Connect with us

science

Kiedy konieczna jest operacja zaćmy i jak działa?

Published

on

Jeśli zaćma wpływa na wzrok, może pomóc operacja. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o procesie — na przykład jego kosztach, potencjalnych problemach po jego zakończeniu i wyborze odpowiedniego obiektywu.

zaćma Jest to głównie związane z wiekiem zmętnienie soczewki oka. Jeśli nie jest operowany, widzenie może się coraz bardziej pogarszać – w skrajnych przypadkach może nawet dojść do ślepoty. Jednak rzadko zdarza się to w Niemczech i innych krajach uprzemysłowionych dzięki dostępnej tutaj operacji zaćmy.

Zaćma to najczęstszy powód operacji w Niemczech. Każdego roku około 700 000 osób w tym kraju decyduje się na operację zaćmy. Operacja jest zwykle bardzo udana: ponad 90 procent chorych widzi później ponownie lepiej.

Zaćma: kiedy pracujesz

To, kiedy należy wykonać operację zaćmy, zależy głównie od jej efektów. Same zmętnienia soczewki nie są powodem operacji zaćmy. Dopiero gdy zaćma powoduje problemy w życiu codziennym, proces ma sens.

Dlatego wskazane jest regularne badanie wzroku. Możesz porozmawiać bezpośrednio z okulistą, kiedy nadejdzie odpowiedni czas na operację zaćmy.

Czas operacji zaćmy zwykle nie ma wpływu na wynik. Właśnie dlatego osobiste pragnienie jest zwykle kluczowe podczas operacji. Czasami jednak ze względów medycznych wskazane jest jak najszybsze przeprowadzenie operacji zaćmy. Na przykład kiedy

 • Uraz oka powoduje obrzęk soczewki
 • Dno chore, ale trudne do opanowania z powodu zaćmy
 • Zaćma końcowa powoduje nagły, silny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (atak jaskry lub cięższy). zielona gwiazda)

ważna uwaga:
Zaćma wrodzona również wymaga wczesnej operacji: jest to jedyny sposób, aby zapobiec rozwojowi trwałego upośledzenia wzroku u dzieci dotkniętych chorobą.

Jak działa operacja zaćmy?

W przypadku zaćmy operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką. Większość operacji zaćmy jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym: znieczulenie można stosować w połączeniu z استخدام Oko Są wstrzykiwane lub podawane w postaci kropli do oczu.

Najczęstszym zabiegiem chirurgicznym w przypadku zaćmy jest fakoemulsyfikacja: okulista usuwa z soczewki tylko jądro i korę. Kapsułka otaczająca soczewkę pozostaje w oku. Tak działa proces:

 • Najpierw wykonuje się małe nacięcie na krawędzi rogówki.
 • Następnie z przodu torebki soczewki wycina się mały otwór w kształcie dysku.
 • Jądro soczewki jest upłynniane przez ten dostęp za pomocą ultradźwięków o wysokiej częstotliwości i jest odsysane przez bardziej miękką korę soczewki.
 • Na koniec do pozostałej kapsułki wkłada się sztuczną soczewkę.
READ  Corona: Osłabiony układ odpornościowy u dzieci z powodu izolacji

Jeśli zaćma wpływa na oboje wzroku, często początkowo wykonuje się operację tylko jednego oka. Operacja zaćmy trwa około 20 do 30 minut. Operacja drugiego oka zostanie wykonana w późniejszym terminie po konsultacji z lekarzem.

Jeśli nie ma się z czym borykać, operacja zaćmy jest zwykle wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Następnie możesz wrócić do domu kilka godzin po zabiegu. Czasami ma sens operacja zaćmy w szpitalu. Na przykład, jeśli potrzebujesz bardziej intensywnej opieki z powodu choroby.

Para idzie korytarzem: Jeśli miałeś operację zaćmy w warunkach ambulatoryjnych, zwykle możesz zostać odebrany z kliniki lub kliniki tego samego dnia. (Źródło: Secret Anix Productions / Getty Images)

Zaćma: Jaki jest właściwy obiektyw?

Sztuczna soczewka, która jest wkładana do oka podczas operacji zaćmy, jest technicznie nazywana soczewką wewnątrzgałkową (łac. „oculus” oznacza „oko”). Istnieją różne rodzaje soczewek, na przykład:

 • Soczewki jednoogniskowe, które mają tylko jeden punkt stałoogniskowy, dzięki czemu ostre widzenie jest możliwe tylko z bliska, z daleka lub pomiędzy in
 • Soczewki wieloogniskowe, które dzięki wielu punktom ogniskowym – podobnie jak soczewki wieloogniskowe – zapewniają ostry obraz, zarówno z daleka, jak i z bliska.
 • Soczewki toryczne kompensujące ostrą krzywiznę rogówki
 • Soczewki z niebieskim filtrem, które filtrują niebieskie światło, a tym samym chronią siatkówkę przed chorobami
 • Soczewki EDoF z rozszerzoną głębią ostrości (EDoF = rozszerzona głębia ostrości) tak, że – podobnie jak w przypadku soczewek wieloogniskowych – możliwe jest ostre widzenie w pobliżu (ale do w przybliżeniu zwykłej odległości ekranu) i na odległość

Przed operacją zaćmy pojawia się pytanie o właściwą soczewkę. Każdy typ obiektywu ma zalety i wady. Dzięki soczewce jednoogniskowej przed operacją zaćmy musisz dokładnie określić obszar, który chcesz później zobaczyć. Po zabiegu będziesz potrzebować okularów do innych obszarów.

