Connect with us

Economy

DAX kontynuuje w trendzie bocznym: inwestorzy czekają na rzeczy

Published

on

Raport rynkowy

Stan: 27.04.2021 17:58

Inwestorzy pozostają zawieszeni na giełdzie. Bo przed środową decyzją Fed i nowymi danymi z sektora przedsiębiorstw w USA nikt nie chce znaleźć się na złej pozycji.

Czołowy niemiecki indeks DAX drugi dzień z rzędu ledwo się poruszył. Pod koniec dnia indeks był o 0,3 proc. Mniejszy i wyniósł 15249 punktów. Inwestorzy nie odważyli się wyjść z ukrycia w obliczu większej liczby firm z sektora technologicznego w USA i spotkania Rezerwy Federalnej USA w sprawie stóp procentowych. W szczególności z niecierpliwością czekają raporty z dużych firm technologicznych. Czy liczby mogą sprostać wysokim oczekiwaniom i zastanawiają się nad tym inwestorzy nie tylko we Frankfurcie.

Analityk Pierre Ferrett z domu handlowego Active Traders napisał, że na giełdach panuje niepewność. Ale nikt też nie chce sprzedawać, więc DAX pozostaje na wysokim poziomie. Czasami niemiecki indeks odniesienia spadał dziś o 0,7 procent do 15186 punktów, ale potem udało mu się ograniczyć straty.

Większość z 30 akcji zamknęła się na DAX ze stratami, przy czym dwoma przegranymi są dziś Delivery Hero i Heidelbergcement. Wbrew pozytywnemu trendowi Deutsche Bank utrzymał najlepsze wyniki na dzień przed jutrzejszymi danymi kwartalnymi.

Wall Street wpada na czerwono

Bardzo podobny obraz pojawia się obecnie w Nowym Jorku, gdzie wszystkie główne indeksy giełdowe są umiarkowanie niższe. Technika NASDAQ również nie może obronić swoich początkowych zysków. Wieczorem po zamknięciu rynku w programie znalazły się kwartalne raporty Alphabet, Microsoft, producenta sprzętu półprzewodnikowego, Texas Instruments, Starbucks i Visa. Apple pojawi się w środę, a Amazon w czwartek.

Według Franka Woolgemoutha z The National Bank, prawie jedna trzecia z 500 spółek uwzględnionych w szerokim indeksie S&P poinformowała o ostatnich wydarzeniach biznesowych w ciągu tygodnia. „Inwestorzy szczególnie uważnie przyglądają się, szczególnie w przypadku bardzo wysoko ocenianych technologicznie dużych firm, aby sprawdzić, czy ratingi wydają się być uzasadnione sukcesem operacyjnym” – podkreślił Wohlgemuth.

Dow i jego konglomerat 3M odnotowali wzrost zysku rok do roku o 1,6 miliarda dolarów, czyli o około jedną czwartą. Akcje, które wcześniej dobrze sobie radziły, nadal spadają.

Spotkanie Rezerwy Federalnej od środy

W innym kontekście tygodnia, oprócz kwartalnych raportów korporacyjnych, posiedzenie Rezerwy Federalnej USA w sprawie stóp procentowych poruszy giełdę. Większość obserwatorów rynku spodziewa się, że władze monetarne ponownie potwierdzą luźną politykę pieniężną w środę. W końcu bank centralny wpompowuje na rynek 120 miliardów dolarów miesięcznie poprzez zakupy obligacji, tworząc w ten sposób ogromną nadpłynność.

READ  Prace konserwacyjne: niemiecki minister gospodarki oczekuje wstrzymania dostaw gazu z Rosji

„Pomimo poprawiających się danych ekonomicznych Fed nadal znajduje się w stanie kryzysu”. Bank centralny będzie czekał na wyraźne ożywienie w gospodarce i na rynku pracy oraz wyraźne złagodzenie sytuacji zdrowotnej, zanim ograniczy zakupy papierów wartościowych, zgodnie z przewidywaniami analityków UniCredit Bank.

