Connect with us

science

Badacz klimatu w wywiadzie: „W pewnym momencie utraty lodu nie da się zatrzymać”

Published

on

Badacz klimatu w wywiadzie: „W pewnym momencie utraty lodu nie da się zatrzymać”

Badacze klimatu w wywiadzie
„W pewnym momencie utraty lodu nie można zatrzymać”.

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Nawet niewielka zmiana w systemie klimatycznym może wystarczyć, aby wywołać efekt domina, którego nie da się już powstrzymać. Jeśli polarne czapy lodowe stopią się, a poziom mórz znacznie się podniesie, doprowadzi to do globalnej katastrofy, ostrzega badacz klimatu Stefan Rahmstorf w wywiadzie dla NTV. Jednocześnie podkreśla: Jeszcze nie jest za późno.

NTV: Co się stanie, gdy przekroczone zostaną punkty krytyczne?

Stefan Rahmstorf: Punkty krytyczne to przede wszystkim dla nas zagrożenia. Po jego przekroczeniu w danym systemie coś się zasadniczo zmienia.

Jakie mamy punkty zwrotne i jakie istnieją zagrożenia?

Profesor Stefan Rahmstorf jest ekspertem w Poczdamskim Instytucie Badań nad Wpływem Klimatu (PIK).

Profesor Stefan Rahmstorf jest ekspertem w Poczdamskim Instytucie Badań nad Wpływem Klimatu (PIK).

(Zdjęcie: Picture Alliance/DPA)

Istnieje do 20 punktów zwrotnych, w zależności od sposobu ich obliczenia. Jeśli chodzi o masy lodu, punkty krytyczne dla Grenlandii i Antarktydy to punkty, w których topnienia nie da się zatrzymać, nawet jeśli nie będziemy dalej napędzać systemu poprzez uwalnianie gazów cieplarnianych. Samonapędzające się mechanizmy sprzężenia zwrotnego uruchamiają następnie błędne koło, którego nie możemy już zatrzymać.

Co to oznacza dla lodu? W końcu osiągnęliśmy już 1,2 stopnia globalnego ocieplenia…

Po utracie określonej ilości lodu nie można zatrzymać dalszej utraty. W przypadku Grenlandii może tak być. Grubość lodu sięga tam 3000 metrów. W miarę topienia powierzchnia jest wystawiona na działanie cieplejszych warstw powietrza. Przecież na dole jest cieplej niż na górze. W pewnym momencie lód znika całkowicie. Jeśli pokrywa lodowa Grenlandii całkowicie się stopi, poziom mórz podniesie się o siedem metrów. Na Antarktydzie Zachodniej punkt krytyczny mógł już minąć. Ale mechanizm jest inny, ponieważ Antarktyda znajduje się na bardzo zimnej Antarktydzie. Nie chodzi o topnienie lodu, ale o zsuwanie się bloków lodu do morza. W Antarktyce Zachodniej oznacza to podniesienie się poziomu morza o trzy metry.

Czy możesz spróbować ponownie zamrozić część tej wody?

Realistycznie nie. Kiedyś proponowano pompowanie wody na Antarktydę i wykorzystywanie jej do tworzenia sztucznego lodu, ale wymagane ilości są po prostu zbyt duże. Są to ogromne ilości, które topnieją w wyniku globalnego ocieplenia.

Jak te skośne elementy mają się do siebie?

Istnieją już interakcje. Na przykład topnienie lodu na Grenlandii może doprowadzić do punktu zwrotnego w obiegu Oceanu Atlantyckiego. To scenariusz z hollywoodzkiego filmu „Pojutrze”. Cyrkulacja północnoatlantycka załamuje się i mniej ciepła jest przekazywane do północnego Atlantyku, co powoduje znaczne regionalne ochłodzenie.

Jakie byłyby ramy czasowe w tym scenariuszu? Budzisz się rano i nie ma już całego lodu?

To zależy od systemu. Masy lodu reagują bardzo powoli. To przesunięcie nie oznacza, że ​​topnienie lodu znacząco przyspiesza, więc nie wiemy, czy ten punkt już minął. Poziom mórz może nadal się podnosić przez stulecia, nawet jeśli przestaniemy wytwarzać emisje. Jednak w innych momentach zwrotnych wszystko może wydarzyć się znacznie szybciej. Osuszanie prądów oceanicznych trwa kilka dziesięcioleci. Kiedy rafy koralowe obumierają, istnieje granica tego, jak duże ocieplenie mogą tolerować – mówimy tutaj o kilku tygodniach. Duża część Wielkiej Rafy Koralowej już nie żyje. Również w Niemczech mamy ekosystemy z ograniczeniami obciążenia, takie jak nasze lasy. Są więc także punkty zwrotne w mniejszej, lokalnej skali. Punkty krytyczne lodowców kontynentalnych wpływają na nasze obszary przybrzeżne, ponieważ powodują podniesienie poziomu mórz.

