Connect with us

science

Osiem przyczyn może być odpowiedzialnych

Published

on

Osiem przyczyn może być odpowiedzialnych
  1. 24 życie
  2. zdrowie

kreatura: Zaktualizowano:

z: Judyta Brown

Ciągle czujesz się zmęczony, ospały i słaby, mimo że możesz dobrze spać? Wtedy wyzwalaczem mogą być choroby lub inne przyczyny.

Najczęstszą przyczyną ciągłego zmęczenia jest sen: jeśli ludzie śpią za mało, za mało lub są zbyt niespokojni, zazwyczaj nie budzą się prawidłowo w ciągu dnia i odczuwają zmęczenie i brak energii. Czasami jednak zdarza się, że pomimo zdrowego snu jesteś ciągle zmęczony. W takich przypadkach za niepokojącym stanem często kryją się inne przyczyny. Mogą to być na przykład różne choroby. Ale styl życia i pewne zachowania, takie jak dieta, również odgrywają pewną rolę.

Ciągle zmęczony: osiem powodów, które mogą za tym stać

Ciągłe zmęczenie nie musi wiązać się z brakiem snu: może mieć różne przyczyny. © Westend61 / IMAGO

Czy spałeś dobrze i nadal czujesz się bezradny i zmęczony? Wtedy inne przyczyny mogą być za to odpowiedzialne. Następujące przyczyny nie mają nic wspólnego z brakiem snu.

Ciągle zmęczony – pierwszy powód: cierpisz na niedobór żelaza

Jeśli organizmowi brakuje żelaza, może rozwinąć się przewlekła anemia. Ponieważ czerwone krwinki nie dostarczają wystarczającej ilości tlenu pozostałym komórkom organizmu, chorzy czują się zmęczeni i zwykle mają trudności z koncentracją. Są też bardziej podatne na przeziębienia. Szczególnie kobiety często cierpią na niedobór żelaza. Może to być spowodowane obfitymi miesiączkami, utratą krwi podczas porodu lub dietą ubogą w żelazo.

Tabletki na niedobór żelaza

Żelazo tabletki Ratipharm 100 mg (Link promocyjny) Są to tabletki, które przyjmujesz na zalecenie lekarza Leczenie niedoboru żelaza można zastosować. Przyjmowanie tych tabletek może pomóc w wyrównaniu niedoboru żelaza.

Ciągle zmęczony – Powód 2: Nie pijesz wystarczającej ilości płynów

Jeśli pijesz za mało, często będziesz mniej spać. To z kolei może prowadzić do ciągłego zmęczenia. Naukowcy z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania dostrzegli ten związek w badaniu, w którym przeanalizowali dane dotyczące 4500 mężczyzn i kobiet. Ciało wpada w błędne koło: brak snu prowadzi do mniejszego spożycia płynów – a jeśli pijesz za mało, śpisz mniej. Dlatego należy stosować się do zaleceń Niemieckiego Towarzystwa Dietetycznego (DGE) i pić około 1,5 litra dziennie.

READ  Lista laureatów Nagrody Nobla przeszła z rodziną piekło tsunami - przewodnik

Nie przegap niczego: w regularnym biuletynie naszego partnera 24vita.de znajdziesz wszystko, co dotyczy zdrowia.

Ciągle zmęczony – Powód 3: Cierpisz na zaburzenia tarczycy

Chora tarczyca może być również winna, jeśli ciągle czujesz się słaby i zmęczony. Narząd podobny do motyla zwykle wydziela hormony regulujące metabolizm. Jeśli jednak tarczyca jest niedoczynna, wytwarza zbyt mało dwóch najważniejszych hormonów, tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). W rezultacie tętno spada, a chorzy cały czas czują się zmęczeni. Jednak zmęczenie może być również oznaką nadczynności tarczycy. Komórki niepotrzebnie pobierają zbyt dużo tlenu i czują się napięte i słabe. Badanie przeprowadzone przez lekarza może wykazać, czy występuje nieprawidłowość w tarczycy.

