Connect with us

science

Kiedy konieczna jest operacja zaćmy i jak działa?

Published

on

Jeśli zaćma wpływa na wzrok, może pomóc operacja. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o procesie — na przykład jego kosztach, potencjalnych problemach po jego zakończeniu i wyborze odpowiedniego obiektywu.

zaćma Jest to głównie związane z wiekiem zmętnienie soczewki oka. Jeśli nie jest operowany, widzenie może się coraz bardziej pogarszać – w skrajnych przypadkach może nawet dojść do ślepoty. Jednak rzadko zdarza się to w Niemczech i innych krajach uprzemysłowionych dzięki dostępnej tutaj operacji zaćmy.

Zaćma to najczęstszy powód operacji w Niemczech. Każdego roku około 700 000 osób w tym kraju decyduje się na operację zaćmy. Operacja jest zwykle bardzo udana: ponad 90 procent chorych widzi później ponownie lepiej.

Zaćma: kiedy pracujesz

To, kiedy należy wykonać operację zaćmy, zależy głównie od jej efektów. Same zmętnienia soczewki nie są powodem operacji zaćmy. Dopiero gdy zaćma powoduje problemy w życiu codziennym, proces ma sens.

Dlatego wskazane jest regularne badanie wzroku. Możesz porozmawiać bezpośrednio z okulistą, kiedy nadejdzie odpowiedni czas na operację zaćmy.

Czas operacji zaćmy zwykle nie ma wpływu na wynik. Właśnie dlatego osobiste pragnienie jest zwykle kluczowe podczas operacji. Czasami jednak ze względów medycznych wskazane jest jak najszybsze przeprowadzenie operacji zaćmy. Na przykład kiedy

  • Uraz oka powoduje obrzęk soczewki
  • Dno chore, ale trudne do opanowania z powodu zaćmy
  • Zaćma końcowa powoduje nagły, silny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (atak jaskry lub cięższy). zielona gwiazda)

ważna uwaga:
Zaćma wrodzona również wymaga wczesnej operacji: jest to jedyny sposób, aby zapobiec rozwojowi trwałego upośledzenia wzroku u dzieci dotkniętych chorobą.

Jak działa operacja zaćmy?

W przypadku zaćmy operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką. Większość operacji zaćmy jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym: znieczulenie można stosować w połączeniu z استخدام Oko Są wstrzykiwane lub podawane w postaci kropli do oczu.

Najczęstszym zabiegiem chirurgicznym w przypadku zaćmy jest fakoemulsyfikacja: okulista usuwa z soczewki tylko jądro i korę. Kapsułka otaczająca soczewkę pozostaje w oku. Tak działa proces:

  • Najpierw wykonuje się małe nacięcie na krawędzi rogówki.
  • Następnie z przodu torebki soczewki wycina się mały otwór w kształcie dysku.
  • Jądro soczewki jest upłynniane przez ten dostęp za pomocą ultradźwięków o wysokiej częstotliwości i jest odsysane przez bardziej miękką korę soczewki.
  • Na koniec do pozostałej kapsułki wkłada się sztuczną soczewkę.
READ  Satelity mogą ujawnić nieznaną wcześniej „Planetę 9”.

Jeśli zaćma wpływa na oboje wzroku, często początkowo wykonuje się operację tylko jednego oka. Operacja zaćmy trwa około 20 do 30 minut. Operacja drugiego oka zostanie wykonana w późniejszym terminie po konsultacji z lekarzem.

Jeśli nie ma się z czym borykać, operacja zaćmy jest zwykle wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Następnie możesz wrócić do domu kilka godzin po zabiegu. Czasami ma sens operacja zaćmy w szpitalu. Na przykład, jeśli potrzebujesz bardziej intensywnej opieki z powodu choroby.

Para idzie korytarzem: Jeśli miałeś operację zaćmy w warunkach ambulatoryjnych, zwykle możesz zostać odebrany z kliniki lub kliniki tego samego dnia. (Źródło: Secret Anix Productions / Getty Images)

Zaćma: Jaki jest właściwy obiektyw?

