Connect with us

science

Poprawa funkcji mózgu poprzez suplementy diety? Praktyka uzdrawiania

Published

on

Wpływ suplementów diety na mózg

Czy suplementy diety poprzez ich przyjmowanie poprawiają pamięć i koncentrację oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia demencji, czy też nie wpływają znacząco na zdrowie mózgu? Maxine Smith, MD, zarejestrowana dietetyk w Cleveland Clinic, wyjaśnia, w jaki sposób suplementy wpływają na mózg.

Istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa

Nie mamy jeszcze danych, aby powiedzieć, że suplementy działają na mózg. I są pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa” – mówi ekspert w niedawnym numerze komunikat prasowy.

Skuteczność suplementów diety jest niejasna

Kilka składników suplementów mózgowych zostało w jakiś sposób powiązanych ze zdrowiem mózgu. Jednak według Smitha większość dowodów pochodzi z badań nad żywnością i odżywianiem, a nie z badań żywieniowych.

Suplementy diety nie są panaceum

„W żywności znajduje się ponad 25 000 substancji biologicznie czynnych, które współpracują ze sobą, aby chronić organizm, w tym mózg i procesy, które wpływają na mózg” – powiedział ekspert ds. żywienia. Tak więc przyjmowanie tylko jednej lub dwóch z tych witamin lub składników nie jest panaceum.

Związek między składnikami a zdrowiem mózgu?

Typowe suplementy mózgu zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. To jest rodzaj zdrowia TłuszczeKtóre są ważne dla różnych funkcji organizmu. Ekspert wyjaśnia, że ​​kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne dla zdrowia serca i nadal prowadzone są badania, aby sprawdzić, czy są one również korzystne dla mózgu.

Spożywaj kwasy tłuszczowe omega-3 z pożywienia

„Jednak nie ma wystarczających badań, aby stwierdzić, że suplement ma takie same korzyści, jak dieta omega-3” – kontynuował Smith. Prawdopodobnie najlepiej jest zaopatrywać się w kwasy omega-3 ze zwykłych pokarmów, takich jak tłuste ryby i skorupiaki oraz ze źródeł roślinnych, takich jak orzechy włoskie i siemię lniane.

Czy witaminy z grupy B chronią funkcje poznawcze?

Związek między poznaniem a witaminami B6, B9 i B12 został już naukowo zbadany. Jednak nie ma jeszcze dowodów na to, że witaminy z grupy B poprawiają zdolności poznawcze lub zapobiegają demencji. Smith wskazuje również, że większość ludzi otrzymuje wystarczającą ilość witamin z grupy B poprzez swoją dietę.

READ  Pandemia koronawirusa: ++ RKI zgłasza 952 nowe infekcje ++

Jednak niektórzy starsi dorośli mogą mieć niedobór witaminy B 12. W takim przypadku suplementacja może korzystnie wpływać na ogólny stan zdrowia, w tym zdrowie mózgu. „Jeśli codziennie przyjmujesz multiwitaminę, prawdopodobnie ma ona wystarczającą ilość witaminy B12, ale zawsze dobrze jest omówić suplementację z lekarzem” – wyjaśnia ekspert ds. żywienia.

Ochrona przed demencją dzięki witaminie E?

Witamina E jest przeciwutleniaczem, który chroni komórki przed uszkodzeniem. U osób, które już cierpią na demencję, codzienna suplementacja witaminy E może z pewnością spowolnić tempo jej spadku. Istnieją dowody na to, że osoby spożywające dużo witaminy E są mniej narażone na rozwój demencji. Nie jest jednak jasne, czy suplementy diety mają te same korzyści, czy nie.

Zwiększone ryzyko śmierci z powodu suplementów witaminy E

Smith ostrzega, że ​​nadmierne spożycie witaminy E może być szkodliwe, a wysokie dawki suplementów witaminy E wiążą się ze zwiększonym ryzykiem śmierci. Zamiast suplementów dietetyk zaleca dietę bogatą w witaminę E z pokarmami, takimi jak orzechy, nasiona, ciemnozielone warzywa liściaste oraz oleje roślinne, takie jak olej słonecznikowy i kukurydziany.

Działanie innych zawartych witamin

Witaminy A, C i D często znajdują się w produktach, o których mówi się, że są dobre dla mózgu. Chociaż te witaminy są ważne dla ogólnego stanu zdrowia, nie ma dowodów na to, że poprawiają one pamięć, funkcje poznawcze lub zdrowie mózgu, mówi Smith. Jednak wiele osób nie otrzyma wystarczającej ilości witaminy D. Dlatego wskazane jest zasięgnięcie porady lekarskiej dotyczącej witaminy D.

Czy miłorząb dwuklapowy chroni funkcje mózgu?

