Connect with us

science

Sonda kosmiczna Lucy dociera do pierwszego celu i napotyka niespodziankę w postaci asteroidy Dinkenish

Published

on

Sonda kosmiczna Lucy dociera do pierwszego celu i napotyka niespodziankę w postaci asteroidy Dinkenish
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Sonda Lucy NASA podróżuje w kosmosie od ponad dwóch lat. Twoja wizyta na Asteroidzie Dinkenish wygląda inaczej, niż się spodziewałeś.

Waszyngton, DC – W październiku 2021 r. należąca do NASA sonda kosmiczna Lucy wystrzeliła w stronę asteroid trojańskich w pobliżu Jowisza. Teraz osiągnęła swój pierwszy przystanek w długiej podróży i sprawiła swojemu zespołowi badawczemu na Ziemi prawdziwą niespodziankę: asteroida Dinkenish, którą minęła Lucy, to nie tylko jedna asteroida, ale i podwójna.

Dinkenish naprawdę zasłużył na swoje imię; „To niesamowite” – mówi Hal Levison, główny badacz misji Lucy. Zwraca uwagę na znaczenie słowa Dinkinesh w języku amharskim: „cudowny”. Dinkenish to mała asteroida, która do czasu krótkiej wizyty Lucy była jedynie rozmazaną plamą w teleskopach astronomów. Na liście docelowej znajduje się od lutego 2023 r Lucy jest w drodze do Troi Jowisza Leć w kierunku.

Misja NASA Lucy leci blisko swojego pierwszego celu: asteroidy Dinkenish

Rzeczywistym celem misji Lucy NASA są asteroidy trojańskie na orbicie Jowisza. (Wrażenie artysty) © dpa/NASA/JPL-Caltech

„Kiedy Lucy została początkowo wybrana do lotu, planowaliśmy przelecieć obok siedmiu asteroid. Po dodaniu Dinkenisha i dwóch satelitów trojańskich, a teraz tego satelity, zwiększyliśmy tę liczbę do jedenastu. Ogłoszenie NASA.

Dinkenish (+ towarzysz)
52246 Donalda Johanssona
3548 Eurybates i satelita QUEta
15094 Polymilli i satelita Xuan
11351 Leukos
21 900 Urusów
617 Patroklos i Menoetiusz

Przed przelotem eksperci podejrzewali, że Dinkenish to asteroida podwójna

Tak naprawdę zespół wykonujący misję badał już, czy asteroida może być planetoidą podwójną na kilka tygodni przed przybyciem Lucy do Dinkenish. Ponieważ instrumenty Łucji wykazywały zmiany jasności w miarę zbliżania się do ciała niebieskiego, co na to wskazuje. A pierwsze zdjęcia ze spotkania w kosmosie rozwiały wszelkie wątpliwości: Dinkenish to asteroida podwójna. Naukowcy z NASA szacują, że największa asteroida w najgrubszym miejscu ma średnicę około 790 metrów. Mówi się, że mniejsza asteroida ma średnicę około 220 metrów.

READ  Chińskie przywództwo promuje własne szczepionki

Spotkanie Lucy i Dinkenisha było ważnym sprawdzianem

Oprócz niespodzianki w kosmosie spotkanie „Lucy” z Dinkenishem było przede wszystkim sprawdzianem dla sondy kosmicznej: czy wszystkie systemy działają? Czy Lucy może autonomicznie śledzić asteroidę, którą przelatuje z prędkością 16 000 kilometrów na godzinę, korzystając z tak zwanego „systemu śledzenia terminala”?

NASA i Lockheed Martin, twórca „Lucy”, są bardzo zadowoleni z początkowych wyników. „To ekscytująca seria zdjęć. Pokazuje, że najlepszy system śledzenia działa zgodnie z planem, nawet jeśli wszechświat postawił nam przed sobą trudniejszy cel, niż się spodziewaliśmy” – wyjaśnia Tom Kennedy z Lockheed Martin. „Symulowanie to jedno, ale testuj i ćwicz. Zupełnie inną rzeczą jest zobaczyć, co się właściwie dzieje.