Sztuczna soczewka, która jest wkładana do oka podczas operacji zaćmy, jest technicznie nazywana soczewką wewnątrzgałkową (łac. „oculus” oznacza „oko”). Istnieją różne rodzaje soczewek, na przykład:

  • Soczewki jednoogniskowe, które mają tylko jeden punkt stałoogniskowy, dzięki czemu ostre widzenie jest możliwe tylko z bliska, z daleka lub pomiędzy in
  • Soczewki wieloogniskowe, które dzięki wielu punktom ogniskowym – podobnie jak soczewki wieloogniskowe – zapewniają ostry obraz, zarówno z daleka, jak i z bliska.
  • Soczewki toryczne kompensujące ostrą krzywiznę rogówki
  • Soczewki z niebieskim filtrem, które filtrują niebieskie światło, a tym samym chronią siatkówkę przed chorobami
  • Soczewki EDoF z rozszerzoną głębią ostrości (EDoF = rozszerzona głębia ostrości) tak, że – podobnie jak w przypadku soczewek wieloogniskowych – możliwe jest ostre widzenie w pobliżu (ale do w przybliżeniu zwykłej odległości ekranu) i na odległość

Przed operacją zaćmy pojawia się pytanie o właściwą soczewkę. Każdy typ obiektywu ma zalety i wady. Dzięki soczewce jednoogniskowej przed operacją zaćmy musisz dokładnie określić obszar, który chcesz później zobaczyć. Po zabiegu będziesz potrzebować okularów do innych obszarów.

READ  Dlaczego warto codziennie jeść płatki owsiane

Z drugiej strony, dzięki soczewce wieloogniskowej widzisz równie dobrze ze wszystkich odległości, więc po operacji zaćmy możesz jej nie mieć. okulary Potrzeba. Obraz jest jednak ogólnie mniej kontrastowy i w niektórych obszarach może być rozmazany. Ponadto tego typu soczewki zwiększają olśnienie od światła, na przykład podczas jazdy nocą.

Dobrze wiedzieć:
W zależności od tego, jaką soczewkę wybierzesz do leczenia zaćmy, możesz ponieść koszty operacji: ustawowe zakłady ubezpieczeń zdrowotnych pokrywają pełny koszt operacji zaćmy tylko wtedy, gdy otrzymasz soczewkę jednoogniskową. Przy wszystkich innych typach soczewek materiał, aw niektórych przypadkach również wkładka jest droższa. Musisz zapłacić te dodatkowe koszty z własnej kieszeni.

W każdym razie wskazane jest dokładne rozważenie zalet i wad różnych typów soczewek. Jeśli mimo porad okulisty nadal nie masz pewności, która soczewka jest dla Ciebie odpowiednia, przed operacją zaćmy możesz zasięgnąć drugiej opinii specjalisty.

Nawiasem mówiąc, sam rodzaj soczewki nie jest krytyczny dla wyniku operacji zaćmy. Co najważniejsze, soczewka optymalnie dopasowuje się do oka i ma odpowiednią wytrzymałość. Aby to obliczyć, Twój okulista dokładnie zbada i zmierzy Twoje oczy przed operacją zaćmy.

Zaćma: Co się dzieje po operacji?

Operacja zaćmy wymaga starannego leczenia następczego. Aby chronić operowane oko, po operacji zakrywa się je bandażem. Twój okulista powie ci, jak długo powinieneś nosić opaskę na oko.

Przez kilka pierwszych dni po operacji zaćmy oko po operacji może być lekko swędzące i/lub obolałe. Należy jednak unikać energicznego dotykania lub pocierania oczu. Czasami w oku pojawia się chwilowe wrażenie ciała obcego. Ale w większości przypadków te skargi szybko mijają.

Leki do oczu, które zostaną przepisane na okres po operacji, są szczególnie ważne podczas kontynuacji leczenia zaćmy: w każdym przypadku należy stosować krople do oczu i/lub maści zgodnie z instrukcją.

