Connect with us

entertainment

“Masaur” – zwiastun i recenzja: zbawca Czarnobyla

Published

on

aMasażysta jest najskuteczniejszy, gdy dotyka twarzy pacjenta. Potem zasypia w głębokim śnie i uwalnia się od bólu i strachu. Zhenia, imię masażysty, którego ucieleśnieniem jest brytyjsko-ukraiński aktor Alec Utgoff, już na początku filmu pokazuje tę umiejętność chwytania ludzi.

„Nie napisałeś, jakimi językami mówisz” – powiedział mu rozgniewany urzędnik administracyjny. – Wszyscy – odparła spokojnie Xenia. Wreszcie oficer, który na miejscu wypadku wydaje się być pełnoletni, prosi o pomoc masażystę. – Usunę twoje nieszczęście, twoje cierpienie i dolegliwości – mówi Zhenia po rosyjsku, trzymając twarz mężczyzny w dłoniach. Odchyla głowę na krześle, a Xenia wbija sobie pieczątkę na pozwolenie na pracę.

Masażysta przenosi akcję filmu o tym samym tytule na osiedle na przedmieściach Warszawy, na zamkniętym osiedlu, ogrodzonym i strzeżonym kompleksie mieszkaniowym dla polskiej wyższej klasy średniej. Niemiecko-polska produkcja „Der Masseur” świętowała swoją premierę podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2020 r. Teraz w niemieckich kinach można zobaczyć również ukraińską Zhenię ciągnącą od drzwi do drzwi złożony stół do masażu w kompleksie willowym i serwującą go.

Bezpieczeństwo i bliskość

Nie jest do końca jasne, czy w kalendarzach dotkniętych psychicznie mieszkańców są spotkania. Ale oni wszyscy otwierają mu drzwi, lekceważona przez dzieci i męża matka rodziny alkoholiczka, brawurowa wdowa, uzależniona od narkotyków Ewa, pogrążona w depresji eks-żołnierka czy chorzy na raka sąsiedzi.

Alex Utgoff als Zhenia

Źródło: dpa

Zhenia przynosi im zbawienie, przynajmniej na czas trwania sesji masażu. Jednak po jego odejściu wracają do swojego smutnego życia w swoich obojętnych rodzinach. Bezpieczeństwo i bliskość można znaleźć tylko dzięki Żeni z ukraińskiego lasu, z wymarłego miasta Prypeć, które zostało ewakuowane po katastrofie reaktora w Czarnobylu w 1986 roku.

Dokładnie siedem lat temu Zhenia ujrzała tam światło dzienne – o czym w filmie nie wspomina się tylko raz. Ponieważ pomimo zaufania Xeni, miodu Prypeci w prezencie, pacjent chory na raka niechętnie go przyjmuje. Podobnie jak sama Xenia, może być „zanieczyszczona”.

Melodia wieku ludzkości

Być może taki był uniwersalny temat „masażysty” scenarzystów i reżyserów Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta: rozpacz jako melodia ludzkiej epoki. Czy Mesjasz Prypeci mógłby być Mesjaszem, gdyby tylko przyniósł zbawienie przez jakiś czas? Kiedy chaos świata ogarnia go, nawet w zamkniętym polskim społeczeństwie?

Pokazany na zdjęciach były żołnierz przenosi polskie misje zamorskie w codzienność willi, czy to w Iraku, czy w Afganistanie. Dzieci z osady już cierpią z powodu psychospołecznych konsekwencji zmian klimatycznych. “Nigdy więcej śniegu nie będzie” (oryginalny polski tytuł: “Śniegu juz nigdy nigdy bedzie”), krzyczeli do Żeni. Tylko raz potulnie odpowiedział: „Może tak”. Czy to brzmi jak Chrystus?

Reżyserka Zumowska bywa oskarżana przez krytyków w Polsce o robienie filmów dla międzynarodowej publiczności. Jednak ta uniwersalność, a konkretnie rozpacz lub fałszywa nadzieja Chrystusa, który nie jest jeden, prawdopodobnie zostanie zakwestionowana.

Jednocześnie jednak „Masażysta” to współczesny film polski, a nie międzynarodowy, z jednej strony ze względu na projekt, sekwencje w zwolnionym tempie i drobiazgowe oświetlenie; Żaden inny kraj europejski nie ma obecnie filmów skomponowanych z taką wprawą i symboliką jak w Polsce, czy to w przypadku „Bożego Ciała” Jana Komasy, „Zimnej wojny” Paula Pawlikowskiego, czy teraz „Masażysty”. Z drugiej strony polskie treści, już selekcja scen.