Ciągle zmęczony – Powód 4: Możesz mieć cukrzycę

Zwykle hormon insuliny pomaga komórkom w ludzkim ciele wchłaniać glukozę z krwi i przekształcać ją w energię. Mechanizm ten jest jednak zaburzony u pacjentów z cukrzycą typu 2. W efekcie chorzy mogą odczuwać zmęczenie i ospałość. W przypadku podejrzenia choroby należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Za pomocą różnych badań krwi może to wykazać, czy występuje cukrzyca.

Konsekwentnie zmęczony – Powód 5: Nie ruszasz się wystarczająco lub mało ćwiczysz

Jeśli nie ćwiczysz wystarczająco lub nie ćwiczysz często, możesz również czuć się słaby i słaby. Dlatego ważne jest, aby przerwać cykl, na przykład na regularne spacery na świeżym powietrzu lub włączenie jednostek sportowych do swojego codziennego życia. Potem zwykle czujesz się sprawniejszy i masz więcej energii.

Ciągłe zmęczenie – szósty powód: cierpisz na alergie i bierzesz leki przeciwalergiczne

Leki przeciwhistaminowe stosuje się np. w przypadku alergii na pyłki lub kurz domowy. Nawet jeśli pomagają i przynoszą ulgę alergikom, czasami nie są pozbawione skutków ubocznych. Częstym działaniem niepożądanym jest zmęczenie, ponieważ leki docierają również do komórek nerwowych w mózgu. Dlatego zaleca się przyjmowanie niektórych leków przeciwhistaminowych tylko przed pójściem spać.

Ciągle zmęczony – Powód 7: Wypiłem kawę

Może się to wydawać sprzeczne, ponieważ kawa jest prawdopodobnie najpopularniejszym naturalnym pokarmem, ale gorący napój może być powodem zmęczenia w ciągu dnia. Ważną rolę odgrywa tutaj czas picia – także jeśli chcesz schudnąć przy kawie. Ponieważ zawarta w nim kofeina może działać z opóźnieniem. Więc jeśli pijesz kawę po południu, kofeina może nie zadziałać, dopóki nie zaśniesz. To z kolei może spowodować zatrzymanie cyklu snu i czuwania.

Ciągle zmęczony – Powód 8: Cierpisz na niedobór witaminy B12

Zmęczenie i brak koncentracji mogą być objawami anemii. To z kolei jest spowodowane brakiem witaminy B12 w organizmie. Chociaż organizm może przechowywać witaminę w wątrobie, a nawet polegać na niej przez kilka lat, na przykład weganie są bardziej narażeni na niedobór witaminy B12. Powodem tego jest to, że witamina ta występuje głównie w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego . Jednak przyczyną może być również zaburzone wchłanianie witaminy w przewodzie pokarmowym.

Ten artykuł zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnozy, leczenia ani przyjmowania leków. W żaden sposób nie zastępuje wizyty u lekarza. Niestety nasza redakcja nie jest w stanie odpowiedzieć na indywidualne pytania dotyczące obrazów klinicznych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Miliarder chce ocalić Teleskop Hubble’a – a NASA wydaje się mieć wątpliwości

Published

on

Miliarder chce ocalić Teleskop Hubble’a – a NASA wydaje się mieć wątpliwości
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

To jak „puszka” w kosmosie: Kosmiczny Teleskop Hubble’a krąży wokół Ziemi od 1990 roku na wysokości około 550 kilometrów. (Zdjęcie pliku) © NASA

Kosmicznego Teleskopu Hubble’a nie da się już naprawić. Prywatna misja kosmiczna mogłaby to zmienić, ale NASA jest sceptyczna.

Waszyngton, DC – Teleskop Hubble’a jest prawdopodobnie najsłynniejszym teleskopem kosmicznym na świecie. Zapewne każdy widział już jego niesamowite zdjęcia z kosmosu. Od czasu wystrzelenia w 1990 roku Hubble przesłał na Ziemię nie tylko wiele oszałamiających zdjęć, ale także niezliczone dane. Pomogły badaczom lepiej zrozumieć wszechświat i nadal pomagają w dzisiejszej eksploracji kosmosu.