Dolar zmierza w bok

Dzisiaj, podobnie jak od wielu dni, kurs euro waha się w przedziale od 1,20 do 1,21 USD. Dzieje się tak po ogromnym wzroście w stosunku do dolara. Byczy trend obserwowany w euro od początku kwietnia podniósł w poniedziałek wspólną walutę do 1,2117 USD, najwyższego poziomu od końca lutego. Teraz Yu-Na Park Heger, analityk Commerzbanku, mówi o „przerwie”. Wreszcie strefa euro dogania Stany Zjednoczone w zakresie szczepień. Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił stopę referencyjną na poziomie 1,2088 (pon .: 1,2085) USD.

Rosną nastroje konsumentów w USA

Zaufanie konsumentów w USA wzrosło w kwietniu do najwyższego poziomu od 14 miesięcy. Wskaźnik nastrojów konsumentów wzrósł do 121,7 ze zrewidowanych 109,0 w marcu, po ogłoszeniu przez radę konferencyjną instytutu badania we wtorek.

Ekonomiści spodziewali się jedynie wzrostu do 113,0 punktów. Konsumenci postrzegają swoją obecną sytuację i przyszłe oczekiwania jako korzystniejsze niż wcześniej. W ramach walki z ekonomicznymi konsekwencjami pandemii koronawirusa prezydent USA Joe Biden uruchomił program pomocowy o wartości 1,9 bln USD, który zapewnił milionom Amerykanów jednorazowe kontrole rządowe na łączną kwotę 1400 USD.

Stabilny rynek ropy

Inwestorzy naftowi z ulgą widzą, że grupa OPEC + będzie kontynuowała politykę wsparcia. Według dobrze poinformowanych źródeł, główne kraje eksportujące zgodziły się na zwiększenie kwot produkcyjnych od maja, zgodnie z ustaleniami. Spotkanie ministrów zaplanowane na środę zostało odwołane. Cena ropy nie była w stanie obronić początkowego wzrostu i na razie zmienia się bardzo niewiele. Dramatyczna sytuacja COVID-19 w Indiach nadal jest w centrum uwagi rynku. Wschodzące rynki wschodzące są jednymi z najważniejszych odbiorców ropy naftowej na świecie.

Akcjonariusze firmy Bayer są decydujący

Akcjonariusze Bayera muszą pozostać przy władzy: przejęcie Monsanto trwa już piąty rok i dopiero okaże się, kiedy firma farmaceutyczna i agrochemiczna będzie w stanie powstrzymać falę procesów sądowych dotyczących glifosatu w Stanach Zjednoczonych. I zażądał od Jana Werninga z funduszu inwestycyjnego Unii przy okazji wirtualnego spotkania publicznego we wtorek: „Bayer ostatecznie kontroluje ryzyko prawne i kwestie odziedziczone po Monsanto”.

Jeśli chodzi o procedury dotyczące odpowiedzialności za produkt w przypadku glifosatu w Stanach Zjednoczonych, prezydent Werner Baumann przewiduje obecnie całkowite koszty planowanych ugód w istniejących procesach sądowych w wysokości do 9,6 mld USD. Szacuje się, że na rozstrzygnięcie przyszłych spraw przypada około dwóch miliardów dolarów. „Jesteśmy zdeterminowani, aby rozwiązać spór tak szybko i rozsądnie, jak to tylko możliwe”. Firma inwestycyjna Deka ogłosiła, że ​​nie uniewinni rady dyrektorów firmy Bayer na dorocznym walnym zgromadzeniu. Dla nich grupa jest tylko „cieniem samego siebie”. Leverkusen DAX Group planuje wypłacić dywidendę w wysokości 2,00 euro.

READ  Ten niemiecki bank oferuje oprocentowanie gotówkowe w wysokości 3,55 proc

Czy bęben jest sprzedawany?

Skok zapasów dostawców samochodów w Heila po raporcie na temat planów sprzedaży rodziny właścicieli. Jak donosi „Manager Magazin”, rodzina Hueck rozważa sprzedaż swojego 60-procentowego udziału w notowanym na MDAX producencie reflektorów.