Polski kapitalizm turbo

Społeczeństwo grodzone to wyrostek polskiego turbokapitalizmu. Gospodarka od lat rośnie nawet o pięć procent. Ten boom w megalopolis doprowadził do półsymbolizmu azjatyckiego kapitalizmu.

Wszędzie w Warszawie 200-metrowe szklane wieże wydają się nudne z ziemi obok rozpadających się bloków mieszkalnych. Pod nim luksusowe powozy przejeżdżają przez eleganckie restauracje i dawną siedzibę Partii Komunistycznej, gdzie dziś sprzedawane są wieczne pióra Montblanc i gdzie bogaci młodzi mężczyźni świętują przy sterylnym piwie pod neonami. To dziwne tempo niespotykane w tak dużych niemieckich miastach.

Alex Utgoff jako Zenia (M), Łukasz Simlat (z lewej) jako mąż Wiki i Weronika Rosati jako Wika w scenie z filmu "masażysta" (Niedatowana scena filmowa).  Film zostanie pokazany w niemieckich kinach 19 sierpnia 2021 r. (na początku kino dpa) Foto: Jarosław Sosiński / Lava Films / MatchFactoryProductions / dpa - UWAGA: Tylko do użytku redakcyjnego w związku z reportażem filmowym i tylko z pełną wzmianką powyższych kredytów +++ dpa-Bildfunk +++

“Masażer” w pracy

Źródło: dpa

Osiedle zamknięte jest miejscem wypoczynku mieszkańców Polski. Niekoniecznie wyraz bogactwa. Odgrodzone zostały także zwykłe kamienice pod znużonym okiem prywatnych ochroniarzy.

lustro w twojej przeszłości

Tu wkracza Zhenia, reprezentująca blisko dwa miliony Ukraińców, którzy przybyli do Polski od 2014 roku po wybuchu wojny na wschodniej Ukrainie. Pracują w firmach dostarczających żywność lub w budownictwie, na co matka rodziny Maria skarży się Xeni w klauzuli drugorzędnej. Ale jak zawsze zachowuje kształt.

Polska ze swoją nową rolą jako kraju imigracji jest alienująca, ale też idealistyczna dla niego Ukraińcy. Bo choć wielu Polaków postrzega globalizację jako kulturowy ekwiwalent, to Ukraińcy są lustrem swojej przeszłości.

Przeczytaj także

Jak bardzo nienawistna jest Europa dla homoseksualistów?

Mimo ogólnego antyrosyjskiego i antykomunistycznego nastawienia, w Polsce jest jakaś nostalgia za PRL; Romantyczny, oryginalny, magiczny realizm, wyrażany także przez Zhenię, bardzo brakuje, zwłaszcza w społeczeństwach z zimnymi bramami.

To odniesienie do „jednostki” i „swojskiego” w języku polskim jest motywem przewodnim rządzącej konserwatywnej, nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Jej zmodyfikowaną formą jest poszukiwanie „wyjątku za granicą”, czyli relacji Polski z mniejszością ukraińską i mistycznego uroku Xeni. Na resztę pod koniec filmu każdy mieszkaniec dzielnicy mieszkalnej odpowiada inaczej – a być może również każdy widz.

READ  Sędzia „Zatańczmy” dalej błędnie wymawia nazwiska tancerzy - publiczność jest wściekła
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

„Niebieska kobieta” Strobla to coś więcej niż powieść MeToo

Published

on

Frankfurt nad Menem. Niemiecka Nagroda Książkowa 2021 trafi do pisarki Ange Ravik Strobel. Jury ogłosiło to w poniedziałek we Frankfurcie nad Menem. Strobel została uhonorowana za powieść „Blaue Frau”. Nagroda dla najlepszej powieści niemieckojęzycznej roku została przyznana 25 000 euro.    Autorem jest Ravik Strobel.


© Sebastian Julnow
Autorem jest Ravik Strobel.

Pozostałych pięciu zawodników otrzyma po 2500 euro każdy. Ceremonia wręczenia nagród w Kaisersaal w Römer City Hall na dzień przed otwarciem Targów Książki we Frankfurcie była transmitowana na żywo.

