Connect with us

entertainment

„Masaur” – zwiastun i recenzja: zbawca Czarnobyla

Published

on

aMasażysta jest najskuteczniejszy, gdy dotyka twarzy pacjenta. Potem zasypia w głębokim śnie i uwalnia się od bólu i strachu. Zhenia, imię masażysty, którego ucieleśnieniem jest brytyjsko-ukraiński aktor Alec Utgoff, już na początku filmu pokazuje tę umiejętność chwytania ludzi.

„Nie napisałeś, jakimi językami mówisz” – powiedział mu rozgniewany urzędnik administracyjny. – Wszyscy – odparła spokojnie Xenia. Wreszcie oficer, który na miejscu wypadku wydaje się być pełnoletni, prosi o pomoc masażystę. – Usunę twoje nieszczęście, twoje cierpienie i dolegliwości – mówi Zhenia po rosyjsku, trzymając twarz mężczyzny w dłoniach. Odchyla głowę na krześle, a Xenia wbija sobie pieczątkę na pozwolenie na pracę.

Masażysta przenosi akcję filmu o tym samym tytule na osiedle na przedmieściach Warszawy, na zamkniętym osiedlu, ogrodzonym i strzeżonym kompleksie mieszkaniowym dla polskiej wyższej klasy średniej. Niemiecko-polska produkcja „Der Masseur” świętowała swoją premierę podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2020 r. Teraz w niemieckich kinach można zobaczyć również ukraińską Zhenię ciągnącą od drzwi do drzwi złożony stół do masażu w kompleksie willowym i serwującą go.

Bezpieczeństwo i bliskość

Nie jest do końca jasne, czy w kalendarzach dotkniętych psychicznie mieszkańców są spotkania. Ale oni wszyscy otwierają mu drzwi, lekceważona przez dzieci i męża matka rodziny alkoholiczka, brawurowa wdowa, uzależniona od narkotyków Ewa, pogrążona w depresji eks-żołnierka czy chorzy na raka sąsiedzi.

Alex Utgoff als Zhenia

Źródło: dpa

Zhenia przynosi im zbawienie, przynajmniej na czas trwania sesji masażu. Jednak po jego odejściu wracają do swojego smutnego życia w swoich obojętnych rodzinach. Bezpieczeństwo i bliskość można znaleźć tylko dzięki Żeni z ukraińskiego lasu, z wymarłego miasta Prypeć, które zostało ewakuowane po katastrofie reaktora w Czarnobylu w 1986 roku.

Dokładnie siedem lat temu Zhenia ujrzała tam światło dzienne – o czym w filmie nie wspomina się tylko raz. Ponieważ pomimo zaufania Xeni, miodu Prypeci w prezencie, pacjent chory na raka niechętnie go przyjmuje. Podobnie jak sama Xenia, może być „zanieczyszczona”.

READ  Polityczny, rytmiczny i emocjonalny na Dok.fest - Kultura i Rozrywka

Melodia wieku ludzkości

Być może taki był uniwersalny temat „masażysty” scenarzystów i reżyserów Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta: rozpacz jako melodia ludzkiej epoki. Czy Mesjasz Prypeci mógłby być Mesjaszem, gdyby tylko przyniósł zbawienie przez jakiś czas? Kiedy chaos świata ogarnia go, nawet w zamkniętym polskim społeczeństwie?

Pokazany na zdjęciach były żołnierz przenosi polskie misje zamorskie w codzienność willi, czy to w Iraku, czy w Afganistanie. Dzieci z osady już cierpią z powodu psychospołecznych konsekwencji zmian klimatycznych. „Nigdy więcej śniegu nie będzie” (oryginalny polski tytuł: „Śniegu juz nigdy nigdy bedzie”), krzyczeli do Żeni. Tylko raz potulnie odpowiedział: „Może tak”. Czy to brzmi jak Chrystus?

Reżyserka Zumowska bywa oskarżana przez krytyków w Polsce o robienie filmów dla międzynarodowej publiczności. Jednak ta uniwersalność, a konkretnie rozpacz lub fałszywa nadzieja Chrystusa, który nie jest jeden, prawdopodobnie zostanie zakwestionowana.