Co należy zrobić, aby utrzymać porządek?

Nawet jeśli przekroczymy dwa lub trzy punkty krytyczne, nadal możemy zapobiec dotarciu do innych – na przykład utracie lasów deszczowych Amazonii. Aby osiągnąć ten cel, musimy jak najszybciej zatrzymać globalne ocieplenie, do roku 2030 ograniczyć emisję o połowę, a następnie całkowicie ją ograniczyć. Tak opisuje to raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.

Co Niemcy mogą zrobić?

Każdy kraj musi wnieść swój wkład. Możemy robić rzeczy, które nic nie kosztują, na przykład publiczne ograniczenia prędkości. Przyniosłoby to natychmiastowe oszczędności. Wszelkie środki pomagają, ponieważ emisje kumulują się w atmosferze i pozostają tam przez dziesiątki tysięcy lat. Wreszcie, w ramach stowarzyszenia Traffic Light Alliance rozszerzono zakres energii odnawialnych. Wiele innych krajów spogląda na Niemcy, aby sprawdzić, czy uda nam się przeprowadzić transformację energetyczną tutaj jako główny kraj uprzemysłowiony. Jeśli wszystko pójdzie dobrze z nami, znajdziesz wielu naśladowców.

Czy nauka musi komunikować pilność w inny lub lepszy sposób?

Nie można winić nauki. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) sporządza raporty od 1990 r. Przewidywania się sprawdziły. Po prostu natrafia się na grupy interesu, duże firmy energetyczne, które rozpowszechniają masową dezinformację i sprawiają ludziom wrażenie, że jest to wszystko niepewne i kontrowersyjne.

Co jeszcze daje Ci nadzieję?

Wiemy, że są też społeczne punkty zwrotne. Podstawowy nastrój często narasta, aż osiągnie punkt krytyczny, w którym się załamuje. Wierzę, że zbliżamy się do punktu krytycznego, w którym poważnie traktuje się ochronę klimatu i w którym społeczność globalna może bardzo szybko zmniejszyć emisje. Ponieważ mamy na to technologie.

Clara Pfeiffer rozmawiała ze Stefanem Rahmstorfem

READ  Nikt już nie traktuje poważnie przypadków wirusów w raporcie zarządu - BZ Berlin
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Objawy cukrzycy: Powinieneś rozpoznać te pierwsze objawy

Published

on

Objawy cukrzycy: Powinieneś rozpoznać te pierwsze objawy

Według German Diabetes Aid cukrzyca jest chorobą szeroko rozpowszechnioną, na którą w samych Niemczech cierpi około 11 milionów osób. Ponadto coraz więcej młodych ludzi zapada na choroby metaboliczne.

Wczesne wykrycie jest szczególnie ważne w profilaktyce. Szanse na wyzdrowienie są szczególnie duże w przypadku osób z wczesną cukrzycą typu 2, zwaną stanem przedcukrzycowym. Kluczowe jest przejście do jednego Styl życia z odpowiednią aktywnością fizycznąJeden Zbilansowana dieta I Unikaj niektórych pokarmów. Prawidłowe rozpoznawanie objawów Cukrzyca typu 1 Z drugiej strony może uratować życie – nie wspominając dobrze dostosowanego leczenia.

Ale jakie są pierwsze objawy cukrzycy, o których warto wiedzieć i jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia poziomu cukru we krwi?

Cukrzyca typu 1: Pierwsze objawy są pomijane, zwłaszcza u dzieci

Przerażający wpływ pandemii korony: wirus podwoił liczbę przypadków cukrzycy typu 1 u dzieci Niemieckie Stowarzyszenie Diabetologiczne (DG) pisze. Ponieważ objawy nie zostały rozpoznane lub zignorowane, a także dlatego, że pójście do lekarza w czasie izolacji wiązało się z ryzykiem infekcji. Niebezpieczny rozwój, bo cukrzyca typu 1 jest jedną z nich Leczenie cukrzycy poprzez podawanie insuliny niezbędny. Jeśli tego nie zrobimy, zdaniem DGG wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń metabolicznych, tzw. kwasicy ketonowej, która może doprowadzić do śmiertelnej śpiączki cukrzycowej. Zaburzenia funkcji poznawczych mogą być również skutkiem nieleczonej cukrzycy typu 1.

tak jak Typowe objawy ciężkiej śpiączki cukrzycowej Daje również DDG mdłości Lub Wymioty, Szybkie oddychanie I jeden Kwaśny zapach acetonu Oddychania. Według Generalnej Dyrekcji Zarządzania w takich przypadkach zakażone dzieci wymagają natychmiastowej opieki medycznej.

