Connect with us

Top News

Skandal szpiegowski w Polsce: nowa maska ​​Moskwy

Published

on

Skandal szpiegowski w Polsce: nowa maska ​​Moskwy

Rosyjska propaganda jest przeciwna „upadkowi moralności” oraz demokracji i wolności. Komunizm doprowadził do urynkowienia Moskwy.

Bosse, banał rosyjskiego szpiega Zdjęcie: Grand Find/Getty

Kiedy byliśmy dziećmi, najlepsze kryminały opowiadały o rosyjskich szpiegach. Różne filmy o Jamesie Bondzie, filmowe adaptacje powieści Johna le Carré – to wszystko bawiło, a jednocześnie informowało o zbiorowych niepokojach tamtych czasów. Po 1991 roku rosyjski szpieg zniknął ze zbiorowej wyobraźni jako motyw popkultury. Teraz wyszło na jaw, że polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś i tam ubiegał się o azyl polityczny.

Swoją decyzję uzasadnił „sprzeciwem wobec polityki władz polskich”. Według niego Białoruś jest „krajem otwartym i przyjaznym”. Podczas gdy Szmydt odbywał tournée medialne po Białorusi, ludzie w Polsce są zrozpaczeni. Polski rząd każdego dnia jest zajęty wzmacnianiem granicy z Białorusią – niezależnie od tego, kto aktualnie sprawuje władzę. Fakt, że ktoś chce przekroczyć tę linię w przeciwnym kierunku, świadczy o tym, że mamy do czynienia ze przypadkiem szpiegostwa.

Jednak tutaj jest coś więcej. Najpierw w latach 2015–2023 Szmydt demonstrował powiązania z Centrum Prawa i Sprawiedliwości. W Polsce w Ministerstwie Sprawiedliwości działała nieformalna grupa prawników, która organizowała w mediach społecznościowych kampanie dyskredytujące prawników krytykujących łamanie prawa. Szmydt był częścią tej afery nienawiści.

Po drugie, co jest bardziej niepokojące, Polska omawia wpływy Rosji w skrajnym kontekście. PiS od lat oskarża Donalda Tuska o reprezentowanie rosyjskich interesów. Po zwycięstwie wyborczym Baracka Obamy w 2008 roku podobno nawoływał on do tzw. resetu stosunków ze Stanami Zjednoczonymi wobec Rosji. Tusk natomiast stawia ten sam zarzut wobec PiS. Podczas przemówienia w polskim parlamencie określił byłą partię rządzącą jako „płatnych zdrajców, sług Rosji”.

LGBT zamiast komunizmu

W polskiej debacie od lat krąży dowcip, że Rosjanie nie musieli werbować Polaków do szpiegostwa. Aby osłabić Polskę wystarczy głębsza polaryzacja polityczna. Z drugiej strony sprawa sędziego Szmydta pokazuje, że szpiedzy są otwarci i że w warunkach politycznej wrogości wobec drugiej strony politycznej partie są gotowe niemal na ślepo chronić swoich polityków.

READ  Polska: Próba złagodzenia prawa aborcyjnego nie powiodła się

W ten sposób buduje się prymitywna zależność: my chronimy Ciebie – Ty chronisz nas. To uprzedzenie jest niezgodne z lojalnością wobec własnego państwa. To dewaluuje sens polityki. Z historii XX wieku wiemy, że cyniczni szpiedzy zdarzają się zaskakująco rzadko. Z reguły potrzebny jest kamuflaż ideologiczny, aby łatwiej było przełknąć zdradę kraju i związaną z nią nagrodę.

Sprawa Szmydta pokazuje, jaką maskę ideologiczną nosi dziś rosyjski imperializm. To nie jest komunizm jak dawniej, ale konserwatywny, skrajny nacjonalizm. Nikt dzisiaj nie wspomina o Marksie i Leninie. Mówi się o „upadku moralnym Zachodu”, „zniszczeniu tradycyjnej rodziny”, „rządzie LGBT” i tak dalej.

Choć sprawa ucieczki Szmydta dotyczy Polski, to jej wymiar ideowy ma charakter globalny. Oczywiste jest, że Moskwa ma okazję zmylić umysły Zachodu – tak jak to kiedyś zrobiła z ideologią komunistyczną – i na pewno nie bez powodu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Pogrzeb Ariana: Pożegnanie rodziny i społeczności | NDR.de – Aktualności – Dolna Saksonia

Published

on

Pogrzeb Ariana: Pożegnanie rodziny i społeczności |  NDR.de – Aktualności – Dolna Saksonia

Stan na: 26 lipca 2024 r., 19:13

Dwa miesiące po jego zniknięciu Ariane została znaleziona martwa w Bremervoort. W piątek został pochowany w bliskim kręgu. Inne smutki też udało się pożegnać.

