Connect with us

science

Czy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył życie w kosmosie?

Published

on

Czy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył życie w kosmosie?
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Plotki w kręgach badawczych są uderzające: czy odkryto już dowody na istnienie życia na egzoplanecie K2-18b?

WASZYNGTON, DC – Nadzieje, jakie badacze pokładają w Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba (JWST), są duże – a jak dotąd nowy teleskop dostarczył naukowcom ekscytujące i zaskakujące wyniki. Ale najważniejsze pytanie ze wszystkich nie zostało jeszcze udzielone: ​​czy jesteśmy sami we wszechświecie, czy też istnieje życie gdzie indziej? Plotki wśród ekspertów sugerują, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mógł znaleźć egzoplanetę zawierającą wyraźne dowody życia. A Artykuł w magazynie British News Widz Zawiera szczegółową listę rzekomych ogólnych informacji na temat tego odkrycia.

Jak jednak jest w rzeczywistości i jaki jest prawdziwy powód tych plotek? Dziennikarz kosmiczny Eric Berger ma takiego Artykuł na portalu Ars Technica To pytanie zostało zadane bezpośrednio NASA, jednemu z kilku operatorów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Czy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba rzeczywiście odkryto oznaki życia na egzoplanecie? Odpowiedź brzmiała „nie” – pisze Berger – „ale nie jest to twarde nie”.

Czy istnieją dowody na życie na egzoplanecie K2-18b?

Tak naprawdę odpowiedź rzeczniczki NASA pozostawia duże pole do interpretacji: „Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie znalazł jeszcze żadnych rozstrzygających dowodów na istnienie życia na egzoplanecie. Oczekuje się, że obserwacje Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba doprowadzą do wstępnej identyfikacji potencjalnych biosygnatury.” To sprawia, że ​​z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem dana egzoplaneta nadaje się do zamieszkania. Aby ostatecznie określić, w jakim stopniu dana egzoplaneta nadaje się do zamieszkania, potrzebne będą przyszłe misje.

Na przykład biosygnatury to pewne cząsteczki występujące w atmosferze planety, które mogą powstać jedynie w wyniku istniejącego życia.

READ  W Reutlingen znajduje się ruchome planetarium - SWR Aktuell

Plotka dotyczy K2-18 b, egzoplanety osiem razy większej od Ziemi i oddalonej o 120 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. Badania podejrzewają, że jest to tzw. egzoplaneta Hycean, planeta, której powierzchnię pokrywają oceany wodne z atmosferą bogatą w azot. Egzoplanetę odkryto w 2015 roku za pomocą kosmicznego teleskopu Keplera, a później w jej atmosferze odkryto parę wodną. W tamtym czasie K2-18 b uważano za pierwszą egzoplanetę ze znanymi zasobami wody.

Artystyczna wizja egzoplanety K2-18b. Czy to możliwe, że jest na nim życie? © NASA, ESA, CSA, Joseph Olmstead (STScI)

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mógł znaleźć biosygnaturę na K2-18b

W 2023 roku pierwsze dane z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba wykazały obecność metanu i dwutlenku węgla w atmosferze egzoplanety, a NASA stwierdziła w oświadczeniu „możliwe odkrycie cząsteczki zwanej siarczkiem dimetylu”. Wokół tego możliwego odkrycia mogą krążyć plotki. Ponieważ siarczek dimetylu (DMS), przynajmniej na Ziemi, jest wytwarzany wyłącznie przez organizmy żywe – zwłaszcza fitoplankton. Materiał może służyć jako biosygnatura wskazująca, że ​​na egzoplanecie K2-18b istnieje jakaś forma życia.

Jednak istnienie DMS na egzoplanecie wcale nie jest pewne, jak wyjaśnia astronom Florian Freestetter: nie można poważnie mówić o „dowodzie” czy nawet „odkryciu”. „Normalnie nie zwracałbyś uwagi na taki zestaw danych; „To, co (prawdopodobnie) widać, jest zbyt małe i zbyt niepewne, aby wydobyć z tego cokolwiek znaczącego” – mówi naukowiec. Właśnie dlatego badacze są tak ostrożni w swojej pracy. „Powodem ciągłego poruszania tematu DMS jest to, że jest to potencjalnie bardzo zaskakujące odkrycie i warte odnotowania” – uważa badacz.

