Connect with us

science

Przez Bawarię przelatuje kula ognia – zwróćcie uwagę temu, kto znajdzie meteoryt

Published

on

Przez Bawarię przelatuje kula ognia – zwróćcie uwagę temu, kto znajdzie meteoryt
  1. tz
  2. Bawaria

kreatura:

z: Karina Zimnyuk

Markus Schnobel zrobił to zdjęcie samochodu z zamontowaną na stałe kamerą w Streitheim koło Augsburga. © Markus Schnöbel / allsky7.net

Specjalny poniedziałkowy nocny spektakl na niebie fascynuje nie tylko ekspertów — teraz rozpoczyna się polowanie na pozaziemskie skały.

Bernhard Buchner stojący na platformie Obserwatorium Ogólnego w poniedziałek wieczorem. Dyrektor obserwatorium wyjaśnia odwiedzającym nocne niebo w Monachium, kiedy nagle staje się jasne, bardzo jasnozielone. I wszyscy krzyczą: „Wow!” Buckner mówi, że następnego dnia nadal jest zaintrygowany: „To było niesamowite”.

Zrozpaczeni obywatele wzywają policję: kula ognia przecina bawarskie nocne niebo

Co się stało? Kula ognia pędzi z południowego wschodu na północny zachód o 22:45. W północnej Górnej Bawarii zrozpaczeni obywatele wezwali policję, podczas gdy gorliwi patrolowcy dzwonili przez radio i prosili o kontrolę ruchu lotniczego. Setki osób w Internecie donosi o „zielonej piłce z ogonem” lub „trzykrotnie większej od księżyca”. Eksperci szybko się zgadzają: „Był olbrzymią spadającą gwiazdą” — mówi Buchner. Podobnie jak inni badacze przyjmuje rozmiary dochodzące do jednego metra, dlatego mówi się o „poliidzie”. Spadające gwiazdy „od wielkości ziarnka piasku do wielkości kamyka”.

Przypadkowo Bernard Buchner był świadkiem sceny na dachu Obserwatorium Publicznego w Monachium.
Przypadkowo Bernard Buchner był świadkiem sceny na dachu Obserwatorium Publicznego w Monachium. © Marcus Goetzfried

Takie specjalne niebiańskie wydarzenie. Każdego roku na Ziemię spada około 20 000 meteorytów ważących ponad 100 gramów. W przeliczeniu na region Bawarii odpowiada to trzem działkom rocznie, mówi rzecznik Państwowego Urzędu ds. Środowiska. W rezultacie meteoryty można rzadko obserwować.

400 wyświetleń – z całej Europy: nad Norymbergą mogło eksplodować ciało astronomiczne

Europejski Instytut Badań Kosmicznych ISREN podaje, że zgłoszono około 400 obserwacji – z całej Europy, ale głównie z Niemiec i Czech. Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) otrzymało dodatkowe 362 raporty. Jedno z najsłynniejszych nagrań pochodzi z Pilzna za granicą. W rejonie Norymbergi świadkowie słyszeli też dwie eksplozje: „Brzmi jak grzmot” — mówi Richard Moesel, fizyk z Esren.

Więc przypuszczalnie kula eksplodowała nad Norymbergą. Energia, którą pchnął przed siebie podczas swojej podróży, zapala się w tej chwili — i świeci jasno. „Nazywa się to wybuchem powietrza” – mówi Moesel. Zielony kolor prawdopodobnie pochodzi od żelaza w skale. Następnie, jak wyjaśnia Buchner z Obserwatorium Generalnego, rozpoczyna się ciemna podróż. Potem głazy rozłożyły się na ziemi.

READ  Mniej zakazów, więcej wolności – Szwajcaria i jak radzi sobie z pandemią

Dokładne dane dotyczące orbity, rozmiaru i materiałów tego ciała niebieskiego nie są jeszcze dostępne. Buckner zakłada, że ​​samochód był oddalony o około 80 kilometrów, kiedy zaczął świecić. A jaka jest jego prędkość? „Szacuje się, że typowa prędkość wejścia w atmosferę wynosi od 11 km/s do 72 km/s” – mówi naukowiec Enrica Bonato z DLR. A to niewiarygodna prędkość od 39 600 km/h do 259 200 km/h – czyli od 32 do 210 razy większa niż prędkość dźwięku.

(Przy okazji: my Newsletter Bayernu Opowiada wszystkie ważne historie z Wolnego Państwa. Rejestracja tutaj.)

Teraz zaczyna się polowanie na meteoryty – ogłoszenie znalazcy

Eksperci od meteorytów z całej Europy oceniają teraz różne nagrania. To z kolei daje wskazówki – czasem subtelne, czasem mniej – dotyczące możliwej lokalizacji pozaziemskich skał. „Byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli znaleźć fragmenty na ziemi”, mówi ekspert DLR, Enrica Bonato. Zależy to jednak również od charakteru i prędkości wnikania – materiał musi wytrzymać intensywne tarcie atmosferyczne podczas wnikania.

