Connect with us

science

Mgławica Koński Łeb z bliska – nowe zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba

Published

on

Mgławica Koński Łeb z bliska – nowe zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba

Mgławica Koński Łeb jest jednym z najbardziej uderzających obiektów na niebie. Najnowsze zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba pokazują nigdy wcześniej nie widziane szczegóły mgławicy.Zdjęcie: ESA/Web

the Mgławica Koński Łeb W konstelacji Oriona jest to jeden z najbardziej rzucających się w oczy obiektów na niebie – jeśli masz teleskop, ponieważ ze względu na małą jasność mgławicy oddalonej o około 1300 lat świetlnych nie widać gołym okiem. Formacja odkryta w 1887 roku i faktycznie przypominająca głowę konia, jest częścią Gigantyczna chmura gazu i pyłu Orion BJak się nazywa Ciemna chmura Są to duże obłoki materii międzygwiazdowej, które pochłaniają światło obiektów znajdujących się za nimi.

Sylwetka mgławicy, którą astronomowie nazywają także Barnard 33 (B 33), wyraźnie wyróżnia się na tle czerwonawej poświaty. Mgławica emisyjna IC 434 From, która leży na tej samej linii wzroku co równik niebieski i jest również częścią Oriona B. Mgławica Koński Łeb stała się ikoną astronomiczną dzięki okazjonalnym robieniu jej pięknych zdjęć. W szczególności obrazy z Teleskopu Hubble’a i Kosmicznego Teleskopu Euklidesa wyznaczyły standardy.

Zdjęcie mgławicy emisyjnej IC 434 z Mgławicą Koński Łeb pośrodku zdjęcia.  https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5586938

Czerwonawa mgławica emisyjna IC 434 z Mgławicą Koński Łeb wyróżnia się ciemno w dolnej części zdjęcia.zdjęcie: Wikimedia/hooholics

Niespotykana ostrość

Ale te nagrania też tego nie potrafią Najnowsze zdjęcia w podczerwieni z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba Zdjęcia pokazują złożoną strukturę mgławicy w nowym świetle i z nieosiągalną wcześniej rozdzielczością przestrzenną. Nowe zdjęcia Webba skupiają się głównie na jasnej krawędzi górnej części charakterystycznej struktury pyłowo-gazowej mgławicy.

To zdjęcie przedstawia trzy widoki jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów na naszym niebie, Mgławicy Koński Łeb.  Obiekt ten znajduje się w części nieba w gwiazdozbiorze Oriona (Łowcy) na zachodzie...

Zdjęcie po lewej, opublikowane w listopadzie 2023 roku, przedstawia Mgławicę Koński Łeb w jej otoczeniu. Zostało uchwycone przez teleskop Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej w zakresie widzialnym i podczerwonym w ciągu około godziny. Euclid może fotografować obszary nieba bardzo szybko i szczegółowo. Środkowe zdjęcie, opublikowane w 2013 roku, skupia się na samej mgławicy – ​​zdjęciu w podczerwieni z Teleskopu Hubble’a, które ukazuje maleńkie struktury zwykle przesłonięte przez pył. Zdjęcie po prawej zostało wykonane przez Kamera w bliskiej podczerwieni (NIRCam) Z Teleskopu Webba przybliża obszar na szczycie mgławicy i ujawnia niewidoczne wcześniej szczegóły jej struktury. zdjęcie: ESA/sieć
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba należący do NASA, ESA i CSA wykonał najostrzejsze jak dotąd zdjęcia w podczerwieni jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów na naszym niebie, Mgławicy Koński Łeb.  Te notatki pojawiają się na boku...