Ginkgo od dawna znany jest jako suplement diety dla zdrowia poznawczego. Jednak według eksperta duże badanie obejmujące ponad 3000 uczestników wykazało, że miłorząb nie chronił starszych osób przed demencją lepiej niż placebo. Smith dodaje, że miłorząb nie zrobił nic, aby spowolnić tempo spadku funkcji poznawczych u osób, które już cierpiały na demencję. Ponadto miłorząb może mieć negatywne interakcje z innymi lekami.

READ  Osoba niewidoma rozpoznaje i kalkuluje pieszego

Czy przyjmujesz suplementy diety dla mózgu?

Zdaniem eksperta należy wziąć pod uwagę twierdzenia, że ​​suplementy dostępne bez recepty są dobre dla mózgu. Badania wykonane przez producentów nie zawsze są dobrze zaprojektowane. Niektóre suplementy diety mogą zawierać składniki w szkodliwych dawkach. „Może być nawet skażony zanieczyszczeniami, takimi jak metale ciężkie, co może być niebezpieczne” – dodaje Smith.

Jak można promować zdrowie mózgu?

ten karmić To jeden z najlepszych sposobów ochrony mózgu. Ekspert poleca dietę bogatą w warzywa, zdrowe tłuszcze z oliwy z oliwek, orzechy i nasiona oraz tłuste ryby zimnowodne. Jedz kolorową dietę z ciemnymi zielonymi liśćmi oraz pomarańczowymi i czerwonymi owocami i warzywami. „Kolorowa żywność zawiera przeciwutleniacze, które mogą chronić mózg” – powiedział Smith.

Mniej alkoholu, więcej ruchu

podrzędny spożycie alkoholu Należy go ograniczyć, ponieważ zbyt dużo alkoholu może zwiększać ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych. Z drugiej strony aktywność fizyczna jest korzystna. “Normalna Przenosić Jest to ściśle związane z zapobieganiem problemom poznawczym”, mówi dietetyk i radzi, aby ćwiczyć przynajmniej 150 minut tygodniowo.

Rola snu i interakcji społecznych

Ponadto we śnie odegrać ważną rolę. Brak snu jest powiązany ze spadkiem funkcji poznawczych, dlatego sen należy traktować poważnie. Ponadto interakcja społeczna jest ściśle związana z zachowaniem funkcji poznawczych w starszym wieku. „Spróbuj spędzać czas z innymi i nie izoluj się. Jeśli to możliwe, jedz posiłki z przyjaciółmi i rodziną” – radzi Smith.

Demencja jest chorobą przewlekłą

Przewlekłe problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca typu 2 i wysokie ciśnienie krwi Może zwiększać ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i demencji. Dlatego osoba powinna zostać zbadana przez lekarza w celu leczenia ewentualnych istniejących chorób.

Zdrowy styl życia chroni mózg

„W miarę jak żyjemy dłużej, a nasza populacja starzeje się, coraz więcej osób martwi się o ochronę swoich zdolności poznawczych” – mówi Smith. Krótko mówiąc, nie ma czegoś takiego jak cudowna pigułka, ale zdrowy tryb życia może być bardzo korzystny dla mózgu. (jak)

READ  Corona: Wskaźnik infekcji w Niemczech dramatycznie spada - ale przed Pięćdziesiątnicą istnieje teraz ryzyko chaosu

Informacje o autorze i źródle

Ten tekst jest zgodny z wymogami specjalistycznej literatury medycznej, wytycznymi klinicznymi oraz aktualnymi badaniami i został przeanalizowany przez lekarzy.

Zasoby:

 • Cleveland Clinic: Czy suplementy mózgu naprawdę działają? (veröffentlicht 07.10.2021), Klinika w Cleveland

ważna uwaga:
Ten artykuł ma wyłącznie charakter ogólnych wskazówek i nie jest przeznaczony do samodzielnej diagnozy ani samoleczenia. Nie zastąpi wizyty u lekarza.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Efekt ochronny dzięki czarnemu bzu? Praktyka uzdrawiania

Published

on

Korzyści zdrowotne czarnego bzu

Zbliża się zimna pora roku i potrzebne są skuteczne domowe środki na kaszel i katar. Mówi się, że w szczególności czarny bez pomaga zapobiegać przeziębieniom i grypie. Eksperci z Cleveland Clinic (USA) wyjaśniają, dlaczego produkty z czarnego bzu są tak popularne i czy są naprawdę zdrowe i skuteczne, jak mówią.

Owoce czarnego bzu są bogate w przeciwutleniacze

Czarny bez jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i jest obecnie stosowany m.in. w pastylkach na kaszel i pastylkach do ssania. Ale użycie czarnego bzu nie jest niczym nowym. Ekstrakt z czarnego bzu jest używany w medycynie od wieków do zwalczania infekcji, oczyszczania skóry i wzmacniania układu odpornościowego, powiedzieli eksperci z Cleveland Clinic w ostatnim wydaniu. komunikat prasowy.

