Connect with us

science

Kiedy konieczna jest operacja zaćmy i jak działa?

Published

on

Jeśli zaćma wpływa na wzrok, może pomóc operacja. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o procesie — na przykład jego kosztach, potencjalnych problemach po jego zakończeniu i wyborze odpowiedniego obiektywu.

zaćma Jest to głównie związane z wiekiem zmętnienie soczewki oka. Jeśli nie jest operowany, widzenie może się coraz bardziej pogarszać – w skrajnych przypadkach może nawet dojść do ślepoty. Jednak rzadko zdarza się to w Niemczech i innych krajach uprzemysłowionych dzięki dostępnej tutaj operacji zaćmy.

Zaćma to najczęstszy powód operacji w Niemczech. Każdego roku około 700 000 osób w tym kraju decyduje się na operację zaćmy. Operacja jest zwykle bardzo udana: ponad 90 procent chorych widzi później ponownie lepiej.

Zaćma: kiedy pracujesz

To, kiedy należy wykonać operację zaćmy, zależy głównie od jej efektów. Same zmętnienia soczewki nie są powodem operacji zaćmy. Dopiero gdy zaćma powoduje problemy w życiu codziennym, proces ma sens.

Dlatego wskazane jest regularne badanie wzroku. Możesz porozmawiać bezpośrednio z okulistą, kiedy nadejdzie odpowiedni czas na operację zaćmy.

Czas operacji zaćmy zwykle nie ma wpływu na wynik. Właśnie dlatego osobiste pragnienie jest zwykle kluczowe podczas operacji. Czasami jednak ze względów medycznych wskazane jest jak najszybsze przeprowadzenie operacji zaćmy. Na przykład kiedy

  • Uraz oka powoduje obrzęk soczewki
  • Dno chore, ale trudne do opanowania z powodu zaćmy
  • Zaćma końcowa powoduje nagły, silny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (atak jaskry lub cięższy). zielona gwiazda)

ważna uwaga:
Zaćma wrodzona również wymaga wczesnej operacji: jest to jedyny sposób, aby zapobiec rozwojowi trwałego upośledzenia wzroku u dzieci dotkniętych chorobą.

Jak działa operacja zaćmy?

W przypadku zaćmy operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką. Większość operacji zaćmy jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym: znieczulenie można stosować w połączeniu z استخدام Oko Są wstrzykiwane lub podawane w postaci kropli do oczu.

Najczęstszym zabiegiem chirurgicznym w przypadku zaćmy jest fakoemulsyfikacja: okulista usuwa z soczewki tylko jądro i korę. Kapsułka otaczająca soczewkę pozostaje w oku. Tak działa proces:

  • Najpierw wykonuje się małe nacięcie na krawędzi rogówki.
  • Następnie z przodu torebki soczewki wycina się mały otwór w kształcie dysku.
  • Jądro soczewki jest upłynniane przez ten dostęp za pomocą ultradźwięków o wysokiej częstotliwości i jest odsysane przez bardziej miękką korę soczewki.
  • Na koniec do pozostałej kapsułki wkłada się sztuczną soczewkę.
READ  Silna aktywność mózgu może być pierwszą oznaką choroby Alzheimera

Jeśli zaćma wpływa na oboje wzroku, często początkowo wykonuje się operację tylko jednego oka. Operacja zaćmy trwa około 20 do 30 minut. Operacja drugiego oka zostanie wykonana w późniejszym terminie po konsultacji z lekarzem.

Jeśli nie ma się z czym borykać, operacja zaćmy jest zwykle wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Następnie możesz wrócić do domu kilka godzin po zabiegu. Czasami ma sens operacja zaćmy w szpitalu. Na przykład, jeśli potrzebujesz bardziej intensywnej opieki z powodu choroby.

Para idzie korytarzem: Jeśli miałeś operację zaćmy w warunkach ambulatoryjnych, zwykle możesz zostać odebrany z kliniki lub kliniki tego samego dnia. (Źródło: Secret Anix Productions / Getty Images)

Zaćma: Jaki jest właściwy obiektyw?

