Connect with us

science

Mózg sam się „oczyszcza” i w ten sposób zapobiega chorobie Alzheimera

Published

on

Mózg sam się „oczyszcza” i w ten sposób zapobiega chorobie Alzheimera
  1. 24vita
  2. doradca
  3. Życie i codzienność

Naciska

Zdrowie naszego mózgu ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Naukowcy odkryli „program samooczyszczania” w doświadczeniach na zwierzętach.

Demencja i choroba Alzheimera – dla większości ludzi są to koszmary, które nieubłaganie zbliżają się wraz z wiekiem. Ale nauka jasno pokazuje: to, czy zachorujemy na chorobę neurodegeneracyjną, taką jak choroba Alzheimera, również zależy od nas. Wspierając zdrowie naszego mózgu, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko. Ważną rolę odgrywają także zdolności naszego organizmu do samoleczenia.

Czym są choroby neurodegeneracyjne?

Choroby otępienne, takie jak choroba Alzheimera, są chorobami neurodegeneracyjnymi. Do tej grupy zaliczają się choroby, które wynikają z postępującego niszczenia komórek nerwowych. W zaawansowanych stadiach całe obszary mózgu stają się niezdolne do funkcjonowania. Jak wie Federalne Ministerstwo Edukacji i BadańChoroby neurodegeneracyjne są ściśle powiązane z procesami starzenia. Ponieważ odsetek osób starszych w populacji Niemiec stale rośnie, w dalszym ciągu uważa się je za ważne wyzwanie medyczne w nadchodzących dziesięcioleciach.

Mózg usuwa szkodliwe osady poprzez „program prania”

Naukowcy z Katedry Patologii i Immunologii Washington University School of Medicine w St. Louis w USA wykazali, że Jak mózg pozostaje zdrowy?. „Nasze badanie pokazuje, że neurony działają jako główny regulator filtrowania mózgu” – napisali w czasopiśmie naukowcy pod kierownictwem Li Fengjiang Shiha. Natura.

Czy zależy Ci na wystarczającej ilości snu? To dobrze zrobi twojemu umysłowi. © imago

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

W eksperymentach na myszach badacze byli w stanie wykazać, w jaki sposób nagromadzone produkty przemiany materii są usuwane niezależnie przez mózg. Pokazali, jak wibracje w mózgu przemieszczają płyny w tkance mózgowej rytmicznymi falami, usuwając potencjalnie szkodliwe złogi. Pozostaje jednak zbadać, czy impulsy elektryczne mają taki wpływ również na ludzi.

READ  Niebezpieczny wirus komarów rozprzestrzenia się na Sardynię i Morze Adriatyckie – jedna śmierć

To „pranie mózgu” jest również konieczne w kontekście zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera i Parkinsona, ponieważ „nagromadzenie produktów przemiany materii jest jedną z głównych przyczyn wielu chorób neurologicznych”. Napisz badaczy pod przewodnictwem Jiang Xie.

Zapobieganie chorobie Alzheimera: wysypiaj się i prowadź zdrowy tryb życia

Aby wspomóc samooczyszczanie mózgu, musisz zadbać o odpowiednią jakość snu. Ponieważ w tym czasie zaczyna działać układ glimfatyczny. Naukowcy wykorzystują to do opisu systemu usuwania odpadów w ośrodkowym układzie nerwowym, kontrolowanym przez mózg i rdzeń kręgowy.

Co możesz zrobić dla zdrowia swojego mózgu:

  • Program sprawności psychicznej: Nasz mózg jest jak mięsień: regularne „sesje treningowe” utrzymują go w dobrej kondycji i wydajności. Ucz się nowych rzeczy, rozwiązuj zagadki i zagadki, dużo czytaj i dyskutuj o różnych sprawach z przyjaciółmi. W ten sposób wzmacniasz sieć neuronów i wzmacniasz rezerwę mentalną.
  • Ćwiczenia utrzymują formę – także w głowie: Aktywność fizyczna pobudza krążenie krwi i zaopatruje mózg w tlen i składniki odżywcze. Regularne ćwiczenia, czy to pływanie, jazda na rowerze czy piesze wędrówki, mają pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Nawet 30 minut ćwiczeń dziennie może zrobić różnicę.
  • Zdrowe odżywianie dla głowy: To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasz mózg. Szczególnie zalecana jest dieta śródziemnomorska bogata w świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste oraz oliwę z oliwek. Ryby i orzechy dostarczają cennych kwasów tłuszczowych omega-3, które wspomagają funkcjonowanie mózgu.
  • Redukcja stresu i dobry sen: Chroniczny stres uszkadza mózg. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo okresów relaksu, czy to poprzez jogę, medytację, czy po prostu spacer na łonie natury. Zdrowy sen jest również ważny dla regeneracji mózgu.
  • Opieka profilaktyczna u lekarza: Regularne kontrole u lekarza są ważne, aby na wczesnym etapie zidentyfikować i leczyć czynniki ryzyka, takie jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca lub wysoki poziom cholesterolu we krwi.
READ  Czy zupa z kurczaka pomaga na przeziębienie? Sprawdź domowe sposoby

