Connect with us

science

Burza słoneczna uderzyła w Ziemię tysiące lat temu – dlaczego teraz naukowcy są zaniepokojeni

Published

on

  • ZTanya Baner

    Blisko

Prawie 9200 lat temu ogromna burza słoneczna uderzyła w Ziemię – podczas minimum słonecznego. Dlaczego to nowe odkrycie niepokoi badaczy.

FRANKFURT – 9125 lat temu potężna burza słoneczna uderzyła w Ziemię i pozostawiła swój ślad w głębinach lodu Antarktydy i Grenlandii. Oto, co odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji, a ich badania były tak Opublikowano w Nature Communications. Wcześniej burze słoneczne miały pojawiać się, gdy Słońce znajdowało się w aktywnej fazie swojego mniej więcej 11-letniego cyklu, znanego jako maksimum słoneczne. Ale naukowcy ze Szwecji pokazują teraz, że to założenie nie zawsze musi być prawdziwe w przypadku bardzo silnych burz słonecznych.

Na Słońcu często występują tak zwane koronalne wyrzuty masy – podczas tych erupcji Słońce wyrzuca plazmę w kosmos. Ta plazma składa się z naładowanych cząstek elektrycznych, które oddziałują z polami magnetycznymi. Kiedy ta burza słoneczna lub burza geomagnetyczna uderza w pole magnetyczne Ziemi, ziemskie pole magnetyczne może zostać zniekształcone. W najlepszym przypadku powstają piękne i kolorowe zorzy polarne – w najgorszym przypadku satelity mogą działać nieprawidłowo, a sieć energetyczna i infrastruktura internetowa na Ziemi mogą zostać naruszone.

Naukowcy odkrywają ślady ogromnej burzy słonecznej w lodzie

Aby śledzić burzę słoneczną, naukowcy ze Szwecji zbadali rdzenie lodowe z Grenlandii i Antarktydy, zwracając szczególną uwagę na radioaktywne izotopy berylu 10 i chloru 36. Izotopy te są wytwarzane przez wysokoenergetyczne cząstki kosmiczne docierające do Ziemi. Można je przechowywać w lodzie i osadach, ale także w pniach drzew. „Znaleźliśmy ślady potężnej burzy słonecznej, która uderzyła w Ziemię podczas fazy ujemnej około 9200 lat temu” – wyjaśnia geolog Raymond Moscheler, jeden ze współautorów badania. Według informacji była to jedna z najpotężniejszych znanych burz słonecznych, jakie kiedykolwiek uderzyły w Ziemię.

W jednym z nich Moscheler mówi, że to bardzo czasochłonna i kosztowna praca analityczna Komunikacja z Uniwersytetu w Lund. „Byliśmy więc mile zaskoczeni, gdy znaleźliśmy maksymalną wartość wskazującą na masywną, wcześniej nieznaną burzę słoneczną połączoną z niską aktywnością słoneczną” – kontynuuje geolog. To nieoczekiwane odkrycie niepokoi badaczy, ponieważ pokazuje, że potężne burze słoneczne mogą uderzyć w Ziemię w możliwie najkrótszym czasie. „Te potężne burze słoneczne nie są w wystarczającym stopniu uwzględniane w ocenach ryzyka”, ostrzega Moscheler. Istotne jest, aby przeanalizować, co te wydarzenia mogą oznaczać dla dzisiejszej technologii i jak możemy się chronić.

READ  Wysoki poziom cholesterolu HDL może wskazywać na demencję

Burze słoneczne mogą mieć niszczycielski wpływ na Ziemię

Gdyby miała miejsce burza słoneczna podobna do tej, która miała miejsce 9125 lat temu, miałaby ona katastrofalne skutki: przerwy w dostawie prądu, uszkodzenia satelitów i awarie różnych systemów komunikacyjnych, ale mogłaby mieć również konsekwencje dla ruchu lotniczego i astronautów w kosmosie. „Na przykład, gdyby misja Apollo odbyła lot podczas burzy słonecznej w sierpniu 1972 roku, promieniowanie, na które narażeni byli astronauci, mogło mieć poważne, prawdopodobnie śmiertelne konsekwencje” – napisali naukowcy w swoich badaniach. Zamiast tego misje księżycowe Apollo 16 i Apollo 17 miały miejsce w kwietniu i grudniu 1972 roku.