Początkowo młoda kobieta była w rozpaczliwym stanie: odurzyła się likierem w obcym mieszkaniu w obcym kraju, drzwi były zamknięte i wyobrażała sobie, jak będzie zeznawać w sądzie w Helsinkach. Ma nadzieję, że zadrżą ręce związanych mężczyzn. Młoda kobieta, która nosi trzy imiona – Nina, Sala, Adina – przeżywa traumę i doświadcza oderwania od świata, co ilustruje pierwszy rozdział powieści Antje Ravik Strobel „Niebieska kobieta”.

Na ponad 420 stronach 47-letni pisarz opowiada historię MeToo o kobiecie szukającej sposobu na dalsze życie po tym, jak została zgwałcona. Blue Woman dotyczy również struktur władzy w związkach, instytucjach i państwach. Chodzi o władzę i mentalny podział między Wschodem a Zachodem, związek między pieniędzmi a władzą oraz wyzysk ludzi w rzekomo zjednoczonej Europie 2004 roku.

Strobel potraktował temat z „egzystencjalną siłą i poetycką precyzją”, orzekło w poniedziałek jury Niemieckiej Nagrody Książki. „Historia usamodzielniania się kobiet rozszerza się na odzwierciedlenie konkurujących ze sobą kultur pamięci w Europie Wschodniej i Zachodniej oraz różnic we władzy między płciami”.

Strobel, który zdobył już wiele nagród literackich, umiejętnie zmieniał poziomy i sceny czasu. Adina leci z czeskiego ośrodka narciarskiego Harrachov do Berlina, gdzie zostaje uchwycona przez dominującego i błyskotliwego fotografa Rickie, który wkrótce wysyła ją na szkolenie do Uckermarku, gdzie przy granicy z Polską za funduszem powstanie centrum kulturalne.

READ  Online - ROD Festival w Westrumänien

Jedna zbrodnia zmienia wszystko, Adina ucieka do Finlandii. W hotelu, w którym wykonuje niepewną pracę, poznaje profesora Leonidsa, posła do Parlamentu Europejskiego z Estonii. W związku ze starszym mężczyzną najpierw eksploduje nadzieja. Życie psychiczne bohaterów często znajduje odzwierciedlenie w opisach przyrody. Liryczne klipy z tajemniczymi spotkaniami z niebieską kobietą w porcie w Helsinkach przecinają i odwracają fabułę. Tożsamości narratora i bohatera coraz bardziej się zacierają.

„Niebieska kobieta” to także powieść rozwojowa. Podczas czytania pojawia się pytanie, w jaki sposób Adina może uwolnić się od ról narzucanych jej przez różnych mężczyzn, a także społeczność gejowską otaczającą fotografa Ricky’ego. Czy „Ostatni Mohikanin” jest wyjściem? Tak Czeszka opisywała się w rozmowach jako nastolatka – odnosząc się do tego, że jest ostatnią miejscową nastolatką w swojej wiosce, a ton nadają turyści narciarscy z Niemiec i Rosji. Jako Mohikanin czuje się silna, wolna i niezależna.

Poczdamska pisarka pracowała nad Błękitną kobietą przez osiem lat, otrzymując stypendium w Los Angeles i Helsinkach. Niewykluczone, że sama spotkała urzędników kulturalnych, którzy byli wzorami dla niekiedy przerysowanych bohaterów powieści. To, co wyróżnia Blue Woman, to sposób, w jaki Strobel łączy indywidualną walkę zgwałconej kobiety i jej drogę do usamodzielnienia się z fundamentalnymi pytaniami o nadużywanie władzy i wyzysk w Europie.

Więcej od RP ONLINE

Jury nominuje nominację do Niemieckiej Nagrody Książkowej

Te 20 powieści zostało nominowanych do Niemieckiej Nagrody Książkowej

Średniowieczny MeToo

Continue Reading

entertainment

Jenny Elvers: „Doprowadził mnie do granic możliwości”

Published

on

Jenny Elvers staje przed zadaniem położnika-położnika w serii raportów SAT.1 „Die Herzblut-Task”.

Raport celebrytów do służby. Ale tym razem nie są w drodze jako aktorzy, komicy czy modele. Jenny Elvers (49), Wayne Carpendale (44), Jorge Gonzalez (54), Faisal Kawusi (30), Patricka Lindnera (61) i Lily Baker (45) odbywa szkolenie w zakresie pielęgniarstwa szpitalnego w ramach programu SAT.1 “Misja bicia serca – gwiazdy pielęgniarstwa”. Towarzyszą pielęgniarkom w ich codziennej pracy przez cztery tygodnie, a także pomagają sobie. Każda gwiazda jest umieszczana na innej stacji. Jenny Elvers przechodzi przez wzruszające sceny na oddziale położniczym, ale popycha ją emocjonalnie do granic możliwości.