W piątek w kościele katolickim św. Michała w Bremervoord rodzina Arian udekorowała wnętrze kościoła kwiatami, wieńcami i balonami. Na ekranie wyświetlano zdjęcia chłopca, a ludzie mogli zostawiać osobiste wiadomości w księdze kondolencyjnej. Pastor Simon Laugher powiedział, że dobrze jest mieć to miejsce jako cichy pomnik. Po południu kościół został otwarty dla wiernych. Pogrzeb zmarłego sześcioletniego chłopca odbył się jednak gdzie indziej. Aby chronić rodzinę, nie został on wydany.

filmy

1 minuta

W tym tygodniu odnaleziono ciało sześcioletniego chłopca, zaginionego od kwietnia. W społeczeństwie panuje wielka sympatia. (28.06.2024) 1 min

Zebrano ponad 33 000 euro darowizn

Przyjaciel rodziny już wcześniej zbierał datki online na pogrzeb. Darowizny przekazało ponad 900 osób, a w ramach kampanii zebrano ponad 33 000 euro – powiedział NDR Dolna Saksonia prawnik przyjaciela rodziny. Rodzina pragnie przekazać wszelkie pieniądze pozostałe po pogrzebie organizacjom charytatywnym opiekującym się dziećmi autystycznymi, uzdrowiskami lub rodzinami sierot.

Arian znika z domu rodzinnego

Ariane zniknęła 22 kwietnia z domu rodzinnego w dzielnicy Elm w Bremervoort. W poszukiwaniach nadal wzięło udział ponad 1000 pomocników ze straży pożarnej, policji, Bundeswehry i innych agencji pomocowych. W użyciu były także helikoptery, drony, psy tropiące, łodzie sonarowe, nurkowie i samolot szpiegowski Sił Powietrznych. Pod koniec kwietnia policja odwołała zakrojone na szeroką skalę poszukiwania i przekazała sprawę specjalnemu zespołowi śledczemu. Pod koniec czerwca rolnik znalazł ciało dziecka podczas koszenia łąki w pobliżu Beherste. A Dopasowanie DNA potwierdziło, że był to Arion.

Ten temat w projekcie:

NTR//Obecny | 26 lipca 2024 | 17:00 godz

logo NTR
Continue Reading

Top News

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Published

on

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Berlin. Ukraina ma większe problemy niż braki amunicji. Polska chce pomóc legionowi. Jak dobrowolna jest rekrutacja?

Continue Reading

Top News

Pchnięcie Wedla: Czterech podejrzanych ponownie ucieka

Published

on

Pchnięcie Wedla: Czterech podejrzanych ponownie ucieka

W szkole średniej w Wedel pod Hamburgiem wykładowca został dźgnięty nożem. Z obrażeniami zagrażającymi życiu trafił do szpitala. W centrum śledztwa znajduje się czterech braci z Syrii, ale nie muszą oni przebywać w areszcie.

Czterech podejrzanych braci znów jest na wolności po krwawym ataku na ośrodek edukacji dla dorosłych w Wedel pod Hamburgiem. Rzecznik Departamentu Policji Itzehoe powiedział, że nie było bezpośrednich podejrzeń wobec Syryjczyków w wieku 17, 19 i 21 lat, co umożliwiłoby wydanie nakazu aresztowania. To oni jednak znajdują się w centrum śledztwa.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ​​67-letni wykładowca muzyki z Dornesch (dzielnica Pinneberg) został ciężko ranny po tym, jak w piątkowe popołudnie na parkingu Centrum Edukacji Dorosłych Wedel został ugodzony nożem przez dwóch mężczyzn. Rzecznik powiedział, że jego życiu zagraża niebezpieczeństwo.

Tło zbrodni jest nadal niejasne

Wkrótce po popełnieniu przestępstwa w Vedel aresztowano czterech braci. W piątek policja początkowo podała jedynie, że aresztowano dwóch 21-letnich braci. Dodał, że tło zbrodni jest nadal niejasne.

Rzecznik policji zapytany o relacje łączące sprawcę z ofiarą nie udzielił żadnych konkretnych informacji. – Może się znają – powiedziała po prostu. Nie chciała ani potwierdzać, ani zaprzeczać, że byli to uczniowie wykładowcy.

Burmistrz był tym zszokowany

Obecna burmistrz Weidel, Julia Fisouli-Alto (CDU), z przerażeniem zareagowała na weekendowy atak. „Jestem głęboko zszokowany i przerażony, że coś takiego wydarzyło się w naszym małym miasteczku” – powiedział. Twoje myśli i najgłębsze współczucie są z rannym mężczyzną i jego rodziną. Początkowo nie miał żadnych informacji o stanie 67-latka.

Fisauli-Aalto podziękował służbom ratunkowym. Ciekawie jest zobaczyć, jak różne zespoły policji, służb ratunkowych i straży pożarnej sprawnie współpracują, aby ratować i chronić życie ludzkie. Wedel leży w dzielnicy Pinberg w Szlezwiku-Holsztynie i bezpośrednio od zachodu graniczy z Hamburgiem.

READ  Czy jedność Polski zakończy się sporem o unijne fundusze?

nie/ylau

Continue Reading

Trending