Według naukowców słynna burza słoneczna, która uderzyła w Ziemię w 774 r., również miała miejsce w pobliżu dolnej granicy Słońca – „wbrew oczekiwaniom, ale w zgodzie z wcześniejszymi badaniami”, jak czytamy w badaniu, wyciągnięto ten wniosek. Naukowcy zalecają poszukiwanie i analizowanie dowodów na inne przeszłe burze słoneczne, aby sprawdzić, czy istnieje „spójny wzorzec występowania ekstremalnych zdarzeń związanych z 11-letnim cyklem plam słonecznych i ogólnym poziomem aktywności słonecznej”. Zdaniem zespołu badawczego należy również określić prawdopodobieństwo wystąpienia tak silnych burz słonecznych.

Wydarzenie Carrington: potężna burza geomagnetyczna uderzyła w Ziemię w 1859 r.

Potężna burza słoneczna uderzyła również w Ziemię w 1859 roku. Tak zwane zdarzenie Carringtona jest pierwszą naukowo zaobserwowaną burzą słoneczną, która uderzyła w Ziemię. Skutki były wówczas znacznie mniejsze ze względu na to, że elektryczność nie była jeszcze powszechna, na przykład światło elektryczne trafiło do prywatnych domów dopiero około 1880 roku. uszkodzony przez burzę słoneczną. Zorza polarna jest również obserwowana w południowych regionach, takich jak Rzym, Hawana i Hawaje, które zwykle występują tylko na wyższych szerokościach geograficznych.

Gdyby burza słoneczna wielkości burzy geomagnetycznej z 1859 roku uderzyła dzisiaj w Ziemię, uderzenie byłoby poważne. Badanie z 2013 r. badające wpływ zdarzenia Carrington na obecną wówczas amerykańską sieć energetyczną wykazało, że w samych Stanach Zjednoczonych od 20 do 40 milionów ludzi może być pozbawionych elektryczności przez okres do dwóch lat, a zatem koszty ekonomiczne wyniosłyby 2,6 biliona dolarów. dolarów w samych Stanach Zjednoczonych.

READ  5 alternatyw dla owsianki

Co dzieje się w kosmosie, czego szuka astronomia? Jakie tematy napędzają podróże kosmiczne? Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu FR i bądź na bieżąco.

W lipcu 2012 roku Ziemia ledwo uniknęła podobnej burzy słonecznej, jak ogłosiła dwa lata później NASA. Burza słoneczna właśnie ominęła Ziemię, jak wykazały dwie sondy NASA. Aby lepiej zrozumieć Słońce i jego aktywność, NASA wysłała na naszą gwiazdę misję „Parker Solar Probe”. (patka)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Nieleczona alergia na pyłki może ostatecznie wpłynąć na serce

Published

on

Nieleczona alergia na pyłki może ostatecznie wpłynąć na serce
  1. 24vita
  2. Choroby

Naciska

Alergia na pyłki jest nie tylko irytująca, ale nieleczona może być również niebezpieczna. Ponieważ może prowadzić do astmy i na dłuższą metę może wywierać nacisk na serce.

Alergia na pyłki, zwana także katarem siennym, to najczęstszy rodzaj alergii, na który w Niemczech cierpi około dwanaście milionów osób. Chorzy często, szczególnie wiosną, cierpią na katar, podrażnienie oczu i ataki kichania. Wiele osób cierpiących na alergię na pyłki czuje się także osłabionych i nie produktywnych podczas liczenia pyłków. Ważne jest, aby alergie były rozpoznawane i właściwie leczone. Jeśli stan zapalny nie będzie leczony, może rozprzestrzenić się na głębokie drogi oddechowe i prowadzić do długotrwałych problemów z sercem.