Jenny Elvers i jej syn Paul mają jedno serce i jedną duszę. Na powyższym filmie możesz zobaczyć, jak Paweł zmieniał się na przestrzeni lat.

Oczekiwania Jenny Elvers zostały przekroczone

Trening w szpitalu wymagał wiele od aktorki i prezenterki. Powiedziała w sobotę 1: „Oczekiwałam ciężkiej pracy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. To też się wydarzyło. Emocjonalnie pchnęło mnie to do granic możliwości i zabrało mnie trochę na ludzki poziom”. Jenny Elvers zaczęła o 6 rano i była szkolona przez swoją nauczycielkę Sandrę. Blondynka była między innymi odpowiedzialna za pomiar ciśnienia i temperatury krwi pacjenta. 49-latek badał dzieci, potrząsał nimi i owijał je. dla mamy Paweł Elvers (20) Zadanie serca.

Najbardziej emocjonalne przeżycie Jenny Elvers: „Pozwolić dziecku odejść po kilku dniach bólu”

Praca z noworodkami to dla wielu bardzo fajny pomysł. Jenny Elvers również znalazła wiele w swojej nowej roli, aby być „naprawdę, naprawdę uroczą”. Jednak gwiazda reality TV również musiała doświadczyć ciosów losu, które trafiają w serce. Na przykład, co mówisz świeżo upieczonej matce bliźniaków, kiedy jedno dziecko żyje, a drugie nie żyje? Gratulacje i kondolencje w jednym zdaniu? – pyta Jenny Elvers. Dlatego zajmowanie się noworodkiem wymaga nie tylko „wielkiej wrażliwości”, ale także „historii wokół niego”.

READ  Lola Webert wścieka się przeciwko linii lotniczej po horrorze: „The Last Dirty Club”

Podczas stażu nastąpił kolejny przełomowy moment dla aktorki. Noworodek przeszedł już odstawienie leku. Urząd ds. Młodzieży od lat próbował bezskutecznie podjąć działania przeciwko rodzinie dziecka. Dla Jenny Elvers było to „straszne” doświadczenie: „Pozwól dziecku odejść po tym, jak dziecko zostało ranne kilka dni później”.

Jenny Elvers jest „wdzięczna” za zdrowie syna

W przeszłości Jenny Elvers często wcielała się w rolę pielęgniarki, występując w serialach takich jak „Nicola”. W serialu „Weterynarz dr Mertens” zagrała rolę przebiegłej asystentki dr Mertensa. Mertens (Elżbieta Lans, 50). Była więc „bardzo podekscytowana” swoimi zadaniami w szpitalu. Ale nie była lepiej przygotowana: „To nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, naprawdę nic!” Ponieważ była pielęgniarką, Jenny Elvers jest jej wdzięczna: “Jestem wdzięczna, że ​​pozwolono mi uczestniczyć w tym projekcie. Jestem też wdzięczna, że ​​mój syn jest zdrowy. Dopiero w szpitalu naprawdę zdajesz sobie sprawę, jak bardzo powinieneś doceniać takie rzeczy.”

„Misja pasji i troski – gwiazdy w trosce” zostanie wyemitowana w SAT.1 w poniedziałek o godz. 20:15 18 października 2021 r.

Wayne Carpendale jest również na początku „Zadania Die Herzblut” jako opiekun i jest zdecydowanie wdzięczny za zdrowie swojego syna. Na poniższym filmie możesz zobaczyć małych szaleńców grających kapitana ze swoim słynnym ojcem.

© BUNTE.de
Continue Reading

entertainment

Aktualne wskazówki dotyczące strumieniowania z biblioteki multimediów ARTE/COP26, BioNTech, Amos Oz, serii filmów Kieślowski

Published

on

Strasburg (OTS) –

Światowy Szczyt Klimatyczny – Wielkie Wyzwanie
Po trzech latach dotkliwej suszy, latem 2021 r. Europa nawiedziła ulewne deszcze i pożary. Czy klimat jest szalony? Szczyt klimatyczny w Glasgow znajduje się pod ogromną presją sukcesu: czy uda się osiągnąć na czas cele, które sobie wyznaczył? W ramach programu „Światowy Szczyt Klimatyczny – Wielkie Wyzwanie” zespół ARTE spogląda wstecz na 30-letnie światowe konferencje klimatyczne, oceniając i szukając odpowiedzi na najbardziej palące pytania. W samą porę na COP26 w Bibliotece Mediów ARTE dostępnych jest kilka filmów dokumentalnych, dokumentalnych i reportaży dotyczących palącej kwestii ochrony klimatu.

