Connect with us

Economy

Płaca minimalna w opiece: Młodzi ludzie odchodzą, starsi cierpią – Polityka

Published

on

Federalny Sąd Pracy orzekł, że pracownicy zagraniczni są również uprawnieni do minimalnej płacy w ramach sponsorowania. Zdjęcie: dpa / Daniel Reinhardt


Nagła sytuacja pielęgniarska w Polsce: kluczowe orzeczenie w Niemczech dotyczące opieki domowej, które określa minimalną płacę za opiekę, rzuca jasne światło na sytuację we wschodnioeuropejskiej Unii.

WARSZAWA – Każdy, kto pracuje jako pielęgniarka w Polsce “ma do czynienia z małym problemem”. Tak widzi to Adam Stradowski, który wraz ze swoją organizacją non-profit „Schronienie” prowadzi w Warszawie dom starców i chorych ubogich.

Co rozumie przez słowo crack: „Musisz kochać ludzi, tak po prostu”. W każdym razie kadra pielęgniarska w Polsce się nie wzbogaci. Przeciwnie. Bo nie ma nawet obowiązkowego ubezpieczenia jak w Niemczech. Więc prawie wszystko zależy od ludzkiej miłości. i rodziny. Jednak ze względu na rosnące wymagania coraz częściej muszą szukać wsparcia u dostawców usług. Czarny rynek dba o brzydką resztę.

Niemiecka płaca minimalna w opiece domowej może doprowadzić do upadku w Polsce

Ten „system” od lat znajduje się pod coraz większą presją. Bo Polska jest wszystkim jednocześnie: rozkwitającą gospodarką i starzejącym się społeczeństwem, które kurczy się i traci rozum z powodu imigracji na Zachód.

W końcu bogate Niemcy są na wyciągnięcie ręki. I właśnie dlatego niedawne orzeczenie Federalnego Sądu Pracy w sprawie płacy minimalnej w opiece domowej, która jest również należna zagranicznym pracownikom opieki, nie tylko wpływa na sytuację w tym kraju, ale w najgorszym przypadku może doprowadzić do upadku osób starszych opieki w Polsce. W najlepszym przypadku presja „tylko” wzrasta jeszcze bardziej.

Personel pielęgniarski w Polsce zarabia tylko około 450 euro

Problem można podsumować w liczbach. W Polsce dostawcy oferują kompleksową opiekę domową za 4000 zł miesięcznie. To prawie 900 euro. Około połowa tego zależy od personelu. Jednak ten sam personel pielęgniarski może wybierać spośród niezliczonych ofert prawnych z Niemiec z miesięcznym zyskiem od 1500 do 2000 euro. Jeśli po orzeczeniu w Erfurcie wynagrodzenie nadal będzie rosło, ostatni opiekun Polski wkrótce rozważy odejście. Nie jest jasne, czy tak się stanie. Ponieważ sądząc po orzeczeniu, model stałej opieki domowej w Niemczech może stać się droższy lub rzadziej. Wtedy będzie potrzeba mniejszej liczby pielęgniarek z Europy Wschodniej.

READ  Pomimo rekordowego nastroju na Wall Street: akcje Curevac i Biontech wahały się
Eksperci są jednak zdania, że ​​jest to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę poważny niedobór personelu w branży. Zupełnie innego rozwoju spodziewa się Renata Faure, która legalnie zatrudniła polskie pielęgniarki w Niemczech. „Więcej pracowników zwróci się na czarny rynek”, obawia się i ostrzega: „Jeśli personel pielęgniarski z Europy Wschodniej nie będzie pracował w Niemczech, cały system załamie się od razu”.

Kraje UE Wschodniej tracą coraz więcej wykwalifikowanych pracowników

Ale oprócz czarnego rynku, częścią europejskiej rzeczywistości zawsze było to, że wschodnie kraje UE poniosły ogromną utratę wykwalifikowanych pracowników. Dotyczy to zawodów medycznych, ale także rzemieślniczych, technicznych czy farmaceutycznych. Około 2,5 z 38 milionów ludzi wyjechało z Polski na Zachód po 1989 roku, prawie siedem procent. Inne kraje, takie jak Łotwa i Bułgaria, straciły 20% swojej populacji. Ponadto gwałtownie spadł wskaźnik urodzeń, a średnia długość życia wzrosła o pięć lat.

