Connect with us

Economy

Raport rynkowy: Wahania na giełdach rosną przed liczbą miejsc pracy

Published

on

Raport rynkowy: Wahania na giełdach rosną przed liczbą miejsc pracy


Raport rynkowy

Stan: 05.05.2023 12:57

Ulga wynikająca z dobrych wyników Apple spowodowała, że ​​DAX wrócił pod koniec tygodnia powyżej poziomu 15 800 punktów. DAX zmierza w kierunku pojednawczego weekendowego zamknięcia, ale nadal istnieje znaczna zmienność.

Mocne dane Apple dają wiatr w żagle DAX w ostatni dzień sesyjny tygodnia. Niemiecki indeks giełdowy wraca do poziomu 15 800. Początkowy dzienny szczyt to 15 869 punktów; Odpowiada to wzrostowi o 0,9 procent na szczycie. DAX mógłby zatem na razie znacząco zredukować tygodniową stratę do ok. 0,3%.

iPhone pozostaje źródłem zysków Apple.
więcej

Do wzrostów DAX należy jednak podchodzić z przymrużeniem oka, gdyż po popołudniowych decyzjach Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych w kalendarzu jest trzecia ważna dla giełdy data w tym tygodniu: raport o rynku pracy w USA. „Dopóki nie ma dodatkowych eskalacji geopolitycznych ani gwałtownego zaostrzenia kryzysu bankowego w Stanach Zjednoczonych, obecnie nie ma znaczącego ryzyka spadkowego na rynkach akcji”, wyjaśnia Carsten Mam, główny ekonomista prywatnego banku Donner & Reuschel.

W rzeczywistości kryzys bankowy w USA prawdopodobnie ponownie będzie dziś przedmiotem zainteresowania Wall Street. Papiery banków regionalnych Western Alliance i PacWest dramatycznie spadły wczoraj. Oliwy do ognia dolała amerykańska Rezerwa Federalna, ponownie podnosząc stopy procentowe w środku tygodnia.

Kolejny instytut już ma kłopoty – a Fed dolewa oliwy do ognia.
więcej

Podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną sprawiła, że ​​inwestycje w fundusze rynku pieniężnego stały się atrakcyjne, ponieważ te instrumenty inwestycyjne przynoszą obecnie zwrot do pięciu procent. Przechowywanie pieniędzy oszczędzających na ich własnych rachunkach, które nie są oprocentowane lub przynajmniej mają znacznie niższe oprocentowanie, staje się coraz trudniejszym zadaniem dla banków regionalnych.

To, jak zakończy się ten tydzień, zależy w dużej mierze od raportu o zatrudnieniu w USA za kwiecień, który zostanie opublikowany na godzinę przed otwarciem Wall Street. Eksperci spodziewają się 180 tys. nowych pozarolniczych miejsc pracy – po 236 tys. w marcu. W świetle przyszłej polityki stóp procentowych Fed, uwaga powinna być skupiona przede wszystkim na kształtowaniu się płac.

READ  Legnica / Polska: Budowa małych reaktorów jądrowych przy granicy z Niemcami przybiera bardziej konkretne formy

„Jeśli rynek pracy w USA nadal nie będzie wykazywał oznak osłabienia, potencjalna presja na płace będzie nadal stwarzać ryzyko kontynuacji inflacji, a tym samym dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną USA” – podkreśla Constantin Oldenburger, analityk rynkowy w CMC Markets . . Perspektywy wiodącego amerykańskiego indeksu Dow Jones rosną obecnie o 0,4 procent przed publikacją ważnych danych.

Rano napłynęły negatywne dane gospodarcze z Niemiec i strefy euro. Napływające zamówienia z niemieckiego przemysłu w marcu spadły o 10,7 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem – więcej niż kiedykolwiek od czasu pandemii koronawirusa w kwietniu 2020 r.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro również nieoczekiwanie gwałtownie spadła w marcu. W porównaniu miesięcznym spadły one o 1,2 proc., a ekonomiści spodziewali się tylko -0,2 proc. Sprzedaż wysyłkowa i sprzedaż detaliczna online były szczególnie słabe w marcu, a sprzedaż żywności i napojów również znacznie spadła.

Euro straciło swoje początkowe zyski w stosunku do dolara w godzinach porannych, a wspólna europejska waluta była notowana w porze lunchu po cenie 1,1027 USD, czyli na poziomie z poprzedniego dnia. Cena uncji złota spadła o 0,6 procent do 2038 USD. W ciągu ostatniego tygodnia cenny żółty metal na krótko ustanowił nowy rekord na poziomie 2082 USD.

Ceny ropy przedłużyły wcześniejsze wzrosty. W południe cena baryłki (159 litrów) ropy Brent z Morza Północnego z dostawą w lipcu wynosi 74,19 USD. To o 1,5 procent więcej niż poprzedniego dnia.

Zdecydowanie największym zwycięzcą DAX jest udział Adidasa ze wzrostem o ponad siedem procent w porze lunchu. Według komentarza Baadir Bank, wynik kwartalny był nieco lepszy od oczekiwań. Sprzedaż w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosła od razu 5,27 miliarda euro – a analitycy obawiali się czteroprocentowego spadku.