Mimo to „społeczność łowców meteorytów będzie w drodze” — mówi fizyk Moessel. Z reguły zespoły dzielą teren, który według obliczeń jest obiecujący, na siatki poszukiwań. Ekspert DLR, Enrica Bonato, mówi: „Jeśli znajdziesz ciężką skałę o raczej ciemnej powierzchni, która może być gładka i / lub szklista w niektórych miejscach, nie używaj magnesu, ale zbierz ją w plastikowej torbie i zgłoś to meteor @dlr .de!”

Nawiasem mówiąc, meteoryt tej wielkości nie jest niebezpieczny. „Spodziewany jest tylko szkodliwy wpływ na Ziemię o wielkości dziesięciu metrów” – mówi Moesel. Od 20 metrów zakłada się poważną sytuację. Jednak te ciała niebieskie są wykrywane, zanim wejdą w ziemską atmosferę. Obecny samochód wyścigowy był na to za młody: „Niebo nie zostało specjalnie zauważone”, mówi Moissl. Dlatego poniedziałkowy deszcz meteorytów był tak rzadką miłą niespodzianką.

READ  Wydaje się, że pandemia korony wyeliminowała szczep grypy B – Światowa Organizacja Zdrowia zmienia swoje zalecenie

Wszystkie wiadomości zewsząd Bawaria Zawsze czytaj z nami. Wiadomości i historie z Wolnego Państwa są również dostępne na naszej stronie internetowej Strona Merkur Bayern na Facebooku istnieć.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Eksperci przewidują najdłuższy dzień

Published

on

Eksperci przewidują najdłuższy dzień
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Po fazie zwiększania prędkości obrót Ziemi prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu do końca 2025 r. Konsekwencje mogą jednak mieć negatywny wpływ na technologię.

FRANKFURT – Powszechnie znany jest negatywny wpływ zmian klimatycznych na naszą planetę. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych bezpośrednimi konsekwencjami są rosnące temperatury i podnoszący się poziom mórz. W Europie zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne w postaci susz. Jednak niewiele osób wie, że globalne ocieplenie wydaje się również wpływać na prędkość obrotu Ziemi, co również zmienia długość dnia.

Według informacji otrzymanych od Czas i data Zmiana ta była zauważalna już w 2023 r. W tym roku, po siedmiu latach, w których Ziemia obraca się szybciej, ponownie zmierzono wzrost średniej długości dnia. Podobnie jak badanie, które przeprowadził Międzynarodowa usługa obrotu Ziemi i systemów odniesienia IERS wyjaśnia, że ​​marzec 2025 r. może być najdłuższym dniem od 2019 r.

Według badań długość dnia się zmienia, co może mieć wpływ na technologię

Prędkość obrotu Ziemi zwykle zmienia się na przestrzeni lat. Około 100 milionów lat temu doba na naszej planecie trwała zaledwie 23 godziny, a 1,4 miliona lat temu tylko 18 godzin. To spowolnienie jest spowodowane grawitacją Księżyca, która delikatnie spowalnia obrót Ziemi.

Jednak, jak pokazują najnowsze badania, na prędkość Ziemi wpływa nie tylko siła grawitacji Księżyca. Ruch jądra Ziemi, oceanów, a także atmosfery wpływa również na obrót Ziemi. Nick Stamatakos, członek zespołu badawczego IERS, powiedział, że stale zmieniające się czynniki utrudniają przewidywanie: „Trudno nam prognozować z wyprzedzeniem większym niż sześć miesięcy lub rok”. Czas i data.

W miarę jak Ziemia obraca się coraz wolniej, dni stają się coraz dłuższe. © imago/Blecwinkle

Jednak w ostatnich latach zaobserwowano przyspieszenie obrotu Ziemi. Precyzyjne pomiary przy użyciu zegarów atomowych wykazały, że w czerwcu 2022 r. najkrótszy dzień w historii odnotowano. Jednak od tego czasu tendencja ta uległa odwróceniu. W 2023 r. po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowano wzrost długości dnia. Oczekuje się, że spowolnienie to utrzyma się do końca 2025 r. Aktualne prognozy wskazują, że w marcu 2025 r. długość dnia może wzrosnąć o 1,63 milisekundy.

READ  Naturalna substancja czynna resweratrol nadaje się do leczenia? Praktyka uzdrawiania

Chociaż na pierwszy rzut oka milisekunda lub dwie mogą wydawać się nieistotne, mogą mieć znaczący wpływ na technologię. Przyspieszenie obrotu Ziemi może spowodować, że dane o pozycji z satelitów GPS będą niedokładne, chyba że uwzględni się zmieniającą się prędkość obrotu Ziemi.