READ  Omega 3 więcej niż Omega 6 - Ćwiczenia lecznicze

Z drugiej strony, dzięki soczewce wieloogniskowej widzisz równie dobrze ze wszystkich odległości, więc po operacji zaćmy możesz jej nie mieć. okulary Potrzeba. Obraz jest jednak ogólnie mniej kontrastowy i w niektórych obszarach może być rozmazany. Ponadto tego typu soczewki zwiększają olśnienie od światła, na przykład podczas jazdy nocą.

Dobrze wiedzieć:
W zależności od tego, jaką soczewkę wybierzesz do leczenia zaćmy, możesz ponieść koszty operacji: ustawowe zakłady ubezpieczeń zdrowotnych pokrywają pełny koszt operacji zaćmy tylko wtedy, gdy otrzymasz soczewkę jednoogniskową. Przy wszystkich innych typach soczewek materiał, aw niektórych przypadkach również wkładka jest droższa. Musisz zapłacić te dodatkowe koszty z własnej kieszeni.

W każdym razie wskazane jest dokładne rozważenie zalet i wad różnych typów soczewek. Jeśli mimo porad okulisty nadal nie masz pewności, która soczewka jest dla Ciebie odpowiednia, przed operacją zaćmy możesz zasięgnąć drugiej opinii specjalisty.

Nawiasem mówiąc, sam rodzaj soczewki nie jest krytyczny dla wyniku operacji zaćmy. Co najważniejsze, soczewka optymalnie dopasowuje się do oka i ma odpowiednią wytrzymałość. Aby to obliczyć, Twój okulista dokładnie zbada i zmierzy Twoje oczy przed operacją zaćmy.

Zaćma: Co się dzieje po operacji?

Operacja zaćmy wymaga starannego leczenia następczego. Aby chronić operowane oko, po operacji zakrywa się je bandażem. Twój okulista powie ci, jak długo powinieneś nosić opaskę na oko.

Przez kilka pierwszych dni po operacji zaćmy oko po operacji może być lekko swędzące i/lub obolałe. Należy jednak unikać energicznego dotykania lub pocierania oczu. Czasami w oku pojawia się chwilowe wrażenie ciała obcego. Ale w większości przypadków te skargi szybko mijają.

Leki do oczu, które zostaną przepisane na okres po operacji, są szczególnie ważne podczas kontynuacji leczenia zaćmy: w każdym przypadku należy stosować krople do oczu i/lub maści zgodnie z instrukcją.

Ponadto po operacji zaćmy bardzo ważne jest, aby lekarz regularnie badał operowane oko. Zalecane są następujące wizyty kontrolne:

 • Przeważnie codziennie w pierwszych dniach po operacji
 • W ciągu najbliższych dwóch miesięcy w dłuższych odstępach czasu
 • W przypadku wystąpienia powikłań w krótkim czasie
 • Aby ustawić pierwszą pomoc wizualną około trzech tygodni do trzech miesięcy po operacji after
 • Mniej więcej raz w roku po zapewnieniu odpowiednich pomocy wizualnych
READ  Corona: RKI wyznacza jasny cel szczepień – tak wielu obywateli Niemiec musi zostać zaszczepionych

Większość codziennych czynności można wykonywać jak zwykle kilka dni po operacji zaćmy. Długość zwolnienia lekarskiego po operacji zaćmy oraz możliwość ponownego prowadzenia pojazdu zależy od Twojej ostrości wzroku po operacji.

Optometria: W razie potrzeby nowe pomoce wizualne można dostosować tak szybko, jak to możliwe kilka tygodni po operacji zaćmy. (Źródło: Getty Images / IPGGutenbergUKLtd)Optometria: W razie potrzeby nowe pomoce wizualne można dostosować tak szybko, jak to możliwe kilka tygodni po operacji zaćmy. (Źródło: IPGGutenbergUKLtd / Getty Images)

Prawdą jest, że wzrok często poprawia się już pierwszego dnia po operacji. Ale ostateczną ostrość wzroku osiąga się dopiero kilka tygodni po operacji zaćmy. Na tym etapie możliwe jest jak najszybsze dostosowanie soczewek do korekcji ostrości wzroku w razie potrzeby.

Czy po operacji zaćmy mogą pojawić się problemy?

