Connect with us

entertainment

Niesamowite spotkanie Adama i Idy – TV

Published

on

Niesamowite spotkanie Adama i Idy – TV

Adam i Ida: Nigdy nie porzucili nadziei: przeszukali i znaleźli żydowskie bliźniaki, które były rozdzielone przez 53 lata.

Zmieniający życie telefon zadzwonił 13 stycznia 1995 roku, ale Adama Balocha jeszcze nie było w domu. Jego syn opowiada mu później, że dzwoniła szalona kobieta i twierdziła, że ​​jest jego siostrą. Powiedział: „Do tej pory Adam nawet nie wiedział, że ma siostrę”. Jan Tenhaven. Reżyser opowiada nam swoimi warstwowymi akcentami Dokument „Adam i Ida” (pierwszy poniedziałek, 26 września, godz. 23:35) O szukaniu i odnajdywaniu bliźniaków, które po ponad pół wieku wysiadują ponownie.

O to właśnie chodzi w „Adamie i Idzie”.

Retrospekcje: Adam i Ida Balochowie urodzili się 3 maja 1939 roku w Sosnowcu. W tym samym roku hitlerowskie Niemcy najechały na ich rodzimą Polskę. Hitlerowcy wpędzili do getta żydowskich mieszkańców Sosnowca, w tym Esther Baloch i jej troje dzieci. Ojciec walczy jako polski żołnierz. W desperacji matka popełnia samobójstwo. Cudem ocalał najmłodszy z nich, bliźniacy Adam i Ida. Jej starsza siostra wciąż nie żyje.


Ida wieczorem zostaje przemycona z getta i ukrywana u katolickiej rodziny zastępczej. „Dostałam więcej miłości niż kiedykolwiek w całym moim życiu” – mówi Ida. Po wojnie jej ojciec wrócił do dziewczyny jako nieznajomy. „Nie chciałam do niego iść, podrapał się po twarzy” – mówi Ida. Latami zajmuje jej zaakceptowanie tego, że jest Żydówką. Jako młoda kobieta postawiła sobie cel: chciała znaleźć swojego bliźniaka. „Zawsze czułem, że kogoś brakuje u mojego boku”. Ida i jej ojciec wyemigrowali do Izraela. Poszukuje brata, nawet po założeniu rodziny i zamieszkaniu w USA. Czego nie wiesz: Adam został wywieziony przez nazistów do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wydanie z 1944 roku to jego najwcześniejszy szczegółowy pamiętnik. Rosjanie znaleźli go na wpół martwego w toalecie z obrażeniami głowy. Został adoptowany przez polską rodzinę, wychowany jako katolik i traktowany gorzej niż jego biologiczne dzieci: „Zawsze musiałem sprzątać i pracować i to była moja wina” – wspomina Adam.

READ  Festiwal Filmowy w Monachium honoruje cztery kobiety w kinie - Südtirol News

Galeria zdjęć Adama i Idy


uciekinier szuka mamy

Kiedy inne dzieci widzą, że jest obrzezany, nazywają go Żydem. Od tego czasu Adama dręczy pytanie o jego pochodzenie: „Wiedziałem tylko, że jestem Żydem”. Jako dziecko Adam biegał, ukrywał się w pociągach, pytając obcych, czy wiedzą coś o jego rodzinie poza nieznanym mu nazwiskiem. Wkrótce znany był w Polsce jako „Uciekający”. Jako młody człowiek został zatrudniony przez marynarkę wojenną i kontynuował badania w innych krajach. W końcu założył rodzinę w Polsce. Jednak nigdy nie opuszcza kwestii swoich korzeni. To tak, jakby miał dwie dusze. Nawet ten fatalny telefon.

