Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Wybuch korony: czy nadal jest to nauka neutralna?

Opinia wybuch epidemii koronawirusowej

Czy tak działa słynna neutralność nauki?

Johannes Boye komentuje wysiłki naukowców, którzy zdają się chcieć wyciągnąć Chiny z linii ognia Johannes Boye komentuje wysiłki naukowców, którzy zdają się chcieć wyciągnąć Chiny z linii ognia

Johannes Boye komentuje wysiłki naukowców, którzy zdają się chcieć wyciągnąć Chiny z linii ognia

Źródło: Martin UK Lengemann

Skąd pochodzi koronawirus? To pytanie zadają sobie naukowcy i rządy na całym świecie. Więc nie byłoby pomocne, gdyby badacze zobowiązali się do szanowania czasopisma przed zakończeniem dochodzenia – i dali Chinom darmowy bilet.

jaW lutym 2020 r. naukowcy opublikowali niezwykły dokument w „The Lancet”, jednym z najbardziej znanych czasopism medycznych, „oświadczenie wspierające naukowców i personel medyczny w Chinach walczących z Covid-19”: „Razem potępiamy ostre teorie spiskowe twierdzące, że Covid-19 nie ma naturalnego pochodzenia. Znany wirusolog Christian Drosten podpisał kontrakt z Niemiec.

Jednocześnie w wielu niemieckich mediach można przeczytać „sprawdzenia faktów”, które przynajmniej pośrednio przedstawiały teorię, że Covid-19 pochodzi z laboratorium wirusów w Wuhan, jako nonsens. Facebook zakazał nawet tego roszczenia swoim użytkownikom.

Podejmując te decyzje, sama platforma kieruje się do Światowej Organizacji Zdrowia, gdzie dokument został podpisany przez czołowych badaczy Skalpel“czytał.

Przeczytaj także

Prezydent USA Joe Biden (z lewej) chce dokładnie wiedzieć, skąd pochodzi wirus – prezydent Chin Xi Jinping chce go powstrzymać

WHO jest organizacją zdominowaną przez Chiny iw żadnym wypadku nie jest bezstronna. Niezapomniany jest wywiad wideo z marca 2020 roku, w którym kanadyjski lekarz ze Światowej Organizacji Zdrowia udaje, że ma problemy z komputerem, żeby nie musieć odpowiadać na pytania dotyczące Tajwanu.

Na prośbę profesor Drosten pisze do mnie: „Wspomniane oświadczenie nie wymaga, bezpośrednio ani pośrednio, powstrzymania się od badań naukowych nad przyczynami Covid-19”. To prawda, że ​​nie złożono żadnej bezpośredniej prośby. Drosten wiarygodnie stwierdza w swojej odpowiedzi, że osobiście uważa za istotne informacje naukowe o pochodzeniu wirusa.

Ale oczywiście dyskurs publiczny jest wyraźnie ukierunkowany, jeśli nie w ogóle ograniczony, jeśli na wczesnym etapie pandemii wiodący badacze z kilku krajów przedstawili możliwość omówioną wcześniej w ważnym czasopiśmie dotyczącym teorii spiskowych.

Przeczytaj także

Ochroniarze przed Wuhan Institute of Virology

dobra publikacja Amerykański magazyn „Vanity Fair” przeprowadził długie badaniaW związku z tym Deklaracja Solidarności podpisana przez Drostena jest w dużej mierze zasługą brytyjsko-amerykańskiego zoologa Petera Daszaka. Magazyn kwestionuje jego niezależność: Daszak był wcześniej odpowiedzialny za to, że chińskie laboratorium w Wuhan otrzymywało pieniądze z kontraktów badawczych USA na kontrowersyjną część badań nad wirusami.

W tym samym roku Daszak wrócił do Chin. Obecnie jest częścią grupy badawczej zorganizowanej częściowo przez Światową Organizację Zdrowia. Ma na celu zebranie faktów na temat epidemii. Czy tak działa słynna i osławiona neutralność nauki?

Tutaj znajdziesz treści stron trzecich

Aby wchodzić w interakcje lub przeglądać treści pochodzące od stron trzecich, potrzebujemy Twojej zgody.

READ  Przewiduj, co się wydarzy: sprawdź tutaj, czy twój obwód nie przekracza znaku 50