Badania pokazują, że globalne ocieplenie może być odpowiedzialne za wolniejszą rotację Ziemi

Raport opublikowany w czasopiśmie branżowym Natura Opublikowana rzuca nowe światło na skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Dlatego wzmożone topnienie czap lodowych na Grenlandii i Antarktydzie prowadzi do przywrócenia równowagi masy Ziemi, co z kolei wpływa na rotację naszej planety. Ponadto zmiany w płynnym jądrze Ziemi przyczyniają się do wahań prędkości obrotowej.

Od 1972 roku prędkość obrotowa ciekłego jądra Ziemi stale maleje, co skutkuje równomiernym wzrostem prędkości obrotowej pozostałej części Ziemi. Taka sytuacja oznaczałaby konieczność dostosowania uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) do 2029 r. Gdyby nie przyspieszające topnienie polarnych czap lodowych, problem ten pojawiłby się trzy lata wcześniej.

Wyniki te pokazują, że globalne ocieplenie już ma zauważalny wpływ na globalny pomiar czasu. Oprócz zbliżającej się korekty czasu ludzie muszą przewidywać inne negatywne konsekwencje, ale są pewne rzeczy, które każdy może zrobić, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. (CG)

Continue Reading

science

Czy może to być największy postęp w walce z cukrzycą typu 1?

Published

on

Berlin – Osoby chore na cukrzycę typu 1 potrzebują odpowiednich leków, aby zapewnić odpowiednią regulację poziomu insuliny.

W przypadku tej choroby mechanizmy obronne organizmu niszczą komórki wytwarzające insulinę. Ale teraz tak było Substancją czynną jest Diamid® opracowany, aby interweniować w tym procesie.

Robi to praktyka w Berlinie Badanie leku Przejrzyj i szukaj Uczestnicy (mężczyźni/k/d), u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy zdiagnozowano cukrzycę typu 1.

Najlepsze: Każdy, kto bierze w tym udział, wnosi cenny wkład na rzecz osób dotkniętych chorobą, a tym samym także na siebie!

Tutaj pojawiają się wszystkie ważne informacje.

Uczestnicy są potrzebni do badania nad cukrzycą typu 1 w Berlinie


Ćwiczenia na cukrzycę dr. Herman Braun prowadzi ważne badanie farmakologiczne. © Klinika Diabetologiczna Dr. brązowy


Cukrzyca typu 1 jest jedną z nich choroby autoimmunologiczne. Mechanizmy obronne organizmu niszczą komórki beta w trzustce, które wytwarzają insulinę. W dłuższej perspektywie dochodzi do zagrażającego życiu niedoboru insuliny, który należy uzupełniać poprzez dodanie hormonu.

z tym Zostań Obecnie trwają badania nad lekiem, który interweniuje w ataku autoimmunologicznym i w ten sposób utrzymuje produkcję insuliny w organizmie.

cel: Skuteczne leczenie wysokiego poziomu cukru we krwi.

Stanowi to okazję do wniesienia naprawdę cennego wkładu w badania nad lekami. Zwiększa to szanse, że Ty i inni dotknięci chorobą pacjenci będziecie skutecznie leczeni w przyszłości.

Otrzymujesz także pieniądze na pokrycie kosztów podróży i spędzonego czasu odszkodowanie.

Przebieg studiów:

  • Otrzymasz albo eksperymentalny lek, albo placebo z 67% szansą
  • W trakcie podawania leku odbędzie się jedenaście wizyt w ośrodkach badawczych
  • Oraz stały kontakt telefoniczny

Oczywiście przez cały okres studiów otrzymasz kompleksową opiekę medyczną. Ponadto podczas badania zostanie zmierzony poziom witaminy D i w razie potrzeby zostanie on uregulowany suplementacją witaminy D.

Czas trwania nauki: Około 26 miesięcy

Wszystkie egzaminy i przygotowanie do studiów są dla uczestników bezpłatne.

Takie są wymagania uczestnictwa


© Adobe Stock


Potencjalni uczestnicy muszą spełniać następujące wymagania:

  • Masz od 18 do 28 lat
  • W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę typu 1
  • Jesteś nosicielem odpowiedniego wariantu genu HLA (będzie to sprawdzane podczas wstępnego badania przesiewowego)

Mimo spełnienia tych warunków, udział w Zostań Jeszcze nie gwarantowane.

Zarejestruj się tutaj bez zobowiązań i za darmo


Studia w tej praktyce odbywają się w Berlinie Pankow. © Klinika Diabetologiczna Dr. brązowy


Takie proste i nieskomplikowane teraz o tym Formularz internetowy Rejestr. Rejestracja nie jest obowiązkowa.

Kliknij tutaj, aby skorzystać z formularza kontaktowego.