Ale żywotność Hubble’a jest ograniczona. Z powodu tarcia atmosferycznego orbita teleskopu wokół Ziemi w dalszym ciągu się zmniejsza, a eksperci spodziewają się, że sonda kosmiczna wielkości mniej więcej autobusu ulegnie uszkodzeniu najpóźniej do lat 30. XXI wieku. Od czasu uziemienia promu kosmicznego w 2011 roku nie ma możliwości naprawy teleskopu kosmicznego ani zwiększenia jego trajektorii. Ale to może się zmienić: Już w grudniu 2022 roku amerykańska organizacja kosmiczna NASA ogłosiła, że ​​prywatna firma kosmiczna SpaceX prowadzi badanieJak zwiększyć wysokość lotu teleskopu?

Miliarder Jared Isaacman chce ocalić należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble’a

Później okazało się, że miliarder Jared Isaacman myślał o wykorzystaniu swojego programu kosmicznego o nazwie „Polaris Dawn” do uratowania Teleskopu Hubble’a dla NASA. W 2021 roku Isaacman wraz z trzema innymi zwykłymi ludźmi odbyli kilkudniową misję kosmiczną na pokładzie kapsuły kosmicznej SpaceX „Crew Dragon”, a następnie zakupili kolejne loty w przestrzeń kosmiczną – program „Polaris Dawn”. Pierwszy start programu zaplanowano na najbliższe tygodnie, a zespół Isaacmana planuje także swój pierwszy prywatny lot w przestrzeń kosmiczną. SpaceX wprowadziło niedawno do tego celu specjalne skafandry kosmiczne.

Niewykluczone także, że misja ratunkowa Hubble’a odbędzie się w ramach programu Polaris Dawn. Wygląda jednak na to, że NASA nie jest jeszcze przekonana. Jak podało amerykańskie radio NPRWewnętrzne e-maile NASA pokazują, że amerykańska agencja kosmiczna jest nieco sceptyczna wobec tej propozycji. Chociaż może zaoszczędzić dużo pieniędzy.

NASA ma obawy dotyczące spacerów kosmicznych SpaceX przy użyciu Teleskopu Hubble’a

Największe obawy wydają się dotyczyć spacerów kosmicznych, w końcu żaden astronauta nigdy nie opuścił kapsuły Crew Dragon. Na niedawnej konferencji prasowej na temat pierwszego komercyjnego spaceru kosmicznego Isaacman wyjaśnił, że kontrargumenty zawsze dotyczą ryzyka związanego ze spacerami kosmicznymi. „To ryzyko z pewnością zostanie zaakceptowane” – podkreślił, dodając, że jego grupa z pewnością będzie kontynuować prywatne spacery kosmiczne i NASA powinna z tego skorzystać. „Powiedziałbym, że to ma więcej niż sens. To całkiem oczywiste” – powiedział Isaacman.

Astronauci NASA po raz ostatni naprawili Kosmiczny Teleskop Hubble'a w 2009 roku. (Zdjęcie pliku)
Astronauci NASA po raz ostatni naprawili Kosmiczny Teleskop Hubble’a w 2009 roku. (Zdjęcie pliku) © imago/Nasa

W styczniu przemawiał Izaakman Na X (dawniej Twitter) Wyjaśnił, że zegar tyka: „Wraz z kurczeniem się orbity Hubble’a, ilość czasu na planowanie, szkolenie i lot misji jest ograniczona. „Trochę się niepokoję, że czas na to ucieka grę” – napisał miliarder. „Jeśli chodzi o załogę” – napisał miliarder, skupiamy ludzi, którzy dadzą misji największe szanse powodzenia. Martwię się tylko, że w tym tempie Hubble może już nie zostać do uratowania. „Dwa startupy również chcą uratować Hubble’a.

NASA wie, jak to jest, gdy astronauci umierają w pracy

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że brak przekonania NASA do pomysłu jest nielogiczny, nie można ignorować obaw. W końcu agencja kosmiczna wie, co dla astronautów oznacza śmierć w pracy. Wypadki promów kosmicznych Columbia i Challenger są głęboko wpisane w DNA agencji. Nawet podczas spaceru kosmicznego nie zawsze wszystko idzie gładko Badania NASA pokazują. W związku z tym w przypadku 22% spacerów kosmicznych w latach 1965–2019 doszłoby do „poważnych chybień” lub „niebezpiecznych wypadków”.