Asteroida Dinkenish na zdjęciu wykonanym przez należącą do NASA sondę kosmiczną Lucy.  Dinkenish składa się z dwóch asteroid.
Asteroida Dinkenish na zdjęciu wykonanym przez należącą do NASA sondę kosmiczną Lucy. Dinkenish składa się z dwóch asteroid. © NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL/NOAO

Misja Lucy została pomyślnie przetestowana: wizyta w Dinkenish zakończyła się sukcesem

Wizyta w Dinkenish została w rzeczywistości zaplanowana wyłącznie jako test, ale zaangażowani w nią badacze są podekscytowani danymi. „Wiedzieliśmy, że będzie to najmniejsza asteroida z pasa głównego, jaką kiedykolwiek widziano z bliska” – mówi Keith Noll. „Fakt, że jest ich dwóch, sprawia, że ​​jest to jeszcze bardziej ekscytujące”. Pracownik NASA pamięta bliźniacze asteroidy Didymos i Demorphos, które sonda kosmiczna Dart NASA odwiedziła około rok temu, aby przeprowadzić test obrony planetarnej. „Ale jest też kilka interesujących różnic, które zbadamy” – mówi Noll.

Na najbliższe lata sondę kosmiczną „Lucy” czeka napięty program: w grudniu 2024 r. sonda ponownie zbliży się do Ziemi i wykorzysta swoją grawitację do nabrania pędu. Następnie poleci w pas asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem, gdzie Lucy ma przelecieć obok asteroidy 52246 Donald Johansson o wielkości około czterech kilometrów w kwietniu 2025 roku.

Sonda kosmiczna skupi się wówczas na swoim rzeczywistym celu, czyli asteroidach trojańskich na orbicie Jowisza. Pierwszy przelot obok Troi (3548 Eurybates) zaplanowano na sierpień 2027 r. „Lucy” odwiedzi swoją ostatnią asteroidę dopiero w 2033 r.

READ  Przypadki infekcji w Bremie: chociaż wskaźnik szczepień jest wysoki, wskaźnik infekcji przekracza 100

Tymczasem najnowsza sonda kosmiczna NASA również jest w drodze do celu: „Psyche” ma odwiedzić i zbadać metaliczną asteroidę o tej samej nazwie. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Tajemniczy metan na Marsie: NASA ma nową teorię

Published

on

Tajemniczy metan na Marsie: NASA ma nową teorię
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Łazik marsjański Curiosity wita Cię z Czerwonej Planety tym uroczym selfie. © Biuletyn AFP NASA

Sonda kosmiczna Curiosity NASA wielokrotnie wykrywa metan na Marsie – możliwy znak życia? Nowe badanie może teraz rozwiązać zagadkę.

PASADENA – Należący do NASA łazik Curiosity wędruje po Marsie od 2012 roku i bada czerwoną planetę. Robot mobilny dokonał na przestrzeni lat wielu ważnych odkryć, ale do dziś pozostaje to tajemnicą dla nauki. Curiosity wielokrotnie znajdował ślady metanu na Marsie. Metan może być wskaźnikiem obecnego lub przeszłego życia na Marsie, czego nauka nie przewidywała. Ale w jaki sposób SAM Curiosity może tak powtarzalnie wykrywać metan?

Zagadek jest więcej, bo metan nie zawsze zachowuje się tak samo. Czasami można go wykryć w nocy i znika w ciągu dnia, czasami osiągając poziom 40 razy wyższy niż normalnie. Czasami zależy to od pory roku. Ale jednej rzeczy, której metan nie robi, to tego, że nie gromadzi się w atmosferze, w przeciwnym razie specjalizująca się w tym sonda kosmiczna ExoMars Trace Gas Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej już by go odkryła.

Metan na Marsie: co ma z tym wspólnego łazik Curiosity NASA?

„To historia pełna zwrotów akcji” – powiedział Ashwin Vasavada, naukowiec projektu Curiosity w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA. Zespół badawczy NASA opublikował w czasopiśmie Planets nowe badanie, które może rzucić światło na przyczynę dziwnego zachowania metanu na Marsie. Teoria zespołu badawczego kierowanego przez planetologa Aleksandra Pawłowa jest następująca: metan mógł zostać „zamknięty” pod stałą solą pod powierzchnią Marsa. Wraz ze wzrostem temperatury na Marsie „uszczelnianie” może osłabnąć i może wyciekać metan.