Leczenie chirurgiczne zaćmy jest bardzo bezpieczne. Jednak po tym mogą pojawić się problemy. Najczęstszym powikłaniem po operacji zaćmy jest tzw. zaćma: wtedy pozostająca w oku torebka soczewki tylnej ulega zmętnieniu, ponownie pogarsza się widzenie.

Zaćma wtórna zwykle pojawia się od trzech do sześciu miesięcy po operacji zaćmy, a czasem po latach. Można go leczyć laserem. Inne potencjalne problemy po operacji zaćmy to:

 • obrzęk siatkówki
 • Przesunięcie obiektywu
 • odwarstwienie siatkówki
 • Zapalenie wewnątrzgałkowe

Większość powikłań, które mogą wystąpić po operacji zaćmy, nie ma charakteru trwałego. Mogą jednak powodować chwilowy dyskomfort lub spowolnić gojenie się operowanego oka. Czasami potrzebują również leczenia lekami lub innej operacji oka

Już wiem?
Sztuczna soczewka stosowana w leczeniu zaćmy zwykle wystarcza na całe życie. Nie może się zużyć ani odkształcić. Oznacza to, że po pierwszej operacji zwykle nie trzeba wymieniać obiektywu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Katastrofalna fala upałów uderzyła w południową Europę! Do 50 stopni! Czy jest teraz rekord? Meteorologia

Published

on

Duża część Włoch i prawie cała południowo-wschodnia Europa odczuwa upalne pustynne powietrze. Przez kilka kolejnych dni wartości wynoszą 45 stopni lub więcej i 50 stopni w sferze możliwej.

Gorące sirocco już od jakiegoś czasu wieje pustynne powietrze w południowo-wschodniej Europie. Jednak to, co zaczyna się w niedzielę, można określić tylko jako katastrofalne. Upał podnosi wartości najpierw do 40 stopni, a następnie w ciągu tygodnia do 45 do 50 stopni. Brutalne upały rozprzestrzeniają się na południowe Włochy, Grecję, Albanię, północną Macedonię, Bułgarię, Rumunię i Turcję.

Intensywne upały trwają około tygodnia, zanim zimne powietrze z północy usunie przegrzane masy powietrza.

Fala upałów w południowej Europie: możliwe są nowe rekordy

10 lipca 1977 r. w Atenach zmierzono 48,0 stopni. To wciąż najgorętszy rekord Europy. Ten rekord będzie mocno wstrząśnięty w nadchodzącym tygodniu. Zarówno w Grecji, jak i Turcji wartości mogą lokalnie przekroczyć 50 stopni.

Rekordy ciepła można ustawić również w innych krajach. Nie jest jeszcze jasne, jak daleko fala upałów może przeniknąć na północ, a następnie dotknąć również Węgry i Chorwację. Ale pewne jest, że we Włoszech i Grecji będzie bardzo gorąco.

Ekstremalne upały mogą szybko stać się bardzo niebezpieczne. Szczególnie układ krążenia może być obciążony, dlatego wymagana jest szczególna ostrożność. Temperatury od 45 do 50 stopni już nie pryskają. Skakanie do wody może powodować problemy z krążeniem tak szybko, jak długie przebywanie na zewnątrz.

Niezwykle zimne systemy klimatyzacji również mogą być niebezpieczne – zwłaszcza w samochodach. Jeśli klimatyzacja jest ustawiona na zbyt niską temperaturę, istnieje ryzyko późniejszego szoku termicznego. Jeśli wysiądziesz z zimnego samochodu, istnieje ryzyko problemów z krążeniem.

Ciepły śródziemnomorski: sezon medyczny jest najbardziej prawdopodobny

Wraz ze wzrostem upałów wzrasta ryzyko pożarów lasów w całej południowej Europie, które w tej chwili nie może być wyższe. Oczekuje się, że pożary rozprzestrzenią się w południowej Europie. Zarejestrowano już 2,5 razy więcej pożarów niż przeciętnie. Oczywiście do końca lipca można spodziewać się 419 pożarów, ale w tym roku jest ich ponad 1000.

READ  W Internecie wybuchł spór dotyczący tego problemu matematycznego

Niespotykane obecnie upały mogą wpłynąć jesienią na sezon sztormowy na Morzu Śródziemnym. Na powierzchni woda jest już gorąca i ciepła od 2 do 3 stopni. Biorąc pod uwagę stałe ciepło można założyć, że woda będzie znacznie cieplejsza. Wtedy, jesienią, Medycyna stanie się bardziej prawdopodobna. Są to huragany podobne do huraganów na Morzu Śródziemnym.

Ponieważ Morze Śródziemne jest stosunkowo daleko na północ i jest stosunkowo małe, prawdziwe cyklony tropikalne nie są możliwe, ale są silne burze. Leki należą do najpotężniejszych burz pozazwrotnikowych i mogą być bardzo destrukcyjne. Jesień to czas Medycyny. Ten rok może być trudny ze względu na upały.

Oryginalna wersja tego postu „Do 50 stopni! Katastrofalny piekielny upał, który ogarnął Europę Południową” pochodzi z kanał pogodowy.