Jednocześnie jednak „Masażysta” to współczesny film polski, a nie międzynarodowy, z jednej strony ze względu na projekt, sekwencje w zwolnionym tempie i drobiazgowe oświetlenie; Żaden inny kraj europejski nie ma obecnie filmów skomponowanych z taką wprawą i symboliką jak w Polsce, czy to w przypadku „Bożego Ciała” Jana Komasy, „Zimnej wojny” Paula Pawlikowskiego, czy teraz „Masażysty”. Z drugiej strony polskie treści, już selekcja scen.

Polski kapitalizm turbo

Społeczeństwo grodzone to wyrostek polskiego turbokapitalizmu. Gospodarka od lat rośnie nawet o pięć procent. Ten boom w megalopolis doprowadził do półsymbolizmu azjatyckiego kapitalizmu.

Wszędzie w Warszawie 200-metrowe szklane wieże wydają się nudne z ziemi obok rozpadających się bloków mieszkalnych. Pod nim luksusowe powozy przejeżdżają przez eleganckie restauracje i dawną siedzibę Partii Komunistycznej, gdzie dziś sprzedawane są wieczne pióra Montblanc i gdzie bogaci młodzi mężczyźni świętują przy sterylnym piwie pod neonami. To dziwne tempo niespotykane w tak dużych niemieckich miastach.

Alex Utgoff jako Zenia (M), Łukasz Simlat (z lewej) jako mąż Wiki i Weronika Rosati jako Wika w scenie z filmu "masażysta" (Niedatowana scena filmowa).  Film zostanie pokazany w niemieckich kinach 19 sierpnia 2021 r. (na początku kino dpa) Foto: Jarosław Sosiński / Lava Films / MatchFactoryProductions / dpa - UWAGA: Tylko do użytku redakcyjnego w związku z reportażem filmowym i tylko z pełną wzmianką powyższych kredytów +++ dpa-Bildfunk +++

„Masażer” w pracy

Źródło: dpa

Osiedle zamknięte jest miejscem wypoczynku mieszkańców Polski. Niekoniecznie wyraz bogactwa. Odgrodzone zostały także zwykłe kamienice pod znużonym okiem prywatnych ochroniarzy.

READ  Oscar za „Call Me By Your Name” – James Ivory obchodzi 95. urodziny

lustro w twojej przeszłości

Tu wkracza Zhenia, reprezentująca blisko dwa miliony Ukraińców, którzy przybyli do Polski od 2014 roku po wybuchu wojny na wschodniej Ukrainie. Pracują w firmach dostarczających żywność lub w budownictwie, na co matka rodziny Maria skarży się Xeni w klauzuli drugorzędnej. Ale jak zawsze zachowuje kształt.

Polska ze swoją nową rolą jako kraju imigracji jest alienująca, ale też idealistyczna dla niego Ukraińcy. Bo choć wielu Polaków postrzega globalizację jako kulturowy ekwiwalent, to Ukraińcy są lustrem swojej przeszłości.

Przeczytaj także

Jak bardzo nienawistna jest Europa dla homoseksualistów?

Mimo ogólnego antyrosyjskiego i antykomunistycznego nastawienia, w Polsce jest jakaś nostalgia za PRL; Romantyczny, oryginalny, magiczny realizm, wyrażany także przez Zhenię, bardzo brakuje, zwłaszcza w społeczeństwach z zimnymi bramami.