Zdjęcie zrobione przez Webb-NIRCam w większej rozdzielczości. Zakrzywiona ściana gęstego gazu, dymu i pyłu u dołu zdjęcia reprezentuje małą część szczytu Mgławicy Koński Łeb. Powyżej widać wiele odległych gwiazd i galaktyk. Sześć dużych promieni i dwa mniejsze promienie emanujące z jasnej gwiazdy w górnej części zdjęcia to: Piki dyfrakcyjne na obrazach z teleskopu Webba. zdjęcie: ESA/sieć
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba należący do NASA, ESA i CSA wykonał najostrzejsze jak dotąd zdjęcia w podczerwieni jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów na naszym niebie, Mgławicy Koński Łeb.  Te notatki pojawiają się na boku...

Szczegóły szczytu Mgławicy Koński Łeb pobrane z: Instrument średniej podczerwieni (MIRI) Z teleskopu Webba. Chmury można zobaczyć tutaj z bliska i pokazują one grube białe linie i ciemne puste przestrzenie, a także zorganizowane wzory nieostrego pyłu i gazu. Krawędź chmury kończy się kolczastymi strukturami. zdjęcie: ESA/sieć
Zdjęcie po

Zdjęcie sprzed
Porównuje się obrazy z instrumentu NIRCam Webba (po lewej) i instrumentu MIRI (po prawej).źródło: ESA/sieć

Kolory zdjęć satelitarnych

Większość teleskopów, którym zawdzięczamy nasze wspaniałe zdjęcia, współpracuje z czujnikami wytwarzającymi jedynie odcienie szarości, nawet w obszarach fal elektromagnetycznych, które są dla nas niewidoczne – takich jak promieniowanie radiowe, podczerwone, ultrafioletowe czy rentgenowskie. Chociaż obraz w naturalnych kolorach można utworzyć z obrazów w skali szarości w obszarze widzialnym przy użyciu filtrów kolorów, nie jest to możliwe w obszarach niewidocznych. Możliwe jest jednak utworzenie analogowego obrazu w fałszywych kolorach. Do każdego poziomu szarości, czyli gęstości obrazu cyfrowego, przypisany jest kolor. Za pomocą takich kolorów można lepiej wyświetlić dodatkowe informacje o zarejestrowanym obiekcie – takie jak temperatura czy skład gazu – ponieważ ludzkie oko gorzej rozróżnia odcienie szarości.
>>> Dowiedz się więcej tutaj.

Kolejne pięć milionów lat

Mgławica Koński Łeb, o średnicy około pięciu lat świetlnych, uformowała się z chmury materii międzygwiazdowej, która uległa zapadnięciu. Chmury gazu otaczające głowę konia już zniknęły; Jednak pióropusz tej potężnej mgławicy jest wykonany z gęstszego materiału i nie rozprzestrzenia się tak łatwo w przestrzeń kosmiczną. Astronomowie szacują, że Mgławica Koński Łeb będzie istnieć przez kolejne pięć milionów lat, zanim ulegnie rozproszeniu.

READ  Witamina D może pomóc w leczeniu depresji, Gütsel Online, OWL live

Mgławica Koński Łeb nie świeci sama, ponieważ jak wspomnieliśmy, jest ciemną chmurą. mgła Jesteśmy Nie jest łatwo to zauważyć wizualniePonieważ ich jasność powierzchniowa jest zazwyczaj zbyt mała dla naszych oczu. Jednak stosując metody fotograficzne, nawet słabe mgławice można uwidocznić, ponieważ światłoczułe czujniki mogą być naświetlane przez bardzo długi czas.

1/15

Świetne zdjęcia Mgławicy Koński Łeb

Mgławica Koński Łeb jest częścią ciemnego obłoku w gwiazdozbiorze Oriona i składa się z gęstej materii międzygwiazdowej.

źródło: Shutterstock

Opublikuj to na FacebookuUdostępnij na X

Region kontrolowany fotonami (PDR)

Podobnie jak kokon, Mgławica Koński Łeb otacza masywne młode gwiazdy. Kiedy jego światło ultrafioletowe pada na powierzchnię międzygwiazdowego obłoku molekularnego, takiego jak Mgławica Koń, Fotony UV lokalnie podgrzewają gaz Zmieniając w ten sposób jego właściwości. Tworzy się obszar ciepłych, przeważnie obojętnych gazów i pyłów, zwany obszarem zdominowanym przez fotony (PDR).