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

„Dlatego ta choroba jest tak zjadliwa”.

Published

on

„Dlatego ta choroba jest tak zjadliwa”.
  1. Strona główna
  2. świat

Naciska

Rak jajnika jest drugą co do częstości chorobą nowotworową atakującą żeńskie narządy rozrodcze. Jakie czynniki odgrywają rolę w tym nowotworze.

Frankfurt – wg Instytut Roberta Kocha Co roku około 7300 kobiet w Berlinie cierpi na raka jajnika. Choroba, która nasila się wraz z wiekiem.

Jednak zdaniem ekspertów to nie nawrót choroby sprawia, że ​​nowotwór jest tak niebezpieczny, ale raczej jego często niezauważone rozprzestrzenianie się, a co za tym idzie późne wykrywanie. Podręcznik MSD W związku z tym wiele kobiet na początku nie odczuwa objawów – rak jajnika często powoduje objawy dopiero w zaawansowanym stadium, dlatego często chorobę diagnozuje się, gdy już się rozprzestrzeniła. Podobnie jak inne rodzaje nowotworów, takie jak Rak trzustki, jelita grubego i płuc Albo guzy mózgu Często pozostają niezauważone, ale niektóre znaki ostrzegawcze mogą wskazywać na chorobę złośliwą. Pionierski lek budzi nadzieję, że w przyszłości uda się zwalczyć raka jelita grubego.

Największym niebezpieczeństwem raka jajnika jest to, że jest on zwykle wykrywany bardzo późno i przez długi czas nie pojawiają się żadne objawy © YAY Images/ Imago

Czynniki ryzyka raka jajnika: starzenie się jako ważny czynnik

Wczesne wykrycie raka ratuje życie. Jednak w odróżnieniu od innych rodzajów nowotworów, według… Niemieckie Towarzystwo Raka „Nie ma testu wczesnego wykrywania, który pozwalałby wcześnie wykryć zmiany przednowotworowe raka jajnika”. Naprzeciwko włoskiego internetowego portalu informacyjnego stol.it Doktor mówi Martin Steinkasser, kierownik oddziału ginekologii w Bolzano: „Objawy raka jajnika są często subtelne i rozproszone. Dlatego ta choroba jest tak zjadliwa.”

Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka raka jajnika. Ponadto uczeni stwierdzają: Następujące czynniki również zwiększają ryzyko raka jajnika:

  • Nie mieć dzieci
  • Osoby dotknięte chorobą, które już cierpiały na raka piersi, raka endometrium lub raka jelita grubego
  • Bliscy krewni (matka, siostra) mieli już raka jajnika
  • Opóźnione matki po raz pierwszy
  • Wczesny początek miesiączki
  • Późny początek menopauzy

Źródła: Przewodnik MSD, Niemieckie Stowarzyszenie Pomocy Pacjentom Onkologicznym

Według czasopisma kobiety, u których występuje jeden lub więcej czynników ryzyka, nie muszą ich mieć Niemiecka pomoc na raka. Jednakże „ryzyko osobiste wzrasta”. Niektóre Jedzenie może zwiększać ryzyko rakaOn wzrasta.