Stratic podnosi swoje oczekiwania

Firma diagnostyczna Stratec zwiększyła sprzedaż o 27 procent do 72 milionów euro w pierwszym kwartale. Stratic spowodował, że ciągły wysoki popyt na rozwiązania molekularne i immunodiagnostykę jest odpowiedzialny za wzrost sprzedaży. Marża zysku operacyjnego wzrosła z 13,6% do 22,3%. Firma jest teraz bardziej optymistycznie nastawiona do całego roku.

Befesa traci łaski

Firma recyklingowa Befesa osiągnęła rekordowe wyniki na początku roku i spodziewa się również wysokiego wzrostu w całym tym roku. Zarząd wskazał wykorzystanie zdolności na poziomach sprzed kryzysu i „korzystne” stawki rynkowe jako przyczynę wzrostu. „Befesa wróciła na właściwą drogę” – mówi prezes firmy Javier Molina. Jednak giełda nie jest usatysfakcjonowana.

Flatexdegiro Płatne z polecenia

Na SDAX powyżej średniej notowano akcje internetowego biura maklerskiego Flatexdegiro. Analityk Benjamin Koncke z Keefe i Bruyette & Woods ogłosił cenę docelową na 160 euro. KBW jest częścią amerykańskiej firmy inwestycyjnej Stifel. Według Konkke, broker online ma ekspozycję na Europę, umożliwiając znaczny wzrost.

Funkwerk znacznie się poprawił

Dostawca usług komunikacyjnych i bezpieczeństwa Funkwerk zamknął zyskowny. Funkwerk powiedział, że pomimo niebezpiecznych skutków pandemii, firma osiągnęła silny wzrost i była w stanie działać bez krótkiego czasu w ciągu ostatniego roku. W związku z tym wielkość sprzedaży grupy wzrosła o cztery procent do 99 milionów euro. Wynik końcowy to zysk w wysokości 13,6 mln euro w 2020 r., O pięć milionów więcej niż w roku poprzednim.

Wieże widokowe są polecane przez zaprzyjaźnione banki

Według serii badań, stado nowych wież Vantage jest zdecydowanie najlepsze. Obserwatorzy rynku są optymistami, jeśli chodzi o docelowe ceny do 35 euro. Jednak Morgan Stanley, Barclays, Jefferies, Deutsche Bank i Goldman Sachs również należą do konsorcjum, które przeniosło Vantage do Vodafone na giełdzie. Makler wyjaśnił, że zwykle później trzyma się banknoty.

READ  Niemcy chcą, aby Rosja wygrała wojnę

Odwrócenie trendu w BP

Po nagłym, dużym wzroście zysków na początku roku, BP chce odkupić swoje akcje o wartości 500 milionów dolarów w drugim kwartale. Skorygowana nadwyżka wyniosła 2,63 miliarda dolarów za pierwszy kwartał, ponad trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

HSBC zarabia znacznie więcej

Główny bank Wielkiej Brytanii HSBC poprawił swoje zyski przed opodatkowaniem o 79% do 5,78 mld USD w pierwszym kwartale. Analitycy prognozowali średnio tylko 3,35 miliarda dolarów. Bank wykorzystał między innymi oszczędności i lepszy rating przy rozważaniu potencjalnych niespłaconych kredytów.

Archegos oskarżył również UBS

Największy szwajcarski bank UBS osiągnął większe zyski w pierwszym kwartale ubiegłego roku, pomimo dużych strat spowodowanych upadłością amerykańskiego funduszu hedgingowego Archegos. Nadwyżka wzrosła o 14% do 1,8 mld USD. Obciążenie funduszem hedgingowym zmniejszyło nadwyżkę UBS o 434 mln USD. Jednak dom finansowy Archegos spadł znacznie mniej niż jego lokalny konkurent, Credit Suisse, który nawet spadł na minus z powodu obciążenia w wysokości 1 miliarda dolarów.