Sztuczna soczewka, która jest wkładana do oka podczas operacji zaćmy, jest technicznie nazywana soczewką wewnątrzgałkową (łac. „oculus” oznacza „oko”). Istnieją różne rodzaje soczewek, na przykład:

  • Soczewki jednoogniskowe, które mają tylko jeden punkt stałoogniskowy, dzięki czemu ostre widzenie jest możliwe tylko z bliska, z daleka lub pomiędzy in
  • Soczewki wieloogniskowe, które dzięki wielu punktom ogniskowym – podobnie jak soczewki wieloogniskowe – zapewniają ostry obraz, zarówno z daleka, jak i z bliska.
  • Soczewki toryczne kompensujące ostrą krzywiznę rogówki
  • Soczewki z niebieskim filtrem, które filtrują niebieskie światło, a tym samym chronią siatkówkę przed chorobami
  • Soczewki EDoF z rozszerzoną głębią ostrości (EDoF = rozszerzona głębia ostrości) tak, że – podobnie jak w przypadku soczewek wieloogniskowych – możliwe jest ostre widzenie w pobliżu (ale do w przybliżeniu zwykłej odległości ekranu) i na odległość

Przed operacją zaćmy pojawia się pytanie o właściwą soczewkę. Każdy typ obiektywu ma zalety i wady. Dzięki soczewce jednoogniskowej przed operacją zaćmy musisz dokładnie określić obszar, który chcesz później zobaczyć. Po zabiegu będziesz potrzebować okularów do innych obszarów.

READ  Niedobór żelaza: jak rozpoznać objawy i działać na czas

Z drugiej strony, dzięki soczewce wieloogniskowej widzisz równie dobrze ze wszystkich odległości, więc po operacji zaćmy możesz jej nie mieć. okulary Potrzeba. Obraz jest jednak ogólnie mniej kontrastowy i w niektórych obszarach może być rozmazany. Ponadto tego typu soczewki zwiększają olśnienie od światła, na przykład podczas jazdy nocą.

Dobrze wiedzieć:
W zależności od tego, jaką soczewkę wybierzesz do leczenia zaćmy, możesz ponieść koszty operacji: ustawowe zakłady ubezpieczeń zdrowotnych pokrywają pełny koszt operacji zaćmy tylko wtedy, gdy otrzymasz soczewkę jednoogniskową. Przy wszystkich innych typach soczewek materiał, aw niektórych przypadkach również wkładka jest droższa. Musisz zapłacić te dodatkowe koszty z własnej kieszeni.

W każdym razie wskazane jest dokładne rozważenie zalet i wad różnych typów soczewek. Jeśli mimo porad okulisty nadal nie masz pewności, która soczewka jest dla Ciebie odpowiednia, przed operacją zaćmy możesz zasięgnąć drugiej opinii specjalisty.

Nawiasem mówiąc, sam rodzaj soczewki nie jest krytyczny dla wyniku operacji zaćmy. Co najważniejsze, soczewka optymalnie dopasowuje się do oka i ma odpowiednią wytrzymałość. Aby to obliczyć, Twój okulista dokładnie zbada i zmierzy Twoje oczy przed operacją zaćmy.

Zaćma: Co się dzieje po operacji?

Operacja zaćmy wymaga starannego leczenia następczego. Aby chronić operowane oko, po operacji zakrywa się je bandażem. Twój okulista powie ci, jak długo powinieneś nosić opaskę na oko.

Przez kilka pierwszych dni po operacji zaćmy oko po operacji może być lekko swędzące i/lub obolałe. Należy jednak unikać energicznego dotykania lub pocierania oczu. Czasami w oku pojawia się chwilowe wrażenie ciała obcego. Ale w większości przypadków te skargi szybko mijają.

Leki do oczu, które zostaną przepisane na okres po operacji, są szczególnie ważne podczas kontynuacji leczenia zaćmy: w każdym przypadku należy stosować krople do oczu i/lub maści zgodnie z instrukcją.

Ponadto po operacji zaćmy bardzo ważne jest, aby lekarz regularnie badał operowane oko. Zalecane są następujące wizyty kontrolne:

  • Przeważnie codziennie w pierwszych dniach po operacji
  • W ciągu najbliższych dwóch miesięcy w dłuższych odstępach czasu
  • W przypadku wystąpienia powikłań w krótkim czasie
  • Aby ustawić pierwszą pomoc wizualną około trzech tygodni do trzech miesięcy po operacji after
  • Mniej więcej raz w roku po zapewnieniu odpowiednich pomocy wizualnych
READ  Konflikt na Ukrainie: Rosja wstrzymuje współpracę UE z pociskami Sojuz

Większość codziennych czynności można wykonywać jak zwykle kilka dni po operacji zaćmy. Długość zwolnienia lekarskiego po operacji zaćmy oraz możliwość ponownego prowadzenia pojazdu zależy od Twojej ostrości wzroku po operacji.