Nieleczony katar sienny: Podejrzenie alergii zawsze zostaje wyjaśnione

Wiele osób cierpi na katar sienny. Aby uniknąć chorób współistniejących, należy je leczyć (obraz symboliczny). © Panthermedia/Imago

W przypadku kataru siennego rozpuszczalne w wodzie białka pyłku powodują objawy w przypadku kontaktu z błonami śluzowymi. Białka te są w zasadzie nieszkodliwe, jednak osoby z alergią są na nie niezwykle wrażliwe, a ich układ odpornościowy wywołuje reakcję zapalną. Uwalniająca się histamina powoduje wzmożone wydzielanie (katar), swędzenie i kichanie, a także zaczerwienienie i obrzęk błon śluzowych. Napady suchego kaszlu i choroby skóry, takie jak neurodermit, mogą być również spowodowane alergią na pyłki Europejska Fundacja Badań nad Alergią (ECARF) wytłumaczyć.

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

Pierwsze objawy kataru siennego można początkowo pomylić z przeziębieniem. Istnieją wyraźne różnice:

  • Przeziębienie zwykle ustępuje po dziesięciu dniach, natomiast objawy alergii utrzymują się przez cały sezon pylenia
  • Wydzielina z nosa przy katarze siennym jest wodnista, natomiast przy przeziębieniu jest zwykle całkowicie żółta
  • Swędzenie oczu nie jest typowym objawem przeziębienia, ale często występuje w przypadku alergii
READ  Stres, otyłość i niedożywienie: ta aplikacja oblicza ryzyko zawału serca

Jeśli nie jesteś pewien, powinieneś wyjaśnić objawy swojemu lekarzowi. Test skórny lub badanie krwi mogą zapewnić tutaj jasność. W przypadku braku jednoznacznego wyniku można wykonać próbę prowokacyjną, a w przypadku trudności w oddychaniu badanie czynności płuc.

Nieleczony katar sienny może być szkodliwy dla serca

Ważne jest, aby alergia na pyłki była prawidłowo zdiagnozowana, a następnie leczona, w przeciwnym razie stan zapalny może z czasem ulec tzw. przesunięciu poziomu i przenieść się z górnych dróg oddechowych (nos) do dolnych dróg oddechowych (płuca). Może to prowadzić do alergicznej astmy oskrzelowej z ciężkimi napadami duszności. Dotyczy to około jednej na trzy osoby z alergią na pyłki.

Ostrzega, że ​​zwężenie dróg oddechowych nie tylko prowadzi do duszności, ale w pewnym momencie może również wpłynąć na pracę serca Niemiecka Fundacja Serca. W miarę pogrubiania się błony śluzowej płuc w wyniku stanu zapalnego wzrasta ciśnienie w naczyniach krwionośnych, a serce jest zmuszone pompować krew, stawiając czoła większemu oporowi. Powoduje to pogrubienie mięśnia sercowego i zmniejszenie zdolności narządu do pompowania krwi. Szwedzki Zostań W tym kontekście był nawet w stanie wykazać zwiększone ryzyko migotania przedsionków spowodowanego astmą.

Ponadto histamina, przekaźnik alergii, ma również wpływ na wielkość tętnic wieńcowych. W przypadku nietolerancji histaminy może wystąpić szybkie bicie serca i kołatanie serca. Według kardiologów niektórzy pacjenci cierpią również na silne kołatanie serca.

Leki mogą złagodzić objawy alergii

Jeśli lekarz zdiagnozuje alergię na pyłki, można ją leczyć lekami, w tym lekami przeciwhistaminowymi i kortyzonem, takimi jak: Niemieckie Stowarzyszenie Alergii i Astmy (DAAB) Zostałem poinformowany. Najważniejszy etap leczenia alergii, czyli unikanie alergenu (tzw. unikanie alergenu), nie jest możliwy w przypadku uczulenia na pyłki. Jednak leki jedynie łagodzą objawy alergii, a nie leczą przyczyny.

Dobra wiadomość: w przypadku kataru siennego można również leczyć przyczynę, czyli nadwrażliwość. Niewielkie ilości alergenu podaje się wielokrotnie przez okres od trzech do pięciu lat w postaci tabletek, kropli lub we wstrzyknięciu. Występuje rodzaj efektu przyzwyczajenia; Układ odpornościowy powoli buduje tolerancję na białka pyłku, które błędnie uważa się za szkodliwe.

