Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Czy infekcja koronowa może powodować cukrzycę?

Od dawna wiadomo, że cukrzyca jest czynnikiem ryzyka ostrego przebiegu Covid-19. Ale badania potwierdzają teraz inny związek między zaburzeniem metabolicznym a wirusem.

W kontekście pandemii COVID-19 wykazano, że diabetycy są narażeni na zwiększone ryzyko zarażenia się ciężką chorobą Covid-19. Jednak według nowych badań niebezpieczna choroba Covid może być również przyczyną cukrzycy.

Różne badania wykazały, że około 15 procent pacjentów z Covid 19 w szpitalach ma nowo zdiagnozowaną cukrzycę.

Korona i cukrzyca: wirus może zainfekować trzustkę

Międzynarodowe badanie z udziałem Uniwersytetu w Bazylei wykazało, że koronawirus może faktycznie infekować komórki trzustki. Naukowcy piszą o tym w czasopiśmie Cell Metabolism. Tak zwane komórki beta produkują hormon insulinę, który stymuluje komórki tkanek do wchłaniania cukru z krwi – obniżając w ten sposób poziom cukru we krwi.

W przeciwieństwie do tkanki płucnej, gdzie ، Korona wirus Używając białka zwanego ACE2 jako punktu wejścia do komórek, komórki beta w trzustce zawierają tylko niewielkie ilości ACE2. Dlatego nie było wcześniej jasne, czy iw jaki sposób wirus przenika do tych komórek. Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy przeanalizowali próbki tkanek od siedmiu zmarłych pacjentów z Covid-19 z Bazylei.

Wynik: wirusa koronowego można było wykryć w komórkach beta trzustki zmarłego. Ponadto komórki te zawierają duże ilości białka, które wirus może wykorzystać jako punkt wejścia jako zamiennik ACE2: Neuropilina 1 (NRP1).

Możliwa ochrona nawet w przypadku ciężkiego Covid

Testy laboratoryjne na przeszczepionych komórkach beta wykazały również, że zaatakowane komórki wytwarzały mniej insuliny i wykazywały oznaki śmierci. Kiedy naukowcy zablokowali Neuropilin 1 inhibitorem, wirus był mniej zdolny do penetracji komórek.

Fakt, że w ten sposób można zmniejszyć infekcję komórkami beta, przynajmniej w testach laboratoryjnych, pokazuje, że komórki te mogą być również chronione u pacjentów z ciężkim przebiegiem Covid-19.

READ  Corona: Wskaźnik infekcji w Niemczech dramatycznie spada - ale przed Pięćdziesiątnicą istnieje teraz ryzyko chaosu

Czy cukrzyca ustępuje po wyzdrowieniu z Covid-19?

Wyjaśnia patolog dr. Matthias Mater z Uniwersytetu w Bazylei w kontakcie.

Istnieją przesłanki, że osoby z Long Covid, czyli uporczywymi dolegliwościami po zakażeniu, mają jeszcze kilka tygodni do miesięcy później cukrzyca Można to potwierdzić. Dlatego warto opracować metodę zapobiegania trwałemu uszkodzeniu trzustki.

ważna uwaga: Informacje te w żaden sposób nie zastępują profesjonalnej porady lub leczenia przez przeszkolonych i uznanych lekarzy. Zawartość t-online nie może i nie powinna być wykorzystywana do samodzielnego postawienia diagnozy lub rozpoczęcia leczenia.