Cukrzyca typu 2 rozwija się stopniowo

W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, cukrzyca typu 2 może pozostać niewykryta przez wiele lat. Niebezpieczeństwo polega na tym, że choroba, która początkowo rozwija się stopniowo, przekształci się w poważną cukrzycę, w wyniku której w organizmie rozwinie się nieodwracalna insulinooporność, którą należy leczyć insuliną przez całe życie.

READ  Jest już alergia na słońce – tutaj dowiesz się, czy też na nie cierpisz

Oprócz predyspozycji genetycznych wg Federalne Ministerstwo Zdrowia Otyłość i brak ruchu to dwie główne przyczyny cukrzycy typu 2. Jednak niezrównoważona dieta, czyli dieta uboga w błonnik lub bogata w tłuszcz i cukier, a także palenie również sprzyjają rozwojowi „cukrzycy, która pojawia się w wieku dorosłym”. Ale jakie są ogólne objawy cukrzycy?

Cukrzyca: To są pierwsze objawy

Podobne objawy mogą wskazywać na cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2. Cztery główne znaki ostrzegawcze…

 • Pragnienie
 • Sika
 • Utrata wagi
 • wyczerpanie

…i uzupełniają go inne znaki, m.in.:

 • Słaba wydajność lub koncentracja
 • Zapominanie
 • Frustracja, a nawet depresja
 • Problemy ze wzrokiem
 • Nawracające infekcje
 • Słabe gojenie ran
 • Sucha skóra

Dla porównania: Według Federalnego Ministerstwa Zdrowia około 90 do 95 procent wszystkich przypadków cukrzycy dotyczy cukrzycy typu 2. Liczby te są problematyczne w profilaktyce cukrzycy, ponieważ wiele osób bez objawów trzeba przekonać do poddania się profilaktycznym badaniom przesiewowym. Jeden Rozpoznanie cukrzycy Jednocześnie jest szybkie w wykonaniu i można je otworzyć Cztery różne sposoby Być zdeterminowanym.

Przy okazji: oprócz zastrzyków z insuliny można to zrobić na różne sposoby Aby obniżyć poziom cukru we krwi. Dotyczy to również spożycia niektórych produktów spożywczych.

Continue Reading

science

Geniusz matematyczny sprawia, że ​​złożone zadania są dziecinnie proste. Porównanie geniuszy Dragon Ball — wykorzystuje piekielną spiralę Piccolo

Published

on

Geniusz matematyczny sprawia, że ​​złożone zadania są dziecinnie proste. Porównanie geniuszy Dragon Ball — wykorzystuje piekielną spiralę Piccolo

Gdzie były wyjaśnienia matematyczne oparte na Dragon Ball Z podczas moich egzaminów w szkole średniej?
Gdzie były wyjaśnienia matematyczne oparte na Dragon Ball Z podczas moich egzaminów w szkole średniej?

Następnym razem, gdy zostaniesz oskarżony o nieoglądanie anime, prawdopodobnie nie będziesz w stanie przedstawić wielu dowodów potwierdzających coś przeciwnego.

W końcu anime, które od razu pokazują swój dydaktyczny charakter, prawdopodobnie zostaną sklasyfikowane jako rzadkie. Ale przynajmniej istnieją pojedyncze przykłady, na przykład „Komórki w akcji”:

Polecane treści redakcyjne

Na tym etapie znajdziesz treści zewnętrzne z YouTube, które będą uzupełnieniem artykułu.
Możesz go ponownie wyświetlić i ukryć jednym kliknięciem.

Zgadzam się na wyświetlanie treści z YouTube.

Dane osobowe mogą być przekazywane do platform podmiotów zewnętrznych. Przeczytaj więcej o naszej polityce prywatności.

łączyć z Treści z YouTube'a

Przynajmniej nie używaliśmy Dragon Ball do nauki czegokolwiek o matematyce. Wydaje się, że istnieje scenariusz, w którym kanał TikTok jest…com.smartmath„Chce przybliżyć cię do wzoru na rachunku całkowym.

W niemal dwuminutowym klipie robi to wykorzystując jedną z najbardziej kultowych scen z Dragon Ball Z; Jest to walka pomiędzy Raditzem a duetem Son Goku i Piccolo.

Raditza można tu pokonać jedynie poprzez przetrzymywanie go w niewoli przez swojego młodszego brata Goku, podczas gdy Piccolo uderza ich obu atakiem zwanym Diabelską Spiralą.

