kryzysie szansę

Eksperci z amerykańskiego banku JPMorgan są nieco ostrożnymi optymistami. Cytowano analityków Reutersa, którzy powiedzieli, że jego obciążony długiem budżet sprawia, że ​​Evergrande jest niewątpliwie kruchy. To, że sytuacja tak szybko się pogorszyła, przyspieszyły decyzje polityczne. Eksperci wyraźnie nazwali „trzema czerwonymi liniami” wprowadzonymi przez chiński rząd, co było reakcją na ogromny wzrost cen nieruchomości w Chinach. W celu powstrzymania dalszego zadłużania się branży wprowadzono przepisy regulujące stosunek zobowiązań do aktywów, zadłużenie netto oraz stosunek środków płynnych do zobowiązań krótkoterminowych firm.

Doprowadziło to do presji na płynność w całym sektorze, a wielu mniejszych deweloperów z potrzebami krótkoterminowego refinansowania już wykazuje oznaki niepokoju. Eksperci twierdzą, że „Na podstawie naszych szacunków w tym roku może być 11 awarii o łącznej wartości 30 miliardów dolarów (lub 23-procentowy wskaźnik awaryjności dla sektora)”.

Dla Marko Kolanovic, szefa badań ilościowych w amerykańskim banku JPMorgan, kryzys jest szansą także z punktu widzenia inwestora. Pomimo kryzysu Evergrande, był uparty na akcjach i czasami widzi duże spadki cen jako okazję do zakupu. Niezależnie od ostatnich wydarzeń uważa, że ​​indeks S&P 500 podskoczy do 4700 do końca roku.

Zespół redakcyjny Finanzen.net

Więcej informacji o chińskiej grupie Evergrande

Bildkelin: hxdbzxy/Shutterstock.com, Kirsty Wigglesworth/AP

Continue Reading

Economy

Eksplodujące ceny gazu ziemnego: równowaga między kwestiami klimatyczno-społecznymi niesie ze sobą materiały wybuchowe dla koalicji – Polityka

Published

on

W 2021 r. cena gazu wzrosła trzykrotnie do poziomu z lat poprzednich. Na krótko przed wyborami powszechnymi wielu obywateli uświadomiło sobie społeczne koszty transformacji energetycznej.

Partie starały się nie straszyć wyborców tą przerażającą kwestią – także dlatego, że istnieje potencjalny punkt rozłamu w sojuszu SPD (lub Unii) z Zielonymi.

Zieloni postrzegają politykę klimatyczną jako szansę i obawiają się powstania u swojej bazy, jeśli nie zapewnią większej spójności. Dla Olafa Schultza to ryzyko. Rosnące ceny energii stały się wybuchowym czynnikiem, który może obalić jego potencjalny sojusz.

Ceny energii elektrycznej rosną w całej Europie, we Włoszech i Polsce o około 40 proc., w Hiszpanii kilkakrotnie. Brytyjscy dostawcy energii są zagrożeni bankructwem.

Strach przed protestami żółtych kamizelek

Od Grecji, przez Europę Środkowo-Wschodnią, po Półwysep Iberyjski, rządy obawiają się fal protestów w stylu żółtych kamizelek we Francji. Niektórzy zawieszają podatki energetyczne, aby złagodzić inflację. Narasta sceptycyzm wobec celów klimatycznych UE, podatków od dwutlenku węgla i handlu uprawnieniami do emisji.

Dodatkowy koszt klimatu nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na cenę gazu ziemnego. Puste magazyny po kryzysie koronawirusa, zwiększony popyt spowodowany celowym odejściem od węgla i wąskie gardła w dostawach w Rosji to czynniki sprzyjające.

Najważniejsze artykuły Tagesspiegel dotyczące wyborów federalnych w 2021 r.:

Co do ostatniego punktu, nie jest jasne, czy Władimir Putin wykorzystałby taką dźwignię, aby wymusić działanie gazociągu Nord Stream 2. Ceny gazu wpływają również na cenę energii elektrycznej w elektrowniach gazowych.

Ale ten proces daje wgląd w przyszłe debaty klimatyczne. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia społeczna.

READ  CovPass: tak działa cyfrowy korytarz szczepień

[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

Jak dotąd w Niemczech poświęca się mu mniej uwagi niż w krajach ubogich. Tutaj w dyskusji dominują zajęcia, ponieważ nie powstają wysokie ceny energii, dodatkowe koszty życia i brak konieczności korzystania z samochodu. Banery protestacyjne, takie jak „klimat nie podlega negocjacji”, tworzą aurę politycznego braku alternatyw.

Energia musi stać się droższa, aby spadła konsumpcja, a tym samym emisje. To jest ta strona. Jednak rządy muszą kierować tym rozwojem i dyskursem publicznym w taki sposób, aby wyższe ceny energii nie budziły obaw egzystencjalnych i nie chroniły spójności społecznej.

W przeciwnym razie może się okazać, że tam też nie ma co negocjować. Jeśli większa część ludności odejdzie, a rządy stracą poparcie większości, nie będą miały siły przetargowej i upadną: w kadencji ustawodawczej lub w następnych wyborach. Równoważenie kwestii klimatycznych i społecznych stało się nowym priorytetem w negocjacjach koalicyjnych.

Continue Reading

Trending