Objawy raka jajnika: Objawy te mogą wskazywać na obecność choroby

Objawy raka jajnika są zazwyczaj ogólne i we wczesnych stadiach niecharakterystyczne, dlatego tak ważne jest wczesne skontaktowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia określonych objawów. Mogą wystąpić następujące objawy Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) oznacza raka jajnika:

  • Uczucie pełności
  • obrzęk
  • Niewyjaśniony ból brzucha
  • Niezwykle częste oddawanie moczu
  • Zmiany w wypróżnieniach
  • Problemy z układem trawiennym
  • Rozszerzenie obwodu brzucha lub trudności w oddychaniu z powodu gromadzenia się wody w jamie brzusznej
  • Utrata masy ciała nie jest oczywista

Niektóre z tych objawów mogą również wskazywać na niegroźne choroby, jeśli jednak występują często lub utrzymują się, DKFZ zaleca wizytę u lekarza rodzinnego lub ginekologa – szczególnie kobietom po 50. roku życia.

Rak jajnika: w ten sposób możesz zapobiec tej chorobie

Istnieją jednak również czynniki ochronne, które mogą zmniejszyć ryzyko:

  • Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
  • Wiele porodów
  • Dłuższe okresy karmienia piersią
  • Procedura sterylizacji w celu zamknięcia jajowodów

Notatka redaktora

Informacje zawarte w tym artykule nie zastępują wizyty u lekarza. Tylko specjaliści mogą postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Stosowanie leków lub suplementów diety należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

W przypadku podejrzenia raka jajnika wykonuje się różne badania. Do ostatecznej diagnozy raka i określenia jego stadiów Podręcznik MSD Zgodnie z tym zwykle konieczna jest operacja. Guz złośliwy można usunąć i zbadać. Badania nad rakiem to wykazały Witamina D i dwa inne środki mogą zmniejszyć ryzyko raka. (Volkswagena)

READ  Nasus Pharma ogłasza dane kliniczne wykazujące skuteczność Taffix, donosowego leku przeciwwirusowego przeciwko przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych | biuletyn
Continue Reading

science

„Dlatego ta choroba jest tak zjadliwa”.

Published

on

„Dlatego ta choroba jest tak zjadliwa”.
  1. Strona główna
  2. świat

Naciska

Rak jajnika jest drugą co do częstości chorobą nowotworową atakującą żeńskie narządy rozrodcze. Jakie czynniki odgrywają rolę w tym nowotworze.

Frankfurt – wg Instytut Roberta Kocha Co roku około 7300 kobiet w Berlinie cierpi na raka jajnika. Choroba, która nasila się wraz z wiekiem.

Jednak zdaniem ekspertów to nie nawrót choroby sprawia, że ​​nowotwór jest tak niebezpieczny, ale raczej jego często niezauważone rozprzestrzenianie się, a co za tym idzie późne wykrywanie. Podręcznik MSD W związku z tym wiele kobiet na początku nie odczuwa objawów – rak jajnika często powoduje objawy dopiero w zaawansowanym stadium, dlatego często chorobę diagnozuje się, gdy już się rozprzestrzeniła. Podobnie jak inne rodzaje nowotworów, takie jak Rak trzustki, jelita grubego i płuc Albo guzy mózgu Często pozostają niezauważone, ale niektóre znaki ostrzegawcze mogą wskazywać na chorobę złośliwą. Pionierski lek budzi nadzieję, że w przyszłości uda się zwalczyć raka jelita grubego.

Największym niebezpieczeństwem raka jajnika jest to, że jest on zwykle wykrywany bardzo późno i przez długi czas nie pojawiają się żadne objawy © YAY Images/ Imago

Czynniki ryzyka raka jajnika: starzenie się jako ważny czynnik

Wczesne wykrycie raka ratuje życie. Jednak w odróżnieniu od innych rodzajów nowotworów, według… Niemieckie Towarzystwo Raka „Nie ma testu wczesnego wykrywania, który pozwalałby wcześnie wykryć zmiany przednowotworowe raka jajnika”. Naprzeciwko włoskiego internetowego portalu informacyjnego stol.it Doktor mówi Martin Steinkasser, kierownik oddziału ginekologii w Bolzano: „Objawy raka jajnika są często subtelne i rozproszone. Dlatego ta choroba jest tak zjadliwa.”

Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka raka jajnika. Ponadto uczeni stwierdzają: Następujące czynniki również zwiększają ryzyko raka jajnika:

  • Nie mieć dzieci
  • Osoby dotknięte chorobą, które już cierpiały na raka piersi, raka endometrium lub raka jelita grubego
  • Bliscy krewni (matka, siostra) mieli już raka jajnika
  • Opóźnione matki po raz pierwszy
  • Wczesny początek miesiączki
  • Późny początek menopauzy

Źródła: Przewodnik MSD, Niemieckie Stowarzyszenie Pomocy Pacjentom Onkologicznym

Według czasopisma kobiety, u których występuje jeden lub więcej czynników ryzyka, nie muszą ich mieć Niemiecka pomoc na raka. Jednakże „ryzyko osobiste wzrasta”. Niektóre Jedzenie może zwiększać ryzyko rakaOn wzrasta.

Objawy raka jajnika: Objawy te mogą wskazywać na obecność choroby

Objawy raka jajnika są zazwyczaj ogólne i we wczesnych stadiach niecharakterystyczne, dlatego tak ważne jest wczesne skontaktowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia określonych objawów. Mogą wystąpić następujące objawy Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) oznacza raka jajnika:

  • Uczucie pełności
  • obrzęk
  • Niewyjaśniony ból brzucha
  • Niezwykle częste oddawanie moczu
  • Zmiany w wypróżnieniach
  • Problemy z układem trawiennym
  • Rozszerzenie obwodu brzucha lub trudności w oddychaniu z powodu gromadzenia się wody w jamie brzusznej
  • Utrata masy ciała nie jest oczywista

Niektóre z tych objawów mogą również wskazywać na niegroźne choroby, jeśli jednak występują często lub utrzymują się, DKFZ zaleca wizytę u lekarza rodzinnego lub ginekologa – szczególnie kobietom po 50. roku życia.

Rak jajnika: w ten sposób możesz zapobiec tej chorobie

Istnieją jednak również czynniki ochronne, które mogą zmniejszyć ryzyko:

  • Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
  • Wiele porodów
  • Dłuższe okresy karmienia piersią
  • Procedura sterylizacji w celu zamknięcia jajowodów

Notatka redaktora

Informacje zawarte w tym artykule nie zastępują wizyty u lekarza. Tylko specjaliści mogą postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Stosowanie leków lub suplementów diety należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

W przypadku podejrzenia raka jajnika wykonuje się różne badania. Do ostatecznej diagnozy raka i określenia jego stadiów Podręcznik MSD Zgodnie z tym zwykle konieczna jest operacja. Guz złośliwy można usunąć i zbadać. Badania nad rakiem to wykazały Witamina D i dwa inne środki mogą zmniejszyć ryzyko raka. (Volkswagena)

READ  Pandemia korony: ++ wskaźnik infekcji nadal wzrasta do 1706,3 ++
Continue Reading

science

Słońce wkrótce przesunie się w stronę bieguna – co to oznacza dla Ziemi

Published

on

Słońce wkrótce przesunie się w stronę bieguna – co to oznacza dla Ziemi
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Mniej więcej co jedenaście lat bieguny magnetyczne Słońca odwracają się i jest to szczyt cyklu słonecznego. Jaki ma to wpływ na Ziemię?

MONACHIUM – Coś wielkiego dzieje się ze Słońcem: ciało niebieskie w centrum naszego Układu Słonecznego przygotowuje się do zmiany biegunów. Zjawisko to występuje mniej więcej co jedenaście lat i jest ważnym etapem cyklu słonecznego, który trwa około jedenastu lat i stanowi jego szczyt. Pole magnetyczne Słońca ostatnio odwróciło się pod koniec 2013 roku.

Bieguny magnetyczne Słońca odwracają się – co na pierwszy rzut oka może wydawać się niebezpieczne, ale w rzeczywistości nie ma negatywnego wpływu na Ziemię. Większość ludzi na Ziemi prawdopodobnie nie zauważyła odwrócenia polaryzacji Słońca w 2013 roku, chyba że przeczytała wiadomości na ten temat.

Bieguny słońca odwracają się co jedenaście lat

Ale co tak naprawdę dzieje się ze słońcem podczas zmiany biegunów? Czy ma to wpływ na ziemię? Aby zrozumieć przesunięcie biegunów, musisz wiedzieć, że Słońce składa się z naładowanej elektrycznie plazmy, która porusza się i wpływa na pole magnetyczne Słońca. W ciągu 11-letniego cyklu słonecznego pole magnetyczne Słońca staje się coraz silniejsze. Następnie dochodzi do coraz częstszych „zaburzeń” w polu magnetycznym – tzw. wybrzuszeń i koronalnych wyrzutów masy (CME). Ten ostatni wyrzuca naładowaną plazmę ze Słońca w przestrzeń kosmiczną. W miarę postępu cyklu słonecznego aktywność ta staje się coraz bardziej intensywna.