Ten PDR znajduje się pomiędzy w pełni zjonizowanym gazem otaczającym masywne gwiazdy a obłokami, w których się one narodziły. Jest to obszar, w którym gaz międzygwiazdowy jest wystarczająco gęsty, aby pozostać neutralnym, ale nie na tyle gęsty, aby blokować wnikanie promieniowania ultrafioletowego.

Światło z tych PDR zapewnia astronomom unikalny obraz procesów fizycznych i chemicznych, które napędzają ewolucję materii międzygwiazdowej w wielu miejscach Wszechświata, w tym w naszej galaktyce. Dlatego Mgławica Koński Łeb jest nie tylko pięknym obiektem w przestrzeni kosmicznej, ale jest również uważana za jedno z najodpowiedniejszych miejsc do badania interakcji pomiędzy promieniowaniem a materią międzygwiazdową. (zakręt)

Mgławica Koński Łeb widziana przez Teleskop Webba:

„Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zapewnia wspaniałe zdjęcia Mgławicy Koński Łeb.”wideo: YouTube/wideo z kosmosu

Więcej o Teleskopie Jamesa Webba:

Najpiękniejsze zdjęcia satelitarne 2023 roku

1/19

Najpiękniejsze zdjęcia satelitarne 2023 roku

Młode gwiazdy tańca w parach
Widzimy tutaj blisko spokrewnioną parę aktywnie tworzących się gwiazd, uchwyconą w wysokiej rozdzielczości w bliskiej podczerwieni przez kamerę NIRCam na Teleskopie Jamesa Webba. To są protogwiazdy Obiekt Herbig Harrow 46/47 (HH 46/47).

Źródło: NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, Kanadyjska Agencja Kosmiczna

Opublikuj to na FacebookuUdostępnij na X

Giant Gyro: Pierwszy test największego teleskopu na świecie

Wideo: Watsonie

Możesz być zainteresowanym także tym:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

NASA znajduje na Marsie coś, czego „nigdy wcześniej nie widziała”

Published

on

NASA znajduje na Marsie coś, czego „nigdy wcześniej nie widziała”
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Łazik NASA Perseverance znalazł na powierzchni Marsa coś rzekomo „jadalnego”. Za tym kryje się niezwykłe odkrycie geologiczne.

Pasadena – łaziki NASA”wytrwałość” I „ciekawość„Ciągle widzimy niezwykłe rzeczy na Marsie. Do najdziwniejszych odkryć należą płetwy rekina znajdujące się obok szponów kraba i skała typu pączek. Teraz firma Perseverance po raz kolejny odkryła dziwnie wyglądający obiekt na Czerwonej Planecie.

Ale tym razem nie chodzi o zwierzęta, ale o coś przypominającego ziemskie jedzenie: Wytrwałość odkryła „popcorn”. Oczywiście nie jest to prawdziwy jadalny popcorn, tak jak na Marsie nie ma płetwy rekina, szponów kraba ani ciasta. W rzeczywistości są to skały, które przywodzą naukowcom na myśl popcorn.

Łazik NASA Perseverance znalazł „popcorn” na Marsie

Po wielomiesięcznej podróży przez Marsa Perseverance dociera do miejsca, które zespół nazywa „Jasnym Aniołem”. Istnieje wiele jasnych, starożytnych kamieni, które mogły kiedyś zostać pokryte wodą. Według jednego z nich sonda odkryła w tym obszarze „skałę o dziwnej strukturze, której nigdy wcześniej nie widziano”. aktualizować NASA. „Niektóre skały są gęsto pokryte małymi kuleczkami, które żartobliwie nazywaliśmy konsystencją przypominającą popcorn” – kontynuuje.