Evotec musi opuścić MDAX z powodu opóźnionej publikacji zatwierdzonego raportu rocznego, a badacz farmaceutyczny spóźnił się z harmonogramem z powodu cyberataku. Akcja ta została odebrana jako zaskoczenie na rynku. Pewien broker mówił o „trudnej decyzji” dla Deutsche Boerse. Evotec zostanie zastąpiony przez producenta technologii solarnej SMA Solar, który zwiększy swój udział o ponad cztery procent.

READ  Polska: Operator sieci ponownie poinformował o spadku częstotliwości w europejskiej sieci elektroenergetycznej

Wydaje się, że inwestor technologiczny Silver Lake odpowiedział na doniesienia o konkurencyjnej ofercie Software AG, nie przekraczając rzekomej ceny zakupu. Firma ogłosiła wieczorem, że nowa oferta wynosi teraz 32 euro za akcję. Agencja informacyjna Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, wcześniej informowała, że ​​amerykański inwestor finansowy Bain Capital złożył ofertę w wysokości 34 euro.

Dokumenty brokera internetowego Flatexdegiro odnotowały duże straty po tym, jak analityk Simon Keller z Hauck & Aufhäuser odwołał jego rekomendację kupna. Dodatkowo obciążeniem jest raport „WirtschaftsWoche” z poprzedniego dnia, według którego biegły rewident organu nadzorczego (APAS) prowadzi śledztwo przeciwko audytorom spółki. Chodzi o możliwe błędy w teście.

Po dobrym pierwszym kwartale producent roślin Gea podniósł poprzeczkę na cały rok. Na przykład w 2023 roku sprzedaż wewnętrzna ma wzrosnąć o ponad osiem procent. MDAX wcześniej przewidywał wzrost organiczny o ponad pięć procent. Marża EBITDA powinna wzrosnąć do co najmniej 14 proc. zamiast ponad 13,8 proc., jak wcześniej sądzono.

Specjalista w dziedzinie włókien węglowych, SGL Carbon, skorzystał z dużego popytu w branży półprzewodników w pierwszym kwartale. Od stycznia do końca marca przychody wzrosły o około 5 procent rok do roku do prawie 284 milionów euro. Jednak dolna granica wyniosła 15,3 mln euro, czyli mniej niż rok wcześniej. SGL Carbon przypisuje to pozytywnym efektom specjalnym z poprzedniego roku.

Producent systemów opakowaniowych Krones miał bardzo dobry początek roku pomimo niedawnego spowolnienia gospodarczego w wielu krajach. Sprzedaż wzrosła o 21 procent do prawie 1,2 miliarda euro w pierwszym kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim. EBITDA wzrosła o prawie jedną trzecią do prawie 115 mln euro.

Akcje Apple musiały zaakceptować spadek sprzedaży w drugim kwartale, ale spadek był nieco ponad połowę mniejszy niż się obawiano. Przychody z iPhone’ów zaskakująco wzrosły o 1,5 procent do 51,33 miliarda dolarów. Na tej podstawie prezes Apple, Tim Cook, ogłosił dywidendę w wysokości 0,24 USD na akcję i wykup akcji w wysokości kolejnych 90 miliardów USD.

READ  Edeka wkracza do akcji: wiele produktów trzepocze na półkach ze skutkiem natychmiastowym

Ożywienie popytu na bilety po kryzysie związanym z koronawirusem daje Air France-KLM kolejny impuls. Dyrektor generalny Ben Smith podał bardzo zachęcające liczby rezerwacji na lato. W kluczowym sezonie podróżniczym trzeciego kwartału menedżer chce zwiększyć liczbę podróży do około 95 procent poziomu sprzed kryzysu w 2019 r., a także osiągnąć ten poziom w całym roku.

Google potwierdziło, że internetowy gigant wprowadzi na rynek składany smartfon. Krótki klip wideo pokazuje, jak telefon rozkłada się, tworząc tablet. Początkowo nie było żadnych szczegółów na temat urządzenia o nazwie Pixel Fold. Odniesiono się jednak do 10 maja, kiedy w siedzibie głównej w Mountain View odbędzie się konferencja programistów Google I/O.

Główny szwajcarski bank Credit Suisse odkupił ekwadorskie obligacje rządowe o wartości nominalnej 1,6 miliarda dolarów. Wykup pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które Ekwador zainwestuje w ochronę Wysp Galapagos, jednego z najcenniejszych ekosystemów na świecie. Jest to jak dotąd największa zamiana długu na przyrodę, jaką przeprowadza się w kręgach bankowych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Sankcje i wojna na Ukrainie doprowadzają biznes gazowy Putina do ruiny

Published

on

Sankcje i wojna na Ukrainie doprowadzają biznes gazowy Putina do ruiny
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Atak na Ukrainę i zachodnie sankcje popychają rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom w kryzys. Putinowi pozostało niewiele opcji.