READ  Zakażenie 7-dniowe poniżej 35: Dotyczy to NRW do poziomu korony 1 | regionalny

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Eksperci przewidują najdłuższy dzień

Published

on

Eksperci przewidują najdłuższy dzień
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Po fazie zwiększania prędkości obrót Ziemi prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu do końca 2025 r. Konsekwencje mogą jednak mieć negatywny wpływ na technologię.

FRANKFURT – Powszechnie znany jest negatywny wpływ zmian klimatycznych na naszą planetę. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych bezpośrednimi konsekwencjami są rosnące temperatury i podnoszący się poziom mórz. W Europie zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne w postaci susz. Jednak niewiele osób wie, że globalne ocieplenie wydaje się również wpływać na prędkość obrotu Ziemi, co również zmienia długość dnia.

Według informacji otrzymanych od Czas i data Zmiana ta była zauważalna już w 2023 r. W tym roku, po siedmiu latach, w których Ziemia obraca się szybciej, ponownie zmierzono wzrost średniej długości dnia. Podobnie jak badanie, które przeprowadził Międzynarodowa usługa obrotu Ziemi i systemów odniesienia IERS wyjaśnia, że ​​marzec 2025 r. może być najdłuższym dniem od 2019 r.

Według badań długość dnia się zmienia, co może mieć wpływ na technologię

Prędkość obrotu Ziemi zwykle zmienia się na przestrzeni lat. Około 100 milionów lat temu doba na naszej planecie trwała zaledwie 23 godziny, a 1,4 miliona lat temu tylko 18 godzin. To spowolnienie jest spowodowane grawitacją Księżyca, która delikatnie spowalnia obrót Ziemi.

Jednak, jak pokazują najnowsze badania, na prędkość Ziemi wpływa nie tylko siła grawitacji Księżyca. Ruch jądra Ziemi, oceanów, a także atmosfery wpływa również na obrót Ziemi. Nick Stamatakos, członek zespołu badawczego IERS, powiedział, że stale zmieniające się czynniki utrudniają przewidywanie: „Trudno nam prognozować z wyprzedzeniem większym niż sześć miesięcy lub rok”. Czas i data.

W miarę jak Ziemia obraca się coraz wolniej, dni stają się coraz dłuższe. © imago/Blecwinkle

Jednak w ostatnich latach zaobserwowano przyspieszenie obrotu Ziemi. Precyzyjne pomiary przy użyciu zegarów atomowych wykazały, że w czerwcu 2022 r. najkrótszy dzień w historii odnotowano. Jednak od tego czasu tendencja ta uległa odwróceniu. W 2023 r. po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowano wzrost długości dnia. Oczekuje się, że spowolnienie to utrzyma się do końca 2025 r. Aktualne prognozy wskazują, że w marcu 2025 r. długość dnia może wzrosnąć o 1,63 milisekundy.

READ  Zakażenie 7-dniowe poniżej 35: Dotyczy to NRW do poziomu korony 1 | regionalny

Chociaż na pierwszy rzut oka milisekunda lub dwie mogą wydawać się nieistotne, mogą mieć znaczący wpływ na technologię. Przyspieszenie obrotu Ziemi może spowodować, że dane o pozycji z satelitów GPS będą niedokładne, chyba że uwzględni się zmieniającą się prędkość obrotu Ziemi.

Badania pokazują, że globalne ocieplenie może być odpowiedzialne za wolniejszą rotację Ziemi

Raport opublikowany w czasopiśmie branżowym Natura Opublikowana rzuca nowe światło na skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Dlatego wzmożone topnienie czap lodowych na Grenlandii i Antarktydzie prowadzi do przywrócenia równowagi masy Ziemi, co z kolei wpływa na rotację naszej planety. Ponadto zmiany w płynnym jądrze Ziemi przyczyniają się do wahań prędkości obrotowej.

Od 1972 roku prędkość obrotowa ciekłego jądra Ziemi stale maleje, co skutkuje równomiernym wzrostem prędkości obrotowej pozostałej części Ziemi. Taka sytuacja oznaczałaby konieczność dostosowania uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) do 2029 r. Gdyby nie przyspieszające topnienie polarnych czap lodowych, problem ten pojawiłby się trzy lata wcześniej.