Inną częścią odpowiedzi może być sama „ciekawość”. Łazik wielkości małego SUV-a może uszkodzić „uszczelki” podczas przemieszczania się po Marsie, uwalniając metan. To wyjaśniałoby również, dlaczego gaz odkryto jak dotąd jedynie w kraterze Gale, gdzie znajduje się Curiosity. Jednak drugi obecnie aktywny łazik marsjański, Perseverance, nie posiada instrumentu do pomiaru metanu.

Curiosity może szukać metanu na Marsie tylko kilka razy w roku

Instrument Curiosity SAM szuka metanu na Marsie tylko kilka razy w roku. Powodem tego jest poświęcenie pozostałego czasu na inne zadania. „Eksperymenty z metanem pochłaniają bardzo dużo zasobów, dlatego podejmując decyzję o ich przeprowadzeniu, musimy podejść bardzo strategicznie” – mówi Charles Malespine, odpowiedzialny za instrument SAM. Główną misją SAM jest wykonanie wierceń na Marsie i analiza jego składu chemicznego.

Chociaż teoria zespołu badawczego wydaje się dość przekonująca, nie jest jeszcze jasne, skąd pochodzi metan. Nie można jeszcze wykluczyć możliwości, że przeszłe lub obecne życie na Marsie wytwarza metan. (niezapłacony rachunek)

READ  Raka jelita grubego można rozpoznać po wypróżnieniach
Continue Reading

science

Zmniejszanie cichych stanów zapalnych w organizmie poprzez jedzenie

Published

on

Zmniejszanie cichych stanów zapalnych w organizmie poprzez jedzenie
  1. 24vita
  2. Żyj zdrowo

Naciska

Procesy zapalne odgrywają rolę w stanach zapalnych i chorobach przewlekłych. Można to kontrolować odpowiednią dietą.

Mówi, że procesy zapalne odgrywają rolę w niewiarygodnej liczbie chorób Norddeutsche Rundfunk (NDR) Diabetolog i dietetyk dr hab. Maciej Riedel. Biorą udział nie tylko w stanach zapalnych, ale także w chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca, reumatyzm, osteoporoza czy choroby naczyniowe. Twój styl życia i dieta są ważnymi czynnikami wpływającymi. Jak wynika z artykułu naukowego w czasopiśmie specjalistycznym Żywienie i medycyna Na przykład nadmierne obciążenie organizmu zbyt dużą ilością węglowodanów z czasem stymuluje procesy zapalne. Ale jednocześnie istnieją pokarmy, które mają działanie przeciwzapalne.

Ciche zapalenie: niektóre pokarmy faktycznie je wywołują

Zbyt dużo węglowodanów i duże spożycie mięsa może prowadzić do cichego stanu zapalnego w organizmie. © ImageBroker/Isai Hernandez/Imago

Ryzyko ich rozwoju jest zwiększone u osób predysponowanych do chorób zapalnych. Jednak może być głośno NDR Niektóre pokarmy naprawdę podsycają stany zapalne. Oprócz zbyt dużej ilości węglowodanów, zalicza się do nich nadmierne spożycie mięsa (szczególnie wieprzowina zawiera wiele prozapalnych kwasów tłuszczowych), a także gotowych produktów zawierających zbyt dużo cukru i wypieków. Zatem współczesna dieta może być szkodliwa dla zdrowia.

Ponadto zapalenie o niewielkim nasileniu jest obecnie powszechnym problemem, zaczyna się stopniowo i jest trudne do wykrycia w badaniach laboratoryjnych. Prowadzi to zazwyczaj do zaburzeń metabolicznych i chorób układu krążenia. Osoby z nadwagą często cierpią na ciche stany zapalne, ponieważ tłuszcz na brzuchu w organizmie wytwarza hormony zapalne. Aby zatrzymać procesy zapalne w organizmie, pomocne jest na przykład utrata masy ciała i przerywany post.