Ida też nigdy nie zrezygnowała z poszukiwania brata. Czytałeś w Jewish Ledger o polskim żydzie po pięćdziesiątce szukającym swojej matki. Widzi podobieństwo w rodzinie i dzwoni do niego w styczniu 1995 roku. Podczas pierwszej rozmowy telefonicznej porównali dane i fragmenty pamięci. Rozmawiasz przez trzy godziny. Każde słowo przybliża ich do prawdy: Sosnowieccy bliźniacy odnaleźli się 53 lata później za Atlantykiem. Najpierw dzwonią raz w tygodniu, potem dwa razy, potem cztery razy. Prasa relacjonuje ich pierwsze spotkanie w Polsce – a ludzie przemieszczają się po całym świecie. „Pomyślałam: czy to sen?” – mówi Ida. „To było jak zobaczenie ducha”.


Szczęśliwe zakończenie – ale nie dla wszystkich

Trzeba było ostrożnego podejścia, zanim Adam i Ida otworzyli się przed niemieckim zespołem telewizyjnym. „Byli zainteresowani, ale sceptyczni, zwłaszcza Ida”, mówi autor Tinhaven. W końcu spotkał ich obu w Chicago – dwie bardzo różne ofiary Holokaustu. Pokorny, cichy, delikatny Adam. Ida jest lekkomyślna, ostrożna, a czasem podejrzliwa. „Obrażenia w dzieciństwie stały się częścią jej osobowości” – mówi Tinhaven. Jej opisy, nagrane na strychu na przedmieściach Chicago, są urzekające. Dzieciństwo ożywa dzięki specjalnym obrazkom, uroczym animacjom i dźwiękom przypominającym szczekanie psa lub kroki do butów. „Kiedy widzę ludzi w wysokich butach, czuję się niespokojny i mam koszmary” – mówi Adam. Zjazd zmienia ich życie. Tak, to także część prawdy, szczęśliwe zakończenie nie przynosi szczęścia wszystkim. Adam opuszcza polską rodzinę, przenosi się do Chicago i ponownie się żeni. Raz w tygodniu tańczy z Idą, dużo rozmawiają, czasem się kłócą.


Film jest także jego spuścizną: Adam Baloch zmarł w marcu 2022 roku w wieku 82 lat. Bliźniacy nigdy nie zrezygnowali z traumy z dzieciństwa. Reżyser Tinhaven wyjaśnia: „Jej historia pokazuje, jak silna jest nasza tęsknota za przynależnością, za odpowiedzią na pytanie „Kim jestem?” Rodzeństwo opowiedziało mu o swoich lękach, poczuciu straty i wewnętrznym zamęcie: „Wojna i terror pozostawiają blizny, których nikt wcześniej nie wyobrażał”, mówi Jan Tenhavn, odnosząc się również do okrucieństw na Ukrainie. będzie nadal zarażać przyszłe pokolenia”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Konkurs Piosenki Eurowizji: Izraelska piosenkarka dotarła do finału ESC pomimo wezwań do bojkotu

Published

on

Konkurs Piosenki Eurowizji: Izraelska piosenkarka dotarła do finału ESC pomimo wezwań do bojkotu

Pomimo nawoływań do bojkotu Izraela podczas demonstracji ulicznych i buczenia przed sceną, publiczność półfinału ESC w Malmö wybrała do finału izraelską piosenkarkę Eden Golan. Kilka tysięcy demonstrantów w mieście na południu Szwecji domagało się wykluczenia Izraela z Konkursu Piosenki Eurowizji (ESC). Według policyjnych raportów pod tym hasłem zgromadziło się od 10 do 12 tysięcy osób Wykluczenie Izraela z Eurowizji Do marszu przez miasto. Była wśród nich aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.

„Jestem fanem Konkursu Piosenki Eurowizji i łamie mi to serce, ale go bojkotuję” – powiedział AFP jeden z uczestników protestu. Nie podoba jej się rywalizacja, gdy w Strefie Gazy w tym samym czasie umierają dzieci. Demonstranci czasami skandowali hasła antysemickie i skandowali: „Izrael jest państwem terrorystycznym”. Wezwali między innymi do zawieszenia broni w Strefie Gazy. the Policja Na dachy wysłano helikopter i funkcjonariuszy. Według nich protest miał charakter cichy.