Novartis nie jest zwycięzcą pandemii

Szwajcarska firma farmaceutyczna Novartis nadal cierpiała z powodu epidemii w ostatnim kwartale. Popyt na leki przeciw chorobom skóry i oczu zmalał, a spółka zależna Sandoz, specjalizująca się w lekach generycznych, na niektórych obszarach boryka się z problemami. Na początku roku, dzięki pozytywnemu wpływowi waluty, sprzedaż wzrosła o 1% rok do roku do 12,4 mld USD. Bez tych efektów Novartis musiałby zaakceptować straty w wysokości 2%. Najważniejsze jest to, że firma zarobiła 2,06 miliarda dolarów, o 5 procent mniej niż w zeszłym roku.

Apple pozwala użytkownikom zdecydować

Czy aplikacja może monitorować moje działania online, czy nie? W przyszłości użytkownicy iPhone’a, iPada lub Apple TV będą mogli samodzielnie podjąć decyzję: Apple jest pierwszym dostawcą smartfonów, który zapewnia swoim klientom łatwy sposób na zaprzestanie śledzenia ich zachowania w różnych aplikacjach i witrynach internetowych. Apple świętuje nowy system operacyjny jako zwycięstwo w dziedzinie ochrony danych. Z drugiej strony firmy internetowe, takie jak Facebook, i firmy medialne, które polegają na reklamach online, widzą zagrożenie dla bezpłatnego internetu. Zwolennicy konsumentów z zadowoleniem przyjmują funkcję ochrony danych w nowym iOS 14.5 firmy Apple, który został skrytykowany przez niemieckie związki zawodowe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Voit został sprzedany firmie Millison z Chin

Published

on

Voit został sprzedany firmie Millison z Chin

Dostawca samochodów Voit został sprzedany chińskiej firmie. Spółka z siedzibą w St. Ingbert ogłosiła to w piątek. Z informacji dostępnych dla naszej gazety wynika, że ​​dostawcy samochodów groziło nieuchronne bankructwo. Według kierownictwa w całym Voit zostanie zachowanych około 1750 stanowisk pracy, w tym około 1000 w Kraju Saary.

Funkcjonalność Voit musi zostać w pełni zachowana

Giełdowa spółka Millison Technologie z Chongqing nabyła wszystkie akcje od dotychczasowych akcjonariuszy – za cenę zakupu rzędu średnio dwucyfrowych milionów. Fundusze zostaną przeznaczone na restrukturyzację firmy i przygotowanie jej na przyszłość – bo w świetle zmian na światowym rynku odchodzącym od silnika spalinowego, Voit stawia na kompleksową restrukturyzację.

Przejęcie wymaga jeszcze zgody Federalnego Urzędu ds. Karteli. Według Ministerstwa Gospodarki, Innowacji, Cyfryzacji i Energii Minister Gospodarki Kraju Saary Jürgen Park od początku ściśle towarzyszył temu procesowi. „Jesteśmy zatem bardzo zadowoleni, że w zakładzie w Saarland znaleziono solidne rozwiązanie na przyszłość poprzez przejęcie Millison Technologies” – powiedział Minister Parke, który we współpracy z nowymi akcjonariuszami widzi szansę dla nowych produktów i perspektywy dla Voit. Możliwości zatrudnienia zostaną zabezpieczone, a my oferujemy firmie dalsze możliwości rozwoju w Kraju Saary.”

Plan popiera związek

Związek również optymistycznie podchodzi do projektu: „Cieszymy się z przejęcia Voit przez Melison w kontekście trudności na rynku dostawców motoryzacyjnych” – powiedział SZ zapytany starszy przedstawiciel IG Metall Saarbrücken, Patrick Selzer. Poprzednia struktura klientów była bardzo jednostronna.

Według Selzera IG Metall nawiązał już pierwszy kontakt z potencjalnymi nabywcami. Związkowcy odnieśli wrażenie, że chińscy biznesmeni chcą kontynuować wspólne podejmowanie decyzji i układy zbiorowe w strukturze Voigta i wydawało się, że chcą stworzyć konkurencyjność nie kosztem 1000 pracowników w St. Ingbert, ale kosztem rynku i z klientami.