Ryzyko uszkodzenia Kosmicznego Teleskopu Hubble’a w trakcie tego procesu jest również realne. W nadchodzących latach – co najmniej do 2030 roku – eksperci oczekują dobrych danych z Hubble’a. Uszkodzenie teleskopu może narazić na szwank te dane. (niezapłacony rachunek)

READ  Oto objawy i jest to właściwy sposób odżywiania
Continue Reading

science

Silne konopie podwajają ryzyko psychozy u młodych ludzi

Published

on

Silne konopie podwajają ryzyko psychozy u młodych ludzi

Zawartość tetrahydrokanabinolu (THC).

Roberta Klatta

Konopie znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia przeżyć psychotycznych, takich jak halucynacje czy urojenia. Ryzyko wzrasta szczególnie gwałtownie w przypadku rodzajów konopi bogatych w tetrahydrokanabinol (THC).


Bristolu (Anglia). Naukowcy z Uniwersytetu w Bath opublikowali badanie wykazujące, że stężenie tetrahydrokannabinolu (THC), substancji psychoaktywnej zawartej w konopiach indyjskich, znacznie wzrosło w Wielkiej Brytanii w latach 1970–2017 (+14%). Obecnie na rynku konopi indyjskich dostępne są bardzo silne odmiany. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu pod kierownictwem dr. Lindsay Hines opublikowała wyniki badania podłużnego pokazujące, że mocne odmiany konopi znacznie zwiększają ryzyko rozwoju psychozy.


Według tego, co opublikowano w specjalistycznym czasopiśmie uzależniony Analizowane dane pochodzą z badania Children’s Study z lat 90. XX w., w ramach którego zebrano informacje na temat zdrowia i dane od około 14 000 osób, które uczestniczyły w badaniu od urodzenia przez ponad 30 lat. Uczestników testu zapytano, czy używali konopi indyjskich w wieku od 16 do 18 lat i czy doświadczyli doświadczeń psychotycznych, takich jak halucynacje lub urojenia, do wieku 19–24 lat.


Ryzyko psychozy gwałtownie wzrasta

Według zebranych danych znacznie większy odsetek osób używających konopi indyjskich (6,4%) miał doświadczenia psychotyczne w porównaniu z osobami nieużywającymi konopi indyjskich (3,8%). Młodzież, która stosowała odmiany konopi o wysokiej zawartości THC, również częściej doświadczała doświadczeń psychotycznych (10,1%) w porównaniu z młodzieżą, która stosowała słabsze odmiany konopi (3,8%). Badanie pokazuje, że osoby spożywające konopie indyjskie o dużej mocy doświadczają doświadczeń psychotycznych dwukrotnie częściej niż osoby spożywające słabsze odmiany konopi lub w ogóle nie używające tego narkotyku.

„Młodzi ludzie używający bardzo silnych form konopi indyjskich są dwukrotnie bardziej narażeni na doświadczenia psychotyczne, takie jak halucynacje i urojenia. Co ważne, młodzi ludzie objęci badaniem nie zgłaszali tych doświadczeń przed rozpoczęciem używania konopi indyjskich. To kolejny dowód wskazujący na wysoki poziom używania konopi indyjskich Potencja może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne.


READ  Grozi to zaszczepieniem mRNA

Biorąc pod uwagę wyniki, badacze chcą przeprowadzić więcej badań w celu zbadania długoterminowych skutków spożywania konopi indyjskich o dużej mocy.

„Konopie zmieniają się, a konopie o dużej mocy stają się coraz bardziej dostępne. Odkrycia te podkreślają znaczenie zrozumienia długoterminowych skutków używania konopi o dużej mocy przez młodych ludzi. Musimy poprawić edukację i informowanie o skutkach używania konopi indyjskich XXI wiek.

Uzależnienie, doi: 10.1111/add.16517

Continue Reading

science

NASA interweniuje w imieniu Rosji

Published

on

NASA interweniuje w imieniu Rosji
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Łazik marsjański Rosalind Franklin był skazany na porażkę. A teraz, dzięki NASA, nadal może ukończyć swoją misję na Czerwonej Planecie.