Ponadto po operacji zaćmy bardzo ważne jest, aby lekarz regularnie badał operowane oko. Zalecane są następujące wizyty kontrolne:

  • Przeważnie codziennie w pierwszych dniach po operacji
  • W ciągu najbliższych dwóch miesięcy w dłuższych odstępach czasu
  • W przypadku wystąpienia powikłań w krótkim czasie
  • Aby ustawić pierwszą pomoc wizualną około trzech tygodni do trzech miesięcy po operacji after
  • Mniej więcej raz w roku po zapewnieniu odpowiednich pomocy wizualnych
READ  8 wskazówek, jak chronić się przed utratą pamięci

Większość codziennych czynności można wykonywać jak zwykle kilka dni po operacji zaćmy. Długość zwolnienia lekarskiego po operacji zaćmy oraz możliwość ponownego prowadzenia pojazdu zależy od Twojej ostrości wzroku po operacji.

Optometria: W razie potrzeby nowe pomoce wizualne można dostosować tak szybko, jak to możliwe kilka tygodni po operacji zaćmy.  (Źródło: Getty Images / IPGGutenbergUKLtd)Optometria: W razie potrzeby nowe pomoce wizualne można dostosować tak szybko, jak to możliwe kilka tygodni po operacji zaćmy. (Źródło: IPGGutenbergUKLtd / Getty Images)

Prawdą jest, że wzrok często poprawia się już pierwszego dnia po operacji. Ale ostateczną ostrość wzroku osiąga się dopiero kilka tygodni po operacji zaćmy. Na tym etapie możliwe jest jak najszybsze dostosowanie soczewek do korekcji ostrości wzroku w razie potrzeby.

Czy po operacji zaćmy mogą pojawić się problemy?

Leczenie chirurgiczne zaćmy jest bardzo bezpieczne. Jednak po tym mogą pojawić się problemy. Najczęstszym powikłaniem po operacji zaćmy jest tzw. zaćma: wtedy pozostająca w oku torebka soczewki tylnej ulega zmętnieniu, ponownie pogarsza się widzenie.

Zaćma wtórna zwykle pojawia się od trzech do sześciu miesięcy po operacji zaćmy, a czasem po latach. Można go leczyć laserem. Inne potencjalne problemy po operacji zaćmy to:

  • obrzęk siatkówki
  • Przesunięcie obiektywu
  • odwarstwienie siatkówki
  • Zapalenie wewnątrzgałkowe

Większość powikłań, które mogą wystąpić po operacji zaćmy, nie ma charakteru trwałego. Mogą jednak powodować chwilowy dyskomfort lub spowolnić gojenie się operowanego oka. Czasami potrzebują również leczenia lekami lub innej operacji oka

Już wiem?
Sztuczna soczewka stosowana w leczeniu zaćmy zwykle wystarcza na całe życie. Nie może się zużyć ani odkształcić. Oznacza to, że po pierwszej operacji zwykle nie trzeba wymieniać obiektywu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Mówi się, że impulsy czerwonego światła odmładzają nerwy

Published

on

pte20240508001 Medycyna/wellness i badania/rozwój

Według naukowców z Uniwersytetu w Birmingham początkowy postęp nastąpił już po pięciu operacjach napromieniania

Wszczepienie światła w kręgosłup w celu stymulacji nerwów (Zdjęcie: birmingham.ac.uk)

Wszczepienie światła w kręgosłup w celu stymulacji nerwów (Zdjęcie: birmingham.ac.uk)

Birmingham (pte001/05/08/2024/06:00)

Według naukowców, pacjenci z urazami rdzenia kręgowego mogą Uniwersytet w Birmingham Nadzieja na wyzdrowienie lub przynajmniej złagodzenie jej objawów. Udało im się naprawić uszkodzone połączenia nerwowe za pomocą światła czerwonego i bliskiej podczerwieni. Światło kierowane jest bezpośrednio na miejsce urazu. Eksperci określili idealną dawkę dla nowego podejścia terapeutycznego i wykazali, że może ona prowadzić do znacznych usprawnień terapeutycznych, w tym znacznego przywrócenia czucia i ruchu, a także regeneracji uszkodzonych komórek nerwowych.

Komórki nerwowe muszą rosnąć

Światło o długości fali 660 nm ma działanie neuroprotekcyjne, czyli poprawia przeżywalność komórek nerwowych oraz neuroregenerację, czyli stymuluje wzrost komórek nerwowych. Naukowcy pod kierownictwem Zubaira Ahmeda wykorzystali modele komórkowe do określenia optymalnej częstotliwości światła i najskuteczniejszego czasu trwania promieniowania w celu maksymalizacji funkcji i stymulowania wzrostu neuronów.