Millison Technologies produkuje komponenty z metali lekkich

Według Voigta, Chongqing Millison Technologies Inc. Globalny dostawca komponentów z metali lekkich wytwarzanych w procesie odlewania ciśnieniowego, zatrudnia 5000 pracowników i osiąga sprzedaż przekraczającą 500 milionów euro.

Continue Reading

Economy

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Published

on

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Stan na: 21 kwietnia 2024 o 21:43

Zdaniem organizatorów to najważniejsze targi przemysłowe na świecie: Hannover Messe do piątku prezentuje innowacje z branży energetycznej i budowy maszyn. Doradca ma nadzieję, że wystawa nabierze nowego rozmachu.

Hanower jest przez tydzień miejscem spotkań przemysłu. Wieczorem wystawę otworzyli kanclerz Olaf Scholz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier tegorocznego kraju partnerskiego, Norwegii Jonas Gahr Sture, wraz z kilkoma przedstawicielami świata biznesu i polityki.

Około 4000 wystawców z 60 krajów zaprezentuje do piątku innowacje w dziedzinie inżynierii mechanicznej, inżynierii instalacji, elektrotechniki i technologii ochrony klimatu.

Niedroga energia i więcej innowacji

Kanclerz Schulz ma nadzieję, że Targi Hanowerskie nadadzą nowy impuls transformacji energetycznej i zwiększą konkurencyjność niemieckiego przemysłu. To, czego nasz kraj doświadczy w przyszłości, można zobaczyć na tych targach: opracowujemy nowe rzeczy, stale udoskonalamy produkty, badamy i stosujemy technologie zorientowane na przyszłość” – powiedział Schulz podczas otwarcia. Organizatorzy twierdzą, że to najważniejsze wydarzenie światowych targów przemysłowych.

Koncentrując się na rozwiązaniach w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji energetycznej, targi przemysłowe wyznaczają ważne priorytety, powiedział polityk Partii Socjaldemokratycznej. Niedroga energia i więcej innowacji są warunkiem wstępnym zwiększenia produktywności i wzrostu gospodarczego. Wymaga to inteligentnych rozwiązań AI, takich jak te prezentowane na targach: „maszyny, które wyręczają nas w prostych zadaniach, dzięki czemu pracownicy mogą przejść na bardziej wykwalifikowane stanowiska”.

Jak głośno podkreślał Prezes Targów Jochen Köckler NDR: Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu konkurencyjności branży w przyszłości. „Sztuczna inteligencja jest kluczem do konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu”. Pomimo niedoboru siły roboczej daje to branży szansę na rozwój, powiedział Kockler. Na targach zaprezentowany zostanie asystent sztucznej inteligencji, który umożliwia sterowanie robotami przemysłowymi za pomocą głosu. Można także zobaczyć urządzenia automatycznie wykrywające awarie lub systemy samodzielnie planujące ich konserwację.

READ  Prace konserwacyjne: niemiecki minister gospodarki oczekuje wstrzymania dostaw gazu z Rosji

Ponad 500 wystawców na wodorze

Na targach reprezentowanych jest także kilka firm technologicznych, w tym Microsoft, Google, Amazon Web Services, Dell, SAP, Siemens i Bosch. Istnieje również wiele średnich firm i ponad 300 start-upów. Tylko do branży wodorowej należy ponad 500 wystawców. „Oznacza to, że Hannover Messe jest w tym temacie światowym liderem” – powiedział Kokler, szef targów.

Mając na uwadze ten cel, celowo wybrano także Norwegię, tegoroczny kraj partnerski. Dzięki bogatej elektrowni wodnej kraj jest w stanie dostarczyć duże ilości zielonego wodoru, czyli wodoru przyjaznego dla klimatu.

