Connect with us

science

„Dopiero początek” – Najstarsza czarna dziura stanowi tajemnicę do badań

Published

on

„Dopiero początek” – Najstarsza czarna dziura stanowi tajemnicę do badań
 1. Strona główna
 2. Dowiedzmy się

Kiedy GN-z11 została odkryta przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a w 2016 roku, była to najstarsza znana galaktyka. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył obecnie najstarszą znaną czarną dziurę. (Zdjęcie pliku) © NASA, ESA i P. Oesch (Uniwersytet Yale)

Najstarsza znana dotychczas czarna dziura jest niezwykle masywna jak na swój wiek. To stawia badania przed ogromną zagadką.

Cambridge – Zespół badawczy kierowany przez Roberto Maiolino (Uniwersytet w Cambridge) odkrył najstarszą jak dotąd czarną dziurę we wszechświecie. Powstał zaledwie 400 milionów lat po Wielkim Wybuchu – ponad 13 miliardów lat temu – i rodzi nowe pytania. Dzieje się tak dlatego, że czarna dziura jest znacznie masywniejsza, niż powinna.

Gdyby nowo odkryty obiekt urósł zgodnie z oczekiwaniami badaczy, osiągnięcie zaobserwowanych rozmiarów zajęłoby około miliarda lat. Nie miał jednak zbyt wiele czasu, gdyż ostatecznie odkryto go w czasie, gdy Wszechświat miał zaledwie 400 milionów lat. Chociaż takie masywne czarne dziury są już znane, są one znacznie młodsze od nowo odkrytego obiektu. Fakt ten stanowi wielką tajemnicę dla badań.

Najstarsza czarna dziura jest zbyt masywna

Do tej pory nauka zakładała, że ​​supermasywne czarne dziury znajdujące się w centrach galaktyk urosły do ​​​​swoich ogromnych rozmiarów w ciągu miliardów lat. „Jest zbyt wcześnie, aby dostrzec we wszechświecie tak supermasywną czarną dziurę, dlatego musimy pomyśleć o innych sposobach jej powstania” – podkreśla kierownik badania Maiolino. Czy czarne dziury rodzą się „duże”, czy też pochłaniają materię pięć razy szybciej, niż wcześniej sądzono? Oto pytanie, na które ma odpowiedzieć badanie.

„Bardzo wczesne galaktyki były bogate w gaz, więc stanowiły bufor dla czarnych dziur” – mówi Maiolino. Podobnie jak wszystkie czarne dziury, nowo odkryty obiekt również wykorzystuje i pożera materię ze swojej macierzystej galaktyki. Jednak czarna dziura pożera materię znacznie szybciej niż jej rodzeństwo z późniejszej epoki.

READ  Kiedy spadające gwiazdy świecą na nocnym niebie

Najstarsza czarna dziura może utrudniać ewolucję swojej galaktyki

Obiekt odkryto w galaktyce GN-z11, która jest 100 razy mniejsza od Drogi Mlecznej. Zespół badawczy uważa, że ​​czarna dziura może utrudniać ewolucję swojej galaktyki. Kiedy czarne dziury zużywają zbyt dużo gazu ze swojej galaktyki, gaz jest wywiewany niczym szybki wiatr. Te „wiatry” mogą zatrzymać proces powstawania gwiazd i powoli „zabić” galaktykę. Ale to również nie jest odpowiednie w przypadku czarnej dziury, ponieważ proces ten zniszczyłby jej źródło pożywienia.

Maiolino jest jednocześnie zachwycony nowym odkryciem ogłoszenie Mówi o „wielkim kroku naprzód” i „najbardziej ekscytującym okresie w jego karierze”. Badacz powołuje się na Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), który na jakiś czas wywrócił eksplorację kosmosu do góry nogami i odkrył także najstarszą dotychczas czarną dziurę. „To nowa era: ogromny skok w czułości, zwłaszcza w zakresie podczerwieni, przypomina sytuację, w której teleskop Galileusza z dnia na dzień został zmodernizowany do nowoczesnego teleskopu” – opisuje naukowiec.

„To dopiero początek” – badacze przewidują istnienie jeszcze starszych czarnych dziur

„Zanim pojawiła się sieć WWW, myślałem, że wszechświat może nie być interesujący poza tym, co możemy zobaczyć za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a” – cieszy się badacz. „Ale wcale tak nie było: wszechświat był bardzo hojny w tym, co nam pokazał.” A to dopiero początek.”

Maiolino uważa, że ​​Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba może odkryć starsze czarne dziury w nadchodzących miesiącach i latach. Jego zespół badawczy ma nadzieję wykorzystać teleskop do znalezienia mniejszych „nasion” czarnych dziur, które mogłyby wyjaśnić, czy czarne dziury rosną szybko, czy też są już duże w momencie powstania. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Ile razy w tygodniu należy pić herbatę?