Pomimo protestów 20-letnia Eden Golan wraz z dziewięcioma innymi zwycięzcami dotarła do drugiego półfinału Konkurs Piosenki Eurowizji (ESC) Gotowe. „Wspaniale jest widzieć, że jest tu tak wielu ludzi oddanych Palestynie, nawet jeśli dzieje się to w strasznych okolicznościach” – Golan powiedział szwedzkiej agencji prasowej TT. Nie podziela poglądu, że Eurowizja jest pozbawiona stanowisk politycznych. Wykluczanie Rosji po inwazji na Ukrainę i zakaz wywieszania flag palestyńskich jest polityką.

Przed finałem zapowiedziano więcej protestów

Piosenkarka była obecna na sali, aby wykonać piosenkę tornado Świętuj głośno. Żądania bojkotu najwyraźniej nie spodobały się także widzom telewizyjnym: podczas gdy w finale ESC o miejscach w finale decyduje jury i publiczność, w półfinałach o tym, kto przejdzie do finału, decyduje wyłącznie publiczność. Według bukmacherów Eden Golan może liczyć na miejsce w pierwszej dziesiątce. Według bukmacherów zdecydowanym faworytem jest chorwacki piosenkarz Pepe Lasagna, który zakwalifikował się już do pierwszego półfinału.

READ  Grupowe Mistrzostwa Świata 2022 w Niemczech: Niemcy spodziewają się silnych przeciwników

Bilet kwalifikujący do meczu finałowego uzyskała także Szwajcaria. Nemo przekonał publiczność swoim potężnym głosem i muzyką z pogranicza rapu, bębna i basu lub opery na jednej płycie na scenie. Raper Joost Klein dołącza do Holandii Europa Do finału. 26-latek szturmem zdobył w zeszłym roku listy przebojów w Niemczech, śpiewając przebój Otto Falkesa z berlińskim raperem Ski Ajo. Freisingong zamieniono w wersję techno. Zakwalifikowały się także Grecja, Austria, Armenia, Łotwa, Gruzja, Norwegia i Estonia. Ustalono już, które 26 krajów weźmie udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Finał odbędzie się w sobotę (11 maja) na stadionie w Malmoe. Grupy propalestyńskie ogłosiły, że następnie ponownie zademonstrują.

Tytuł utworu nawiązuje do 7 października

ESC to najbardziej szanowany konkurs muzyczny na świecie. Program ma mieć charakter apolityczny zgodnie z zasadami Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Dlatego też organizatorzy zwracają w tym roku szczególną uwagę na to, czy protesty przeciwko Izraelowi dotrą na targi. Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył demonstrantów o „straszną falę antysemityzmu”. Udział Izraela w Radzie Ekonomiczno-Społecznej od kilku miesięcy budzi krytykę. Podczas środowych treningów do półfinału Eden Golan został wygwizdany przez część widzów.

Wielu artystów od początku nawoływało do wykluczenia Izraela. Organizatorzy ESC odrzucili takie żądania. Wezwali jednak Izrael do zmiany tekstu okólnika. Pierwotnie nosiło to tytuł Październikowy deszczbyła kolejna sugestia Tańczyć na zawsze -Obydwa tytuły rozumiano jako nawiązanie do 7 października i Festiwalu Muzycznego Nova. Europejska Unia Nadawców (EBU) Odrzuć sugestie Z tego powodu, że było to zbyt polityczne. Po zmianie nazwy na tornado Zmiana poszczególnych klipów tekstowych pozwoliła utworowi pozostać w konkursie.