Coraz mniej młodych ludzi musi opiekować się coraz większą liczbą osób starszych. Tymczasem, jeśli dzieci odejdą, rodzice dorastają sami. Konserwatywna prawicowa PiS, której elektorat pierwotniaków jest w podeszłym wieku, stara się temu przeciwdziałać aktywną polityką społeczną od momentu objęcia władzy w 2015 roku. Wprowadziła pierwszy w Polsce zasiłek wychowawczy i znacząco złagodziła obciążenia podatkowe dla młodych ludzi. Ale atrakcyjność bogatych krajów UE nie może do tego zniechęcić.

Stan wyjątkowy przesuwa się coraz bardziej na wschód

Ostatnią deską ratunku dla wielu rodzin w Polsce są rozwiązania nielegalne. Około 80 procent opieki domowej jest obecnie regulowanych na czarnym rynku. W większości przypadków personel pielęgniarski pochodzi ze wschodu, głównie z Ukrainy lub Białorusi.

Tylko dzięki emigracji około dwóch milionów ludzi z republik byłego Związku Radzieckiego populacja Polski w ostatnich latach pozostaje stabilna. Innymi słowy: ludzie przemieszczają się na zachód, a sytuacja kryzysowa zmierza na wschód.

READ  100 dni odliczania do 4. China International Import Expo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

IPO: Stawka Robinhood: Cathie Woods ARK stawia na nowego brokera pomimo flip-flopa w IPO | biuletyn Informacyjny

Published

on

?? Robinhood ze słabym IPO

?? Cathy Wood wciąż była obecna na IPO
?? Akcje Robinhood kupione za główne fundusze ETF

Broker giełdowy Robinhood zakończył swój pierwszy dzień notowań na giełdzie Nasdaq ze stratą na poziomie 8,37 proc. Debiut spółki na giełdzie był mieszany, ponieważ zainteresowanie akcjami spółki było już niskie. Zamiast oczekiwanej ceny 42 USD, Robinhood przyniósł swoje akcje inwestorom za jedyne 38 USD, a zatem musiał zadowolić się ceną emisyjną na dolnym końcu przedziału cenowego.

Zapasy Cathy Wood Zapasy Robinhood

Trzeciego dnia notowań akcje Robinhooda nadal były notowane poniżej ceny emisyjnej – chociaż firma uzyskała ostatnio znaczny wzrost. Gwiazda inwestora Cathy Wood nabyła 1 297 615 akcji nowego brokera dla flagowego funduszu ETF ARK Innovation. Wynika to z codziennej aktualizacji handlowej firmy inwestycyjnej. Po pierwszym dniu notowań w czwartek, 1,3 miliona akcji Robinhooda na rachunku powierniczym ARK zostało wycenione na 45,2 miliona dolarów.

Od piątku ARK Innovation ETF posiada łącznie 3 623 092 akcji Robinhood, co stanowi 0,55 procent całkowitego udziału funduszu. Ogólnie rzecz biorąc, w piątek akcje zostały wycenione na 126 milionów dolarów.

Inni inwestorzy są mniej przekonani do akcji Robinhood

Jak dotąd słabe wyniki Robinhooda na giełdzie pokazują, że nie wszyscy uczestnicy rynku podzielają optymizm Cathy Wood co do akcji Robinhood. Nawet w okresie poprzedzającym IPO podniesiono głosy, które były bardzo krytyczne wobec modelu biznesowego i roli, jaką Robinhood odegrał pod względem szumu wokół akcji memów, takich jak GameStop. Na krótko przed wejściem na giełdę spółce udało się rozstrzygnąć spór z amerykańskim regulatorem finansowym Finra o zapłatę grzywny. Agencja celowała w Robinhood za rzekomo wprowadzających w błąd klientów, zbyt luźne kontrole ryzykownych zakładów giełdowych i awarie techniczne, a kara wyniosła 57 milionów dolarów i była najwyższa, jaka kiedykolwiek została nałożona przez agencję.

READ  Nord Stream 2: Czy Europa potrzebuje tego rurociągu?

Jednak przeciwko brokerowi nadal toczy się kilka procesów sądowych i dochodzeń, których wynik jest obecnie niejasny. Ponadto model pay-to-order, na podstawie którego Robinhood zarabia pieniądze, spotkał się z ostrą krytyką. W Europie taka praktyka biznesowa jest przedmiotem zainteresowania organów nadzoru, a liczba krytyków modelu biznesowego rośnie również na krajowym rynku amerykańskim. W najgorszym przypadku mogą wystąpić ograniczenia w amerykańskim modelu biznesowym, co może poważnie obniżyć dochody Robinhooda.