Dużo biurokracji

Ostatnio w gospodarce pojawiła się krytyka ze względu na nadmierną biurokrację i wysokie ceny energii. Z punktu widzenia branży zagraża to atrakcyjności lokalizacji, szczególnie w porównaniu z innymi regionami, takimi jak USA. „Nowoczesna polityka dostaw oznacza w sposób naturalny, że staliśmy się szybsi i prostsi” – podkreślił Scholz. „Ograniczenie biurokracji nic nie kosztuje, a wiele daje”.

Komisja Europejska pracuje również nad likwidacją przepisów przy wsparciu rządu federalnego. „To również prawda, ponieważ większość biurokratycznych przepisów pochodzi z Brukseli”. Celem jest zmniejszenie o co najmniej jedną czwartą liczby raportów, które przedsiębiorstwa muszą składać zgodnie z przepisami unijnymi.

Ceny energii są bardzo wysokie

Jeśli chodzi o ceny energii, rząd federalny rozważa również, w jaki sposób nadal zapewniać wsparcie energochłonnym przedsiębiorstwom. Niedawno szef Stowarzyszenia Przemysłu Elektrycznego i Cyfrowego ZVEI Günter Kegel skrytykował fakt, że pomimo spadku ceny energii są w dalszym ciągu zbyt wysokie dla energochłonnych przedsiębiorstw.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która po raz pierwszy przemawiała podczas otwarcia targów, zgodziła się ze Scholzem. Tylko jeśli Europa stanie się prostsza, szybsza i tańsza, obiekt przetrwa w obliczu coraz silniejszej globalnej konkurencji. „Najważniejsze jest zmniejszenie obciążeń przedsiębiorstw i zmniejszenie biurokracji”. Należy także zwiększyć prędkość energii wiatrowej.

Continue Reading

Economy

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu

Published

on

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu
  1. Strona główna
  2. lokalny
  3. Landsberga

Naciska

Samojezdne ciężarówki jeżdżą teraz także na autostradzie A96 pomiędzy Monachium a Landsbergiem. © Człowiek

MAN Truck & Bus jest pierwszym producentem, który otrzymał zezwolenie na testy autonomicznych ciężarówek na niemieckich autostradach. Trasa testowa biegnie z Norymbergi przez Monachium do Ulm i Landsberg. W Lechstadt znajduje się zarówno Centrum Testów Mobilności ADAC (Penzing), jak i Centrum Logistyczne EDEKA.

Landsberg – „Wymagana do tego technologia była przez pewien czas testowana w Centrum Testów Mobilności ADAC w Penzing” – wyjaśnia dr inż. Reinhard Kölke, dyrektor Centrum Technologicznego ADAC w Landsbergu.

Federalny Minister Transportu dr. Volker Wessing wraz z dyrektorem generalnym MAN Alexandrem Vlaskampem towarzyszył w dziewiczym locie na krótkim odcinku między Alershausen a Vorholzen. Według firmy MAN w firmie MAN i jej spółce macierzystej TRATON Group nad tematyką „jazdy autonomicznej” pracuje 500 inżynierów. Zarejestrowano już ponad 130 patentów.

Trasa testowa MAN do Landsbergu – autonomiczna ciężarówka na autostradzie A96

Autonomiczna jazda ciężarówką – zacznij
Federalny Minister Transportu dr. Udział wzięli Volker Wessing i dyrektor zarządzający MAN Alexander Vlaskamp (po lewej). © Człowiek

Samobieżne ciężarówki mogą potencjalnie zapobiegać wypadkom związanym ze zmęczeniem, usprawniać transport i zaradzić niedoborowi 100 000 kierowców ciężarówek.

Samodzielna jazda - ciężarówka - tor testowy
Samobieżne ciężarówki można testować na czerwonych odcinkach autostrady – na trasie A96 do Landsberg. © Człowiek

Z Biuletyn Crespota Codziennie na koniec dnia lub z nowym Aplikacja „Crespot”. Zawsze na bieżąco z najważniejszymi historiami.

READ  Plan wstrzymania importu węgla z Rosji - klimareporter °
Continue Reading

Trending