Connect with us

science

„Dopiero początek” – Najstarsza czarna dziura stanowi tajemnicę do badań

Published

on

„Dopiero początek” – Najstarsza czarna dziura stanowi tajemnicę do badań
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Kiedy GN-z11 została odkryta przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a w 2016 roku, była to najstarsza znana galaktyka. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył obecnie najstarszą znaną czarną dziurę. (Zdjęcie pliku) © NASA, ESA i P. Oesch (Uniwersytet Yale)

Najstarsza znana dotychczas czarna dziura jest niezwykle masywna jak na swój wiek. To stawia badania przed ogromną zagadką.

Cambridge – Zespół badawczy kierowany przez Roberto Maiolino (Uniwersytet w Cambridge) odkrył najstarszą jak dotąd czarną dziurę we wszechświecie. Powstał zaledwie 400 milionów lat po Wielkim Wybuchu – ponad 13 miliardów lat temu – i rodzi nowe pytania. Dzieje się tak dlatego, że czarna dziura jest znacznie masywniejsza, niż powinna.

Gdyby nowo odkryty obiekt urósł zgodnie z oczekiwaniami badaczy, osiągnięcie zaobserwowanych rozmiarów zajęłoby około miliarda lat. Nie miał jednak zbyt wiele czasu, gdyż ostatecznie odkryto go w czasie, gdy Wszechświat miał zaledwie 400 milionów lat. Chociaż takie masywne czarne dziury są już znane, są one znacznie młodsze od nowo odkrytego obiektu. Fakt ten stanowi wielką tajemnicę dla badań.

Najstarsza czarna dziura jest zbyt masywna

Do tej pory nauka zakładała, że ​​supermasywne czarne dziury znajdujące się w centrach galaktyk urosły do ​​​​swoich ogromnych rozmiarów w ciągu miliardów lat. „Jest zbyt wcześnie, aby dostrzec we wszechświecie tak supermasywną czarną dziurę, dlatego musimy pomyśleć o innych sposobach jej powstania” – podkreśla kierownik badania Maiolino. Czy czarne dziury rodzą się „duże”, czy też pochłaniają materię pięć razy szybciej, niż wcześniej sądzono? Oto pytanie, na które ma odpowiedzieć badanie.

„Bardzo wczesne galaktyki były bogate w gaz, więc stanowiły bufor dla czarnych dziur” – mówi Maiolino. Podobnie jak wszystkie czarne dziury, nowo odkryty obiekt również wykorzystuje i pożera materię ze swojej macierzystej galaktyki. Jednak czarna dziura pożera materię znacznie szybciej niż jej rodzeństwo z późniejszej epoki.

READ  Badanie: Globalne ocieplenie znacznie zwiększa ryzyko pożarów

Najstarsza czarna dziura może utrudniać ewolucję swojej galaktyki

Obiekt odkryto w galaktyce GN-z11, która jest 100 razy mniejsza od Drogi Mlecznej. Zespół badawczy uważa, że ​​czarna dziura może utrudniać ewolucję swojej galaktyki. Kiedy czarne dziury zużywają zbyt dużo gazu ze swojej galaktyki, gaz jest wywiewany niczym szybki wiatr. Te „wiatry” mogą zatrzymać proces powstawania gwiazd i powoli „zabić” galaktykę. Ale to również nie jest odpowiednie w przypadku czarnej dziury, ponieważ proces ten zniszczyłby jej źródło pożywienia.

Maiolino jest jednocześnie zachwycony nowym odkryciem ogłoszenie Mówi o „wielkim kroku naprzód” i „najbardziej ekscytującym okresie w jego karierze”. Badacz powołuje się na Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), który na jakiś czas wywrócił eksplorację kosmosu do góry nogami i odkrył także najstarszą dotychczas czarną dziurę. „To nowa era: ogromny skok w czułości, zwłaszcza w zakresie podczerwieni, przypomina sytuację, w której teleskop Galileusza z dnia na dzień został zmodernizowany do nowoczesnego teleskopu” – opisuje naukowiec.

„To dopiero początek” – badacze przewidują istnienie jeszcze starszych czarnych dziur

„Zanim pojawiła się sieć WWW, myślałem, że wszechświat może nie być interesujący poza tym, co możemy zobaczyć za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a” – cieszy się badacz. „Ale wcale tak nie było: wszechświat był bardzo hojny w tym, co nam pokazał.” A to dopiero początek.”

Maiolino uważa, że ​​Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba może odkryć starsze czarne dziury w nadchodzących miesiącach i latach. Jego zespół badawczy ma nadzieję wykorzystać teleskop do znalezienia mniejszych „nasion” czarnych dziur, które mogłyby wyjaśnić, czy czarne dziury rosną szybko, czy też są już duże w momencie powstania. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Czy byłeś chory na Koronę? Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Published

on

Czy byłeś chory na Koronę?  Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Naukowcy z jasnym przesłaniem

Czy zostałeś zarażony koroną? Dlaczego warto już teraz sprawdzić wzrok

Czy kiedykolwiek zostałeś zarażony koroną? Następnie, według amerykańskich badaczy, powinieneś zostać zbadany przez okulistę.

Sojusz Wizerunkowy

Ile razy w przeszłości zostałeś zarażony koronawirusem?

W rzeczywistości to pytanie jest prawie nieistotne, ponieważ nawet ci, którzy tylko raz uzyskali pozytywny wynik testu, powinni zwracać szczególną uwagę na swoje oczy. Dlaczego: Nowe badanie sugeruje, że COVID-19 może powodować długotrwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Co dokładnie odkryli naukowcy? Wyjaśniamy.

Konsekwencje Covid-19: Uszkodzenie nerwu wzrokowego po jednorazowym zarażeniu koroną?

Jaki jest związek między zakażeniem koroną a wzrokiem?

Pawan Kumar Singh, adiunkt okulistyki, przeprowadził badanie, w którym stwierdzono: Wszystkie osoby, które przeszły wcześniej infekcję koronową, powinny przejść badanie przez okulistę.

Dotyczy to również wszystkich osób, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem. Niezależnie od tego, jak długo trwała infekcja, zdaniem lekarza możliwe jest późniejsze uszkodzenie oka.

Czytanie poradOto, co kolor oczu mówi o naszym zdrowiu

Badanie: Test na myszach pokazuje, że koronawirusy można wykryć na siatkówkach zwierząt

Co dokładnie odkryli naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Missouri?

Podczas testowania koronawirusów na myszach zwierzęta wdychały je przez nos i usta. Zaledwie kilka godzin później naukowcy zauważyli, że wirusy można było wykryć także na siatkówkach myszy.

Czytanie poradDiagnozowanie raka oka! Mały Erian (2) bardzo dzielnie walczy z podstępną chorobą

reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Zależy nam na Twoim doświadczeniu!

Wyniki ankiety nie są reprezentatywne.

Wydaje się, że Sars-CoV-2 jest w stanie przeniknąć delikatną barierę w siatkówce

Wygląda na to, że koronawirusy zdołały przedostać się przez ochronną barierę siatkówki krwi!

Ta bariera w siatkówce ma na celu ochronę oka przed infekcją. Bariera zwykle w ogóle uniemożliwia patogenom dotarcie do siatkówki.

Jeśli zostaną naruszone, może to prowadzić do reakcji zapalnych w oku, co w najgorszych przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Czytanie poradMichelle (33 lata) cierpi na rzadki zespół Marfana: „Błagałam lekarzy, żeby usunęli mi oczy”.

Wideo: Cztery lata zamknięcia Korony! Tak Niemcy myślą o środkach i szczepieniach