Zespół badawczy skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe, aby omówić, czy kwalifikujesz się do tego badania.

W tej rozmowie możesz bezpiecznie zadać wszystkie pytania, a następnie zdecydować, czy chcesz w niej uczestniczyć, czy nie.

Tutaj znajdziesz więcej informacji.

READ  Kosmos: Teleskop Jamesa Webba potwierdza tajemnicę ekspansji kosmosu | Życie i wiedza
Continue Reading

science

BepiColombo: Wenus traci jony węgla i tlenu

Published

on

BepiColombo: Wenus traci jony węgla i tlenu

Mówi się, że Wenus była kiedyś światem o klimacie umiarkowanym, takim jak Ziemia. Mówi się, że na jego powierzchni znajdowała się woda w stanie ciekłym. Dziś jest to płonąca, piekielna planeta, dusząca się chmurami dwutlenku węgla, z których spada kwas siarkowy. Sonda kosmiczna BepiColombo po raz pierwszy odkryła jony węgla i tlenu uciekające z atmosfery Wenus.






To jest węgiel „Chodzi o ciężkie jony, które zwykle poruszają się powoli, dlatego wciąż próbujemy zrozumieć związane z tym mechanizmy”.Dominique Delcour, astrofizyk z Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) we Francji, powiedział: W komunikacie prasowym. Z drugiej strony ciężkie jony i cząsteczki, takie jak jony węgla, muszą w rzeczywistości pozostać związane.

Atmosfery planet są na ogół nieszczelnymi strukturami. Każdego dnia Ziemia traci około 90 ton materiału atmosferycznego. To nie wystarczy, aby wywrzeć wpływ. Jednakże przy pomocy tej wiedzy można tworzyć pochodne innych planet, aby lepiej je zrozumieć. „Możliwe, że wiatry elektrostatyczne odciągają ją od planety lub mogą zostać przyspieszone w wyniku procesów odśrodkowych”.– stwierdził Decourt.

Tajemnicze mechanizmy ucieczki

„Charakterystyka utraty ciężkich jonów i zrozumienie mechanizmów ucieczki na Wenus ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia ewolucji atmosfery planety i tego, jak straciła ona całą swoją wodę”.– stwierdził Delcourt.




READ  Kosmos: Teleskop Jamesa Webba potwierdza tajemnicę ekspansji kosmosu | Życie i wiedza

To odkrycie, w połączeniu z wcześniejszymi ustaleniami dotyczącymi utraty wodoru na Wenus, może dostarczyć dowodów na transformację planety.

Wewnątrz nie ma pola magnetycznego

W przeciwieństwie do Ziemi, Wenus nie wytwarza pola magnetycznego wewnątrz planety. Ich pole magnetyczne jest wynikiem interakcji między naładowanymi cząstkami w górnych warstwach atmosfery Wenus a polami magnetycznymi i poruszającymi się jonami wiatru słonecznego. Rezultatem jest słaba magnetosfera w kształcie łzy, która kończy się wiatrem słonecznym.

Magnetosfera jest otoczona przez magnetosferę, która leży pomiędzy zewnętrzną granicą magnetosfery a sprężoną materią (wstrząs łukowy). Kosmiczny szok łukowy) Usytuowany. BepiColombo przeleciał przez ten obszar pomiędzy Wenus a Słońcem, ledwo muskając planetę. Instrumenty statku kosmicznego wykryły jony tlenu i węgla przyspieszone na tyle, aby uciec przed grawitacją Wenus.


Przyszłe misje powinny wypełnić luki w wiedzy

„Ostatnie wyniki sugerują, że ucieczka atmosferyczna z Wenus nie może w pełni wyjaśnić utraty historycznej zawartości wody”.Astrofizyk Moa Persson ze Szwedzkiego Instytutu Fizyki Kosmicznej stwierdziła w komunikacie prasowym.

„To badanie jest ważnym krokiem w kierunku odkrycia prawdy o historycznej ewolucji atmosfery Wenus. Dodatkowe misje pomogą wypełnić wiele luk”. W najbliższej przyszłości planowane są co najmniej trzy misje mające na celu zbadanie Wenus. Powinni lepiej zbadać mechanizm ucieczki, ale także wyjaśnić, czy Wenus jest nadal aktywna wulkanicznie. Powinni także lokalnie szukać możliwości życia w chmurach.

Uczyć się

Wyniki badań opublikowano 12 kwietnia 2024 roku w czasopiśmie Nature Astronomy: Obserwacje BepiColombo zimnego tlenu i jonów węgla po indukowanej stronie magnetosfery Wenus (Obserwacje zimnego tlenu i węgla dokonane przez BebeColombo po indukowanej stronie magnetosfery Wenus).


READ  Korzystanie z Crispr/Cas: Usuwanie wirusów HI z komórek za pomocą nożyczek genetycznych

Continue Reading

Trending