Naukowcy odkryli, że ekspozycja na światło czerwone o długości fali 660 nanometrów przez jedną minutę dziennie zwiększa żywotność komórek – miarę liczby żywych komórek – o 45 procent w ciągu pięciu dni leczenia.

Kabel światłowodowy przesyła światło

Jednakże procedura ta jest obecnie odpowiednia jedynie w ograniczonym zakresie na czas niezbędny do leczenia. Źródło światła należy umieścić tam, gdzie powinno ono działać leczniczo. Można to osiągnąć poprzez wprowadzenie minimalnie inwazyjnych włókien optycznych, które po zakończeniu zabiegu są ponownie usuwane. Ahmed myśli także o opracowaniu wszczepialnych źródeł światła, które można by wprowadzić do mózgu, na przykład w celu stymulacji tamtejszych neuronów.

Operacje po urazach rdzenia kręgowego są powszechne, ale obecnie operacje te mają na celu jedynie stabilizację kości kręgosłupa, które uległy uszkodzeniu w wyniku urazu. W przyszłości chirurdzy mogliby wykorzystać tę okazję do wszczepienia urządzenia, które pomoże chronić i naprawiać rdzeń kręgowy.

READ  Kometę można zobaczyć tylko raz na 71 lat – Pons Brux pojawia się w Dolnej Saksonii

(koniec)

Continue Reading

science

Pył satelitarny stanowi zagrożenie dla ziemskiego pola magnetycznego? – „To bardzo niepokojące”

Published

on

Pył satelitarny stanowi zagrożenie dla ziemskiego pola magnetycznego?  – „To bardzo niepokojące”
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Satelity spalają się w atmosferze ziemskiej, pozostawiając po sobie cząstki. Jeden z badaczy ostrzega: mogą osłabić nasze pole magnetyczne.

REYKJAVIK – Ludzkość wysyła satelity w przestrzeń kosmiczną, niezależnie od tego, czy wykorzystuje się je do monitorowania pogody, komunikacji czy badań. Od 2020 roku liczba planet krążących wokół Ziemi podwoiła się. Większość z nich należy do satelitów Starlink firmy SpaceX. Obecnie odkryto, że mogą one wpływać na pole magnetyczne Ziemi i niektóre zjawiska niebieskie.

Satelity spalają się po powrocie, pozostawiając swoje cząstki w atmosferze ziemskiej

Od lat pięćdziesiątych XX wieku w przestrzeń kosmiczną wysłano ponad 15 000 satelitów. Według serwisu Zakręć teraz Obecnie na orbicie naszej planety znajduje się 9371 satelitów, z czego 8325 znajduje się na niskiej orbicie. Każdy z nich ostatecznie powróci do atmosfery ziemskiej i spali się w miarę zmniejszania się orbity. A także satelita, który waży 1,3 tony. Niektóre satelity znajdują się na orbicie już od 30 lat. Jednak zwiększony zwrot może mieć wpływ na siłę naszego pola magnetycznego w przyszłości.

(Awatar) Ilustracja satelity © Science Photo Library/Imago

Sierra Salter z Uniwersytetu Islandzkiego, autorka nowej książki LiścieL. wyjaśnia spaceweather.com: „Oczekuje się, że w nadchodzących dziesięcioleciach zostanie wystrzelonych ponad 500 000 satelitów, głównie w celu budowy głównych terminali internetowych. Każdy satelita, który wzniesie się na górę, ostatecznie spadnie i rozpadnie się w atmosferze ziemskiej. Tworzy to ogromną warstwę przewodzącą i cząstki naładowane elektrycznie.” O naszej planecie W 2024 roku planuje się także wysłanie w przestrzeń kosmiczną drewnianego satelity.