Intencje Wooda są niejasne

Gwiazda inwestora nie ogłosiła, dlaczego Cathy Wood nabywa udziały w nowym brokerze w kontekście mocno krytykowanego modelu biznesowego i toczących się spraw sądowych. Udało mu się jednak dotrzeć do pierwszej oferty publicznej giełdy kryptowalut Coinbase i po gwałtownej korekcie na akcjach Coinbase był stale kilkakrotnie kupowany.

Strategia wczesnego inwestowania w obiecujące firmy była czymś, co Cathy Wood odniosła w zeszłym roku ogromny sukces dla swojej firmy inwestycyjnej ARK. W 2020 r. to producent samochodów Tesla znacznie poprawił wyniki funduszu. Zobaczymy, czy ten sukces można powtórzyć za pomocą Coinbase i Robinhood.

Zespół redakcyjny Finanzen.net

Więcej wiadomości o Robinhood

Bildkilin: Cindy Ord/Getty Images dla Bloomberg Businessweek, OpturaDesign/Shutterstock.com

Continue Reading

Economy

Megapack w nowej dużej baterii Tesla w Australii usunięty po 3 dniach> teslamag.de

Published

on

Firma energetyczna Neoen ogłosiła w środę swoją nową wiktoriańską dużą baterię w Australii, zajęło to zaledwie 205 dni od rozpoczęcia pracy, aby zainstalować nowy system baterii z megapakietów Tesli. Jest to jeden z największych systemów magazynowania litowo-jonowego na świecie i, podobnie jak inne projekty Neoen, ma na celu uczynienie energii elektrycznej czystszą, bezpieczniejszą i bardziej przystępną cenowo. Jednak w piątek podczas testów wybuchł pożar, zanim system był w pełni operacyjny. Aktualizacja: Australijska Straż Pożarna podała czas lokalny w poniedziałek po południu (patrz niżej) po trzech dobrych dniach, pożar był pod kontrolą.

Płomień i dym z akumulatora megapack

Australijska gazeta 7News poinformowała o wybuchu pożaru. Zamieściła na Twitterze kilka zdjęć lotniczych, pokazujących ogromne paczki Tesli, dwie z rzędu, w kilku rzędach. Z jednego z nich otoczonego kilkoma płomieniami i gęstym dymem. Straż pożarna jest na miejscu i stara się zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia na inne jednostki, napisał @7NewsMelbourne w piątek czasu niemieckiego.

Wkrótce potem Straż Pożarna Stanu Wiktorii potwierdziła wypadek. Napisała, że ​​w płonącym kontenerze transportowym znajdowała się 13-tonowa bateria litowa. Specjalna załoga wyposażona jest w środki ochrony dróg oddechowych. Operacja, wspierana przez policję i siły medyczne, potrwa kilka godzin. Informacje nie ujawniają liczby zaangażowanych strażaków. Nie powinno być żadnych obrażeń.

Świergot

Pobierając Tweet, akceptujesz Politykę prywatności Twittera.
Ucz się więcej

Pobierz zawartość

Według Newena Duża wiktoriańska bateria składa się z 212 megapaków firmy Tesla Daje to do 300 megawatów mocy i 450 megawatogodzin. Po zakończeniu instalacji w zeszłym tygodniu Tesla zaczęła podłączać system do sieci i testować go.

Drugi co do wielkości projekt Tesli w Australii

W trakcie tej pracy musiał wybuchnąć ogień w jednej z ogromnych belek wielkości. Według jednego Relacja z The Sydney Morning Herald Ostrzeżono mieszkańców okolicy o obecności toksycznych oparów. Tak więc baterie Tesli zostały odłączone od sieci energetycznej, a zasilanie w Victorii nie zostało naruszone.

READ  Kryptowaluty: Chiny stawiają na wydobywanie bitcoinów, obniżając ceny

Wielka Bateria w stanie to drugi co do wielkości projekt Tesli i Neoen w Australii (powyższy obrazek to grafika komputerowa planowanego stanu końcowego). Wcześniej obie firmy miały Od 2017 roku wybudowano park magazynowy Hornsdale ReserveZ mocą 100 megawatów przez długi czas był to największy tego typu system na świecie.

Aktualizacja: Australijska straż pożarna poinformowała, że ​​pożar Megapack został sklasyfikowany w poniedziałek, krótko po godzinie 15:00 czasu lokalnego, jako „pod kontrolą”. Wszystkie drzwi uszkodzonego ogromnego kontenera zostały otwarte i nie znaleziono śladów ognia. W przypadku ponownego zapłonu niektórzy strażacy i pojazdy muszą pozostać na miejscu przez dodatkowe 24 godziny. Zgodnie z dotychczasową wiedzą, płonąca jednostka Tesli powinna zacząć rozprzestrzeniać się na jednostkę bezpośrednio za nią. Na początku nic nie było wiadomo o prawdziwej przyczynie.