Na podstawie przedstawionego problemu matematycznego jasne jest, że atak ten można zastosować do jasnego zademonstrowania działania rachunku całkowego.

Tylko w ten sposób można się dowiedzieć, czy demoniczny wir Piccolo „przybędzie” na czas, by pokonać Raditza.

I wyjaśnienie jest skuteczne, ponieważ filmy Smartmathe do „Mathematics with Dragon Ball” zostały bardzo dobrze przyjęte, co widać w komentarzach pod filmem na TikToku.

„To jest teraz mój temat z matematyki. Jestem w 100% szczery, kiedy mówię, że zrozumiałem tutaj więcej niż przez 6 tygodni lekcji”. „Con” od użytkownika to tylko jedna z wielu pieśni pochwalnych, które można tutaj znaleźć.

READ  Naukowcy odkrywają ogromną dziurę ozonową nad tropikami — a eksperci wątpią w te dane

Nic więc dziwnego, że na kanale Smartmathe znajduje się wiele innych scen Dragon Ball, które służą do takich wyjaśnień.

Jakie sceny z anime lub całe seriale miały na Ciebie wpływ na naukę w szkole?

Continue Reading

science

Regularne picie herbaty może zapobiec udarom

Published

on

Regularne picie herbaty może zapobiec udarom
 1. 24vita
 2. ochrona

Jedzenie i napoje, które pijesz, mają wpływ na ryzyko udaru. Aby temu zapobiec, regularnie pij herbatę.

Aby uchronić się przed udarem, należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia i nawykom. Ponieważ wg Niemiecka Fundacja Pomocy Udarowej Możesz wpływać na ryzyko udaru. Na przykład zaleca się częste ćwiczenia, umiarkowane picie alkoholu, rzucenie palenia, a w przypadku nadwagi – utratę wagi. Powinieneś także regularnie pić herbatę, ponieważ może to również zmniejszyć ryzyko udaru.

Zapobieganie udarom i długowieczność: Pij herbatę trzy razy w tygodniu

Osoby regularnie pijące herbatę są mniej narażone na udar. © Zoonar.com/Maren Zima/IMAGO
 • Jak wynika z artykułu w czasopiśmie specjalistycznym, można regularnie pić herbatę, zwłaszcza zieloną Europejskie czasopismo kardiologii prewencyjnej opublikowany Zostań Z udziałem ponad 100 000 uczestników z Chin, których celem jest zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i różnych przyczyn śmierci.
 • Naukowcy podzielili uczestników, których badali przez siedem lat, na dwie grupy: tych, którzy pili herbatę regularnie (co najmniej trzy razy w tygodniu) i tych, którzy pili ją rzadko. Na podstawie wyników naukowcom udało się zidentyfikować pewne skutki.
 • Ostatecznie u osób regularnie pijących herbatę ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru było o 20% mniejsze w porównaniu z osobami, które rzadko piły herbatę.
 • Osoby regularnie pijące herbatę były o 22% mniej narażone na śmierć z powodu zawału serca lub udaru mózgu.
 • Śmiertelność w grupie osób regularnie pijących herbatę była o 15% niższa w porównaniu z grupą kontrolną.
 • Pozytywne skutki zdrowotne były bardziej widoczne w przypadku herbaty zielonej niż czarnej, ponieważ zielona herbata zawiera więcej korzystnych dla zdrowia polifenoli.
 • Liście herbaty zawierają przeciwutleniacze, które zmniejszają stany zapalne, a tym samym pomagają w zapobieganiu chorobom.
 • Badanie sugeruje, że regularne picie herbaty może przedłużyć życie i szacuje, że osoby regularnie pijące herbatę mają dłuższą średnią długość życia.
 • Jednakże na wyniki mogą mieć wpływ różne nawyki picia herbaty oraz spożycie innych pokarmów i napojów bogatych we flawonoidy w różnych regionach.
 • Należy zauważyć, że właściwości zdrowotne herbaty mogą być odmienne w świecie zachodnim, gdyż tutaj bardziej popularna jest herbata czarna, często spożywana z mlekiem i cukrem.
READ  Ilu ludzi naprawdę potrzebujesz?

Nie przegap okazji: wszystko, co dotyczy zdrowia, znajdziesz w biuletynie naszego partnera 24vita.de.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Redaktorka napisała ten artykuł, a następnie wykorzystała model języka AI do ulepszenia według własnego uznania. Wszystkie informacje zostały dokładnie sprawdzone. Więcej informacji na temat naszych zasad dotyczących sztucznej inteligencji można znaleźć tutaj.

Continue Reading

Trending