Kiedy zmienia się słońce, zmienia się położenie biegunów magnetycznych. (Wrażenie artysty) © NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda

Jeśli plazma słoneczna zderzy się z Ziemią, możliwe jest powstanie tam kolorowej zorzy polarnej, ale też niebezpieczne skutki uboczne burzy słonecznej, przed czym wielokrotnie ostrzegają badacze. Kiedy Słońce zbliża się do maksimum swojego cyklu słonecznego, jest szczególnie aktywne. Około jedenaście lat po ostatnim przesunięciu biegunów zbliża się kolejne odwrócenie biegunów: pole magnetyczne Słońca zapada się i odbudowuje, ale po zamianie biegunów: tam, gdzie znajdował się magnetyczny biegun południowy, powstaje biegun północny i odwrotnie.

READ  Czy zupa z kurczaka pomaga na przeziębienie? Sprawdź domowe sposoby

Odwrócenie polaryzacji Słońca: Północny i południowy biegun magnetyczny zamieniają się pozycjami

Zbliżające się odwrócenie polaryzacji Słońca sprawi, że południowy biegun magnetyczny znajdzie się na półkuli północnej gwiazdy, a północny biegun magnetyczny na półkuli południowej. „Oznacza to, że Słońce będzie miało podobną orientację magnetyczną jak Ziemia, która na półkuli północnej ma również skierowane na południe pole magnetyczne” – wyjaśnia badacz słońca Ryan French. W space.com.

Przesunięcie biegunów Słońca nie następuje z dnia na dzień, ale raczej powolne przejście od dwóch biegunów do złożonego pola magnetycznego, które nie ma określonych biegunów, a następnie do odwróconych biegunów. „Krótko mówiąc, nie ma konkretnego momentu, w którym bieguny Słońca odwracają się” – mówi French. Całkowite odwrócenie biegunów może zająć od jednego do dwóch lat. Podczas niedawnej zmiany biegunów sytuacja uległa spowolnieniu Informacje z Narodowego Obserwatorium Słonecznego (NSO) Odwrócenie zmian w Arktyce zajęło nawet prawie pięć lat.

W nadchodzących miesiącach lub latach Słońce ulegnie przesunięciu biegunowemu.  Bieguny magnetyczne północny i południowy zamieniają się pozycjami.  (zdjęcie archiwalne)
W nadchodzących miesiącach lub latach Słońce ulegnie przesunięciu biegunowemu. Bieguny magnetyczne północny i południowy zamieniają się pozycjami. (Zdjęcie pliku) © Imago/Nasa/SDO

Badania nie wiedzą, dlaczego słońce zmienia bieguny

NSO podkreśla także, że na Ziemi nie można odczuć skutków przesunięcia bieguna Słońca. Towarzystwo Słońca przygląda się bliżej temu zjawisku. To, jak szybko utworzyły się odwrócone bieguny Słońca, jest bardzo interesujące dla badaczy, ponieważ wskazuje, jak może przebiegać kolejny cykl słoneczny. Gdyby przesunięcie biegunów następowało bardzo powoli, cykl słoneczny (okres 26) również byłby stosunkowo słaby. Jeśli Słońce szybciej odwróci swoją polaryzację, następny 26 cykl będzie prawdopodobnie stosunkowo aktywny i spowoduje wiele plam słonecznych i zorzy polarnej.

Przesunięcie bieguna Ziemi

Ziemia ma również biegun dodatni i ujemny oraz doświadcza zmian polaryzacji – chociaż nie tak często jak Słońce. Oczekuje się, że na Ziemi nastąpi odwrócenie biegunów mniej więcej co 300 000 lat.

Nawiasem mówiąc, badacze nie wiedzą dokładnie, dlaczego i jak słońce zmienia swoje bieguny. „Nadal nie mamy naprawdę spójnego matematycznego opisu tego, co się dzieje. Jeśli nie potrafimy tego modelować, tak naprawdę tego nie zrozumiemy – a naprawdę trudno to zrozumieć” – podkreślił heliofizyk Phil Scherer w swojej książce space.com. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

Trending