Published

on

Ile razy w tygodniu należy pić herbatę?
 1. 24vita
 2. ochrona

Jedzenie i napoje, które pijesz, mają wpływ na ryzyko udaru. Aby temu zapobiec, regularnie pij herbatę.

Aby uchronić się przed udarem, należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia i nawykom. Ponieważ wg Niemiecka Fundacja Pomocy Udarowej Możesz wpływać na ryzyko udaru. Na przykład zaleca się częste ćwiczenia, umiarkowane picie alkoholu, rzucenie palenia, a w przypadku nadwagi – utratę wagi. Powinieneś także regularnie pić herbatę, ponieważ może to również zmniejszyć ryzyko udaru.

Zapobieganie udarom i długowieczność: Pij herbatę trzy razy w tygodniu

Osoby regularnie pijące herbatę są mniej narażone na udar. © Zoonar.com/Maren Zima/IMAGO
 • Jak wynika z artykułu w czasopiśmie specjalistycznym, można regularnie pić herbatę, zwłaszcza zieloną Europejskie czasopismo kardiologii prewencyjnej opublikowany Zostań Z udziałem ponad 100 000 uczestników z Chin, których celem jest zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i różnych przyczyn śmierci.
 • Naukowcy podzielili uczestników, których badali przez siedem lat, na dwie grupy: osoby regularnie pijące herbatę (co najmniej trzy razy w tygodniu) i osoby pijące herbatę nieregularnie. Na podstawie wyników naukowcom udało się zidentyfikować pewne skutki.
 • Ostatecznie u osób regularnie pijących herbatę ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru było o 20% mniejsze w porównaniu z osobami, które rzadko piły herbatę.
 • Osoby regularnie pijące herbatę były o 22% mniej narażone na śmierć z powodu zawału serca lub udaru mózgu.
 • Śmiertelność w grupie osób regularnie pijących herbatę była o 15% niższa w porównaniu z grupą kontrolną.
 • Pozytywne skutki zdrowotne były bardziej widoczne w przypadku herbaty zielonej niż czarnej, ponieważ zielona herbata zawiera więcej korzystnych dla zdrowia polifenoli.
 • Liście herbaty zawierają przeciwutleniacze, które zmniejszają stany zapalne, a tym samym pomagają w zapobieganiu chorobom.
 • Badanie sugeruje, że regularne picie herbaty może przedłużyć życie i szacuje, że osoby regularnie pijące herbatę mają dłuższą średnią długość życia.
 • Jednakże na wyniki mogą mieć wpływ różne nawyki picia herbaty oraz spożycie innych pokarmów i napojów bogatych we flawonoidy w różnych regionach.
 • Należy zauważyć, że właściwości zdrowotne herbaty mogą być odmienne w świecie zachodnim, gdyż tutaj bardziej popularna jest herbata czarna, często spożywana z mlekiem i cukrem.
READ  Kiedy spadające gwiazdy świecą na nocnym niebie

Nie przegap okazji: wszystko, co dotyczy zdrowia, znajdziesz w biuletynie naszego partnera 24vita.de.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Redaktorka napisała ten artykuł, a następnie wykorzystała model języka AI do ulepszenia według własnego uznania. Wszystkie informacje zostały dokładnie sprawdzone. Więcej informacji na temat naszych zasad dotyczących sztucznej inteligencji można znaleźć tutaj.

Continue Reading

science

Sonda kosmiczna NASA liczy ziarna pyłu kosmicznego i dokonuje zaskakującego odkrycia

Published

on

Sonda kosmiczna NASA liczy ziarna pyłu kosmicznego i dokonuje zaskakującego odkrycia
 1. Strona główna
 2. Dowiedzmy się

Naciska

Zrozumienie końca Układu Słonecznego zmienia jego kształt. Według nowych badań zewnętrzna krawędź jest znacznie większa, niż oczekiwano.

FRANKFURT – Nowe obserwacje dokonane przez należącą do NASA sondę kosmiczną New Horizons, która odwiedziła już Plutona, pozwalają badaczom na reinterpretację końca naszego Układu Słonecznego. Tak zwany Pas Kuipera – zewnętrzny obszar naszego Układu Słonecznego, w którym znajdują się setki tysięcy planet o masie skał i lodu – może być znacznie większy, niż wcześniej sądzono. NASA Wyjaśnił w oświadczeniu. Badanie opublikowano w czasopiśmie specjalistycznym Listy do dzienników astrofizycznych opublikowany.