Online pod adresem arte.tv/klimawandel (https://anws.co/b8wUd/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6-5f3ae3325f7e%7%).

Z prędkością światła po szczepionkę – BioNTec
Medyczni małżonkowie Ugur Sahin i Özlem Türeci mają wieloletnie doświadczenie w dziedzinie technologii mRNA ze względu na ich pracę w dziedzinie immunologii i badań nad rakiem, co jest warunkiem wstępnym do opracowania szczepionki przeciwko Covid-19. Michael Schindhelm zagląda za kulisy kopalni złota w Moguncji i w swoim filmie dokumentalnym podkreśla, jak BioNTech poszukuje szczepionki przeciwko Sars-Cov-2.

Online od 20 października (https://www.arte.tv/de/videos/103509-000-A/mit-lichtspiegel-zum-impfstoff/). Przejdź na presse.arte.tv (https://anws.co/b8wUf/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6-5f3ae3325f7e%7D).

Prototypowy człowiek – wielki błąd w medycynie

Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, ale pozostają w tyle, jeśli chodzi o opiekę medyczną: otrzymują mniej diagnoz i dłużej czekają na leczenie niż mężczyźni. Dokument w ekscytujący i uderzający sposób rzuca światło na mechanizmy prowadzące do zaniedbania kobiet w sektorze zdrowia.

Online do 14 grudnia. (https://www.arte.tv/de/videos/102997-000-A/prototyp-mann-der-grosse-irrtum-der-medizin/)

Amos Oz: Czwarte okno
tablica postaci
Amos Oz jest uważany za najważniejszego pisarza w Izraelu i był żydowskim sumieniem swojego pokolenia. Zmarł w 2018 roku w wieku 79 lat. Kiedyś tak podsumował temat swoich prac: Nieszczęśliwe rodziny. Ale jego praca to także historia rozwoju społecznego i politycznego Izraela.

Online od 20 października (https://www.arte.tv/de/videos/092124-000-A/amos-oz-das-vierte-fenster/). Awans na presse.arte.tv (https://anws.co/b8wUi/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6-5f3ae3325f7e%7D)
Na początku sezonu literackiego ARTE umieszcza w sieci szeroką gamę programów z grupą „Focus on Literature: Works, Authors, and Controversies” (https://anws.co/b8wUj/%7B5123fcfe-f750-4199-96b6- 5f3ae3325f7e%7D)”.

READ  Paris Hilton: Po plotkach o dzieciach: „Nie jestem w ciąży”

Dom na skarpie
Japoński serial opowiada o japońskiej Risaku, która prowadzi spokojne życie z mężem i trzyletnią córką. Nagle zostaje powołana na członka ławy przysięgłych w procesie o zabójstwo dziecka, który radykalnie zmienia jej pogląd na macierzyństwo. W miarę postępu procesu Risako rysuje coraz więcej paraleli między historią oskarżonej matki a jej przeszłością i kwestionuje jej sytuację życiową.

Online do września 2022 r. (https://www.arte.tv/de/videos/RC-021502/das-haus-am-hang/)

Filmy Krzysztofa Kieślowskiego
Jeden z najwybitniejszych polskich filmowców – Krzysztof Kieślowski zmarł 25 lat temu. ARTE wyświetla trzy ze swoich filmów wyłącznie online: „Krótki film o morderstwie” i „Miłosny film krótkometrażowy” z Dziesięciu Przykazań, a także „Potencjalna szansa”.

Online do lutego 2022 r. (https://www.arte.tv/de/videos/RC-021573/die-filme-von-krzysztof-kieslowski/)

Kontakt z mediami:

Manuel Schonung | [email protected] | +33 3 90 14 2009
Michael Kress | [email protected] | +33 3 90 14 2163

Oryginalna treść: ARTE GEIE, przekazana przez aktualności
Oryginalna wiadomość: https://www.presseportal.de/pm/9021/5048733

Continue Reading

Trending