Continue Reading

Economy

Sterowniki Tesli nieumyślnie aktywują drogiego autopilota: czy to możliwe?

Published

on

Z Christian Lutz AM 02.08.2021

Tesla

Twierdzi się, że po dwukrotnym pociągnięciu dźwigni zmiany biegów właściciel Tesli aktywował specjalną, pełną funkcję samodzielnego prowadzenia. Zgodnie z jego zeznaniami, równowartość 12 000 euro została obciążona jego kartą kredytową bez żadnych dodatkowych środków bezpieczeństwa. Ale wielu ekspertów wątpi, czy jest to naprawdę możliwe.

Aktualizacja z 31 lipca 2021:

Spór wybuchł pod tweetem Dominca Preussa: amerykańscy kierowcy Tesli sugerują, że “podwójne dotknięcie” w ich Modelu 3 aktywuje tempomat lub standardowego “autopilota” w nowszych samochodach, w zależności od wyposażenia. Tak więc dźwigni zmiany biegów nie można użyć do rozpoczęcia zakupu pakietu FSD (Full Autonomous Driving).

W odpowiedzi Prius spekuluje, że jego teść mógł wywołać zakup w innej procedurze, ale nadal skarży się, że jego karta kredytowa została obciążona bez potwierdzenia lub wprowadzenia hasła lub kodu PIN. Oświadczenie Tesli USA wciąż czeka.

Wiadomość oryginalna:

Amerykański Dominic Prius opisuje na Twitterze, jak doszło do incydentu. Albo on, albo jego teść spowodowali zakup błędami w obsłudze. W Modelu 3 jeden z nich “podwójnie kliknął” dźwignią zmiany biegów dwa razy z rzędu, w tym momencie autopilot powinien zostać aktywowany. Jeśli nie jest jeszcze zainstalowany, zostanie zażądana płatna aktualizacja i zostanie ona skonfigurowana automatycznie. Koszty wyniosły około 12 tysięcy euro. Według Preussa do zamówienia nie jest wymagane żadne dalsze potwierdzenie, hasło ani zatwierdzenie karty kredytowej od użytkownika.

Zwrot w ciągu kilku dni

Właściciel Tesli odkrył paskudną niespodziankę na wyciągu z karty kredytowej. Na obronę Tesli należy zauważyć, że po aktywacji zostanie wysłany e-mail o zakupie autopilota. Dodatkowo, po niezamierzonym uaktualnieniu w aplikacji Tesla, Preuss był w stanie cofnąć zakup i otrzymał pełny zwrot pieniędzy w ciągu kilku dni.

Na Twitterze wymienia również koszt różnych funkcji aktualizacji dla swojego modelu Tesla 3, zbudowanego w 2018 roku: poprawa przyspieszenia od 0 do 100 km/h w 3,7 zamiast 4,2 sekundy kosztuje jednorazową opłatę 2000 USD, autopilot z wykrywaniem ruchu Pomoc w zakresie ruchu i wyznaczania tras wynosi 3000 USD. W pełni autonomiczna jazda, wymagająca do działania autopilota, kosztuje dodatkowe 10 000 USD. Czyli te dwa miejsca pracy z podatkiem wynoszą 12 000 euro, o których mowa powyżej.

Przegląd możliwości autopilota Tesli.

TeslaPrzegląd możliwości autopilota Tesli.

Kierowcy Tesli w Niemczech nie muszą się martwić o przypadkowo zamówione i zwrócone płatne dodatki. Niezależnie od dobrej woli Tesli i zaangażowanej firmy obsługującej karty kredytowe, w Niemczech w przypadku zakupów w sklepie, które nie są dokonywane w sklepie, Prawo sprzedaży na odległość. Daje to kupującemu prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Ponieważ zdalne potwierdzenie funkcji autopilota również będzie musiało zostać uwzględnione, powrót tej opcji w 14-dniowym oknie czasowym nie powinien stanowić problemu.

Również interesujące: przegląd wszystkich testów Tesli

Czy jesteś również fanem samochodów elektrycznych Elona Muska? A może myślisz o zakupie Tesli? Nasze testy i filmy dostarczą Ci wszystkich informacji potrzebnych do oszacowania zakupu.

Dla wszystkich testów Tesli na EFAHRER.com

READ  Kryptowaluty: Chiny stawiają na wydobywanie bitcoinów, obniżając ceny
Continue Reading

Trending