MOSKWA – Złe wieści dla rosyjskiej gospodarki: ważne źródło dochodów zagrożone jest załamaniem. Dla Władimira Putina transakcje gazowe stanowią niezastąpione źródło pieniędzy pozwalające zwiększyć jego fundusze wojenne. Ale wojna na Ukrainie i zachodnie sankcje obcinają jej dochody: gigant energetyczny Gazprom po raz pierwszy od 1999 r. nie odnotował zysków i popada w głęboką czerwień – z niszczycielskimi konsekwencjami dla Moskwy.

Straty rosyjskiej gospodarki: Putinowski gigant energetyczny pogrąża się w miliardowych stratach

W drugim roku agresywnej wojny z Ukrainą rosyjski koncern energetyczny Gazprom odnotował stratę netto na poziomie ok. 629 mld rubli (równowartość 6,4 mld euro). Według doniesień rosyjskich mediów jest to pierwsza strata netto Gazpromu od 1999 roku. Masową recesję można wytłumaczyć spadkiem dostaw gazu do Europy.

Rosyjska gospodarka cierpi z powodu załamania eksportu gazu. © Gavril Grigorov/DPA

W proteście przeciwko zachodnim sankcjom sama Moskwa w dużej mierze wstrzymała dostawy broni latem 2022 roku. W związku z tym Handelsblatt Wcześniej tylko jedna trzecia produkcji Gazpromu trafiała do Europy. Z tą kwotą grupa osiągnęła jednak dwie trzecie swoich zysków. Ponadto kraje europejskie odnoszą coraz większe sukcesy w znajdowaniu alternatywnych źródeł gazu. Według danych Unii Europejskiej udział Rosji w europejskim imporcie gazu spadł z 40 proc. w 2021 r. do 8 proc. w 2023 r. „Financial Times”.

Stagnacja w branży gazowej powoduje spadek przychodów rosyjskiej gospodarki

Eksperci uważają, że rosyjska gospodarka w dłuższej perspektywie nie będzie w stanie osiągnąć poziomu umów gazowych, jakie Putin zawarł przed wojną na Ukrainie. Tygodnik napisał, że Gazprom nie jest w stanie osiągać zysków Ekonomista. W 2021 roku Gazprom wyeksportował do krajów europejskich ponad 174 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego. Z obliczeń agencji prasowej wynika, że ​​w 2023 roku dostawy gazu ziemnego przez Gazprom do Europy wyniosły zaledwie 28,3 mld metrów sześciennych. Reutera Oferta (stan na styczeń 2024). Zdaniem Andrieja Klebacha, głównego ekonomisty rosyjskiej państwowej instytucji kredytowej Wnieszekonobank (VEB), odbudowa utraconego wolumenu eksportu w ciągu najbliższych dziesięciu lat jest nierealistyczna.

READ  Na szybkiej ścieżce: Pomimo malejących zysków akcje Tesli na giełdzie Nasdaq wciąż wyprzedzają konkurencję

Jeśli rosyjska gospodarka chce zrekompensować spadek eksportu gazu, słychać głośne głosy Ekonomista Opcje są dwie: masowa rozbudowa gazociągów lub zwiększony eksport LNG. Jednak szczególnie zwiększenie eksportu LNG byłoby bardzo ambitnym projektem.

LNG wg Odpowiedź– Magazyn polityczny ekran A teraz dla Kremla nie mniej ważne są pozostałe dochody z dostaw rurociągami. Eksperci szacują obecnie, że wolumen LNG transportowanego do i przez Europę wynosi około dwanaście miliardów euro rocznie. Putin chce nawet potroić wielkość biznesu w ciągu najbliższych kilku lat.

Putin musi zwiększyć eksport gazu z korzyścią dla rosyjskiej gospodarki – ale czy mu się to uda?

Trudno jednak powiedzieć, czy Putinowi uda się rozszerzyć swój biznes gazowy. Putinowski projekt LNG 2 utknął w martwym punkcie z powodu sankcji Noatek, największy rosyjski producent LNG, został zmuszony do tymczasowego wstrzymania produkcji w ramach swojego projektu Arctic LNG 2. Ponadto Pojawiają się żądania, m.in. ze strony ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni), nałożenia sankcji na rosyjski LNG Podgłośń. Może to po raz kolejny znacząco ograniczyć biznes Putina w zakresie LNG.

Przyszłość rosyjskiej gospodarki rysuje się w ponurych barwach w związku z dalszym spadkiem eksportu gazu. W końcu Rosja jest jednym z największych eksporterów gazu na świecie. Nie ulega wątpliwości, że Putin jest ekonomicznie uzależniony od zysków z handlu rosyjskim gazem i skroplonym gazem ziemnym.

Continue Reading

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  Legnica / Polska: Budowa małych reaktorów jądrowych przy granicy z Niemcami przybiera bardziej konkretne formy
Continue Reading

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Legnica / Polska: Budowa małych reaktorów jądrowych przy granicy z Niemcami przybiera bardziej konkretne formy
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Trending