READ  Michael Windler Raw reaguje na akcję #allesdichtmachen

7 października 2023 r. w zakrojonym na szeroką skalę ataku palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas zabiła w południowym Izraelu około 1200 osób i wzięła ponad 200 zakładników. Na festiwalu Nova doszło również do kilku zgonów. Następnie Izrael ogłosił stan wojny i odpowiedział bombardowaniem kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy i wysłaniem w ten obszar sił lądowych.

Continue Reading

entertainment

Podróż do jądra ciemności

Published

on

Podróż do jądra ciemności

Początkowo granica między Polską a Białorusią była jeszcze zielona. Ale potem reżyserka Agnieszka Holland i fotograf Tomasz Nomiuk przeszli na czerń i biel. Film „Zielone granice” przenosi widza do świata pomiędzy światłem i ciemnością, dobrem i złem, nadzieją i rozpaczą.

W październiku 2021 r. do stolicy Białorusi, Mińska, wraz z rodziną i innymi uchodźcami przybyli Syryjczycy Bashir (Jalal Al-Taweel) i Amina (Dalia Naous). Polegając na obietnicach dyktatora Aleksandra Łukaszenki, Al-Bashir i Amina opuścili swój dom w Harasta w Syrii, aby przez Polską dotrzeć do Szwecji.

Początkowy optymizm („jesteśmy w Europie”) ustępuje miejsca świadomości, że droga będzie długa i trudna. Początkowo pojawiały się problemy z nadejściem ciemności, zimnem i kończącymi się bateriami w smartfonach. Jednak Europa wydaje się być obietnicą dla ludzi z różnych krajów, starych i młodych. Angielski jest powszechnym językiem, za pomocą którego mogą się porozumiewać.

Sarkastyczny śmiech

Za około dwie i pół godziny polski reżyser Holland wyrusza w podróż do jądra ciemności. Na granicy białoruscy strażnicy graniczni sprzedają spragnionym uchodźcom wodę mineralną po 50 euro za butelkę. Odpowiadają na pytanie: „Dlaczego nam to robisz?” Al-Bashir i wszyscy inni są ofiarami zorganizowanego okrucieństwa.

Z Polski wracają na Białoruś. Kamera Nomioka rejestruje sceny polowań na obszarze objętym zakazem, a ludzie, zwani „turystami”, są transportowani jak bydło. Drut kolczasty, krzyki, molestowanie i płacz dzieci są wyrazem terroryzmu narzuconego przez państwo. Aktorzy z dużą intensywnością uwiarygodniają doświadczenia liminalne i przejścia graniczne, które towarzyszą ich bohaterom.

Twórczość Hollanda możemy zrozumieć jako filmowy protest przeciwko polityce Łukaszenki, która wabiła uchodźców pustymi obietnicami i wykorzystywała ich los politycznie. Holandia coraz intensywniej swoje emocjonalne polemiki kieruje przeciwko wybranemu właśnie prawicowo-nacjonalistycznemu rządowi PiS w Polsce.

„Oni nie są ludźmi!”

Reżyser, podążając różnymi drogami życia, pokazuje skutki nieludzkiej polityki uchodźczej, wspieranej propagandą radiową. Jan (Thomas Flossok), młody strażnik graniczny i ojciec, doświadcza indoktrynacji swoich przełożonych słowami w stylu: „To nie są ludzie!”

READ  Festiwal Filmowy w Monachium honoruje cztery kobiety w kinie - Südtirol News

Centralną postacią ludzkiej empatii staje się psychiatra Julia (Maja Ostaszewska). Ich wzmożone współczucie i chęć pomocy wydają się bardziej realne niż aktywiści w filmie, którzy czasami spierają się w kategoriach specyficznie politycznych. Julia również spotyka się z molestowaniem, ponieważ musi rozebrać się do naga przed przeszukaniem. Rozpacza nad swoim krajem, ale zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie wyleczyć całej Polski.