Optometria: W razie potrzeby nowe pomoce wizualne można dostosować tak szybko, jak to możliwe kilka tygodni po operacji zaćmy.  (Źródło: Getty Images / IPGGutenbergUKLtd)Optometria: W razie potrzeby nowe pomoce wizualne można dostosować tak szybko, jak to możliwe kilka tygodni po operacji zaćmy. (Źródło: IPGGutenbergUKLtd / Getty Images)

Prawdą jest, że wzrok często poprawia się już pierwszego dnia po operacji. Ale ostateczną ostrość wzroku osiąga się dopiero kilka tygodni po operacji zaćmy. Na tym etapie możliwe jest jak najszybsze dostosowanie soczewek do korekcji ostrości wzroku w razie potrzeby.

Czy po operacji zaćmy mogą pojawić się problemy?

Leczenie chirurgiczne zaćmy jest bardzo bezpieczne. Jednak po tym mogą pojawić się problemy. Najczęstszym powikłaniem po operacji zaćmy jest tzw. zaćma: wtedy pozostająca w oku torebka soczewki tylnej ulega zmętnieniu, ponownie pogarsza się widzenie.

Zaćma wtórna zwykle pojawia się od trzech do sześciu miesięcy po operacji zaćmy, a czasem po latach. Można go leczyć laserem. Inne potencjalne problemy po operacji zaćmy to:

  • obrzęk siatkówki
  • Przesunięcie obiektywu
  • odwarstwienie siatkówki
  • Zapalenie wewnątrzgałkowe

Większość powikłań, które mogą wystąpić po operacji zaćmy, nie ma charakteru trwałego. Mogą jednak powodować chwilowy dyskomfort lub spowolnić gojenie się operowanego oka. Czasami potrzebują również leczenia lekami lub innej operacji oka

Już wiem?
Sztuczna soczewka stosowana w leczeniu zaćmy zwykle wystarcza na całe życie. Nie może się zużyć ani odkształcić. Oznacza to, że po pierwszej operacji zwykle nie trzeba wymieniać obiektywu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

NASA interweniuje w imieniu Rosji

Published

on

NASA interweniuje w imieniu Rosji
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Łazik marsjański Rosalind Franklin był skazany na porażkę. A teraz, dzięki NASA, nadal może ukończyć swoją misję na Czerwonej Planecie.

Paryż – Mars jest obecnie domem dla dwóch aktywnych łazików, Curiosity i Perseverance, obu wysłanych przez NASA. Pierwotnie trzeci łazik, Rosalind Franklin, również działał na Czerwonej Planecie przez około półtora roku. Jednak misja ta, będąca efektem współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, została wstrzymana z powodu wojny na Ukrainie.

Projekt Rosalind Franklin wydawał się skazany na porażkę, a statek był przechowywany we włoskim magazynie. Ale teraz statek kosmiczny otrzymał drugą szansę – od NASA.

Łazik marsjański Rosalind Franklin powstał w wyniku współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosji

Historia Rosalind Franklin to historia projektu ExoMars, będącego owocem współpracy europejskich i rosyjskich lotów kosmicznych. W 2016 r. należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas Orbiter została wysłana w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rosyjskiej rakiety. Sonda Schiaparelli miała wylądować na Marsie, ale ta próba się nie powiodła. Wystrzelenie kolejnej części projektu ExoMars, łazika Rosalind Franklin, zaplanowano na jesień 2022 roku. Roscosmos dostarczył na misję rakietę, lądownik i część przyrządów pomiarowych.

Jednak wraz z wybuchem wojny z Ukrainą Europejska Agencja Kosmiczna zakończyła współpracę z Rosją, przez co wystrzelenie statku kosmicznego stało się poza zasięgiem. Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała się zbudować własny lądownik, brakowało mu jednak rakiety i modułów ogrzewania promiennikowego. Tutaj pojawia się rola NASA. Jak wynika z komunikatu Europejskiej Agencji Kosmicznej, w połowie maja 2024 roku podpisano protokół ustaleń, w którym ustalono, kto dostarczy najważniejsze elementy łazika Rosalind Franklin.

NASA pomaga ocalić Marsa Rosalind Franklin

NASA zapewni „usługę startową”, czyli rakietę i jej sterowane silniki przepustnicy. Ponadto amerykańska agencja kosmiczna we współpracy z Departamentem Energii USA dostarczy do pojazdu radioizotopowy moduł grzewczy.