Wyniki te pokazują, że globalne ocieplenie już ma zauważalny wpływ na globalny pomiar czasu. Oprócz zbliżającej się korekty czasu ludzie muszą przewidywać inne negatywne konsekwencje, ale są pewne rzeczy, które każdy może zrobić, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. (CG)

Continue Reading

science

Czy może to być największy postęp w walce z cukrzycą typu 1?

Published

on

Berlin – Osoby chore na cukrzycę typu 1 potrzebują odpowiednich leków, aby zapewnić odpowiednią regulację poziomu insuliny.

W przypadku tej choroby mechanizmy obronne organizmu niszczą komórki wytwarzające insulinę. Ale teraz tak było Substancją czynną jest Diamid® opracowany, aby interweniować w tym procesie.

Robi to praktyka w Berlinie Badanie leku Przejrzyj i szukaj Uczestnicy (mężczyźni/k/d), u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy zdiagnozowano cukrzycę typu 1.

Najlepsze: Każdy, kto bierze w tym udział, wnosi cenny wkład na rzecz osób dotkniętych chorobą, a tym samym także na siebie!

Tutaj pojawiają się wszystkie ważne informacje.

Uczestnicy są potrzebni do badania nad cukrzycą typu 1 w Berlinie


Ćwiczenia na cukrzycę dr. Herman Braun prowadzi ważne badanie farmakologiczne. © Klinika Diabetologiczna Dr. brązowy


Cukrzyca typu 1 jest jedną z nich choroby autoimmunologiczne. Mechanizmy obronne organizmu niszczą komórki beta w trzustce, które wytwarzają insulinę. W dłuższej perspektywie dochodzi do zagrażającego życiu niedoboru insuliny, który należy uzupełniać poprzez dodanie hormonu.

z tym Zostań Obecnie trwają badania nad lekiem, który interweniuje w ataku autoimmunologicznym i w ten sposób utrzymuje produkcję insuliny w organizmie.

cel: Skuteczne leczenie wysokiego poziomu cukru we krwi.

Stanowi to okazję do wniesienia naprawdę cennego wkładu w badania nad lekami. Zwiększa to szanse, że Ty i inni dotknięci chorobą pacjenci będziecie skutecznie leczeni w przyszłości.

Otrzymujesz także pieniądze na pokrycie kosztów podróży i spędzonego czasu odszkodowanie.

Przebieg studiów:

  • Otrzymasz albo eksperymentalny lek, albo placebo z 67% szansą
  • W trakcie podawania leku odbędzie się jedenaście wizyt w ośrodkach badawczych
  • Oraz stały kontakt telefoniczny

Oczywiście przez cały okres studiów otrzymasz kompleksową opiekę medyczną. Ponadto podczas badania zostanie zmierzony poziom witaminy D i w razie potrzeby zostanie on uregulowany suplementacją witaminy D.

Czas trwania nauki: Około 26 miesięcy

Wszystkie egzaminy i przygotowanie do studiów są dla uczestników bezpłatne.

Takie są wymagania uczestnictwa


© Adobe Stock


Potencjalni uczestnicy muszą spełniać następujące wymagania:

  • Masz od 18 do 28 lat
  • W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę typu 1
  • Jesteś nosicielem odpowiedniego wariantu genu HLA (będzie to sprawdzane podczas wstępnego badania przesiewowego)

Mimo spełnienia tych warunków, udział w Zostań Jeszcze nie gwarantowane.

Zarejestruj się tutaj bez zobowiązań i za darmo


Studia w tej praktyce odbywają się w Berlinie Pankow. © Klinika Diabetologiczna Dr. brązowy


Takie proste i nieskomplikowane teraz o tym Formularz internetowy Rejestr. Rejestracja nie jest obowiązkowa.

Kliknij tutaj, aby skorzystać z formularza kontaktowego.

Zespół badawczy skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe, aby omówić, czy kwalifikujesz się do tego badania.

W tej rozmowie możesz bezpiecznie zadać wszystkie pytania, a następnie zdecydować, czy chcesz w niej uczestniczyć, czy nie.

Tutaj znajdziesz więcej informacji.

READ  Stres, otyłość i niedożywienie: ta aplikacja oblicza ryzyko zawału serca
Continue Reading

Trending