Nowe pomiary zaprzeczają wcześniejszym danym z końca Układu Słonecznego

Początek Pasa Kuipera znajduje się około 60 razy dalej od Słońca niż Ziemia. Tak zwany studencki licznik pyłu Ventia Burney (SDC) – instrument do zliczania cząstek kosmicznych – wykrył obecnie znacznie większe ilości pyłu niż oczekiwano na zewnętrznej krawędzi Pasa Kuipera. Masy pyłu to małe, zamrożone pozostałości po zderzeniach większych obiektów Pasa Kuipera (KBO) z wyrzuconymi przez nie cząstkami. Niedawno NASA odkryła „niewyjaśniony sygnał” spoza naszej Drogi Mlecznej.

Sonda New Horizons dostarcza dane, które mogą zmienić nasze rozumienie końca naszego Układu Słonecznego. © Carlos Hernandez/DPA

Według NASA nowo opublikowane pomiary zaprzeczają wcześniejszym modelom naukowym. Wcześniej badacze zakładali, że zaludnienie i gęstość pyłu w Pasie Kuipera powinny zacząć spadać w odległości ponad miliarda mil. Jednak nowe dane sugerują, że zewnętrzna krawędź głównego Pasa Kuipera może rozciągać się o około miliard mil dalej niż poprzednie szacunki.

Sonda kosmiczna Pasa Kuipera mogła napotkać „zupełnie nową populację obiektów”.

Kolejna nowa teoria sugeruje możliwość istnienia nieznanego wcześniej drugiego pasa. „Pomysł, że mogliśmy odkryć Pas Kuipera na dużą skalę – z zupełnie nowym zestawem zderzających się obiektów i wytwarzających więcej pyłu – dostarcza kolejnej wskazówki do rozwiązania tajemnic odległych zakątków Układu Słonecznego” – wyjaśnia Alex Donner, kierownik książki autor. Student papieru i fizyki na Uniwersytecie Colorado w Boulder jako dyrektor SDC.

READ  t3n - Cyfrowi pionierzy | cyfrowy magazyn biznesowy

„New Horizons dokonuje pierwszych bezpośrednich pomiarów pyłu międzyplanetarnego poza Neptunem i Plutonem, więc każda obserwacja może prowadzić do odkrycia” – powiedział Donner. Przyrząd pomiarowy został zaprojektowany i zbudowany przez studentów Uniwersytetu Colorado w Boulder pod okiem profesjonalnych inżynierów. Urządzenie jest w stanie zidentyfikować drobne ziarenka pyłu powstałe w wyniku zderzeń komet, asteroid i obiektów Pasa Kuipera.

Koniec Pasa Kuipera jest prawdopodobnie 30 jednostek astronomicznych dalej, niż oczekiwano

„Zaskakujące” wyniki uzyskano w ciągu trzech lat, kiedy sonda New Horizons przeleciała od 45 do 55 jednostek astronomicznych od Słońca – gdzie jedna jednostka astronomiczna to odległość między Ziemią a Słońcem, wynosząca około 140 milionów kilometrów. NASA również niedawno dokonała tajemniczego odkrycia na odległej planecie.

Dotychczas badacze zakładali, że zewnętrzna krawędź pasa będzie znajdować się w odległości około 50 AW. Również w oparciu o równoległe badania z wykorzystaniem obserwatoriów, takich jak Japoński Teleskop Subaru na Hawajach, który również wykrył szereg obiektów Pasa Kuipera, badacze zakładają obecnie, że koniec będzie w odległości 80 jednostek astronomicznych lub większej.

NASA szuka przyczyn wysokiego poziomu pyłu w Pasie Kuipera, a sonda pozostanie na misji do lat 40. XXI wieku

Naukowcy będą również szukać innych możliwych przyczyn nowego wysokiego poziomu pyłu. Sonda mogła na przykład natrafić na krótkotrwałe cząsteczki lodu, które nie mogły przedostać się do wnętrza Układu Słonecznego i nie były brane pod uwagę we wcześniejszych badaniach.

„Nowe wyniki naukowe uzyskane przez sondę New Horizons mogą być pierwszym odkryciem przez sondę kosmiczną nowej populacji obiektów w naszym Układzie Słonecznym” – powiedział Alan Stern, główny badacz misji New Horizons z Southwest Research Institute w Boulder. „Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak daleko rozciągnie się rosnące stężenie pyłu w Pasie Kuipera”. Według NASA sonda odbywa obecnie drugą misję i powinna mieć wystarczającą ilość paliwa, aby dotrzeć na odległość ponad 40 lat, czyli 100 jednostek astronomicznych od Słońca.

READ  Kiedy spadające gwiazdy świecą na nocnym niebie
Continue Reading

science

Mgła mózgowa w Long Covid prawdopodobnie spowodowana przerwaniem dopływu krwi do mózgu – Nauka

Published

on

Mgła mózgowa w Long Covid prawdopodobnie spowodowana przerwaniem dopływu krwi do mózgu – Nauka

Continue Reading

Trending