Pojazd ma wyruszyć w trasę
Łazik Rosalind Franklin ma udać się na Marsa jesienią 2022 r. Obecnie start zaplanowano na 2028 r. – z pomocą NASA. (Wrażenie artysty) © Esa/ATG Medialab

Rosalind Franklin będzie pierwszym łazikiem zdolnym do wwiercenia się w marsjańską glebę na głębokość do dwóch metrów. Mamy nadzieję, że na tej głębokości próbki pozostaną odporne na promieniowanie powierzchniowe i ekstremalne temperatury panujące na Marsie. „Unikalne możliwości wierceń i laboratorium pobierania próbek na pokładzie łazika Rosalind Franklin mają wyjątkową wartość naukową w poszukiwaniu przez ludzkość dowodów na starożytne życie na Marsie” – powiedziała Nicola Fox, zastępca szefa Dyrekcji Misji Naukowych NASA.

„NASA wspiera misję Rosalind Franklin, aby kontynuować silne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Europą w celu badania nieznanego w naszym Układzie Słonecznym i poza nim” – dodał Fox.

Nowy łazik marsjański ma rozpocząć swoją podróż na Czerwoną Planetę w 2028 r. Fakt, że ze wszystkich ludzi Stany Zjednoczone są w stanie uratować łazik, jest dość ironiczny: przed rozpoczęciem europejsko-rosyjskiego programu „ExoMars” , toczyły się rozmowy pomiędzy NASA a Europejską Agencją Kosmiczną na temat wspólnej misji na Marsa. Jednak ze względu na problemy z finansowaniem NASA wycofała się i interweniowała Rosyjska Agencja Kosmiczna. Dzięki temu udziałowi projekt marsjański prawie się nie powiódł. (niezapłacony rachunek)

READ  Badacz klimatu w wywiadzie: „W pewnym momencie utraty lodu nie da się zatrzymać”
Continue Reading

science

Czy byłeś chory na Koronę? Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Published

on

Czy byłeś chory na Koronę?  Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Naukowcy z jasnym przesłaniem

Czy zostałeś zarażony koroną? Dlaczego warto już teraz sprawdzić wzrok

Czy kiedykolwiek zostałeś zarażony koroną? Następnie, według amerykańskich badaczy, powinieneś zostać zbadany przez okulistę.

Sojusz Wizerunkowy

Ile razy w przeszłości zostałeś zarażony koronawirusem?

W rzeczywistości to pytanie jest prawie nieistotne, ponieważ nawet ci, którzy tylko raz uzyskali pozytywny wynik testu, powinni zwracać szczególną uwagę na swoje oczy. Dlaczego: Nowe badanie sugeruje, że COVID-19 może powodować długotrwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Co dokładnie odkryli naukowcy? Wyjaśniamy.

Konsekwencje Covid-19: Uszkodzenie nerwu wzrokowego po jednorazowym zarażeniu koroną?

Jaki jest związek między zakażeniem koroną a wzrokiem?

Pawan Kumar Singh, adiunkt okulistyki, przeprowadził badanie, w którym stwierdzono: Wszystkie osoby, które przeszły wcześniej infekcję koronową, powinny przejść badanie przez okulistę.

Dotyczy to również wszystkich osób, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem. Niezależnie od tego, jak długo trwała infekcja, zdaniem lekarza możliwe jest późniejsze uszkodzenie oka.

Czytanie poradOto, co kolor oczu mówi o naszym zdrowiu

Badanie: Test na myszach pokazuje, że koronawirusy można wykryć na siatkówkach zwierząt

Co dokładnie odkryli naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Missouri?

Podczas testowania koronawirusów na myszach zwierzęta wdychały je przez nos i usta. Zaledwie kilka godzin później naukowcy zauważyli, że wirusy można było wykryć także na siatkówkach myszy.

Czytanie poradDiagnozowanie raka oka! Mały Erian (2) bardzo dzielnie walczy z podstępną chorobą

reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Zależy nam na Twoim doświadczeniu!

Wyniki ankiety nie są reprezentatywne.

Wydaje się, że Sars-CoV-2 jest w stanie przeniknąć delikatną barierę w siatkówce

Wygląda na to, że koronawirusy zdołały przedostać się przez ochronną barierę siatkówki krwi!

Ta bariera w siatkówce ma na celu ochronę oka przed infekcją. Bariera zwykle w ogóle uniemożliwia patogenom dotarcie do siatkówki.

Jeśli zostaną naruszone, może to prowadzić do reakcji zapalnych w oku, co w najgorszych przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Czytanie poradMichelle (33 lata) cierpi na rzadki zespół Marfana: „Błagałam lekarzy, żeby usunęli mi oczy”.

Wideo: Cztery lata zamknięcia Korony! Tak Niemcy myślą o środkach i szczepieniach