Ciekawostki na temat czarnego bzu

Jagody czarnego bzu pochodzą z gatunku drzewa zwanego samosą. Europejczycy Starsi, znany również jako Sambucus nigra lub czarna fasola, jest najczęstszym drzewem w tej rodzinie. Jagody i kwiaty tych drzew są jadalne, ale czarny bez musi być najpierw ugotowany, zanim będzie można go spożyć. Nieugotowane czarne jagody są trujące i mogą powodować biegunkę, wymioty i nudności.

Korzystanie z czarnego bzu

Zdaniem ekspertów, oprócz leczenia przeziębienia i grypy suplementy diety zawierające czarny bez są również stosowane w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Obejmują one:

 • Zespół chronicznego zmęczenia
 • trzymać,
 • Katar sienny,
 • Bół głowy,
 • wysoko-tłuszczowe,
 • infekcje zatok,
 • Rwa kulszowa
 • ból zęba,
 • Infekcje górnych dróg oddechowych.

produkty z czarnego bzu

Bez czarny stosuje się m.in. w suplementach diety, żelkach i syropach, pastylkach do ssania, kapsułkach oraz płynnych preparatach ziołowych, które można mieszać z wodą. Herbata z czarnego bzu jest również popularna i można zrobić własną galaretkę z czarnego bzu, według ekspertów z Cleveland Clinic. Suszony czarny bez doskonale nadaje się również jako składnik wypieków.

Czarny bez nie jest zbyt słodki i ma ostry i ziemisty smak. Świetny sposób na zjedzenie go, czy to poprzez zmieszanie go ze słodszymi owocami, takimi jak brzoskwinie, brzoskwinie lub figi. Smak jagód dobrze komponuje się również z pomarańczą, cytryną i miodem.

READ  Pandemia koronawirusa: ++ RKI zgłasza 952 nowe infekcje ++

Korzyści zdrowotne z czarnego bzu?

Zgodnie z oświadczeniem Cleveland Clinic uważa się, że czarny bez korzystnie wpływa na zdrowie poprzez:

 • obniżenie poziomu cholesterolu,
 • zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka,
 • zmniejszyć ryzyko chorób serca,
 • zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2,
 • łagodzi stany zapalne;

Często przyjmuje się, że czarny bez Wzmocnij swój układ odpornościowyJednak jak dotąd nie ma na to wystarczających dowodów naukowych.

Krótsza grypa dzięki ekstraktowi z czarnego bzu?

Dotychczasowe wyniki badań doprowadziły do ​​zwiększonego zainteresowania czarnym bzem. Jeden badanie Wykazał na przykład, że ekstrakt z czarnego bzu skrócił czas trwania zakażenia grypą o cztery dni w porównaniu z placebo. Jednak ostatnie badania wskazują, że czarny bez nie jest skuteczny w zmniejszaniu nasilenia lub czasu trwania objawów grypy, powiedział zespół.

Aż do ostatniego razu, gdy go dostałem badanie W ubiegłym roku pod kierunkiem prof. dr hab. Michael McNinen z Cleveland Clinic bada przydatność czarnego bzu w leczeniu osób z grypą B. Grypa A i B to dwa główne typy, które powodują epidemie grypy sezonowej.

Badanie objęło 87 osób w wieku pięciu lat i starszych, u których wynik testu na grypę był pozytywny w okresie od stycznia 2018 r. do kwietnia 2019 r. Tylko 33 procent uczestników badania otrzymało szczepionkę przeciw grypie. Uczestnicy doświadczyli dwóch lub więcej z następujących objawów: bóle ciała, dreszcze, kaszel, zmęczenie, ból głowy, przekrwienie błony śluzowej nosa lub ból gardła.

Wszyscy uczestnicy otrzymywali losowo ekstrakt z czarnego bzu lub placebo przez pięć dni. Ponadto istniała możliwość zażywania leku przeciwwirusowego oseltamivir (Tamiflu). Uczestnicy w wieku od pięciu do dwunastu lat otrzymywali placebo lub 15 ml (5,7 g) ekstraktu z czarnego bzu doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni. Natomiast osoby powyżej dwunastego roku życia otrzymywały 15 ml ekstraktu z czarnego bzu cztery razy dziennie przez pięć dni.

READ  Wada genetyczna zwiększa ryzyko zgonu u pacjentów dializowanych

Sprzeczne wyniki z innymi badaniami

Wyniki nie wykazały różnicy w nasileniu ani czasie trwania objawów grypy między grupą czarnego bzu a grupą placebo. W przypadku uczestników z grupy czarnego bzu, którzy nie przyjmowali oseltamiwiru, ustąpienie objawów zajęło dwa dni w porównaniu z grupą placebo.