Pokarmy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie

W naszej obecnej diecie brakuje – znacznie więcej niż dotychczas – substancji przeciwzapalnych. Są to przede wszystkim materiały roślinne. Te tak zwane przeciwutleniacze roślinne chronią organizm człowieka przed procesami zwyrodnieniowymi. Aby ograniczyć procesy zapalne, np. w reumatyzmie czy osteoporozie, stosując odpowiednią dietę, należy zwrócić uwagę na spożywanie odpowiedniej ilości warzyw, oprócz białek, zdrowych węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Radzimy spożywać codziennie trzy garści warzyw – surowych, gotowanych lub w formie sałatki. Ponadto należy codziennie spożywać dwie garści owoców o niskiej zawartości cukru, aby zapewnić sobie cenne witaminy i mikroelementy.

READ  Dzięki temu porannemu rytuałowi osiągniesz sylwetkę swoich marzeń

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Egzoplaneta WASP-43b: Chmury płynnej skały, ale zaskakująco wolne od metanu

Published

on

Egzoplaneta WASP-43b: Chmury płynnej skały, ale zaskakująco wolne od metanu

Egzoplaneta WASP-43b, która krąży blisko swojej gwiazdy, ma dwie połowy, które znacznie się od siebie różnią, a w połowie skierowanej od gwiazdy masywne burze zapobiegają reakcjom chemicznym pod chmurami skroplonej skały lub metalu. Tak międzynarodowy zespół badawczy opisuje, jakie dane obserwacyjne z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ujawniły na temat ciała niebieskiego. Temperatury wahają się tam od około 600 do 1250 stopni Celsjusza, dlatego „gorący Jowisz” w niczym nie przypomina największej planety naszego Układu Słonecznego, poza masą i rozmiarami. Analiza jest możliwa dzięki temu, że przyrząd średniej podczerwieni (MIRI) działa podobnie jak termometr bezdotykowy, Urzędnicy wyjaśnili.

reklama

WASP-43b znajduje się w odległości około 280 lat świetlnych od nas, a okrążenie swojej gwiazdy zajmuje około 20 godzin. Jest więc bardzo blisko niego, a jednocześnie z naszej perspektywy przechodzi przed nim. Naukowcy ponownie skorzystali z tej możliwości, ponieważ Kosmiczny Teleskop Hubble'a umożliwił już wykrycie wodoru na dziennej stronie egzoplanety. Było to możliwe dzięki pomiarom wykonanym, gdy egzoplaneta znajdowała się z naszej perspektywy bezpośrednio obok gwiazdy, przed i po jej zniknięciu za nią. Z drugiej strony analizy strony nocnej koncentrują się na egzoplanecie przed, w trakcie i po jej przejściu przed gwiazdą. Dopiero teraz Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest wystarczająco czuły, aby tego dokonać.

Pomiary spektroskopowe egzoplanety nie wykazały obecności metanu po nocnej stronie. Musi to być jednak spowodowane reakcjami chemicznymi wodoru i tlenku węgla, które normalnie zachodzą w tego typu ciałach niebieskich, a których nie można wykryć stosowaną technologią. Zespół wyjaśnia brak metanu ogromnymi prędkościami wiatru, które muszą istnieć pomiędzy stroną zawsze zwróconą w stronę gwiazdy a stroną odległą od niej. Będą gonić materiał po nocnej stronie z prędkością około 9 000 km/h, dlatego nie będzie wystarczająco dużo czasu na zajście reakcji chemicznych. Wierzą również, że wciąż bardzo gorącą nocną stronę otaczają chmury, które muszą składać się z kropelek płynnej skały.

READ  Raka jelita grubego można rozpoznać po wypróżnieniach


Ogólnie rzecz biorąc, dane ukazały „złożony i niegościnny świat z silnymi wiatrami i ogromnymi różnicami temperatur” – podsumowuje współautorka Laura Kreidberg z instytutu. Niespotykany poziom szczegółowości tego opisu zawdzięczamy Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. Zaprezentowane obecnie prace badawcze po raz kolejny potwierdzają, jak zróżnicowane są warunki klimatyczne na egzoplanetach, „i że Ziemia jest wyjątkowa pod wieloma względami”. Spektrometr bliskiej podczerwieni NIRSpec Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba zostanie następnie użyty do poszukiwania tlenku węgla na WASP-43b, aby jeszcze bardziej potwierdzić tę hipotezę. Poprzednie prace zostały teraz zaprezentowane w czasopiśmie Nature Astronomy.


(meh)

Do strony głównej

Continue Reading

Trending