Film niemal przez cały czas pozostaje w egzystencjalnej ciemności, pozornie nie mogąc wyrwać się z błędnego koła graficznego horroru. Dopiero na końcu promienie światła przenikają ciemność. Jan, funkcjonariusz polskiej straży granicznej, przeszedł proces odzyskiwania świadomości; Nie widzi już świata w czerni i bieli.

Emocjonalna chwila

Rodzina przyjmuje francuskojęzycznych uchodźców z Afryki. Piosenka Youssoufy „Mourir mille fois” tworzy emocjonalny moment, który łączy gospodarzy i gości.

Film Hollande’a kończy się stwierdzeniem, że Polska przyjęła prawie dwa miliony Ukraińców w pierwszych tygodniach wojny agresywnej przeciwko Ukrainie w 2022 roku. Wiosną 2023 roku na granicy polsko-białoruskiej nadal giną ludzie.

Continue Reading

entertainment

Film – Produkcja Netflix: Horror w dżungli z Polski

Published

on

Film – Produkcja Netflix: Horror w dżungli z Polski

Warszawa (dpa) – Las wygląda naprawdę strasznie w baśniach takich jak Jaś i Małgosia, a jeszcze bardziej w filmach takich jak „Projekt Blair Witch”. Cały podgatunek horrorów koncentruje się wokół lasu lub innej odosobnionej przyrody jako scenerii horroru: tak zwane filmy o dżungli.

Polski film Netflix „Dziś w lesie nikt nie śpi” w reżyserii Bartosza M. Kowalski (36 lat). „Nastolatki powinny zostać wyleczone z uzależnienia od technologii na obozie offline w lesie. Jednak ciemna siła grozi, że na zawsze pozbawi ich dostępu do Internetu” – pisze o treści serwis streamingowy.

Klasykami wiejskiego horroru filmowego są 46-letni horror preriowy „The Chain Saw Massacre” (też: „Texas Blood Court”; tytuł oryginalny: „The Texas Chain Saw Massacre”) i 40-letni slasher . Akcja „Piątek 13”. Na przykład dwanaście lat temu powstał brytyjski thriller Eden Lake z Kelly Reilly i Michaelem Fassbenderem w rolach głównych.

Motywy Backwoods stały się tak popularne, że w 2010 roku ukazał się pastiszowy film z dwoma głupkowatymi bohaterami, którzy przypadkowo stali się postaciami z horroru w swoim otoczeniu: kanadyjska komedia „Tucker i Dale kontra Zło”.

Badacze mediów tak podsumowują istotę takich filmów: Mieszkańcy miast (głównie nastolatki) znajdują się pod kontrolą potwornych stworzeń zamieszkujących dzicz. Każdy, kto chce uciec od tego piekła przemocy, musi stać się niecywilizowany i bezwzględny.

Tak właśnie dzieje się w przypadku „Dziś w lesie nikt nie śpi” (oryginalny tytuł: „W lesie dzis nie zasnie nikt”). Na obozie dla młodych osób uzależnionych od telefonów komórkowych, o tematyce katolickiej nawiązującej do Polski, w pierwszej kolejności zbierane są smartfony, aby później szukanie pomocy nie było już łatwe.

Na wędrówkę po lesie wybiera się niewielka, zróżnicowana grupa młodych ludzi, w skład której wchodzą wysportowany Daniel (Sebastian Della), seksowna Anela (Wiktoria Goszewska) i gej Bartek (Stanisław Ciwka). Od końca października dorośli mogli dowiedzieć się, kto, w jaki sposób i w jakich okolicznościach został tu zamordowany przez dwóch braci rewolucjonistów. Film przeznaczony wyłącznie dla osób od 18 roku życia. Ofiary są czasami przekłuwane, czasami rozczłonkowane, a czasami podzielone. Czy pulchny kujon Gulek (Michał Luba) i mądra, smutna Zosia (Julia Winyawa) przeżyją?

READ  Jana i Thore Schölermann w Baby Interview - Lena Gercke to plan awaryjny - ludzie
Continue Reading

Trending