Paryż – Mars jest obecnie domem dla dwóch aktywnych łazików, Curiosity i Perseverance, obu wysłanych przez NASA. Pierwotnie trzeci łazik, Rosalind Franklin, również działał na Czerwonej Planecie przez około półtora roku. Jednak misja ta, będąca efektem współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, została wstrzymana z powodu wojny na Ukrainie.

Projekt Rosalind Franklin wydawał się skazany na porażkę, a statek był przechowywany we włoskim magazynie. Ale teraz statek kosmiczny otrzymał drugą szansę – od NASA.

Łazik marsjański Rosalind Franklin powstał w wyniku współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosji

Historia Rosalind Franklin to historia projektu ExoMars, będącego owocem współpracy europejskich i rosyjskich lotów kosmicznych. W 2016 r. należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas Orbiter została wysłana w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rosyjskiej rakiety. Sonda Schiaparelli miała wylądować na Marsie, ale ta próba się nie powiodła. Wystrzelenie kolejnej części projektu ExoMars, łazika Rosalind Franklin, zaplanowano na jesień 2022 roku. Roscosmos dostarczył na misję rakietę, lądownik i część przyrządów pomiarowych.

Jednak wraz z wybuchem wojny z Ukrainą Europejska Agencja Kosmiczna zakończyła współpracę z Rosją, przez co wystrzelenie statku kosmicznego stało się poza zasięgiem. Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała się zbudować własny lądownik, brakowało mu jednak rakiety i modułów ogrzewania promiennikowego. Tutaj pojawia się rola NASA. Jak wynika z komunikatu Europejskiej Agencji Kosmicznej, w połowie maja 2024 roku podpisano protokół ustaleń, w którym ustalono, kto dostarczy najważniejsze elementy łazika Rosalind Franklin.

NASA pomaga ocalić Marsa Rosalind Franklin

NASA zapewni „usługę startową”, czyli rakietę i jej sterowane silniki przepustnicy. Ponadto amerykańska agencja kosmiczna we współpracy z Departamentem Energii USA dostarczy do pojazdu radioizotopowy moduł grzewczy.

Pojazd ma wyruszyć w trasę
Łazik Rosalind Franklin ma udać się na Marsa jesienią 2022 r. Obecnie start zaplanowano na 2028 r. – z pomocą NASA. (Wrażenie artysty) © Esa/ATG Medialab

Rosalind Franklin będzie pierwszym łazikiem zdolnym do wwiercenia się w marsjańską glebę na głębokość do dwóch metrów. Mamy nadzieję, że na tej głębokości próbki pozostaną odporne na promieniowanie powierzchniowe i ekstremalne temperatury panujące na Marsie. „Unikalne możliwości wierceń i laboratorium pobierania próbek na pokładzie łazika Rosalind Franklin mają wyjątkową wartość naukową w poszukiwaniu przez ludzkość dowodów na starożytne życie na Marsie” – powiedziała Nicola Fox, zastępca szefa Dyrekcji Misji Naukowych NASA.

„NASA wspiera misję Rosalind Franklin, aby kontynuować silne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Europą w celu badania nieznanego w naszym Układzie Słonecznym i poza nim” – dodał Fox.

Nowy łazik marsjański ma rozpocząć swoją podróż na Czerwoną Planetę w 2028 r. Fakt, że ze wszystkich ludzi Stany Zjednoczone są w stanie uratować łazik, jest dość ironiczny: przed rozpoczęciem europejsko-rosyjskiego programu „ExoMars” , toczyły się rozmowy pomiędzy NASA a Europejską Agencją Kosmiczną na temat wspólnej misji na Marsa. Jednak ze względu na problemy z finansowaniem NASA wycofała się i interweniowała Rosyjska Agencja Kosmiczna. Dzięki temu udziałowi projekt marsjański prawie się nie powiódł. (niezapłacony rachunek)

READ  Oto objawy i jest to właściwy sposób odżywiania
Continue Reading

Trending