Dodatkowe obserwacje wykonane przez Kosmiczny Teleskop Webba mogą pomóc w potwierdzeniu DMS. „Nadchodzące obserwacje Webba powinny potwierdzić, czy DMS rzeczywiście występuje w znaczących ilościach w atmosferze K2-18 b” – stwierdził Niku Madhusudan, główny autor badania dotyczącego siarczku dimetylu, w oświadczeniu NASA opublikowanym po publikacji jego badania .

Astronom Freestetter To jest pewne: „K2-18b nie będzie po raz ostatni obserwowany przez teleskop. Wręcz przeciwnie, teraz będziemy musieli przyjrzeć się bliżej i im więcej będzie danych, tym lepiej będziemy wiedzieć, co się tam dzieje.” Jeśli zatem w atmosferze egzoplanety rzeczywiście występuje DMS, badanie wykazało, że tak jest. „Wykrycie takich biomarkerów jest technicznie możliwe” – podkreśla Freestetter. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Czy byłeś chory na Koronę? Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Published

on

Czy byłeś chory na Koronę?  Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Naukowcy z jasnym przesłaniem

Czy zostałeś zarażony koroną? Dlaczego warto już teraz sprawdzić wzrok

Czy kiedykolwiek zostałeś zarażony koroną? Następnie, według amerykańskich badaczy, powinieneś zostać zbadany przez okulistę.

Sojusz Wizerunkowy

Ile razy w przeszłości zostałeś zarażony koronawirusem?

W rzeczywistości to pytanie jest prawie nieistotne, ponieważ nawet ci, którzy tylko raz uzyskali pozytywny wynik testu, powinni zwracać szczególną uwagę na swoje oczy. Dlaczego: Nowe badanie sugeruje, że COVID-19 może powodować długotrwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Co dokładnie odkryli naukowcy? Wyjaśniamy.

Konsekwencje Covid-19: Uszkodzenie nerwu wzrokowego po jednorazowym zarażeniu koroną?

Jaki jest związek między zakażeniem koroną a wzrokiem?

Pawan Kumar Singh, adiunkt okulistyki, przeprowadził badanie, w którym stwierdzono: Wszystkie osoby, które przeszły wcześniej infekcję koronową, powinny przejść badanie przez okulistę.

Dotyczy to również wszystkich osób, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem. Niezależnie od tego, jak długo trwała infekcja, zdaniem lekarza możliwe jest późniejsze uszkodzenie oka.

Czytanie poradOto, co kolor oczu mówi o naszym zdrowiu

Badanie: Test na myszach pokazuje, że koronawirusy można wykryć na siatkówkach zwierząt

Co dokładnie odkryli naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Missouri?

Podczas testowania koronawirusów na myszach zwierzęta wdychały je przez nos i usta. Zaledwie kilka godzin później naukowcy zauważyli, że wirusy można było wykryć także na siatkówkach myszy.

Czytanie poradDiagnozowanie raka oka! Mały Erian (2) bardzo dzielnie walczy z podstępną chorobą

reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Zależy nam na Twoim doświadczeniu!

Wyniki ankiety nie są reprezentatywne.

Wydaje się, że Sars-CoV-2 jest w stanie przeniknąć delikatną barierę w siatkówce

Wygląda na to, że koronawirusy zdołały przedostać się przez ochronną barierę siatkówki krwi!

Ta bariera w siatkówce ma na celu ochronę oka przed infekcją. Bariera zwykle w ogóle uniemożliwia patogenom dotarcie do siatkówki.

Jeśli zostaną naruszone, może to prowadzić do reakcji zapalnych w oku, co w najgorszych przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Czytanie poradMichelle (33 lata) cierpi na rzadki zespół Marfana: „Błagałam lekarzy, żeby usunęli mi oczy”.

Wideo: Cztery lata zamknięcia Korony! Tak Niemcy myślą o środkach i szczepieniach