Ale to odkrycie to nie tylko świetna zabawa dla zespołu Perseverance, ale także prawdziwa nauka dla geologów z zespołu łazika. Wskazują więc bezpośrednio na naukę stojącą za odkryciem: „W sumie te cechy wskazują, że wody gruntowe przepływały przez te skały po ich osadzeniu”. Lód wodny został niedawno odkryty na równiku Marsa przez sondę kosmiczną Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Znaleziono statek kosmiczny NASA
Łazik NASA Perseverance znalazł niezwykłe kamienie na powierzchni Marsa. „Niektóre skały są gęsto pokryte drobnymi kuleczkami, które żartobliwie nazywaliśmy teksturą przypominającą popcorn” – mówi zespół łazika. © NASA/JPL-Caltech/ASU

NASA chce wysłać łazik marsjański Perseverance w kolejne miejsce

Następnie zawiezie łazik Perseverance na najwyższe wzgórze Marsa i dokona pomiarów. Zespół planuje bardziej szczegółowe zbadanie skał w okolicy przez łazik i przeprowadzenie analiz chemicznych. Następnie zespół naziemny podejmie decyzję, czy pobrać próbkę gleby i przechowywać ją w celu ewentualnego transportu na Ziemię w przyszłości. Po ostatecznym zbadaniu obszaru Bright Angel, Perseverance uda się do miejsca zwanego Serpentine Rapids. (niezapłacony rachunek)

READ  Wiele alergenów na smartfonach | aponet.de
Continue Reading

science

Niedobór witaminy D przez filtry przeciwsłoneczne? Jak duże jest ryzyko?

Published

on

Niedobór witaminy D przez filtry przeciwsłoneczne?  Jak duże jest ryzyko?
  1. Strona główna
  2. życie
  3. zdrowie

Naciska

Jeśli chcesz chronić się przed rakotwórczymi promieniami UV, zdecydowanie powinieneś stosować produkty z filtrem przeciwsłonecznym zalecane dla Twojego rodzaju skóry. © Bleckwinkle/Imago

Organizm ludzki potrzebuje światła słonecznego na skórze, aby wytworzyć witaminę D. Niektórzy uważają, że filtry przeciwsłoneczne mogą temu zapobiec.

Ich zdaniem nadal istnieją ludzie, którzy w ogóle się nie chronią lub nie chronią się odpowiednio, stosując filtry przeciwsłoneczne w przypadku ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Niemiecka gazeta apteczna. Niektóre osoby nie są świadome zwiększonego ryzyka zachorowania na raka skóry, inne mogą podejrzewać, że regularne stosowanie kremu może zaburzyć ich produkcję witaminy D. To ostatnie pytanie wydaje się być dla niektórych problemem, ponieważ „Czy można uzyskać witaminę D z filtrem przeciwsłonecznym?” to pytanie, którego wiele osób szuka w Internecie. Kwestia ta była już badana w badaniach. Naukowcy twierdzą, że opalanie z odpowiednią ochroną przed promieniowaniem UV i zdrowa podaż witaminy D w świetle słonecznym idą w parze. Federalny Urząd Ochrony Przed Promieniowaniem (BfS) Nie z.

W teście kremy do opalania, spraye i balsamy: Poznaj sześć produktów, które nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed promieniami UV

Wpływ ochrony przeciwsłonecznej na podaż witaminy D

Zespół badawczy z Katedry Dermatologii przy ul Uniwersytet Johna Hopkinsa W USA badałam, jak różne środki ochrony przeciwsłonecznej wpływają na poziom witaminy D. Badanie w Dziennik Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii Publikacje wykazały: Nawet u osób o wrażliwej skórze, skłonnej do oparzeń słonecznych, często stosujących filtry przeciwsłoneczne i przebywających w cieniu, nie występuje zwiększone ryzyko niedoboru witaminy D. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych nie ma istotnego wpływu na poziom witaminy D.

lekarz. Anne Marie MacNeill, MD, MD, MD Fundacja na rzecz Walki z Rakiem Skóry„Badania nigdy nie wykazały, że codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych powoduje niedobór witaminy D” – wyjaśnia. W rzeczywistości osoby stosujące filtry przeciwsłoneczne codziennie mogą utrzymać poziom witaminy D.