Cząstki satelitarne mogą osłabić pole magnetyczne: „To bardzo niepokojące”

Ale Ziemia również może odczuć skutki. To zasługa pasów Van Allena. Składa się z pierścienia naładowanych i energicznych cząstek elementarnych emanujących z powierzchni Ziemi. Jego masa wynosi obecnie zaledwie 0,00018 kg. Ponowne wejście i spalanie satelitów może zwiększyć jego ciężkość. „Przemysł kosmiczny wprowadza do magnetosfery ogromną ilość materiału, którego nie można porównać z normalną ilością cząstek” – powiedział Salter. „A ponieważ śmieci satelitarne są przewodnikiem, mogą zakłócać lub zmieniać pole”.

READ  Gena: Klimatyczni idioci porywają elektrownię cieplną | regionalny

Autor obawia się, że słabe pole magnetyczne doprowadzi do silniejszych promieni kosmicznych i burz słonecznych. „To bardzo niepokojące” – mówi Salter – „ponieważ nie możemy wrzucić do magnetosfery niezliczonych ilości przewodzącego pyłu bez spodziewania się jakichkolwiek skutków. Pilnie potrzebne są wielodyscyplinarne badania nad tym zanieczyszczeniem”.

Zanieczyszczenia pochodzące ze szczątków satelitarnych mogą wyglądać jak zorza polarna

Ale mogą również prowadzić do zmian wizualnych: śmieci satelitarne mogą powodować zorzę polarną. Ale to zależy od tego, ile materiału stracą satelity. wyjaśnia Sandra Chapman, astrofizyk z Uniwersytetu w Warwick Newsweek: „Gdyby więc tę masę rzeczywiście wpompowano do pasa promieniowania, zaobserwowalibyśmy efekty w rodzaju silnej zorzy polarnej”.(NIE)

Continue Reading

science

Nanochipy w poszukiwaniu prawdziwego leku na raka

Published

on

Nanochipy w poszukiwaniu prawdziwego leku na raka

Larisa Baraban. Zdjęcie: Anja Schneider dla HZDR za pośrednictwem TUD

Larissa Baraban kieruje Katedrą Nanotechnologii Medycznej Uniwersytetu w Dreźnie

Drezno, 7 maja 2024 r. Aby w przyszłości lekarze mogli szybciej znaleźć właściwe leczenie dla każdego pacjenta chorego na raka, ukraińska fizyk, profesor Larisa Baraban, opracowuje w Dreźnie nowe nanochipy. Ich bioczujniki opierają się na nanotechnologii i mikroprzepływie. Aby przyspieszyć te badania, Larissa Baraban objęła od 1 maja 2024 roku nowo utworzone stanowisko Katedry Nanotechnologii Medycznej w Szkole Medycznej Carla Gustava Carusa w Dreźnie. Ogłoszone przez TU Dresden.

„Badania nad interakcją medycyny i wysokich technologii”

„Moją wizją jest wykorzystanie inteligentnych materiałów i bioelektroniki do udoskonalenia medycyny precyzyjnej w onkologii klinicznej” – podkreślił badacz. Nowe nano- i mikrosystemy do diagnostyki, analizy i monitorowania ułatwią lekarzom ustalenie właściwej diagnozy i leczenia konkretnego pacjenta. Obecnie chce „bardziej dostosować swoje badania nad powiązaniem medycyny i zaawansowanej technologii z potrzebami klinicznymi”:

Studiował fizykę w Kijowie, a następnie specjalizował się w biotechnologii

Larisa Baraban początkowo studiowała fizykę na Narodowym Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w Kijowie. Po uzyskaniu doktoratu na Uniwersytecie w Konstancji prowadziła badania we Francji. W 2011 roku przeniosła się do Instytutu Badań Ciała Stałego i Materiałów Leibniza w Dreźnie (IFW) oraz TU Dresden. Od 2020 roku kieruje grupą badawczą Nano-Microsystems for Life Sciences w Helmholtz Center Dresden-Rossendorf (HZDR). Z początkiem 2023 roku w Radiofarmaceutycznym Instytucie Badań nad Rakiem utworzono odrębny zakład. Larissa Baraban specjalizuje się głównie w nanoelektronice do zindywidualizowanych immunoterapii nowotworów oraz w innowacyjnych i opłacalnych metodach wykrywania patogenów.

Autor: Uyger

źródło: Todd

Reprodukcja: Oeger, oryginał: Madeleine Arendt
READ  8 wskazówek, jak chronić się przed utratą pamięci

Continue Reading

Trending