To odniesienie do „jednostki” i „swojskiego” w języku polskim jest motywem przewodnim rządzącej konserwatywnej, nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Jej zmodyfikowaną formą jest poszukiwanie „wyjątku za granicą”, czyli relacji Polski z mniejszością ukraińską i mistycznego uroku Xeni. Na resztę pod koniec filmu każdy mieszkaniec dzielnicy mieszkalnej odpowiada inaczej – a być może również każdy widz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Skarb – Rodzina to obcy kraj – film 2024

Published

on

Skarb – Rodzina to obcy kraj – film 2024

Skarb – rodzina to obcy kraj



chciałbym zobaczyć

Napisz krytykę

spis treści

Odnosząca sukcesy nowojorska bizneswoman Ruth (Lena Dunham) postanawia udać się do Polski, aby zmierzyć się z przeszłością swojej rodziny, która cudem uniknęła morderstwa z rąk nazistów. Towarzyszy jej ojciec Edek (Stephen Fry), który opiekuje się nią i wspiera ją w trudnej podróży w przeszłość. On sam podjął decyzję o opuszczeniu Polski na zawsze, ledwo przeżywszy Holokaust. Rozpocznij podróż do siebie i do siebie.

Na podstawie powieści „Zbyt wielu mężczyzn” Lily Britt.

Krytyka ze strony redakcji FILMSTARTS

Od dziesięcioleci niemieckie społeczeństwo, a co za tym idzie, niemieckie kino, pozostają w konflikcie ze swoją przeszłością – zwłaszcza oczywiście z III Rzeszą i Holokaustem. Trudno zliczyć, ile filmów o tej tematyce. Dyskusyjne jest jednak, czy ten sposób rozliczenia z przeszłością rzeczywiście przyniósł pozytywne skutki, jest dyskusyjne, zwłaszcza w świetle odrodzenia się antysemityzmu w ostatnich miesiącach. Inną wariacją na ten temat jest sentymentalny film drogi „Skarb”, który przedstawia ocalałego z Holokaustu i jego amerykańską córkę powracających do polskiej ojczyzny. Na podstawie autobiograficznej powieści australijskiej dziennikarki Lily Britt Julia von Heyns reżyseruje jeden z tych filmów, który często określa się jako „ważny”, ale jednocześnie stroni od artystycznego ryzyka.

Przeczytaj całą recenzję

To również może Cię zainteresować

Aktorki i aktorzy

zdjęcia

  • Zdjęcia skarbów - Rodzina to obcy kraj

  • Zdjęcia skarbów - Rodzina to obcy kraj

Więcej szczegółów

Kraje produkujące

Niemcy,
Stany Zjednoczone Ameryki,
Francja,
Polska

Pożyczający
Film Amoda

Rok produkcji
2024

Typ filmu
Ruchome obrazki

przydatna informacja

budżet

Języki

język angielski

Koordynacja produkcji


Koordynacja kolorów
kolor

Format audio

Zrównoważone wymiary

Numer wizy

Podobne filmy

READ  Oscar za „Call Me By Your Name” – James Ivory obchodzi 95. urodziny
Continue Reading

entertainment

Trzecia rocznica śmierci: ​​Wspominając Jana Hana wzruszającymi słowami

Published

on

Trzecia rocznica śmierci: ​​Wspominając Jana Hana wzruszającymi słowami

Trzecia rocznica śmierci
Wspomniał Jana Hana wzruszającymi słowami

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Minęły trzy lata od śmierci nadawcy Jan Han na raka. Ta wiadomość dla wielu jest zaskoczeniem. „Wiele osób nadal nosi to w sercach” – wspomina w rocznicę jego śmierci była koleżanka Hahna, Vanessa Blumhagen, prezenterka telewizyjna.

Minęły trzy lata, odkąd Gan Han został zabrany tak wcześnie, w wieku 47 lat. Prezenter programu „Guten Morgen Deutschland” na antenie RTL zmarł w wyniku powikłań związanych z chorobą nowotworową 4 maja 2021 roku. Dla wielu wiadomość o jego śmierci przyszła zupełnie niespodziewanie. Minęła trzecia rocznica jego śmierci, a jego była koleżanka Vanessa Blumhagen, z którą widziano go w telewizji Sat.1 Breakfast TV, zanim przeniósł się do RTL, wspomina go wzruszającymi słowami.