READ  Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Matthias Maurer: Rosyjski pocisk zagroził Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Życie i wiedza

Nie przegap niczego: wszystko, co dotyczy zdrowia, znajdziesz w regularnym biuletynie naszego partnera 24vita.de.

Człowiek potrzebuje witaminy D

Witamina D jest ważna dla organizmu, ponieważ pomaga Utrzymanie zdrowia kości I wspieraj układ odpornościowy. Niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak osteoporoza. Jeden też Demencja może być skutkiem niedoboru witaminy Djak pokazują badania. Promienie słoneczne UVB są niezbędne do produkcji witaminy D w skórze, ale ochrona przed nadmierną ekspozycją na słońce jest nadal niezbędna, aby zapobiec rakowi skóry.

Jak dobrze możesz wyprodukować wystarczającą ilość witaminy D dzięki ochronie przeciwsłonecznej?

the Federalny Urząd Ochrony Przed Promieniowaniem (BfS) Stwierdza, że ​​aby uzyskać odpowiednią ilość witaminy D, wystarczy odsłonięta twarz, dłonie i ramiona bez ochrony przeciwsłonecznej, na minimalne promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze światła słonecznego, przez nie więcej niż dwanaście minut dwa do trzech razy w tygodniu. „Dłuższa ekspozycja na promieniowanie nie zwiększa poziomu witaminy D, a jedynie zwiększa ryzyko szkód zdrowotnych związanych z promieniowaniem ultrafioletowym” – czytamy na stronie internetowej. Pff. Pozostawienie bez zabezpieczenia przez dwa razy dłuższy czas również wiąże się z ryzykiem poparzenia słonecznego.

Witamina D może powstać wyłącznie pod wpływem promieniowania UV-B

Intensywność promieniowania UV-B ma kluczowe znaczenie dla produkcji witaminy D w organizmie. W Niemczech promienie UVB zimą często nie wystarczają do wytworzenia wystarczającej ilości witaminy D. Natomiast wysokie promieniowanie UVB wiosną, latem i jesienią umożliwia syntezę wystarczającej ilości witaminy D w krótkim czasie. Z drugiej strony promienie UVA nie przyczyniają się do produkcji witaminy D, ale zwiększają ryzyko raka skóry.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Jak się mają dzisiaj dzieci?

Published

on

Jak się mają dzisiaj dzieci?

Uczniowie, którzy na początku pandemii korony byli w pierwszej klasie, pójdą w tym roku do liceum. Jednak deficyty w nauce są nadal zauważalne. Chociaż dzieci mają wysoką sprawność cyfrową, występują deficyty w czytaniu i matematyce. Jednak w środkowych Niemczech środki z programu nadrabiania zaległości w związku z pandemią koronawirusa zostały wykorzystane jedynie w ograniczonym zakresie.


Autor: Britta Feltsky, MDR AKTUELL

Dla wielu dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Clary Schumann w Lipsku początek życia szkolnego rozpoczął się od maseczek, testów na koronowirusa i edukacji domowej. To było cztery lata temu. Po wakacjach wielu z nich pójdzie do szkoły średniej.

Ale nadal dobrze pamiętają pandemię: „Zawsze siedzieliśmy przed iPadem lub komputerem i musieliśmy się wcześniej uczyć. Nie wydawało mi się, że było tak źle, ale myślałem, że to głupie” – mówi jedno z dzieci. . Inny uczeń pamięta, że ​​jeśli miał jakieś pytania, zawsze musiał wysłać wiadomość prywatną. Oraz: „Walczyłem z bratem częściej niż zwykle, ponieważ znajdowali się na bardzo małej przestrzeni”.

