Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Pandemia: Dla Drostena najbardziej prawdopodobnym źródłem korony jest przemysł futrzarski

Nauka pandemia

Dla Drostena najbardziej prawdopodobnym źródłem aury jest przemysł futrzarski w Chinach

Drosten opowiada o pochodzeniu wirusa SARS-CoV-2

„Wirusy tego samego typu robią te same rzeczy i często mają to samo pochodzenie” – mówi Drosten.

Źródło: dpa / Michael Kappeler

Pochodzenie fali infekcji Sars-1 w latach 2002/03 jest jasne: przejściowymi właścicielami były jenoty i pełzające koty. Wirusolog Christian Drosten uważa również, że przemysł futrzarski jest najbardziej prawdopodobnym punktem wyjścia dla Sars-CoV-2.

drWirusolog z Berlina Christian Drosten postrzega drogę przez przemysł futrzarski jako najbardziej prawdopodobną z różnych hipotez dotyczących pochodzenia wirusa SARS-CoV-2. „Nie mam na to dowodów, poza wyraźnie zidentyfikowanym pochodzeniem Sars-1, a to jest wirus tego samego typu. Wirusy tego samego typu robią te same rzeczy i często mają to samo pochodzenie” – powiedział Drosten Szwajcarowi. magazyn internetowy. “Republika”.

W 2002 i 2003 roku fala infekcji pochodzących z Chin spowodowała około 800 zgonów na całym świecie. Ten stan został nazwany zespołem ostrej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Patogen Sars-CoV-2, który po raz pierwszy odkryto pod koniec 2019 roku, jest wówczas blisko spokrewniony z wirusem.

W przypadku infekcji wirusem SARS-1, gospodarzami przejściowymi są jenoty I pełzające koty, powiedział Drosten. “To jest pewne.” W Chinach jenoty są nadal szeroko stosowane w przemyśle futrzarskim. Raz po raz dzikie jenoty będą sprowadzane na dawne fermy hodowlane nietoperz – który jest uważany za najbardziej prawdopodobne źródło wirusa SARS-CoV-2 – być może jadła.

„Psy jenoty i pełzające koty są dynamicznie przyciągane do uszu” – wyjaśnił wirusolog Charité. Wydają okrzyki i ryki śmierci, a przy tym powstają aerozole. Ludzie mogą wtedy zostać zarażeni wirusem”.

Przeczytaj także

Historia marki Resaturacja

Pokazać

Zaskakujące było dla niego, że ta hodowla była postrzegana jako potencjalny punkt wyjścia dla epidemii – do niedawna żył w “naiwnej idei”, że koty pełzające i jenoty, jako potencjalni żywiciele przejściowi, są obecnie kontrolowane. To była dla mnie zamknięta historia. Myślałem, że ten rodzaj handlu zwierzakami został przerwany i nigdy nie wróci. A teraz SARS powrócił”.

Przeczytaj także

Niemcy - Zdrowie - Wirusy - Polityka

Nie ma konkretnych wskazań, że przeniesienie na ludzi odbywało się za pośrednictwem ferm futrzarskich – nie ma żadnych badań w tym zakresie, a przynajmniej żadne z nich nie zostało opublikowane. Nie jest więc do końca jasne, czy chińskie jenoty hodowlane, czy inne mięsożerne w takich rasach – jak norki – są nosicielami Sars-CoV-2. „W latach 2003 i 2004 przeprowadzono w Chinach duże badania, które ustaliły związek między jenotami a pełzającymi kotami dla Sars-1”. Tym razem – przynajmniej na razie – najwyraźniej się nie stało.

Teraz, aby przyjrzeć się bliżej, może to nie mieć sensu: „Oczywiście, musisz być pewien: jeśli miałbyś teraz sprawdzić te zapasy, możesz nie znaleźć wirusa, który był – być może – półtora roku lub dwa lata temu. Jeśli pomiędzy nimi nastąpiła rzeź. Jeśli wirus umrze w inny sposób.

Pomysł na wypadek badawczy „wysoce nieprawdopodobny”

Odnosząc się do tezy, że wirus został stworzony przypadkowo lub celowo w laboratorium, Drosten powiedział, że z czysto technicznego punktu widzenia jest to możliwe, ale: „Jeśli ktoś opracował Sars-2 w ten sposób, to Powiem, że było to bardzo stresujące”. Mając jako podstawę pierwszy wirus SARS, prawdopodobnie można było zmienić tylko bardzo specyficzne obszary do celów badawczych – ale SARS-CoV-2 jest pełen odchyleń od pierwszego wirusa.

„Pozwólcie, że zilustruję to obrazem: aby sprawdzić, na przykład, czy modyfikacje powodują, że wirus jest bardziej zaraźliwy, wezmę istniejący system, wprowadzę zmianę, a następnie porównam go ze starym” – wyjaśnił wirusolog. „Jeśli chcę wiedzieć, czy nowe radio samochodowe poprawia dźwięk, biorę istniejący samochód i wymieniam tam radio. Potem porównuję. Nie buduję do tego zupełnie nowego samochodu. Ale dokładnie tak było z tym Sars-2: samochód Wszystkie są różne. ”

Przeczytaj także

dzieci

Dlatego pomysł wypadku z przeszukaniem jest dla niego „wysoce nieprawdopodobny”. Jeśli chodzi o pomysł złośliwego wykorzystania niektórych tajnych laboratoriów, trzeba w końcu zapytać tajne służby: „Jeśli jest coś takiego, prawdopodobnie coś takiego nie wyszłoby z Instytutu Wirusologii w Wuhan. To poważny naukowiec instytut.”

READ  Cukrzyca: pora śniadania wpływa na ryzyko - kiedy jesz pierwszy posiłek