„Trzy lata… Och, Jan!” – pisze 46-latek o starym czarno-białym zdjęciu z kogutem. Blumhagen wyjaśnia również w swoim poście, że czasami, gdy nie śpi, wszystkie wspomnienia do niej wracają. „Nasze randki na późne śniadanie w Berlinie. «Dziś zapłacę!» «Ale następnym razem zapłacę jeszcze raz!» I ciągle widzę twój uśmiech”.

Ekspertka od gwiazd wyjaśnia także znaczenie zdjęcia, które zamieściła na swoim koncie, które ma około 210 000 obserwujących: „Kiedy spotkaliśmy się na powyższym zdjęciu, powiedziałeś mi, że znowu będziesz ojcem. Co za cudowna chwila! Wszystko było takie proste.” Bardzo ładny. Pełen pewności siebie jak zawsze u Ciebie.” Fakt, że tak wiele osób nadal nosi w swoich sercach prezentera, jest czymś „Jestem pewien, że kochasz gdziekolwiek teraz jesteś” – kontynuuje Blumhagen. „Ja też noszę Cię ze sobą, naszymi naszymi wspomnienia.”

Wielu użytkowników Instagrama było równie zasmuconych postem i złożyło kondolencje w komentarzach. „Tak bardzo mu brakowało” – napisała moderatorka Jennifer Knabel w poście swojego kolegi.

„Zawsze cierpliwie słuchałem”

Blomhagen wspomina także Hahna w rocznicę jego śmierci w 2023 r. Za wspólne wspomnienia Napisała wówczas między innymi: „Chcę się z Tobą skontaktować, kiedy nie wiem, co robić, bo ta branża jest taka szalona. Zawsze mnie tak cierpliwie słuchałaś. Dawałaś mi rady. Zawsze pytałaś. jak się mam.” Nieważne, jak głupie to wszystko było, zawsze się śmialiśmy. […] Oj, Janku, tęsknię. zawsze. I coraz więcej.”

W latach 2005–2016 Jan Hahn występował w telewizji Sat.1 Breakfast Television, gdzie Blumhagen od lat jest ekspertem ds. społeczności. Od 2017 roku Hahn reżyseruje program „Guten Morgen Deutschland” w telewizji RTL. Hahn był ojcem trójki dzieci. W 2019 roku urodziła się jego najmłodsza córka.

READ  Doświadczony w kinie: Evelyn Burdecki Tila Schweigera została pominięta w nowym filmie Manta!
Continue Reading

entertainment

Polska para dziennikarzy odwiedza Bottrop: Maja i Juliusz Koelwiczowie badają górnictwo

Published

on

Polska para dziennikarzy odwiedza Bottrop: Maja i Juliusz Koelwiczowie badają górnictwo

Podczas czterodniowego pobytu w Bottrop Maga i Juliusz Cwieluch badają górnictwo i uzyskują informacje od Ruhrkohle AG i władz miejskich. Dziennikarzom towarzyszy Rainer Schwegmann, pierwszy szef straży honorowej Prosper Haeniel.

Bottrop. Rzecznik prasowy miasta Bottrop, Andreas Plaskin, powitał ich dziś (26 sierpnia) w ratuszu i wyjaśnił procedury obowiązujące w mieście w procesie zamykania kopalń. W trakcie rozmowy wyjaśniono pytania dotyczące przygotowań do zamknięcia kopalni oraz sposobów radzenia sobie z utraconymi miejscami pracy. Pytali także o sposób radzenia sobie ze szkodami w górach i ich finansowanie, a także informowali o problemach w Polsce. Projekt InnovationCity po raz kolejny spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Z rozmowy wynika, że ​​Bottrop jest pionierem idei rozwoju od „starego miasta energetycznego” do „miasta nowej energii” i dlatego zawsze cieszy się zainteresowaniem z zagranicy.

Chcesz obserwować ten profil?

Nie przegap najnowszych treści z tego profilu: Zaloguj się, aby otrzymywać nowe treści z profili i lokalizacji na swoim koncie Spersonalizowany kanał podążać.

132 Obserwuj ten profil

READ  Polityczny, rytmiczny i emocjonalny na Dok.fest - Kultura i Rozrywka
Continue Reading

Trending