Modele Corona pasują cyfrowo

Jednak tak się stało Czas koronny również przyniósł coś pozytywnego. Sibyl Novak twierdzi, że obecni czwartoklasiści są bardziej sprawni cyfrowo niż w jakimkolwiek poprzednim roku – także jeśli chodzi o samodzielną naukę. Jest dyrektorką prywatnej szkoły, która jeszcze przed pandemią była stosunkowo dobrze wyposażona w technologię cyfrową.

Ale zwiększyły się inne niepokojące kwestie: „Na przykład obawy związane z codziennym życiem szkolnym, takie jak lęk przed separacją od rodziców czy problemy psychiczne”. Ponieważ rodzice przez długi czas przebywali sami z dziećmi, byli na to bardzo wrażliwi i przyjęli bardziej opiekuńczą postawę.

Język uczniów ucierpiał z powodu korony

Sigrid Pohl, dyrektorka protestanckiej szkoły podstawowej w Zeitz, mówi, że po tygodniach spędzonych w domu dzieci nie wiedziały, jak zająć się szkolnym podwórkiem. Ucierpiał także język: „Wiele dzieci bardziej interesowało się sobą i mediami cyfrowymi w domu, ponieważ nie mogły odwiedzać znajomych. Grali w gry na iPadzie, telefonie komórkowym starszego brata i na komputerze. Ludzie tam rozmawiali oczywiście niewiele.”

READ  Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Matthias Maurer: Rosyjski pocisk zagroził Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Życie i wiedza

Problemy z czytaniem i matematyką

Profesor Marcel Helbig, badacz zajmujący się edukacją na Uniwersytecie w Erfurcie, twierdzi, że dane, dzięki którym widać wpływ korony na rozwój szkół, są bardzo słabe. Najnowsze dane pochodzą z 2022 r., czyli o dwa lata wcześniej niż obecni czwartoklasiści.

TNie będą się one jednak zbytnio różnić. „Ogólnie rzecz biorąc, umiejętności czytania i matematyki gwałtownie spadły. Ponadto różnice społeczne, szczególnie w tych obszarach, są większe niż w przeszłości”.

Odpowiadają za to środki koronowe w szkołach. Szczególnie dotknięci zostaną uczniowie, którzy obecnie rozpoczynają naukę w szkole średniej. „Ponieważ byli uczniami pierwszej i drugiej klasy i w ogóle nie mogli korzystać na lekcjach z mediów cyfrowych, ponieważ nie miało sensu stawiać pierwszoklasisty przed sesją na Zoomie” – mówi Helbig.

Niewiele jest skutecznych programów nadrabiania zaległości

Skumulowana nauka Helbig twierdzi, że program nadrabiania zaległości w walce z koronawirusem stworzony przez rządy federalne i stanowe nie zadziałał dobrze. Zwłaszcza Saksonia-Anhalt i Turyngia w ogóle nie korzystały z dużych pieniędzy. Powód: brak personelu.

Zamiast działań indywidualnych potrzebne są zmiany strukturalne. Dobrym tego przykładem jest Hamburg. Według Helbiga umiejętności językowe dzieci i ogólny poziom uczenia się oceniano na wczesnym etapie. „Jeśli wykażą deficyt, zapewniane jest wsparcie językowe oraz wsparcie w nauce. To się sprawdza, ponieważ jest strukturalnie dobrze ugruntowane w tamtejszych szkołach”. Niestety, żaden inny kraj związkowy tego nie przyjął.

Więcej na ten temat

Ten temat w programie:MDR AKTUELL – Wiadomości Radia | 20 czerwca 2024 | 06:00

Pokaż wszystkie

Pokaż wszystkie

Continue Reading

Trending