Stoi to w wyraźnym kontraście do poprzednich badań. Eksperci w tych badaniach odkryli, że czarny bez łagodził objawy grypy na cztery dni. Tutaj staje się jasne, że istnieje pilna potrzeba dalszych badań na ten temat.

Owoce czarnego bzu są nieskuteczne w ochronie przed COVID-19

Chociaż niektórzy sugerowali, że czarny bez może zapobiegać COVID-19, nie ma opublikowanych badań dotyczących stosowania czarnego bzu w COVID-19. Najlepszym sposobem zapobiegania COVID-19 pozostaje szczepienie.

Dotyczy to również grypy, ponieważ obecnie nie ma skutecznych leków na grypę. Ponadto szczepienie jest niezbędne, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się grypy. (jak)

Informacje o autorze i źródle

Ten tekst jest zgodny z wymogami specjalistycznej literatury medycznej, wytycznymi klinicznymi oraz aktualnymi badaniami i został przeanalizowany przez lekarzy.

Zasoby:

 • Cleveland Clinic: Czy czarny bez naprawdę jest skuteczną metodą leczenia przeziębienia i grypy? (veröffentlicht 21.10.2021), Klinika w Cleveland
 • Z. Zakay-Rones, E. Thom, T. Wollan, J. Wadstein: Randomizowane badanie skuteczności i bezpieczeństwa doustnego ekstraktu z czarnego bzu w leczeniu infekcji grypy A i B. W: Journal of International Medical Research (veröffentlicht 01.04.2004), Journal.sagepub.com
 • Michael McNinen, Kathy Wolsky, Jeffrey Negri, Sharon Mays: Ekstrakt z czarnego bzu w leczeniu grypy u pacjentów w wieku 5 lat i starszych na izbie przyjęć: randomizowana, podwójnie ślepa, kontrolowana placebo próba; W: Journal of General Internal Medicine (veröffentlicht 14.09.2020), Springer.pl

ważna uwaga:
Ten artykuł ma wyłącznie charakter ogólnych wskazówek i nie jest przeznaczony do samodzielnej diagnozy ani samoleczenia. Nie zastąpi wizyty u lekarza.

READ  Corona: Wskaźnik infekcji w Niemczech dramatycznie spada - ale przed Pięćdziesiątnicą istnieje teraz ryzyko chaosu
Continue Reading

science

Wirusolog Melanie Brinkman chce trzymać Joshuę Kimmicha za rękę podczas szczepienia na koronawirusa

Published

on

Całe Niemcy dyskutują o stanie szczepień i roli wzoru do naśladowania dla narodowego piłkarza Joshuy Kimmicha. Jak się okazało, sportowiec nie został zaszczepiony przeciwko wirusowi Corona z powodu obaw o długoterminowe konsekwencje. Wirusolog Melanie Brinkman chciałaby zająć się obawami Kimmicha i zaoferować mu bardzo osobistą rozmowę i wsparcie.

Mówi profesor dr. Melanie Brinkman, ekspert z Grupy Doradczej Rządu Federalnego. Miliardy ludzi zostały już zaszczepione i nie zaobserwowano żadnych późnych efektów szczepień, które mogą wystąpić po kilku miesiącach. „Profil bezpieczeństwa tych szczepionek jest fantastyczny”, podkreśla Brinkman i sugeruje, „Cieszę się, że jestem tam, kiedy jest szczepiony i kiedy potrzebuje pomocy podczas szczepienia”. Wirusolog postrzega krajowego gracza Kimmicha jako wzór do naśladowania i jej zdaniem byłby to wspaniały znak, gdyby został zaszczepiony.

Melanie Brinkman chce trzymać Joshuę Kimmisha za rękę podczas szczepienia

Pan Dr. Melanie Brinkmann jest profesorem w Instytucie Genetyki na Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku i prowadzi badania w Centrum Badań Zakażeń im. Helmholtza w Brunszwiku. Stała się ważnym głosem w kryzysie koronowym i jest częścią zespołu doradczego rządu federalnego. Czytelnicy RegionalHeute.de mogli zadawać pytania wirusologom, na które odpowiedzi zostaną pokazane w serii wideo od 1 listopada.

Inni użytkownicy również uważają to za interesujące:

Oryginalny tekst tego postu „Ponieważ Kimmich odmawia szczepień, główny wirusolog Brinkmann składa mu ofertę” pochodzi z regionalny.

READ  Wskaźnik zakażenia koroną w Anglii gwałtownie rośnie po Dniu Wolności: zmienna delta, którą trudno kontrolować
Continue Reading

Trending